Broekie schaart zich bij de groten Super Mario moet Canada van frustratie afhelpen PZC De Jong: Het was allemaal voor niets Skikoningin Kostelic krijgt standbeeld Overtraind Russen spreken over smerigste Spelen ooit 19 Tweede gouden medaille en nieuw wereldrecord voor Uytdehaage OOG Protest Zuid-Korea afgewezen Curlinggoud voor Britse vrouwen Verdacht pakje in E Center Medaillewinnaars naar koningin Veiling levert 20.000 dollar op medailles zaterdag 23 februari 2002 door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Jochein Uytdehaage heeft zich bij de grootste Nederlandse schaat sers aller tijden geschaard. Slechts vijf Nederlanders slaag den er eerder in oin op één Win terspelen drie medailles te pak ken. alleen Ard Schenk (Sap poro '72) en Yvonne van Gennip (Calgary '88) deden het nog be ter met drie gouden plakken. Uytdehaage won in de Utah Olympic Oval de 10.000 meter in een fabuleus nieuw wereldre cord. Als eerste schaatser ooit brak hij de dertien-minuten- grens: 12.58,92. Gianni Romme (zilver) volgde op gepaste af stand. Uytdehaage zal zich nauwelijks bewust zijn geweest van de his torische waarde van zijn presta ties. De 25-jarige Utrechter noemde zichzelf in de week voor de start van de Spelen nog een SALT LAKE 2002 'gigantisch broekie'. Hoewel hij pas aan zijn tweede internatio nale seizoen bezig is, hoeft hij daar niet meer mee aan te ko men. Hij is de grote ster van het olympische schaatstoernooi. Uytdehaage beleeft de Olympi sche Spelen als in een roes. die hij opriep door zijn zege op de 5000 meter op de eerste dag. Op de 1500 meter was hij dicht bij goud, maar moest hij Derek Parra voor zich dulden. Op de tien kilometer hoefde hij na zijn rit nauwelijks te vrezen. Gianni Romme was eerder op 13.10,03 uitgekomen. Teleurstellend, vond de Brabander ook zelf, maar miraculeus was het nog wel voldoende voor zilver. Het brons was verrassend voor de Noor Lasse Saetre (13.16,92). Uytdehaage maakte korte met ten met de stelling dat je je te genwoordig moet specialiseren om voor een olympische gouden medaille in aanmerking te ko men. De Europees allround kampioen boekte in de voorbije twee weken drie wereldrecords, waarvan die op de vijf en tien ki lometer nog staan. De 12.58,92 van gisteravond was het gevolg van een akelig vlakke race. Zijn 25 rondjes bleven allemaal bin nen een marge van achttienden van een seconde. Hij stond er met nog vier paren te gaan ook direct ontspannen bij. „Dit grensde aan de perfecte race. Technisch reed ik zo gemakke lijk. Het klinkt saai, maar daar heb ik mijn grootste winst ge haald." Gianni Romme slaagde er als nog in iets van het gezicht van Spaar Select op deze Olympi sche Spelen te redden. De twee voudig olympisch kampioen van Nagano '98 ging strijdend ten onder. Hij begon goed met rondjes in de dertig seconden, maar kreeg al snel 'die rare klap', zoals hij het zelf noemde. Hij bleef desondanks 'rondjes 32' rijden. De slotconclusie was duidelijk: „Dit was gewoon niet goed". Het verschil met Uytde haage sprak boekdelen; ruim elf seconden. Gianni Romme is zijn aura van onaantastbaarheid ergens in het vorige seizoen verloren. In november 2000 reed hij nog een fenomenaal wereldrecord op de 10.000 meter tijdens de World Cup in Heerenveen, een laatste uiting van de dominantie die hij in het jaar daarvoor had opge bouwd. In het seizoen 1999/2000 trok de geboren Ma- denaar het schaatsen met re cords en machtige overwinnin gen naar een nieuwe dimensie. De vraag is waarom het sinds die mooie zondagmiddag een kleine anderhalf jaar geleden niet meer lukt om de concurren tie de geselen. Vorig jaar werden de tegenvallende prestaties ver klaard met de griep die hem rond de jaarwisseling vaker teistert. Dit seizoen is er fysiek niets mis met hem. Hij kan nog steeds winnen, zie de wereldbe kers in het begin van het sei zoen, maar hij verliest steeds vaker. Romme ontkent dat de terugval iets te maken heeft met de on rust die het Spaar Select-team zo kenmerkt. Hij heeft voortdu rend aangegeven dat hij alleen naar zichzelf kijkt en zich niet laat beïnvloeden. „Sinds de cember is het heel wisselvallig. Het is een vreemd iets, waarvoor ik geen verklaring heb. Daar moet ik dadelijk in rustige tij den maar eens goed over gaan nadenken." Ondertussen dreigen zich boven coach Peter Mueller donkere wolken samen te pakken. Eén zilveren medaille is een erg schrale buit voor het voormali ge Dream Team. Vandaag rijdt Marja Vis nog op de 5000 meter, maar van haar mogen geen wonderen worden verwacht. Hoewel het seizoen nog niet is afgelopen, er staat bijvoorbeeld nog een WK allround voor de deur, kan nu al de conclusie worden getrokken dat Mueller te weinig succes heeft geboekt met de miljoenenformatie. Of dat consequenties heeft voor zijn toekomst, hij heeft nog een tot 2006 een contract bij Spaar Select, zal in de komende weken duidelijk worden. GPD Coach Geert Kuiper probeert Bob de Jong na diens race op de 10.000 meter te troosten. foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Na de bla mage op de 5000 meter (dertig ste) draaide voor Bob de Jong ook de 10.000 meter uit op een fiasco. De schaatser eindigde in een veld van zestien deelnemers als vijftiende. De Jong deed ruim vijftig secon den langer dan winnaar Uytde haage over de afsluitende olym pische schaatsafstand bij de mannen. De Jong was na zijn rit hevig ontdaan. „Ik weet niet wat het is. Ik ben goed in vorm. Heb goed getraind. Maar in de race loopt het ineens niet meer. Dan lopen je benen vol en is het over." Het lag volgens hem niet aan de voorbereiding. „Na mijn mislukte vijf kilometer heb ik goed getraind. Het liep hartstik ke lekker. Ik was ook heel posi tief voor de tien kilometer. En dan komt het er weer niet uit. Ik heb hier zeven jaar naar toe ge werkt. Het was allemaal voor niets." Ook voor schaats-Belg Bart Veldkamp liepen de Spelen uit op een debacle. De manier waarop hij zijn Winterspelen af sloot, maakte hem woest. Een verkeerde planning in de aan loop maakte in Amerika van een topper een tobber. Op de tien ki lometer reed hij weliswaar met 13.27,48 een persoonlijk record. Maar dat iemand als de Rus Di- mitri Sjepel met zijn handen op de benen van de pijn seconden sneller was, kon volgens Veld kamp niet. „Ik ga er een jaartje tussenuit. Marathonschaatsen, fietsen. Dit is heel frustrerend." GPD/ANP SALT LAKE CITY - De internationale schaatsunie (ISU) heeft het protest van Zuid-Korea tegen de diskwalificatie van shorttracker Kim Dong-sung afgewezen.,Dat appèl is inder daad verworpen", zei woordvoerder Park Pil-soon. „We heb ben onze hoop nu gevestigd op de beslissing van het Hof van Arbitrage in Lausanne." Chef de mission Park Sung-in bevestigde dat de Zuid-Korea- nen juridische actie overwegen tegen de Australische hoofd- scheidsrechter James Hewish, die Kim op de 1500 meter uit sloot omdat hij Apolo Anton Ohno zou hebben gehinderd. De Amerikaanse lieveling werd daarmee tot olympisch kampi oen gekroond. ANP OGDEN - De Britse vrouwen hebben het olympische curling- toernooi gewonnen. Het team van aanvoerster Rhona Martin versloeg Zwitserland in de finale met 4-3. Het was het eerste goud voor Groot-Brittannië bij de Winterspelen sinds de tri omf van het befaamde ijsdanspaar Jayne Torvill en Christop her Dean in 1984. Het brons was voor titelverdediger Canada, dat de Verenigde Staten met 9-5 de baas was. Groot-Brittannië werd in het cur- lingtoernooi vertegenwoordigd door de Schotse vrouwen- ploeg. Het winnende punt kwam op naam van Martin, een 35- jarige moeder van twee kinderen. De Britse ploeg dwong eer der in het toernooi via een tiebreak met Duitsland de laatste plaats in de halve finales af. ANP SALT LAKE CITY - Een half uur na de finale van de ijshoc- keyvrouwen van Canada en de Verenigde Staten (3-2) werd het E Center onmiddellijk ontruimd. Veiligheidsofficials von den een verdacht pakje op de tribunes. De politie zette speur honden in en de hal werd van onder tot boven nauwkeurig doorzocht. De persconferentie van beide ploegen werd onder broken. In de hal waren 8599 mensen aanwezig. ANP SALT LAKE CITY - De Nederlandse medaillewinnaars wor den woensdag 27 februari in de Ridderzaal in Den Haag ge huldigd. Om twaalf uur worden ze door koningin Beatrix ont vangen op Paleis Noordeinde. Voor de ontvangst door de koningin zal staatssecretaris Vliegenthart van sport konink lijke onderscheidingen uitreiken. Aansluitend aan de huldi ging vindt een rondrit door de binnenstad in Den Haag plaats, die eindigt met een publiekshuldiging op het Spuiplein. ANP SALT LAKE CITY - De veiling van diverse attributen van Ne derlandse wintersporters in Salt Lake City heeft in het Hol land Heineken House 19.260 dollar (ongeveer 22.000 euro) opgebracht. Het geld gaat naar Olympic Aid, de organisatie die bijvoorbeeld kinderen in de Derde Wereld probeert te hel pen. Zo'n 25 voorwerpen werden onder de hamer gebracht. Het meeste bracht het olympische pak van schaatser Jochem Uytdehaage op: 3550 dollar. Koper was de Noor Johann Olav Koss, voorzitter van Olympic Aid en tijdens de Winterspelen van Lillehammer in 1994 met drie gouden medailles de beste schaatser. Hij won de biedstrijd van ondermeer schaatsspon sor Aegon. Het pak van Uytdehaage was gesigneerd door de olympisch kampioen zelf en zijn teamgenoten Renate Groe- newold, Andrea Nuyt en Carl Verheijen. Ook het wedstrijd- pak van Erben Wennemars deed het uitermate goed. Hoewel de sprinter van Spaar Select geen medaille won op de Winter spelen, leverde het wel 3400 dollar op. ANP van onze sportredactie PARK CITY - Janica Kostelic heeft geschiedenis geschreven bij de Olympische Winterspe len. De twintigjarige alpineski ster won gisteren in de reuzen slalom haar derde goud. Met bovendien zilver in de tas is zij de skikoningin van Salt Lake City. Kroatië zal haar thuis eren met een standbeeld. De Zweedse Anja Paerson won het zilver met 2.31,33 en de Zwitserse Sonja Nef kreeg voor haar2.31,67 de bronzen medail le. Janica Kostelic torende daar met 2.30,01 ver bovenuit. Niet één- of tweehonderdste van een seconde maakte het onder scheid maar 1,32 seconden. Drie keer goud in één Winter spelen is nooit eerder vertoond bij de vrouwen. Janica Kostelic overtrof de Duitse legende Rosi Mittermaier en de Liechten steinse Hanni Wenzel die in een grijs verleden (1976 en 1980) twee keer goud wonnen. De ontvangst in Zagreb zal groots zijn. Vorig jaar lag er een bed met 1256 rozen voor haar klaar bij de ontvangst door de premier en werd zij gevierd door duizenden landgenoten. Ze stond al op een postzegel. De beeldhouwers werken al met de ellebogen om haar standbeeld uit steen te houwen. ANP/RTR Ik ben erg blij voor Gianni Romme. De druk om te presteren was zo groot ge- ivorden. Spaar Select stond immers nog op nul medailles. Hij ivas direct na de race erg somber, maar achteraf is het met zilver erg meegevallen. Tot en met de vier kilometer reed Gianni Romme prach tig, toen zag het er goed uit. Daarna kreeg hij problemen. Hij reed zes slagen op het rechte stuk. Dat is te weinig, een te grote belasting voor de bovenbenen. Eigenlijk moet je zeven tot acht slagen ma ken. Zijn geluk was Molicki. Daardoor hield hij zijn ron detijden laag, maar toen hij Molicki passeerde schoten zijn rondetijden weer om hoog. Romme was vroeger niet het beste jongetje van de klas. Zijn bewegingsvermogen was matig. Zijn oude trainer Wim den Elzen was uren met hem bezig, uren schaven aan zijn techniek. Aan zijn inzet lag het niet. Romme is een trainingsbeest, ook vroeger al. Een van zijn problemen was zijn nervositeit. Hij ivas altijd zo ontzettend zenuw achtig. Dat uitte zich in on verklaarbare valpartijen. Zomaar op het rechte stuk, niet eens in de bocht. Hij is daar natuurlijk ontzettend goed uitgekomen. Hij heeft keihard gewerkt aan zijn techniek en zijn kracht. Hij kreeg de beloning in de vorm van de ivereldtitel en twee gouden medailles in Nagano. Ik denk dat Romme de afge lopen zomer te hard heeft ge traind. Zijn afweersysteeyn functioneerde niet goed meer. Dat zag ik ook bij een paar andere jongens in de ploeg. Mark Tuitert en Jakko Jan Leeuwangh hebben bei den de ziekte van Pfeiffer op gelopen. Dat overkomt je niet zo maar. Daar hebben Mueller en Romme een inschattingsfout gemaakt. In de euforie dat al les nog goed ging, zijn ze te hard blijven trainen. Ook Mueller heeft vergeten dat Romme maar een mens is. Daarom vind ik het zo knap van Gerard Kemkers. Die bleef benadrukken dat de we reldbekerwedstrijden niet belangrijk waren. Het olym pisch kwalificatietoernooi eind december in Heeren veen, daar moesten zijn jon gens pieken. En dat is gelukt. Leen Pfrommer Mario Lemieux (rechts) in duel met de Wit-Rus Vadim Bekbulatov tijdens de halve finale in Salt Lake City. foto Mike Blake/RTR door Johann Mast SALT LAKE CITY - 'Le magnifique' noe men ze hem in het Franstalige gedeelte van Canada. 'Super Mario' is hij voor alle ande ren. IJshockeyvedette Mario Lemieux staat in Salt Lake City voor de opgave om te doen waarin zijn legendarische voorganger Way ne Gretzky in Nagano niet slaagde: Canada de eerste olympische titel bezorgen sinds 1952. Door gisteravond met 7-1 van Wit- Rusland te winnen is in elk geval de finale bereikt. 'Lemieux' betekent in het Frans 'de betere'. De 36-jarige speler-eigenaar van de NHL- profclub Pittsburgh Penguins doet zijn ach ternaam alle eer aan. De aanvoerder van het Canadese ijshockeyteam is een superster, de grootste die rondloopt in het olympisch dorp. De Amerikaanse tv-zender NBC por tretteerde hem deze week als 'de Michael Jordan van het ijshockey'. Frappante over eenkomst: Lemieux stopte in 1997, net als de basketballer Jordan twee jaar later, en keerde in december 2000 terug bij zijn oude club. Jordan keerde onlangs terug in de NBA. Op zijn 36e wijst multimiljonair Lemieux het Canadese team tot dusverre de weg in Salt Lake City. Tegen Tsjechië, de olym pisch kampioen van vier jaar geleden, scoorde hij twee keer en Lemieux heeft van alle spelers de meeste punten, het combina tieklassement van gescoorde goals en gele verde assists. En dat ondanks een vervelen de heupblessure, die heel Canada tijdens het toernooi in de greep hield. De nummer 66 van het Canadese team (Gre tzky droeg altijd nummer 99, mede-vedette Eric Lindros draagt 88) is naar Salt Lake Ci ty gekomen voor de enige prijs die hij nog niet heeft gewonnen. Sinds Lemieux in 1984 prof werd won hij twee keer de Stanley Cup in de National Hockey League, de profcom- petitie waarin alle olympische topspelers uitkomen. „Olympisch goud betekent heel veel voor me", zei Lemieux. „Ik ben hiervoor nooit in de gelegenheid geweest om mee te doen. Maar het zal moeilijk worden." Voor 1998 mochten profspelers niet meedoen aan het olympische ijshockeytoernooi en vier jaar geleden in Nagano was Lemieux gestopt. Mario Lemieux scoorde in zijn indrukwek kende loopbaan 1570 punten (648 doelpun ten en 922 assists) in 788 NHL-wedstrijden. Toen hij in 1997 stopte werd hij opgenomen in de Hockey Hall of Fame en werd zijn rug nummer 66 taboe voor andere spelers bij Pittsburgh, waar hij sinds 1984 had ge speeld. Alle onderschei dingen en prijzen die een ijshockeyprof kan winnen of verdienen had hij toen al in zijn bezit. Op die olympi sche titel na. In 1993 werd bij Lemieux de ziekte van Ho- dgins geconstateerd, maar hij miste dat sei zoen slechts een maand. Hij werd alsnog topscorer. Lemieux is tegenwoordig naam gever aan de Mario Lemieux Foundation, dat onderzoek doet naar kanker. Hij schonk vijf miljoen dollar aan de medische faculteit van de Universiteit van Pittsburgh, even eens ten bate van kankeronderzoek. Toen Lemieux als speler van Pittsburgh hal verwege de jaren negentig zag dat zijn club financieel naar de afgrond tuimelde, kocht hij de club op. Daarmee werd de Canadees de eerste speler-eigenaar in de geschiedenis van het ijshockey. Hij werd er alleen maar populairder door. Zoals Gretzky ervoor zorgde dat het ijshoc key in zuidelij ke gedeelten van de Verenigde Staten op de kaart kwam te staan, deed Le mieux dat in Pittsburgh. „Als hij hier niet gespeeld had, was er geen ijshockey meer geweest in Pittsburgh", zei zijn trainer. „We hadden een superster nodig en dat is Mario. Hij is de beste atleet die ooit bij Pittsburgh heeft gespeeld." In de olympische finale zal Lemieux morgen al zijn talent moeten aanwenden om te win nen. Mocht dat gebeuren, dan zal de vedette mogelijk de populariteit benaderen van 'The Great One', Wayne Gretzky. Het ijshoc- key-gekke Canada, dat tussen 1924 en 1952 zes keer olympisch kampioen werd, hunkert na vijftig jaar naar een nieuwe titel. Zo niet, dan duurt de frustratie voort. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - De televisiepresen tator kon alleen nog maar mom pelen 'een schande, een schan de', het parlement belegde een speciale zitting om alle woede de vrije loop te laten en zelfs de immer onderkoelde president Poetin hekelde de 'oneerlijke en partijdige' houding tegenover de Russische ploeg in Salt Lake City. 'De smerigste spelen ooit' heb ben Rusland op de rand van de massahysterie gebracht. Het land is er van overtuigd dat er een complot gaande is tegen Russische sporters. De bekende druppel was de dis kwalificatie van langlaufster Larissa Lazoetina voor de esta fette, een onderdeel waarin Rusland al decennia domineert. Het nieuws over de te hoge ha- moglobinewaarde in het bloed van Lazoetina kwam zo laat dat de Russen geen vervanger meer konden aanwijzen. Duitsland ging er met het goud vandoor. Eerder had Rusland zich al mas saal dood geërgerd aan de arbi trage in de ijshockey wedstrijd tegen Olympisch kampioen Tsjechië. Russische spelers ver dwenen met de regelmaat van de klok naar de strafbank en boekten slechts ternauwernood een 1-0-overwinning. Ook bij het freestyle skisprin gen voor vrouwen voelden de Russen zich eerder deze week tekort gedaan. Olga Koroleva moest een Australische en twee Canadese concurrenten voor la ten gaan. „Iedereen was ge schokt door de jurering", ver klaarde de woedende voorzitter van de Russische bond. De aller grootste schok voor de Russen was nog de gedeelde gouden me daille bij het kunstschaatsen voor koppels, nadat het Ameri kaanse televisienetwerk NBC twijfel had gezaaid over een Frans jurylid. „Het IOC verte genwoordigt de belangen van Amerikaanse showbusiness", liet Leonid Tjagatsjov, voorzit ter van het Russisch Olympisch Comité, verbitterd weten. „Dit zijn de smerigste spelen ooit." President Poetin gelooft even eens dat 'excessieve vercom mercialisering' van de spelen een rol spelen in de schandalen. De grote televisienetwerken zouden er belang bij hebben dat Amerikaanse en Canadese ster ren winnen. Eerder had Poetin een brief gekregen van IOC-pre- sident Rogge, die opriep tot kalmte. De sportliefhebber Poe tin noemde Salt Lake City giste ren echter 'een flop'. Hij hekelde onder meer het feit dat bij het Olympisch ijshockeytoernooi alleen scheidsrechters uit de Amerikaanse competitie NHL actief zijn. „Een vreemde logi ca", aldus Poetin. In een speciale zitting van het parlement gingen Russische parlementariërs nog verder. Zjirinovski oordeelde dat de Russische ploeg onmiddellijk naar huis moet komen. Bij het afscheid zouden de Russen hun gastheren in het gezicht moeten spugen. In een massaal aange nomen motie besloot het parle ment gisteren dat Rusland niet zal deelnemen aan de slotcere monie, tenzij het IOC actie on derneemt tegen de benadeling van Rusland. „Wat er nu ge beurt, is het begin van het einde van de olympische beweging", aldus Kovaljov van de Vader land-fractie. Gisteren werd een paar uur voor de halve finale ijshockey tussen de Verenigde Staten en Rusland de verhouding tussen de twee landen nog verder bekoeld. De Russische schaatsbond diende een officieel protest in tegen de in hun ogen subjectieve jurering van de vrij e kür van de vrouwen Ze eist dat Irina Sloetskaja ook een gouden medaille wordt toe gekend. Het protest is onderte kend door bondsvoorzitter Pi- sejev en meteen na de uitslagin- gediend bij de ISU. Het protest richt zich tegen de hoge waarde ringscijfers die de Amerikaanse Sarah Hughes van de jury kreeg, waardoor ze van de vierde plaats, na de verplichte kür, op schoof naar de eerste plaats. Het protest werd gisteren echter af gewezen. GPD Goud Zilver Brons Duitsland 10 16 7 Ver Staten 10 11 9 Noorwegen 10 7 4 Rusland 5 6 3 Finland 4 2 1 Frankrijk 3 4 2 Nederland 3 4 0 Zwitserland 3 2 5 Italië 3 2 4 Canada 3 17 Kroatië 3 1 0 Oostenrijk 2 4 10 Zuid-Korea 2 10 Australië 2 0 0 Spanje 2 0 0 China 1 2 2 Tsjechië 10 1 Estland 1 0 1 Groot-Brit- 1 0 1 tannië Bij achtervolging skilopen is twee keer zilver uitgereikt en geen brons. Bij het paarrijden kunstschaatsen zijn twee gou den medailles uitgereikt en geen zilve-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 73