Machtsstrijd leidt tot crisis in Madagaskar Leger Colombia bezet rebellengebied Noord-Korea wijst aanbod voor dialoog met VS resoluut af Britse chauffeur met illegalen in zijn truck mag niet beboet Gotthardspoorlijn afgesloten Brits schaap wellicht besmet met mkz Oppositieleider verklaart zich president Mensensmokkelaars opgepakt Nog meer lijken crematorium VS Myanmar beter voor gevangenen Ex-president Paraguay in cel Weer bloedvergieten in Nepal Khmer-leider Ta Mok aangeklaagd Regering Angola claimt dood rebellenleider Onderminister van Taliban woont in Londen tec<§r blue CHIASSO - Reddingswerkers scheiden bij het station van Chiasso de resten van de locomotief (links) die gisterochtend in botsing kwam met een Italiaanse goederentrein (rechts). De Gotthardspoorlijn tussen Zwitserland en Italië werd na het 011- geluk voor enkele dagen gesloten. Bij het ongeluk kwamen twee machinisten om het leven. Zeven mensen raakten gewond. De oor zaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. Door de botsing ontspoorden vijf wagons van de goederentrein, waardoor een dienstgebouw van de Zwitserse spoorwegen werd verwoest. De herstelwerkzaamheden aan het spoor zijn op zijn vroegst maandag afgerond. foto Remy Steinegger/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - In Groot-Brit- tannië wordt een schaap on derzocht op mogelijke be smetting met mond- en klauwzeer (mkz). Dat heeft de Britse regering gisteren bevestigd. Het dier is inmid dels vernietigd. Volgens het ministerie van Milieu, Voedsel en Platte landszaken is het schaap af komstig van een boerderij nabij Kirkby Stephen in Cumbria. In een test zijn bij het dier mkz-antistoffen aangetoond. De definitieve uitslag is pas volgende week bekend. Het Nederlandse ministerie van Landbouw, dat contact heeft gehad met het Britse, maakt zich nog geen zorgen. Volgens het ministerie zijn er, ook in Nederland, regel matig gevallen waarbij mkz- testen een valse positieve uit slag geven. „Een tweede mo gelijkheid is dat een dier mkz gehad heeft, en nu nog oude antilichamen in zich heeft", zegt de woordvoerder. Zo lang nog niet vastgesteld is of het Britse schaap daadwer kelijk mkz heeft, neemt Ne derland geen maatregelen. Land- en tuinbouworganisa tie LTO vindt niettemin dat alle transport van levende dieren uit het Vei'enigd Ko ninkrijk gestaakt moet wor den. „Zolang we geen vol strekte duidelijkheid hebben over de situatie moeten we alle risico's uitsluiten", aldus voorzitter Doornbos. Het laatste geval van mkz in Groot-Brittanië werd afge lopen september in het nabij gelegen Appleby gevonden. Cumbria was tijdens de mkz- crisis het zwaarst getroffen. Groot-Brittannië is pas sinds half januari mkz-vrijANP van onze redactie buitenland ANTANANARIVO - President Didier Ratsiraka van Madagas kar heeft gisteravond de nood toestand uitgeroepen. Dat heeft premier Tantely Andrianarivo meegedeeld. Aanleiding daarvoor is dat op positieleider Mare Ravaloma- nana zichzelf eerder op de dag tot president van het land heeft uitgeroepen. Al eerder deze week kondigde Ravalomanana aan de macht te zullen grijpen. Daarmee verwerpt hij het be sluit van de constitutionele raad, die bepaalde dat een twee de ronde in de presidentsverkie zingen nodig is. De voorzitter van de Senaat heeft de stap van de oppositieleider illegaal ge noemd. Autoritair Ravalomanana, ook wel de Ro de Admiraal genoemd, is de burgemeester van de hoofdstad Antananarivo en geldt als een autoritaire zakenman. Het is maar de vraag hoe groot Ra- valomanana's populariteit is buiten de hoofdstad. Ongeveer 80 procent van de bevolking woont buiten de steden waar president Ratsiraka, die het land meer dan twintig jaar re geerde, wordt gezien als de va der van de natie. Frankrijk heeft de actie van Ravalomanana veroordeeld, ondanks de oproepen van zijn partij aan de internationale ge meenschap om hem als de nieu we president te erkennen. Voor Parijs is het een poging tot een staatsgreep, waarmee Ravalo manana de constitutionele re gels van het land en de principes van de VN en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) overtreedt. Dat zal de huidige politieke crisis niet kunnen oplossen, al dus het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken over de gebeurtenissen in zijn voorma lige kolonie in de Indische Oce aan. De OAE heeft Ravalomanana's voorbarige benoeming van zichzelf scherp veroordeeld. Veroordelen Secretaris-generaal Amara Es- sy had Magadaskar bezocht om Ravalomanana over te halen mee te doen aan een tweede ver kiezingsronde, in ruil voor een goed verloop van de stemming, zonder fraude. Dat blijkt nu te vergeefs geweest. Essy heeft de internationale gemeenschap opgeroepen de illegale actie scherp te veroordelen. In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba heeft Essy vandaag een spoedvergadering van de OAE belegd over de crisis. RTR/AFP zaterdag 23 februari 2002 MANNHEIM - In Duitsland en Nederland heeft dé politie dertig mensen aangehouden op verdenking van mensen smokkel. Ze zouden vrouwen uit Afrika naar Europa hebben gebracht en hen hier tot prostitutie hebben gedwongen, zo is gisteren in Mannheim bekendgemaakt. De vrouwen werden tijdens speciale bijeenkomsten te koop aangeboden. Bordeelhouders legden bedragen tot 25.000 eu ro voor hen neer. De politie zegt met de arrestaties de mensen smokkelbende een zware slag te hebben toegebracht. In Duitsland zijn negentien aanhoudingen verricht. DP A ATLANTA - De autoriteiten in de Amerikaanse staat Georgia hebben tot gisteren in totaal 283 lijken geborgen bij het cre matorium in het plaatsje Noble. De verwachting is dat er nog meer lichamen liggen. De directeur van het crematorium zit vast. Hij verklaarde eer der dat de verbrandingsoven kapot was en dat daarom de li chamen niet gecremeerd konden woi-den. RTR/EFE BANGKOK - Paulo Sergio Pinheiro, de speciale gezant van de Verenigde Naties voor de mensenrechten, vindt dat het mi litaire regime in Myanmar zijn politieke gevangenen beter is gaan behandelen. Pinheiro riep gisteren de wereld op banden met het vroegere Birma aan te gaan. Myanmar telt zo'n ruim 1500 politieke gevangenen. Het land snakt naar internationale erkenning, financiële hulp en in vesteringen. Pinheiro sloot deze week zijn derde bezoek aan het land af en maakte een rapport over de mensenrechten. Hij bezocht enkele gevangenen en zei de indruk te hebben dat zij niet worden mishandeld. Hij pleitte voor hun vrijlating. De Verenigde Staten en de Europese Unie handhaven de hulp en handelssancties, maar ze hebben al gezegd dat beleid wel licht te wijzigen als de situatie in het land vooruitgaat. RTR ASUNCION - De voormalige president van Paraguay, Raül Cubas Grau, is bij terugkeer in zijn geboorteland direct opge pakt en in een kazerne gevangen gezet, zo meldden de Para- guayaanse autoriteiten gisteren. Grau woonde sinds 1999 in ballingschap in Brazilië. Hij wordt verdacht van medeplich tigheid aan de dood van zeven jongeren, die begin 1999 om kwamen bij een demonstratie. Op 28 maart 1999 moest Grau zijn functie als president neer leggen na de moord op zijn vice-president Luis Maria Argana. Bij de ongeregeldheden die op de moord volgden, werden ze venjongeren gedood door de politie en aanhangers van Graus politieke mentor, generaal Lino Oviedo. DPA/ANP KATHMANDU - Maoïstische rebellen in Nepal hebben giste ren bij twee aanvallen op een bus en op een vrachtwagen tien burgers, onder wie een kind, gedood. Donderdag laat vielen al 38 doden bij een aanslag op een politiepost. De slachtoffers vielen nadat de regering de noodtoestand had verlengd. De aanslag op de bus gebeurde in het zuiden van het land bij de plaats Bhandara. Enkele rebellen dwongen de bus te stop pen, lieten de passagiers uitstappen en gooiden een brandbom naar binnen. Vijf passagiers die vermoedelijk lagen te slapen, kwamen om. Bij cle aanval op een vrachtwagen bij Mugling (westen) zijn vijf mensen, onder wie een kind, gedood. Het Nepalese ministerie van Defensie meldde gisteren dat het leger sinds donderdag tien guerillastrijders heeft gedood. Ook zijn 27 rebellen gevangengenomen. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland BOGOTA - Colombiaanse militairen zijn gisteren het gebied van de Farc-re- bellen in het zuidwesten van het land binnengetrokken. Volgens bevelhebber Fernando Tapias hebben rebellenaan voerder Manuel Marulanda en vijf an dere Farc-leiders, die fungeerden als onderhandelaars, het gebied al verla ten. Ongeveer tweehonderd militairen vlo gen met helikopters naar een verlaten legerbasis in het gebied. President Pastrana had donderdag aangekon digd dat het gebied dat eerder aan de Fare was afgestaan, moest worden her overd. Het leger ondervond geen tegenstand toen het op de basis bij de plaats San Vi cente landde, zo lieten de militairen weten. De strijdkrachten hadden het gebied donderdag al gebombardeerd. Wel bliezen de rebellen in de provincie Huila een elektriciteitscentrale op die twintig steden in Huila en de aangren zende provincie Caqueta van stroom voorziet. Bij de luchtaanvallen van het leger te gen de rebellen in het zuiden zijn tot gisteren drie burgers gedood. De twee kinderen en een volwassene kwamen om bij La Macarena. Ontvoering Pastrana brak woensdag het vredes overleg met de Fare af, omdat hij de re bellen verantwoordelijk houdt voor de ontvoering van een senator. De presi dent besloot ook het gebied, ter grootte van Zwitserland, weer te bezetten. Het gaat om een gebied dat de rebellen in 1998 kregen in ruil voor de voortzetting van vredesonderhandelingen. De populariteit van Pastrana is in de twëe dagen na zijn oorlogsverklaring Colombiaanse soldaten nemen stellingen in nabij San Vincente, i i de gisteren op de Farc-rebellen heroverde enclave. foto Scott Dalton/AP omhooggeschoten. De president, die voor zijn verkiezing bijna vier jaar ge leden campagne voerde op de belofte om door overleg een einde te maken aan de al 38 jaar durende Colombiaanse burgeroorlog, is kort na het begin van de militaire campagne populairder dan ooit. De Colombiaanse grondwet ver biedt Pastrana om opnieuw mee te doen aan de verkiezingen die in mei worden gehouden, anders zou hij geen betere strategie hebben kunnen kiezen om te worden herkozen dan het starten van een grootschalige militaire campagne. ANP/RTR/DPA LUANDA - De Angolese rebel lenleider Jonas Savimbi is vol gens een communiqué van de re gering in de hoofdstad Luanda om het leven gekomen. I Savimbi zou gisteren zijn ge dood bij gevechten tussen rege ringstroepen en leden van zijn strijdgroep Unita in de px-ovin- i cie Moxico, ongeveer 1000 kilo- j meter ten zuidoosten van de hoofdstad. 1 Savimbi's Unita bestrijdt sinds de onafhankelijkheid van An gola de destijds als marxistisch begonnen regering in Luanda. De oorlog in Angola is een van de bloedigste conflicten van na de Tweede Wereldoorlog. Savimbi was na zijn studie in Lausanne in 1966 een van de op richters van de Unita. Bij de onafhankelijkheid van Portugal negen jaar later raakte de verschillende bevrijdingsbe wegingen onmiddellijk met el kaar slaags. Vlak na het vertrek l van de Portugese troepen in no- vember 1975 riep Savimbi zich al uit tot president van Angola. AFP/ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland PHNOM PENH - In Cambodja is de voormalige militaire com mandant van de Rode Khmer, Ta Mok, aangeklaagd wegens het plegen van misdaden tegen de menselijkheid. Dat heeft zijn advocaat gisteren bekendge maakt. Ta Mok wacht al drie jaar in het Zuidoost-Aziatische land in de gevangenis op zijn proces. Vol gens de Cambodjaanse wet moet het proces tegen Ta Mok voor 6 maart beginnen, of dient hij anders te worden vrijgelaten. Hij was in 1998 aangeklaagd voor volkeren moord. Door de nieuwe aanklacht blijft hij voorlopig achter de tralies tot zijn j-echtszaak begint. Ta Mok staat terecht voor gepleeg de misdaden tijdens het Rode Khmex-regime van Pol Pot van 1975 tot 1979. In die jaren kwa men minstens 1,7 miljoen men sen om het leven. Oox-spi-onkelijk was het plan om Ta Mok en andei'e Khmex-lei- ders te laten berechten door een tribxinaal, waaraan ook de Verenigde Naties zouden mee werken. Die hebben zich tex-ug- getrokken omdat de onafhan kelijkheid en objectiviteit van het tribunaal niet langer te ga- randex-en was. Het tribunaal had een combina tie moeten worden van een in ternationaal en een Cambod- jaans hof. Over de komst van het tx-ibunaal is ruim vier j aar geste ggeld tussen Cambodja en de VN. Volgens de VN is de Cam bodjaanse regering blijkens een toegestuurd wetsontwerp niet bereid volledig te voldoen aan eisen voor een intex-nationaal ei'kende rechtsgang. Het tribu naal zou drie Cambodjaanse en twee buitenlandse rechters krij gen, maar Cambodja wil niet dat een overeenkomst tussen het land en de VN over het tribu naal de nationale wetgeving zal overschaduwen. Cambodja wachtte al maanden op een antwoord van de VN. Eind vorig jaar zei premier Hun Sen dat als de VN niet willen meewerken, zijn land op eigen houtje zal doox-gaan. Volgens de VN zal een strikt Cambodjaanse rechtszaak 'in ternationaal niet legitiem zijn'. AFP/ANP door Harm Harkema LONDEN - De Britse regering mag vrachtwagexxchauffeurs niet meer beboeten voor illega len die zij het land binnenbren gen. Sinds een paar jaar moeten vrachtwagenchauffeurs 3200 euro boete betalen voor elke il legaal die in hun vrachtwagen wordt aangetroffen, maar het Hof van Beroep heeft gisteren bepaald dat de regeling in strijd is met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De uitspraak betekent een ge voelige nederlaag voor de rege ring in de strijd om het aantal asielzoekers tei'ug te di'ingen. Geschat wordt dat per maand 400 tot 800 illegalen per vracht wagen het land binnenkomen. Voor de boeteregeling van kracht werd, waren dat er vrij wel zeker veel meei'. De boeteregeling is van begin af aan op grote weerstand gestuit in ven/oerskringen, omdat zij ook chauffeux-s treft die te goe der trouw zijn en niet weten dat zij illegalen vervoeren. De Brit se regering vond dat destijds geen argument. Chauffeurs dienden hun eigen wagens goed te controleren. Het Hof van Beroep heeft deze redenering nu onderuit ge haald. Volgens i'echter Simon Brown heeft de regeling tot ge volg dat de bewijslast wordt omgedx-aaid. Chauffeurs zijn schuldig tot ze hun onschuld hebben bewezen, ook woi'den vrachtwagens in beslag geno men met soms clx-amatische fi nanciële gevolgen voor chauf feurs. Een andere rechter wees er op dat ook chauffeurs die uit eige ner beweging illegalen in hun wagen bij de douane hebben aangegeven, zijn beboet. Advo caten van gedupeerde chauf feurs kondigden aan dat zij schadevergoeding van de rege ring zullen eisen. GPD van onze redactie buitenland SEOUL - Noord-Korea is niet bereid opnieuw een dialoog met de VS aan te gaan. Dit staat iix een verklaring van het Noord- Koreaanse ministerie van Bui tenlandse Zakeix die gisteren door het staatspersbureau in Pyongyang naar buiten is ge bracht. Het ministerie noemde de Amerikaanse president Buslx een 'politiek achterlijk kind'. Bush verklaarde woensdag tij dens zijn bezoek aan China dat de VS weer contacten met de communistische staat wil aan knopen. De Noord-Koreaanse woox-dvoerder zei echter dat Bush de Noord-Kox-eaanse lei der Kim Jong-il heeft beledigd en dat de Amerikaanse presi- LONDEN - Een voormalige oix- dernxinister van het gevallen Talibanbewind in Afghanistan blijkt al maanden in Groot- Brittannië te leveix. Volgens het dagblad The Times verliet Mohammad Ihsan Mut- rnain zijn land kort voor de aan slagen van 11 september1. Hij zou de status van asielzoeker ïxeb- ben verworven. De ex-bestuurder van het mi nisterie van Handel wordt door de huidige interimregei'ing in Afghanistan beschuldigd van drugshandel, waarmee de Tali ban de strijd tegen de Noordelij ke Alliantie financierde. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Kaboel wil dat Mut- main naar Afghanistan wordt gestuurd om daar terecht te staan. ANP dent heeft gepoogd om een door het volk gekozen regeringsvorm te veranderen. „De opmerkingen van Bush, ge dreven door de wens de regering van een ander land te veroveren door kracht of dollar's, doen denken aan een puppy die niet bang is voor een tijger", aldus de verldaring van het ministerie. Bush zei woensdag dat hij geen hoge achting heeft van Kim Jong-il, omdat hij zijn volk laat ver-hongeren, een 'despotisch regime' leidt en massavex-nieti- gingswapens ontwikkelt. Des ondanks vroeg hij de Chinese px-esident Jiang Zemin te helpen bij heirvatting van de dialoog tussen Noord-Kox-ea en de VS. Tijdens een x-ede voor studenten in Peking zei Bush gistex-en Tai wan te helpen indien dat eiland zou worden geprovoceerd. Hij voegde er wel direct aan toe dat hij hoopt dat Peking en Tapei him problemen vreedzaam kun nen oplossen. „Als mijn land een overeen komst sluit houden wij ons daar aan en er bestaat nu eenmaal zo iets als het 'Taiwan Relatie Be sluit'. Ik zal dat nakomen het geen inhoudt dat wij Taiwan zullen helpen zich te vei'dedigen als het wordt geprovoceei"d", al dus Bush. Taiwan, door China beschouwd als opstandige pro- vincie, heeft verheugd gex-ea- geerd op de woox-den van Bush. In zijn toespraak brak de Ame rikaanse px-esident verder een lans voor democratisering in de volksrepubliek. Verkiezingen Bush verklaaxxle 'met spanning' te wachten op de dag dat China democx-atische verkiezingen op landelijk niveau zal aankondi gen. China was de laatste bestem ming van Bush' tournee door Azië. ANP/RTR/AFP/DPA (Advertentie) Villa Happ betaalbare eiqentij4se kin4erroo4e Ai-toni Hot Gossip Square Deal kijsfgsbion Bo Dean NIEUW IN MIDDELBURG Bo Beau Damplein 18 Mi44elbui-g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5