Reis van Marco Polo geeft tuinbeurs kleur Gevlochten wilgenschutting is ruig en natuurlijk zaterdag 23 februari 2002 Een muurschildering doet de tuin groter lijken. Het tuinseizoen gaat be ginnen, dus ook de tuin- beurzen. De tuinliefhebber gaat erheen voor inspiratie en advies. Tuinidee, het grootste tuinevenement van Nederland, vindt voor de tiende keer plaats in de Bos sche Brabanthallen. Thema is de wereldreis van Marco Polo. Bovendien zijn er veel noviteiten; van een tuin- haard van roestvrij staal tot een wandschildering voor in de tuin. thema. Via een route over Tui nidee komen bezoekers in aanraking met verschillende culturen en hun belang voor de tuinkunst en tuinarchitectuur. Hoogtepunten zijn de Turkse tulpentuinen, de plantentapij- ten in Perzië en de mystieke Chi nese en Mongoolse tuinen. Tuin idee doet ook Italië, Israël en Af ghanistan aan. Opvallend veel aandacht voor .baden. Met vijftien aanbieders van zwembaden, zwemvijvers en bubbelbaden is een record bereikt. Volgens Marijke van de Kamp van Poolquip uit Val- kenswaard is de whirlpool de trend. „Bubbelen kun je zomer en winter doen en het heeft een ontspannende en therapeuti sche werking. Bovendien heeft zo'n bad een sociale functie, want je kunt er met meerdere personen inzitten." Het aantal accessoires groeit, zoals een ra dio, gekleurde verlichting en stoom. Het uiterlijk van het bubbelbad wordt steeds belangrijker. „Het bad is vaak onderdeel van het tuinontwerp en heeft zo een meerwaarde voor de tuin." Poolquip heeft als eyecatcher een bad in aluminiumlook en het bedrijf Storvatt komt met een opvallende houten Noorse badkuip. Ook de belangstelling voor ser res en oranjerieën en voor bin nentuinieren neemt toe. Reden voor de beursorganisatie om een aparte expositie De Glazen Stad in te richten. Rasenberg uit Made brengt naast de bekende exclusieve ronde tuinpaviljoens met rieten dak ook een nieuw vierkant model, dat minder ruimte inneemt. Josephine Rasenberg constateert dat de functie van de glazen tuinka mers verandert. „Mensen ge bruiken zo'n tuinpaviljoen min der als extra woonruimte. Ze maken er een kantoor, gasten verblijf, bubbelbad of een sauna in." Varens Wim Braam komt naar Tuinidee om de varen meer in de schijn werpers te zetten. Hij kweekt al ruim 35 jaar varens en het is nog altijd zijn grootste hobby. „De varen is één van de eerste plan ten op onze aarde. In steenkool lagen zijn fossiele resten van va rens gevonden die ongeveer 450 miljoen jaar oud zijn. Varens vind je over de hele wereldMet ruim 200 soorten (tuinvarens en tropische soorten) is hij de De whirlpool is in. Deze Amerikaanse whirlpool van Poolquip springt in het oog. grootste kweker ter wereld. Bedrijven gebruiken Tuinidee ook als platform voor hun novi teiten. Zo komt het Belgische Greenhouse met Engelse orna menten en met hulpmiddelen om de groenvorming te bevor deren. Ook veel nieuwe opber- gers; van kunststof tuinhuizen tot kasten voor in de tuin. La Gare uit Wehl introduceert een tuinhaard van roestvrijstaal. „De vraag naar tuinhaarden groeit", weet Harry Angeneind. „Zo'n haard is een sfeermaker die bovendien het tuinseizoen verlengt." Hij tekent zelf voor het ontwerp en de productie. „Met rvs heb ik alle nadelen van vuurkorven en bestaande haar den opgelost. Het materiaal heeft nauwelijks onderhoud no dig en kan ook in de winter bui ten blijven staan." De buxussnoeischaar van Bur- gon Ball is ook een beurspri- meur, maar het product bestaat al sinds 1730. Het Belgische be drijf British Ornamentals ver kocht er in drie jaar tijd 20.000 stuks van. „Het is een klassieke schaapscheerderschaar die goed in de hand ligt. Dat is be langrijk bij het vormsnoeien. Bovendien is de schaar scherp, waardoor de blaadjes nauwe lijks beschadigen", verklaart Bart Cole. Marion van Berlo uit Boxtel komt met wandschilderingen voor in de tuin. „Een trend in de tuin. Mensen willen een wand schildering om een lelijke muur op te knappen of om hun tuin groter te laten lijken." Ze ver wacht vooral veel belangstel ling voor haar strandlandschap „Zee en strand doen denken aan vakantie. Bovendien werkt het uitzicht op een strand rustge vend." Anja Sparidaans Tuinidee (Brabanthallen, Den Bosch), open van woensdag 27 februari van 13.00 tot 22.00 urn en donderdag 28 februari t/m zondag 3 maart van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs 9,25 euro (kinderen 5,-). Meer infor matie: 073 - 6293.239 of www.tuinidee.nl De tuinhaard van roestvrijstaal kan ook in de winter buiten blij ven staan. De tiende editie van Tuinidee is groter dan de vooraf gaande jaren. Dit jaarzijner280 deelnemers, terwijl de beurs in 1993 begon met 105 exposan ten. Het aantal bezoekers is ver dubbeld; van 38.000 naar 76.000. Ze komen vooral om in spiratie op te doen. De voor beeldtuinen, die eik jaar worden aangelegd door Bert Huls, zijn inmiddels een begrip. Hoogtepunt is de Argentijnse tuin die Bert Huls in samenwer king met collega-tuinarchitect Piet Koeken uit Rijsbergen uit voert. Een patiotuin omringd door hoge, felgekleurde tuin muren. Water, planten uit de verschillende klimaatzones in Argentinië, exotische potten en ornamenten kleuren de sfeer verder in. „In de Argentijnse tuin draait alles om emotie en kleur", stelt Koeken. Hij heeft een recente studie gemaakt van deze tuinen met medewerking van de Ar gentijnse ambassadeur in Ne derland, die de tuinbeurs ook komt openen. Koeken verwacht veel belangstelling. „Mensen zoeken steeds naar iets nieuws en de Argentijnse tuin is relatief onbekend. Dat wekt nieuwsgie righeid op." Wereldreis Dit jaar meer aandacht voor buitenlandse tuinen, want de wereldreis van Marco Polo is het Je ziet ze steeds vaker: ge vlochten wilgenschermen. Het willige karakter van de wilg maakt de tenen uitermate ge schikt als vlechtmateriaal. Een wilgenschutting is ruig, maai geeft ook een geordende tuinaf- scheiding, die bovendien bij zonder natuurlijk oogt. Lange bundels wilgentenen lig gen te wachten tot ze opgepakt worden door de stevige, eeltige handen van twee mannen. De tenen, enkele gesierd met flu weelzachte katjes, laten zich ge willig verwerken in een halve cirkel-schutting. Teen na teen wordt door de compagnons Erik Griek en Lucien van Oort uit Schoorl verwerkt. Vliegensvlug vlechten lenige vingers een schutting in krap een dag. De zon straalt aan een strakblauwe hemel, de mannen lachen. „Snap je nu waarom wij van dit werk houden?", vraagt Erik zonder op antwoord te wachten. „En begrijp jij nou waarom mensen nog kiezen voor die klapperboomschuttingen van de plaatselijke bouwmarkt?", snuift Lucien, terwijl hij een stapje achteruit doet om het re sultaat van een paar uur werk te bekijken. Ook hij verwacht geen antwooi'd, want geeft dat zelf al: „Tuurlijk. Het is goedkoper. Maar met drie jaar ligt zo'n schutting om. Een schutting'van wilgentenen staat tien jaar. De palen van kastanjehout zelfs 15 jaar. Een wilgenschutting is na tuurlijker, de wind wordt er door gezeefd, wat veel beter voor de planten is en zeg nou zelf: dit ziet er toch veel mooier uit? En milieuvriendelijker kan niet." Romeinen Al in de tijd van de Romeinen werden wilgentenen gebruikt voortuinafscheidingen. „Ikzag ze ook in de film 'Lord of the Rings' in de Hobbitstee. De loopgraven in de Eerste Wereld oorlog waren van wilgentenen", onderwijst Griek, die enthousi ast wordt onderbroken door zijn compagnon: „In onze Amster damse krakersperiode kwamen we wilgentenen tegen in de vorm van de af weerschilden van ME'ers! En voor de Knil- militairen werden, toen ze te rugkwamen in Nederland, barakken van wilgentenen ge bouwd." Zes jaar geleden start te Erik Griek het bedrijf De Bleeslat. „Daarvoor werkte ik bij een boomkweker die in zijn vrije tijd wilgenschuttingen maakte. Van hem heb ik het am bacht geleerd. Het werk spreekt me aan, omdat het buitenge woon creatief is. En je werkt met prachtig materiaal. Speels, maar ook met een eigen karak ter." Het materiaal dat de De Bleeslat gebruikt komt uit wil- genhakbossen. „Van half no vember tot eind april worden de takken gekapt. De tenen blijven buigzaam tot juni. Vanaf dat moment gooien we de rest van de lading in de koeling en vlech ten door tot juli, augustus", al dus Griek. De compagnons werken voor hoveniersbedrijven en particu lieren in heel Nederland. „De meeste hoveniers maken een te kening van een schutting. Som mige particulieren komen ook met eigen ideeën, maar vaak maken wij ons eigen plan. Ja, het is best zwaar werk. Vooral als we een vrachtwagen met 400 bossen moeten lossen." Voordat er gevlochten kan wor den, moeten er palen in de grond. „Wij gebruiken boompa- len van de tamme kastanje. Die zouden overigens voor iedereen een goed alternatief zijn voor geïmpregneerde palen. Door het willige karakter van de wilg kan je met vlechten alle kanten op: gewoon recht, van hoog naar laag, bochten of doorkijkjes er in, alles kan." De wilgenschuttingen worden ter plekke gevlochten. Wilgen- schermen worden in de werk plaats van het bedrijf in Eeni- genburg gemaakt. De schermen kunnen toegepast worden als balkonvoorzetwand, opberg plaats voor containers, of als af scheiding van een dakterras. Leem De wilgentenen kunnen worden aangesmeerd met leem, hetgeen een spannend effect geeft. Leem- en wilgentenen worden van oudsher in combinatie ge bruikt. „Vakwerkhuizen zijn daar een mooi voorbeeld van. Leem begint trouwens steeds meer gewaardeerd te worden. Het kan op verschillende ma nieren worden toegepast en le vert een tijdloos effect op." Wie echt iets aparts wil, kan een wiepenschutting in de tuin la ten plaatsen. „Die schuttingen worden opgebouwd van lange bundels wilgentenen, omwik keld met een net van touw." Behalve tuinafscheidingen maakt het bedrijf kunstwerken zoals een levende stoel, een stierstoel of bliksembed, alles van natuurlijke materialen. Maar ook poorten van eiken hout, acacia of tamme kastanje met vlechtwerk. „We houden zoveel mogelijk rekening met de oorspronkelijke beweging in het hout." Veel plezier beleven de mannen tevens aan het maken van hut ten van wilgentenen, die weer aangesmeerd kunnen worden met leem. Ze raken niet uitgepraat over de toepassingsmogelijkheden van wilgentenen. „Laatst zag ik tus sen de weilanden nog een brug getje van wilgentenen. Vroeger was dat heel gebruikelijk. Het is sterk genoeg om de koeien over te kunnen laten lopen. Iedere boer had vroeger z'n eigen be zembosje. Geriefhout noem je het ook wel. Er werden onder meer bezems van gemaakt. Te genwoordig kopen we alles en lijken we niks meer zelf te kun nen maken. Maar gelukkig wordt vakmanschap weer wat meer gewaardeerd. Persoonlijk vind ik de toepassing van wil genschuttingen in nieuwbouw wijken een enorme verbetering. Je krijgt anders zulke getto's, met allemaal dezelfde tuinaf scheidingen." Tot slot een tip van de Bleeslat- ters: laat een wilgenschutting vooral begroeien met bijvoor beeld klimop, hop en clematis. Staat mooi en is het behoud van de schutting. Overigens is een blees het topeind van een tak rijshout. Een bleeslat is de naam voor een wilgenteen met een be paalde dikte en lengte. Marja van Spaandonk De Bleeslat, Schoorl, tel. 06 - 2277.5885 of 072 - 509.2451. Van Aalsburg Griendhouthan- del, Hellouw, tel. 0418-581229. Het willige karakter van de wilg maakt de tenen uitermate geschikt als vlechtmateriaal voor natuurlijke schuttingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39