Vissers dreigen met harde acties 11 I MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Nieuwbouw Ter Reede vordert Wethouders Hulst bepalen noodzaak onderzoek fraude /BRISTOL) Stationsbrug pas volgende week open Oorkrabber bestaat langer dan vandaag Grote kans op aanleg windpark Noordzee uw feest?? Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Schoolkeus Twee jongens maakten racistische internetsite Blokkade Belgische havens uit protest tegen windmolenparken langs kust Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- MIDDEN zaterdag 23 februari 2002 (Advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge (mits besteld in februari) door Sheila van Doorsselaer HULST - De drie Hulster wet houders moeten uiteindelijk aangeven of zij willen dat er een onderzoek komt naar mogelijke malversaties in de procedure rond de invulling van het Ly ceumterrein in Hulst. Burgemeester A. Kessen laat het aan zijn wethouders over omdat hem is gebleken dat „de wind uit slechts één hoek waait." Hij doelt hiermee op de ontboeze mingen van WD-fractievoor- zitter R. van Haperen die zei dat er wordt gelobbyd tussen ie mand binnen het gemeentehuis en de drie projectontwikkelaars die de beste plannen hebben voor woningbouw op het oude schoolterrein. De namen van de ontwikkelaars worden uit het oogpunt van zuiverheid angst vallig geheim gehouden. De ontwerpen zijn slechts gemar keerd met de letters B, D en G. Toch zou iemand er in zijn ge slaagd de namen te achterhalen en zou daarmee zijn voordeel willen doen. Fractievoorzitter A. Hegger van Progressief Hulst vroeg Kessen om een onderzoek, die dat ver volgens toezegde. Het is nu ech ter aan de wethouders om te be slissen of het onderzoek er ook komt. Wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening) is er in elk geval duidelijk over. „Ja, dat onderzoek moet er komen. Ik heb zó mijn best gedaan alles zo eerlijk mogelijk te laten verlo pen en nu hoor ik dat het toch is misgegaan. Ik wil weten hoe dat heeft kunnen gebeuren en wie er achter zit." Wie het onderzoek, als daartoe wordt besloten, gaat uitvoeren, is nog niet bekend. Kessen: „Daar beslissen we vol gende week pas over." De gemeente heeft veertien pro jectontwikkelaars gevraagd een ontwerp met offerte in te dienen voor de woningbouw op het Ly ceumterrein. Het ontwerp en de offerte moesten anoniem wor den ingestuurd, zodat elk plan zuiver kon worden bekeken. Acht ontwikkelaars gaven ge hoor aan het verzoek van de ge meente. Van deze ontwerpen zijn er drie kwalitatief als 'hoog' beoordeeld (B,D en G). Volgens Kayser is het niet zo dat de ontwikkelaars de gemeente fors hebben moeten betalen om mee te dingen in de race naar de invulling van het Lyceumter rein. Kayser: „Daar hebben ze zelf voor gekozen. Tekeningen en berekeningen maken kost nu eenmaal veel geld, zo tussen de 25.000 en 60.000 gulden. De ontwikkelaars willen nu een maal goed voor de dag komen en hun ontwerpen moeten voldoen aan het beeldkwaliteitsplan en diverse andere eisen, zoals duurzaam bouwen." De in- schrijfprocedure zoals die nu is gevolgd voor het Lyceumter rein, is niet nieuw voor Hulst. Ook bij de verbouwing van het stadhuis (in 1995) werd deze weg gevolgd. (Advertentie) TERNEUZEN: Noordstraat 18 I Op de eerste mei is het zover. Nick zal dan zijn intrede doen in het basisonderwijs. Hij kijkt daar naar uit, maar er is ook een probleem. In de Goese buurt waar hij metter woon gevestigd is, staan drie basisscholen: een openbare, één van protestantse en één van katholieke signatuur. Hij is met zijn ouders intus sen op alledrie de scholen langs geweest om een verge lijkend warenonderzoek te doen, maar tot voor kort leid de dat niet tot een beslissing. Overal werd hij gedegen voorgelicht en eigenlijk vond hij het overal even leuk. Tot een paar dagen geleden. Nick was in de woonkamer fanatiek bezig met hamertje tik, zijn favoriete bezigheid. En al doende kwam hij op een diepe gedachte waarin me teen zijn keuze lag besloten. „Ilc ga naar de katholieke" galmde het door de kamer, j „Daar mag ik iedere dag een kruisje slaan", en hij gaf nog I een ferme mep op zijn spij kertje. HetwerkaandeStalionsburginMiddelburgheeftvertragingopgelopendoorderegen. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg blijft nog een paar dagen gesloten voor auto's. De werkzaamhe den aan het wegdek voor de brug zijn vertraagd door de regen. Uiterlijk woensdag moet de brug weer open. De werkzaamheden zijn afgelopen maandag begonnen en hadden deze week afgerond moeten zijn. De afslui ting van de brug heeft veel verkeers overlast veroorzaakt. Verkeer uit de richting Veere staat tijdens de spits vast. Op de Kanaalweg is maar één rij strook beschikbaar. De gemeente advi seert automobilisten om via de Schroe- weg naar de stad te rijden. Voor de brug op de Kanaalweg wordt nieuwe bestrating aangelegd. Als dat werk klaar is, wordt begonnen met het bestraten van het plein voor het station. „We proberen de brug dinsdagavond weer open te stellen", zegt G. Melio van de gemeente. „Ik hoop dat het lukt, want de weersvoorspellingen zijn niet bestGisterochtend heeft het werk ook een paar uur stil gelegen. De provincie heeft de afsluiting aangegrepen om de Stationsbrug te inspecteren. „De uit slag is nog niet bekend", zegt een amb tenaar. „Misschien moet er in de loop van het jaar iets aan het wegdek gebeu ren, maar als dat zo is, zijn het simpele ingrepen, die in een dag kunnen worden uitgevoerd." VLISSINGEN - Twee minder jarige jongens uit Vlissingen hebben bekend een internetsite met racistische teksten en af beeldingen te hebben gemaakt. De site met het adres www.leef- baar-zeel.aiid.cjb.net is inmid dels uit de lucht. Het Openbaar Ministerie had op 12 februari een onderzoek ingesteld naar de makers van de site. Nog dezelf de week heeft de politie op twee adressen computers in beslag genomen. De computers bleken dezelfde afbeeldingen en tek- i sten te bevatten die op de site waren te zien. De jongens moe ten nog worden verhoord door I de officier van justitie. De jongens hebben niets te ma ken met Leefbaar Nederland of I lokale leefbaar-partijen. (Advertentie) door Eugène Verstraeten OOSTBURG - De veilige oor krabber die de Terneuzense huisarts Cors Ephraïm heeft uitgevonden is helemaal niet zo nieuw. Oostburger E. Rijckaert krabt zijn oren namelijk al vele jaren met een dergelijk hulp middel. Volgens Ephraïm gaat het echter om een exemplaar dat heel wat minder veilig is dan zijn uitvinding. ..Ik heb bijna precies dezelfde oorkrabber al meer dan 35 jaar in mijn portemonnee zitten", S laat Rijckaert weten, die met verbazing kennis heeft geno men van het verhaal over de Terneuzense oorkrabber. „Dus dat ding is helemaal niet I nieuw. Bovendien is de krabber die ik heb ook nog heel wat lux er." De 84-jarige Rijckaert kreeg de oorkrabber in zijn bezit toen j 35 jaar geleden zijn schoonmoe der overleed. „Wekwamen met de familie bij een om de spulletjes te verdelen I en toen heb ik die oorkrabber I gekregen. Sindsdien zit het ding I in mijn portemonnee en neem ik het overal mee naar toe." De oorkrabber heeft, net als het exemplaar van Ephraïm, een metalen oogje, dat bevestigd is aan een handgreepje. Het is een porseleinen klosje dat is afge- werkt met een chromen huisje. Het oorkrabbertje is zes centi- meter lang en daarmee ander halve centimeter korter dan het Terneuzense exemplaar. Rijckaert heeft geen idee hoe oud de oorkrabber is en waar zijn schoonmoeder het destijds vandaan heeft gehaald. Huisarts Ephraïm herkent de omschrijving van Rijckaert ech ter meteen. „Toevallig ben ik pas een week of vijf geleden ook tegen zo'n oorreiniger aangelo pen. Het is een zogenaame Mal tezer oorreiniger uit Solingen", weet Ephraïm. „Het handvat is maar anderhalve centimeter groot en de het metalen gedeelte is veertig millimeter lang. Daar kun je dus zo je trommelvlies mee doorsteken." Pedicures Ephraïm wijst er op dat zijn oc trooi zit in het optimaal gebruik en de veiligheid van de oorreini ger. „Niet in het feit dat het een oor reiniger is, want daarvoor kun je natuurlijk ieder hard voorwerp gebruiken." Volgens de huisarts produceert de fabriek in het Duitse Solingen vooral gereed- schapjes voor pedicures, maar staan ook de oorreinigers nog steeds op de productenlijst. Zij het niet meer in een porseleinen, maar in een iets moderner kunstof uitvoering. „Ze zijn zelfs via het internet te bestellen, heb ik gezien. Als je ze thuis laat bezorgen, kost zo'n oorreiniger toch nog 4,10 euro. En dan is hij nog onveilig ook." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het zit er dik in dat de Belgische federale re gering het plan voor aanleg van een groot windmolenpark in de Noordzee, op de Vlakte van de Raan vlakbij de Zeeuwse grens, doorzet. Volgens gedeputeerde L. Cop- poolse (CDA) is de energiever gunning al bijna afgegeven en moet uiterlijk in augustus de milieuvergunning afkomen. „Zeeland kan de zaak niet blokkeren", zei hij vrijdag in de Statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water. Het windmolenpark wordt door de combinatie Electra- bel-Jan de Nul aangelegd en omvat veertig tot vijftig grote windmolens (het juiste aantal hangt af van het vermogen per turbine). De molens krijgen een hoogte van tachtig meter. Begonnen wordt met een eerste opstelling van tien molens, maar de vergunningen worden al meteen verleend voor vijftig molens, aldus Coppoolse. Het park komt zo'n vijftien kilome ter uit de kust te liggen, ter hoogte van Knokke-Heist. De gedeputeerde deelde mee dat België nog wel nader on derzoek laat doen naar onder meer de risico's voor de scheep vaart, de invloed op het land schap en de gevolgen voor de zandbewegingen langs de kust. Coppoolse had de indruk dat de zuiderburen toch groen licht zullen geven voor het park, ook al blijven er na onderzoek nog onzekerheden bestaan. Sta tenlid L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) vond dat onjuist. „Dat is zo van: we gaan eerst maar eens bouwen en zien wel waar het schip strandt." Daar was de gedeputeerde het mee eens. „Maar harde voor waarden afdwingen blijft moeilijk." doorWout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse vissers steunen de harde acties van Belgische vissers tegen de komst van windturbineparken in zee. De vissers willen de kust- havens blokkeren en trekken ook op naar Brussel om te pro testeren tegen de vergevorderde plannen om twee windmolen parken voor de Vlaamse kust aan te leggen. j Het gaat om de Vlakte van Raan, tussen Knokke en Cadzand-Bad en om de Wenduinebank ter hoogte van De Haan. Op de Vlakte van Raan zouden in een eerste fase vijftig windmolens 1 met een hoogte van tachtig me ter op een afstand van zo 'n vij f- tien kilometer uit de kust wor den gebouwd. In een later stadium zou het park worden uitgebreid met nog eens 150 windmolens. Federaal staatssecretaris O. De- leuze van Energie wil nog veel verder gaan. Hij meent dat er i voor de Vlaamse kust voldoende ruimte is voor tien windmolen parken, die met een vermogen van duizend megaWatt een mil joen gezinnen van stroom kun- nen voorzien. De uitwerking van de plannen wordt met argusogen gevolgd door het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg, door gede puteerde L. Coppoolse (voorzit ter van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde) en door de vis serij organisatie Zevibel, die zich vooral zorgen maakt om het verlies van rijke visgronden. Gisteren kondigden de Belgi sche visserijorganisaties harde acties aan tegen de komst van de windmolens. De vissers hebben een fonds opgericht om proce dures tot voor de Raad van State uit te vechten. Daarnaast ko men er blokkades en protest marsen op Brussel. Woordvoerster L. Spegelaere: „We willen onze protesten laten horen in Brussel. Tot nu toe werd onze stem nauwelijks ge hoord. Veel van het protest dat we bijvoorbeeld uitten tijdens een inspraakbijeenkomst van de staatssecretaris kwam niet in het verslag terecht. Men blijkt niet te beseffen dat dit dossier over onze broodwinning gaat. De Wenduinebank en de Vlakte van Raan leveren tachtig pro cent van ons inkomen op. Het zijn prima broed- en paaigebie- den voor garnalen en tong." Uitbarsting Dat is Zevibel-woordvoerder H. van Geesbergen helemaal met haar eens. Zevibel onderhoudt nauwe contacten met de Belgi sche Rederscentrale, die de pro testen coördineert. „Ik kan niet uitsluiten dat Zeeuwse vissers zich - in een emotioneel moment - aansluiten bij eventuele acties van hun Belgische collega's. Persoonlijk ben ik voorstander van de juridische weg, maar eventuele emotionele uitbar stingen begrijp ik helemaal. Het gaat om uiterst belangrijke vis- stekken voor zowel de Zeeuwse als de Belgische vissei's. Voor standers van die windmolens kunnen dan wel zeggen dat de visserij maar een eindje moet opschuiven, maar zo werkt het niet. Hier zit vis en daar niet; dat is nu eenmaal zo. Je kunt de na tuur niet dwingen." Staatssecretaris Deleuze hakt voor 1 maart de knoop door. Hij beslist volgende week of er een domeinconcessie wordt toege kend voor de bouw van vijftig windturbines op de Vlakte van Raan. Eerder al ging hij ak koord met de plaatsing van vijf tig molens op de Wenduine bank. (Advertentie) naam.noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15-" Ik geef daarbij éénmalig s raartoestemming voor auto matische incasso van onder postcode. staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. \.wee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maarKj met nummer: j j~ automatische incasso 19,25). handtekening: 3 per kwartaal met automatische incasso 52,-). er,,-.. .J- 3 per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- I j. f L automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (fc 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 "71 3214"000019' De nieuwbouw bij Ter Reede in Vlissingen heeft zijn hoogste punt bereikt. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De bouw van vijftien verpleeghuiswoningen bij Ter Reede in Vlissingen ligt op schema. Het hoogste punt van het twee verdiepingen tellende complex werd gisteren bereikt. Begin volgend jaar verhuizen negen tig demente bewoners van ver pleeghuis De Poort in Koude- kerke naar het nieuwe complex. Hoe die omvangrijke verhui zing in zijn werk gaat, is nog niet bekend. „We werken momen teel aan een plan van aanpak", zegt directeur F. Bordui van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening waar De Poort onder valt. De ouderen komen met hun zes sen in een huis te wonen. Ze heb ben daar hun eigen kamer en le ven in een zo normaal mogelijk dagritme. Elk huis krijgt een ei gen woonkamer en keuken. De badkamer wordt met twee per sonen gedeeld. Daarmee gaan de bewoners er in privacy een stuk op vooruit. Op het terrein van Der Boede in Koudekerke slapen de bewoners nog veelal met vier of zes mensen op een zaal. De Poort wordt gesloopt. De bewoners verhuizen naar Nieuw-Sandenburgh in Veere, het nieuwe zorgcentrum Simnia in Domburg en naar Ter Reede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11