Streep door aanleggen wegen Afval uit andere provincies mag naar Sloegebied Twee wint Dichter bij 4 mei Zwaargewonde vrouw mag zoons niet zien Boerenbedrijf moet zich beter aanpassen aan huidige markt Lenteconcert Tegenvallers bij Rijk brengen ook invulling Scheldeterrein in gevaar Brassband Feestdag FNV voor leden met uitkering zaterdag 23 februari 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven krijgt binnenkort de handen vrij om op de provincia le stortplaats in het Sloegebied afval uit andere provincies te storten. Door nieuwe regels kan de provincie niet meer voor schrijven dat er op de vuilnis belt alleen Zeeuws afval mag worden gedeponeerd. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA) maakte vrijdag in de Sta tencommissie Ruimte, Milieu en Water duidelijk dat het toekom stige Zeeuwse afvalaanbod voor de stortplaats geraamd wordt op 50 Idloton per jaar. Voor een kostendekkende ex ploitatie lijkt dat te weinig. In hoeverre er daadwerkelijk 'vreemd' afval op Zeeuwse bo dem komt, zal vooral afhangen van de storttarieven die Delta Nutsbedrijven gaat hanteren, aldus Poppelaars. Ruimte is er voorlopig zat. Net voor het van kracht worden van de nieuwe regels, drukte de pro vincie nog de goedkeuring door voor het uitbreiden van de stort plaats bij Nieuwdorp. Dat biedt op langere termijn zekerheid dat in elk geval het Zeeuwse af val er gestort kan worden en dat is goedkoper dan wanneer het afval buiten de provincie ge bracht moet worden. De gedeputeerde erkende wel dat een uitbreiding uit milieu oogpunt niet zo gunstig is. De provincie heeft echter wel een vinger in de pap en kan eisen stellen aan de wijze waarop de stortplaats wordt uitgebreid. Poppelaars verwachtte overi gens dat dit niet op korte ter mijn nodig zal zijn. Er is voor komende jaren nog voldoende ruimte. De goedkeuring voor vergroting van de stortplaats heeft betrekking op 1,5 miljoen kubieke meter afval dat niet op andere wijze verwerkt kan wor den (hergebruik, verbranding of verstoken in elektriciteitscen trales). Monopolie Nu Delta Nutsbedrijven het overgrote deel van de activitei ten van afvalverwerker OLAZ heeft opgekocht - er komt de Zeeuwse Reinigingsdienst voor in de plaats -, wordt het nutsbe drijf een belangrijke speler op de (Zeeuwse) afvalmarkt. Sta tenlid M. Wiersma (GroenLinks constateerde dat Delta bijna een monopoliepositie heeft. ..Daar word je niet vrolijk van. Ik vrees dat vooral de afvalpre ventie niet meer zo goed uit de verf zal komen." J. van Ginkel (ChristenUnie) pleitte er voor de publieke invloed in de afvalsec tor zo groot mogelijk te houden. De Statenleden P. Hamelink (SGP) en L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) betreurden het dat verbranden van Zeeuws- Vlaams afval in België nog altijd niet mogelijk is. ,,Het is een beetje van de gekke dat het zo lang moet duren voordat hier iets over geregeld is. Het gaat toch om pure milieuwinst", stel de Hamelink. ,,De grens blijft een probleem." Gedeputeerde Poppelaars zei dat uitvoer naar het buitenland alleen mogelijk wordt als er bin nen de Europese Unie sprake is van een gelijk speelveld. „Maar als er voor Zeeuws-Vlaanderen een concreet initiatief is, kan dat worden voorgelegd aan het ministerie van VROM en hoeven we niet te wachten op uniforme regels." Hij was niet optimistisch. „Er staat wel een verbrandingsin stallatie vlak over de grens, maar die zit vol. België moet ons afval natuurlijk wel willen ac cepteren." TERNEUZEN - Leerlingen van Toonbeeld geven op zaterdag 2 maart vanaf 19.15 uureenlente- concert in de Goede Herderkerk van Terneuzen. Behalve optre dens van een slagwerkgroep, een fluitensemble, keyboard leerlingen en beginnende mu- ziekleerlingen, komen er ook met docenten aangevulde en sembles van jonge en oudere leerlingen aan bod. Zij brengen stukken van klassieke compo nisten als Handel en Tsjai- kovski. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Verdubbeling van de Sloeweg tussen de weg naar de Westerscheldetunnel en de A58 bij Heinkenszand kan Zee land voorlopig wel vergeten, j Ook extra investeringen van het Rijk in natuurontwikkeling en I stadsvernieuwing, waaronder het Scheldeterrein in de Vlis- singse binnenstad, hangen aan een zijden draadje. i Dit komt doordat het Rijk tot i 2020 veel minder te besteden heeft uit onder meer de aardgas baten. In Den Haag leek een jaar geleden nog bijna alles moge- lijk. Het kabinet bereidde zich voor op verdeling van de zoge naamde ICES-gelden; ICES staat voor Interdepartementale i Commissie Economische Struc tuurversterking. Alleen de pro- vincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg, verenigd in de I Alliantie Zuid-Nederland, kwamen al met een verlanglijst i van ruim drie milj ard euro Voor Zeeland stonden er beken de projecten op, zoals verbre- ding van de Sloeweg, mede ter ontsluiting van de Westerschel- detunnel, een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil en de aanleg van goederenspoorlijnen (naar Vlissingen-Oost, een bocht van het Zeeuwse hoofdspoor naar de Antwerpse haven en de lijn Axelse Vlakte-Zelzate). Ook 1 wilde de provincie geld uit de ICES-pot voor stadsvernieu wing op het Schelde-terrein en voor de vorming van een regio naal stadsnetwerk Vlissingen- Middelburg-Goes-Terneuzen met Gent. En Zeeland ver wachtte extra investeringen in natuurontwikkeling, i Vantevoren was bekend dat niet al deze voorstellen zouden wor- DOMBURG - Brassband Apollo uit Domburg houdt op zaterdag I 9maartdejaarlijksemuziekuit- voering. Behalve de brassband treden de blokfluitgroepjes, de slagwerkgroep en de samens- pelgroep op. Het concert wordt gegeven in Schuttershof in Domburg, aanvang 19.30 uur. den overgenomen, maar het be gint er volgens gedeputeerde Hennekeij (WD, verkeer) zo langzamerhand wel heel som ber uit te zien. „De Staat reken de erop veel geld te krijgen bij verkoop van KPN-aandelen, dat gaat niet door. De aardgas baten vallen tegen en de econo mische groei is sterk vermin derd." Hennekeij zag dat al maanden geleden aankomen. „De ICES- pot werd alsmaar kleiner en nu schijnt er voor alle provincies nog maar 3,5 miljard euro te zijn." Zeeland scoorde in Den Haag al niet zo hoog, omdat minder ver keersknelpunten bestaan. De kans op geld voor een vierbaans Sloeweg (nu tweebaans) lijkt dan ook nu helemaal verkeken. Hetzelfde geldt, vreest Hennek eij, voor de invulling van het Vlissingse Schelde-terrein (als de Koninklijke Schelde Groep daar gedeeltelijk weggaat), voor nieuwe natuurontwikke lingsprojecten en voor verleg ging van het goederenspoorsta tion bij Terneuzen. Verschillende projecten op het Zeeuwse ICES-lijstje kunnen overigens wel worden uitge voerd, omdat die niet (alleen) afhankelijk zijn van ICES. Voor de Sloe-goederenspoorlijn is al geld gereserveerd op de begro ting van Verkeer en Waterstaat, maar dat is te weinig. Hennekeij hoopt daar 'een deal' over te ma ken. Over de bocht van het Zeeuwse hoofdspoor naar Ant werpen is zelfs al een akkoord gesloten. En voor de tunnel bij Sluiskil zoekt de provincie met de NV Westerscheldetunnel naar alternatieve financie ringsmogelijkheden. Voor de zomer moet blij ken hoe en of dat kan. Hennekeij, die ook voor alle provincies met het Rij k aan tafel zit, vindt dat de rijksoverheid een zware verantwoordelijk heid op zich neemt door minder in verkeer te investeren. Niet al leen vanwege het fileprobleem, maar vooral met het oog op de verkeersveiligheid. „Op deze manier lukt het niet het aantal verkeersslachtoffers fors terug te dringen, zoals minister Nete lenbos zich wel heeft voorgeno men." De gelukkige winnaressen van de poëziewedstrijd: vlnr Nathalie van de Zande, Elisabeth de Pagter en Tessa Lansu. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De vijftienjari ge Elisabeth de Pagter uit Mid delburg leest op 4 mei haar ge dicht 'Twee' voor tijdens de na tionale herdenking op de Dam in Amsterdam. Ze werd gister avond in het Arsenaaltheater in Vlissingen gekozen tot winna res van de poëziewedstrijd Dichter bij 4 mei. Nathalie van de Zande (15) uit Zierikzee mag haar gedicht die dag voorlezen in Herinnerings kamp Westerbork en Tessa Lan su (16) uit Clinge doet het in Na tionaal Monument Kamp Vught. Omdat de viering van de bevrij ding dit jaar in Zeeland begint, was het de beurt aan Zeeuwse scholieren om via het project Dichter bij 4 mei poëzie voor de dodenherdenking te maken. Door leerlingen van tien scho len werden in totaal 233 gedich ten ingezonden. Eenentwintig verzen waren uitgekozen om gisteravond tijdens de finale te worden voorgedragen. De jury, die bestond uit com missaris van de koningin W. van Gelder (voorzitter), winnares van vorig jaar Leonie Beks, dichteres Johanna Kruit, boek handelaar Dick Anbeek, jour nalist Leonard Ornstein en commissaris van de koningin in Zuid-Holland J. Franssen, koos unaniem voor het gedicht van Elisabeth de Pagter. Volgens Van Gelder sluit het goed aan bij de thematiek van 4 mei, is het poëtisch sterk en troostrijk in de laatste zin. Het gedicht luidt als volgt: Neem twee uren dagen, maanden of /jaren zomaar los uit de geschiedenis. Geen bete kenis, niemand weet ze, nie mand kent ze. Eeuwen voorbij gegaan. Wachtend op de zon die de dag verlost tot de dag komt dat tijd twee minuten stilstaat. Duizenden kinderen, vaders, moeders en grootou ders in gedachten verlost. Zij leven verder in gedachten, meer dan twee minuten. Elisabeth de Pagter, die in 4 VWO zit van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalen- nia, noemde haar uitverkiezing geweldig. „Diep van binnen had ik weieens gedacht hoe het zou zijn om op de Dam, voor de ko ningin en al die mensen, mijn gedicht voor te lezen, maar ik vond het al heel wat dat ik hier in het Arsenaal stond. Uiteinde lijk had ik het vanavond niet verwacht, omdat-ik veel van de andere gedichten erg goed vond." De jury vond de presentatie van de als tweede geëindigde Na thalie van de Zande (Pontes Scholengemeenschap Zierik zee) indrukwekkend en haar ge dicht over herinnering sterk verwoord. Het gedicht van Tessa Lansu (Reynaert College Hulst) werd actueel en hoopvol genoemd en is vanwege de aandacht voor het verzet bewust gekoppeld aan voorlezing in Kamp Vught. De poëzieavond in het Arsenaal werd opgeluisterd met een im ponerende danssolo van Anne- May de Lijser uit Groede en prachtig gezongen popliedjes van de Oostburgse groep Gim mick. fjA, of 2JJN HoTPtióiUSVscrte zeetwe*/ pfer akAAES PtMecr Nier 1/&ZTW, W/WT Herzezuuö ^<,TAATHA-rr,,rnj* H^PIAAAI Hier! z' N&ON&UNeO mopee 3/M zeeuwsvw/AMSeA sv <*Jt H€&8€N ZAAK- SFüNiMü ee* 3u>ePNeus. - -NIHT44" HMP{( m köMTEZ Ho ToM 'TOfé3/NNGH V.7..7 SLAfléS Ge&Am LSEFÏMZNm^lAHOePS eH ujsrfc>ero>fiNc£s... W/WTJA uiTeit/PeujK Jtfj/6 je pat net v/w p/e pz/Mmev&j - r-flTTa? door Rinus Antonisse GOES - Veel boeren en tuinders zijn te weinig ondernemer. Ze zijn vooral bezig met het eigen bedrijf, letten niet genoeg op de markt en staan afwijzend te genover vernieuwing. Op het gebied van ondernemerschap en versterking van de marktpo sitie is dan ook veel te doen. Een flinke groep boeren en tuinders moet meer in beweging komen en zich aanpassen. Onder het motto stop met boe ren en wordt ondernemer hield voorzitter G. Doornbos van de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland vrijdagavond in Goes een groot aantal agrariërs een spiegel voor. Tijdens de le denvergadering van de Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereni ging riep hij op scherper te letten op veranderingen die zich buiten het erf voltrekken. Als het niet goed loopt met het bedrijf hebben agrariërs de nei ging er extra hard tegenaan te gaan of elders hard aan het werk te gaan. Volgens Doornbos wor den zo vaak de werkelijke pro blemen uit de weg gegaan en naar de achtergrond gedrongen, in de gedachte dat door harder werken en meer uren maken, het tij wel zal keren. „We moeten bij onszelf te rade gaan. De oplos sing ligt niet in nog meer van hetzelfde, maar in creatief en inventief inspelen op verande ringen om ons heen." De LTO-voorzitter beklem toonde dat boeren en tuinders te gemakkelijk het vermarkten van hun producten aan anderen overlaten ('als het product van het erf is, ga ik weer over tot de orde van de dag'). Ook de coöpe raties kiezen te veel een eigen weg op de markt en houden te weinig rekening met signalen uit die markt. Doornbos zei dat het vooral gaat om het vermo gen om met andere partijen sa men te werken, om vernieuwin gen door te voeren, om knopen door te hakken en met mensen om te gaan. Dan ook kan extra inzet van boeren en tuinders be ter beloond worden. Nu komt de beloning vooral bij de vervolg- schakels in de keten producent consument terecht. Doornbos kondigde aan dat be langenorganisaties als LTO en ZLTO zich meer bezig gaan houden met markt en keten. Hij gaf toe dat de landbouworgani saties nu een tamelijk beschei den rol spelen in de versterking van de marktpositie van hun le den. Ze zullen opnieuw positie kiezen en een rol opeisen, net als vroeger gebeurde bij de oprich ting van coöperaties. Het is ove rigens niet de bedoeling dat de standsorganisaties zelf partij of speler op de markt worden. Het gaat meer om ondersteuning van ondernemers en overleg met de handel. WD- kamerlid J. Geluk consta teerde dat het door landbouw minister Brinkhorst beloofde geld voor duurzame landbouw productie niet vrij komt, terwijl de boeren er wel belasting voor betalen. Er is voor deze duurza me ondernemersaftrek inmid dels 57 miljoen euro gespaard. „De boeren kunnen nog steeds geen belastingaftrek claimen bij duurzame productie. Dat was de Tweede Kamer wel be loofd." Geluk vond dat de mi nister vergeet te investeren in de toekomst. Bestuursvoorzitter J. van Nieu- wenhuijze van CZAV liet weten dat de bestuursvorm van de bij na 75-jarige coöperatie wordt doorgelicht. Nu is er een alge mene ledenvergadering, raad van commissarissen, bestuur en directie. Dat maakt slagvaardig optreden niet altijd gemakke lijk. „We vragen ons af of deze manier van besturen komende jaren wel de juiste is." Van Nieu- wenhuijze stelde dat gekeken wordt naar een kleiner be stuurscollege en/of een besloten vennootschapstructuur, met een raad van commissarissen en een ledenraad. Daar moet dit jaar duidelijkheid over komen. SLUISKIL - Uitkeringsgerech tigde leden van de bond FNV Bouw kunnen woensdag 27 fe bruari naar de jaarlijkse bijeen komst annex feestdag in 't Meu- lengat in Sluiskil. Tijdens de door Ugo (Uitke ringsgerechtigden Organisatie) op touw gezette dag houdt kan didaat-notaris B. Stolker een verhandeling over erfrecht. Na de pauze treedt de Tilburgse ca baretier-tekstdichter Frank van Pamelen op. Na dat optre den lunchen de uitkeringsge rechtigden samen in restaurant Dallinga. De UGO-dag begint om 10.00 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzenaar Roel Zaal is de kluts kwijt. Hij probeert twee zoons van zijn Marokkaanse vriendin tijdelijk naar Nederland te laten komen, omdat zij met levensgevaarlijke brandwonden in het Universi teitsziekenhuis Gent ligt. Hoe wel de medische staf van het brandwondencentrum bena drukt dat de kans op genezing groter is als Malika Amine haar kinderen ziet, weigert het Ne derlandse consulaat in Marok ko de twee volwassen mannen snel een visum te verstrekken. Malika Amine en haar man Wil lem van Gendt raakten op 17 november vorig jaar ernstig ge wond bij een ontploffing in hun huis in de Temeuzense Beetho- venstraat. Malika wilde haar echtgenoot een schoonmaak middel overhandigen om de vloer te reinigen voor er nieuw laminaat op werd gelegd. Bij die handeling belandde een scheut van het reinigingsmiddel op de gaskachel. Door de steekvlam vloog de fles, die Malika nog bo ven haar hoofd hield, in brand. De kleding van de wouw vloog tegelijkertijd in brand. Toen haar man haar te hulp schoot, liep ook hij brandwonden aan handen en gezicht op. Het echtpaar werd direct over gebracht naar het brandwon dencentrum in Gent. In eerste instantie leek Malika er het ern stigst aan toe te zijn, omdat Van Gendt na een aantal dagen van de afdeling intensive care af mocht. Nadat er vocht achter zijn longen kwam, overleed de 59-jarige Terneuzenaar. Malika Amine, wier gezicht en borst zwaar verminkt zijn, vecht nog immer voor haar leven. Behalve haar zus Kadya, die ook in Ter neuzen woont, heeft ze kind noch kraai in Nederland. De kans dat ze het uiteindelijk redt, wordt een stuk groter als haar kinderen uit een eerder huwe lijk haar op zouden zoeken, leg de het medisch personeel Kadya uit. Als vriend van Kadya is Roel Zaal door de Gentse medici aangezocht om de zoons Aziz (36) en Mounir (34) over te laten komen naar Terneuzen. Van daaruit zouden de jongens hun moeder, die na drie maanden nog niet kan praten, regelmatig kunnen bezoeken. Ziekenhuis psychologe M. Goemaire heeft Zaal een brief meegegeven dat bezoek van haar zoons cruciaal kan zijn als 'ondersteuning van het genezingsproces' van Mali ka. Zaal, die een beetje tegen wil en dank bij de zaak is betrok ken, werd door Goemaire ge vraagd om de overkomst van de twee zoons te bepleiten bij de Vreemdelingenpolitie en het consulaat in Marokko. Zaal, die zich garant heeft ge steld voor de kosten van de overkomst van de twee zoons, is overal lang geweest en heeft uren aan de telefoon gezeten. Maar hij heeft het gevoel dat hij na weken nog geen stap verder is. „Bij de Vreemdelingendienst kunnen ze wel een noodvisum regelen, maar dat zou beteke nen dat de twee jongens na an derhalve week weer naar huis moeten. Die tijd is veel te kort, omdat de specialisten niet kun nen garanderen dat Malika's toestand zo snel verbetert. Bij het consulaat hebben ze me ver teld dat ik gewoon de procedure moet volgen en dat betekent dat de visumaanwaag wel zes we ken duurt. In die periode kan Malika wel overleden zijn", be toogt Zaal. Over het consulaat in de Marok kaanse hoofdstad Rabat is hij uiterst onteweden. Bij een nieu we poging om de procedures te versnellen, gooide een mede werkster gewoon de hoorn op de haak, briest hij. Zaal vermoedt dat het consulaat bang is dat twee werkloze Marokkaanse dertigers de visa willen gebrui ken om in Nederland te blijven. Maar M. Argubi van het visum kantoor in Rabat weerspreekt dat. Zij denkt dat de telefoni sche onderbreking op een mis verstand berust. „In dit soort specifieke gevallen is het na tuurlijk mogelijk om sneller een visum te krijgenWij hebben dat de medewerkster van het brandwondencentrum (me vrouw Goemaire, red) ook laten weten en haar verteld dat ze contact op moet nemen met het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie stelt, in overleg met de Immigratie- en Natura lisatiedienst, als het verhaal klopt, een memootje op, dat ver volgens naar ons wordt doorge stuurd. Als dat gebeurt, ver strekken wij de benodigde visa zo snel mogelijk." Of Goemaire intussen contact heeft gehad met Buitenlandse Zaken, viel vrij dagmiddag niet te achterha len. De psychologe wordt maan dag pas weer bij het brandwon dencentrum vernacht. COR DE JONGE yo.PAT6ier>N/eüVijS. H>)HE&TMj/Ajt —\rooep£ze(ci3£tfeiD- [/Q&LPGfCNO-zers Roel Zaal spreidt alle kopiën, brieven en geschriften die hij voor verschillende instanties verzamelde uit op tafel. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15