n De lokaio's komen eraan Beetje eelt moetje wel hebben BH PZC 12 dinsdag 26 februari 2002 4 er ki( v£> <D O Vlissingen foto Ruben Oreel Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen ontbraken lokale politieke partijen op Walcheren en Schouwen-Duiveland. In ver reweg de meeste gevallen moest de kiezer zijn of haar stem uitbrengen op de gevestigde orde. Op de Bevelanden kennen ze een lange re traditie. Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) is bijvoorbeeld al jaren stevig veran kerd in de plaatselijke samenleving. En op Noord-Beveland bundelden de lokale partij en hun krachten tot Noord-Bevelands Be lang. Nu liggen de kaarten anders; in nage noeg alle gemeenten (Goes is de uitzondering rammelen de lokale partijen aan de deuren van de raadzalen. Ze bezetten nu al vijftig (zestien procent) van de 313 Zeeuwse raads- zetels en leveren acht wethouders. Hoeveel straks? Neem de lokaio's serieus, luidt de oproep van deelne mers aan een VVD-workshop. Niet vreemd want de plaatselij ke partijen vormen tezamen, nipt na het CDA, nu al de tweede stroming' in de Nederlandse politiek. Van de 10.241 raadsze- tels bezetten ze er 2340 (22,8 procent) terwijl een partij als de PvdA niet verder komt dan 1924 (18,8 zetels. Het moet wel heel gek gaan als ze de avond van de zesde maart niet tot 's lands koploper promoveren en de zogenaamde gevestigde partijen ver achter zich laten. De lokale partijen zitten in de lift. In 1994 kwamen ze als grote winnaars tevoorschijn uit de ge meentelijke verkiezingsstrijd. Vier jaar later toonden ze aan dat die winst niet van tijdelijke aard was. Ze leverden nauwe lijks tot niets in en werden zelfs in flink wat gemeenten nog een paar maatjes groter. Nu doen ze zowat overal een gooi naar de macht. De progno ses voorspellen een winst van zo'n twintig procent. Een per centage waar gevestigde partij en niet eens van durven dromen Vooral in Zeeuws-Vlaanderen bezetten de plaatselijke partij en, net als in Noord-Brabant en Limburg, al vele decennia lang zetels in de raadzalen en achter cle collegetafels. Veel van de lijs ten waren in oorsprong per soonslijsten met een charisma tisch voorman en nauwelijks een programma, beschrijft soci aalpsycholoog R. van Wonde ren in Couleur Locale, een por tret van plaatselijke politieke partijen, Mede als gevolg van ontkerkelijking en verzuiling hebben ze zich in de loop der ja ren omgevormd tot belangen verenigingen met namen als Algemeen Belang of Gemeente belangen. Daarnaast ontston den dorpsbelangenpartijen in gemeenten met verschillende buurtschappen en na herinde lingen. Zowat al die lijsten heb ben nu een degelijke structuur, zijn diep geworteld in de lokale samenlevingen en hebben een uitgewerkt politiek program ma Ze weten dat besturen op lo kaal niveau vooral besturen is in samenspraak met de burgers. Ze Lokale partijen rekenen op een winst van twintig procent onderhouden dan ook vaak uit stekende en directe relaties met de kiezers. Bovendien zijn ze volgens hoogleraar bestuurs kunde W. Derksen (Erasmus Universiteit) uitstekend in staat de onvrede en betrokkenheid in een programma te vertalen. Ter wijl landelijke pax-tij en veelal uitblinken in vaagheden. Die dorpslijsten experimente ren ook veel met burgerin spraak en propageren politieke vernieuwing. Ze springen daar mee, zo merkt Van Wonderen op, in het gat dat de traditionele partijen veelal laten liggen met betrekking tot het dichten van de kloof tussen burgers en poli tiek. De fractievergaderingen van de lokaio's zijn veelal ook openbaar zodat standpunten ter plaatse getoetst kunnen worden. Die plaatselijke lijsten danken hun succes niet alleen aan die openheid. Ze hebben ook een grote aantrekkingskracht op de zwevende kiezer omdat ze reli gieus noch ideologisch zijn. Ontzuiling en ontkerkelijking hebben er immers voor gezorgd dat mensen niet meer als van zelfsprekend kiezen langs die oude lijnen. Daar komt ook nog eens bij dat veel kiezers zich al lang niet meer met 'Den Haag' identifice ren. Aansprekende politici ont breken en het lukt de heren en "dames aldaar 'toch niet' om pro blemen als bijvoorbeeld files en wachttijden in de gezondheids zorg op te lossen. Ook het hand je-klap en gekonkel tijdens Torentjes-overleggen doet lan delijke partijen geen goed. Lokaio's moeten vier jaar lang campagne voeren want ze kun nen niet meeliften op landelijke thema's. Ze worden dan ook veel meer dan landelijke lijsten af gerekend op wat ze presteren. Daarom blijven ze ook continu infoxmatie geven en de burgers opzoeken. De gevestigde partijen hebben niet veel op met die lokaio's. Ze onthouden die partijen bijvoor beeld geld voor scholing, vor ming en wetenschappelijk on derzoek. De landelijke politiek heeft het namelijk zo geregeld dat alleen die partijen die in het pai-lement zitten daarvoor geld krijgen. Tegelijkertijd hebben ze als geen ander oog voor hun eigen noden. Dus besloten ze onlangs de subsidie voor hun ei gen scholing fors te verhogen om zo de terugloop aan contri butie-inkomsten op te vangen. Of ze daarmee de verdere op mars van de lokaio's kunnen stuiten mag zeer betwijfeld worden. Niet voorniets kwa men de deelnemers aan de eer der genoemde VVD-workshop tot de conclusie dat in vergelij king tot de lokaio's de politici van gevestigde politieke partij en in contact met de kiezers le lijk bij laten liggen. Emile Calon Ron van Wonderen: Couleur Lo cale, portretten van plaatselijke partijen - Boeken uit Rotter dam, Pieter Kers Gerolf T'Hooft. ISBN 9064734011. Prikkelen, bemiddelen en bedisselen zijn belangrijke taken voor dorpsraden. Ze kun nen als brug functioneren tus sen bevolking en gemeentebe stuur. Op Schouwen-Duiveland wex-d het fenomeen bijna dood geknuffeld bij de start van de nieuwe gemeente in 1997. Het SGBO-ondex-zoek van het bu- x-eau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten wees uit dat er veel angst bestond voor een gx-ote kloof tussen bux-gers en bestuurdex-s na de gemeente lijke hei-indeling. Doxpsx-aden zouden de afstand aanzienlijk kunnen vex-kleinen, Ze zouden als spx-eekbuis van de bevolking kunnen functionex-en en voor het gemeentebestuur zouden ze een welkom klankbord vormen. Dat ze zich ook als luis in de pels konden manifestex'en, werd toen misschiexx wat minder voox-zien. De stadsraad Bx-ou- wershaven scheldt het hardst op de gemeente. De bestuui-dex-s kx-egen het x'appoxdcijfer drieën half voor hun beleid in de smal- stad en de fractievoox-zitter van GroenLinks werd zelfs de zaal uitgejouwd tijdens een vergade ring. Burgemeester Asselbei'gs suste de boel enigszins met de belofte voor elk dorp een 'kern- bestuxirder' als centraal aan spreekpunt te gaan benoemen. Dat gebeurde ook, na een half jaax-, Kembestuurdex-s blijken een drukke agenda te hebben, want ze zijn lang niet altijd aan wezig tijdens de dorpsraadsver- gaderingen. ,,Dat zal straks bij het dualistisch stelsel wel beter worden", vex-wacht Peter van Langeraad van de dox-psraad Kerkwexwe. De vier kernen van de voormali ge gemeente Bx-ouwershaven hadden al twee jaar 'geoefend' met dorpsraden. Toenmalig burgemeester Lijn Labruyere lanceei'de het idee bij wijze van px-oef in zijn gemeente vooruit lopend op de herindeling. Som mige kernen waren er snel bij het voorbeeld te volgen, andere deden er veel langer over. In Re- nesse en Zierikzee is het zelfs nooit gelukt alle neuzen dezelf de kant op te krijgen. De Renes- ser bevolking zegt de weg naar het gemeentebestuur ook zon der doxpsraad wel te kunnen vinden. In Zierikzee is het nooit verder gekomen dan een infor matie-avond met veel ge schreeuw over welke groeperin gen er nou vertegenwooi'digd moesten zijn in zo'n dorps- of stadsraad. Het siert Zierikzee niet. ,,In de dorpen vx-ezen ze dat alle voor zieningen naar de centxumge- meente gaan, maar ik denk dat Zierikzee ook weieens wat kan mislopen dooi- die verdeeld heid", zegt D66-fractievoorzit- ter Jos van der Veer-, Hij is pleit bezorger voor openheid in de politiek en het bevorderen van de betrokkenheid van de bur gers. Hij heeft dat dorpsraden goed kunnen functioneren. Bij de totstandkoming van de soci ale structuur-schetsen voor Lo- mmsmsmmBm m m mmm vrt L - Kamperland foto Ruben Oreel kaal Sociaal Beleid bijvoor beeld. Toch staat hij ook wat ambivalent tegenover het ver schijnsel dox-psx-aad. „Als jesug- gereex-t mensen inspraak te geven, moet je ze ook bevoegd heden en een zak geld erbij ge ven", zegt Van der Veer. Te vaak nog wordt er volgens hem een verkeex-de indruk gewekt. „Als je zo'n dorpsx-aad een beetje be speelt, kun je een breed draag vlak suggereren." Verder heeft de D66-politicus wat twijfels over de samenstelling van de dorpsraden. Bij sommige is dat heel goed afgewogen gebeurd, maar bij andere zijn gewoon mensen gevx-aagd in de sfeer van 'ons kent ons'. Als je het goed wilt doen, zouden voor dorpsra den ook verkiezingen gehouden moeten worden. Maar als ik nu naar cle stadsraad Brouwersha- ven kijk en ik zie zo'n voorzitter Boldeiman daar bezig dan denk ik niet: dat is een echte volksver tegenwoordiger. Waar Zierikzee en Renesse zich Als je zo 'n dorpsraad een beetje bespeelt, kun je een breed draagvlak suggereren met het ontbx-eken van een dorpsraad in de vingers sneden was bij de inspraak over het lang verwachte Integraal Ver- keers- en Vervoersplan (IWP). Alle dorpsraden werden nauw betrokken in het voortraject. De bewoners van Zierikzee en Re- nesse konden er pas hun zegje overdoen toen het uiteindelijke plan voor iedei-een ter inzage lag. Ook Oostex-land miste de boot waar het de discussie over de toekomst van de N59 beti-of. „Een gemiste kans dat we ons toen nog niet met één stem in de discussie over de noodzakelijke verbeteringen konden men gen", aldus H. Clex*x. Zij pikte dit signaal op en nam koi"t gele den het initiatief tot oprichting van de Oosterlandse dorpsraad. Dat is de zestiende op rij op Schouwen-Duiveland Soms is het worstelen om tot een advies te komen als de stand punten binnen het doip ver uit een liggen. De strijd tegen de glastuinbouw in Sirjansland is daar een voorbeeld van. De te genstanders schreeuwen hard, maar er zijn ook bewonex-s die er anders over denken. De dorps x-aad besloot de meningen in kaart te bx-engen door middel van een enquete. Voor datzelfde middel koos de dorpsx-aad Bux'gh-Haamstede toen de ge moederen over de plannen voor een zogeheten verstheater (broodjes, groenten, bloemen, traiteur) hoog opliepen. Via vra genformulieren werden de me ningen gepeild, maar toen kreeg de doxpsraad weer voor de voe ten geworpen dat er met de uit slag was geknoeid. Beetje eelt op de ziel heb je wel nodig als dorpsraadbestuurder. Daar we ten ze in Zonnemaire ook alles van. Jarenlang spande de dox-psx-aad daar zich in om een plekje te vinden voor een jeugd honk, maar uiteindelijk kreeg het bestuur de felste vex-wijten naar het hoofd geslingerd van mensen die 'dat tuig' niet naast hun achtertuin wilden. Er zijn ook positieve voorbeel den. Diezelfde doxpsraad Zon nemaire heeft er voor gezorgd dat er straks een prachtige do cumentaire over deze kern be schikbaar is. In Nieuwerkerk steunde de dorpsraad met alle kracht de actiegroep tot behoud van zwembad Dol-Fijn. Nog steeds hebben de vrijwilligers die zich daar voor inzetten in de dorpsraad een geweldige pleit- bezoi-ger richting gemeentebe stuur. Verder kwamen er dankzij de bemiddeling en plei dooien van dorpsraden her en der halfpipes, wipkippen, fiet senstallingen, betex-e straatver lichting, snelheidx-emmers, een jeu de boulebaan, glaspanelen en andere verfraaiingen. „Ik heb i-espect voor de doxpsra- den dat ze meestal het algemeen belang goed in de gaten weten te houden", vult Jos van der Veer nog aan. „Als raad erger ik me weieens dat mensen zo vaak al leen voor hun eigen belangetjes opkomen. De doxpsraden bekij ken het wat breder. Ze wegen zaken tegen elkaar af en durven daar ook keuzen in te maken." Ali Pankow Sjaco Hoondert (39), Goes eigenaar poelierszaak „De gemeenteraad? Daar ga ik niet voor stemmen. Dat trekt me niet. Ik weet dat dat eigenlijk niet goed is, maar ik vind het gewoon niet de moeite waax-d. Het gaat hier allemaal wel goed. Ik heb niets te klagen hier in Goes. Bij cle landelijke verkiezingen stem ik wel. Vroeger altijd op de WD, maar nu ga ik me vex-diepen in Leefbaar Nederland. Kijken of dat wat is." Annemie Slabbekoorn (24), Krabbendijke eigenaar van een bloemisterij „Ja, ik ga stemmen, maar ik weet nog niet precies op welke partij. Ik heb thuis allemaal folders van politieke partijen liggen en die moet ik nog bekij ken. Ik let dan op welke partij staat voor leefbaarheid en hoe ze met ondernemers omgaan, want ik ben zelf zelfstandig on dernemer. Het wordt wel eexx christelijke partij, SGP of Christen- Unie. Meestal stem ik SGP; die partij past op alle fronten bij mijn ideeën. Maar ik heb een blaadje liggen vaxx cle ChristenUnie en dat wil ik toch ook nog bekijken." Pauline van Oex-s (43), Kats 'professioneel' vrijwilliger in de gezondheidszorg „Ik ga stexnmen op Noord Bevelands Belang, op een vriend die voor het eerst meedoet met de verkiezingen. Ik ben het niet helemaal met die partij eens - het is een tikje rechts en heel ex-g' van ons Noord-Be veland eerst - maar het is de pax-tij die het het beste voor heeft met Kats; die de meeste rust wil voor het cloxp. De WD wil meer wonin gen en meer voorzieningen voor toeristen, maar Kats moet een lus tig dorpje blijven. Ik woon er nu 16 jaar, maar ik zou willen dat ik ex- geboren was." J.J. Serné (79), Sint Philipsland voormalig schippersvrouw „Ik stem op een algemene pax-tij, die alle mensen goed behandelt. Niet een partij die maar voor één groep opkomt. Het hoeft voor mij niet per se een christelijke pax-tij te zijn. Een partij die nergens aan vastzit, heeft m'n voorkeur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12