PZC België sluit in 2014 kerncentrales Cafés Zierikzee houden Paaspop 11 Wethouders Hulst bepalen noodzaak onderzoek fraude Tante Maps brengt generaties bijeen Stadspoort Goes bereikt zijn top [bestol] MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR, Oorkrabber bestaat langer dan vandaag Regering discussieert nog over alternatieven voor stroomvoorziening uw feest?? Twee jongens maakten racistische site Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Schoolkeus Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- MIDDEN zaterdag 23 februari 2002 door Eugène Verstraeten OOSTBURG - De veilige oor krabber die de Terneuzense huisarts Cors Ephraïm heeft uitgevonden is helemaal niet zo nieuw. Oostburger E. Rijckaert krabt zijn oren al vele jaren met zo'n hulpmiddel. Volgens Ephraïm gaat het om een exem plaar dat heel wat minder veilig is dan zijn uitvinding. „Ik heb bijna precies dezelfde oorkrabber al meer dan 35 jaar in mijn portemonnee zitten", laat Rijckaert weten. „Dus dat ding is helemaal niet nieuw. Bo vendien is de krabber die ik heb ook nog heel wat luxueuzer." De 84-jarige Rijckaert kreeg de oorkrabber in zijn bezit toen 35 jaar geleden zijn schoonmoeder overleed. De oorkrabber heeft, net als het exemplaar van Ephraïm, een metalen oogje, dat bevestigd is aan een handgreep je. Het is een porseleinen klosje dat is afgewerkt met een chro men huisje. Huisarts Ephraïm herkent de omschrijving meteen. „Het is een zogenaame Maltezer oorrei niger uit Solingen", weet hij. „Het handvat is maar anderhal ve centimeter groot en het meta - len gedeelte is veertig millime ter lang. Daar kun je dus zo je trommelvlies mee doorsteken." Ephraïm wijst er op dat zijn oc trooi zit in het optimaal gebruik en de veiligheid van de oorreini ger. door Wout Bareman DOEL - De oudste kerncentra les in Doel en Tihange gaan in 2014 dicht. De eerste twee cen trales die plat gaan zijn Doel 1 en Doel 2 op de linker Schelde- oever. De overige centrales slui ten in de periode tot 2024. Pro bleem is de vervanging van de energiebron. Vooral de liberale regeringspartijen in het kabinet Verhofstadt maken zich daar zorgen over. Volgens de liberalen zijn er te weinig alternatieven om na de sluiting van de centrales te vol doen aan de vraag naar elektri citeit. De centrales in Doel en Tihange leveren momenteel bij na zestig procent van de stroom. Discussiepunt is nu of er voor waarden moeten worden ge steld aan de sluiting van de cen trales. De bevoorrading moet verzekerd zijn voordat een defi nitief besluit wordt genomen over sluiting van de kerncentra les, die inmiddels veertig jaar oud zijn. De discussie in Brussel richt zich vooral op de gevolgen voor het milieu. Sluiting van de kern centrales betekent automatisch overschakeling op kolenge- stookte centrales met alle gevol gen van een toename van de CO. -vervuiling vandien. België heeft nu al de grootste moeite om tegen 2012 de afspraken van (Advertentie) www, rederij-dijkhuizen, nl 0118-419367 VLISSINGEN - Twee minder jarige jongens uit Vlissingen hebben bekend een internetsite met racistische teksten en af beeldingen te hebben gemaakt. De site met het adres www.leef- baar-zeeland.cjb.net is inmid dels uit de lucht. De jongens moeten nog worden verhoord door de officier van justitie. De jongens hebben niets te maken met Leefbaar Nederland of lokale leefbaar partijen. het Kyoto-protocol te halen. De vervuiling moet tegen die tijd met 7,5 procent zijn terugge drongen. De werkgeversorganisaties VBO en Agoria bekritiseren het sluitingsvoorstel. Ze vinden het misplaatst om in 2002 al een de finitieve beslissing te nemen over sluiting van de centrales in 2014 en later. De inmiddels op geheven Werkgroep Kernener gie Zeeuws-Vlaanderen drong al in het begin van de jaren tach tig aan op sluiting van Doel, net over de grens met Oost-Zeeuws- Na ruim een jaar bouwen werd gisteren het hoogste punt bereikt van de Stadspoort in Goes. door Harold van Ginkel GOES - Het is maar goed dat wethou der C. Linssen geen hoogtevrees heeft. Bij het bereiken van het hoogste punt van De Stadspoort in Goes moest hij gisteren namelijk in een bakje de hoog te in. Gekleed in witte laarzen en een witte j as stapte de wethouder in de bak met in zijn handen de rood-witte vlag van Goes. Samen met projectleider G. Ha- bets en M. Schouwenaar, vennoot van Westelijke Accountantskantoren Zee land (WEA) verrichtte hij de plichtple gingen. In zijn toespraak vooraf zei Linssen dat het een bijzondere dag was voor hem. „Ik ben sinds het begin van mijn wet houderschap bezig geweest met De Stadspoort. Het is een stuk van mezelf geworden en daar schaam ik me niet voor." In september 2000 werd de bouw offici eel ingeluid, maar pas in januari vorig jaar kon worden begonnen met de werkzaamheden in het Bekhofgebied. Pas toen was het contract met de aan nemer rond. De plek in het centrum gaf die tijd nog een zeer wilde indruk. Nu is het een gevaarte waar niemand nog om heen kan. De drie kranen, in hoogte va riërend van 29 tot 54 meter, steken hoog boven het gezichtsveld van de Goese- naar uit. Onder de Stadspoort komt een deels openbare parkeergarage met plek voor ongeveer 250 auto's. Op de begane luchtfoto Peter Buteijn grond komen 63 woningen en is ruimte voor 8500 vierkante meter kantoor ruimte. De WEA is het eerste kantoor dat zich gaat vestigen in Business Center De Stadspoort. Daarnaast zijn de gesprek ken met twee bouwinstellingen en een makelaarskantoor in een vergevorderd stadium. Met andere bedrijven worden oriënterende gesprekken gevoerd. De Stadspoort wordt volgens de plan ning in het derde kwartaal van dit jaar opgeleverd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er wordt vaak verzucht dat er 'niks te doen is in Zierikzee'. Volgens horeca-on- dernemer Fred Kramer valt dat nogal mee. Hij is best te spreken over het regelmatig overleg van de groep Horeca Zierikzee en over de onderlinge afstemming in het kader van de bedrijfsvoe ring. Misschien dat die samen werking naar buiten toe wat meer zou mogen blijken. Maar dat gaat nu dan ook gebeuren met het evenement Paaspop. Paaspop op zaterdag 30 maart biedt een scala aan muziekop- tredens in zeven Zierikzeese ca fés. Rekening houdend met de voorkeur van het publiek in de verschillende etablissementen loopt het programma uiteen van rock-a-billy tot blues en van pop rock tot entertainment. Eigenaar Kramer van stadscafë De Banjaard lanceerde het voorstel tijdens de nazit van een horecavergadering. „We zouden eens iets gezamenlijks moeten doen naar het publiek toe", leg de hij in het midden. Alle acht caféhouders in Zierikzee waren het met hem eens. Op diezelfde avond nog werd het idee van Paaspop geboren. Elke exploi tant zorgt voor een live-optre den in zijn café als onderdeel van een totale route tussen 's middags half vier en s nachts half vier. De publiciteit wordt gezamenlijk gevoerd. Driejaar De deelnemers zijn De Ge kroonde Suikerbiet, De Vlinder, 't Sloepje, De Klinker, Old Dutch, Visslop en De Banjaard. Volgens Kramer had Café 't Centrum ook willen meedoen, maar ontbreekt daar echt de ruimte voor een live-optreden. We hebben afgesproken dat we het voorlopig drie jaar achter een op de zaterdag voor Pasen gaan houden. Dus niet direct er mee stoppen als het de eerste keer een beetje mocht tegenval len", zegt de initiatiefnemer. Bij de opzet van Paaspop is gelet op de piekuren en de smaak van het publiek in de diverse cafés. In de middaguren begint het evenement met optredens tus sen 16.00 en 20.00 uur van Paul Bradley ('t Sloepje), Benny Hill Blues Band (Visslop), The Dice Men (De Vlinder). Daarna vol gen van 20.00 uur tot midder nacht of iets later: String Riot (De Banjaard) en Weekend! (De Gekroonde Suikerbiet). Rond 21.00 uur sluit het Trio Lennard Hoekman (Old Dutch) zich daarbij aan en als afsluiter van 23.00 tot 3.30 uur treedt zanger en entertainer Joop! op in De Klinker. De bezoekers krijgen een strip penkaart en degenen die alle ca fés aandoen maken met hun vol ledig afgestempelde kaart kans op een weekendje Euro Disney, een stereo-installatie of een dinerbon. De prijswinnaars worden een maand later be kendgemaakt tijdens het Ko- ninginnedagfeest in de grote tent op het Havenplein. Volgens Kramer is Paaspop een mooie manier voor de café-eige naars om zich als collectief te presenteren. Hij benadrukt dat er binnen de horeca op meer ma nieren en in breder verband pri ma wordt samengewerkt. Zo heeft hij de ervaring dat het gele en rode kaartsysteem goed werkt. Horeca-ondernemers sluiten daarbij de rijen waar het gaat om het weren of het geven van een laatste kans aan lastige klanten. door Mieke van der Jagt 's HEER ARENDSKERKE - De Goese wethouder M. 't Hart heeft gistermiddag Tante Maps officieel geopend. Daarmee is een samenwerkingsverband tussen Kinderopvang de Beve- landen en zorgcentrum Poel wij ck bezegeld. Een kinderdagverblijf draait in een aanleunwoning bij Poel wij ck en de buitenschoolse opvang vindt plaats in het be jaardentehuis zelf. De school kinderen maken hun huiswerk en spelen in de buurt van de be woners, die van dezelfde ruim ten gebruik maken. Daardoor wordt de leefwereld van beide groepen vergroot, als de kinde ren en de ouderen dat tenminste zelf willen. De samenwerking tussen de zorginstelling en Kinderopvang De Bevelanden is een uitgelezen manier om in 's Heer Arendsker- ke een kinderopvangproject met voldoende kwaliteit van de grond te tillen, 's Heer Arends- kerke is te klein voor een vol waardig en zelfstandig kinder dagverblijf en ook voor de buitenschoolse opvang zijn er onvoldoende klanten om een speciale ruimte in te richten. Uit initiatieven van de bevol king kwam het idee naar voren om samen te werken met Poel- wijck, dat wel wat ruimte over had en bovendien gekwalifi- Vlaanderen. De werkgroep kreeg echter nul op het rekest en kon ook de bou w van Doel 3 en 4 niet voorkomen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De drie Hulster wet houders moeten uiteindelijk aangeven of zij willen dat er een onderzoek komt naar mogelijke malversaties in de procedure rond de invulling van het Ly ceumterrein in Hulst. Burgemeester A. Kessen laat het aan zijn wethouders over omdat hem is gebleken dat „de wind uit slechts één hoek waait." Hij doelt hiermee op de ontboeze mingen van WD-fractievoor- zitter R. van Haperen die zei dat er wordt gelobbyd tussen ie mand binnen het gemeentehuis en de drie projeetontwikkelaais die de beste plannen hebben voor woningbouw op het oude schoolterrein. De namen van de ontwikkelaars worden uit het oogpunt vgn zuiverheid angst vallig geheim gehouden. De ontwerpen zijn slechts gemar keerd met de letters B, D en G. Toch zou iemand er in zijn ge slaagd de namen te achterhalen en zou daarmee zijn voordeel willen doen. Fractievoorzitter A. Hegger van Progressief Hulst vroeg Kessen om een onderzoek, die dat ver volgens toezegde. Het is nu ech ter aan de wethouders om te be slissen of het onderzoek er ook komt. Wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening) is er in elk geval duidelijk over. „Ja, dat onderzoek moet er komen. Ik heb zó mijn best gedaan alles zo eerlijk mogelijk te laten verlo pen en nu hoor ik dat het toch is misgegaan. Ik wil weten hoe dat heeft kunnen gebeuren en wie er achter zit." Wie het onderzoek, als daartoe wordt besloten, gaat uitvoeren, is nog niet bekend. Kessen: „Daar beslissen we vol gende week pas over." De gemeente heeft veertien pro jectontwikkelaars gevraagd een ontwerp met offerte in te dienen voor de woningbouw op het Ly ceumterrein. Het ontwerp en de offerte moesten anoniem wor den ingestuurd, zodat elk plan zuiver kon worden bekeken. Acht ontwikkelaars gaven ge hoor aan het verzoek van de ge meente. Van deze ontwerpen zijn er drie kwalitatief als 'hoog' beoordeeld (B,D en G). Volgens Kayser is het niet zo dat de ontwikkelaars de gemeente fors hebben moeten betalen om mee te dingen in de race naar de invulling van het Lyceumter rein. Kayser: „Daar hebben ze zelf voor gekozen. Tekeningen en berekeningen maken kost nu eenmaal veel geld, zo tussen de 25.000 en 60.000 gulden. De ontwikkelaars willen nu een maal goed voor de dag komen en hun ontwerpen moeten voldoen aan het beeldkwaliteitsplan en diverse andere eisen, zoals duurzaam bouwen." De in- schrijfprocedure zoals die nu is gevolgd voor het Lyceumter rein, is niet nieuw voor Hulst. Ook bij de verbouwing van het stadhuis (in 1995) werd deze weg gevolgd. (Advertentie) TCRNEUZCN: Noordslraat 18 -■ ■•-■■■■ - Advertentie Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge (mits besteld in februari) Op de eerste mei is het zover. Nick zal dan zijn intrede doen in het basisonderwijs. Hij kijkt daar naar uit, maar er is ook een probleem. In de Goese buurt waar hij metter woon gevestigd is, staan drie basisscholen: een openbare, één van protestantse en één van katholieke signatuur. Hij is met zijn ouders intus sen op alledrie de scholen langs geweest om een verge lijkend warenonderzoek te doen, maar tot voor kort leid de dat niet tot een beslissing. Overal werd hij gedegen voorgelicht en eigenlijk vond hij het overal even leuk. Tot een paar dagen geleden. Nick was in de woonkamer fanatiek bezig met hamertje tik, zijn favoriete bezigheid. En al doende kwam hij op een diepe gedachte waarin me teen zijn keuze lag besloten. „Ik ga naar de katholieke" galmde het door de kamer. „Daar mag ik iedere dag een kruisje slaan", en hij gaf nog een ferme mep op zijn spij kertje. (Advertentie) Klantjes van de buitenschoolse opvang komen vanzelf op een ongedwongen manier in contact met de ouder bewoners van Poelwijck. foto Willem Mieras ceerd personeel in dienst heeft, dat kan fungeren als achter- wacht voor de leidsters van het kinderdagverblijf. Daarbij is uit ervaring gebleken dat kinderen en ouderen het leuk vinden om van tijd tot tijd ongedwongen contact met el kaar te hebben. Als de kinderen van de buiten schoolse opvang in de recreatie zaal van Poelwijck een plaats krijgen, ontstaat dat contact vanzelf. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:.noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- a per maand met nummer: j j~ automatische incasso (€19.25). handtekening- n per kwartaal met automatische incasso 52.-) 3 per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ven, In de rolofon treft u nadere rnformatre aan, l!che 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71321 4"ÖÖÖÖ 19" 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55