Alle koeienhersens onder de loep Gekke koe nummer 32 Feiten over BSE Diermeel de ovens in Creutzfeldt en Jakob zaterdag 23 februari 2002 De letters BSE staan voor 'Bovine Spongiforme Encephalopathie', ofwel gekkekoeienziekte. De infectie ziekte is ontdekt door wetenschapper Stanley Prusiner. BSE wordt veroor zaakt door een defect eiwit in de her senen: de hersens versponzen, er val len gaten in, tot de dood er op volgt. Een medicijn tegen BSE is nog niet ontdekt. 1985: BSE wordt voor het eerst ont dekt. In Groot-Brittannië. 1989: Diermeel is verdacht. Het ge bruik van kadaverresten in kracht voer voor rundvee wordt verboden. 1992: Hoogtepunt van de BSE-epide- mie met 37.000 gekke koeien in Groot- Brittannië. 1995: De eerste mens, de negentienja rige Engelsman Stephen Churchill, sterft aan de aan BSE-verwante vari ant van de hersenziekte Creutzfeldt - Jakob. 1995: De EU verbiedt export van Brits rundvlees. 1997: De eerste gekke koe, Anja 3, in Nederland wordt aangetroffen in het Gelderse Wilp. 2001De EU verbiedt per j anuari 2001 gebruik van diermeel in het voer voor alle landbouwhuisdieren. Uitgebrei de BSE-tests starten in heel Europa. 2002: Een Amerikaans bedrijf denkt een enzym te kunnen isoleren uit kip- penveren waarmee BSE kan worden bestreden. Diermeel. Dat klinkt lekker ano niem. Maar het zijn de vermalen resten van kadavers. Risicomateriaal, zoals hersens van slachtvee en kada vers var. BSE-koeien die de besmet ting kunnen verspreiden, moet in Nederland worden verbrand. Het ma teriaal wordt bij het destructiebedrijf Rendac in Son vermalen tot diermeel. Dat diermeel wordt opgestookt in de verbrandingsoven van AVR (Aival Verwerking Rijnmond) en in de loop van dit jaar ook in een energiecentrale op de Maasvlakte. Vorig jaar betaalde het rijk 48,5 mil joen euro aan destructiekosten. Het diermeel bestaat uit een categorie specifiek hoog risico materiaal (srm), zoals kadavers en hersens van her kauwers, en laag risico materiaal (lrm) zoals slachtafval. Het gaat in Nederland om duizenden tonnen diermeel. Momenteel ligt er nog 47.000 ton oud diermeel opgeslagen. Vorig jaar moest het ministerie van Landbouw nog eens extra opslag vin den voor 70.000 ton srm-diermeel. Voor een deel werd dat gevonden op het terrein van Corus (Hoogovens). Daar kan 25.000 ton diermeel worden opgeslagen. Ook bij het voormalige mobilisatiecomplex in Egmond is ruimte voor 15.000 ton diermeel. In het Verenigd Koninkrijk wordt crea tief omgesprongen met de BSE-kada- vers. Er is een overschot van 394.000 ton vlees en 212.000 ton talg. Groot- Brittannië heeft plannen om diermeel te verbranden om elektriciteit op te wekken, waarmee dan dierlijke talg en plantaardige afvalolie kunnen worden omgezet in 'groene diesel'. Rendac, dat als destructor altijd dier meel maakte als grondstof voor vee voer, wil liever terug naar de tijd van voor de BSE. Op zijn website schrijft het bedrijf: „Het verbod op het ge bruik van dierlijk eiwit als ingrediënt voor de veevoerindustrie is een on doordacht besluit. Dierlijke eiwitten zijn een onmisbare component in het veevoer. Dierlijke eiwitten kunnen veilig worden gebruikt, indien de j uis- te voorzorgsmaatregelen en procesei- sen worden toegepast." Het had niet veel gescheeld of de namen van Creutzfeldt en Jakob waren niet veel verder gekomen dan een ver uithoekje van de medische we tenschap, waar de zeer zeldzame aan doeningen liggen te verstoffen. Immers, het aantal mensen dat we reldwijd lijdt aan de naar de Duitsers Hans-Gerhard Creutzfeldt en Alfons Jakob genoemde hersenaandoening, is met een lampje te zoeken. Toen ech ter enkele jaren geleden de verwante dierziekte Bovine Spongiforme En cephalopathie (BSE), beter bekend als de gekkekoeienziekte, in verband werd gebracht met de ziekte van Creutzfeldt-Jakob bij mensen, lagen de namen van beide heren plots op ie ders lippen. Hoewel Creutzfeldt en Jakob al zo'n tachtig jaar in één aan doening verenigd zijn, hebben zij nooit met elkaar samengewerkt. Het had wel gekund; zij waren nagenoeg even oud en hun wetenschappelijke interesses en carrières liepen vrijwel parallel. Zo werkten beiden enige tijd bij Alois Alzheimer. Hun paden kruis ten zich slechts éénmaal toen beiden, onafhankelijk van elkaar, artikelen publiceerden over de hersenaandoe ning die hun namen voor eeuwig met elkaar zou verbinden. Verscherpt onderzoek moet voorkomen dat BSE inde voedselketen terecht komt. foto Cor Mulder/ANP Het aantal gekke koeien in Ne derland is de dertig gepas seerd. Gisteren werd het 32e geval van BSE sinds 1997 ontdekt. In het Centraal Instituut voor Dierziekte Controle Lelystad worden honderdduizenden run deren op BSE gecontroleerd. Deze hersenziekte wordt gezien als ver oorzaker van een dodelijke vorm van de ziekte van Creutzfeldt-Ja kob bij mensen. Die ziekte eiste in onder meer Groot-Brittannië en Frankrijk al meer dan honderd doden. De Nederlander eet er geen biefstukje minder om. Ze staan gewoon op het menu in di verse restaurants. Kalfsher- sentjes en zwezerik zijn nog altijd fa voriete gerechten onder de culi's. Voor velen is de BSE-crisis echter reden ge noeg om even te bedanken voor org aanvlees. Zieke hersens, gekke koei en. Voor je het weet, versponst je bovenkamer. Je kunt beter een bief stuk van een rund met mond- en klauwzeer eten, dan de hersens van een gekke koe. Toch blijft het opmer kelijk stil, als in het lab in Lelystad wéér een BSE-geval is aangetoond. Mond- en klauwzeer (mkz) leidde vo- i'ig jaar bijna tot massahysterie; de duizenden geruimde koeien waren geen prettig gezicht. Ook al weet iede re consument dat koeien altijd wor den gedood, want een boer houdt geen koeien uitsluitend ter stoffering van het weiland. Ook al verdwenen de ka davers van de mond- en klauwzieke runderen in de destructiemolen, een mkz-lapje laat zich zonder gevaar consumeren. Maar voor de hersens van een gekke koe moet je oppassen. „BSE is eng omdat er geen weg terug is. Er zijn 104 mensen in Engeland en een paar in Frankrijk en Ierland ge storven aan de aan BSE verwante her senziekte Creutzfeldt-Jakob. Die relatie is wetenschappelijk niet be wijsbaar, maar niemand twijfelt. De stammen die geïsoleerd worden bij de mens lijken verdacht veel op die in het rund. Om de besmetting van koe op mens wetenschappelijk te bewijzen, zou je BSE-materiaal moeten inbren gen bij een proefmens en dat proces 20 jaar volgen. Maar je kunt geen experi mentele infectie uitvoeren", zegt on derzoeker Fred van Zijderveld. In de verlatenheid van de Flevopol- ders leidt Van Zijderveld bij het Cen traal Instituut voor Dierziekte Con trole Lelystad de onderzoeken naar BSE in koeienhersens. In Nederland is er nog niemand ten onder gegaan aan de menselijke vorm van de hersen ziekte. Dus maken we ons geen zor gen. Van Zijderveld: „In Nederland heeft BSE amper invloed op de con sumptie van rundvlees. In Duitsland en Frankrijk is door BSE de consump tie aanvankelijk gehalveerd. Maar ei genlijk is salmonellabesmetting in eten veel erger. Per jaar sterven tien tallen mensen, vaak ouderen en kleine Na Engeland stak de gekke koeienziekte vooral in Portugal en Zwitserland de kop op. foto Matthias Schrader/EPA kinderen, aan infectie door salmonel la." Het aantal BSE-gevallen in Neder land valt de onderzoeker mee. „Je mag het best wat relativeren, want in wezen is BSE hier een sporadisch voorkomende aandoening." De kans dat frequente biefstukkeneters Creutzfeldt-Jakob oplopen, is gering. Van Zijderveld zélf eet er in elk geval geen steak minder om. „Biefstuk is nog steeds m ijn favoriete hap. De kans dat je op de fiets wordt aangereden, is groter. De kans dat je de Staatsloterij wint trouwens ook. Gelet op mijn leef- tijd - ik ben 53 en de incubatietijd ligt tussen de tien en twintig jaar - maak ik me dus geen zorgen." Gehaktmolen De oplettende boer kan een gekke koe herkennen aan gedragsverandering; het dier zondert zich af, raakt overge voelig voor geluid en andere prikkels; de koe kan onhandelbaar worden, in paniek raken en soms agressief worden. Andere verschijnselen zijn tandenknarsen, spiertrillingen, raar lopen en omvallen. Tenslotte volgt al tijd de dood. Zo'n zieke koe verdween in het verle den evengoed in de gehaktmolen. Ze ker wanneer een boer een 'verdacht dier' niet bij de veearts meldde, maar afleverde op het slachthuis. Sinds 1 januari 2001 is er een Europese veror dening voor 'actieve bewaking'. De hersens van alle slachtdieren ouder dan 30 maanden worden onderzocht op BSE. Ook de hersens van alle ge storven dieren ouder dan 24 maanden die bij de destructor terecht komen, moeten worden bekeken. Zo werden vorig jaar 480.000 slachtdieren en 30.000 kadavers getest op BSE. Daar naast werden nog honderd beesten onderzocht die 'verdacht' waren. Ze hadden klinische verschijnselen van BSE. Uit die groep van honderd die ren hadden er uiteindelijk zes BSE. De 30.000 kadavers leverden nog eens drie BSE-gevallen op en in de hersens van elf runderen die ter slacht waren aangeboden, werd de hersenziekte ge constateerd. Het verscherpte onderzoek moet voorkomen. datBSE-vlees in de voed selketen terecht komt. Van Zijder veld: „Het effect van al die maatrege len wordt pas over zes jaar zichtbaar. Misschien zijn we over tien jaar van de BSE af, als al het mogelijk besmette veevoer ook is verdwenen. De vraag is of er ondanks alle onder zoeken wel eens een geval tussendoor slipt. „Ja, per definitie. Alle tests die we gebruiken, herkennen BSE-be- smetting tot zes maanden voordat de dieren ziek worden. Voor die tijd kun nen ze al wel besmet zijn, maar dat is niet op te sporen. En dan kunnen ze dus geslacht zijn. Aan de andere kant hoef je je geen zorgen te maken. Want alle risicomateriaal zoals de kop, her sens, ogen, darmen en ruggenmerg wordt niet gegeten. Al dat hoog risico materiaal gaat de verbrandingsoven in. In de rest van de koe, zeg maar het vlees, is nog nooit BSE aangetroffen." Waar de ziekte vandaan komt? Nie mand die het exact weet. Er bestaan legio verhalen over hersenetende kannibalen die ziek werden van het oplepelen van eikaars bovenkamer. Bij schapen zou spontaan de verwante hersenaandoening scrapie voorko men. Om dat in kaart te brengen laat de EU nu ook schapen testen. In het lab in Lelystad worden wekelijks de hersens van zo'n vijfhonderd schapen onder zocht. Verband tussen de schapen ziekte scrapie en BSE is waarschijn lijk. Verband tussen sci-apie en de hersenziekte Creutzfeldt-Jakob bij mensen is niet aangetoond. Gelukkig maar, want scrapie verspreidt zich in het gehele schaap. Dan ben je er niet met het wegsnijden van risicomateri aal als hersens en ruggenmerg. De hersenaandoening BSE kon een epidemie worden, onder meer doordat in de jaren tachtig en negentig in En geland slachtafval bij een te lage tem peratuur werd verbrand. Daarover is de wetenschap het eens. Bovendien: slachtafval dat werd gebruikt om weer veevoer van te maken (de een noemt dat 'kannibalisme', de ander spreekt eufemistisch van 'recycling') zorgde voor een verdere verspreiding van de ziekte. Van Zijderveld: „Er is geen gewone ziekten verwekker die bestand is te gen twintig minuten verhitting bij 120 graden. BSE wel. Daarom kon het worden verspreid. Nu is die temperatuur verhoogd en moeten we kleine brokken afval dertig minuten bij 133 graden verhitten onder een druk van vier bar. Daarmee wordt de besmetting door ziekmakende eiwit ten van BSE uitgeroeid." Voordat die methode werd toegepast, verspreidde BSE zich over de wereld. Na Engeland stak de gekkekoeien ziekte vooral in Portugal, maar ook in Zwitserland de kop op. Mogelijk via besmet veevoer of de import van be smette dieren uit Engeland. Volgens Van Zijderveld is hier zelfs een tweede generatie BSE-besmetting ontstaan. Van de kadavers van besmette dieren werd weer op ondeugdelijke wijze veevoer gemaakt. Een BSE-explosie als gevolg. De meeste Nederlandse BSE-gevallen komen voor in Gelderland en Overijs sel. „Het moet te maken hebben met de voerleverantie. Maar bewijzen is moeilijk", zegt de onderzoeker. De Al gemene Inspectie Dienst trekt bij BSE-besmettingen het 'voerspoor' na en ziet overeenkomsten in leveran ciers. „En de komende twee jaar doen we een uitgebreid onderzoek om an dere overeenkomstige factoren op be smette boerderijen op te sporen. We willen dingen ontdekken die verge lijkbaar zijn, om te verklaren waarom bij de ene boer wel BSE wordt gevon den en bij de ander niet." Als de onderzoekers van Van Zijder veld de hersens van een gekke koe sig naleren, wordt alarm geslagen. De complete veestapel van de boer wordt dan geruimd. „Maar toch hebben we nog nooit een tweede geval gevonden in dezelfde veestapel. Sinds juli heb ben boeren daarom de keus. Ze mogen alles laten ruimen, óf alleen het vee dat in dezelfde leeftijdscategorie als het besmette rund valt (van een jaar jonger tot een jaar ouder). Formeel heb je dan een vrije keuze. Maar je mag dan zeven jaar niet exporteren en de melk wordt niet afgenomen. Dat is in de praktijk onmogelijk, dus wordt nog steeds alles geruimd." Immense klus Alle koeienhersens van Nederland onder de microscoop. Dat kostte aan BSE-testen vorig jaar 21,8 miljoen euro. Een immense klus waar veel on derzoeksruimte voor is gevonden in Lelystad. In het lab van Centraal In stituut voor Dierziekte Controle Lely stad kunnen 5000 monsters per dag worden getest. Die capaciteit moet van de EU gegarandeerd zijn, terwijl er gemiddeld 2000 monsters per dag worden onderzocht. Binnenkort wor den de BSE-tests voor slachtvee uit besteed bij commerciële laboratoria. Van Zijderveld en zijn onderzoeksstaf blijven nationaal referentielab. Zij onderzoeken de kadavers, de koppen van koeien met klinische verschijnse len en doen het tegenonderzoek als een commercieel lab een BSE-geval heeft gevonden. In een jaartijd 500.000 monsters van koeienhersens. Bijna 500.000 maal niks aangetroffen. Bijna hersendo- dend werk dus. Van Zijderveld: „Voor de boer is het een ramp, maar als bij ons een onder zoeker iets vindt, roept hij al gauw: Hoerawe hebben er één Rien Floris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23