Portacabins gemeente verkocht Alert! ligt niet wakker van kritiek bestaande partijen 1 PZC PZC Winst van CDA zet verder door blijkt uit peiling België sluit in 2014 oudste kerncentrales Veling (CU) hekelt 24-uurs economie Oorkrabber bestaat langer dan vandaag Kids for Animals 13 Tijdelijke huisvesting gemeenteambtenaren uiterlijk 1 juli weg. Streektaaluur Slot Haamstede Kritiek op verkiezingsborden Portemonnee gestolen Fietsveer baart Oostburg zorgen Visserijmuseum krijgt lift Auto-inbraken in Terneuzen Inbraak in woning Hulst <*eme%c o a 1 zaterdag 23 februari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een akkoord bereikt over de ver koop van het tijdelijk gemeen tehuis in Zierikzee. De 266 units en de fietsenstalling worden voor een half miljoen euro ver kocht aan een handelaar in de Utrechtse plaats Montfoort. De nieuwe eigenaar heeft van 1 april tot 1 juli de tijd om het complex te demonteren en af te voeren. De transactie levert de gemeen te een voordeel op van goed tweehonderdduizend euro. Op de aankoop van de portacabins vijf jaar geleden was een terug koopregeling van toepassing. Binnen die constructie wist de gemeente zich verzekerd van een bruto bedrag van 450.000 euro (één miljoen gulden). De BURGII-HAAMSTEDE - De streektaalcommissie van Stad en Lande heeft een gevarieerd programma samengesteld waarin het Zeeuws centraal staat. Om te voorkomen dat veel men sen moeten worden teleurge steld, wordt het programma dit maal twee keer gepresenteerd in deze monumentale ambiance. Dat gebeurt op vrijdagavond 8 maart vanaf 19.45 uur en op za terdagmiddag 9 maart vanaf 15.30 uur. Tijdens deze streektaalavond en -middag treedt Wim de Vrieze op met een verhaal uit het verle den van Burgh dat hij zal illu streren met enkele grote foto's uit cle oude doos. Daarna is het de beurt aan Gerrit Smallegan- ge met een Zeeuws verhaal. Jan der Have komt met een sappige Bruse geschiedenis, Leny Blom- Schaleven zal over de Westhoek vertellen en Paul Heerschop uit Middelharnis heeft een typisch Flakkees verhaal toegezegd. De verhalen worden afgewisseld met diverse optredens van de Schouwen-Duivelandse caba retgroep Kantooi. regeling hield echter ook in dat de gemeente in dat geval de de montage en afvoerkosten moest betalen, waarmee de uiteinde lijke opbrengst zou dalen tot 259.000 euro (6,5 ton). De nieu we eigenaar daarentegen is be reid die kosten te dragen, plus dat hij 45.000 euro (1 ton) meer wil betalen dan de bruto terug koopgarantie, maakten de ver antwoordelijke wethouder G. van de Velde-de Wilde en G. van der Salm gisteren bekend. De vraagprijs van cle gemeente was 770.000 euro (1,7 miljoen gulden). Dat daar in de uitein delijke transactie flink op is toe gelegd, heeft volgens Van de Velde te maken met de snelheid van handelen. „We hadden een goed bod van meneer Snel en bovendien was hij in staat de units binnen niet al te lange tijd ook daadwerkelijk weg te ha len. Je kunt wel het onderste uit cle kan proberen te halen, maar dan loop je de kans het deksel op cle neus te krijgen. Bovendien stonden we ook onder politieke druk wat de gemeenteraad be treft. Die wilde, nu we eenmaal hoog en droog in het nieuwe ge meentehuis zitten, ook vlug ac tie zien op dat front." De Montfoortse handelaar Snel zal de units hoogstwaarschijn lijk doorverkopen, verwacht projectleider verkoop bij de ge meente V. de Vries. Hij krijgt van 1 april tot 1 juli de tijd het 4797 vierkante meter grote complex aan het Hatfieldpark te ont mantelen en af te voeren. Daar na moet de gemeente nog de funderingspalen die achterblij ven weghalen en het terrein kaal op te leveren. De locatie wordt genoemd als één van de mogelij ke plekken in Zierikzee waar een nieuw theater niet zou mis staan. Volgens Van der Salm is het nutteloos om daar bij de noodzakelijke grondwerk zaamheden alvast op te antici peren. „De bestaande fundering is totaal ongeschikt voor een nieuw theater." Zorgkoepel In totaal hadden 27 belangstel lenden gereageerd op de lande lijke verkoopcampagne van de gemeente. Ook de Schouwen- Duivelandse zorgkoepel Arcus was geïnteresseerd in de porta cabins, als mogelijke tijdelijke huisvesting van de bewoners van In 't Opper in Bruinisse. Het zorgcentrum staat dit jaar op de nominatie voor sloop en nieuw bouw. Arcus moest het in de on derhandelingen afleggen tegen Snel, aldus Van der Velde, in verband met de onzekerheid die er nog steeds is over de aanvang van de bouwwerkzaamheden. Ook was op korte termijn niet duidelijk of Arcus van de con trolerende instanties toestem ming zou krijgen bewoners tijdelijk onder te brengen in dergelijke units. Bijkomend na deel voor Arcus zou zijn ge weest, zegt Van der Salm in de toelichting, dat de stichting ook een fiks bedrag een btw had moeten betalen over de transac tie, wat de totale koopsom om hoog had geschroefd. rfiiMïminlti De kerncentrales bij het Belgische Doel. foto Charles Strijd door Wout Bareman DOEL - De oudste kerncentra les in Doel en Tihange gaan in 2014 dicht. De eerste twee cen trales die plat gaan zijn Doel 1 en Doel 2 op de linker Schelde- oever. De overige centrales slui ten in de periode tot 2024. Pro bleem is de vervanging van de energiebron. Vooral de liberale regeringspartijen in het kabinet Verhofstadt maken zich daar zorgen over. Volgens de liberalen zijn er te weinig alternatieven om na de sluiting van de centrales te vol doen aan de vraag naar elektri citeit. De centrales in Doel en Tihange leveren momenteel bij na zestig procent van de stroom. Discussiepunt is nu of er voor waarden moeten worden ge steld aan de sluiting van de cen trales. De bevoorrading moet verzekerd zijn voordat een defi nitief besluit wordt genomen over sluiting van de kerncentra les, die inmiddels veertig jaar oud zijn. De discussie in Brussel richt zich vooral op de gevolgen voor het milieu. Sluiting van de kern centrales betekent automatisch overschakeling op kolenge- stookte centrales met alle gevol gen van een toename van de CO,-vervuiling vandien. België heeft nu al de grootste moeite om tegen 2012 de afspraken van het Kyoto-protocol te halen. De vervuiling moet tegen die tijd met 7,5 procent zijn terugge drongen. De werkgeversorganisaties VBO en Agoria bekritiseren het sluitingsvoorstel. Ze vinden het misplaatst om in 2002 al een de finitieve beslissing te nemen over sluiting van de centrales in 2014 en later. Werkgroep De inmiddels opgeheven Werk groep Kernenergie Zeeuws- Vlaanderen drong al in het be gin van de jaren tachtig aan op sluiting van Doel, net over de grens met Oost-Zeeuws-Vlaan deren. De werkgroep kreeg ech ter nul op het rekest en kon ook de bouw van Doel 3 en 4 niet voorkomen. MIDDELBURG - De provincie is op de goede weg met het aanpakken van ontsierende borden in het buitengebied. He laas gooien de foeilelijke verkiezingsborden roet in het eten, niet alleen buiten maar ook binnen de bebouwde kom, stelde Statenlid H. Polderman-Martin (WD) vrijdag in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water. Ze betreurde het dat ge meentebesturen geen duidelijke spelregels hanteren voor plaats en omvang van de verkiezingsborden. „Kan dat niet op een modernere en verantwoorder manier?" Het Statenlid vroeg gedeputeerde G. de Kok (PvdA) hierover de gemeenten te benaderen. Die voelde daar weinig voor. „De borden vallen onder de vrije meningsuiting. Als ze in het buitengebied staan moeten ze wel aan de pro vinei ale landschaps verorden i ng vol - doen. In de bebouwde kom is het een zaak van de gemeenten en dat wil ik graag zo houden. Het is vooral een zaak van beeldkwaliteit." GOES - Uit een sportcomplex in Goes is donderdagavond tus sen kwart over zeven en negen uur een portemonnee gestolen. In de portemonnee, die werd weggenomen uit de kleedruimte, zaten waardepapieren en enkele euro's. OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van Oostburg gaan Gedeputeerde Staten om opheldering vragen over het fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens. Het college deelt de bezorgdheid van de fractie Dorpsbelangen Toeris me over de toekomstige dienstverlening en tariefstelling van de vaartuigen. Aan de geruststellende antwoorden die zij tot nu toe van Gedeputeerde Staten kregen, beginnen ook zij hoe langer hoe meer te twij felen. Het college belooft de fractie ac tie te ondernemen en GS aan hun jasje te trekken. B en W mer ken op dat de minister altijd van mening was dat het kaartta- rief gelijk behoorde te zijn aan dat van het NS-tarief, tweede klas. Ook zou een vaar frequentie van eens in het half uur op genomen worden in het programma van eisen. D T vindt het onaanvaardbaar als met deze afspraken wordt gerommeld. OOSTBURG - Het Visserijmuseum in Breskens krijgt einde lijk de gevraagde liftinstallatie. De aanvraag van het museum was lange tijd terzijde gelegd, omdat de herinrichting van de haven van Breskens wellicht een verhuizing van het museum betekende. Nu de uitvoering van de structuurvisie van ste denbouwkundige Bhalotra nog even op zich laat wachten, wil het college het visserij museum niet langer laten wachten op de broodnodige voorziening en ruim 45.000 euro subsidie en ruim 22.000 euro aan renteloze lening te verstrekken. TERNEUZEN - Tussen afgelopen donderdagavond en gister ochtend is er ingebroken in twee personenauto's die gepar keerd stonden aan de Van Steenbergenlaan in Temeuzen. Uit geen van beide auto's werd iets weggenomen, maar ze zijn wel op grove wijze opengebroken. HULST - Tussen afgelopen donderdagnacht en gisterochtend is er ingebroken in een woning aan de Saxhavenstraat. Uit de woning werden onder andere enkele duizenden euro's, com puterapparatuur van onbekende waarde en waardepapieren weggenomen. De toegang tot de woning werd geforceerd. door Marcel Modde Het CDA Schouwen-Duive land heeft haar positie in de race naar de gemeenteraadsver kiezingen verder versterkt. Uit de wekelijkse representatieve peiling van de Oosterlander N. Donselaar blij kt dat de chris ten-democraten de WD serieus op de nek zitten als grootste par tij Winst is er ook voor Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD), die nu op drie zetels zou mogen rekenen. De WD heeft zich ten opzichte van vorige week weliswaar her steld en zou volgens de peiling op zes zetels kunnen rekenen, in absolute aantallen stemmen na dert het CDA met rasse schre den. Van de vijftig ondervraag den in de regio zegt 82 procent op 6 maart te zullen gaan stem men. Van hen kiest 21,7 procent voor de WD. Het CDA behaalt op dit moment de zelfde score, maar doet het omgerekend met REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 4.820 stemmen nog net iets min der dan de 4.946 van de libera len en blijft daarom vooralsnog steken op vijf zetels. Nog altijd één meer dan nu, in tegen stelling tot de WD, waarvoor dat resultaat zou betekenen dat ze één zetel moet inleve ren. De PvdA verliest procentueel iets ten opzichte van de vorige peiling, maar zit nog altijd ste vig in de vier huidige zetels. Het verlies gaat wél ten koste van D66. Wist de kleine fractie zich een week geleden dankzij de lijstverbinding met de PvdA nog net gered voor een plaatsje n de raad, nu ziet het er naar uit dat de ze helemaal buiten de boot valt. D66 werd dit keer door geen van de ondervraag den genoemd als favoriete par tij LSD was volgens de laatste peiling goed voor 3138 stemmen en komen daarmee in de buurt van de PvdA (3.905). GroenLinks en Alert! blijven staan op nipt: één zetel, Chris tenunie (CU) en SGP zouden er allebei één inleveren en komen daarmee uit op respectievelijk één en twee zetels. Vorige week stond ook de CU in de peiling nog op twee zetels. door Marcel Modde Lijsttrekker Joost van Felius van de nieuwe lokale partij Alert! ligt niet wakker van de kritiek die de bestaande partij en in de slotrace naar de verkie zingen over hem heenstorten. Debatten waar de 'banbrekers' aan meedoen, worden met name door de zittende raadsleden tenenkrommend gevolgd. Van Felius roept maar wat, consta teren ze. Het typeert de handelswijze van de gevestigde orde, vindt de ge pensioneerde gemeentesecreta ris uit Schuddebeurs. „Kop in het zand en het bestaande beleid continueren, dat is wat ze wil len. Daaivan zeggen wij: mooi niet!" Zwaar teleurgesteld D66 gooide deze week de knup pel in het hoenderhok. Lijst- strekker Alex Hijgenaar zei tot dusver zwaar teleurgesteld in de boodschap van de twee verse lo kale partijen op Schouwen- Duiveland. Hijgenaar had graag met de nieuwkomers wil len samenwerken, had hij voor afgaand aan de verkiezings campagne geroepen, indien ze door Piet Kleemans De 24-uurseconomie maakt slachtoffers. Vroeger kwam je in de WAO terecht vanwege zwaar lichamelijk werk. Nu gaan mensen ten onder aan psy chische druk. Dat betoogde lijsttrekker van de Christen- Unie-fractie in de Tweede Ka mer Kars Veling gisteravond tijdens een verkiezingsbijeen komst in Kerkwerve. Veling begon zijn verhaal met een aankondiging op televisie van een Ikonprogramma: 'De tien geboden - Na de reclame'. „En dat moet juist andersom zijn. Nederland is te druk bezig met geld verdienen. Het geld is een dwingende afgod. En er is de tirannie van het twee verdienersmodel, waardoor mensen geen ruimte meer hebben voor verdeling van ta ken." ook een nadrukkelijk nieuw ge luid zouden laten horen. En daar mankeert het nu net aan, vindt D66. Van Felius is weinig verbaasd over de opmerkingen. „Als Hij genaar niet luistert en leest, kun je ook niets ge waarworden. Ons bereiken gewoon verschrikkelijk veel reacties van mensen die onte vreden zijn met de gang van zaken. Daar gaan wij wat aan doen, klaar!" De voorbeelden die hij noemt, klinken alleraardigst: 'burgervriende- lijk beleid; gebruik maken van de expertise die op het eiland zelf aanwezig is, zodat met stee vast dure bureaus te hoeven worden ingeschakeld; een actief vestigingsbeleid voor nieuwe bedrijven; stuk voor stuk hot- items uit het partijprogramma van Alert!voert Van Felius aan. „Dan kunnen ze wel zeggen: ik hoor niks nieuws, maar wat is er op al die terreinen de afgelopen vijf jaar daadwerkelijk ge beurd? Verrast is Van Felius wél over de Q opmerking datD66 had gehoopt tot samenwerking met de nieu we partijen. „Daar is ons nooit iets van gebleken. We zijn wel een keer op gesprek geweest toen we bezig waren met de op richting van de partij, maar dat was meer in de trant van of we ons niet bij hen wilden aansluiten." De sneer over de 'geld verkwistende' paginagrote adver tenties in weekblad Ons Eiland, in re latie tot het te ver wachten uitgaven patroon van ge meenschapsgeld straks met Alert! in het bestuur, vindt Van Felius onterecht. Alert! be schikt over een campagebudget van een kleine vijfduizend euro. „Dat is ons eigen geld, niks van sponsors in de vorm van het be drijfsleven of zo. Gewoon een bij- drage van de kandidaat-raads leden en sympatisanten. We doen het goed, of we doen het niet. Dit soort uitspraken klin ken vreemd uit de mond van een oppositiepartij die een lijstver binding is aangegaan met een coalitiepartij (de PvdA) die de komende vier jaar voor belas tingverhoging is. Ik denk dat D66 een beetje zenuwwachtig begint te worden." Butsen „Wij constateren -afgaande op alle externe rapporten en het nieuwe gemeentehuis- dat er de afgelopen jaren met geld is ge smeten. Als de bestaande partij en zich zo druk maken om dat soort opmerkingen, laat ze dat feit dan is weerleggen! Wethou der Veerhoek kan proberen mooie sier te maken met zijn tussentijdse afrekening van het gemeentehuis, maar is dat ook de definitieve eindafrekening? Die butsen in dat titanium had toch ook niemand van de raad verwacht...? Ik wil daar best over debatteren, maar niet met Veerhoek, want die gaat toch weg. Wij vinden, en dat is wel degelijk een nieuw geluid, dat de gemeente straks eerst eens haar totale financiële situatie onder de loep moet nemen en aan de hand daarvan kijken op welk gebied de grootste priori teiten liggen. Dan is het voor de ambtenaren tenminste duide lijk waaraan ze moeten werken. Wat Veling betreft mag het tweeverdienersmodel niet 'de maat worden', hij pleitte voor een 'anderhalfverdienersmo- del'. „Want nu vallen mensen over de rand." Veling voegde daar aan toe dat het leven op het platteland wellicht rustiger is dan in de randstad, maar dat dat niet betekent dat de zijns in ziens kwalijke invloed van de 24-uurseconomie eraan voorbij gaat. „Ook hier op Schouwen- Duiveland geldt de zweep van de economie." Roofbouw Niet alleen op de mens, maar ook op de groene ruimte wordt volgens Veling roofbouw ge pleegd. Die open ruimte dreigt in de visie van de lijsttrekker onder meer door woningbouw steeds kleiner te worden. Veling pleitte voor meer woningbouw binnen de dorpskernen en min der daarbuiten. door Euqène Verstraeten OOSTBURG - De veilige oorkrabber die de Terneu- zense huisarts Cors Ephraïm heeft uitgevonden is hele maal niet zo nieuw. Oostbur ger E. Rijckaert krabt zijn oren namelijk al vele jaren met een dergelijk hulpmid del. Volgens Ephraïm gaat het echter om een exemplaar dat heel wat minder veilig is dan zijn uitvinding. „Ik heb bijna precies dezelf de oorkrabber al meer dan 35 jaar in mijn portemonnee zit ten", laat Rijckaert weten, die met verbazing kennis heeft genomen van het ver haal over de Terneuzense oorkrabber. „Dus dat ding is helemaal niet nieuw. Bovendien is de krabber die ik heb ook nog heel wat luxer." De 84-jarige Rijckaert kreeg de oorkrab ber in zijn bezit toen 35 jaar geleden zijn schoonmoeder overleed. „We kwamen met de familie bijeen om de spulletjes te verdelen en toen heb ik die oorkrabber gekregen. Sinds dien zit het ding in mijn por temonnee en neem ik het overal mee naartoe." De oorkrabber heeft, net als het exemplaar van Ephraïm, een metalen oogje, dat beves tigd is aan een handgreepje. Het is een porseleinen klosje dat is afgewerkt met een chromen huisje. Het oor- krabbertje is zes centimeter lang en daarmee anderhalve centimeter korter dan het Terneuzense exemplaar. Rijckaert heeft geen idee hoe oud de oorkrabber is en waar zijn schoonmoeder het des tijds vandaan heeft gehaald. Huisarts Ephraïm herkent de omschrijving van Rijckaert echter meteen. „Toevallig ben ik pas een week of vij f ge leden ook tegen zo'n oorrei niger aangelopen. Het is een zogenaame Maltezer oorrei niger uit Solingen", weet Ephraïm. „Het handvat is maar anderhalve centimeter groot en de het metalen ge deelte is veertig millimeter lang. Daar kun je dus zo je trommelvlies mee doorste ken." Ephraïm wijst er op dat zijn octrooi zit in het optimaal ge bruik en de veiligheid van de oorreiniger. „Niet in het feit dat het een oorreiniger is, want daarvoor kun je na tuurlijk ieder hard voorwerp gebruiken." Volgens de huis arts produceert de fabriek in het Duitse Solingen vooral gereedschapjes voor pedicu res, maar staan de oorreini gers ook nog steeds op de pro- ductenlijst. Zij het niet meer in een porse leinen uitvoering, maar een iets moderner kunstof exem-' plaar. KOEWACHT - Kids for ani mals, de Zeeuws-Vlaamse jeugdclub van de Dierenbe scherming, houdt op zaterdag 23 maart van 10.00 tot 16.00 uur een clubdag. Dit gebeurt in de LM Honden school aan de Matthijsstraat 22 in Koewacht. Er kunnen spelle tjes gedaan worden tegen een kleine vergoeding. De op brengst hiervan gaat naarvogel- en egelopvand de Mikke in Mid delburg. (Advertentie) STICHTING HHJl VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Ouderverenigingen, bedankt! Joost van Felius van Alert! is duidelijk over de te volgen lijn: continueren? Mooi niet!" .Kop in het zand en het bestaande beleid foto Marijke Folkertsma Westwal 37,4461 CM Goes, Postbus 2054,4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63