Politiepaard heeft mooi leven Snoeien in de beeldenbank PZC Zeeuws Museum schoont collectie op wpfibr 12 lezers schrijven Kreeft II Imago Milosevic Fortuyn XII Winkeldiefstal Temperatuur Vrouwen Delta Nuts optimistisch over bouw energiecentrale kunst cultuur Cineconcert met zanggroep ifpGELlCHT Goese plannen zaterdag 23 februari 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Voor het geval de Amerikaanse kreeft van de heer Verwijs uit Yerseke vrijgelaten wordt (PZC, 15-2 en 19-2): dan liever niet in de Oosterschelde, maar in het gebied van herkomst in Canada. In Nederland (Yerseke) en ook in andere Europese landen worden jaarlijks grote aantallen leven de Amerikaanse kreeften van de oostkust van Amerika en Cana da geïmporteerd. Het is bekend dat mannetjes van de Ameri kaanse kreeft kunnen kruisen met vrouwtjes van de inheemse Europese kreeft. De aldus ont stane hybride nakomelingen hebben een hoge overlevings kans en groeien snel. De manne lijke hybriden zijn steriel, de vrouwelijke echter niet. Vrouw tjes van de Europese kreeft pa ren zowel met de steriele man nelijke hybriden als met de mannetjes van de Europese kreeft. Aldus ontstaat het risico dat het voortplantingssucces van de Europese kreeft zal afne men. Bovendien is er de moge lijkheid dat door de import van levende Amerikaanse kreeft pa rasieten en ziektes overgedra gen kunnen worden op de Euro pese kreeft. De kans bestaat ook dat vroeg of laat exemplaren van de Amerikaanse kreeft ont snappen of uitgezet worden. In Noorwegen en Engeland is dit reeds gebeurd. Het naar Yerseke verslepen van een exoot als de Amerikaanse kreeft is dus niet zonder risico voor de inheemse Europese kreeft in de Ooster schelde. Bert Wetsteyn Gandhistraat 15 Middelburg Zeeland vijzelt oubollig imago op, kopte de PZC op 20 februari. Daarbij een foto van een Zeeuws Meisje lurkend aan een Unilever-ijsje. Was dat bedoeld om de noodzaak van de cam pagne kracht bij te zetten of was het een redactionele getuigenis van scepsis? Zijn we net het margarine-syndroom een beetje te boven, komt het ministerie van VROM op de proppen met een tv-spot in het kader van de campagne om toch vooral zuini ge auto's te kopen: Zeeuwse vrouw aan het stuur van een blits mobiel, Zeeuwse boer er naast. Vrouw tankt (geëmanci peerd? Welnee, ze is gewoon met een boer getrouwd). Boodschap: ons ben zuunig. Nou, daar gaan we weer. Misschien is het ver standig van Zeeland om die slo gan te deponeren, opdat nie mand er meer misbruik van kan maken. Het kost wel even wat, maar a la: een druppel vergele ken bij de kosten van de cam pagne. Of heeft Van Sluis Con sultants de hand gehad in de VROM-spot, omdat het beeld van klederdracht in type-2002- auto zo goed past bij Oude Waarden in een Nieuw Jasje? Ik wens Zeeland veel succes met de komende imago-campagne. Als ik daarin ook maar één Zeeuws Meisje tegenkom ga ik echt gil len. E.E.M. van Bouwdijk Bastiaanse-Ariëns M. Smallegangehof 4 Middelburg Dagelijks artikelen in de krant over het proces Milosevic. Het gaat hier om een uitzonderings rechtbank, ingesteld door de overwinnaar. Een politiek tri bunaal, een privé rechtbank en volslagen illegaal. In de grond slagen van een rechtstaat die zichzelf als dusdanig respec teert, kan een strafhof niet dat doen wat het wil, en tegelijk wetgevende, rechterlijke en uit voerende macht zijn. Dit straf hof in Den Haag, een juridische miskleun, werpt een schaduw over de toekomst. Geen enkele soevereine staat levert haar on derdanen uit. De huidige Joego slavische regering heeft Milose vic uitgeleverd tegen het advies in van de president en ze geeft zelfs toe daar geld voor gekre gen te hebben. Een rechtbank die tewerk gaat met omkoperij en zelf rechtsregels schendt. Een rechtbank die geen ernstig onderzoek heeft gevoerd. Er is geen onderzoeksrechter ter plaatse bewijzen gaan natrek ken en het hof baseert zich zelfs op geruchten. Het recht van de overwinnaar wordt toegepast op de verslagen partij. Het in ternationale strafhof is het re sultaat van een éénzijdige be slissing van 15 leden van de UNO-veiligheidsraad, opgezet voor een bepaalde regio buiten de normale regels. De onder zoeksrechter zoekt bewijzen naar eigen goeddunken. Het in ternationaal strafhof zal in de toekomst weinig betekenen, aangezien de Verenigde Staten zich daartegen verzetten. Zij willen een welbepaalde recht bank om een welbepaalde persoon te kunnen veroordelen terwijl zij hun eigen verant woordelijkheid ontlopen. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Bij naderende verkiezingen is het normaal dat propaganda wordt gevoerd. Alleen, dat moet wel netjes gebeuren. En niet op- i eens die kloeke taal van de wat I achterbaks opererende Ad Mel- i kert, die nu blijkbaar zijn kans schoon ziet om uit te halen naar Fortuyn. Niet dat de laatste het antwoord is op alle zaken, maar hij heeft wel de politiek wakker geschud, i De mensen zijn Paars en de lei- j dende rol van de PvdA daarin meer dan beu. In acht jaar Paars zijn veel zaken verkeerd ge- gaan. Denk aan de armoedeval, het bijna miljoen WAO'ers, de NS-problematiek, de ESF- fraude met leading actor Ad Melkert, de bouwfraude, het drama Rob van Gijzel, de hoge inflatie (richting vijf procent). Hoog tijd, dat er een andere wind waait door politiek Den Haag. Een meerderheids-coali tie van de WD (en Dijkstal ais premier), CDA en Fortuyn, waarbij de PvdA in de oppositie zit, zou een betere variant zijn. Wat betrouwbaarder overko men Ad, dan laten de kiezers bij de gemeenteraads- en de Ka merverkiezingen hun afkeer van jou niet zo blijken. J. Dispa. Van der Helstlaan 27 Vlissingen Schrikbarende stijging van het aantal winkeldiefstallen vorig j aar, zo meldden de media enke- j le weken geleden. Inderdaad schrikbarend. Maar zo nu en dan druppelen er ook berichten binnen van 'win keliers', die stelen bij hun klan- ten, zoals gemeenten die hun parkeergelden met maar liefst tien procent verhogen, of gemeenten, die vooraf prijsaf- spraken maken over de her taxatie onroerend goed belas- 1 ting of de bouwfraudes, waarbij aannemers luid lachend de overheid bestelen. In Zeeland steelt Delta Nuts de show. Onder het mom van de ge stegen olieprijzen vorig jaar worden allerlei tarieven ver hoogd, terwijl de olieprijzen dramatisch gekelderd zijn (al leen zonnebrandolie werd vorig j aar duurder) en ook de gestegen inflatie noopt onze energieleve rancier tot pittige prijsverhor gingen. Geruchten gaan er dat ze weer op het overnamepad zijn om hun service te optimaliseren na de zoveelste stroomstoring. Dit- 1 maal zou het om een fabriek van waxinelichtjes gaan. Carel Peterson Pieterstraat 1 Veere Warmer klimaat verrijkt na- i tuur. Een prima verhaal van Monique de Knegt (PZC, 18-02). Duidelijk over de verrijking van de natuur. Maar ook de gevaren van het broeikaseffect worden duidelijk naar voren gebracht. De laatste zinnen doen het ook heel goed. ,,Het ontbreekt presi dent Bush aan inzicht. Hij kent het verschil tussen koolzuur en zuurkool niet." Hij kent wel meer verschillen niet. „Haat uw vijanden niet, doe wel aan dege nen die haten. Zo gij op uw 1 linkerwang geslagen wordt, I keer dan ook uw rechter toe." Nee, met Gods hulp platbomba- rederen en uitroken, dat doet I hij. Beangstigend dat deze man j de wereldleider met de meeste macht is. Beangstigend dat onze regering daar voor miljarden aan vlieg tuigen bestelt. Beangstigend dat jonge Nederlandse mannen op zijn verzoek en met toestem ming van de regering naar Af ghanistan worden gestuurd. Zijn onze volksvertegenwoordi gers dan blind of speelt geld weer een grote rol? D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg Het bericht in de PZC (20-2) be treffende de vrouwen die ge dood worden door hun 'liefheb bende' echtgenoot schokt mij zeer. Is dit een verschijnsel van de laatste jaren? Is de maatschap pij veranderd t.a.v. het huwe lijk? Ik heb zelf de indruk dat gehuwden vogelvrij zijn om el kaar maar kapot te maken. Zelf ben ik gescheiden van een man die mij beloog en bedroog en mi] dus behandelde als oud vuil, na 18 jaar huwelijk aan de kant ge- j schoven voor een ander. Nie-1 mand die hem daar indertijd op aansprak: dat is een kwestie tussen echtelieden wordt er dan j gezegd, daar komt men niet tus sen. Of de dooddoener: waar twee vechten hebben twee schuld. Ik heb niet gevraagd om leugens en bedrog, net zo min als vrouwen vragen om gedood te worden als manlief het niet met hen eens is. Nanny Westphaal Frans Lisztstraat 21 Terneuzen Zaterdag 23 februari 2002 21.00 uur ENSEMBLE INTEGRALES Barbara Lüneburg viool Burkhard Friedrich sax Ills Grammerstorf/wrw/ë Christoph Grund pianc werken van: Marko Ciciliani, Yannis Kyriakides, Xiayong Chen, Burkhard Friedrich Toegang 10.- Donateur Nieuwe Muziek 7, Zaterdag 2 maart 2002 20.30 uur ALICE OVERZEE Gamelan Ensemble Widosari Toegang 10,- Donateur Nieuwe Muziek 7, info: 0118-623 650 of kijk op www.nieuwe-muziek.nl VLISSINGEN - De bouw van een gasgestookte energiecen trale in het Vlissingse Sloege- bied is economisch haalbaar. Dat stelt Delta Nutsbedrijven. Met de aanname dat alumini umsmelter Pechiney Nederland de belangrijkste klant zal zijn, is het mogelijk een centrale te bouwen met een vermogen van 760 MegaWatt, verdeeld over twee gelijke units. Delta zoekt voor de bouw een samenwerkingspartner: een elektriciteitsproducent of gas bedrijf. Het Zeeuwse energiebe drijf heeft een samenwerkings overeenkomst gesloten met Pechiney Nederland om een de tailstudie te doen. Daarin wordt bijvoorbeeld met bouwers ge praat om tot op de cent nauw keurig te berekenen of het pro ject haalbaar is. Door de overeenkomst met Pe chiney is de economische haal baarheid 60 procent, aldus woordvoerster M. van Zuilen van Delta Nutsbedrijven. Eind dit jaar besluit Delta Nutsbe drijven of het project definitief doorgaat. Bij groen licht, moet de centrale begin 2006 operationeel zijn. Delta zoekt nog naar andere be drijven die energie van de cen trale willen afnemen. Op welke plaats in het Sloege- bied de centrale moet komen is nog niet bekend. Er zijn vijf mo gelijke locaties, waaronder een plek direct naast Pechiney. Die grond is in eigendom van de alu- miniumproducent. Winkelen Als Pechiney stroom van de centrale gaat afnemen, zal het bedrijf gebruik gaan maken van één unit (380 megaWatt). Het bedrijf heeft 420 megaWatt no dig. „Dat betekent dat we voor het overige deel elders moeten winkelen", zegt directielid H. Frijlink. „Als we stroom van de Sloecentrale gaan afnemen zal dat de huidige energie-overeen komsten niet bijten. Het is pret tig met iemand samen te werken die in de buurt woont en dezelf de taal spreekt. Delta en Pechi ney kunnen elkaar versterken. De Pechiney Groep heeft erva ring met het bouwen van gas- centrales en heeft kennis van de energiemarkt." door A. J. Snel Hij is met hart en ziel dierenarts maar als hij dan toch iets anders zou moeten zijn, dan zou zijn keuze wel eens vallen op het leven als politie paard. Dat garandeert een optimale verzorging, voortreffelijke voeding, voldoende beweging en een goede rui ter. Henk van Dijk, erkend paardendie- renarts in Heinkenszand maakt geen voorbehoud bij de inzet van paarden als hulp bij de handhaving van de openba re orde. „Die dieren hebben een voor treffelijk leven." Deze week kwam burgemeester D. J. van der Zaag van Goes tijdens en scho lierendebat op het Goese Buys Ballot college met de mededeling dat een proef op stapel stond om te zien wat politie te paard in de Goese binnenstad zij kun nen bijdragen tot het welzijn van de mensheid ter plaatse. De eerste burger praatte, zo werd van politiezijde later meegedeeld, zijn mond voorbij. Het ging nog maar om een gedachte die niet is uitgekristalliseerd. Van der Zaag was, in zijn ijver om Goes een hogere plaats te verschaffen binnen de wereld orde, een beetje ongeduldig. Niettemin, er wordt gesproken over de inzet van paarden in de Bevelandse centrumge- meente. „Een heel goed idee", vindt Henk van Dijk, die een praktijk kleine huisdieren combineert met zijn specialisme, de ve terinaire zorg voor paarden en die twee equipes ruiters begeleid voor de Euro pese Kampioenschappen. „Een paard boezemt ontzag in. Politiehonden, die kunnen aanvallen en bijten en daar zijn de mensen bang voor. Je hebt ook wel mensen die bang zijn voor paarden, maar meestal hebben ze vooral respect. En daar hebben ze gelijk in. Een paard heeft een eigen persoonlijkheid, een ka rakter." Van Dijk haalt zijn eigen paard, de hengst Jesteban, van stal en zegt: „Kijk, hij zou heel geschikt zijn als politie paard. Hij is koel, rustig. Absoluut niet nerveus. De merrie Locia van mijn vrouw zou je op straat nooit kunnen in zetten. Die is te schrikachtig, te snel in paniek. Daar kun je niets aan verande ren. Je kunt een paard iets leren, maar dan moet dat aansluiten bij de eigen schappen die het dier al heeft. Breken kun je een paard nooit. Wil hij de bin nenstad niet in, dan zal hij dat van zijn leven ook niet doenForceer j e hem toch op de een of andere manier, dan is hij voorgoed ongeschikt voor het werk dat je hem tegen zijn zin hebt willen laten doen." Paarden hebben er van nature plezier in om te werken, weet Van Dijk. Installatie 'Restricted Art Zone' van Jan Verhaeghe. foto Ruben Oreel Jan Verhaeghe strijdt tegen de inflatie van het beeld door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Brugge, Cul turele Hoofdstad van Europa 2002, bruist vandaag van de ac tiviteiten. Op meer dan veertig plaatsen in de binnenstad is er van alles te doen voor cultuur- minnende inwoners en bezoe kers van de West-Vlaamse stad. In de marge van het Culturele- Hoofdstadjaar zijn enkele kun stenaars uit West-Vlaanderen en Zeeland een uitwisseling aangegaan. Drie Belgen laten de komende tijd werk zien in de Middelburg se presentatieruimte Caesuur en een drietal Zeeuwen doet hetzelfde in het Koetshuis van de Dienst Planning in Brugge. De in 1965 in Brugge geboren Jan Verhaeghe heeft als eerste van de drie Belgische kunste naars bezit genomen van Cae suur. Hij heeft het interieur van de galerie hei-schapen met de in stallatie Restricted Art Zone. Aan een wand hangt een reeks ingekaderde foto's van naakte torsen van mannen en vrouwen die elk zijn voorzien van een stempel in hun oksel met de tekst 'Image censurée'. Op de grond ligt een aftandse geopen de koffer die een onontwarbare kluwen uitgetrokken videotape prijsgeeft. Op het scherm van een tv-toestel op de vloer, dat er bij ligt alsof het zojuist is neer gesmeten, loopt, als een aftite ling, een tekst. Een monotone vrouwenstem vult de ruimte. Verhaeghe bedient zich van een vormentaal die in het teken staat van de tegenspraak. „De valies die ik in Caesuur toon staat symbool voor wegvluch ten uit een ellendige situatie, er snel vanonder trekken zoge zegd, maar hij wordt eveneens geassocieerd met plezier en va kantie. Dat dubbele zit ook in mijn foto's. Ik heb mensen zo af gebeeld dat ze zich lijken te schamen voor het stempel met de tekst 'Image censurée'. Ze verbergen hun gezicht achter een arm. Daardoor worden ze onherkenbaar. Maar juist door die houding wordt de aanwezig heid van dat stempel nog extra benadrukt." Image censurée betekent: ge censureerd, verboden beeld. Verhaeghe wil met dit statement stelling nemen tegen de heer sende Wiek van 'rijke galeristen en invloedrijke curators' die volgens hem de Vlaamse kunst wereld regeert. Daarnaast is zijn installatie ook een protest tegen de verheerlijWng van het beeld in onze cultuur. Zo bezien wordt Restricted Art Zone anti kunst. Hollywood „Wij leven in een tijd die de mensen bombardeert met beel den. Eén seconde Hollywood- film staat gelijk met duizend schilderijen. Ik probeer ia mijn installaties het gebruik van beelden tot een minimum terug te brengen, waardoor het beeld weer betekenis krijgt. Ik zie mij zelf als een tuinman die in een beeldenbank aan het snoeien is. Want als je niet snoeit, worden de beelden die tot ons komen gratuit en goedkoop. Volgens Jan Verhaeghe heeft onderzoek uitgewezen dat de gemiddelde museumbezoeker elk schilderij dat hij tegenkomt niet langer dan drie seconden bekijkt. „Laatst was ik met een vriend in een museum in Vene tië. We stonden twintig minuten bij een schilderij van een Itali aanse meester en praatten on derwijl over het kunstwerk en zijn maker. De suppoost werd er zenuwachtig van. Hij vertrouw de het niet. Kennelijk had hij nog nooit in zijn carrière bezoe kers zo lang bij één schilderij zien staan." In het kader van het uitwisselings project 'Outside the Multitude' ex poseren tot en met 16 maart Jan Verhaeghe en Harry Vandevliet in respectievelijk Middelburg en Brugge. Van 17 maart tot en met 6 april exposeert Hans Eneman in Middelburg en Hans Overvliet in Brugge. Van 7 april tot en met 28 april exposeert Matthieu Lobelle in Middelburg en Rinus Roepman in Brugge. Adressen: Lange Noord straat 67, MiddelburgSint-Jakobs- straat 70, Brugge. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum gaat de collectie op schonen. Als het nieuwe depot is ingeruimd, kan worden geke ken welke objecten worden af gestoten. Dat onthulde conser vator H. van den Donk gisteren tijdens de officiële opening van het nieuwe depot in de Abdij in Middelburg. Het afgelopen jaar is het depot van het voormalige Rijksarchief verbouwd tot museumdepot. Gisteren openden gedeputeerde G. de Kok en wethouder R. Vis servan Middelburg de museum opslag officieel door een VOC- zwaard uit 1774 uitte pakken en op zijn plaats te leggen in het metaaldepot. Het zwaard, dat stamt uit de Middelburgse VOC-kamer, is een schenking van een particulier. De komende drie maanden zal in het depot worden proefge draaid met de klimaatbeheer sing. In mei wordt begonnen met het inruimen van de 26.000 voorwerpen uit de collectie van het Zeeuws Museum. Die zijn de afgelopen maanden schoonge maakt, geregistreerd en inge pakt. Van den Donk vertelde dat daarbij waarschijnlijk het hemd van Michiel de Ruyter is gevonden. Wit linnen, geen blauw geruite kiel. Op het ogen blik wordt onderzocht of de aanduiding dat het van de Zeeuwse admiraal is geweest (Advertentie) daadwerkelijk klopt. Van den Donk gaf aan dat het op orde hebben van de collectie de weg vrijmaakt tot ontzamelen. Ge keken zal worden of doublures en objecten die niet passen bin nen het verzamelbeleid van het Zeeuws Museum kunnen wor den geruild met andere musea, of verkocht ten bate van het ei gen aankoopfonds. De moge lijkheid bestaat ook doublures in de collectie te gebruiken voor educatieve doeleinden. Van den Donk: „Het gaat om de kwali teit van de collectie, niet om de kwantiteit van de voorwerpen." De conservator benadrukte wel dat ontzamelen een zaak is van kenners en dus wetenschappe lijk verantwoord moet gebeu ren. Het 'eerste professionele museumdepot van Zeeland' is daarbij een hulpmiddel. „Dit depot stelt ons in staat beter col lectiebeheer te voeren." De Kok verblijdde interim-di recteur R Barendse met de ver zekering dat de provincie 'links om of rechtsom' met geld komt voor de tentoonstelling 'Het verdwenen museum', waarvoor het Zeeuws Museum van juni tot oktober de deuren zal openen. Voor deze expositie, die vanaf 10 maart te zien is in het Teylers Museum in Haarlem, heeft het Zeeuws Museum flink wat ob jecten in bruikleen afgestaan. Barendse kon gisteren nog niet vertellen hoeveel het kost deze tentoonstelling naar Middel burg te halen. Vandaag en morgen is het nieu we depot van het Zeeuws Muse um van 13 tot 17 uur open voor publiek. VLISSINGEN - Het Cinecon cert in Cine-City in Vlissingen koint morgen voor rekening van Double Four. Dit ensemble be staat uit jonge zangstudenten aan het Gentse conservatorium. Het repertoire omvat bijna de hele muziekgeschiedenis. De groep staat onder leiding van Wilfried van Beveren, docent close harmony. De zangers zijn: Evita Steurbaut (sopraan), Thais Scoliers (sopraan), Sof ie van der Heyden (alt), Ann Cornelis (alt), Bram de Waele (tenor), Wilfried van Beveren (tenor), Frédéric Cotman (bari ton) en Peter van Lierde (bas). Het concert begint morgen om 11.30 uur. foto Willem Mieras wat paarden die voor recreatie gebruikt worden en één keer in de week een paar uur buiten zijn om de rest van de tijd binnen te staan." Ethische bezwaren tegen het inzetten van paarden in omstandigheden waar in ze risico lopen? Die heeft Van Dijk in het geheel niet. „Er gebeuren zelden ongelukken. Bij de bruiloft van Willem-Alexander en Maxima zag je inderdaad dat er een paar wat nerveus waren, maar er ge beurde niets gevaarlijks. Dan heb je het over heel bijzondere omstandigheden met een enorme drukte. Er was iets van onrust, maar het liep absoluut niet uit de hand. Ongelukken kunnen overal gebeuren. Bij ons in de wei heeft een paard eens een been gebroken. Dat is waarschijnlijk gebeurd toen hij met een ander paard een beetje aan het spelen was. Verkeerd terechtgekomen. Na tuurlijk is dat vreselijk, maarzoiets kun je niet altijd voorkomen. Paarden bij de politiedie hebben het goed en het risico dat ze lopen is zo klein dat het aan vaardbaar wordt." Jesteban zou heel geschikt zijn als politiepaard. „Als we ze niet hadden gedomesticeerd, dan zouden er in Nederland vrijwel geen paarden meer zijn. Ze zijn ge schikt om mee te werken. Je ziet dat aan hun hele gedrag, aan hun orenspel. Maar je moet, wat je van ze vraagt, wel laten aansluiten bij hun karakter. Je kunt mij niet de marathon laten lopen. Ik haal de eindstreep niet. Kijk naar het schaatsen. Je hebt specialisten op de duizend meter, die op de tien kilometer veel minder presteren. Je kijkt bij het fokken van paarden natuurlijk naar de eigenschappen van de ouders en voor ouders, maar je moet uiteindelijk altijd afwachten. Je hoopt op de overdracht van bepaalde karakteristieken, maar zeker ben je er niet van. Paarden zijn zo divers als mensen. Zoals twee broers ook totaal van elkaar kunnen verschil len: de ene heeft een talenknobbel en de andere is heel goed in wiskunde. Zo heb je paarden die heel geschikt zijn voor dressuur, maar waar je nooit veel suc ces mee zult hebben als je ermee wilt springen; en omgekeerd. Dwingen helpt niet. Een dier van zeven-, acht honderd kilo is hoe dan ook sterker dan jijAls het iets niet wil, win je het niet." Mensenmassa's De paarden die voor de politie werken, worden heel streng geselecteerd en eni ge tijd beproefd. Ze moeten rustig zijn, ook in mensenmassa's en in een lawaai erige omgeving. En man en paard moe ten bij elkaar passen. Van Dijk: „De praktijk wijst uit of dat het geval is. Als een paard past bij het politiewerk en de ruiter weet wat hij doet, dan heeft het dier een mooi bestaan. Beter dan heel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12