Bouwmetalen verpesten milieu PZC In de ban van Vincent van Gogh Stadsgewest maakt afspraken over bouw woningen Edelsmeden maken poëzie tot materie Belangstelling voor Zeeuwse belofte valt dit jaar tegen 16 kunst cultuur Showband Sas van Gent mag naar Eurodisney Bingo Opfrisavond Zink en koper dinsdag 26 februari 2002 DajMadenservke voor </ocen+en Krant in de Klas biedt scholen lesmateriaal en gratis kranten aan. Tel 020 430 9190 E-mail: kika)nuv,nl www.frrantirxMrtar.nl door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De leden van Showband Sas van Gent zien zaterdag 6 april een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. Dan treedt de showband namelijk op tijdens de pre-pa- rade in het beroemde pretpark Eurodisney nabij Parijs. De showband heeft het optre den onder meer te danken aan de nieuwste show, die bekende tekenfilmmelodieën als thema heeft. Zo rijpte bij de leden van de showband al snel het idee om een optreden te verzorgen in Disneyland Parijs. „De muziek sluit perfect aan bij dat park. Daarom zijn we de mogelijkhe den gaan onderzoeken om de show daar te laten horen", zegt voorzitter C. de Groff van Showband Sas van Gent. „Het was een wens van de leden die al jaren leeft en aan mij was de taak om dat rond te krijgen. Uit eindelijk is dat, na een onder handelingsperiode van bijna een jaar, gelukt." De Groff zette eigenlijk in op een optreden van de showband tijdens de dagelijkse parade door het park. Toen dat tech nisch onmogelijk bleek, rolde- het compromis uit de bus om mee te lopen tijdens de pre-pa- rade. Dat evenement is zo'n beetj e te beschouwen als de ope ning of aankondiging van de pa- rade.Vöor de showband uit Sas betekent het optreden in Parijs de start van een bijzonder sei zoen. Het showkorps is in juni op uitnodiging van de Tsjechi sche regering van de partij tij dens de Kmochfesten in Kolin. Showband Sas verricht samen met minister-president Havel de opening van dat festival. Mensen die 6 april mee willen naar het optreden in Disney land, kunnen zich tot 18 maart melden bij de showband. GOES - Speciaal voor senioren houdt stichting buurtwerk Goes-Zuid vrijdag 8 maart een bingo in buurthuis De Pit aan de Appelstraat. Er wordt gespeeld vanaf 14.00 uur. door Nadia Berkelder en Euqène Verstraeten MIDDELBURG - Meer bouwen in de stad, meer eigen-huisbezit en sloop van verouderde wonin gen. Het woningaanbod in Mid delburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen moet de komende acht jaar verbeteren. De vier ge meenten, de provincie en staats secretaris Remkes (VROM) te kenden daarvoor gisteren een intentieverklaring. De afspra ken moeten volgend jaar offici eel worden vastgelegd. Mensen willen tegenwoordig óf echt in de stad, óf echt in het groen wonen, is het idee. De na oorlogse wijken raken uit de gratie. Daarom moet die wijken worden getransformeerd naar 'stedelijke' milieus of 'groen ste delijke' milieus. In de praktijk komt het erop neer dat enerzijds delen van wijken dichter wor den bebouwd en anderzijds wij ken worden uitgedund. Dat houdt in dat er woningen wor den gesloopt. In de overeen komst worden afspraken ge maakt over het aantal woningen en de transformatie van wijken. In Zeeland moet tot 2010 zestig tot zeventig procent van de nieuwbouwwoningen binnen de vier grote steden worden ge bouwd. In de steden moet het ei gen-woningbezit in die periode stijgen tot minimaal zestig pro cent van de woningvoorraad. Tien procent van de nieuwbouw in de stad moet worden ge bouwd als sociale koopwoning, met een prijs onder de 136.000 euro. Minimaal eenderde van alle nieuwe woningen moet in opdracht van de bewoners zelf worden gebouwd. Contract Voor Middelburg ligt een plan klaar, waarin per wijk wordt aangegeven wat er tot 2010 moet veranderen. Volgens wet houder P. Bruinooge konit de ontwikkeling van de tweede fa se van het stationsgebied met de ondertekening van de overeen komst dichterbij. „Transforma tie, het omvormen van bedrij venterreinen naar woonwijken, is een belangrijk punt in de overeenkomst. Het geld dat daarvoor vrij komt, kan daar voor worden ingezet."Bedragen zijn nog niet bekend. „De over eenkomst moet nog in een con tract worden vastgelegd, maar het gaat om aanzienlijke bedx-a- gen." Voor Vlissingen verandert er met de ondertekening van de in tentieverklaring niet veel ten opzichte van de bestaande plan nen. „De afspraken sluiten aan bij bestaand beleid", zegt wet houder C. de Keijzer. „Het gaat om verkoop van huurwoningen, sloop in het Middengebied en meer aandacht voor huisvesting voor ouderen. We krijgen wel meer geld. We gaan van tien naar zestien miljoen gulden voor de periode 2005-2010, dat is een miljoen per jaar." Dat geld is bedoeld voor sociale woning bouw. Verder is in de intentieovereen- j komst vastgelegd dat verschil lende ministeries zich gaan bui gen over het Scheldeterrein. „Dat is voor ons belangrijk", zegt De Keijzer. „Dat betekent 1 dat men er in elk geval over na- I denkt. Tot nu toe zijn er alleen mondelinge toezeggingen ge daan. Dan kwam er weer een minister en die zei dan dat hij er met zij n collega over zou praten. Nu legt men zich meer vast." I Hoeveel geld het overleg tussen de ministeries oplevert is nog niet bekend. In de pen De ondertekening van de inten tie-afspraken heeft volgens een woordvoerster van de gemeente Terneuzen geen gevolgen voor de huidige woningbouwpro- grammering in de Scheldestad. Woningbouwprojecten die al in de pen zitten, gaan gewoon door en passen binnen de afgespro ken beleidslijnen. GRAAUW - In het gemeenr schapshuis aan de Dorpsstraat j in Graauw geeft J. Post van de rijkspolitie Terneuzen op don- l derdag 28 februari een opfris- I avond over verkeersregels. Deze avond wordt georganiseerd door de KVO-afdeling Graauw. doorEmile Calon De Dobberende Doosjes in Vlissin gen zijn voor C. Buijs van de Zeeuwse Milieu Federatie het afschrik wekkende voorbeeld van hoe iets niet moet. Hoe mooi die 33 meter hoge woontoren in de Vlissingse binnenstad ook is. De zinken buitenbekleding is haar een gruwel. Een regelrechte aan tasting van het milieu, zegt ze met na druk. Want die zinken platen logen uit. Zinksporen komen dus in het milieu te recht en worden uiteindelijk opgeno men in de voedselketen. Of moeten te gen hoge kosten uit het water worden gezuiverd. Bouwmetalen als zink, lood en koper worden veelvuldig gebruikt in de bouw. De ZMF vindt dat het gebruik van die metalen teruggedrongen moet worden. Hoe eerder hoe beter. Buijs weet echter dat er nog een lange weg te gaan is eer ze succes heeft met haar missie. Ze herin nert zich immers nog goed haar laatste bezoek aan de bouwbeurs. In zeker zes stands werd het gebruik van lood, zink en koper toen juist gepropageerd als mooi en modern. Ook als ze langs bouwplaatsen rijdt ziet ze dat architecten en aannemers nog al lerminst terughoudend zijn in het ge bruik van deze bouwmetalen. Met ver ontwaardiging vertelt ze dat koperen dakbedekking blijkbaar weer helemaal in is. Dat metaal wordt dus niet alleen gebruikt om water te transporteren maar ook als sierbekleding. En lood wordt ook volop gebruikt. Dakkapellen bijvoorbeeld worden nog steeds omge ven met loden platen. Extra aanslaan Feitelijk zouden de bewoners van de Dobberende Doosjes extra aangesla gen moeten worden, vindt ze. Want het uitgeloogde zink zal ooit uit het milieu gehaald moeten worden. Beter is na tuurlijk om te voorkomen dat zulke zin ken beplating wordt aangebracht. Ze ker gemeenten die het convenant Duurzaam Bouwen hebben onderte kend zouden zulke 'versiering' moeten weren, aldus de ZMF-medewerkster. Ze schampert dat architecten duur zaam bouwen blijkbaar verwarren met een een lange levensduur. Gemakzucht, onwetendheid en onvol doende interesse zijn volgens haar de reden waarom de bouwwereld nog steeds zoveel bouwmetalen gebruikt. Want niet alleen zink loogt uit maar ook koper en lood. Ze haalt een onderzoek aan van de Stichting Reinwater waar uit blijkt dat het de concentraties ko per, zink en lood in individuele regen waterlozingen onverwacht hoog zijn. door Ali Pankow ZEERIKZEE - De Schotse ca meraman Lewis Rory McLeod raakte op jonge leeftijd al in de ban van Vincent van Gogh. Hij bewondert het werk van deze bevlogen kunstenaar, maar meer nog is hij geraakt door Van Goghs levenswijze en filosofie. McLeod schildert zelf ook in de stijl van Van Gogh. Uit eerbe toon, niet om ook maar enige poging te doen hem te kopiëren. Het resultaat daarvan is de ko mende weken te zien in galerie Beddeweeg in Zierikzee. Galeriehouder Robert Cöhrs kent McLeod al jaren. Cöhrs werkte in de tijd dat hij nog filmregisseur was vaak met hem samen. De bijzondere Van Gogh/Gaugin tentoonstelling deze maanden in het Van Gogh Museum in Amsterdam, bracht Cöhrs op het idee mee te deinen op de publiciteitsgolf die deze met zich meebrengt. Hij nodig de zijn vroegere collega uit een expositie in galerie Beddeweeg in te richten. McLeod zelf noemt zijn werk 'vertalingenvan de schilderij en van Van Gogh. Hij ambieert ui teraard niet de maestro naar de kroon te stoten. Zijn voorkeur gaat duidelijk uit naar het hel dere kleurgebruik dat zo ken merkend is voor de periode dat Van Gogh in Zuid-Frankrijk vertoefde. McLeod 'vertaalde' vooral minder bekend werk dat in privébezit is. Tot zijn collectie behoort echter ook het bekende zelfportret van Van Gogh met zijn hoofd in het verband kort nadat hij een stuk van zijn oor (Advertentie) had afgesneden. Dat gebeurde naar aanleiding van een ruzie met Gaugin, toen zij beiden en kele weken in Arles vertoefden. „Helaas is dat incident vaak het enige dat jongeren van Van Gogh weten, dat hij een stuk van zijn oor heeft afgesneden", ver zucht McLeod. „Onvoorstel baar dat ze niks weten van al die prachtige schilderijen die deze man heeft gemaakt en van zijn opvattingen over kunst." McLeod zelf deelt die opvattin gen. „Alleen in kunst kunnen je geest en emoties volkomen vrij en onafhankelijk zijn. In kunst kan ik individueel uitdrukken wat ik voel." Volgens McLeod staat dwang dus haaks op kunstbeoefening. Kunst moet met liefde zijn ge maakt en niet volgens voor schriften van een leraar. Voor dat hij cameraman werd, volgde hij een kunstopleiding aan de academie in Glasgow. „Ik was behoorlijk goed in aquarel, maar de lerares dwong me voor al gouaches te maken, omdat dat haar voorkeur had. Verder haatte ik het schilderen van klassieke torso's", aldus McLeod. Tot verontwaardiging van de ZMF is koperen dakbedekking weer helemaal in. foto Lex de Meester En de toepassing van zink-titanium le gering als dekbedekking leidt tot een forse zinkemissie. Het onderzoek van de stichting is voor de ZMF, Waterschap Zeeuwse Eilan den en de provincie reden de bouwwe reld te vragen om meer alternatieve materialen te gebruiken. Buijs bena drukt dat er tal van milieuvriendelijke alternatieven zijn. Dan doelt ze vooral op polypropileen. Maar ook tal van an dere kunststof-mogelijkheden. Ze bekent dat haar eigen nieuwe huis in Heinkenszand ook voorzien is van tal van deze bouwmetalen. Dat moet dus weg, zegt ze. Hoe, weet ze nog niet. Of vervangen door milieu vriendelij kei- materiaal of het voorzien van een be schermende coating. En met een zeker afschuw zegt ze dat ze tijdens haar hui zenzoektocht ook geconfronteerd werd met een aantrekkelijke woning in Goes, rijkelijk voorzien van hardhout. Hoe wel de woning haar zeer aansprak kon ze de aankoop in het geheel niet in over eenstemming brengen met haar milieu geweten. Want het was hout van het meest erge soort: tropisch hardhout. Er wordt dus nog volop met allerlei fou te materialen gewerkt, zo geeft ze aan. Vooral ook omdat gebruik van tropisch hardhout noch koper, zink en lood ver boden zijn. Den Haag wenst immers niet alles voor te schrijven. Als het aan Buijs ligt, grijpt de overheid in en komt toch met verboden. Ze merkt echter dat overlaten aan de markt niet echt werkt. Want nog steeds wordt in de Neder landse bouw koper, zink en lood volop gebruikt. En zoute lucht verhoogt het uitlogen, verzucht ze. Dus komen er in het Zeeuwse verhoudingsgewijs meer sporen bouwmetaal in het milieu. Om het bedrijfsleven om te krijgen houden ZMF, Waterschap Zeeuwse Eilanden en de provincie donderdag 21 maart een minisymposium over het gebruik van bouwmetalen en de alternatieven. De bijeenkomst begint om 13.00 uur in de Abdij in Middelburg. Poëzie is op allerlei manieren vormgegeven in sieraden die worden tentoongesteld in de Vlissingse galerie El de Seo. foto Ruben Oreel vonden boontjes. Op de achter kant is in het handschrift van de kunstenares het korte gedicht 'La Fusion' van Juan Ramon Ji menez gegraveerd, de voorkant vertoont - voornamelijk door uitsparingen - Spaans en Ara bisch aandoende lettertekens en symbolen. Opvallend is ook een ring die Drees maakte met daarop een grote bloem. Op de rand van één van de in roodgoud uitgevoerde bladeren is een fragment weer gegeven van een liefdesgedicht van Martin Opitz. Dat de in houd van een gedicht letterlijk vorm kan krijgen in een sieraad blijkt uit een ketting van hersf- bladen die geïnspireerd is op het gedicht 'Herbstbild' van Friedrich Hebbel Haiku De Amsterdamse edelsmid Je roen Harthoorn zoekt het mid den tussen tekst en beeld. In een hanger heeft hij de regel Bin nen de perken zijn de mogelijk heden even onbeperkt als daar buiten' van Jules Deelder simpel vormgegeven door de woorden binnen en buiten het kader van een rechthoek te laten doorlopen. Van een Japanse hai ku heeft hij in een hanger drie belangrijke trefwoorden over genomen en aan de andere kant de regels vervangen door een symbool (bijvoorbeeld een pe per die in het gedichtje wordt genoemd). Shakespeare De sieraden van Inge Lankhof uit Wolfheze zijn gebaseerd op een gedicht van Shakespeare waarin those are pearls that we re his eyes de cruciale zin is. Eigenlijk heeft Lankhof een gedicht gezocht bij haar werk wijze, want het draait in haar sieraden om de subtiele en ver rassende manier waarop met nylon- en staaldraad parels in een ring- of kettingvorm wor den genaaid. Bij de verbeelding van het ge dicht 'Najaarsmist' heeft Voit gekozen voor een parallelle sfeer. In de hangers van een ket ting zijn fotofragmenten van besneeuwde takken en touwen verwerkt, terwijl twee zilveren hangers letterlijk de mistflar den weergeven. Bij de uitbeelding van Friedrich Hebbels 'Sommerbild' gaat het om meer dan alleen sfeer. Het gedicht gaat over de bloei van een roos die snel in dood kan verkeren. Voit maakt gebruik van foto fragmenten en gedroogde ro zenblaadjes in hangers, maar subtiel is haar stempeling van lettertekens op een medaillon dat aan een horloge doet den ken. De stempeling gaat niet het klokje rond, zodat het stoppen van de tijd is verbeeld, precies waar het in het gedicht om gaat. De presentatie van de sieraden met behulp van oude boekban den is eenvoudig maar raak en de expositie is actueel. Ze is begonnen in het weekend van de dag van de poëzie en eindigt als de Boekenweek af loopt. Expositie: Vormentaal, in galerie El de Seo in Vlissingen, t/m 23 maart, open woe t/mza van 13-18.30 uur. Die concentraties zijn te vergelijken met afvalwater van de non-ferro indu strie (afvalmetalen) in België en over schrijden zelfs fors de lozingsnormen voor verontreinigd regenwater. En dat allemaal door uitlogen van onder ande re zinken dankgoten, koperen leidin gen en loden dakbedekkingen. Bouw metalen zijn volgens die stichting dan ook een belangrijke bron voor vervui ling van het milieu in en om bebouwing. Later koos hij voor film en ca merawerk en maakte hij oor logsdocumentaires in Vietman en reportages in Rusland, Chi na, Canada en Europa. Naast zijn bevlogenheid voor Van Gogh, schildert en tekent McLeod ook vanuit de eigen fantasie. Zo biedt de expositie in De Beddeweeg ook een humo ristische serie getekende sket ches. poëzie. MIDDELBURG - De belang stelling voor het popconcours De Zeeuwse Belofte valt dit jaar tegen. In eerste instantie hadden zich maar vijf bands ingeschreven, maar na een noodkreet van de Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) staat de teller nu op tien. Toch is dat nog aanzienlijk min der dan vorig jaar, toen meer dan twintig bands zich aan meldden voor de wedstrijd die toegang geeft tot De Grote Prijs van Nederland. De SPZ heeft besloten de in schrijving te verlengen tot 15 maart. Als zich onvoldoende popgroepen voor De Zeeuwse Belofte aanmelden, valt de ge plande opzet in het water. Die gaat uit van drie voorronden (20 april in 't Beest in Goes, 27 april in Kalashnikov in Terneuzen en 11 mei in Brogum in Zierikzee) en een finale 1 juni) in het Arse naaltheater in Vlissingen. Behalve voor de categorie pop/rock kunnen kandidaten zich ook specifiek aanmelden voor de genres hiphop/r&b, dance en singer/songwriter. Informatie over De Zeeuwse Belofte bij Ronald Koole van de SPZ: 0113-223884. Aanzet tot de expositie is het werk van kunstenares Barbara Drees uit Keulen. Zij verwerkt al langer literaire uitingen in haar sieraden. Tot grote bewon dering van Barbara Voit, eige naresse van de galerie. „Ik vond het een prachtig idee om het ge voel dat een stuk tekst kan op roepen, of het nu een fragment is uit een roman, een liedtekst of een gedicht, om te zetten in een sieraad. 'Zou dat anderen ook lukken?', vroeg ik me af." Van Drees is onder meer het sie raad te zien dat Voit op het spoor zette van het onderwerp. Het is een zilveren doosje aan een ket ting, gevuld met op Mallorca ge- De tentoonstelling in De Bedde weeg is geopend op donderdag, vrij dag en zaterdag en op de eerste zon dag van de maand van 11.00 tot 17.00 uur. door Ernstjan Rozendaal 'Vertaling' van een kunstwerk van Vincent van Gogh door Lewis Rory McLeod. VLISSINGEN - Sieraden en li teratuur, gaan die samen? Uit de expositie Vormentaal, die op het ogenblik te zien is in de Vlis singse galerie El de Seo blijkt van wel. Vier edelsmeden tonen ringen en kettingen waarvan de vormgeving gebaseerd is op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16