Geschil over verkoop Petruskerk PZC PZC Vreugde over nieuwe kleedlokalen Lijsttrekkersdebat gaat niet door Waterschap moet verder vergroenen Brede school goed voor behoud van dorpsvoorzieningen PvdA 13 Gemeenteleden vrezen dat hoogste bieder wordt gekozen Kanjerfeest Open huis bij Het Pakhuis Gezamenlijke dienst België sluit oudste kerncentrales Portemonnee gestolen Kritiek op verkiezingsborden Dronkenschap Basisscholen strijden om damtitel iCiHfie bijeenkomsten zaterdag 23 februari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De precaire fi nanciële situatie van de Samen op Weg-Gemeente in Vlissingen leidt tot verkoop van de Petrus- kerk aan de Paul Krugerstraat. De Algemene Kerkenraad van de SOW-Gemeente heeft nog geen definitieve beslissing ge nomen aan welke organisatie zij het karakteristieke gebouw ver koopt. „Maar alles wijst erop dat er sec wordt gekeken naar de hoogste bieder en dat is project ontwikkelaar Opus", zegt MIDDELBURG - Kinderkerk Joy Kids geeft vandaag een 'Su- perkinderkanj erf eest' in de Thomaskapel aan de Vrij landstraat in Middelburg. Er is muziek, theater, spel en er zijn cadeautjes. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Het Pakhuis 22 aan het Oostkerkplein in Middelburg houdt vandaag een open dag. In het huis zit het Collectief voor Ervaringsgerichte Therapie. Deze organisatie geeft informa tie over haar praktijk en cursus sen die binnenkort beginnen zoals de introductiecursus Psy chodrama voor hulpverleners. Daarnaast wordt informatie verstrekt over andere activitei ten in Het Pakhuis zoals tai chi Omstreeks 13.30 uur is er een poppenkastvoorstelling en om streeks 15.00 uur een demon stratie voetreflexmassage. OOST-SOUBURG - De pink stergemeente Shalom en de Sa men op Weg-gemeente Oost- Souburg houden morgen een ge zamenlijke dienst. Dominee A. Deijl spreekt over Elia. De dienst begint om 150 0 uur in Zaal Irene aan de Kanaalstraat. W. Hesselink-Schraa, lid van de S O W-gemeente Het stemt haar 'droevig dat er puur naar geld wordt gekeken'. „Want hoe moet ik het anders uitleggen? Vanuit de bijbel wordt met een ander rendement gerekend." Zij 'en met mij velen' pleit ervoor het gebouw de func tie als kerk behoudt. „En dat kan, want de Volle Evangelische Gemeente Beréa heeft belang stelling getoond. Zij kan alleen niet zo veel bieden als de pro jectontwikkelaar, die er zo'n acht appartementen in wil bou wen." „We hebben een begrotingste kort en dat tekort moeten we zien te dichten", reageert A. Dourleijn, voorzitter van de Algemene Kerkenraad. Hij legt uit dat de Petruskerk, onder meer door samengaan van de gereformeerde en hervormde gemeente Vlissingen, overbodig is geworden. Er zijn drie wijkge- meenten en vier kerkgebouwen. Het merendeel van de kerkdien sten voor de binnenstad wordt al in de Sint Jacobskerk gehou den. „Het bod van Opus is aanzienlijk hoger dan dat van Beréa. Opus maakt nu een defi nitieve berekening." Predikanten Hij zegt dat. het cle verantwoor delijkheid van de Algemene Kerkenraad is om er voor te zor gen dat het wijk werk door kan blijven gaan en dat er vier predi kanten aan kunnen blijven. „Om die kwaliteit aan onze le den te bieden, hebben we geld nodig. We kunnen het niet ver antwoorden dat we het gebouw verkopen aan een groep die niet zoveel kan betalen, alleen van wege het feit dat het gebouw dan een kerk blijft." Beréa is circa twee jaar bezig om de Petruskerk te kopen. Met het college van beheer was de ge meente een intentieverklaring overeengekomen. „We kwamen er achter dat niet het college maar de Algemene Kerkenraad van de Samen op Weg-gemeente het mandaat heeft. Wij stonden toen met lege handen. We kun nen nu niet meer dan hoop hou den", zegt voorganger K. Ver kerkevan Beréa. Beréa zit nu in een locatie aan de Westerbaan in West-Souburg. door Rolf Bosboom GOES - Ruim baan voor de wandelaar en de fietser, het rea liseren van bergingsgebieden voor water en terugkeer van de meidoorn. Dat zijn enkele punten waarmee de kandidaten van natuur- en milieuorganisa ties de waterschapsverkiezin gen in gaan. „We willen probe ren waterschap Zeeuwse Eilanden verder te vergroe nen", zegt voorman A. van de Hoef. En het algemeen bestuur van het waterschap nemen mensen op persoonlijke titel zitting. Poli tieke partijen mogen niet deel nemen. Wel proberen Natu.ur- rhonumenten, Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Mi lieufederatie een flinke vinger in de pap te hebben door veel af gevaardigden in het bestuur te krijgen. Het huidige bestuur kent al een aantal 'groenen', van wie Van de Hoef zitting heeft in het dage lijks bestuur. „Mijn grootste frustratie is dat de nadruk nog steeds heel sterk ligt op het landbouwaspect. Waar ik alleen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Vlissingse Samen op Weg-gemeente heeft de Petruskerk aan de Paul Krugerstraat niet meer nodig en overweegt het gebouw te verko pen aan projectontwikkelaar Opus. foto Ruben Oreel „Het gebouw is te klein. Wij zijn een groeiende gemeente, die nog meer uitdijt als we de ruimte krijgen." Verkerke merkt op dat Beréa een bod op de kerk heeft gedaan van rond de 450.000 eu ro. „Wij zijn nu niet meer aan zet. We hebben gedaan wat we moesten doen. Wij willen ver huizen naar de Petruskerk, maar het kan heel goed zijn dat God iets anders wil. Dan zullen we verder moeten zoeken. Maar veel mooie gebouwen met uit straling heb je niet meer in Vlis singen." Beréa is in 1978 opgericht. Ver kerke zegt dat zijn voorganger, Richard Houmes, een bood schap van God ontving dat hij een eigen gemeente moest op richten. Hij scheidde zich af van de geloofstroming, die nu een onderdeel vormt van de SOW- Gemeente. Verkerke wijst op de jongste trend dat gemeenten ge zamenlijk diensten houden. „Nu komen we af en toe met acht verschillende gemeenten bij elkaar. Ik zou willen dat ik de SO W-gemeente ook aan dit rij tje kon toevoegen." Maar dat kan gevoelig liggen. „Misschien doet het voor een aantal leden van de SOW-gemeente nog pijn dat we destijds een eigen ge meente hebben gesticht. Het zou jammer zijn als dat de reden zou zijn dat we de Petruskerk niet zouden mogen kopen." maar mee bezig ben, is het pro beren beslissingen bij te sturen in de groene richting." Door nog nauwer samen te werken en 'co alities' te sluiten met collega bestuurders hoopt de fractie na de verkiezingen een nog grotere groene stempel op het beleid van het waterschap te drukken. De kieslijsten tellen tien kandi daten namens de natuur- en mi lieuorganisaties. Van de Hoef (afkomstig uit Middelburg) en F. Kramer uit Vlissingen zitten al in het waterschapsbestuur. De andere acht zijn: H. Haas uit Vlissingen, W. Oorthuijsen uit Nieuw- en Sint Joosland, S. Ver- heij uit Goes, R. Lambeck uit Kapelle, G.J. Buth uit Seroos- kerke (S), T. Sluijter uit Burgh- Haamstede, M. van Liere uit Tholen en P. van der Wal uit Sint-Maartensdij k. Tien punten De groenen hebben hun visie op de toekomst van het waterschap beschreven in een kernachtig programma, dat tien punten omvat. Zij dringen onder meer aan op het stimuleren van her gebruik van regenwater, het verbeteren van de waterkwali teit in sloten, kanalen en kre ken, het opknappen van water partijen in steden en dorpen, het realiseren van speciale gebie den voor waterberging in tijden van veel neerslag en de aanleg van meer natuurvriendelijke oevers. De programmapunten en de kandidaten werden gisteren ge presenteerd tijdens een bijeen komst in het Goese water schapskantoor. Een folder met dezelfde informatie wordt dezer dagen huis aan huis verspreid. Een van de programmapunten is dat het Groenstructuurplan in een lager tempo moet worden uitgevoerd dan nu gebeurt. Op die manier wordt de kaalslag, waarover veel wordt geklaagd op met name Walcheren, be perkt. Jonge voetballers van sportvereniging Walcheren juichen nadat de Vlissingse wethouder L. Poppe-de Loof (bij deuren) de nieuwe kleedlo kalen in gebruik heeft genomen. foto Ruben Oreel door Anja Bimmel VLISSINGEN - De nieuwe voetbalkleedlokalen van sport vereniging Walcheren in Vlis singen zijn gisteren officieel in gebruik genomen. L. Poppe-de Looff, wethouder van sportza ken verrichte de opening met het doorknippen van een lint. „Het was leuker geweest als ze een voetbal naar binnen had ge trapt", zegt K. Dijker, secretaris van de sportvereniging, „Maar dat mag de jeugd ook niet en ik moet natuurlijk wel geloof waardig blijven." Voetbal of geen voetbal, Dijker is hoe dan ook erg blij dat de kleedkamers op sportpark Bonedijke einde lijk klaar zijn. Niet alleen de kleedkamers zijn vernieuwd, ook het clubhuis is gerenoveerd en er zijn een nieuw materiaal- hok en waskamer gebouwd. De reden voor de verbouwing was dat de voorzieningen erg verouderd zijn. De oude kleed kamers waren al 25 jaar in ge bruik en hard aan vervanging toe. „Ze waren ouderwets en ge woon verschrikkelijk op", ver telt de secretaris. Ongeveer vier jaar geleden werd het plan ge opperd om nieuwe kleedkamers te bouwen. In juni 2000 begon de bouw van de kleedlokalen en de renovatie van het clubhuis. „We vonden het een goed idee om de renovatie en de verdere bouwplannen in één keer te be ginnen", vertelt Dijker, „An ders ben je met twee bouwpro jecten door elkaar bezig en dat schiet niet op." Vorig jaar mei konden de kleedkamers voor het eerst worden gebruikt. „Het was toen nog niet klaar, maar we konden ons er wel omkle den." Nu zijn alle zaken in orde, ook de renovatie en de aanbouw zijn zo goed als klaar. Volgens Dijker is de vereniging erg trots. „Het heeft veel werk gekost, maar het is het waard geweest als je kijkt naar het resultaat." Dijker is ook tevreden over het feit dat de vereniging met ruim driehon derd leden een deel van de kos ten uit eigen zak kon betalen. „We hebben een gezond beleid gevoerd, dus de bijna 90.000 eu ro voor de aanbouw en het club huis hebben we zelf kunnen be talen." De gemeente heeft de grootste kostenpost, de nieuwe lokalen, op zich genomen. Hiervoor was bijna 500.000 euro nodig. „Daar waren we natuurlijk ook erg ge lukkig mee", zegt Dijker. „Nu nog nieuwe voetbaltrainings velden en dan is alles weer per fect." door Nadia Berkelder Het Middelburgse lijsttrek kersdebat dat volgende week zou plaatsvinden in de Kloveniersdoelen gaat niet door. Volgens Leefbaar Middel burg, de initiatiefnemer, durven de collegepartijen de confronta tie niet aan. De overige partijen wijzen naar elkaar. „Als niet al le partijen meedoen, doen wij ook niet mee." (Advertentie) STICHTING VERBLAD ZEELAND 5 jaar Klaverblad, 5 jaar samenwerking, 5 jaar inzet Ouderverenigingen, bedankt! Westwal 37, 4461 CM Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes. Telefoon 0113-249 325 e-mail: algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl Alle partijen hadden volgens Leefbaar Middelburg in eerste instantie toegezegd mee te doen aan het debat. Alleen de Socia listische Partij had afgezegd omdat ze de zeventig euro als bijdrage in de kosten niet wilde betalen. „Als je wordt uitgeno digd, wil dat zeggen dat je te gast bent", zegt R. Dreesens van de SP. „Bovendien zagen we er de meerwaarde niet van in." De andere partijen waren wel be reid de kosten te delen. Volgens P. Kraan, campagnelei der van Leefbaar Middelburg, had zowel het CDA als de WD toegezegd. Donderdagavond zegde lijsttrekker L. Luitwieler van de ChristenUnie af. Daarna bedankten ook de overige colle gepartijen. Volgens Luitwieler was angst voor kritiek niet de reden van de afzegging. „We gaan een goed debat niet uit de weg. De reden was tweeledig. Ten eerste dat het debat werd georganiseerd door Leefbaar Middelburg. Ten tweede had den we wat moeite met het voor zitterschap." De avond zou onder leiding staan van oud wethouder G. Schoenmakers en N. Oosthoek. Overleg Luitwieler had- graag overleg gewild. „Als je een lijsttrekkers debat wilt houden, moet je de campagneleiders bij elkaar zet ten. Leefbaar Middelburg is so listisch te werk gegaan. Op 5 maart organiseert cle Vereniging Ondernemers Middelburg nog een debat. Dat is wat onafhan kelijker." GroenLinks-lijsttrek- ker J. Goetheer sluit zich bij Luitwieler aan. „We hadden graag inspraak gehad in de op zet van de avond en in de keuze van de discussieleider." S. Buisman (CDA) noemt dis cussieleider Schoenmakers 'ge kleurd'. „Leefbaar Middelburg heeft het een beetje verkeerd aangepakt. Maar wij hebben ge zegd dat we mee zouden doen als de anderen ook meededen. We hebben niet als collegepar tijen besloten om niet te komen. We hadden maandag al gehoord dat een aantal partijen niet wil de komen." C. Dekker (SGP) zegt het jammer te vinden dat het debat is afgelast. „Zo'n de bat brengt wat dynamiek in cle verkiezingscampagne. Wij heb ben op voorhand gezegd dat we wel wilden meedoen als de an deren ook meededen. We had den ook wel wat bedenkingen bij het voorzitterschap." Alsnog Ook de WD stelde als voor waarde voor deelname dat de andere partijen meededen. „Twee weken geleden werd nog gezegd dat alle partijen zouden komen", zegt A. Damman. „Ik heb ook gezegd dat we alsnog meedoen, als ze alle partijen om de tafel ki-ijgen." Lijsttrekker H. Akdag van Leef baar Middelburg noemt de af zegging van de partijen 'kinder achtig'. „In de wandelgangen hoor je dat Leefbaar Middel burg te kritisch is." Hij ontkent dat de andere partijen niet mochten meepraten. „Het debat was een product van alle partij en, niet alleen van ons." DOEL - De oudste kerncentrales in Doel en Tihange gaan in 2014 dicht. De eerste twee centrales die plat gaan zijn Doel 1 en Doel 2 op de linker Scheldeoever. De overige centrales slui ten in de periode tot 2024. Probleem is de vervanging van de energiebron. Vooral de liberale regeringspartijen in het kabi net Verhofstadt maken zich daar zorgen over. Volgens de liberalen zijn er te weinig alternatieven om na de sluiting van de centrales te voldoen aan de vraag naar elektri citeit. De centrales in Doel en Tihange leveren momenteel bij na zestig procent van de stroom. Discussiepunt is nu of er voorwaarden moeten worden gesteld aan de sluiting van de centrales. De bevoorrading moet verze kerd zijn voordat een definitief besluit wordt genomen over sluiting van de kerncentrales, die inmiddels veertig jaar oud zijn. GOES - Uit een sportcomplex in Goes is donderdagavond tus sen kwart over zeven en negen uur een portemonnee gestolen. In de portemonnee, die werd weggenomen uit de kleedruimte, zaten waardepapieren en enkele euro's. MIDDELBURG - De provincie is op de goede weg met het aanpakken van ontsierende borden in het buitengebied. He laas gooien de foeilelijke verkiezingsborden roet in het eten, niet alleen buiten maar ook binnen de bebouwde kom, stelde Statenlid H. Polderman-Martin (WD) vrijdag in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water. Ze betreurde het dat ge meentebesturen geen duidelijke spelregels hanteren voor plaats en omvang van de verkiezingsborden. „Kan dat niet op een modernere en verantwoorder manier?" Het Statenlid vroeg gedeputeerde G. de Kok (PvdA) hierover de gemeenten te benaderen. Die voelde daar weinig voor. „De borden vallen onder de vrije meningsuiting. Als ze in het buitengebied staan moeten ze wel aan de provinciale landschapsverordening vol doen. In cle bebouwde kom is het een zaak van de gemeenten en dat wil ik graag zo houden. Het is vooral een zaak van beeldkwa liteit." TERNEUZEN - Een 38-jarige man uit Keulen is gisteroch tend in de Dommelstraat aangehouden voor openbare dron kenschap. Hij kreeg een bekeuring van 23 euro. MIDDELBURG - In basisschool de Acaciahof in-Middelburg organiseerde de Middelburgse damclub woensdagmiddag het Walchers damkampioenschap voor het basisonderwijs. Bij de welpen, de leerlingen uit de groepen 1 tot en met 6ging de eer ste plaats naar de Regenboog uit Oostkapelle. Dit team be stond uit Remco Don, Kevin Maljaars, Florentijn van der Paal, Per Bakker en Diede Teunissen. De tweede plaats ging naar het tweede team van De Regenboog en derde werd de Acaciahof uit Middelburg. Bij de pupillen, de leerlingen uit de groepen 7 en 8, was de Dia conieschool uit Aagtekerke een klasse apart. Slawek Wessel, Marc Minderhoud, Lisa van de Driest en Bart Francke ver overden in totaal zestien punten. Na een spannende strijd werd het derde team van de Diaco nieschool op basis van de behaalde bordpunten tweede, voor 't Klinket uit Koudekerke. In totaal namen er aan het Walchers kampioenschap 96 jonge dammers deel. door Miriam van deri Broek De weg naar een brede school in Vrouwenpolder ligt open. De basisschool, de peuter speelzaal, het dorpshuis en in woners van het dorp zien het multifunctionele gebouw graag komen. De beurt is nu aan de ge meente Veere. Die moet de kar trekken. De Partij van de Arbeid begon gisteren een tweedaagse verkie- zingstoernee door Zeeland. In aanwe- zighcicl van de lan delijke PvdA-voor- zitter Ruud Koole werd gistermiddag een bijeenkomst gehouden in basisschool De Goede Polder in Vrouwenpol der. Daar sprak de Veerse partij PvdA/GroenLinks met de dorpsraad, mensen van de peu terspeelzaal en De Goede Pol der en een be stuurslid van de protestants-chris telijke basisscho len in Veere. Ieder een was het er over eens: de brede school is belangrijk voor het behoud van voorzieningen en de leefbaarheid in het dorp. „We voelen ons wat voorzienin gen betreft wel eens achterge steld bij scholen in de steden", zegt Agnes de Jong van de pro testants-christelijke scholen in Veere. „Wij willen dat de ge meente zich voor ons inzet. Ze moet niet alleen een zak geld ge ven en zeggen: bouw maar. Wij willen dat de gemeente met een visie komt en dat ze het voor touw neemt. Wij alleen, kunnen dat niet. Ik denk dat er voor de brede school een deskundige projectleider in huis gehaald De SP voert vandaag van 13.00 tot 17.00 uur campagne in Win kelcentrum Dauwendaele. De partijleden delen schuurspons jes uit onder het motto 'grote schoonmaak in het stadhuis' Leefbaar Middelburg heeft gisteren een oorkonde uitge reikt aan café Kanaalzicht (De Reutel) in de Stationsstraat. Het café is volgens de partij het leef- baarste café van Middelburg. Het heeft lange openingstijden, moet worden." Een probleem is dat de peuterspeelzaal geen jaar meer kan wachten op nieuw bouw. De speelzaal is in zo'n slechte staat dat nog langer wachten onverantwoord is. Er zijn lekkages en de struiken groeien letterlijk door de muren naar binnen. Wethouder en PvdA'er Jo Korstanje ziet de noodzaak van nieuwbouw in. „We hebben als college de toe zegging gedaan dat de peuter speelzaal op korte termijn een nieuw onderkomen krijgt." Erik Joziasse van de dorpsraad Vrou wenpolder sprak de zorg uit dat het sportveld ver dwijnt door woningbouw of door de komst van de brede school. Jo Korstanje nam die zorg weg door-te stellen dat het sportveld blijft. „Mocht toch blijken dat voor de brede school grond van het voet balveld nodig is, kunnen we het veld nog verleggen. Het is geen officieel wedstrijdveld dus die mogelijkheid bestaat." Fractievoorzitter Dorien Maas er kent dat het onder werp brede school deze raadsperiode niet geleefd heeft in de gemeenteraad. „Wij willen er nu wel aan trekken. Ik denk dat de uitgangspositie goed is. De bewoners zijn bereid eraan mee te werken." Voor het landelijke programma van de PvdA is het voorzienin genniveau ook een belangrijk speerpunt, voegt Ruud Koole toe. „De politiek moet kijken waar kansen zijn en die oppakken. Ik steun dit initiatief dan ook van harte." vriendelijke bediening en de prijzen in het café zijn schappe lijk. De SGP in Middelburg houdt op 28 februari een verkiezings bijeenkomst in verenigingsge bouw De Arne in Arnemuiden. De kandidaat raadsleden lich ten het verkiezingsprogramma 'Een heldere koers...' toe en gaan in discussie met het pu bliek. De bijeenkomst begint om 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13