PZC sport Feyenoord toont ander gezicht Leeds United schrikt niet van PSV 23 Onderzoek OM naar mishandeling Davids Toppers zorgen voor tumult aan de Maas Rotterdammers ineens opmerkelijk zelfbewust in Glasgow: 1-1 Voetballers in bres voor overspelige Nigeriaanse Verstappen past stoeltje Sauber Ajax favoriet bij voetbalfans Beckham gaat kleding ontwerpen vrijdag 22 februari 2002 Pierre van Hooijdonk is in een fel grondgevecht verwikkeld met Bert Konterman van Glasgow Rangers. foto Cor Vos/AN P door Jaap van Essen GLASGOW - Rare jongens die Rotterdammers. In de Neder landse competitie klungelt het team van Bert van Marwijk van j de ene naar de andere matige vertoning. Gisteren in het voor- af zo gevreesde duel op Ibrox in Glasgow droop ineens het zelf- I bewustzijn van Feyenoord af. De beloning voor die positieve I gedaanteverwisseling werd j slechts gedeeltelijk geïncas seerd. Het 1-1-gelijkspel tegen ROME - Alle Italiaanse prof voetballers uit de Series A en B hebben zich gemobiliseerd voor een demonstratie tijdens de competitiewedstrijden van ko mend weekeinde, j Zij trekken zich het lot aan van de Nigeriaanse Safiya Husaini, die in de stad Sokoto door een islamitische rechtbank tot steniging is veroordeeld wegens overspel. De voetballers in Ita lië en ook de scheids- en grens rechters zullen allen een T-shirt dragen met daarop een portret van de 35-jarige vrouw met daaronder de vraag: „Wie werpt de eerste steen.Het shirt is gis teren gedemonstreerd door Gi useppe Pancaro, verdediger van 1 Lazio Roma. Komend weekeinde vormen spelers en spelleiders voor de af- strap een menselijke ketting om de publieke opinie te winnen voor de zaak van Safiya. De ac tie is opgezet door de Italiaanse voetbalbond met de spelersvak bond en de unie van arbiters. De instanties hebben een beroep gedaan op president Olusegun Obasanjo om het vonnis van de islamitische rechtbank in Soko to nietig te verklaren. AFP Glasgow Rangers was minder dan waar Feyenoord recht en ook uitzicht op had. In de zeventigste minuut was de kleine Japanner Ono degene die de op dat moment dikverdiende 0-1 inschoot. Niemand van het blauwe Schotse legioen kon er eigenlijk iets op afdingen. Ster ker, de fans van de thuisclub ergerden zich hoorbaar en zichtbaar vooral aan hun eigen spelers. Geen wonder, want die presenteerden zich merendeels als angstige schoothondjes. Om onduidelijke redenen werd Feyenoord in Glasgow ge vreesd. Pierre van Hooijdonk gaf gis teravond in ieder geval het goe de voorbeeld aan zijn ploegge noten. Wetende dat hij met voorsprong de minst populaire Nederlander in het Ibrox Stadi um was, bleef hij na de war- ming-up extra lang op het veld. Al zijn medespelers zaten reeds in de kleedkamer, terwijl de voormalige spits van Celtic nog een balletje trapte. Het gejoel van de 50.000 was oordovend wegens deze provocatie, maar Big Pierre toonde zich niet on der de indruk. Hij bleef niet eens stoïcijns onder de tienduizen den verwensingen; hij leek er zelfs van te genieten. En daar mee was de toon voor de eerste helft gezet. Rangers startte wel erg bleekjes. De recordkampi oen straalde geen moment uit dat hij zich in staat achtte Feye noord even te pakken. Ingetogen De Rotterdammers die de laat ste weken ook niet bepaald aan hun zelfvertrouwen werkten, begonnen ook ingetogen aan het klusje, maar kregen al snel door dat er heus geen Schotse storm loop te verwachten zou zijn. En dat gaf blijkbaar moed, want steeds makkelijker ging de bal van voet naar voet. In de eerste helft leverde dat wat halve mogelijkheden op, waar van een schot van Kalou nog het gevaarlijkst was. Na de pauze kreeg het Rotterdamse over wicht echt gestalte. Ongekend soepel waren de aanvallen soms. Ongekend makkelijk ook bleef de defensie overeind. Van Marwijk durfde het zelfs aan om met Robin van Persie (voor Ka lou) nog een tweede tiener in het elftal te brengen. Ono week uit naar rechts en was daarvandaan binnen luttele minuten succes vol. Glasgow Rangers, zonder de nog steeds geblesseerde Ronald de Boer, begon pas te voetballen toen Feyenoord die voorsprong had genomen. Hoe onrecht vaardig voetbal kan zijn bleek tien minuten voor tijd. De acht tienjarige Loovens poogde een fout van zichzelf te herstellen. Hij deed dat iets te enthousiast en vloerde de Deen Peter Lo- venkrands. De Franse arbiter Poulat aanschouwde de valpar tij van zeker veertig meter af stand, maar gaf toch een straf schop. Terwijl Glasgow Rangers tot dan geen echte kans had ge had, stond het ineens 1-1, omdat Ferguson raakschoot. Tevredenheid Het verspelen van de voor sprong was onnodig, te wijten aan onervarenheid van een jeugdspeler die op dat ene foutje na overigens keurig overeind bleef. De puntendeling was ech ter heel wat meer dan de meeste Feyenoorders hadden durven hopen. En dus overheerste na afloop tevredenheid. Na de ne derlaag bij Vitesse en met de confrontatie tegen Ajax (over anderhalve week) in het voor uitzicht konden de club én voor al Van Marwijk wel een opsteker gebruiken. Een smet voor Feyenoord was dat een honderdtal fans in het Ibrox-stadion voor ongeregeld heden zorgde. Ze braken uit hun eigen vak en bestormden de supporters op een nabijgelegen deel van de tribune. Dergelijke vechtpartijen zijn zowel in Schotland als Nederland zeld zaam geworden. Drie jaar lang gebeurde er rond om Europese duels van de Rot terdammers vrijwel nooit meer iets, maar de invasie van giste ren en de misdragingen op de luchthaven van Charleroi, zul len weer voor gefronste wenk brauwen zorgen op de Uefa- kantoren in Nyon. Glasgow Rangers - Feyenoord 1-1 (0-0). 72. Ono 0-1, SI. Ferguson 1-1 (strafschop). ScheidsrechterPoulat (Fra). Gele kaart: Ricksen (Glasgow Rzasa, Van Hooijdonk, Loovens, Tomasson (Feyenoord). Aantal toe- schouioers: 49.441 Glasgow Rangers: Klos; Ricksen, Amoruso, Konterman en Numan; Ferguson, Vidmar en Hughes (82. Latapy); Caniggia. Flo (60. Mols) en Lovenkrands. Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Loovens, Paauive en Rzasa; Bosvelt, Tomasson en Van Wonderen; Kalou (57, Van Persie), Van Hooijdonk en Ono. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie in Amsterdam begint een strafrechtelijk onderzoek naar voetballer Edgar Davids. Dat heeft een woordvoerder van het OM gisteren bekendge maakt. Aanleiding is de aangif te van zware mishandeling die zijn ex-vriendin Sarah eerder deze week deed. Het gaat in de aangifte om acht gevallen van mishandeling, waarvan ongeveer de helft zich in Italië afspeelde. De ex-vrien- din heeft ter illustratie van haar verhaal ook foto's van de kwet suren die ze daarbij opliep aan geleverd, aldus de woordvoer der van het OM. De speler van Juventus en Sarah kregen in 1998 een relatie. De mishandelingen zijn volgens het slachtoffer medio 1999 be gonnen. Zij was toen in ver wachting van Davids zoontje, vertelde het OM. De twee zijn inmiddels al anderhalf jaar uit door Hans Koenekoop AMSTERDAM - Fred Grim staat volgend seizoen niet meer onder de lat bij Ajax. De 36-jari- ge doelman heeft gisteren van zijn werkgever te horen gekre gen dat hij na afloop van dit sei zoen geen nieuw contract krijgt aangeboden. Het is niet zeker of Grim, bezig aan zijn elfde seizoen bij de veelvoudig landskampioen, de club ook echt zal verlaten. Hij heeft in zijn huidige contract de mogelijkheid laten opnemen na dit seizoen aan Ajax verbonden te bijven. Komende week praat technisch directeur Leo Been hakker met hem over een moge lijke positie in de technische staf van Ajax. Dit stizoen maakte de voorma lige "rainer Co Adriaanse de keuze voor Fred Grim als eerste doelnan. Ajax' tweede keus, elkaar, maar onderhielden nog contact vanwege het zoontje. De mishandelingen gingen steeds door. Begin deze maand ging het voor het laatst mis, toen de 28- jarige voetballer zijn zoontje en ex-vriendin in haar woning in Diemen bezocht. Het OM beraadt zich nog op de vraag of de gevallen in Italië ook onderzocht moeten worden. Soms volstaan drie of vier ge vallen van mishandeling voor de rechter, legde de woordvoer der uit. Davids ontkent alle be schuldigingen, liet zijn advo caat G. Spong gisteren weten. ,,Hij zal meewerken aan het on derzoek. Zodra hij wordt opge roepen voor een verhoor, zal hij komen." Davids kreeg toestemming van de club om de training van gis teren te laten schieten, vertelde een woordvoerder van Juven tus. „Hij wilde vrij wegens per soonlijke omstandigheden. Morgen traint hij weer gewoon mee en zondag is hij beschik baar tegen Torino." ANP/RTR Bogdan Lobont, werd verhuurd aan Dinamo Boekarest. Ko mend seizoen keert de Roemeen die ook keeper is van het natio nale elftal van zijn land, terug in de selectie van de huidige coach Ronald Koeman. Bovendien heeft Koeman bij het samen stellen van zijn selectie de be schikking over Joey Didulica en Maaiden Stekelenburg. Fred Grim kwam in 1984 van de amateurs van JOS bij de selectie van het eerste elftal van Ajax. Drie jaar later verhuisde hij voor acht seizoenen naar Cam- buur Leeuwarden. Daar vestig de hij een bijzonder record door 227 duels op rij het doel van de Friese ploeg te verdedigen. In 1994 keerde Grim terug naar Ajax. Voor de Amsterdammers kwam hij negentig keer uit in competitiewedstrijden. In to taal heeft hij 362 duels in het be taalde voetbal op zijn naam staan. ANP HINWIL - De kans is groot dat Jos Verstappen testrijder wordt bij het Zwitserse Formule-1- team Sauber. De Limburger bracht gisteren een bezoek aan de renstal en paste een stoeltje. „Sauber is in mij geïnteresseerd als test- en reserverijder", zei Verstappen. „Het is voor 95 procent zeker dat het doorgaat." Zijn manager Raymond Vermeulen bena drukte dat er nog geen contract is getekend, maar spreekt van een „fantastische ontwikke ling". Bij Sauber rijden dit sei zoen Nick Heidfeld en de 20-ja- rige Braziliaan Felipe Massa. Het team had echter nog geen testrijder. ANP ZEIST - Ajax is voor de voetbal fans de grootste kanshebber op de landstitel. De Amsterdamse ploeg wordt volgens 49,9 procent kampioen in het seizoen 2001-2002. Dit blijkt uit een KNVB-enquete onder 1836 voetballiefhebbers. PSV kreeg 23,7 procent van de stemmen, Feyenoord 22,7. In een nationale titel voor SC Hee renveen, de huidige nummer vier van de eredivisie gelooft 3,7 procent van de stemmers. GPD LONDEN - David Beck ham wordt kledingont werper. De artistieke voetballer van Manches ter United en het Engelse elftal staat bekend om zijn gevoel voor mode. De Britse warenhuisketen Marks Spencer gaat Beckham binnenkort con tracteren als hulp bij het ontwerpen van jongens- kleding. Een woordvoer der van M S verklaarde dat de zaak binnen enkele dagen wordt beklonken. Beckham liet weten al be zig te zijn met zijn nieuwe job. „Ik wil dat soort kle ding ontwerpen die ik als jongen van 6 tot 14 jaar zelf graag zou willen dra gen." Het hoofdberoep van David Beckham blijft vooralsnog voetballer. RTR door Mare Molenaars ROTTERDAM - Tumult aan de Maas. Het klinkt als de ti tel van een spannend boek. Maar het verhaal van de vier de speeldag van het ABN AMRO-tennistoernooi leest dan ook als een spannende roman: Kafelnikov is tennis even beu, Santoro die een straatverbod eist voor scheidsrechter Graff en Hen man als de risee van het Rot terdamse legioen. Het werd al met al een on stuimig dagje in Rotterdam. Het meest sensationeel was nog wel de uitschakeling van Yevgeni Kafelnikov, als tweede geplaatst en dus niet de eerste de beste. De Rus ging in drie sets ten onder aan het Kroatische spervuur van Ivan Ljubicic: 6-7, 6-4, 3-6. „Of dit mijn laatste wed strijd was in Rotterdam? Ik mag het hopen", mopperde Kafelnikov meteen na afloop van de partij. De bekentenis had overigens niets van doen met de uitslag van de wed strijd. Kafelnikov speelt graag in Ahoy', waar hij in 1999 nog met de titel aan de haal ging. Maar de Rus is moe. Doodop. Fysiek en mentaal. „Ik ben met mijn 28 jaar misschien wel een jonge vent, als tennisser ben ik al weer op de weg terug. Ik voel dat ik ouder en trager word. Ik moet ook misschien wel drie keer zo hard werken om die jonge spelers, die zoveel sterker en zoveel sneller zijn, partij te bieden. Maar er komt een moment dat zelfs dat niet meer genoeg is." Zijn enige drijfveer om nog keihard te trainen, is de Da- vis Cup. „De enige titel die nog op mijn erelijst ont breekt. Mocht het dit jaar wel lukken, dan stop ik meteen. Ik heb dat vorig jaar ook ge zegd, maar toen verloren we in de kwartfinale." Koningsduo Kafelnikov vormt in de Da- vis Cup een koppel met Ma- rat Safin. Op papier een ko ningsduo, geen enkel ander land heeft twee spelers in de toptien van de wereld, maar de tegenstand in de landen- wedstrijd is niet mals. In april staan de Zweden in Moskou op de stoep en dat land beschikt met spelers als Johansson (die gisteren ver loor van Clement) en Enqvist (die zich ziek afmeldde) eveneens over een behoorlijk potentieel. Best kans dus dat Kafelnikov volgend jaar op nieuw in Rotterdam afmeert om zijn pensioen aan te kon digen. Nu of later, het afscheid van Ahoy' zal hoe dan ook min der rumoerig zijn dan de wij ze waarop Fabrice Santoro gistermiddag de sportarena verliet. Kafelnikov vloekte en tierde weliswaar dat het een aard had, smeet meer dan eens met zijn racket, maar lag toch vooral overhoop met zichzelf. Ljubicic sloeg der tig aces en dat was zelfs voor de koele Rus te veel. Nee, dan Santoro. De kleine Fransman zocht de schuld van het verlies tegen Tim Henman juist niet bij zich zelf. Én ook niet bij zijn te-, genstander, maar bij scheidsrechter Lars Graff. Santoro eist van de tennisor- ganisatie ATP zelfs dat de Zweedse umpire nooit meer op de stoel plaatsneemt als hij een wedstrijd speelt. „Want ik wil die man nooit meer zien", brieste hij na af loop. Santoro voelde zich be kocht en verraden. „Die eer ste bal van Henman, op 5-4 in de derde set, was zeker twin tig centimeter uit. Iedereen zag dat, maar Graff deed of zijn neus bloedde. Vervol gens maak ik wel drie punten op rij. Dat betekende dus fei telijk de winst in de wed strijd. Nu verlies ik een prachtige wedstrijd door een falende umpire," Strafpunt Santoro toonde ook op de baan zijn temperament. Eerst schold hij Graff de huid vol, vervolgens maakte hij met zijn racket een gebaar alsof hij hem neer wilde schieten. Dat optreden lever de hem in de beslissende game zelfs nog een strafpunt op, maar ook de sympathie van het publiek. Henman moest het vreemd genoeg ontgelden, ook al had de be deesde Brit part noch deel aan het pandemonium. Hen man etaleerde juist zijn grote professionaliteit en hield het hoofd koel: 7-5,4-6, 7-5. „Fabrice liet zich gaan. Mijn opdracht was om me niet van de wijs te laten brengen en te profiteren van de situatie. Natuurlijk was ik nerveus, matchpoint tegen, publiek tegenmaar ik heb me niet la ten beïnvloeden." GPD Eindhovenaren weer onmachtig in Europese wedstrijd door Henk van Weert EINDHOVEN - Ooit zei Erik Gerets dat PSV in Europese wedstrijden dit seizoen een ploeg is die het 'net niet' heeft. Gisteravond tegen Leeds Uni ted werd die stelling opnieuw bewaarheid. Ze mocht zelfs nog wat ruimer geïnterpreteerd worden. PSV kon Leeds United bijna een wedstrijd lang geen schrik in de broek jagen. Zo bleef het 0-0Dat was logisch en terecht. PSV mag het over een week nog eens proberen in Yorkshire, waar een offensiever ingestelde tegenstander ver wacht mag" worden. Juist dat vooruitzicht zal PSV een beetje hoop geven dat de kwartfinale van het Uefa Cuptoernooi be reikbaar is. Perspectieven Al wat PSV is, zal de komende dagen nog wel eens terugden ken aan die memorabele wed strijden die PSV in 1995 speelde tegen Leeds United. Toen veeg den de Eindhovenaren uit (3-5) en thuis (3-0) de vloer aan met de Engelsen. Ene Ronaldo stond in de spits, de sky was toen even de limit voor Eindhoven. Maar het zijn andere tijden en andere perspectieven voor PSV gewor den. Dat werd in het Philips Stadion nog maar eens onder streept. In aanvallend opzicht konden de Eindhovenaren op eigen kracht veel te weinig afdwin gen. Wellicht dat PSV als coun- terploeg in Engeland wel azijn kan sprenkelen in het straf schopgebied van Nigel Martyn: dan ongetwijfeld met de snelle Mateja Kezman in de basis. Erik Gerets preludeerde daar na af loop al op. „Wij hebben snelheid in de ploeg. Laten we in Leeds de kat uit de boom kijken." Pol gras Voetballen, dat wilde PSV tegen Leeds. Lekker de bal het werk laten doen. Niet strijden om elke pol gras, want daarin zijn de mannen van O'Leary beter. Dat uitgangspunt kreeg alleen vorm in het eerste kwartier. Toen speelde PSV het spelletje dat Gerets wilde zien. Het elftal be gon in een flink tempo, liet de bal goed rond gaan, hield de or ganisatie intact, vond zijn bui tenspelers en leed geen overbo dig balverlies. Leeds United was er maar heel even van onder de indruk. De Engelsen lieten zich niet gek maken, bleven dicht bij elkaar spelen en voelden aan dat deze PSV-doelman Patrick Lodewijks (links) en Mark van Bommel verlaten teleurgesteld het veld na het doelpuntloze gelijkspel tegen Leeds United. foto Olaf Kraak tegenstander niet langdurig pressie zou kunnen ontwikke len. Drie kansen kreeg" PSV in die openingsfase. Van Bommel zwiepte de bal twee keer over het doel, Bruggink kon te weinig kracht zetten achtereen kopbal. Daarna keerde het tij. Leeds United bezorgde zijn tegenstan der angst met enkele vrije trap pen, die tot onoverzienbare si tuaties voor het doel van de jarige Lodewijks leidden. De ene keer vergat Smith de bal in te tikken, de andere keer haalde Vennegoor of Hesselink de door Viduka ingeschoten bal van de lijn. Daarna zag Leeds United een ander PSV. De Eindhovenaren bonden in, meden risco's en kon den voorin weinig potten meer breken. Dat was ook de verdien ste van de centrale verdedigers Matteo en Ferdinand, die onbe rispelijk speelden en de Engelse middenvelders die het hoofd er bij hielden. Oplossing In de tweede helft werd PSV al maar onschuldiger. Tot aan Dennis Rommedahl ging het al lemaal best redelijk. Maar van uit die stelling vond PSV bijna nimmer de logische oplossing, het verrassende vervolg in het strafschopgebied, dat werkelij ke dreiging voor de gasten had kunnen betekenen. Een net niet-situatie. Gerets had Gakhokidze kunnen wisselen, die door Mills uit de wedstrijd gespeeld was. Maar hij koos ervoor om zijn systeem te handhaven en haalde Ven negoor of Hesselink naar de kant voor Kezman. Hopend op een bal die goed viel tussen Mat- teo/Ferdinand en doelman Mar tyn. Maar de Joegoslaaf bracht ook niet de oplossing mee. Daarvoor gaf Leeds United ge woonweg te weinig ruimte weg. Zo viel de wedstrijd geruisloos in het slot. PSV mocht nog van geluk spreken dat Kewell, Vidu ka en Bowyer kleine kansen niet wisten te benutten. Zelf kwam PSV niet eens zover in de tweede helft. Het laatste kwartier legde de thuisploeg nog maar weinig initiatief aan de dag. Een 0-0- gelijkspel als basis voor de re turn is, op de keper beschouwd, zo slecht nog niet. PSV bleef bo vendien dit seizoen thuis onge slagen in Europese wedstrijden. Leeds-manager David O'Leary twijfelde tussen tevredenheid en teleurstelling. „Ik ben ver rukt over de prestatie van mijn elftal. Alleen jammer dat we hier geen doelpunt gemaakt hebben." Gerets deelde ook een compliment uit. „Het midden veld van Leeds was erg goed. Er was voor ons geen doorkomen aan. Alleen als je een topdag hebt, lukt je dat." PSV - Leeds United (Eng) 0-0. Scheidsrechter: Braschi (Ita). Aan tal toeschouwers: 33.000. PSV: Lodewijks; Bogelund, Ooijer, Hofland (67. Nikiforov) en Bouma; Rommedahl, Vogel, Vati Bommel en Gakhokidze; Bruggink (36. De Jong) en Vennegoor of Hesselink (60. Kezman). Leeds United: MartynMills, Ferdi nand, Matteo en Harte; Boioyer, Da- court, Bakke en Kewell; Smith en Viduka. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45