PZC Vissers dreigen met harde acties PZC Voor elk boek een eigen trofee 11 Wethouders Hulst bepalen noodzaak onderzoek fraude /BRISTOL/ België sluit in 2014 oudste kerncentrales Grote kans op aanleg windpark Noordzee MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Provincie onderzoekt aansluiting woningen op Vlaamse riolering Blokkade Belgische havens uit protest tegen windmolenparken langs kust uw feest?? Twee jongens maakten racistische internetsite Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Schoolkeus Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 23 februari 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het zit er dik in dat de Belgische federale re gering het plan voor aanleg van een groot windmolenpark in de Noordzee, op de Vlakte van de Raan vlakbij de Zeeuwse grens, doorzet. Volgens gedeputeerde L. Cop- poolse (CDA) is de energiever- gunning al bijna afgegeven en moet uiterlijk in augustus de milieuvergunning afkomen. „Zeeland kan de zaak niet blokkeren", zei hij gisteren in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Het windmolenpark wordt door de combinatie Electra- bel-Jan de Nul aangelegd en omvat veertig tot vijftig grote windmolens. De molens krij gen een hoogte van tachtig me ter. Begonnen wordt met een eerste opstelling van tien mo lens, maar de vergunningen worden al meteen verleend voor vijftig molens, aldus Cop- poolse. Het park komt zo'n vijftien kilometer uit de kust te liggen, ter hoogte van Knokke- Heist. De gedeputeerde deelde mee dat België nog wel nader onderzoek laat doen naar on der meer de risico's voor de scheepvaart, de invloed op het landschap en de gevolgen voor de zandbewegingen langs de kust. Coppoolse had de indruk dat de zuiderburen toch groen licht zullen geven voor het park. ook al blijven er na on derzoek nog onzekerheden be staan. Statenlid L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) vond dat on juist. „Dat is zo van: we gaan eerst maar eens bouwen en zien wel waar het schip strandt." doorWout Bareman TÉRNEUZEN - De Zeeuwse vissers steunen de harde acties van Belgische vissers tegen de komst van windturbineparken in zee. De vissers willen de kust- havens blokkeren en trekken ook op naar Brussel om te pro testeren tegen de vergevorderde plannen om twee windmolen parken voor de Vlaamse kust aan te leggen. Het gaat om de Vlakte van Raan tussen Knokke en Cadzand-Bad en om de Wenduinebank ter hoogte van De Haan. Op de Vlakte van Raan zouden in een eerste fase vijftig windmolens met een hoogte van tachtig me ter op een afstand van zo'n vijf tien kilometer uit de kust wor den gebouwd. In een later stadium zou het park worden uitgebreid met nog eens 150 windmolens. Federaal staatssecretaris O. De- leuze van Energie wil nog veel verder gaan. Hij meent dat er voor de Vlaamse kust voldoende ruimte is voor tien windmolen parken, die met een vermogen van duizend megaWatt een mil joen gezinnen van stroom kun nen voorzien. De uitwerking van de plannen wordt met argusogen gevolgd (Advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 door het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg, door gede puteerde L. Coppoolse (voorzit ter van het Bestuuxiijk Overleg Westerschelde) en door de vis serijorganisatie Zevibel, die zich vooral zorgen maakt om het verlies van rijke visgronden. Gisteren kondigden de Belgi sche visserij organisaties harde acties aan tegen de komst van de windmolens. De vissers hebben een fonds opgericht om proce dures tot voor de Raad van State uit te vechten. Daarnaast ko men er blokkades en protest marsen op Brussel. Woordvoerster L. Spegelaere: „We willen onze protesten laten horen in Brussel. Tot nu toe werd onze stem nauwelijks ge hoord. Veel van het protest dat we bijvoorbeeld uitten tijdens een inspraakbijeenkomst van de staatssecretaris kwam niet in het verslag terecht. Men blijkt niet te beseffen dat dit dossier over onze broodwinning gaat. De Wenduinebank en de Vlakte van Raan leveren tachtig pro cent van ons inkomen op. Het zijn prima broed- en paaigebie- den voor garnalen en tong." Uitbarsting Dat is Zevibel-woordvoerderH. van Geesbergen helemaal met haar eens. Zevibel onderhoudt nauwe contacten met de Belgi sche Rederscentrale, die de pro testen coördineert. „Ik kan niet uitsluiten dat Zeeuwse vissers zich - in een emotioneel moment - aansluiten bij eventuele acties van hun Belgische collega's. Persoonlijk ben ik voorstander van de juridische weg, maar eventuele emotionele uitbar stingen begrijp ik helemaal. Het gaat om uiterst belangrijke vis- stekken voor zowel de Zeeuwse als de Belgische vissers. Voor standers van die windmolens kunnen dan wel zeggen dat de visserij maar een eindje moet opschuiven, maar zo werkt het niet. Hier zit vis en daar niet; dat is nu eenmaal zo. Je kunt de na tuur niet dwingen. Staatssecretaris Deleuze hakt voor 1 maart de knoop door Hij beslist volgende week of er een domeinconcessie wordt toege kend voor de bouw van vijftig windturbines op de Vlakte van Raan. Eerder al ging hij akkoord met de plaatsing van vijftig molens op de Wenduinebank. door Sheila van Doorsselaer HULST - De drie Hulster wet houders moeten uiteindelijk aangeven of zij willen dat er een onderzoek komt naar mogelijke malversaties in de procedure rond de invulling van het Ly ceumterrein in Hulst. Burgemeester A. Kessen laat het aan zijn wethouders over omdat hem is gebleken dat,de wind uit slechts één hoek waait." Hij doelt hiermee op de ontboeze mingen van WD-fractievoor- zitter R. van Haperen die zei dat er woi'dt gelobbyd tussen ie mand binnen het gemeentehuis en de drie projectontwikkelaars die de beste plannen hebben voor woningbouw op het oude schoolterrein. De namen van de ontwikkelaai's worden uit het oogpunt van zuiverheid angst vallig geheim gehouden. De ontwei'pen zijn slechts gemar keerd met de letters B, D en G. Toch zou iemand er in zijn ge slaagd de namen te achterhalen en zou daarmee zijn voordeel willen doen. Fractievooi-zitter A. Heggervan Progressief Hulst vroeg Kessen om een onderzoek, die dat ver volgens toezegde. Het is nu ech ter aan de wethouders om te be slissen of het onderzoek er ook komt. Wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening) is er in elk geval duidelijk over. „Ja, dat onderzoek moet er komen. Ik heb zó mijn best gedaan alles zo eerlijk mogelijk te laten verlo pen en nu hoor ik dat het toch is misgegaan. Ik wil weten hoe dat heeft kunnen gebeuren en wie er achter zit." Wie het onderzoek, als daartoe wordt besloten, gaat uitvoeren, is nog niet bekend. Kessen: „Daar beslissen we vol gende week pas over." De gemeente heeft veertien pro jectontwikkelaars gevraagd een ontwerp met offerte in te dienen voor de woningbouw op het Ly ceumterrein. Het ontwerp en de offei*te moesten anoniem wor den ingestuurd, zodat elk plan zuiver kon worden bekeken. Acht ontwikkelaars gaven ge hoor aan het verzoek van de ge meente. Van deze ontwerpen zijn er drie kwalitatief als 'hoog' beoordeeld (B,D en G). Volgens Kayser is het niet zo dat de ontwikkelaars de gemeente fors hebben moeten betalen om mee te dingen in de race naar de invulling van het Lyceumter- i'ein. Kayser: „Daar hebben ze zelf voor gekozen. Tekeningen en berekeningen maken kost nu eenmaal veel geld, zo tussen de 25.000 en 60.000 gulden. De ontwikkelaars willen nu een maal goed voor de dag komen en hun ontwerpen moeten voldoen aan het beeldkwaliteitsplan en diverse andere eisen, zoals duui'zaam bouwen." De in schrijf procedure zoals die nu is gevolgd voor het Lyceumter- x'ein, is niet nieuw voor Hulst. Ook bij de verbouwing van het stadhuis (in 1995) wei'd deze weg gevolgd. (Advertentie) TIRNtUZIN: Noordslraat 18 VLISSINGEN - Twee minder jarige jongens uit Vlissingen hebben bekend een internetsite met racistische teksten en af beeldingen te hebben gemaakt. De site met het adres www.leef- baar-zeeland.cjb.net is inmid dels uit de lucht. Het Openbaar Ministerie had op 12 februai'i een onderzoek ingesteld naar de makers van de site. Nog dezelf de week heeft de politie op twee adressen computex-s in beslag genomen. De computers bleken dezelfde afbeeldingen en tek sten te bevatten die op de site waren te zien. De jongens moe ten nog worden verhoord door de officier van justitie. De jongens hebben niets te ma ken met Leefbaar Nederland. De kerncentrales bij het Belgische Doel. foto Charles Strijd door Wout Bareman DOEL - De oudste kerncentrales in Doel en Tihange gaan in 2014 dicht. De eerste twee centrales die plat gaan zijn Doel 1 en Doel 2 op de linker Scheldeoever. De overige centrales sluiten in de periode tot 2024. Pro bleem is de vervanging van de energiebron. Vooral de li berale regeringspartijen in het kabinet Verhofstadt ma ken zich daar zorgen over. Volgens de liberalen zijn er te weinig alternatieven om na de sluiting van de centrales te voldoen aan de vraag naar elektriciteit. De centrales in Doel en Tihange leve ren momenteel bijna zestig procent van de stroom. Dis cussiepunt is nu of er voox-waarden moeten worden ge steld aan de sluiting van de centrales. De bevoorx*ading moet verzekerd zijn voordat een defirxitief besluit wordt genomen over sluiting van de kerncentrales, die inmid dels veertig jaar oud zijn. Milieu De discussie in Brussel richt zich vooral op de gevolgen voor het milieu. Sluiting van de kerncentrales betekent automatisch overschakeling op kolengestookte centra les met alle gevolgen van een toename van de CO,-ver- vuiling vandien. België heeft nu al de grootste moeite om tegen 2012 de afspraken van het Kyoto-protocol te halen. De vervuiling moet tegen die tijd met 7,5 pincent zijn teruggedrongen. De werkgeversorganisaties VBO en Agoria bekritisei'en het sluitingsvoorstel. Ze vinden het misplaatst om in 2002 al een definitieve beslissing te nemen over sluiting van de centrales in 2014 en later. De inmiddels opgeheven Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen drong al in het begin van de jaren tachtig aan op sluiting van Doel, net over de grens met Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De werkgroep kreeg echter nul op het rekest en kon ook de bouw van Doel 3 en 4 niet voorkomen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie onderzoekt of huizen in het grensgebied van Zeeuws- Vlaaixderen kunnen worden aangesloten op de riolering van Belgische gemeenten. Dat levert milieu- en geldelijk voordeel op. Tien Vlaamse gemeentebestu ren zijn hierover benaderd. Gedeputeei'de A. Poppelaars (CDA) deelde dit gisteren mee in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Volgens hem zijn er goede mogelijkheden om hiervan een Zeeuws/Vlaams grensoverschrijdend project te maken, dat ook kans maakt op subsidie van de Europese Unie. Dit temeer, omdat saneiing van lozingen in het buitengebied in Europese wetgeving is vastge legd. Povincie, waterschappen en ge meenten zijn druk doende om de ongezuiverde lozingen van hui zen in het buitengebied aan te pakken. In het kader daarvan sluiten de gemeentes een aantal panden nog op de riolering aan, aldus Poppelaars. Maar als de kosten hoger zijn dan bepaalde afgesproken drempelbedragen, kan de individuele burger vol staan met het plaatsen van een zogenaamde septictank. In kwetsbare (natuur)gebieden wordt aanleg van een individu ele waterzuivering verplicht. Poppelaars wijst erop dat de kosten voor aanleg van riolering hoog zijn en hierdoor worden al vrij snel de vastgestelde drem pelbedragen overschreden. Dit kan betekenen dat de sanering niet doorgaat en dat is nadelig voor het milieu, met name voor het oppervlaktewater. In de meeste gevallen betreft het aan leg van een persriolering, waar bij de kosten voor een belang rijk deel bepaald worden door het maken van lange persleidin gen naar het. aansluitpunt op de bestaande riolering. Dichter In het Zeeuws-Vlaamse grens gebied kunnen Nederlandse panden wel eens dichter bij een in België gelegen aansluitpunt liggen, stelt de gedeputeerde. Het kan uit kostenoverwegin gen aantx-ekkelijk zijn om de nieuwe persleiding niet op de bestaande riolering van de ei gen gemeente aan te sluiten, maar op de riolering van een veel dichtei'bij gelegen gemeen te in het buurland. Vandaar Poppelaars initiatief om de Vlaamse gi'ensgemeenten te polsen. De provincie noch het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren heeft momenteel inzicht in de Belgische regels voor riole- ringen. Poppelaars heeft de be trokken gemeentebestui'en om informatie gevraagd. Hij stelt voor om gezamenlijk te onder zoeken wat de mogelijkheden zijn. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Cultuurprij zen zijn er in allerlei soorten. Onderscheidingen, goud en zilver, griffels en penselen. De leerlingen van groep 5 en 6 van de basisschool Prins Willem van Oranje in Terneuzen maakten gisteren een eigen 'trofee' voor hun favoriete boek. Het maken van de trofee maakte deel uit van het cul tuurmenu van de provinciale welzijnsorganisatie Scoop. Met het programma voor scho len wil Scoop kinderen in con tact brengen met verschillen de vormen van cultuur. Het cultuurmenu omvat een aan tal smakelijke gerechten zoals literatuur, dans, beeldende kunst en muziek. „Het leek ons interessant om hier aan mee te doen, naast het jaarlijkse theateruitstapje van elke groep", zegt Kim du Puy, groepsleerkracht van groep 6. Literatuur De groepen 5 en 6 bijten het spits af wat het project betreft met het onderdeel literatuur. „De donderdag voor de voor- jaarsvakantie zijn we naar de bibliotheek geweest. Daar hebben alle leerlingen een boek uitgezocht. In de vakan tie hebben ze eigenlijk toch voor school moeten werken, want het boek moest woens dag uit zijn. Vervolgens heb- De leerlingen van de groepen 5 en 6 van basisschool Prins Willem van Oranje in Terneuzen be kroonden hun favoriete boek gisteren door er eigeixhandig een trofee voor te maken. foto Charles Strijd ben ze een vragenlijst inge vuld." Dondei'dag en gisteren be zocht illustratrice en kunste nares Lucy de Graaf de Prins Willem van Oranje. Ze vertel de over het verschijnsel van prijzen en gisteren mochten de leerlingen samen met haar een eigen trofee maken. Dat lever de een bijzonder afwisselende 'prijzenkast' op. Ook de ande re groepen van de school mo gen proeven van cultuur. De gi'oepen 7 en 8 mogen met do cent en percussionist Menno de Bruin kennismaken met wereldmuziek en percussie. Bij de groepen 3 en 4 komt een beeldend kunstenaar op be zoek, die een tentoonstelling inricht met bijbehorende op- drachten. De groepen 1 en 2 tenslotte bezoeken een dans voorstelling en krijgen twee lessen van een professioneel dansdocent. Volgend school jaar wordt er gerouleerd en komt er per bouw een ander onderdeel aan bod. Zo komt elke groep in aanraking met de verschillende gerechten van het cultuurmenu. (Advertentie) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge (mits besteld in februari) Op de eerste mei is het zover. Nick zal dan zijn intrede doen in het basisonderwijs. Hij kijkt daar naar uit, maar er is ook een probleem. In de Goese buurt waar hij metter woon gevestigd is, staan drie basisscholen: een openbare, één van protestantse en één van katholieke signatuur. Hij is met zijn ouders intus sen op alledrie de scholen langs geweest om een verge lijkend warenonderzoek te doen, maar tot voor kort leid de dat niet tot een beslissing. Overal werd hij gedegen voorgelicht en eigenlijk vond hij het overal even leuk. Tot een paar dagen geleden. Nick ivas in de woonkamer fanatiek bezig met hamertje tik, zijn favoriete bezigheid. En al doende kwam hij op een diepe gedachte waarin me teen zijn keuze lag besloten. „Ik ga naar de katholieke" galmde het door de kamer. „Daar mag ik iedere dag een kruisje slaan", en hij gaf nog een ferme mep op zijn spij kertje. (Advertentie) naam: voorletters: postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer j| I I fTT! handtekening: 8 713214 000019 p noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor €15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). D per jaar met automatische incasso 198,-) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67