Slagaderknik lastig voor sporter Bliksem flitst op bevel in Hoenderloo Hyaluronzuur goed bij buikinfectie Vlees met ingebouwd groente-gen Ook vis heeft last van stress Vrije voedselmarkt geen garantie Medisch Centrum Veldhoven toont bijzondere afknelling bloedvaten aan Amerikaans leger onderzoekt inzet stinkbom postzegels ARNHEM - Buikvlies dat tijdens een operatie beschadigd raakt, kan sneller genezen door inzet van het natuurlijke ei wit hyaluronzuur. Dat blijkt uit een studie waarop M. Reijnen vandaag promoveert aan de Nijmeegse universiteit. Reijnen, werkzaam in het Rijnstate ziekenhuis in Arnhem, ontdekte tijdens zijn promotieonderzoek dat het gebruik van hyaluronzuur preventief werkt voor verklevingen en abses- sen. Volgens de promovendus is dit veelbelovend voor de behan deling van patiënten met een infectie van de buikholte. Ver- i klevingen in de buikholte zijn een belangrijk probleem omdat I ze veel complicaties veroorzaken en leiden tot chronische j klachten van buikpijn. Daarnaast is het een belangrijke oor- zaak van onvruchtbaarheid. Verklevingen ontstaan óf door operatiewonden óf door een bacteriële infectie. GPD TOKYO - In Japan lopen varkens rond die zijn uitgerust met spinaziegenen. Dit ingebrachte gen zet verzadigde vetzuren I om in onverzadigd linolzuur. Volgens onderzoeker Akira Iri- tani van de Kinki-universiteit in Japan bevat hierdoor het transgene varken twintig procent minder vet vlees. De varkens zijn al drie en een half j aar geleden geboren, meldt de New Scientist. Maar Iritani is niet eerder naar buiten ge treden, voordat hij zeker wist dat de nieuwe eigenschap (gen i FAD2) werd overgedragen naar de volgende generatie var- kens. Tot nu is de verandering aangeslagen in drie opeenvol gende generaties varkens en zeven generaties muizen. GPD EDE - Vissen kunnen net als mensen gebukt gaan onder stress, zo blijkt uit een onderzoek waarop E. H. van den Burg uit Ede volgende week promoveert aan de Nijmeegse univer siteit. Een plotselinge, snelle daling van de watertemperatuur veroorzaakt stress bij vissen, zo ontdekte Van denBurg bij het meten van de hersenactiviteit met behulp van fMRI. De stress stimuleert de kopnier van de vis (vergelijkbaar met de bijnier van de mens) tot de aanmaak van het hormoon cor- i tisol. Die stof zorgt ervoor dat de vis de nieuwe situatie weer aankan. Van den Burg ontdekte verder dat de aanmaak van Cortisol bij vissen niet alleen gebeurt via het hormoon ACTH, I maar ook nog via een hormoon dat mogelijk uniek is voor vis sen en dat nog nader geïdentificeerd dient te worden. GPD GRONINGEN - De liberalisering van de voedselmarkten in veel ontwikkelingslanden leidt niet automatisch tot een pro bleemloze graanhandel. Dat concludeert onderzoeker Arjan Ruijs uit Nijmegen, die aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveerde op een onderzoek naar de haperende graan markt in Burkina Faso. Vraag en aanbod zijn daar nog steeds niet goed op elkaar afgestemd. De econoom Ruijs nuanceert bestaande opvattingen. Zo is de verbetering van grote transportroutes minder belangrijk voor de toename van transport en de daling van de prijzen dan tot dusver werd gedacht. ,,In werkelijkheid zijn het eerder veranderingen in lokale infrastructuur die een impact op de 1 handel zullen hebben", aldus Ruijs. Hij onderzocht de samenhang van mechanismen die bepalend is voor de graanhandel. Waar andere onderzoeken zich toe- j spitsten op onderdelen van de markt en afzonderlijke proble- j men, keek Ruijs naar alle ontwikkelingen op het gebied van prijzen, vraag en aanbod, opslag en transport. Volgens hem I zouden graanhandelaren goedkopere leningen van banken moeten krijgen om eerlijker concurrentie te bewerkstelligen, Het opzetten van boerencoöperaties blij kt zowel voor produ centen als handelaren positieve gevolgen te hebben. GPD vrijdag 22 februari 2002 door Henk Hellema VELDHOVEN - Schaatsers kunnen er last van hebben, mis schien ook langlaufers en roei ers, maar vooral wielrenners of wie als training veel op de fiets zit: een knik in de bekken- of beenslagader. Sportarts G. Schep, verbonden aan het Maxima Medisch Centrum in Veldhoven, is met zijn afdeling de enige ter wereld die deze af wijking kan aantonen. Met steun van onder meer het NOC- NSF heeft hij bij tachtig duur- sporters met beenklachten on derzoek gedaan naar deze slag aderknik. Voor schaatser Hein Vergeer be tekende een knik in de slagader naar zijn linkerbeen het einde van zijn schaatscarrière en een blijvende handicap. „We zijn daar pas later achtergekomen", zegt Schep. „In zijn actieve schaatstijd was dat nog een on bekend verschijnsel." Deze af wijking komt vooral voor bij mensen die een duursport beoe fenen, waarbij de benen lang durig gebogen zijn. „Ze krijgen vooral last bij maximaal preste ren. Een been, in een enkel geval ook beide benen, verzuurt snel ler en doet meer pijn dan nor maal. Het voelt alsof er geen kracht meer in zit. Doen ze even wat rustiger aan, dan is dat ge voel binnen een paar minuten weer over." Belasting Van de huidige schaatstop bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City heeft de sport arts nog niemand op zijn spreekuur gehad, maar hij weet uit ervaring dat de afwijking bij schaatsers nog veel over het hoofd wordt gezien. „De klach ten worden eerst aan allerlei an dere mogelijke oorzaken gewe ten." De meeste ervaring heeft hij met wielrenners, die al meer alert op de typische klachten zijn. „De afwijkingen worden veroorzaakt door de extreme belasting die de bloedvaten bij het sporten ondervinden. Het steeds maar weer buigen van de heup kan een knik in de slagader veroorzaken." Waarom bij de één wel en bij de ander niet, heeft met de anato- Sportarts G. Schep onderwerpt een patiënt aan een test. mie in het bekken en de heupen te maken. „De lichaamsslag ader, of aorta, splitst zich in het bekken in twee bekkenslag aders, die zich vervolgens weer splitsen in een biltak en een tak naar een been. De problemen doen zich vooral voor in de bek kenslagader en/of in de been- tak. Vanaf deze slagaders kunnen zijtakjes naar een heup- buigspier lopen. Bij elke heup buiging kunnen die zijtakjes de slagader wat opzij trekken, waardoor deze even knikt. Bij sommigen sterker dan bij ande ren. Gebeurt dat vaak, dan kan er echt een 'kink in de kabel' ko men en schiet bij grote inspan ning de bloedvoorziening in het been tekort." Schep is deze afwijking op het spoor gekomen toen bleek dat bij wielrenners met beenklach ten, als gevolg van een vermin derde doorbloeding in de bek kenslagaders, geen vernauwing in de bloedvaten was aan te to nen. „Er moest dus iets anders aan de hand zijn, en we dachten: als een tuinslang kan knikken, kan een bloedvat dat ook." Als eerste ter wereld heeft hij ver volgens met echo-Doppler- en MRI-onderzoek kunnen aanto nen dat dat ook werkelijk het geval is. „De clou was om pati ënten niet met gestrekte, maar met opgetrokken benen in het MRI-apparaat te schuiven. Dat past net. Alleen op deze manier is de knik in het bloedvat zicht baar te maken." De sportax'ts heeft vervolgens in een studie, waarvan de resulta ten deze maand in The Lancet verschenen, tachtig duurspor- ters, onder wie vijf schaatsers, onderzocht die met beenklach ten bij hem kwamen. In veertig benen bleek een knik in de bek ken- of beenslagader te zitten. „Daarvan hebben we er 23 met een relatief simpele operatie be handeld. Door de vaatchirurg wordt de slagader op de plaats waar de knik zit, voorzichtig van het omringende weefsel los gemaakt. Het blijkt dat met de ze ingreep het afknikken kan worden voorkómen." Alle 23 patiënten vertoonden na hun operatie duidelijke verbeterin gen. Het is belangrijk dat sporters wanneer ze een machteloos ge voel in hun benen hebben, op de juiste manier onderzocht wor- foto Phil Nijhuis/GPD den, zegt Schep. „Behandeling is relatief eenvoudig, maar als het proces verder is gevorderd en het bloedvat meer bescha digd, dan is voor volledig herstel een uitgebreide vaatherstel- operatie nodig. Daarbij wordt de verdikte slagader vervangen door een stuk ader van elders uit het lichaam. De langetermijnef fecten daarvan zijn onbekend, maar we schatten die niet al te gunstig in. Een ader is slapper dan een slagader en moet, aan gezien het om jonge mensen gaat, nog wel een jaar of vijftig mee." GPD PHILADELPHIA - Met een stinkbommetje hebben velen van ons wel eens te maken ge had. Neus dicht. En dan weg rennen? Nee. Maar dat laatste wil nu juist het Amerikaanse le ger. Dat wil een stinkbom tot zijn beschikking hebben waar uit zó'n walgelijke lucht ont snapt, dat mensen maar één gedachte zullen hebben: weg- Volgens de Amerikanen zou een dergelijke stinkbom een alter natief voor traangas kunnen zijn om betogers of vijandige menigten uiteen te drijven. Of om terroristen uit hun schuil plaats te verdrijven. Maar bestaat er zo'n walgelijke stank, waardoor mensen in aller ijl de benen nemen? Volgens de Amerikaanse psychologe en geurexpert Pam Dalton wel. Op het Monell Chemical Senses Center in Philadelphia leidt ze het onderzoek naar de door het leger zo gewilde stinkbom. Maar met één stankstof komt ze er niet, weet ze heel goed. „Stank is een betrekkelijk be grip en bovendien cultureel be paald. Het zal een combinatie van smerige luchtjes moeten zijn." Zweetvoeten In Science noemt ze skatol, een geur die uit ontlasting opstijgt, organische zwavelverbindin- gen met een lucht van rotting en bederf, en vetzuren die uit braaksel en zweetvoeten naar boven komen. Daarnaast zou gedacht kunnen worden aan lij kenlucht, een mengsel van py- rolines. Maar ook al wordt er een walge lijk stankmengsel gevonden, dit zal op zichzelf nog niet voldoen de zijn om mensen op de vlucht te jagen, weet ook Dalton. De stank moet ook gevaar oproe pen. Hij moet mensen het gevoel geven dat hun ernstig onheil bo ven het hoofd hangt, waardoor ze in paniek een ander heenko men willen zoeken. Volgens de Amerikaanse leger officier Joe Kloppel moet er ook nog gestudeerd worden op een manier om de ondraaglijke, angstaanjagende stank effectief te verspreiden. Het verhaal gaat dat het Franse verzet in de Tweede Wereldoorlog over een stankmengsel beschikte, waar mee hoge Duitse officieren - daarmee tersluiks besprenkeld - te schande moesten worden gemaakt. Aan de geur lag het niet. Maar het had één nadeel: het bleek veel te vluchtig te zijn, het was zo verdwenen. GPD Vijftig jaar geleden (6 februa ri 1952) besteeg koningin Elizabeth H de Britse troon. En zoals altijd bij dergelijke ge beurtenissen werd er ook dit maal in de Commonwealth postaal flink uitgepakt. In veel gevallen direct al op 6 februari. In Groot-Brittannië werd het jubileum (6 februari) gemar keerd door de uitgifte van zes zwart-witte portretzegels met foto's achtereenvolgens geno men in 1952 (2nd), 1968 (1st), 1978 (E, gemaakt door Lord Snowdon op Windsor Castle), 1984 (45p, door Yousouf Karsh) en 1996 (65p). Alderney kwam (6/2) met een velletje met daarin een zegel van 2 pond. Het totaalbeeld van het velletje toont Elizabeth II en prins Philip op het vliegveld Heathrow op 7 februari 1952. Het Kanaaleiland Jersey pre senteerde (6/2) een zegel van 3 pond in 22 karaat goud met daarop de koningin gezeten op de troon. Ook verscheen een vel letje met de vier zegels, maar dan in 24 karaat goud en 99,9 procent zilver. Eiland Man wijdt twee emissies aan het jubileum. Deel I ver scheen 29 oktober, zes zegels met tekeningen van de koningin vanaf de kroning in 1953 tot nu. Waarden 22p,26p,39p,40p,45p 1 en 65p. DeelIIvolgde 6 februari. j Vijf zegels van 5Op met onder andere de koningin op de troon 1 en een staatsiefoto (ook in een velletje, 10 pond), alsmede een velletje met een zegel van 1 pond waarop een bronzen buste van de vorstin. Nieuw-Zeeland besteedde vo rig jaar 3 oktober al met een se rie van zes zegels aandacht aan het 50-jarig regeringsjubileum. De zegels van 40c, 80c, 90c, 1,30 dollaren 1,50 dollar herinneren aan bezoeken die Elizabeth aan Nieuw-Zeeland bracht en op een 2,00-dollarzegel de jongste officiële foto voor Nieuw-Zee- land. Australië gaf (6/2) twee zegels uit: 45c, de koningin in vroeger jaren met tiara en 2,45 dollar, de koningin met tiara in het jaar 2000. Ook verscheen een velletje met beide zegels. Canada opende het uitgiftejaar (2 januari) met een 48c-jubile- umzegel. Afgebeeld wordt de koningin met op de achtergrond een maple leaf. Gibraltar (6/2) bracht vijf ze gels in roulatie, waarden 4 x 3Op en 75p. Verder (voor zo ver nu bekend): Liberia (15 augustus vorig jaar) velletje met acht 15 dollar-ze gels; Maladiven (6/2), 4 x 10 rf. en velletje met 2 dollar-zegel; Narau (6/2), zegels van 70c, 80c, 90c en 1 dollar; ook in een velle tje plus een 4-dollarzegel; Niua- fo'ou (6/2), een velletje met ze gels van 15, 30, 40 en 54 dollar; Norfolk Islands (6/2), zegels van 45c, 75c, 1 dollar en 1,50 dollar en een velletje met de vier zegels en een 3-dollarzegel. Papua New Guinea (6/2), zegels van l,25k, l,45k, 2ken2,65k,en een velletje met de vier zegels plus een zegel van 5k; Pitcairn Islands (6/2), een velletje met zegels van 50c, 1,20, 1,50 en 2 dollar; Solomon Islands (6/2), zegels van 1, 1,90, 2,10 en 2,30 dollar en een velletje met de vier zegels plus een 10-dollarzegel; Tokelau (6/2), zegels van 40c, 1, 1,25 en 2 dollar plus een velletje met de vier zegels en een 3-dol larzegel; Tonga (6/2), zegels van 25c, 60c, 75c en 1 dollar en een velletje met de vier zegels en een 5-dollarzegel. Hero Wit door Gerard Chel HOENDERLOO - Elektriciteit is in ons dagelijks leven niet meer weg te denken. Toch staan wij pas zo'n 115 jaar 'on der stroom'. Het Nederlands Elektriciteitsmuseum in Hoenderloo laat zien hoe de mensheid er geheel afhanke lijk van werd. Maar is alle vooruitgang een verbetering? Buiten komt zwarte rook uit de pijp. Binnen brult en bonkt het. En langzaam worden de oude lampen feller. „Wij zijn het enige museum dat zijn ei gen stroom kan opwekken", zegt oprichter en consex-vator M. Ritmeester-. Achter het. hoofdschakelbox-d draait hij aan schakelaars, bedient hij weerstanden en contx-oleert hij metertjes. „Alles hier is origi neel en authentiek." We staan voor een van de meest imposante machines in het museum, de 20.000 cc metende benzinemotor uit 1910, ooit in gebruik als noodvooi-ziening in een fabriek in Lille. De ro buuste kolos is bijna mans hoog en lang als vier fornuizen. Toch leverde deze machine slechts 40 kW, niet zo veel als je bedenkt dat even verderop in het gebouwtje een 3.200 cc ag- gx-egaat uit 1960 118 kW levei-t. „Zo zie je maar wat een voor uitgang de motorenbouw in vijftig jaar heeft gemaakt", stelt Ritmeester vast. „De machines moeten draai en", is zijn nuchtere doch doel treffende filosofie achter het museum. „De techniek moet voor iedereen toegankelijk zijn." Samen met negen vrij willigers runt Ritmeester niet alleen het museum, het team restaureert ook de antieke ma chines en andere apparatuur zelf. „In oorspronkelijke staat", bezweert Ritmeester, „we gebruiken geen nieuwe materialen." De bezoeker moet vooral veel zelf kunnen doen: spannend en leerzaam, maar ongevaaiiijk voor kinderen. „Spelend met elektriciteit", noemt Ritmeester het. Zelf kreeg hij als kind een kapotte schakelaar als speelgoed. Edison De nu 63-jarige oud-elektro technicus begon in 1974 inEm- men het museum, dat in 1984 een officiële behuizing kreeg in Nijkex'k en sinds 1993 inHoen- derloo is gevestigd. Jaarlijks goed voor 11.000 bezoekex-s. Dit jaar heeft het museum er een tweede gebouw bijgekx-e- Conservator M. Ritmeester van het Nederlands Elektriciteitsmuseum toont een schakelkast. gen, geheel gewijd aan de tele graaf, telefonie, radio en tele visie. In voorbereiding is een replica van het laboratorium van uitvinder Edison waarin een beeld wordt gegeven van uitvindingen op het gebied van de elektrotechniek. Chronisch geldgebrek - het museum wordt door sponsors dx-aaiend gehouden - heeft dit ambitieuze plan in de ijskast doen belanden. De geest van Edison waart wel rond in het museum want een grote dyna mo met staande spoelen uit 1885 is gebaseerd op de techni sche hoogstandjes van deze Amerikaanse uitvinder. Verspreid over twee gebouw- tjes en vij f verdiepingen vertelt het museum het verhaal van ruim 125 jaar elektriciteit in ons land. Ooit weieens een vuurtorenlamp van zeer dicht bij gezien? Of de Siemens- booglamp? Je komt er veel be kende namen tegen. AEG, Ge neral Electric, Siemens, Phi lips. Oud-topman Frits Philips is een aantal keren op bezoek geweest en diverse authentie ke voorwerpen uit Eindhoven vonden hun weg naar de Velu- we. Met name in het nieuwe ge bouw is veel aandacht voor de ontwikkeling van de radio. Met onder meer de prachtige exemplaren van Philips' aller eerste teakhouten radiokas- ten, naar een ontwerp van architect Kalf. Of een van de eei'ste transistoxradio's. En uit Duitsland de eerste Siemens telefooncentrale. Er is zelfs een complete originele Philips- werkplaats ingericht. Statische voox-wex-pen heeft het museum uiteraard meer dan genoeg. En hele bijzonde re. Zoals de door Berlage ont worpen lichtschakelaar voor het jachtslot St. Hubertus op de Hoge Veluwe, in dezelfde voi*m als de water- en gaskx-a- nen. Of de dubbele beldrukker op het nachtkastje van konin gin Wilhelmina. Uit haar pa leis 't Loo een plafonnière. Nog een schakelaar, ditmaal uit het Vxedespaleis. Zie het vei'schil tussen het degelijke materiaal van de Duitse troepen uit de Tweede Wereldoorlog en het wegwerpspul van de Britten en Amerikanen. Bewonder de in genieuze ingebouwde voetver- warmers voor Russische kou trotserende Duitse soldaten. Huiskamer Het elektx-iciteitsmuseum is klein maar knus. Het heeft iets weg van een volgestouwde huiskamer. Met Ritmeester als bezoi-gde huisvader die er vooral op toeziet dat zijn be zoekers niets te koxl komen. De rondleiding is dan ook pei-- soonlijk. Graag gaat hij zijn gasten voor naar weer een de monstratie. Zoals de hoog spanningsontlader Di'uk op de foto Tom van Dijke/GPD knop en zie de bliksem opflit sen. Zet zelf een hotelschake ling in elkaar - je weet wel: be neden het licht aan en boven weer uit. En andersom. Trap op een fiets zelf de stroom bij elkaar, bedien vx'oegere knipper-lichtinstallaties van de Spoorwegen, hanteer de knoppen van de langzaam do vende theatexvexiichting. „Ging allemaal mechanisch", verklaart Ritmeester, „mak kelijk te repareren. Kom daar nu eens om, allemaal elekti'o- nica. Als het niet werkt, jam mer maar vanavond geen voorstelling." Nee, niet elke moderne toepassing is volgens hem een verbetering. GPD Nederlands Elektriciteitsmuseum, Krimweg 21, Hoenderloo. Tel.: 055-3782128. Website: wwio.elek- triciteitsmuseum.nl. Vanaf april t/m oktober open op drie zaterda gen per maand van 10.00 tot 17.00 uur en op alle zondagen van 12.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8