Paradeplan is het wachten waard Lintje na 38 jaar voor de klas Thoolse politiek kan niet om toerisme heen Waterschap moet verder vergroenen Inbraak in woning Hulst Herinrichting binnenstad moet van Bergen op Zoom bruisende koopstad maken Kritiek op verkiezingsborden Auto-inbraken in Terneuzen Portemonnee gestolen Fietsveer baart Oostburg zorgen Visserijmuseum krijgt lift o o a Streektaal in Slot Haamstede Burgemeester Nuis speldt Meester Brevet de versierselen op. foto Willem Mieras STICHTING 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Ouderverenigingen, bedankt! door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - Tij dens een afscheidsbijeen komst in De Haestinge in Sint Maartensdijk heeft burge meester W. Nuis van Tholen Meester Brevet, de man die meer dan zesendertig jaar de openbare school in Sint Maar tensdijk heeft geleid, de ver sierselen opgespeld die horen bij een benoeming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. W. Brevet dankt zijn onder scheiding niet alleen aan zijn ruim achtendertig jaar lange onderwijsloopbaan maar vooral aan zijn inzet voor de zorgverbreding. Brevet begon al heel vroeg aan een experiment met speciale zorg in het reguliere onder wijs, met het doel het speciaal onderwijs in Tholen te behouden. Van zijn werk heeft de provinciale campagne Weer Samen naar School, waarbij Brevet ook nauw betrokken was, later veel kunnen leren. Brevet begon zijn onderwijs loopbaan in Middelburg maar werd al in 1965 waarnemend hoofd van de openbare lagere school in Sint Maartensdijk. In 1969 werd hij hoofd. Zijn functie veranderde toen de la gere school 'basisschool De Riebucht' werd. en later kwam er ook een functie als plaats vervangend bovenschools di recteur van de Thoolse open bare basisscholen bij Ook bij kinderen uit de andere Thoolse dorpen, ook die van het bijzonder onderwijs, is Meester Brevet geen onbeken de. Hij is het die al bijna dertig jaar elk jaar een schoolvoet- baltoernooi organiseert voor alle Thoolse basisschoolkin deren. Brevet is verder bestuurlijk actief geweest in de tennisver eniging en in de Lionsclub. TERNEUZEN - Tussen afgelopen donderdagavond en gister ochtend is er ingebroken in twee personenauto's die gepar keerd stonden aan de Van Steenbergenlaan in Terneuzen. Uit geen van beide auto's werd iets weggenomen, maar ze zijn wel op grove wijze opengebroken. HULST - Tussen afgelopen donderdagnacht en gisterochtend is er ingebroken in een woning aan de Saxhavenstraat. Uit de woning werden onder andere enkele duizenden euro's, com puterapparatuur van onbekende waarde en waardepapieren weggenomen. De toegang tot de woning werd geforceerd. zaterdag 23 februari 2002 (Advertentie) MIDDELBURG - De provincie is op de goede weg met het aanpakken van ontsierende borden in het buitengebied. He laas gooien de foeilelijke verkiezingsborden roet in het eten, niet alleen buiten maar ook binnen de bebouwde kom, stelde Statenlid H. Polderman-Martin (WD) vrijdag in de staten commissie Ruimte. Milieu en Water. Ze betreurde het dat ge meentebesturen geen duidelijke speli-egels hanteren voor plaats en omvang van de verkiezingsborden. ..Kan dat niet op een modernere en verantwoorder manier?" Het Statenlid vroeg gedeputeerde G. de Kok (PvdA) hierover de gemeenten te benaderen. Die voelde daar weinig voor. ,,De borden vallen onder de vrije meningsuiting. Als ze in het buitengebied staan moeten ze wel aan de provinciale landschapsverordening vol doen. In de bebouwde kom is het een zaak van de gemeenten en dat wil ik graag zo houden. Het is vooral een zaak van beeldkwaliteit." GOES - Uit een sportcomplex in Goes is donderdagavond tus sen kwart over zeven en negen uur een portemonnee gestolen In de portemonnee, die werd weggenomen uit de kleedruimte, zaten waardepapieren en enkele euro's. OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van Oostburg gaan Gedeputeerde Staten om opheldering vragen over het fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens. Het college deelt de bezorgdheid van de fractie Dorpsbelangen Toeris me over de toekomstige dienstverlening en tariefstelling van de vaartuigen. Aan de geruststellende antwoorden die zij tot nu toe van Gedeputeerde Staten kregen, beginnen ook zij hoe langer hoe meer te twijfelen. Het college belooft de fractie ac tie te ondernemen en GS aan hun jasje te trekken. B en W mer ken op dat de minister altijd van mening was dat het kaartta- rief gelijk behoorde te zijn aan dat van het NS-tarief, tweede klas. Ook zou een vaarfrequentie van eens in het half uur op genomen worden in het programma van eisenD T vindt het onaanvaardbaar als met deze afspraken wordt gerommeld. OOSTBURG - Het Visserijmuseum in Breskens krijgt einde lijk de gevraagde liftinstallatie. De aanvraag van het museum was lange tijd terzijde gelegd, omdat de herinrichting van de haven van Breskens wellicht een verhuizing van het museum betekende. Nu de uitvoering van de structuurvisie van ste denbouwkundige Bhalotra nog even op zich laat wachten, wil het college het visserijmuseum niet langer laten wachten op de broodnodige voorziening en ruim 45.000 euro subsidie en ruim 22.000 euro aan renteloze lening te verstrekken. door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Gehuld in witte kaplaarzen en met slechts een minimum aan ce ment heeft wethouder. G Jans sen van Bergen op Zoom vrijdag de eerste steen gelegd van het Paradeplan. Midden in de histo rische binnenstad wordt het voormalige postkantoor en het achterliggende Thaliaplein om getoverd tot winkelparadijs. Zo moet de looproute voor het win kelend publiek worden verbe terd en Bergen op Zoom naam gaan maken als bruisend regio- I naai koopcentrum. De officiële handeling zou al 1 veel eerder plaats hebben ge vonden, maar de voorbereidin- j gen voor vastenavond gooiden I steeds roet in het eten. P. Rutte van Projectontwikkelaar MAB bv uit Den Haag kon er als noor derling gelukkig wel om lachen. Het Paradeplan was volgens hem wel het wachten waard. „We gaan de verpaupering van i het oude postkantoor, een mo numententaai pand, tegen. En we kunnen een stedebouwkun- dige vergissing uit de jaren zes- tig", namelijk de Lucernaflat, rechttrekken." De flat zal met de komst van de Parade worden I gesloopt. Wethouder G.Janssen was vrijdag lyrisch over het 'pa- 1 radepaardje'. ,,Het maakt dat de toekomst van Bergen op Zoom er nog rooskleuriger uit ziet. We kunnen tegen mensen van buitenaf zeggen: 'Nou moet je eens komen kijken wat we I hier voor moois hebben ge- maakt'.Niet alle inwoners van Bergen op Zoom zijn zo enthou siast over het plan. Twee bewo ners van de Kerkstraat hebben lang geprotesteerd tegen de plannen om het Thaliaplein vol te bouwen. Zij wilden vrij uit zicht houden en geen metex'sho- ge bebouwing voor de deur. Ze verzetten zich ook tegen de kap van een aantal bomen. Die be zwaren zijn nu aan de kant ge schoven. De Raad van State heeft in de cember van het vorig jaar wel in het voordeel beslist van de eige naar van het vrijstaande ge bouw naast het oude postkan toor. Tussen het postkantoor en het gebouw De Waag, waar nu een lederwarenzaak is geves tigd, moet een glazen paviljoen komen voor horeca. Eigenaar van De Waag, Weterings Beheer bv vond dat zijn pand daarmee wel erg in het gedrang kwam. Bovendien heeft ontwikkelaar MAB geen garantie gegeven dat het pand naast het postkantoor inderdaad helemaal transpa rant is. De gemeente moet met Weterings Beheer dus nog even om de tafel gaan zitten. De Parade moet ervoor zorgen dat de Zuivelstraat en het St. Josephplein aan elkaar geregen worden met nog meer winkels. Zo moet een meer logische loop route ontstaan. En dat lijkt te gaan lukken. Een aantal onder nemingen heeft al toegezegd graag in de Pai'ade een winkel te openen. In het oude postkantoor moet kledingzaak The Stingko men en ook kledinggigant Hen nes en Mauritz wil zich graag in Bergen op Zoom vestigen. Bo ven de winkels komen stadsap- partementen die allemaal al zijn verkocht. Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Tholen ziet toerisme als middel om de plaatselijke economie te smeren nu de landbouw een aflopende zaak is en industrie geen optie. foto Willem Mieras christelijke partij. Zij het wel dat de schaal ervan afgestemd moet worden op het Thoolse landschap. Landschappelijke gevolgen van het toeristisch beleid zijn rode draad in de visie van de Chris tenunie. Campings kunnen - vindt deze partij - met recreatie ve plaatsen uitbreiden, als kwa liteitsverbetering dat vraagt. Uitbreiding van het aantal vas te staanplaatsen is echter - evenals extra ligplaatsen voor de watersport of recreatiebun galows - onbespreekbaar. Het geplande bungalowpark in de Suzannepolder en de upgrading van de haven in Sint-Annaland lijken hier tegenstrijdig aan. Tegen een uitbreiding van an- derssoortige, het landschap niet aantastende overnachtingsmo gelijkheden is de ChristenUnie overigens niet. Dus staan Chris- tenUnie-kiezers in de toekomst wellicht zij-aan-zij met ABT- -kiezers in hun tent op een wei tje. Nieuwkomer ABT (Alge meen Belang Tholen) vindt dat kamperen bij de boer 'positieve waardering' verdient. De zich over voet- en fietspaden voort bewegende toeristen mogen wat ABT betreft ook op Tholen blij ven. Als rechtgeaarde 'plaatse lijke' neemt de nieuw opgerich- te partij het bovendien op voor de plaatselijke bevolking, die eveneens wat recreatief genot verdient. Massatoerisme moet worden voorkomen, stelt D66. Dat vindt de PvdA ook, om in één adem met passend inzicht te constate ren dat massatoerisme evenmin op Tholen zit te wachten. Naast de stacaravanbezitter die Tho len nu kent, zou de PvdA zich vooral op de ondernemende toe rist willen richten. Samenwer king door horecaondernemer, middenstander en wat dies meer zij ten behoeve van de wandelende, fietsende en dor- penbezoekende recreant. Speerpunt D66 stelt de zaken fermer. Deze partij wil recreatie de komende vier jaar speerpunt van beleid maken. Er moeten alternatieve invullingen voor dagrecreatie terrein Speelmansplaten wor den ontwikkeld. De zeilschool aldaar moet gefaciliteerd wor den en havens verdienen het te worden opgeknapt. Water is prominent onderdeel van de vi sie van D66 op het Thools toeris me. Dat sluit aardig bij de pro jecten haven en Speelmanspla ten aan. Maar eigenlijk elk re creatief project dat het welzijn van de Thoolse bevolking be vordert, moet - stelt D66 letter lijk - worden ondersteund. Ach, de kloof tussen de Thoolse partijen is zelfs op dit punt niet zo'n diepe. Want is dat welzijn niet speerpunt voor elke partij? Tussen de twee uitersten van simpelweg kleinschaligheid (SGP) en stimulans zonder al bij voorbaat zwart-op-wit gestelde restricties (WD) ligt een glij dende schaal aan visies op toe risme. Elke politieke partij legt eigen nuances, maar geen van alle kan om de feiten heen. Zowel bui tengebied als dorpskernen kun nen een oppepper gebruiken en het ziet er zelfs naar uit dat die behoefte in de toekomst alleen maar groter wordt. Industrie is geen optie, de bloeitijd van de landbouw is bijna vergeten. Blijft over toerisme als middel om de plaatselijke economie te smeren. Daar kun je als Thoolse partij met goed fatsoen eigen lijk niet omheen. De PvdA in Goes begint vandaag met de campag ne voor de gemeente raadsverkiezingen. De start vindt plaats om 10.00 uur in het Stadscafé op de Grote Markt. Als on dersteuning zijn ook R, Koole, partijvoorzitter van de PvdA, G. J. van Ho ven, Tweede-Kamerlid van de partij en G. Bos man, PvclA-Statenlid. Na de opening is er de moge lijkheid om in gesprek te gaan met de politici. Hier na vertrekt het gezelschap naar sportpark Het Schenge voor een rondlei- ding. De VVD houdt op woensdag 27 februari een politieke avond in Hotel Goes. Tijdens deze avond zijn onder meer minister Hermans (Onderwijs) en de Tweecle-Kamerleden J. Rijpstra en J. Geluk aan wezig. Regionale WD- politici als P. van der Ma den, lijsttrekker in Vlis singen en S. Heijning, nummer één op de lijst in Goes, spreken over actue le onderwerpen uit de re gio. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur, de zaal gaat een eerder open. door Rolf Bosboom GOES - Ruim baan voor de wandelaar en de fietser, het rea liseren van bergingsgebieden voor water en terugkeer van de meidoorn. Dat zijn enkele pun ten waarmee de kandidaten van natuur- en milieuorganisaties de waterschapsverkiezingen in gaan. „We willen proberen wa terschap Zeeuwse Eilanden verder te vergroenen", zegt voorman A. van de Iloef. Het waterschap kent - al zijn er plannen om dat te veranderen - geen lijstenstelsel, zoals ge meenten, maar een personen- stelsel. Dat betekent dat men sen op persoonlijke titel zitting nemen in het algemeen bestuur. Politieke partijen mogen bij voorbeeld niet deelnemen. Niet temin proberen Natuurmonu menten, stichting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Mi lieufederatie een flinke vinger in de pap te hebben door zoveel mogelijk afgevaardigden in het bestuur te krijgen. Deze vormen in de praktijk de 'groene frac tie'. Het huidige bestuur kent al een aantal 'groenen', van wie Van de Hoef zitting heeft in het dage lijks bestuur. „Mijn grootste frustratie is dat de nadruk nog steeds heel sterk ligt op het landbouwaspect. Waar ik alleen maar mee bezig ben, is het pro beren beslissingen bij te sturen in de groene richting." Door nog nauwer onderling sa men te werken en 'coalities' te sluiten met collega-bestuurders hoopt de fractie na de verkiezin gen van 6 maart een nog grotere groene stempel op het beleid van het waterschap te drukken. De kieslijsten tellen, in de ver schillende districten en catego rieën, tien kandidaten namens de natuur- en milieuorganisa ties. Van de Hoef (afkomstig uit Middelburg) en F. Kramer uit Vlissingen zitten al in het wa terschapsbestuur. De andere acht zijn: H. Haas uit Vlissingen, W. Oorthuijsen uit Nieuw- en Sint Joosland,S. Ver- heij uit Goes, R. Lambeck uit Kapelle, G.J. Buth uit Seroos- kerke (S), T. Sluijter uit Burgh- Haamstede, M. van Liere uit Tholen en P. van der Wal uit Sint-Maartensclijk. De groenen hebben hun visie op de toekomst van het waterschap beschreven in een kernachtig programma, dat tien punten omvat. Zij dringen onder meer aan op het stimuleren van her gebruik van regenwater, het verbeteren van de waterkwali teit in sloten, kanalen en kre ken, het opknappen van water partijen in steden en dorpen, het realiseren van speciale gebie den voor waterberging in tijden van veel neerslag en de aanleg van meer natuiu*vriendelijke oevers. Ook vinden zij dat het waterschap burgers beter cliënt voor te lichten over de besteding van hun geld. De programmapunten en de kandidaten werden gisteren ge presenteerd tijdens een bijeen komst in het Goese water schapskantoor. Een folder met dezelfde informatie wordt dezer dagen huis aan huis verspreid in Midden- en Noord-Zeeland. Een van de groene programma punten is dat het Groenstruc tuurplan, de ingrijpende ver nieuwing van de beplanting langs waterschapswegen, ineen lager tempo moet worden uitge voerd dan nu gebeurt Op cke manier wordt de kaalslag, waarover veel wordt geklaagd op met name Walcheren, be perkt. De groenen zien ook graag dat de meidoorn weer wordt opgenomen in de beplan tingsplannen. BURGH-HAAMSTEDE - De streektaalcomniissie van Stad en Lande heeft weer een gevari eerd programma samengesteld waarin het Zeeuws centraal staat. De ervaring van twee jaar geleden heeft geleerd dat één presentatie daarvan in de Rid derzaal van Slot Haamstede te weinig is om alle belangstellen den een plaatsje te kunnen bie den. Om te voorkomen dat veel men sen moeten worden teleurge steld, wordt het programma dit maal twee keer gepresenteerd. Dat gebeurt op vrijdag 8 maart vanaf 19.45 uur en op zaterdag 9 maart vanaf 15.30 uur. Tijdens deze streektaalavond en -mid dag treedt Wim de Vrieze op met een verhaal uit het verleden van Burgh. Daarna is het de beurt aan Gerrit Smallegange met een Zeeuws verhaal. Jan der Have komt met een sap pige Bruse geschiedenis en Leny Blom-Schaleven zal iets over de Westhoek vertellen. De verha len worden afgewisseld met op tredens van de cabaretgroep Kantooi. Kaarten voor zaterdag zijn ver krijgbaar bij het VW-kantoor in Burgh-Haamstede. door Esme Soesman Zware industrie, dat past niet op Tholen. Daar zijn alle Thoolse politici het over eens. De aldus benodigde lichte be drijventerreinen dienen volgens goed hedendaags gebruik land schappelijk te worden ingepast. In de Enschedese en Volendam- se nadagen staat veiligheid daarbij voorop. Dat geldt ook als het Thoolse wegennet ter sprake komt. Of als er over woongebieden wordt gediscus sieerd. En hebben we het over wonen, werken en leven dan is het wel de bedoeling dat ook de burger z'n zegje doet. Burger participatie is inmiddels een vertrouwd woord voor elke po liticus geworden. Eensgezind schuiven zij bij interactieve bij eenkomsten aan. Blijven over de traditionele te genstellingen tussen Thoolse partijen. Opdat er tenminste nog eens keertje kan worden ge sneerd. Zo pleitte WD-wet- houder R. Ravensteijn tijdens het Thoolse toekomstvisiedebat voor een grotere bevolkings groei in het stadje Tholen. Hoe hij dat dan wel bereiken wilde, informeerde R Hoek van de SGP. Hilarisch vervolg van de discussie: „Daar werkt u toch aardig aan mee." Maar meestal wil het zelfs met die ware tegenstellingen niet vlotten. Want de principiële 'te- gens' van de SGP behoeven ei genlijk geen toelichting meer. Wat rest zijn die kruispunten die duidelijke stellingname verei sen. Zo'n kruispunt op Tholen is toerisme; Speelmansplaten en Stallandse haven zijn er concre te voorbeelden van. In beide ge bieden wordt de komende jaren geïnvesteerd, simpelweg omdat er iets tegen de intredende ver paupering moet worden ge daan. Om tot wat te komen, is echter nog maar de vraag. En daarover kunnen meningen ver schillen. Schril Zo steekt de kleinschalige re creatie die de SGP voox-staat schril af bij de stelling van de WD dat het stimulex-en van het toerisme voor middenstand en leefbaaidxeid van groot belang („zo niet levensbelang") is. De SGP keert zich bovendien tegen het 'veiTnarkten van natuxu-- schoon als recreatiepi-oduct'. In tegenstelling tot het CDA, dat zonder omwegen stelt dat na tuur er niet alleen is om te be houden maar ook om van te ge nieten. Toei'isme kan een bijdrage levei'en aan een ecolo gisch vei'antwoorde economi sche ontwikkeling, vindt deze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57