Renovatie Kruitmolen versneld Provincie beloont inspanningen voor verbeteren van veiligheid 15 Bad stroomt vol voor lekproef PvdA Middelburg vindt gemeente in kwestie-Spar nalatig V VD-raadslid trekt aantijgingen over gesjoemel Hulst in Raad Middelburg komt tennisvereniging tegemoet PvdA Tholen wil af van ambtsgebed Eigenheimers en pakje boter voor Leefbaar Middelburg VVV's van Middelburg en Vlissingen buiten fusie Speelhal Axel weer doelwit overvallers zeeuwse almanak Banenwinkel PZC MIDDEN dinsdag 26 februari 2002 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg doet haar best om het kunstgrasveld op sportpark De Kruitmolen eind dit jaar op te leveren. Daarnaast wordt ge probeerd om de nieuwe tennis banen bij het begin van het zo merseizoen op 1 april 2003 over te dragen aan de tennisvereni ging Dauwendaele. Het college van B en W nam gisteren een motie met die opdracht over. De SGP stemde om principiële re den tegen renovatie van De Kruitmolen. Renovatie van het Middelburg se sportcomplex staat al jaren hoog op de agenda van de poli- SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse PvdA-fraetie vraagt zich af of het ambtsgebed dat voorafgaand aan de raadsver gadering van de gemeente Tho len wordt uitgesproken, nog wel van deze tijd is. Je kunt, vindt PvdA'er Ch. Van der Linde, mensen niet dwingen te bidden. Door de invoering van de Wet duali sering gemeentebesturen wordt ook het reglement van or de voor de vergaderingen van gemeenteraad en commissies aangepast. De PvdA heeft van deze gelegenheid gebruik ge maakt om zich grondig over alle veranderingen te buigen. Het ambtsgebed komt wat karika turaal over, constateert deze fractie onder meer. Een gedeelte van de aanwezigen staat er bij alsof er een vrije trap uitgevoerd moet gaan worden. Het begin van een nieuwe raadsperiode is, vindt de PvdA, hét moment om afschaffing van het ambtsgebed aan te roeren. De WD sloot zich in ieder geval bij die gedachte aan. Voor D66 hoeft het gebed ook niet zo no- dig. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het werd een beetje traditie in Middelburg. CDA-wethouder Piet Bruinoo- ge kreeg tijdens de begrotings behandeling steevast een cadeautje van Leefbaar Mid delburg. Twee jaar geleden ont ving hij een baksteen en vorig jaar kreeg Bruinooge een zak ci troenen. Het CDA sloeg gisteravond te rug. Leefbaar Middelburg kreeg een pakje boter ('voor op het hoofd') en een zak aardappelen die het beste past bij de fractie ('eigenheimers'). Met de cadeautjes bedankte Leefbaar Middelburg de wet houder de afgelopen jaren voor het gevoerde beleid. Met de bak steen onderstreepte de fractie dat Bruinooge alleen maar denkt aan het volbouwen van de stad en met de citroenen symbo liseerde Leefbaar Middelburg de knollen die de wethouder aan de inwoners van de gemeente verkoopt. Scheidend CD A-raadslid Jan Louwerse keek jaren aan tegen de ruggen van de raadsleden van Leefbaar Middelburg. Hij noemde het symbolisch dat de partij - door de opstelling van de tafels in de raadszaal - geen deel uitmaakt van de kring van de raadsleden. Halfje bruin Als eerste haalde Louwerse een halfje bruin tevoorschijn om duidelijk te maken dat christe nen meer aandacht hebben voor brood dan voor bakstenen. Het pakje boter symboliseerde de vele kritiek van Leefbaar Mid delburg op het beleid van het college van burgemeester en wethouders. ,J uil ie zij n - als oud-raadsleden van D66 en de PvdA - mede grondlegger van dit beleid." Verder had Louwerse een ui bij zich. ,,Ik heb die gevonden op mijn bedrijf. Als je 'm laat lig gen, gebeurt er niks. Maar snij je hem door midden, dan moet je huilen. Ik moest wel 's huilen om jullie bijdragen." Tot slot viste Louwerse vanon der de raadstafel een zak aard appelen. ,,Ik heb aardappelen gevonden, die het beste bij jullie passen. Eigenheimers." Fractievoorzitter Hayati Akdag van Leefbaar Middelburg mocht door strenge toepassing van het reglement van orde niet reageren op de geste van het CDA. tiek. In de laatste vergadering voor de gemeenteraadsverkie zingen, kreeg de gemeenteraad een voorstel om ettelijke miljoe nen euro's uit te trekken voor de opknapbeurt. Onderdeel daar van is verhuizing van Jong Am- bon naar de Mortiere. De renovatie van De Kruitmo len is urgenter geworden nu de tennisbond cle kunstgrasbanen van de tennisvereniging heeft afgekeurd. Volgens de planning zouden de nieuwe banen pas in het eerste kwartaal van 2004 in gebruik genomen kunnen wor den. De tennisvereniging zou daardoor in de problemen ko men. Zover wilde de gemeente raad het uiteindelijk niet laten komen. „Het moet", aldus het WD- raadslid A. Damman, „mogelijk zijn om het kunstgrasveld voor FC Dauwendaele dit jaar al aan te leggen. Naar wij hebben be grepen is het technisch mogelijk om het veld in drie maanden te realiseren. De tennisvelden kunnen dan begin volgend jaar aangepakt worden." Een motie van zijn partij kreeg brede steun. Alleen de SGP wees reno vatie af, omdat er om zondag ge sport wordt op De Kruitmolen. Een groot probleem bij de reno vatie is de financiële situatie van Jong Ambon. De club zit slecht bij kas. Verhuizing naar De Mortiere kost veel geld. De contributie verhogen is geen op lossing. B. Wild (AOV/Unie 55+) schatte een succesvolle verhui zing van Jong Ambon op slechts 45 procent. Nat najaar Wethouder P. Bruinooge (Fi nanciën) zei een versnelde aan leg van de kunstgrasveld en de tennisbanen niet te kunnen ga randeren. ,Stel nu dat we te ma ken met een nat najaar of een strenge vorst. Mensen kunnen dan onmogelijk de velden op. We kunnen het niet dwingend door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het eerste bad van het stadsgewes telijk zwembad is gevuld. De bouwers hebben het ver- enigingsbad vol laten lopen om te kijken of het beton waterdicht is. Het wedstrijdbad wordt op dezelfde manier getest. Om de beide baden te vullen is twee duizend kuub water nodig. Vrijdagochtend is de kraan open gezet. Gisterochtend was het bad vol. „We kijken of de naden in het beton goed dicht zitten", zegt uitvoerder W. Vught. „Dat moet binnen drie weken duidelijk zijn. Als het heel hard lekt, zie je dat natuurlijk meteen." Mocht er een gaatje worden gevonden, dan wordt het lek, meestal een heel klein scheurtje, geïnjecteerd met speciaal materiaal. De betonnen bakken van de baden zijn helemaal klaar, tot aan de uitsparingen voor de lampen toe. „We zetten de baden het liefst tijdens de bouw onder water, dat voorkomt problemen in de toekomst", zegt Vught. Over drie weken laat de aannemer de baden weer leeg lopen. Het zwembad moet begin volgend jaar klaar zijn. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - „Je kan nog zoveel mooie aanpassingen in huis hebben, als de omgeving niet goed is, schiet je niks op." Dat zegt P. van der Meulen van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. De stich ting richtte ruim drie jaar gele den een stoepenwacht op. Voor dit initiatief heeft zij gisteren de Waarderingsprijs Veiligheid Zeeland van de provincie ont vangen. De prijs bestaat uit 2300 euro. De andere twee winnaars zijn het Buurtpreventieproject in Vlissingen en J. Dees-Benschap Knook, die als beheerster van het wijkcentrum in de binnen stad van Temeuzen uitgroeide tot sociaal vangnet voor de be woners. Van der Meulen neemt de prijs in ontvangst namens de stoepen- wachten in Koudekerke, Dom burg, Serooskerke en Zoutelan- de. „Sommige mensen vinden 'stoepenwacht' een lullig woord", zegt hij. „Maar het geeft goed aan waar mensen aan werken. De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren wil dat ouderen zo lang moge lij k thuis kunnen blijven wonen. Maar als buiten de tegels scheef liggen, de stoepen te hoog zijn of de straat zo is ingericht dat mensen met een rollator of een kinderwagen er niet langs kun nen, heeft thuis wonen weinig zin." De kracht van de stoepen wacht is dat de betrokkenen de controles zelf uitvoeren. Oude ren en mensen die in een rolstoel zitten of daar via familie erva ring mee hebben, hebben oog voor situaties op de weg die voor bepaalde mensen obstakels vor men. Eens per kwartaal doen zij een ronde door het dorp. Alle bevindingen noteren ze op een meldingsformulier. Dat gaat naar de gemeente. Ambtenaren vullen het formulier verder in met de mededeling of en wan neer een probleem verholpen wordt, of waarom er niets aan P. van der Meulen (links) en P. Lampio zijn de Walcherse winnaars van de Waarderingsprijs Veiligheid Zeeland. foto Ruben Oreel wordt gedaan. Vorig jaar waren er 175 meldingen. Driekwart daarvan was op korte termijn afgewerkt. Met het geld van de Waarderingsprijs wil de Stich ting Welzijn Oudex-en Platte land Walcheren de deskundig heid van de stoepenwacht bevorderen en de kwaliteit van de meldingen verbeteren. Sociale controle De prijs voor het Buurtpreven tieproject is in ontvangst geno men door P. Lampio van de pre ventie in Bossenburgh. Het was in 1989 de eerste Vlissingse wijk die aan dit project begon. „Ik ben van mening dat veel maat schappelijke problemen ont staan in het gezin en in een wijk. De grote sociale controle van vroeger is er niet meer. Daarom is het belangrijk het vertrouwen binnen een wijk te vergroten. Wij doen dat door bewoners hun verantwoordelijkheid terug te geven. De situatie dat alle men sen 's avonds hun rolluik dicht doen en zich niets meer van de straat aantrekken, is voorbij." De wijk met duizend inwoners is verdeeld in vijf gebieden met elk een eigen coördinator. „Die verspreidt meldingskaarten on der de bewoners", legt Lampio uit. „Op die kaarten kunnen problemen worden opgeschre ven, eventueel anoniem. De kaarten gaan terug naar de co ordinator en om de zes weken behandelen we alle binnenge komen klachten. We voeren dan overleg met de opbouwwerker, de wijkagent en instanties waarvan wij denken dat ze een bijdrage kunnen leveren. En het werkt." Met het geld wil Lampio meer professionalisering in het pro ject brengen en de neuzen van alle coördinators in de verschil lende Vlissingse buurten en wij - ken dezelfde kant op zetten. Ook wil hij op zoek naar kortere lijnen tussen de buurten en de gemeente. VLISSINGEN - Dc VVV's in Middelburg en Vlissingen fuse ren niet mee met die van Veere en Noord-Beveland. Het ge meentebestuur van Middelburg ziet momenteel niks in een Re gio VW Midden-Zeeland. De gemeente Vlissingen wil zich eerst richten op de promotie en toeristische ontwikkeling van de eigen gemeente. De Kust-VW Walcheren en de VW Noord-Beveland dienen samen het verzoek in voor de omvorming tot een Regio WV. De stichtingen zijn landelijk verplicht een Regio VW te vor men. Doen zij dat niet, dan mo gen ze vanaf halverwege dit jaar niet meer onder de VW-vlag opereren. F. van de Velde van de VW Vlis singen zegt er alles aan te zullen doen om toch een VW te mogen blijven. „We willen die erken ning niet kwijtraken. Dat zou inhouden dat we veel inkomsten zoals die van de VW-bonnen mislopen. We gaan proberen op de een of andere manier onder contract te blijven van de Regio VW. Hoe dat eruit komt te zien, weet ik nog niet. Dat we nu niet meedoen aan de fusie die 1 juni rond zal zijn, wil niet zeggen dat we nooit meedoen. In een latei- stadium haken we wellicht nog aan." Volgens directeur C. Schön- knecht van de Veerse toeristen organisatie heeft het uitblijven van een fusie met Middelburg en Vlissingen geen gevolgen voor de andere twee WV's. „In ons werkgebied regelden we alle diensten toch al zelf. Maar met de fusie zouden we de andere plaatsen gezamenlijk promo ten. Het is heel jammer dat dit nu niet gaat gebeuren." Schön- knecht is niet bang dat de Kust- VW Walcheren en de VW Noord-Beveland samen te klein worden gevonden om een regio nale VW te mogen vormen. „Ik verwacht dat we die erkenning wel krijgen. Eind maart krijgen we daarover bericht." afspreken. Maar ook het college wil renovatie het liefst zo snel mogelijk." Bruinooge betreurde de starre houding van deSGR „Ik doe een dringend beroep op de fractie om terug te keren op haar dwa ling." Hij hield de partij voor dat ook zij akkoord zijn gegaan met de herinrichting van het kern winkelgebied. „Terwijl er op zondag toch ook gewinkeld wordt?" Zijn pleidooi mocht niet baten. De SGP bleef tegen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat niet vrijuit in de affaire Spar van der Hoek. Dat stelde PvdA-fractievoor- zitter W. Kooiman gisteravond tijdens de raadsvergadering. Volgens hem had het college van B en W kennis kunnen nemen van een brief van de commissa ris van de koningin waarin werd aangedrongen op onderhande lingen met de oud-burgemees ter. De PvdA stelde onlangs vragen naar aanleiding van een uit spraak van de Middelburgse rechter. Daarin kreeg het minis terie van Binnenlandse Zaken opdracht te onderhandelen met de weggestuurde burgemeester. Cruciaal in het oordeel van de rechtbank is een brief van 4 juli 2000, waarin commissaris van de koningin Van Gelder de om streden burgemeester belooft dat hij pas wordt ontslagen als sprake is van een passende af vloeiingsregeling. Het college zegt dat het de bewuste brief pas maanden later heeft gekregen. De sociaal-democraten stelden gisteravond dat het college veel eerder op de hoogte had kunnen zijn van de brief van 4 juli. In een brief van de raadsman van Spar van der Hoek aan de gemeente Middelburg maakt deze mel ding van 'brieven' en 'afspra ken'. Het college had naar het oordeel van de PvdA recht streeks bij Van Gelder moeten informeren naar de inhoud van de brieven en afspraken. Dat is niet gebeurd. „Dit kan", aldus Kooiman, „door ons niet anders beoordeeld worden dan als na latigheid. Het college had in be weging moeten komen. On danks het feit dat de minister nu van de rechter moet gaan onder handelen, gaat de gemeente naar ons oordeel bepaald niet vrijuit." Verhaal halen De PvdA, aldus Kooiman, zou het niet vreemd vinden dat de minister als gevolg van de nala tigheid van het college in deze affaire verhaal komt halen en Middelburg alsnog de prijs be taalt. Ook de SGP had vragen gesteld over de affaire Spar van der Hoek. Die vragen waren kort („vijf maal nee") beantwoord. Fractievoorzitter C. Dekker zei dat er nog steeds vragen over blijven, maar noemde het goed de zaak voorlopig te laten rus ten. Zijn verwijt aan het adres van het college bleef overeind. „Zo los je als rechtschapen be stuurders geen conflicten op." AXEL - Twee gewapende en ge maskerde mannen hebben zon dagavond omstreeks tien over tien de speelautomatenhal Playland in Axel overvallen. Er waren ten tijde van de over val twee personeelsleden en twee bezoekers aanwezig. Deze werden door vermoedelijk twee donkere mannen onder bedrei ging van een vuurwapen ge dwongen op de grond te gaan liggen en hun portemonnee af te geven. Ook werd enkele duizen den euro's uit de kassa buitge maakt. Er vielen schoten, maar niemand raakte gewond. Van de daders ontbrak gisteren nog elk spoor. De politie hield een buurtonderzoek. Van één van de daders is een signale ment bekend. Het gaat om een donkere man van ongeveer 1,90 meter met een slank postuur. De man was gekleed in een grijze jas, blauwe spijkerbroek en ro de bivakmuts en droeg be smeurde lichte sportschoenen. De twee personeelsleden waren flink geschrokken van de ge welddadige overval. „Onze meeste aandacht gaat naar hen toe", aldus directeur F. van Dommelen, van JVH Amuse mentscentra, eigenaar van de Axelse speelhal. „Dat geld, daar komen we wel overheen. Het menselijk aspect is op dit mo ment veel belangrijker." door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van burge meester en wethouders van de gemeente Hulst ziet geen reden om nader onderzoek te doen naar mogelijke malversaties bij de invulling van het Lyceumter rein. Het gemeentebestuur komt tot deze conclusie na een gesprek met WD-fractievoorzitter R. van Haperen. In de commissie stads- en dorpsontwikkeling had Van Haperen de suggestie gewekt dat er contacten zouden zijn tussen iemand binnen de muren van het gemeentehuis en pro jectontwikkelaars over de in vulling van het Lyceumterrein. „Het is een beschamende verto ning", zei hij toen. Van Haperen trekt zijn beschul diging nu in. „Er zijn meerdere mensen op de hoogte van de na men van die projectontwikke laars. Niemand heeft misbruik van die namen gemaakt om er zelf beter van te worden." De VVD'er zegt er niet op uit te zijn om mensen te beschuldigen en daardoor te beschadigen. Als die suggestie zou zijn gewekt, hebben anderen dat gedaan en Van Haperen wil hier niet voor verantwoordelijk zijn. Planontwikkelaars Hij licht toe dat de namen van de ontwikkelaars van de drie plan nen die in het geding zijn bij hem en bij anderen bekend zijn. Met de gemaakte opmerkingen heeft hij alleen willen aangeven dat de afgesproken procedure is geschaad. Op de vraag van het college of hij wil aangeven hoe de namen bij hem bekend zijn geworden en in welke richting zou zijn gelobbyd, wil Van Ha peren niet antwoorden. Nu Van Haperen niet bereid is zijn opmerkingen te onderbou wen met feiten, is nader onder zoek volgens het college niet mogelijk. „Dit temeer daar er procedureel geen aantoonbare fouten zijn gemaakt en een der gelijk onderzoek het karakter van 'horen zeggen' zou krijgen, hetgeen het project en Hulst ze ker geen goed zou doen", aldus het VVD-raadslid. Te laconiek Dat de hele procedure rond het Lyceumterrein een beschamen de vertoning is geworden, acht Van Haperen voor een groot ge deelte de schuld van het college. „Het college heeft zichzelf in een moeilijk parket gebracht door steeds maar weer met an dere voorstellen naar buiten te komen. Eerst was het ontwerp B, toen konden ze geen keuze maken en uiteindelijk was het G. Ik heb de indruk dat burge meester Kessen niet weet wat er speelt. Hij doet het allemaal te laconiek af. Het zou beter zijn als hij met alle betrokkenen eens een hartig gesprek zou voe ren." De Terneuzenaar heeft het niet makkelijk. In zijn jonge jaren was hij een overtuigd pacifist. Hij denkt nog vaak met een zekere heimwee te rug aan die tijd, toen hij trots rondliep met een gebroken geweertje op de revers van zijnjasje. Enkele jaren terug moest hij dan ook flink slikken toen zijn zoon koos voor een func tie in het leger. Manmoedig hield hij zich groot en respec teerde de keuze van zijn oud ste. Af en toe vertelt hij op zijn werk zelfs met enige trots over de avonturen van zijn zoon. Onlangs ivas hij echter stiller dan anders. Na enig aandringen kwam het hoge woord eruit: zijn beide dochters hadden een bezoek aan de banenwinkel van het leger gebrach t. De een opteert nu voor een carrière bij de rode baretten, de ander voelt het meest voor een baan bij de mari ne. En hij, hij vraagt zich af op welk moment van de opvoe ding hij faalde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15