Klimaatbeleid ligt goed op koers Te weinig abattoirs voor offerfeest Raad bepleit handhaven van gesubsidieerde arbeid m PZC Stakingen dreigen op christelijke scholen Golsteijn nooit te oud voor popjournalistiek 0 HALEN 0 BETALEN Kabinet acht geen extra maatregelen tegen kooldioxide nodig Langs snelweg gevonden duo vermoord blijkt Zeventien jaar geëist wegens moord Nienke Mysteries rond bezoek schepen VS Dronken man rijdt invalide dood Toestroom asielzoekers kleiner Spaanse bolletjesslikster overleden Meisje sterft bij familieruzie Bende teistert schoenenzaken de gehele wintercollectie (Jeans Inn m n U krijgt de primeur pot stoutenbeek zaterdag 23 februari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Algemene On derwijsbond (AOb) roept zijn leden die op protestants-chris telijke en algemeen bijzondere middelbare scholen werken, op te gaan staken of demonstreren. De bond is verbolgen over het CAO-akkoord dat de werkge versverenigingen Besturenraad en VBS met de Onderwijsbond CNV en CMHF hebben gesloten. De Besturenraad, die de pc- scholen vertegenwoordigt, be nadrukt in een reactie dat de bonden tot half april hebben om hun leden te raadplegen en dat het merkwaardig zou zijn als er- al eerder sprake is van acties. De afspraak tussen een deel van de werkgevers en een deel van de werknemers is gisteren tot stand gekomen. Het gevolg is dat AOb-leden die op pc-scho- len of algemeen bijzondere scholen werken, toch onder de CAO zullen vallen. Begin december liepen onderhande lingen tussen werkgevers en bonden op niets uit, waardoor verouderde afspraken uit 1998 nog steeds van kracht zijn. Con sequentie was dat de bonden om de tafel zouden moeten met alle afzonderlijke schoolbesturen in Nederland. De AOb en de grote werkgeversvereniging VOS/ABB zagen dit wel zitten, maar de andere grote organisa ties onderhandelden toch ver der. Volgens die partijen zijn er nu goede afspraken gemaakt over salaris en werkdrukverminde ring. Breekpunt was tot dusver de 100 miljoen euro die minister Hermans van Onderwijs extra beschikbaar stelde voor de CAO. Dit wordt nu deels in sala risverbetering gestoken. Vanaf maandag gaat de AOb, de grootste Nederlandse onder wijsbond, overleggen met de le den die tegen wil en dank onder de CAO vallen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er zijn geen extra maatregelen nodig om in Ne derland te voldoen aan de inter nationale klimaatafspraken. Het kabinet verwacht dat de huidige maatregelen genoeg zijn om in 2010 een reductie van de uitstoot van broeikasgassen van 6 procent ten opzichte van 1990 te halen. Hoewel het niet is gelukt om de uitstoot van broeikasgassen in 2000 terug te dringen tot het ni veau van 1990, zijn de vooruit zichten voor de komende tien jaar goed, aldus het kabinet, dat gisteren akkoord ging met de evaluatie van het klimaatbe leid. De onderzoeksinstituten RIVM en ECN zijn het niet eens met het kabinetsstandpunt dat de klimaatdoelstellingen met de huidige maatregelen worden gehaald. RIVM en ECN, die de berekeningen voor het kabinet deden, komen op basis van de zelfde cijfers tot de conclusie dat Nederland in 2010 enkele miljoenen tonnen broeikasgas te veel zal uitstoten. Dit blijkt uit een notitie die de instituten gisteren hebben gepubliceerd. De onderzoeksinstituten heb ben uitgerekend dat de uitstoot van kooldioxide (CO,) de ko mende tien jaar weliswaar licht stijgt maar dat de emissie van andere broeikasgassen (me thaan, lachgas en drie fluorhou- dende gassen) met eenvijfde af neemt. In totaal komt dit in 2 010 neer op een uitstoot van broei kasgassen die gelijk is aan de emissie in 2000. Het kabinet is echter van mening dat de 6 pro cent reductie in 2010 ten op zichtevan 1990 worden gehaald door in het buitenland mee te doen aan klimaatprojecten en door handel in emissierechten. Het kabinet houdt vast aan de regel dat hooguit de helft hier van in het buitenland tot stand mag komen. Deze afspraak stond eerder dit jaar ter discussie omdat het erop leek dat de berekeningen on gunstiger zouden uitvallen. Pronk zei toen te willen vast houden aan de 50 procent. Extra maatregelen Hij wilde liever extra maatrege len nemen in eigen land, zoals een verdere verhoging van de energieheffing en van de brand stofaccijns. Dit lijkt vooralsnog niet nodig. Ook Greenpeace zet vraagte kens bij de cijfers die het kabi net hanteert. Als de economie straks weer aantrekt, gaat de uitstoot van broeikasgas ook weer omhoog, aldus een woord voerder. ANP WOERDEN- Twee mannen die gisteren dood zijn aangetroffen naast de snelweg Al2 tussen Nieuwerbrug en Woerden, blij ken door een misdrijf om het le ven te zijn gebracht. Het eerste onderzoek wijst uit dat de mannen, nadat zij om het leven waren gebracht, het talud af naar beneden zijn gegooid. Op de twee lichamen werden bloed en sporen van geweld aangetroffen. In verband met het onderzoek was een rijstrook van de A12 richting Utrecht tot vijf uur 's middags afgezet. Rond de och tendspits stond er een file van twintig kilometei'. ANP DEN HAAG - Justitie heeft gis teren bij het hof in Den Haag een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs geëist tegen de ver dachte van het doden van het Schiedamse meisje Nienke. De man ontkent dat hij twee jaar geleden het tienjai'ige meisje in het Beatiixpark in Schiedam heeft gepi'obeei'd te vei-kraehten en later heeft ge- wui'gd. Ook blijft de man, die door de rechtbank in Rotterdam voor onder meer doodslag werd veroordeeld tot achttien jaar celstraf en tbs, ontkennen dat hij het vriendje van Nienke iets heeft aangedaan. Kort na zijn aanhouding, enkele maanden na de gebeurtenissen in het Beatrixpark, bekende de man Nienke te hebben ver moord. Later, na een gesprek met zijn advocaat, ontkende hij. De verklai-ing die hij heeft afge legd is volgens de advocaat on der zware politiedruk verkre gen. Het hof doet op vrijdag 8 maart uitspraak. ANP Een schaap wordt in het abattoir in Weesp naar een islamitische slager gebracht. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland heeft te weinig slachthuizen waar moslims schapen en geiten kun nen slachten voor het offerfeest. De stichting Halal Voeding en Voedsel (HVV), die toeziet op de gisteren begonnen rituele slacht, vreest dat daardoor meer dieren op een illegale plaats worden geslacht, zei HVV-voor zitter Abdul Qayyoem. Het aantal slachthuizen is vooi- al afgenomen door de gekke- koeienziekte bse en de mond- en klauwzeercrisis, waardoor veel bedrijven failliet gingen. Ons land telt nu 84 slachthuizen, te gen ruim 135 in vooi'gaande ja ren, aldus Qayyoem. Het islamitische offerfeest (ld al-adha) markeert het einde van de jaarlijkse bedevaait naar Mekka. Moslims herdenken dan het offer van Ibrahim (Abraham). Volgens het vei'haal in de koran en de bijbel stond Abraham op het punt om in op dracht van God zijn zoon te of- feren, toen God dat op het laat ste moment verhinderde en een offerdier zond dat hij in plaats van zijn zoon mocht slachten. Volgens Qayyoem verwerken de slachthuizen dit jaar gedurende drie .dagen 55.605 schapen en geiten en 2054 stuks runderen. De gemiddelde dagcapaciteit bedraagt 36.582 schapen en gei ten en 1352 runderen. De meeste dieren worden vandaag ge slacht. Uit de cijfers blijkt dat er vooral in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam te weinig slacht huizen zijn. Moslims in die ste den zouden daardoor moeten uitwijken naar andere regio's. Maar niet iedereen zal dat doen en als het gebeurt, leidt dat mo- de destroyers USS Briscoe en USS Oscar Austin. De daarop volgende zondag komt het amfibisch commandoschip USS Mount Whitney naar Rot terdam. Ook dit schip vertrekt na een verblijf van ruim twee dagen. De Amerikaanse marineschepen worden niet voor het publiek opengesteld. Dooi'gaans is dit bij vlootbezoeken wel het geval. Tijdens de bezoeken zal een deel van de Wilhelminapier hermetisch worden afgegrendeld. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Drie achtereenvolgende bezoe ken van Amerikaanse marineschepen aan Rotter dam zijn met geheimzinnigheid omgeven. Officieel gaat het om 'informele bezoeken' ter on derbreking van trainingsmanoeuvres op de Noordzee. Morgen komen de destroyer USS Do nald Cook en het fregat USS Hawes naar Rotter dam. Over drie weken, zondag 17 maart, komen gelijk tot nieuwe capaciteits problemen in andere plaatsen, zei Qayyoem. Hij benadrukte dat de slachthuizen in totaal drie dagen open zijn zodat mos lims die er gisteren niet terecht konden het op een andei'e dag opnieuw kunnen proberen. Maar de voorzitter acht de kans groot dat deze maatregelen niet afdoende zijn. „Ik vrees dat men in de achtertuin gaat slachten", zei hij. De Nederlandse moslimraad diende vorig jaar een officieel verzoek bij premier Kok in om de eerste dag van het Offerfeest uit te roepen tot een officiële feestdag. „Maar we hebben nooit antwoord gehad", zegt voorzitter N. Maddoe van de Nederlandse Moslim Raad. Het Offerfeest duurt tot en met morgen. GPD/ANP TILBURG - Een 34-jarige automobilist uit Tilburg heeft gis terochtend een 76-jarige invalide Tilburger op de Broekho- venseweg in zijn woonplaats doodgei-eden. Na een blaasproef bleek dat de autobestuurder had gedi'onken. De politie ver moedt dat de man ook drugs heeft gebruikt. De Tilburger reed de man die in een invalidenwagen zat, aan op het fietspad. Na de aanrijding reed hij door. Verderop in de straat veroorzaakte de man opnieuw een botsing. Een getuige van het ongeval kon de man hierna overmeestei-en. ANP DEN HAAG - Het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, is fors lager uitgekomen, zo laat de viermaandelijkse asielrapportage over de laatste maanden van 2001 zien. Óver het hele jaar genomen zit de totale asielinstroom zelfs op het laagste punt sinds 1996. Kwamen erin 2000 nog 43.895 asiel zoekers naar Nederland, in 2001 was dat aantal al vermin derd tot 32.579. Dat is een daling van 26 procent. Dit blijkt uit cijfers die staatssecretaris Kalsbeek van Justitie gisteren heeft bekendgemaakt. ANP AMSTERDAM - Een 37-jarige Spaanse vrouw is donderdag in het Amsterdamse VU-ziekenhuis overleden aan een over dosis cocaïne. Sectie wees uit dat zij vier bolletjes met cocaïne in haar lichaam had. Een daarvan was in de darmen gaan lek ken. De vrouw kwam met een vlucht vanuit de Nederlandse Antillen. De vrouw werd woensdag aangehouden op de luchthaven Schiphol op verdenking van drugssmokkel en ingesloten in het cellencomplex van de Koninklijke Marechaussee. Een dag later werd zij onwel en naar het VU-ziekenhuis gebracht. Daar overleed ze tijdens een operatie. Voor zover bekend op de luchthaven zijn er sinds 1997 elf bol letjesslikkers aan een overdosis drugs overleden. ANP AMSTERDAM - Een 17-jarig meisje uit Amsterdam is in de nacht van dondei'dag op vrij dag om het leven gekomen ti j dens een uit de hand gelopen familieruzie. Een 60-jarige man raak te daarbij zwaargewond. Beide slachtoffers waren neergesto ken, volgens de politie vermoedelijk door de 43-jarige moeder van het meisje. De moeder is aangehouden. Wat zich precies afspeelde in de woning aan de Waddenweg in Amsterdam is nog niet duidelijk. De politie houdt het erop dat de man en vrouw ruzie kregen. Dit liep uit op een steekinci- dent. Het 17-jarige meisje kwam vermoedelijk tussenbeide en liep daarbij fatale verwondingen op. De gewonde man wist de woning uit te komen en waarschuw de de politie. Een 14-jarig meisje dat zich ook in de woning be vond, bleef ongedeerd en vluchtte naar de buren. De 60-jarige man ligt in een ziekenhuis. ANP HUIZEN - Bij een inbraak in een schoenenzaak in Huizen zi jn 1500 paar schoenen gestolen. De daders, vermoedelijk beho rend tot een landelijk operei-ende bende, braken met grof ge weld de achterdeur van de winkel open en roofden het maga zijn nagenoeg leeg. Het schoeisel is waarschijnlijk met een vrachtwagen of een bestelbus afgevoei'd. De schade wordt ge schat op 150.000 euro. Soortgelijke inbraken in exclusieve schoenenzaken werden de afgelopen maanden ook gepleegd in Papendrecht, Slie- drecht, Heemstede, Ridderkerk, Schagen, Culemborg, Nun- speet en Brunssum. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Niemand ver onderstelt dat je ooit te oud wordt om van ballet, toneel, film of een boek te genieten. Maar er werd lange tijd aange nomen dat je te oud kunt zijn om over rock-'n-roll te schrijven. De in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden popjour nalist Jip Golsteijn (56) hoop te dat dat beeld met ingang van zijn generatie zou verdwij nen. Dat blijkt uit een interview dat hij in 1995 had met tijdschrift HP/De Tijd. De journalist heeft zich altijd gelukkig gevoeld in zijn vak. „Ik voelde me als een kind in de speeltuin. Eigenlijk is dat gevoel nooit veranderd. Er is bij mij niets zo opwindend als aan de lopende band wereld sterren te spreken. Als ik onte vreden word omdat ik voor de achtste keer Jagger ga intervie wen, dan hoef ik alleen maar aan gruwelijke andere banen te denken." Bij De Telegraaf voelde hij zich als een vis in het water.Golsteijn werd beschouwd als nestor van de Nedei'landse popjournalis tiek. In het muziekprogi'amma Wintertijd (RTL5) werd hij in die hoedanigheid geïnterviewd. Hij vertelde dat popmuziek voor 99 procent een wegwerpar tikel is en dat Stars on 45 het succesvolste is wat ons land ooit heeft voortgebi-acht. „Een goed gemaakte kopie, dat is typerend voor Nederland." De journalist genoot niet van zijn aureool van autoriteit en vei'scheen daarom niet vaak in tv-uitzendingen. „Als Jimi Hendrix dertig jaar dood is, bel len er vijf actualiteitenrubrie ken die van him gezond niet af weten, maar wel willen dat je op stel en sprong naar Hilversum gaat en tegen een vaag decor tien minuten het belang van Hendrix uitlegt, waarvan zij er dan drie monteren. Nou, dat doen we dus niet." ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het nieuwe ad viesorgaan van het ministerie van Sociale Zaken, de Raad van Werk en Inkomen, vindt dat ge subsidieerde arbeid moet blij ven bestaan. „Maar we willen geen Melketiers of I/D'ers meer. We moeten af van die termen en de mensen moeten we uit dat aparte circuit halen", verklaar de gisteren voorzitter J. van Zijl van de RWI. Om de stadswachten, tramcon troleurs en klasseassistenten zoveel mogelijk uit het aparte circuit te halen, mogen zij niet meer worden weggestopt in een aparte CAO, vindt het adviesor gaan. De klasseassistente op de (Advertentie) Vanaf vandaag Zondag 24 februari in VLISSINGEN geopend van 13.00 - 17.00 uur de jeansspeciaiist van Zeeland basisschool moet voortaan bij voorbeeld onder de Onderwijs- CAO vallen. „Het gaat om reguliere banen aan de onderkant van de ar beidsmarkt, die alleen door de overheid zijn gereserveerd voor langdurig werklozen", lichtte Van Zijl toe. Dergelijke banen moeten bovendien onderdeel uitmaken van het normale per soneelsbeleid, waardoor meer mogelijkheden ontstaan om door te groeien. Ook moet meer nadruk worden gelegd op scho- lingstx-ajecten die zij moeten doorlopen, terwijl zij werkerva- ring opdoen. Het aantal van de huidige 60.000 Melkertbanen, genoemd naar oud-minister Melkert van SZW, die de i-egeling invoerde, en Instroom/Doorstroom-ba- nen (I/D-banen) wordt gehand haafd als 'gereserveerde banen'. Het budget blijft 2,3 tot 3,2 mil jard euro. Maar de gesubsidi eerde banen zijn in de plannen van de RWI alleen nog maar weggelegd voor mensen die lan ger dan twee jaar geen betaald werk hebben gehad. Op dit mo ment is dat nog één jaar. Mensen die langer dan een half jaar wei'kloos zijn, moeten volgens de RWI, waarin werkgevers, werknemers en de gemeenten zitten, in een normale werkom geving terechtkomen. Werkge vers die hen in dienst nemen, krijgen daarvoor anderhalf jaar cii'ca 11.250 euro loonsubsidie. Nu geldt die regeling pas als ie mand meer dan een jaar thuis heeft gezeten en krijgen werk gevers ongeveer hetzelfde be drag over vier jaar uitgesmeerd Dinsdag kwam een werkgroep van een ander adviesorgaan van de regering, de Sociaal-Econo mische Raad (SER), nog met het advies gesubsidieerde arbeid afgezien van de sociale werk plaatsen helemaal af te schaf fen. Opvallend genoeg zitten in de RWI voor een deel dezelfde pailijen als in de SER.Het RWI- akkoord over de gesubsidieerde arbeid maakt onderdeel uit van het jaarlijkse beleidsadvies over werk en inkomen. Dat wordt eind maart aan minister Ver meend (Sociale Zaken) aange boden. ANP m m Model One by One, Linteloo Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente Spannend is het altijd wel. zo'n première. Want je kunt er zelf nog zo tevreden over zijn, echte voldoening krijg je pas wanneer je publiek er ook positief over is. Denk bijvoorbeeld aan de aanschaf van uw meubels. Die zitten des te beter als uw familie en vrienden u verzekeren van uw goede keuze. Met de nieuwe collectie van Linteloo hoeft u zich daar geen zorgen over te maken Bij Pot Stoutenbeek krijgt u nu de primeur En naast de nieuwste collectie van Linteloo vindt u bij Pot Stoutenbeek een stijlvol assortiment van vele andere topmerken Nu rest alleen de vraag hoe breed zit u in uw tijd? Model Time Out, Linteloo Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89 Axel Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3