We deden het op z'n Bru's dinsdag 26 februari 2002 Mosselmonument Bruinisse foto Pieter Honhoff meestal in een spreekuur. Het tekent de korte lijnen die de ge wezen bestuurders naar hun er varing verloren hebben zien gaan met de herindeling. De Danschutter: „Lag er een stoep tegel verkeerd, dan werd je daar als raadslid op aangesproken. Je deed er ook iets mee, dusda nig dat het snel werd opgelost. Wanneer je die persoon later weer tegenkwam, dan had je toch het voldane gevoel iets goeds te hebben gedaan." Even terug naar 1994, toen een bus vol verongelij kte Bruënaren onder leiding van Vogelaar op trok naar de Zeeuwse hoofdstad om het provinciebestuur te overtuigen van hun gelijk. An ders dan de gemeenten Midden- schouwen en Westerschouwen - die ook tegen de herindeling waren - liet Bru het niet bij fell'e woorden. In de statenzaal werd Had ik de kans de klok terug te draaien, zou ik dat subiet doen uit volle borst het eigen volks lied ingezet. Enig in zijn soort met de veelzeggende zinsnede 'Mun komme van Bru in mun wete van niks'. Het mocht niet baten. De herindelingstrein reed al en die was zelfs door koppige Bruënaars niet meer te stoppen. Achteraf gezien hadden ze kor dater moeten handelen, besef fen ze. Een tweedeling was dan haalbaar geweest, zo had toen malig WD-senator Hans Wie gel te verstaan gegeven bij de definitieve besluitvorming in de Eerste Kamer. Dat er een voor stel lag voor één gemeente Schouwen-Duiveland, kwam volgens de liberaal doordat de betrokken gemeenten zich te zwak hadden verweerd. „Ze waren het ook onderling oneens en wellicht zijn ze te deemoedig naar bestuurders toe", ver klaarde hij. En Wiegel kon het weten. Niet voor niets is in Sluis een plein naar hem vernoemd, omdat hij in zijn jonge jaren als bevlogen politicus de samen voeging met Aardenburg wist te voorkomen. Maar ook dat was slechts van tijdelijke aard, we ten we inmiddels. „Ksst, wegwezen! Gauw!",sist Chris van den Berge (Lijst van de Velde) wanneer een aantal huidige raadsleden - vers uit de commissie financiën - zich ver dringt voor het raam van de ver gaderkamer om het Bruse pan demonium te aanschouwen. Het handgebaar dat hij er bij maakt, wordt snel begrepen. „Ik heb eens een vraag aan de nog zit tende raadsleden uit ons mid den...", vervolgt hij op onheil spellende toon. „Dat besturen op hoofdlijnen, hoe bevalt dat nou?" Houtekamer reageert ad- rem als altijd: „Dat horen we hier! Jumelet durft de rol van advo caat van de duivel wel aan. „Be sturen op hoofdlijnen kan alleen wanneer je er als raad op kan vertrouwen dat de details door anderen (de deskundige ambte naren) worden ingevuld. En dat is voor beide kampen ontzet tend moeilijk gebleken. Geluk kig zijn we nu zo ver in Schou wen-Duiveland, dat daar een begin mee is gemaakt." Van den Berges oude fractiegenoot Kempe - postbode in het dage lijks leven - haalt z'n schouders op. „Weet je hoe we vroeger op hoofdlijnen bestuurden? Dan klampten ze je op straat aan: 'Jij zit toch in die gemeenteraad? Zorg eens dat daar en daar iets aan wordt gedaan. En rap, an ders zal ik het er eens met je va der over hebben'. Of dat echt ideaal is, kan ik niet beoordelen. Maar het werkte wel! Bruinisse voelt zich onder het nieuwe gesternte verwaarloosd en achtergesteld, verwoorden de gewezen bestuurders de praktijk van vijf jaar 'eenheid'. Een actieve dorpsraad is amper een alternatief te noemen voor een zelfstandige gemeente, zeg gen oud-fractiegenoten Maas kant en Henk van den Ouden fel. Ze beschouwen een doxpsraad eerder als een remmende be stuurslaag ('als ik een wethou der nodig heb, stap ik daar wel rechtstreeks op af), ondemo cratisch en oncontroleerbaar. Reden waarom het in Bruinisse ook zo lang heeft geduurd voor dat het nieuwe overlegplatform tussen burger en gemeentebe stuur van de grond kwam. Maaskant: „Wij waren falie kant tegen. We hadden toch een dorpsraad. Die moest zonodig worden opgeofferd." Kempe: „Laten we eerlijk zijn, die hele dorpsraad is in feite een samen geraapt zooitje. Al wil ik hier ook benadrukken dat wat ze doen, met de meest goede be doelingen gebeurt." Nog eens gezocht naar het posi tieve, de kwalitatieve verbete ringen van een krachtige ge meente. Want het kan toch niet enkel kommer en kwel zijn wat de herindeling heeft gebracht? Houtekamer dient zich aan en wijst er op dat in de nieuwe ge meente op sommige punten wel degelijk sprake is van een pro fessionelere aanpak. „Neembij- voorbeeld de commissie be roeps- en bezwaarschriften in Bru. Dat waren raadsleden die hun eigen besluiten zaten te controleren. Dat is nu toch echt beter geregeld." De Danschut ter knikt instemmend. „De juri dische kennis schoot echt te kort." Maar waarom dan toch nog zo vaak externe bureaus ingescha keld? De toenemende complexi teit van de maatschappij wordt er bijgehaald. Een factor van doorslaggevende betekenis in discussies over wel of geen ge- meentelijke samenvoegingen. En zo ja, welke omvang voldoet dan aan de eisen. Zelfs Maas kant moet erkennen dat Brui nisse het vandaag de dag op vele terreinen niet op eigen kracht zou hebben gered. Ambtenaren apparaat en bestuurders zou den wellicht een maatje te klein zijn geweest. „We deden het op z'n Bru's en het kwam altijd goed. Maar als ik eerlijk ben, dan denk ik dat je voor deze ge meente heel wat meer letters ge geten moet hebben." Komt er ooit een tijd dat de Bru ënaars zich met gepaste trots ook Schouwen-Duivelander zullen voelen? „Nooit!klinkt het verbeten antwoord. Flip van der Velde (Algemeen Belang): „Voordat ze dat voor elkaar krijgen, gaat er minstens een ge slacht overheen." Piet Kleemans en Marcel Modde Jannis Geelhoed (44), Bruinisse kraanmachinist „Mijn vrouw gaat stemmen en die doet dat ook voor mijIk heb daar allemaal geen tijd voor. Op welke partij? Ik weet het niet hoor. Het zijn toch allemaal maar zakkenvullers. Ze beloven je koeien met gouden horens, maar er komt toch allemaal niks van terecht. Sinds het hier één gemeente Schouwen-Duiveland is, weet ik er niet zo veel meer van, van die gemeentepolitiek. Tegenwoordig ken je nie mand meer en je weet ook niet wat ze doen. In Zierikzee en de rest van Schouwen kan alles, maar voor deze kant doen ze niks. Neem nou de bestrating hier in Bruinisse. Dan wordt er bijvoorbeeld een straat opgeknapt, maar de Marijkestraat, waar veel oude mensen wonen, daar wordt dan weer niks aan gedaan. Ze vergeten ons ge woon." Kornelis Pieter Vercouteren (63), Tholen voormalig elektromonteur „Stemmen? Ja, dat moet wel hè. Op welke partij weet ik nog niet ze ker. Je weet het niet meer hè, waar je op moet stemmen. Ik ben Ne derlands hei-vormd, dus het wordt wel een christelijke partij. Daar stem ik altijd op. Meestal is het het CDA. De PvdA in ieder geval niet; dat vind ik niks. Tholen is een christelijke plaats. Die jazzmu ziek op zondag, dat hoeft voor mij niet. In café The Sixties is het op zondagavond een hels kabaal. Maar niet alles hoeft dicht hoor, op zondag, dat vind ik nou ook weer niet nodig." Noodgedwongen ging de raad van Brui nisse akkoord met de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland op 1 januari 1997. Zes kleine zelfstandigen wer den één machtsblok van nodige betekenis. Vijf jaar na dato nam de PZC het initiatief Om de laatstzittende raad van Bruinisse weer bij elkaar te roepen en te horen wat de erva ringen zijn met het eerste bestuur dat de ei- l'andelijke gemeente op de kaart heeft gezet. In het vorige maand geopende nieuwe ge meentehuis in Zierikzee, vleesgeworden symboliek van de samenvoeging, klonken bij die gelegenheid de ontboezemingen uit de Republiek Bru'. Tot het laatste moment heb ben ze geprobeerd de herin deling tegen te houden. Evenals de gemeenteraden van Wester schouwen en Duiveland voel den de elf gekozen bestuurders van Bruinisse niets voor één ei- landbrede, lokale overheid. Tot op de dag van vandaag hebben ze er spijt van dat hun invloed niet verder reikte; dat hun po ging om de 'schade te beperken' tot een driedeling in feite te laat was ingezet. Vijf jaar ervaring met het nieu we Schouwen-Duiveland heeft de laatstzittende gemeenteraad in het vissersdorp niet milder gemaakt in zijn oordeel. Inte gendeel, roepen de elf nu luid keels in koor. „Als we de kans hadden de klok tei'ug te draaien zou ik dat subiet doen", aldus Marian Maaskant-Okkerse van de toenmalige fractie Algemeen Belang. Bij de laatste raadsver gadering van het zelfstandige Bruinisse eind 1996 liet Maas kant haar fantasie los op de hoe danigheid van het machtige Schouwen-Duiveland een halve eeuw verder. De reflectie ein digde in een weinig positief per spectief. Maar reeds in 2002 moet haar fractie concluderen dat de vrees voor een 'afstande lijk, slecht aanspreekbaar en duur gemeentebestuur' be- waardheid is geworden. „Ik wou dat ik anders kon zeggen, echt waar, maar helaas..." Drie van de elf van toen kregen in 1997 de kans een doorstart te maken in de eerste raad van Schouwen-Duiveland. Oud wethouder Wim Jumelet (Alge meen Belang) vond onderdak bij de VVD en ook zijn plaatsge noten Gilles Houtekamer (SGP) en Nico de Danschutter (CDA) delen de verantwoordelijkheid in de tot dusver geleverde pres taties van de nieuwe gemeente. De verkiezingen op 6 maart gel den voor Schouwen-Duiveland als de eerste graadmeter om te zien hoe de burger de bestuurlij ke inspanning van vijf turbu lente jaren beloont. Van Schou wen-Duiveland kun je in ieder geval leren hoe het niet moet, stelt 'oud-Bru' eensgezind. Nog voordat alle koffiekopjes zijn volgeschonken en de bui tengewone raadsvergadering in Een stoeptegel verkeerd, dan werd je daar op aangesproken het nieuwe gemeentehuis van Schouwen-Duiveland is 'ge opend', branden de gewezen bestuurders los in een stroom kritiek. Weinig lijken hun erf opvolgers tot dusver goed te hebben gedaan, herhaaldelijke vragen over de positieve kanten leveren slechts na diep gepeins wat opmerkingen in de marge op. Het is niet anders, moeten ook de drie nog zittende raads leden erkennen. „Maar dat wis ten we eigenlijk al door het KPMG-onderzoek", vervolgt Houtekamer zijn zelfreflectie. „Het positieve is misschien de herkenning van de fouten en het voorzichtige pad naar verbete ring dat nu toch werkelijk is in gezet." Hoe anders ging het in Bru. Snelle besluitvox'ming, korte lij nen en gezelligheid. Natuurlijk vielen er weieens hai-de woor den. Menige raadsvex-gadering xnondde uit in verhitte debatten waax'bij men elkaar niet spaar de. Maar na afloop werd even zo vrolijk gezamenlijk een borrel tje gedronken, regelmatig een pan mosselen naar binnen ge werkt en waren de raadsleden vooral weer Bruënaars onder el kaar. Maaskant, enige vrouw in de Bruse raad en inmiddels hele maal 'uit de politiek', begroet haar ex-collega's met fei'mezoe nen. Als vooi'malig gemeentese cretaris Teun van Oostenbmgge - inmiddels 'opgeklommen' tot topambtenaar van de gemeente Schouwen-Duiveland - toeval ligerwijs passeeit op de gang, klinken enthousiaste uitroepen. Wanneer de bode met de koffie kannen ook nog eens een oudge diende blijkt te zijn, is het feest helemaal compleet en de sfeer als vanouds. Gemoedelijk zo lang het kan, scherp als het moet. Spontaan en met lak aan hoe het eigenlijk volgens orden telijke regels hoort. De herindeling heeft, zo vinden de Bx-uënaars unaniem, de bur ger op afstand gezet. J an Kempe (Lij st van de Velde),In Bru wa x-en destijds minstens honderd mensen bezig met politiek. Mis schien zijn het er nu net zo veel op heel Schouwen-Duiveland- ."„De mensen zijn niet meer ge- intei'esseerd in de politiek", zegt SGP'er Anton Mol. „Weet je wat er wel is? Onvx-edeVolgens Ju melet vindt die opvatting z'n oorspi'ong juist in de kleine din gen. „In Bru (we waren redelijk welvarend) werd vroeger heel veel geld gestoken in het onder houd van openbaar groen en straten." Als Aad Vogelaar, de laatste bui'gemeester van Bruinisse, in zijn voortuintje aan het werk was, ontaai'dde die bezigheid De laatstzittende i'aad van Bx-uinisse kwam deze maand op verzoek van de PZC nog één maal bijeen om van gedachte te wisselen over vijf jaar herindeling op Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff J. Smalheer (72), Zierikzee voornxalig postbode ,,'t Is hier op Schouwen één gx-ote troep sinds de herindeling. De ge meenteraad; dat zijn allemaal boertjes, die mensen zijn niet capabel voor dat werk in een gemeente van 35.000 inwoners. Vóór de herin deling was het veel kleinschaliger, dat was anders. Nu duurt het al lemaal zo lang. Verleden jaar was ik goedgekeux'd voor het krijgen van eer. invalidekaart en toen duurde het nog vier maanden voor ik 'm echt kreeg. Ik ga niet meer stemmen hoor, ik zie het niet meer zit ten." N. Maas (60+), Kortgene demonstratrice, gastvrouw „Ik woon nu drie jaar in Kortgene en ik ga hier voor het eerst stem men. Ik weet nog niet waarop. Ik moet eerst nog eens alle partijen bekijken, met foto's erbij. Ik vind het altijd wel rommelig in Kortge ne. Daar mogen ze weieens wataandoen. 'Het is hier Frans-slordig', zeg ik altijd tegen m'n man. We hebben vroeger ook in Frankrijk ge woond en ik vind dat er hier ook van die sloi'dige mensen zij n. Die la ten dan een hele tijd troep in hun tuin en op straat liggen. Het is jam mer dat hier geen bxxrgemeester is. Dat klinkt misschien oudex-wets, maar dan zou er beter op dat soort dingen worden gelet. Je ziet niks van de gemeentepolitiek. Ze zouden de inwoners daar meer bij moe ten beti'ekken." -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11