Buurt in actie tegen brede school Koopplaatsjes hebben het moeilijk PZC Oorkrabber bestaat al langer dan vandaag PZC Sluisse wethouder nodigt 't Duumpje uit voor gesprek 13 Nadelige effecten voor omgeving zijn groter dan voordelen, menen omwonenden inbraak in Hulst Auto-inbraken in Terneuzen Dronken Duitser beboet Visserijmuseum krijgt liftinstallatie Fietsveer baart Oostburg zorgen CDA-raadslid begint in maart Theatershow Chantant in De Halle in Axel Lezingcyclus in bibliotheek in Terneuzen zaterdag 23 februari 2002 door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - Zo'n honderd omwonenden van openbare ba sisschool De Stelle in Philippine protesteren tegen de voorgeno men bouw van een multifunc tioneel centrum (brede school) op het speelterrein naast de school. De omwonenden zijn 'zeer ver ontwaardigd en teleurgesteld' over het gebrek aan inspraak dat ze van de gemeente Sas van Gent krijgen over het plan. „Wij vinden het vreemd dat we als di rect belanghebbenden niet be trokken zijn bij het plan voor de bouw van het centrum", zegt W. van Limmen. „De gemeente heeft in de buurt niet gepolst hoe de mensen er tegenover staan." Had de «gemeente dat wel ge daan, dan was volgens hem me teen duidelijk geweest dat de buurt niet zit te wachten op de komst van het multifunctioneel centrum, waar de kinderop vang, de peuterspeelzaal, de bi bliotheek en de plaatselijke heemkundige vereniging on- dei'dak moeten krijgen. „Wij vinden het om te beginnen jam mer dat het speelterrein naast De Stelle verdwijnt. Nu hebben kleinere en grotere kinderen de ruimte om samen te spelen. Daar blijft straks maar een klein hoekje van over. Daar naast maken we ons zorgen om de verkeersveiligheid, want het zal hier veel drukker worden", zegt Van Limmen. „De verschil lende voorzieningen hebben verschillende openingstijden, dus de hele dag door is er meer verkeer." Uitzicht Dat zijn niet de enige bezwaren van de omwonenden. Vooral de directe buren van het toekom stig multifunctionele centrum hikken er verder tegen aan dat ze hun uitzicht kwijt raken. „We hebben het uitgemeten, en het gebouw komt acht meter van ons huis af te staan", zegt D. Mohnen. „Nu kijken we uit op het speelterrein. Straks kijken we tegen een muur." De omwonenden zien tenslotte ook de noodzaak van een zoge noemde 'brede school' niet in. „De opzet is een multifunctio nele ruimte waarin samen ge werkt gaat worden. Maar vreemd genoeg moet er een aparte ingang komen voor de nieuw te bouwen ruimtes. Er komen aparte speelterreintjes voor de peuterspeelzaal en de kinderopvang. Vreemd dat er speelruimte genoeg is voor de lagere school, maar dat ook dit niet gezamenlijk gebruikt gaat worden. Het enige dat gezamen lijk gebruikt zal worden, is een computerlokaal. Naar alle waarschijnlijkheid kunnen al leen cle lagere school en de bi bliotheek deze ruimte gebrui ken", zegt Van Limmen. Wethouder E. Spuesens kan zich de teleurstelling van de om wonenden goed voorstellen. De gemeente heeft de omwonenden pas deze week uitgenodigd voor een informatiebijeenkomstZe wijst er op dat de nieuwe accom modatie ook in een behoefte voorziet. Om de buurt tegemoet te komen, gaat de gemeente be- kij ken of het mogelijk is de nieu we speeltuin bij het complex nog iets groter te maken. Ook zegt ze er op toe te zien of er aan vullende maatregelen te treffen zijn om de verkeersveiligheid te garanderen. Tenslotte wijst Spuesens er nog op, dat de nieu we accommodatie geen hoog bouw wordt en bovendien flink omgeven wordt door groen. door Euqène Verstraeten OOSTBURG - De veilige oor krabber die de Terneuzense huisarts Cors Ephraïm heeft uitgevonden is helemaal niet zo nieuw. Oostburger E. Rijckaert krabt zijn oren namelijk al vele jaren met een dergelijk hulp middel. Volgens Ephraïm gaat het echter om een exemplaar dat heel wat minder veilig is dan zijn uitvinding. „Ik heb bijna precies dezelfde oorkrabber al meer dan 35 jaar in mijn portemonnee zitten", laat Rijckaert weten, die met verbazing kennis heeft geno men van het verhaal over de Terneuzense oorkrabber. „Dus dat ding is helemaal niet nieuw. Bovendien is de krabber die ik heb ook nog heel wat lux er." De 84-jarige Rijckaert kreeg de oorkrabber in zijn bezit toen 3 5 j aar geleden zijn schoonmoe der overleed. „We kwamen met de familie bijeen om de spulle tjes te verdelen en toen heb ik die oorkrabber gekregen." De oorkrabber heeft, net als het exemplaar van Ephraïm, een metalen oogje, dat bevestigd is aan een handgreepje. Het is een porseleinen klosje dat is afge werkt met een chromen huisje. Het oorkrabbertje is zes centi meter lang en daarmee ander halve centimeter korter dan het Terneuzense exemplaar. Rijckaert heeft geen idee hoe oud de oorkrabber is en waar zijn schoonmoeder het destijds vandaan heeft gehaald. Trommelvlies Huisarts Ephraïm herkent de omschrijving van Rijckaert ech ter meteen. „Toevallig ben ik pas een week of vijf geleden ook Oostburger E. Rijckaert krabt al 35 jaar naar volle tevredenheid in zijn oren met een krabber die erg veel lijkt op de vinding van Cors Ephraïm. foto Charles Strijd tegen zo'n oorreiniger aangelo pen. Het is een zogenaame Mal tezer oorreiniger uit Solingen", weet Ephraïm. „Het handvat is maar anderhalve centimeter groot en het metalen gedeelte is veertig millimeter lang. Daar kun je dus zo je trommelvlies mee doorsteken." Ephraïm wijst er op dat zijn oc trooi zit in het optimaal gebruik en de veiligheid van de oorreini ger. „Niet in het feit dat het een oorreiniger is, want daarvoor kun je natuurlijk ieder hard voorwerp gebruiken." Volgens de huisarts produceert de fa briek in het Duitse Solingen vooral gereedschapjes voor pe dicures, maar ook nog steeds de oorreinigers. Zij het niet meer in een porseleinen, maar in een iets moderner kunstof uitvoering. „Ze zijn zelfs via het internet te bestellen. Als je ze thuis laat be zorgen, kost zo'n oorreiniger toch nog 4,10 euro. En dan is hij nog onveilig ook." HULST - Tussen afgelopen donderdagnacht en gisterochtend is er ingebroken in een woning aan de Saxhavenstraat. Uit de woning werden onder andere enkele duizenden euro's, com puterapparatuur van onbekende waarde en waardepapieren weggenomen. De toegang tot de woning werd geforceerd. Het schadebedrag is nog onbekend. TERNEUZEN - Tussen afgelopen donderdagavond en gister ochtend is er ingebroken in twee personenauto's die gepar keerd stonden aan de Van Steenbergenlaan in Terneuzen. Uit geen van beide auto's werd iets weggenomen, maar ze zijn wel op grove wijze open gebroken. Het totale schadebedrag is nog onbekend. TERNEUZEN - Een 38-jarige man uit Keulen is gisteroch tend in de Dommelstraat aangehouden voor openbare dron kenschap. Hij kreeg een bekeuring van 23 euro. OOSTBURG - Het Visserijmuseum in Breskens krijgt einde lijk de gevraagde liftinstallatie. Een verhuizing van het muse um naar een locatie elders in het havengebied zit er dus voor lopig niet in. De aanvraag van het museum was lange tijd ter zijde gelegd, omdat de herinrichting van de haven van Breskens wellicht een verhuizing van het museum betekende. Nu de uitvoering van de structuurvisie van stedebouwkundige Bhalotra nog even op zich laat wachten, wil het college het visserij museum niet langer laten wachten op de broodnodige voorziening en ruim 45.000 euro subsidie en ruim 22.000 euro aan renteloze lening te verstrekken. De fracties toonden zich donderdag verheugd over dit besluit. OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg gaat gedeputeerde staten om opheldering vra gen over het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen. B en W delen de bezorgdheid van de fractie Dorpsbelangen Toerisme over de toekomstige dienstverlening en tariefstel ling van de vaartuigen. Aan de geruststellende antwoorden die zij tot nu toe van Ge deputeerde Staten kregen, beginnen ook zij hoe langer hoe meer te twijfelen. Het college belooft de fractie dan ook om actie te ondernemen en GS aan hun jasje te trekken. B en W merken op dat de minister altijd van mening was dat het kaarttarief gelijk behoorde te zijn aan dat van het NS-tarief, tweede klas. Ook zou een vaarfrequentie van eens in het half uur opgenomen worden in het programma van eisen. D T vindt het onaanvaardbaar als met deze afspraken wordt ge rommeld. OOSTBURG - Het CDA krijgt vanaf volgende maand een nieuwe fractiegenoot in de gemeenteraad van Oostburg. De geloofsbrieven van de 44-jarige Leo Verpaalen uit Oostburg zijn donderdag in orde bevonden door de raad. Verpaalen is leraar wiskunde aan het Zwin College in Oostburg. Hij stond zevende op de kandidatenlijst van het CDA. Verpaalen volgt R. Jacobs op die vorige maand onverwacht, om persoonlijke redenen, afscheid nam van de raad. Het nieuwe raadslid wordt in de vergadering van maart officieel geïnstalleerd. AXEL - Het cultureel centrum De Halle in Axel, staat vrijdag 8 en zaterdag 9 maart in het teken van theater Chantant. De voorgaande tien edities wa ren telkens snel uitverkocht. Daarom treden de regionale be kendheden nu twee avonden op. Het programma vermeldt op tredens van Sankie Koster, Frans de Schepper, Cyril Pee lers en de volksmuziekgroep Ambras. Het muziekgezelschap Ambras speelt in op haar 20-ja- rig bestaan en vertelt en zingt over de dorpjes uit de buurt. Verhalenverteller Cyril Peeters betreedt in de HaHe voor de tyveede keer het podium. Zijn vertellingen zijn vooral geba seerd op jeugdherinneringen. De in Clinge woonachtige Pee ters begon in 1990 zijn verhalen aan het grote publiek te vertel len. Frans de Schepper heeft on der meer als tonprater tijdens het Hulster buutreednersfesti- val zijn sporen verdiend. Sankie Koster maakt al vele jaren deel uit van het Theater Chantant. Met het neerzetten van verschil lende typetjes, brengt zij voor vallen uit de regio onder de aan dacht. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Sas van Gent worstelt met een factory-outlettrauma. Hulst weet niet wat het aan moet met Bak- en BAM- plannen, Axel is als koop centrum afgeschreven en Oostburg is weliswaar ver fraaid, maar scoort als con sumentenparadijs ook geen hoge cijfers. De traditionele Zeeuws-Vlaamse koopp- plaatsjes hebben het moei lijk, alleen Sluis houdt het hoofd redelijk boven water. door Conny van Gremberghe HULST - De Sluisse entrepe- neurs, als vanouds gesteund door een 'middenstand-min- ded' gemeentebestuur, weten dat stilstand uiteindelijk ach teruitgang kan betekenen. Dat besef spoorde de ondernemers en het lokaal bestuur vorig jaar aan om de binnenstad van de vroegere Zwinhaven weer eens op de schop te nemen, de entou rage te vernieuwen en te sleute len aan verkeers- en parkeer problemen. Omdat een deel van het stadsvernieuwingsproject werd uitgevoerd in nauwe sa menwerking met de Vlaamse badplaats Blankenberge, kon den de Sluissenaren zelfs nog een beroep doen op vleespotten in Brussel. Terwijl de Sluissenaren de mou wen opstroopten, bleven in Sas van Gent en Hulst mensen dok teren aan plannen; zwemmen in papierwerk. Een aantal ambitieuze plannen is inmiddels gereed voor uitvoe ring. Zo heeft Sas van Gent eind januari de definitieve versie van het project Vitaal Sas van Gent gepresenteerd. Een hoogdra vend plan dat Sas van Gent in tien jaar tijd moet veranderen van een vroegindustrieel stadje met een sombere uitstraling in een compacte woon- en winkel kern met veel groen waar het goed wonen is. Het gemeentebe stuur denkt vele miljoenen eu ro's nodig te hebben om het stadje in ruimtelijke zin volle dig te herstructureren, onveili ge verkeerssituaties (gevaarlijk vervoer en spooremplacement) te kunnen weren en initiatieven te ontwikkelen die moeten lei den tot nieuwe bedrijvigheid (bedrijfsverzamelgebouw) Probleem is dat Sas van Gent zelf amper een cent te makken heeft en voor de financiering van het project grotendeels af hankelijk is van externe subsi diebronnen. Dat gegeven én het Het feit dat veel Sassenaren het vertrouwen in de politiek een beetje kwijt zijn, kon nog wel eens een probleem worden bij de uitvoering van het Vitaal Sas-plan. foto Camile Schelstraete feit dat het lokale bestuur en de middenstand sinds het floppen van het factory outletplan abso luut geen vertrouwen heeft in het Zeeuwse provinciebestuur hebben tot gevolg dat de Sasse naren (detailhandelaren en bur gers) uitermate sceptisch staan tegenover de hele revitalise ringsoperatie. Neemt niet weg dat de bevolking van mening is dat er in Sas van Gent snel iets moet gebeuren. Op 5 maart voeren Gedeputeer de Staten overleg met het Sasse gemeentebestuur over het pro ject Vitaal Sas van Gent. Dat overleg wordt door het Sasse bestuur gezien als een bespre king die cruciaal kan zijn voor de toekomst van het stadje. Ook Hulst rekent op het provin ciebestuur. De stad verliest glans als koopstad. De Belgi sche horden die voorheen door de straten walsten, zijn verwor den tot kleine groepjes kooplus tigen. Morres draait slecht. De een na de andere winkel in de binnenstad sluit de deuren. analyse Nieuwe winkels die de deuren openen, blijken gerund te wor den door ondernemers die eerst elders in de stad hun nering hadden. Ook het bankwezen in de stad - Hulst herbergt er zo'n vijftien - heeft het moeilijk. Als binnenkort de bankgegevens van Belgische klanten van Ne derlandse banken ook doorge sluisd moeten worden naar de Belgische belastingdienst, dan is de kans groot dat het aantal buitenlandse rekeninghouders in Hulst (maar ook in Sas van Gent, Sluis, Eede en Axel) dras tisch zal slinken. Zo komen er bij de banken tientallen, zoniet honderden banen op de tocht te staan. Hulst denkt met het zogenaam de BAM-plan, een herstructe- rings- en nieuwbouwoperatie om en op het 's Gravenhofplein de stad als koopcentrum een nieuw impuls te kunnen geven. Net als in Sas van Gent lopen lo kale ondernemers niet echt warm voor het plan. Gevreesd wordt dat de geplande uitbrei ding van het winkelareaal - zo'n 3800 vierkante meter erbij - ten koste zal gaan van de bestaande detailhandel. De plannenma kers en het college van B en W houden het er op dat de BAM- plannen geen negatief effect zullen hebben op het functione ren van de bestaande detailhan del. Temeer ook, omdat zij na drukkelijk op zoek zullen gaan naar zaken die een aanvulling op het huidige Hulster winkel aanbod zullen vormen. Het provinciebestuur heeft in het recente verleden beloften gedaan. Voor het verdwijnen van de veerboten - en de nega tieve economische effecten er van - zou er compensatie wor den geboden. Sas van Gent werd na het. floppen van het FOC-ini- tiatief hulp toegezegd. Tot op heden is het bij beloftes geble ven. De tijd van inlossen is aan gebroken. door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg ontkent 'willens en wetens' bijdragen en adviezen van de natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje over de voorgenomen kap van bomen en houtopstanden naast zich neer te leggen. Wethouder G. van Daele wil zo snel mogelijk met 't Duumpje rondom de tafel om de geschil len over het groenbeheer van de gemeente uit te praten. Hij no digt de vereniging woensdag 27 februari uit voor een gesprek. In een brief aan 't Duumpje meldt het college van B en W dat de gemeente, daar waar twijfel heerst over de vraag of een kap- vergunning nodig is, voortaan altijd de reguliere vergunnin genprocedure zal volgen. Be langhebbenden kunnen hierop binnen de gebruikelijke termijn reageren. Deze interne afspraak is ge maakt, nadat begin februari en kele knotwilgen zijn omge zaagd, terwijl 't Duumpje nog geen advies had gegeven. Vol gens de gemeente had de mede werker van de gemeente ten on rechte geconcludeerd dat 't Duumpje geen bezwaren tegen de kap zou hebben. Aangifte De natuurbeschermingsvereni ging kondigde deze week in een brief op poten aan aangifte te zullen doen bij de politie, omdat naar haar mening de gemeente en in het bijzonder Van Daele met regelmaat van de klok de ei gen regels rondom kapvergun- ningen overtreden. Volgens de vereniging ontbreken regelma tig kapvergunningen, wordt de vereniging niet om advies ge vraagd of worden adviezen am per ter harte genomen. Het bestuur van 't Duumpje is het beu om telkens achter de fei ten aan te lopen en geconfron teerd te worden met bomen of struiken die reeds gekapt zijn zonder dat de vereniging er haar zegje over heeft kunnen doen. Het college vindt het jammer dat 't Duumpje deze stap wil zetten, B en W hopen er met goed overleg uit te komen. Zij wijzen er op dat de gemeente al tijd een afweging moet maken tussen belangen. „Uw specifie ke belangen stemmen niet altijd overeen met het algemeen be lang, c.q. de belangen van de burger." TERNEUZEN - Dit voorjaar organiseert de bibliotheek in Terneuzen drie thema-lezin gen. De eerste lezing is dinsdag 26 fe bruari en gaat over natuurge neeskunde. Natuurgeneeskun dig therapeut Karei Butler geeft antwoord op wagen als wat is een natuurgeneeskundig thera peut, wat is een homepaat, een handoplegger, zijn die mensen wel bevoegd en hoe gaat een consult in zijn werk? Aan de or de komen onderwerpen als ho meopathie, kruidenleer, vita mines en mineralen en andere natuurlijke geneeswijzen. De lezing begint om 19.30 uur. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek. Andere lezingen zijn dinsdag 26 maart (dia-avond door Bert Sit ters 'Van Santiago de Compos- tela naar Granada') en dinsdag 23 april ('Burn-out' door Anne- greet van Bergen). Advertentie SÏICHTI N G HE. VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Ouderverenigingen, bedankt! Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 69