Laatste pakken kawa naar Polen Zelf je huis verkopen 25% korting Vlinderparadijs sluit maand om klein wild terug te laten keren kamerplantenafdeling met gratis hulp van de Rabobank Thools echtpaar stopt na twintig jaar met hulptransporten Rommelmarkt Informatie over dijkversterking Whiplash m midden in de woningmarkt Rabobank Beveland f op een nieuwe kamerplant Let Op!! volgende week bij u in de bus onze nieuwe voorjaarsfolder met o.a. door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Het vlin derparadijs van Bergen op Zoom is een groot succes. Zeker in de weekeinden trekken veel mensen er op uit om een wande ling te maken over de voormali ge vuilstortplaats. Maar het pa radijsje lijkt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. Loslo pende honden hebben de toren valk al weggejaagd uit het ge bied en het klein wild laat zich ook steeds minder zien. Om het opgejaagd wild de kans te geven terug te keren, wordt het gebied vanaf maandag een maand ge sloten. Na de sluitingsmaand wil de ge meente Bergen op Zoom voor komen dat loslopende honden de dieren nog opjagen. De trou we viervoeters moeten worden aangelijnd. Ook wil de gemeen te in die tijd kijken of het gebied toegankelijker kan worden ge maakt voor rolstoelen. Het vlin derparadijs is nu nog afgesloten met een draaipoort en dat is een groot obstakel voor rolstoelge bruikers. Er wordt nu gekeken hoe het stukje natuur beter be reikbaar kan worden gemaakt zonder dat andere voertuigen naar binnen kunnen glippen. Een ander probleem voor rol stoelgebruikers zijn de infor matieborden. Op de borden is onder andere te lezen hoe het ge bied is ontstaan, welke planten er allemaal te vinden zijn en welke dieren er rondlopen en vliegen als de honden ze niet op jagen. Ook wordt er een stukje geschiedenisles gegeven en na tuurlijk wordt het leven van een vlinder beschreven. Maar de borden zijn niet goed bereik baar voor mensen in een rol stoel. Ook daar wil de gemeente tijdens de sluitingsmaand een oplossing voor zien te vinden. Het vlinderparadijs op voorma lige vuilstortplaats Kragge 1 aan de Bergsebaan werd in de zomer van vorig jaar geopend. Het af val is bedekt met plastic en zand en daarop is gras beplanting aangelegd. Ook lopen er buizen onder het gebied om het biogas af te voeren. Biogas ontstaat als afvalstoffen op elkaar reageren. Het gas wordt weer gebruikt om electriciteit mee op te wekken. Hoewel de tuin vooral een vlin dertuin moest worden, lieten ook andere dieren zich al snel zien zoals de torenvalk, kikkers, veel konijnen en wat reeën. De laatste tijd is de roofvogel hele maal niet meer gesignaleerd en ook het kleine wild lijkt afge schrikt door de enthousiaste honden. De maand sluiting moet ze weer het vertrouwen ge ven dat ze terug kunnen komen naar de Kragge. GOES - Op zaterdag 2 maart houdt Stichting Buurtwerk Goes-Zuid een rommelmarkt in buurthuis De Pit. De rommel markt wordt gehouden van 9.30 tot 15.30 uur. RITTHEM - Op woensdag 13 maart wordt er een informatie avond gehouden over het ver sterken van het dijkvak Zuid- watering bij Ritthem. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in het t dorpshuis Ons Dorpsleven van Ritthem. Uit metingen is duide lijk geworden dat het dijkvlak te zwak is. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden en het pro jectbureau Zeeweringen van Rijkswaterstaat verzorgen de informatieavond. Tijdens de avond geven de projectleider van het projectbureau en een vertegenwoordiger van het wa- terschap tekst en uitleg over het werk. Er wordt een video ge- toond, waarop te zien is hoe de dijkversterking wordt geregeld. 1 BERGEN OP ZOOM - De Whip lash Stichting Nederland houdt op woensdag 6 maart van 10 tot 12 uur een inloopochtend voor j whiplashpatiënten. De inloop- j ochtend is in het Ziekenhuis de i Lievensberg in Bergen op Zoom. door Jeanne de Nijs SINT-ANNALAND - Thee is in het Pools herbata, koffie is ka wa. Een panty: raistopy damskie. Janny Jansë uit Sint- Annaland wijst de vertalingen aan op een lange lijst. Een lijst die zij en haar echtgenoot Bert maar zelden nodig hebben. Ze kennen de woorden uit hun hoofd. Al zo'n twintig jaar zor gen ze voor hulptransporten richting Polen. Heel wat keren hebben ze vrachtbrieven ingevuld. Kurt- ka voor een jack, spodnie voor een pantalon. De hoeveelheid pakketjes die in huize Janse verzameld wordt en richting oosten gaat wordt steeds kleiner. Janny: „We hebben tijden gekend dat hier wel honderd dozen ston den. In de schuur, in de gang, waar we maar ruimte hadden. Daar gaven we niet om." Het echtpaar vindt het niet zo erg dat het wat minder wordt. Ze zijn beiden 55, krijgen steeds meer moeite met het ge sjouw. Bovendien gaat het de meeste mensen in Polen nu wat beter. Maar helemaal stoppen, dat kunnen de twee niet. Ze gaan door. Zo lang gulle gevers gevulde dozen bij hen afgeven, zo lang ze het transport kunnen regelen. En zo lang ze weten dat er nog gezinnen in Polen zijn die de hulp echt nodig heb ben. Bert Janse: „Wanneer je in Po len tot de minima behoort, dan heb je het echt slecht. Ik durf gerust te zeggen dat je er daar ginds aan dood gaat." Bedankbriefje Het begon allemaal in het na jaar van 1979, toen Tholen massaal pakketjes richting Po len stuurde om de noodlijdende bevolking met kerst een extra- tje te bezorgen. Zoals vele an deren kregen ook de Janse !s een bedankbriefje. Er ontstond een band met het betreffende ge zin, wat leidde tot meer gevul de dozen aan hetzelfde adres. schikking stelden voor vervoer van spullen vanuit Nederland naar Poolse kindertehuizen. „Dan verstopten we een vat met 200 liter dieselolie tussen de hulpgoederen. Voor de te rugtocht, want in Polen kon je niet tanken en je had wel be loofd de vrachtwagen op tijd terug te zetten." Stoppen Vakantie betekende voor de Janse's jaar in jaar uit steevast een tocht naar Polen, waar ze op den duur zeven gezinnen ondersteunden. Nooit tevoren wetend hoe zo'n tocht zou aflo pen, haalden ze ook wel Poolse gezinnen voor een vakantie naar Sint-Annaland. „Je helpt iemand, maar als het beter gaat", vindt Janse, „moet je daar ook mee durven stoppen. Er is een tijd geweest dat ik in Polen vijftig kilometer moest rijden voor een rol toiletpapier-. Nu zijn de supermarkten net zo goed gevuld als hier. Alleen zij n de eerste levensbehoeften er net zo duur als bij ons, terwijl de mensener veel minder ver dienen." Dus gaan de Janse's door, op een lager pitje dan voorheen weliswaar, voor de Polen die het zonder hulp ge woon niet redden. De vaste vervoerder ziet intussen geen mogelijkheid meer de pakket ten in Sint-Annaland op te ha len. Maar de afspraak is dat Janny en Bert ze dan brengen op een adres waar de vracht wagen toch moet zijn. „Wan neer dat niet te ver rijden is tenminste", tekent Bert Janse daar bij aan. „We kunnen natuurlijk niet voor een of twee pakketjes naar Groningen gaan rijden. Dit gaat allemaal op vrijwillige basis, wij krijgen niets ver goed. We kijken nu steeds per maand of het kan." Op 8 maart kunnen in de Schoolstraat 18 in Sint-Anna land tussen 9 en 12 uur, of na telefonische afspraak (0166- 6522 69)in elk geval weer pak ketten worden ingeleverd voor de' paasrit'. zaterdag 23 februari 2002 Janny en Bert Janse maken pakketten verzendklaar voor Polen. Ook andere mensen in de regio kregen op dezelfde manier een 'eigen' Pools gezin. Huize Jan se in de Schoolstraat ging als vanzelf fungeren als inzamel- adres voor de hulppakketten. Er was intussen contact gelegd met een vervoerder die regel matig richting Polen ging en de lading wel wilde meenemen. Zo ging er op den duur maan delijks en met Kerstmis en Pa sen een flinke zending naar Po len. De hulp aan Polen werd zoetjesaan een levensinvulling voor het echtpaar Janse. Bert haalt herinneringen op aan de eerste keer dat hij zelf naar Po len ging. „Met de luxe auto, zo vol, er kon geen luciferdoosje meer bij." Volop verhalen heeft hij, over hoe er in het land gesjoe meld moest worden met pak ken koffie, zloty's of dollars om wat voor elkaar te krijgen. Over hoe hij 'hun' gezin aan trof. Op een flatje van 37 vier kante meter. „Daarin stond één meubelstuk: een bank die te vens dienst deed als bed. Ver der hadden ze alleen kistjes, met een kleedje er over." Hij kan zich ook de blik nog voor de geest halen van de Poolse moeder, bij het zien van een stoel in een winkel. „Mijn geld moest toch op voor ik het land uit ging, dus ik wilde die stoel voor die mensen kopen. Maar je mocht zo'n bedrag niet ineens betalen. Je kon bestel len, en dan in gedeeltes beta len. Dat heette budgetbewa king." Janse vervolgt, grinni kend: „Uiteindelijk heb ik toch een manier gevonden." Zo vond hij voor meer proble men een oplossing. Toen de dochter in het Poolse gezin me dicijnen nodig had bijvoor beeld, die niet te koop bleken. „De apotheker hield zelfs de deur voor me open, en boog toen ik wegging." Met het ver genoegen van een ware smok kelaar - 'nu durf ik dat wel te vertellen' - haalt hij verder ver halen op over de tijd dat bedrij ven een vrachtwagen ter be foto Willem Mieras Vrijst. woning (1995) op 450 nr. Hal, toilet, L-woonk. niet schuifpui, parket, open keuken met inb. app., bijkeuken, garage, carport. 1' Verd.: 3 sl.kmrs, balkon, badk. met bad, douche, wt. en apart toilet. 1' Verd.: ruime vliering met vlizorrap. Bijz.: goed onderh., geïsoleerd, bovenverd. met laminaat. Ligging: in Overzuid aan watergang, fijne tuin, met tuinhuisje. Vraagprijs €319.000,- k.k. Karei Doormanstraat 17, Goes Tussenwoning (1977) op 107 nr. Ind.: hal, toilet, berging, ruime woonkamer met open haard, gesloten eenvoudige keuken, berging. lc verd.: overloop, 3 sl.kmrs. met inbouwkasten, badkmr. met ligbad, douche, 2* toilet. Tuin op het zuiden, stenen berging, keurig onderhouden. Ligging: rustige omgeving. Vraagprijs 122.520,- k.k. Appartement (1999, Duurzaam Bouwen) op b.g., 80,4 nr. Ind.: hal, toilet, ruime woonk., upen keuken met inb.app., sl.kmn, studiekmr., badk. met douche, wt en 2' toilet, bui tenberging. Bijz.: gemeensch. fietsenstalling, goede, volledi ge geluids- en temperatuurisolatie, overdekte galerijen, rol- stoclgcschikt. Ligging: centrum Goes, op loopafstand van alle voorzieningen. Vraagprijs 179.000,- k.k. J.W.Frisostraat8,Goes Tussenwoning (1965) op 179 nr grond. Ind.: hal, toilet, kelderkast, woonk. met laminaarvl., uitgebouwde open keuken met inb.app., bijkeuken. 1' Verd.: 3 sl.kmrs., badk. met douche en wt. 2' Verd.: bergzolder met vlizorrap. Bijz.: deels dubb. glas, achter in de tuin een ruime schuur. Gelegen in een rustige omgeving. Vraagprijs 131.000,- k.k Appartement 1999) op 1' etage. Ind.: hal met videofoon, toilet, ruime woonk. met balkon, open keuken, bijkeuken, badk. met ligbad, douche en wt, 2 sl.kmrs, berging op begane grond. Bijz.: Ruim, goed onderhouden, politiekeur merk Veilig Wonen. Laminaatvloer m keuken, hal en sl.kmrs. Ligging: dichtbij centrum. In prijs verlaagd!! Vraagprijs 131.500,- k.k. Vrijst. woning (1930), garage op 450 nr. Ind.: hal, kelder kast, ruime woonk., nette keuken. Bijkeuken met berg zolder, toilet, douche, CV, wasmachine aansl.. 1' Verd.: 3 sl.kmrs. 1 met wt, veel extra bergruimte, bergzolder via losse trap. Bijz.: voorzien van rolluiken, ruime zonninge tuin, moestuin. Ligging: nabij het Veerse Meer. Vraagprijs 199.000,- k.k. Muidenweg 33, Woiphaartsdijk (Recreatie)bungalow (1986) op 440 nr grond. Ind.: hal, toilet, woonk. met plavuizen, open keuken met inb.app. badkmr. met ligbad, douche en wt. T Verd.: 3 sl.kmrs., extra berging. Bijz.: goed onderhouden, recent buitenom geschilderd, oprit voor 3 auto's, gedraineerde tuin met veel privacy. Gelegen in het recreatiepark De Schelphoek bi] het Veerse Meer. Vraagprijs 150.000,- k.k. Westhavendijk 122, Goes Halfvrijstaand, inh. 335 m'. Eig. grond 375 nr. Ind.: hal, toilet, woonk. 28nr met houtkachel, gesl. keuken met inb. app., badk. met ligbad, douche en wastafel, berging, gara ge en carport. Verd.: 3 sl.kmrs.. In 1980 geh. opnieuw opgebouwd, goed geïsoleerd. Ged. dub. glas. Vrij uitzicht voor en achter. Tuin op het westen. Vraagprijs 198.755,- k.k. Vrijstaande woning op 242 nr (1923). Ind.: hal, kelder/trapkast, woonk., dichte keuken, bijkeuken met douche en apart toilet. 1' Verd.: 3 sl.kmrs. allen met wt, dakterras, bergruimte. Bijz.: goed onderhouden, opbouw op dakterras mogelijk, geïsoleerde schuur met elektrisch. Ligging: centraal gelegen, tuin op het zuiden, achter vrij uitzicht. Vraagprijs 156.554,- k.k. Rabobank Beveland levert gratis het gereedschap voor een succesvolle verkoop: een bestand van woningzoekenden een verkoopbord een fotopresentatie van uw huis een plaats in de 14 Rabobankvitrines uitstekend hypotheekadvies een geautomatiseerde 24-uurs presentatie Bel voor meer informatie 0113 239 240 Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulp! Het Nationaal Fonds Kinderhulp komt al vele tientallen jaren op voor kinderen met minder kansen. Het succes van ons werk is sterk afhankelijk van de opbrengst van onze jaarlijkse landelijke collecte Dit voorjaar is het weer tijd voor die collecte En we kunnen er nog wel wat collectanten bij gebruiken Collecteren voor Kinderhulp kost hooguit een paar uurtjes. Maar voor een heleboel kinderen in Nederland kan uw inzet een wereld van verschil betekenen. Helpt u mee? Bel 0570 611899. -k ad i-hu-f Brinkpoortstraat 32.7411 HS Deventer, tel: (0570) 61 18 99. telefax: (0570) 64 56 02, internen wwwltinderhulp.nl, e-mait iofo@kinderhulp.nl hsHge boon te aja em Max Kaviaar producten te kopen. Koffie-Sinaasappelsap-Bananen Thee-Honing-Cacao h] Uj 12 -1—rj. L rt 4 -1 L Ons tuincentrum is uw bezoek waard Presenteert u een Splinternieuw ingerichte Kom een kijkje nemen en ontvang te vens voor de laatste week (bij inlevering van een oud exemplaar) Open dagelijks 8.00 - 12.00 uur 13.00 - 18.00 uur za. 8.00 - 17.00 uur zondag gesloten Tevens vragen wij 2 hoveniers om ons team "aanleg" te versterken Grintweg 79, Yerseke Telefoon: Oil3-572075 Bachlaan 94, Goes f» Broekestraat 23, Rilland Mensen in Nood De mensen, de inzet, de kracht Giro 667 Den Haag Tel. 070 313 62 00 www.menseninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 58