Leger Colombia bestookt rebellen PZC Indonesië laks in aanpak van terrorisme moslims Wapens verdelen China en YS Opheffing huisarrest Arafat is ophanden Zeven verdachten aangeklaagd voor genocide Oost-Timor Anti-Amerikaanse protesten in Mekka Toneelstuk bij Enron Frankrijk beperkt ruiming bij bse Zes ETA-verdachten opgepakt Alcohol uit Duitse marken Journalist Daniel Pearl dood Levenslang voor seriemoordenaar Bestand opgezegd na gijzeling senator door Fare Sri Lanka sluit bestand met Tamil Tijgers Muis en toetsenbord vaak doelwit van webfrustratie MEKKA - Moslims bidden op de berg Arafat nabij Mekka, waar twee miljoen pelgrims de jaarlijkse hadj volbrengen. Iraanse pelgrims hebben gisteren, op het hoogtepunt van de bedevaartstocht, opgeroepen tot verzet tegen de 'wereldwijde arrogantie' van de VS. Zij sloegen daarmee de waarschuwing van de Saudi- sche minister van Binnenlandse Zaken Nayef dat de autoriteiten geen enkel anti-Amerikaans protest dul den, in de wind. De leider van de Iraanse bedevaart gangers verklaarde op de Saudische staatstelevisie dat de protesten in Mekka alle moslims bekend moe ten maken met 'de komplotten van de vijand van de is lam'. Hij noemde de steun aan Palestina tegen de zio nisten de belangrijkste boodschap. Er doen dit jaar 100.000 Iraniërs mee aan de hadji. foto EPA vrijdag 22 februari 2002 HOUSTON - Bij Enron waren ze niet alleen creatief in boek houden. In 1998 zette de leiding een toneelstukje op van druk ke werkzaamheden in een uiterst geavanceerde dealingroom. Dat moest indruk maken op analisten die in Houston een be zoek brachten aan het hoofdkantoor van de inmiddels zo goed als failliete energiereus. Grote beeldschermen, computers, telefoons en andere appa ratuur waren in de dealingroom geplaatst. Op het moment dat de Enron-top, Lay en Skilling, de gasten door het nieuwe cen trum voor de Enron Energy Services (EES), rondleidde, deden stafmedewerkers alsof ze druk aan het werk waren. Maar ze belden of werden gebeld door collega's die elders in het kan toor zaten, onthulde ex-directeur Phelan van EES gisteren. Later dat jaar nam Enron de dealingroom daadwerkelijk in gebruik. RTR/ANP PARIJS - In Frankrijk worden in de toekomst geen hele kud des koeien meer afgemaakt als er een geval van de runder ziekte bse wordt ontdekt. Runderen die na 1 januari 2002 zijn geboren, hoeven niet te worden gedood. Dit blijkt uit medede lingen van het ministerie van Landbouw in Parijs. Tot dusver moest na het bekendworden van een bse-geval de hele kudde worden afgemaakt. Nu gaan deskundigen ervan- uit dat de vanaf 2002 geboren dieren door strenge controle van het voedsel beschermd zijn tegen besmetting. Sinds de ontdekking van het eerste geval van bse in 1991 zijn in Frankrijk in totaal 56.000 runderen afgemaakt. DPA MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren zes verdachte le den van de verboden Baskische afscheidingsbeweging ETA aangehouden. Minister Mariano Rajoy van Binnenlandse Za ken zei dat de drie mannen en drie vrouwen zijn opgepakt in de steden Pamplona en Burlada in het noorden van Spanje. De politie doorzocht vier woningen, waar onder meer wapens en tijdschakelaars in beslag werden genomen. De zes worden ervan verdacht een ETA-cel te hebben gevormd. AP BERLIJN - Sommige landen die in januari overstapten op de euro hebben hun oude bankbiljetten gewoon verbrand, ande re maken er wc-papier van. Duitsland heeft echter een wel heel aparte bestemming gevonden voor zijn oude marken. Ze worden verwerkt tot alcohol. Een fabriek in Schwarze Pumpe, aan de grens met Polen, heeft de verwerking van het waardeloos geworden geld op zich genomen. Het bedrijf ontvangt anderhalve ton papier per dag, zo'n honderd miljoen mark. De versnipperde bankbiljetten worden omgezet in methanol, industriële alcohol die niet geschikt is voor consumptie. Het spul wordt gebruikt als grondstof voor kunststof en verf. RTR WASHINGTON - De door islamitische extremisten in Pakis tan ontvoerde journalist Daniel Pearl is dood, heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. Zijn krant de Wall Street Journal meldde de dood van Pearl al eerder. „Wij zijn helemaal kapot van zijn dood", aldus uitgever Peter Kann. „De moord op hem is een daad van barbarij die de spot drijft met alles waar Danny's ontvoerders beweerden in te ge loven. Zij claimden Pakistaanse nationalisten te zijn, maar hun daden brengen alle waarachtige Pakistaanse patriotten te schande." AP TOULOUSE - De Franse serie moordenaar Patrice Alègre is gisteren tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Alègre (33) heeft bekend tussen 1989 en 1997 vijf vrouwen te hebben verkracht en vermoord, een zesde slachtoffer werd al leen verkracht. De rechter bepaalde dat Alègre de eerste 22 jaar van zijn straf niet in aanmerking zal komen voor vervroegde invrijheidstel ling. AP van onze redactie buitenland BOGOTA - Het Colombiaanse leger heeft gisteren tientallen bombardementen uitgevoerd op stellingen van de linkse Re volutionaire Strijdkrachten van Colombia (Fare). De Co lombiaanse president Pastrana brak woensdag het vredesover leg met de rebellen af. Hij houdt de Fare verantwoordelijk voor de gijzeling van een senator. Pastrana heeft het Colombiaan se leger de opdracht gegeven het gebied van 42.139 vierkante ki lometer in het zuidwesten van Colombia te heroveren, dat hij in 1998 aan de rebellen had overgedragen. De Fare had de toewijzing van het gebied ter grootte van Zwitserland afge dwongen als voorwaarde voor vredesgesprekken. Pastrana zet bij de campagne tegen de guerrillabeweging on geveer 13.000 militairen in. Gis teren beperkte het Colombiaan se leger zich voornamelijk tot het bestoken van stellingen van de Fare vanuit de lucht. Volgens de Colombiaanse krant El Tiempo trekken vanmorgen ze ker 5000 speciale militairen het gebied in. Het leger van de Fare telt ongeveer 17.000 manschap pen. Over de gevolgen van de bombardementen op de stellin gen van de Fare hebben de guer rillabeweging en de regering tot nu toe geen mededelingen ge daan. Directe aanleiding voor het opzeggen van de vredesbespre kingen met de Fare en het bom barderen van doelen van de beweging is de kaping van een lijntoestel woensdag. Nadat ka pers het vliegtuig hadden ge dwongen te landen, ontvoerden rebellen de senator van de oppo sitie, Jorge Gechem Turbay, en een tweede persoon. Pastrana schrijft de ontvoering toe aan de Fare. Raül Reyes, woordvoerder van de Fare, heeft echter gezegd dat hij 'niet weet wie verant woordelijk is voor de ontvoe ring'. De Colombiaanse regering en James Lemoyne, de speciale ge zant van de Verenigde Naties voor Colombia, hechten weinig geloof aan de verklaring van Reyes. Lemoyne eiste dat de Fare alle gijzelaar-s die de bewe ging in handen heeft vrijlaat. De Colombiaanse regering houdt de Fare naast de kaping verant woordelijk voor verscheidene andere ontvoeringen. De Verenigde Staten hebben hun volledige steun voor de mi litaire operatie tegen de Fare uitgesproken. ANP/AFP/EFE door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Palestijnse Be stuur heeft gisteren de arresta tie bekendgemaakt van drie verdachten in de moord op Isra els minister van Toerisme, Rechavam Ze'evi. Israël heeft hun aanhouding geëist als voor waarde voor een vertrek van Jasser Arafat uit Ramallah. De Palestijnse president zit daar al sinds december een soort huisarrest uit. Premier Ariel Sharon zei gisteravond op een persconferentie dat hij zich aan zijn woord zal houden en dat Arafat mag vertrekken als blijkt dat de verdachten echt zijn vastgezet. Maar hij liet door- schemeren dat hij als aanvul lende eis wil stellen dat de Pa- lestijnen die de wapensmokkel met het schip Karina-A hebben georganiseerd ook moeten wor den aangehouden. Ln ieder geval heeft het kabinet het laatste woord, zei hij. Agenten van de Palestijnse in lichtingendienst lichtten in de nacht van woensdag op donder dag de drie verdachten van hun bed in hun schuilplaats in Na bloes. Volgens kolonel Talal Dweikat, het hoofd van de dienst, kwam de order daartoe rechtstreeks van Arafat. De arrestanten zijn Ahed Abu- Gholmi, Basel Asmar en Hamdi Koran. Gholmi is leider op de Westelijke Jordaanoever van de Abu Ali Mustafa Brigade, de ge wapende vleugel van het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP). Hij zou de aan slag op Ze'evi hebben georgani seerd. De andere twee worden ervan verdacht de moord te heb ben uitgevoerd. Sharon heeft gisteravond in een toespraak tot het Israëlische volk bekendgemaakt dat er buf ferzones zullen worden inge steld tussen Israëliërs en Pales- tijnen. Hij bleef vaag over de plaats en de omvang van derge lijke zones, maar maakte wel duidelijk dat het niet gaat alleen gaat om fysieke barrières tussen Israël en de Westelijke Jordaan oever. „Alle Israëlische burgers zullen worden beschermd", zei Sharon met nadruk, waarmee hij aangaf dat er ook nieuwe be schermende maatregelen zullen worden genomen voor de Israë lische nedex-zettingen in bezet gebied. GPD COLOMBO - De regering van Sri Lanka is gisteren een be stand overeengekomen met de Tamil Tijgers (LTTE). Het histo rische besluit maakt deel uit van pogingen van Noorwegen een vredesakkoord tot stand te brengen na tientallen jaren strijd in het Aziatische land. Het is zeven jaar geleden dat er voor de laatste keer vredesbe- sprekingen waren. Die zijn toen mislukt. Premier Ranil Wickre- mesinghe stemde gisteren in met een document dat door Noorwegen was opgesteld na ovexieg met de regering en de Tamil Tijgers. Het staakt-het- vuren is volgens diplomatieke bronnen voor onbepaalde duur. Volgens minister Peiris van Grondwetszaken wordt de wa penstilstand binnen 48 uur offi cieel ondertekend. Later dit jaar zouden dan vredesbesprekin gen kunnen worden gehouden. De ovei'eenkomst kwam tot stand ondanks het uitbreken van gevechten op zee voor de noordoostkust van het Aziati sche eiland. Die gevechten begonnen na een periode van re latieve rust. Beide partijen hiel den zich sinds eind vorig jaar aan een staakt-het-vuren. De LTTE strijdt al sinds 1983 voor een eigen Tamilstaat in Sri Lanka. Daarbij zijn 69.000 mensen omgekomen. DPA (Advertentie) van onze redactie buitenland PEKING - De Amerikaanse president George Bush heeft China gisteren geprezen als partner in de strijd tegen het terrorisme. Hij spoorde de Chi nese president Jiang Zemin aan voor vrede te zorgen tussen zijn buurlanden. China zou de strijd tegen het terrorisme vooral kunnen steunen door Noord- Korea af te brengen van de ont wikkeling en verkoop van mas savernietigingswapens, aldus Bush. De twee wereldleiders werden het niet eens over het staken van de verkoop van raketten en nu- cleaii-e technologie door China. De Verenigde Staten willen de aanvoer van die wapens wereld wijd verminderen en zo ook een grotere eigen veiligheid be werkstelligen. Gehoopt was dat Bush en Jiang een ovei'eenkomst zouden kun nen sluiten over de beperking van China's wapenverkoop aan onder meer Iran en Pakistan. China wil in ruil daarvoor dat het verbod wordt ingetrokken om Amerikaanse satellieten met Chinese raketten te lance ren. China heeft in november 2000 ingestemd met het staken van de export van nucleaire technologie, maar volgens de VS heeft het daar nog geen be gin mee gemaakt. Bush zei Jiang gevraagd te heb ben hem in contact te brengen met Kim Jong II, de leider van Op Time Square in Hong Kong kijken voorbijgangers naar een groot scherm waarop de Amerikaanse president Bush en zijn Chinese ambtsgenoot Jiang Zemin te zien zijn. foto LoSai Hung/AP Noord-Korea, en dat land op het hart te drukken dat de VS seri eus hebben aangeboden te on derhandelen. Als hij met de lei der van Noord-Korea spreekt, kan hij hem verzekeren dat ik het meen dat onze mensen met elkaar moeten spreken." De Amerikaanse president zei voorts dat China er toe kan bij dragen dat de strijd tegen de ter reur op het Koreaanse schierei- land vreedzaam verloopt. „Niet op elk front in de strijd tegen de terreur worden problemen met geweld opgelost", zei Bush, „Op sommige fronten worden pro blemen door gesprekken en di plomatie opgelost en China kan daarbij zeer behulpzaam zijn." De wapenverkoop is niet het enige heikele punt dat de VS en China verdeelt. Jiang weigerde in te gaan op vragen van Ameri kaanse journalisten over onder drukking van religies in China, met name de arrestatie van tien tallen katholieke bisschoppen, en over de Chinese houding ten aanzien van Irak. AP Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) doorTheo Haerkens JAKARTA - Indonesië gaat samen met de Filipijnen informatie uitwisselen om moslimterrorisme aan te pakken, zo is gis teren afgesproken. Eerder werd al zo'n af spraak gemaakt met buurland Maleisië. Ook Thailand sluit zich mogelijk aan. De samenwerking van Indonesië met zijn buurlanden op het gebied van de terreur bestrijding loopt niet soepel. De Filipij nen, Singapore en Maleisië pakten al tientallen ver-dachten op, onder wie Indo nesiërs, maar Indonesië zelf heeft dat tot dusver nagelaten. Dat levert het land een reputatie van laksheid op. Wel verhoorde de politie de leider van een moslimkostschool uit Midden-Java, Abu Bakar Ba'asyir (64). De politie zag echter geen reden hem te arresteren, al etaleert hij openlijk zijn bewondering voor Bin Laden. Verscheidene leerlingen van Ba'asyirs school zijn elders opgepakt wegens con tacten met terreurgroepen. De meest op vallende is Fathur Rohman Ghozi, een In donesische explosievenexpert die zich bedient van verscheidene paspoorten en in wiens achtertuin in het zuiden van de Filipijnen duizend kilo explosief materi aal is gevonden. De tip die hem fataal werd, kwam uit Singapore. Volgens minister van buitenlandse zaken Hasan Wirayuda lachen Indonesiërs over de overdreven angst voor Osama bin La den. Hij weersprak de aantijging, met na me van Singapore, dat zijn regering te weinig doet tegen terroristen. Maar in middels oefenen ook de Verenigde Staten openlijk druk uit op Jakarta om actie te ondernemen. Radicale moslimgroepen beheersen gere geld het nieuws in de archipelonder meer vanwege hun dreiging om buitenlanders, vooral Amerikanen en Britten, het land uit te jagenDe mannen van de moslimmi litie Laskar Jihad deden mee aan het bloedvergieten in de Molukken en in Poso in Centraal-Sulawesi. Afgelopen week trokken ze naar Atjeh, waar hen door het leger de wacht werd aangezegd: er was geen behoefte aan meer onrust. Laskar Jihad zegt niets te maken te hebben met Al Qaeda. Nogal wat politie ke waarnemers in Indonesië zijn geneigd dat te geloven. Zij zien het radicalisme als product van de liberalisering die sinds de val van dictator Soeharto is ingezet. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Vijf minuten ge wacht en de gevraagde inter netpagina is nog steeds niet geladen? Of de helpknop geeft helemaal geen hulp? Voor ruim de helft van inter netgebruikers zijn dit rede nen om minstens een keer per week buiten zinnen te raken. Volgens een onderzoek dat de Britse omroep BBC gisteren naar buiten bracht, moeten muizen en toetsenborden het daarbij nogal eens ontgel den. Bij 7 procent van de on dervraagde websurfers zijn de apparaten niet veilig na een teleurstellende interne tervaring. Een gefrusteerde IT'er gaf zelfs toe zijn laptop van ruim 4000 euro aan gru zelementen te hebben ge gooid. Maar ook collega's zijn niet altijd veilig. Als een van hen door het lint gaat als zijn computer weer eens vastloopt, is het wellicht het beste de ruimte te verlaten. Want 2 procent is zelfs wel eens uit frustratie een collega aangevlogen. Maar ook wraak op het inter netbedrijf blijkt een goede remedie. Zo bestelde een consument die via internet een tv had gekocht maar hem niet kreeg afgeleverd, voor 500.000 euro spullen bij het betreffende bedrijf, met een valse creditcard. Overigens worden de meeste mensen niet echt kwaad als zij tegen problemen oplopen bij het internetten. De helft zet zijn computer gewoon uit. Eén op de tien barst da gelijks in woede uit. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - In Indonesië zijn zeven voormalige ambtenaren en militairen aangeklaagd we gens genocide in de voormalige Indonesische provincie Oost- Timor in 1999. Een woordvoer der van de openbare aanklager in Jakarta heeft dit gisteren meegedeeld. Het gaat om voormalig gouver neur Abilio Jose Osorio Soares, de ex-politiechef in het gebied Timbul Silaen en een voormalig districtshoofd in het gebied, ko lonel Herman Sedyono. Ook drie lagere militairen - de offi cieren Kashadianto, Sugito en Syassuddin - en politieagent Gatot Subiaktoro zijn aange klaagd. De zeven staan op de lijst van achttien verdachten, die vorig jaar al door Indonesië werd vrijgegeven. Het is onduidelijk of alle ver dachten dezelfde aanklacht te gen zich zullen horen uitspre ken. De beschuldiging tegen de zeven luidt onder meer genoci de, ernstige mensenrechten schendingen en schendingen van commando-verantwoorde lijkheid. De straffen kunnen va riëren van tien jaar gevangenis straf tot de doodstraf. De aanklacht is gebaseerd op een moordpartij in september 1999 in de regio Suai. Daar wer den een groot aantal vluchtelin gen en priesters in een kerken- complex gedood. De aanklagers hebben laten weten in een later stadium nog meer zaken aan de dossiers van de zeven verdach ten toe te voegen. De Britse omroep BBC meldt dat een van de meest belangrij ke verdachten, generaal-ma- joor Adam Damirr, niet is aan geklaagd. Dat geldt ook voor militieleider Eurico Guterres, die vorig jaar in Jakarta werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens het aan zetten tot geweld in West-Timor in 2000. Het VN-bestuur in Oost-Timor, dat zich in 1999 na een referen dum afscheidde van Indonesië, heeft vorig jaar 99 verdachten aangeklaagd in verband met het bloedbad dat pro-Indonesische milities in aanloop naar het re ferendum in Oost-Timor aan richtten. Afgelopen maandag vaardigde het hof van beroep in de hoofd stad Dili een internationaal ar restatiebevel uit tegen Guterres en zeventien van zijn aanhan gers. Indonesië heeft echter gewei gerd deze verdachten aan Oost- Timor uit te leveren. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5