sterk De huisarts moet weer lol krijgen in zijn vak water PZC LHV-voorman Bas Vos 24 R U D E N R I E M E N S zaterdag 23 februari 2002 F O T O G Van huisarts tot taxichauffeur. Van kroegbaas tot succesvol crisisma nager. Originele ondernemingslust kan Bas Vos (62) uit Maarssen niet ontzegd worden. Sinds deze maand is hij terug in eigen honk. Om als voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) een vuist te maken; om te zorgen dat Nederland over een kwart eeuw nog een huisarts heeft. Bas Vos is een Bourgondische, goedlachse man. Maar van het daadkrachtige, za kelijke soort. Hij legt graag vingers op com mercieel zere plekken. De verlieslijdende Hema liet hij weer miljoenen verdienen. Bij Unigro en Arcade schroomde hij evenmin om het mes in personeelsbestanden te zet ten. Vos praat over cijfers, over rendement en beleid 'voor de volgende tien jaar'. 'Pure nieuwsgierigheid, altijd een hang naar nieuwe uitdagingen' hebben Vos de af gelopen 35 jaar in steeds weer andere avon turen gestort. Het voorzitterschap van de LHV, een soort vakbond van de huisartsen met 23 regionale distneten, is het jongste. Het begon al jong. Op zijn negende verkocht Bas Vos klompen aan buitenlandse zeelie den in de Rotterdamse haven. Niet voor geld, maar voor sigaretten die hij eerst in valuta en daarna in aandelen KLM omzette. Op de middelbare school dreef hij zijn ou ders, beiden tandarts in Vlaardingen, tot wanhoop. In tegenstelling tot zijn oudere broer Anton, de latere hoogleraar Kinder geneeskunde, ging Bas Vos steevast met de hakken over de sloot naar de volgende klas. „Ik vond dat efficiënt werken. Met name mijn moeder dacht daar wat anders over." Zijn plan om piloot te worden viel door een duikongeluk en een beschadigde halswer vel in duigen. Hij koos voor het tandartsen vak, een ander vak 'dat goed verdiende', maar stapte halverwege over naar Medicij nen. Op zijn 28ste studeerde Vos af om in zijn eentje een omvangrijke huisartsen praktijk in het Groningse Sappemeer te gaan runnen. ,,Het was een tijd van groot artsengebrek. Net als nu. Ik werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Overigens met veel ple zier. Maar na vier jaar dacht ik, wil ik dit mijn hele leven doen?" Vos verkocht zijn praktijken wilde zich in Amsterdam als gy naecoloog specialiseren. Maar het is er nooit van gekomen: ,,Ik moest een jaar wachten. Onderhand begon ik maar met een waar- neembureau voor huisartsen, de eerste in Amsterdam. En ik ontmoette daar een taxi chauffeur die ik van een steenpuist afhielp. Deze man bleek op zoek te zijn naar een Bas Vos, voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV): „Huisartsen verdienen te weinig en hebben te zwaar werk." foto Brand Overeem/GPD compagnon. Iemand die 20.000 piek in een halve taxi wilde steken. Een investering die me overigens meer dan 2000 gulden per jaar zou opleveren, een rendement van zeker tien procent." Ander leven Vos werd zeven jaar exploitant van de Am sterdamse taxi. In de avonduren en vaak ook 's nachts reed hij zelf. „Ik leerde daar een totaal ander, boeiender leven kennen dan ik als zoontje uit een zeer beschermd, notabel milieu gewend was. Prachtig vond ik het. Vooral het nachtleven met al die ver schillende menselijke pluimages. Als taxi chauffeur krijg je weliswaar heel wat over je heen, maar daar kun je veel van leren. Overdag werkte hij als waarnemend arts. Ook al een wereld van verschil met zijn oude leven, zegt Vos. „In Sappemeer stond ik op een voetstuk. Was ik nog de dokter. Mijn pa tiënten waren nuchtere mensen, doorgaans wars van doorverwijzen. Ik moest het van hen zelf kunnenMaar in Amsterdam kwa men de meeste mensen alleen maar op het spreekuur voor een verwijsbriefje. En niks voetstuk. Als je vroeg waarom dat nodig was, was het vanwat gaat jou dat aan. Daar heb ik veel van opgestoken." Niet minder leerzaam was de financiële kant van de zaak: als taxichauffeur verdien de Vos in een nacht meer dan een huisarts in een heel weekeinde. Bovendien ontwaarde hij op zijn ritten menige slecht lopende kroeg die hij kocht, opbouwde en weer ver kocht. Het werd zijn handelsmerk: organisaties ef ficiënter en meer open laten werken, knel punten oplossen, saneren, reorganiseren tot succesvol crisismanagement. Dat deed hij bij het Gak in Amsterdam en GMD in Alk maar, waardoor artsen ineens weertijd voor patiënten kregen. Zoals Vos nadien ook de bezem door andere organisaties en bedrij ven haalde, ondermeer bij Detam in Utrecht, de Hema, Unigro en Arcade. En vervolgens nog eens door sportkoepel NOCNSF, nadat Huijbrechts door de crisis rond de benoeming van kroonprins Willem- Alexander was opgestapt. Nederland heeft Vos daarbij leren kennen als een zwaargewicht. Een bindende figuur en een goed onderhandelaar, maar tevens als een gewiekst en doortastend zakenman die de confrontatie en harde maatregelen niet uit de weg gaat. Niet voor niets dat de landelijke huisartsenclub LHV, voor poli tiek Den Haag tot voor de huisartsenstakin gen het 'braafste jongetje van de klas', juist Vos als voorzitter koos. Voor de huisartsen van nu is het erop of eronder. De problemen zijn immens. Plet tekort aan collega's wordt elke dag nijpender. Temeer omdat eenderde deel van de 7500 huisartsen in Nederland boven de 50 is en ook jongeren het liefst in deeltijd willen werken. Daarentegen zorgen de vergrijzing, de bezuinigingen in zieken huizen en verpleegcentra voor meer werk. Met het gevolg dat de huisdokter overbelast is, eerder afhaakt. En de patiënt steeds va ker bij een wildvreemde huisarts moet aan kloppen. Meer artsen opleiden is volgens Vos niet de ultieme oplossing meer. „Dat hadden we eerder moeten doen. Veel problemen waren dan voorkomen. Nu hebben we vooral te maken met een imagoprobleem. Huisartsen verdienen te weinig en hebben te zwaar werk. Dat trekt jonge mensen van nu niet. Eerst moet er dus wat aan die omstandighe den worden gedaan; moeten mensen het weer leuk vinden om huisarts te worden en te blijvenVooral de praktijk heeft een psy chologische face-lift nodig. Het werken met mondige patiënten in een gestresste samen leving vergt soms veel van een huisarts. He dendaagse vraagstukken als het wel of niet meewerken aan euthanasie doen daar een schep bovenop. Agressie kan soms de drup pel zijn. Bedreigende patiënten en familie leden brengen artsen zelfs zover dat zij er de brui aan geven. Ook schort het aan de oplei ding. Menig arts blijkt onvoldoende te zijn toegerust voor de behandeling van alloch tone patiënten, die anders met ziekte en ge zondheid omgaan dan de doorsnee Neder lander. Dat kan tot misverstanden en erger leiden. Zoals recent nog is gebleken uit het overlijden van een baby van Irakese asiel zoekers in Leusden, bij wie vermoedelijk een foutieve diagnose is gesteld. Reden voor Vos om eens met een arts in een achterstandswijk 'mee te draaien'. „In Sap pemeer kwam ik zo onder de koeien van daan. Ik weet niet hoe het is om in steden met allochtone mensen te werken. En dat is wel belangrijk. Ik moet weten wat er op de werkvloer gebeurd, wat de sterke en zwak ke punten zijn. Alleen zo kun je samen met de mensen in het doktersveld goede beslis singen nemen en een beleid uitstippelen." Fors omhoog Vos is voorstander van een professionele aanpak van de branche. Samenwerking in centrale doktersposten, ondersteund door praktijkverpleegkundigen en waarnemers, is volgens hem de toekomst. „Een dokter moet weer lol krijgen in het vak. Doen waar voor hij of zij is opgeleid en dat is mensen behandelen." Ook over het inkomen van de huisarts is Vos duidelijk: „Dat moet fors om hoog." De waag is wie dat alles moet beta len. De huisartsenstakingen van vorig jaar hebben overheid en zorgverzekeraars niet over de streep getrokken. Integendeel. De verzekeraars, verzameld onder de koepel Zorgverzekering Nederland (ZN), verwij ten bij monde van voorman Hans Wiegel de j huisartsen dat zij te dure medicijnen voor- j schrijven en willen hen tot goedkope zorg- contracten dwóngen. In Limburg loopt mo menteel zelfs een proef waarbij huisartsen 1 7500 oude guldens voor praktijkondersteu ning krijgen wanneer zij alleen goedkopere j medicijnen voorschrijven. Een experiment j dat door het gros van de arts-collega's wordt veroordeeld en met argusogen gevolgd. Minister van Volksgezondheid Borst heeft zich bij de beroepsgroep evenmin geliefd gemaakt. Zij trekt volgens de huisartsen te weinig geld uit voor ondersteuning van hun praktijken en zou nog steeds veel te weinig aandacht besteden aan uitbreiding van de opleidingen. Met de Nederlandse Mededin gingsautoriteit NMa liggen de huisartsen nog meer overhoop. De NMa stelt dat huis- axósen zelfstandige ondernemers zijn. Dat betekent dat de LHV als koepel geen geza menlijke cao voor artsen kan afsluiten en de huisartsen met elkaar moeten concuireren. „Volstrekt onzinnig en tegenstrijdig", zegt Vos. „We hebben in Nederland een tarieven- wetgeving die alle huisartsen dwingt tot eenheidsprijzen. Dat maakt concurrentie onmogelijk. En terecht. De kracht van de medische wereld is vooral samenwerIcing. Stel dat de dokter in deze tijd van schreeu- wend aitsentekort de vrije mai'kt op gaat en zijn eigen prijs kan bepalen. Dan zit elke achterstandswijk, elk minder aantrekkelijk woongebied zonder huisarts." De huisartsen zelf heeft het de laatste jaren overigens ook aan daadkracht ontbroken. Onderling werd er nog al eens gekissebist, te veel als solisten gewerkt. Reden voor huis- ai'ts Roeland van Velzen om in 1999 vroeg- tij dig als LHV-voorzitter af te treden en zijn opvolgster, de Groningse huisarts Tineke Slagter hield het na twee jaar ook voor ge zien. Een ambtenaar van Volksgezondheid zegt het in het decembernummer van het LHV-blad De Huisarts zo: 'De huidige pro- blemen zijn voor de LHV de straf dat de or- ganisatie al jaren zo zwak is en het bureau geen enkele krachtige eigentijdse visie heeft J weten te ontwikkelen. Iedereen staat er bij en kijkt er naar.' Voor Bas Vos wel begrijpe lijk: „Huisartsen zijn doeners, overwegend geboi'en hulpverleners en geen onderhan delaars." Des te meer lol heeft hij erin om de LHV vlot te trekken. „Dat is voor mij nu juist de uitdaging. Voor mij is iets pas inte- I i-essant als het slecht gaat. Daarin ben ik al tijd een arts gebleven." Helma van den Berg I R A F I E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24