Patiënt trekt vaker de grens over 15 Maria is de mensen tot troost De oorkrabber van Cors Ephram Duumpje stapt naar Zaak protestvisser in mei voor rechter politie met klachten beleid bomenkap Zorgverzekeraars vergoeden duizenden behandelingen in Belgische ziekenhuizen msmmmmmmt ÜPMIOT im MOOI GJÜ31T W KM yeMSapitcji'iM De Vries komt snel kijken naar kustplannen HEROPENING Welkom op onze mode-receptie zeeuwse almanak Veerkrachtig MODEHART VAN GOES laaslander Halfvol Vol van smaak! apin Nu voor moor €2,251 ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 22 februari 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het aantal Zeeuwse en Brabantse patiën ten dat voor een medische be handeling de grens over trekt, groeit gestaag. De zorgverzeke raars CZ en OZ vergoeden jaarlijks vele duizenden behan delingen in Belgische zieken huizen. De verzekeraars sluiten ook steeds meer overeenkomsten met ziekenhuizen bij de zuider buren. Op die manier worden lange wachtlijsten inNederland omzeild. Uit onderzoek blijkt dat Neder landse patiënten zich steeds va ker in het buitenland laten be handelen aan aandoeningen waarvoor in Nederland een wachtlijst bestaat. Het gaat jaarlijks om vele duizenden mensen, die of in België of in Duitsland onder het mes gaan. De verwachting is dat de ko mende jaren nog veel vaker van de buitenlandroute gebruik zal worden gemaakt. Zorgpas CZ in Tilburg (met een vestiging in Goes) is met 1,9 miljoen ver- zekerden een van de grote zorg verzekeraars in ons land. Vorig jaar gaf de verzekeraar aan on geveer 1500 wachtenden toe stemming zich over de grens te laten behandelen. Bovendien maakten 3000 men sen gebruik van de zogenoemde zorgpas die automatisch recht geeft op behandeling in het bui tenland. Het aantal Zeeuwse en Bra bantse patiënten dat vorig jaar medische hulp in het buitenland zocht, ligt beduidend lager. CZ gaf 275 Zeeuwen en ruim 1600 Brabanders toestemming voor een behandeling in met name Vlaanderen. Vorig najaar be sloot CZ contracten te sluiten met alle Vlaamse ziekenhuizen. Alleen als het gaat om zoge noemde topklinische zorg moet vooraf toestemming worden ge vraagd. Dit jaar hoopt CZ maandelijks overeenkomsten te sluiten met een of twee zieken huizen. OZ Zorgverzekeringen, vooral actief in Zuid-West-Neclerland, kijkt al jaren over de grens. Ook OZ heeft contracten gesloten met een aantal ziekenhuizen in de Vlaamse grensregio. Ook bij OZ gaat het om topklinische zorg (cardiochirurgie, nierdia lyse, neurochirurgie en neona tologie). De grensoverschrijdende zorg begon in het voorjaar van 1999 als een experiment, maar is nu helemaal ingeburgerd. De Zeeuwse-Vlaamse cliënten van OZ waren al langer vertrouwd met medische zorg over de grens. Al sinds '78 maken ze ge bruik van de Bijzondere rege ling geneeskundige hulp in Bel gië. Jaarlijks maken enkele duizenden patiënten (gemid deld zo'n 5000) gebruik van de regeling. Ook andere grote verzekeraars in Nederland maken veelvuldig gebruik van de buitenlandrou te. Ohra/Nuts/Delta Lloyd (1,1 miljoen klanten) stuurt maan delijks zo'n 40 patiënten door naar een Duits of Belgisch zie kenhuis, Agis (1,8 miljoen ver zekerden) vergoedde vorig jaar enkele tientallen behandelin gen over de grens, net als Ami- con (1,1 miljoen verzekerden) en Achmea (2,4 miljoen). VGZ (1,9 miljoen) stuurde vorig jaar 104 patiënten naar een Belgisch zie kenhuis. Explosief De wachtlijstbemiddelaars van de zorgverzekeraars speuren wel eerst naar plaatsingsmoge lijkheden in eigen land. Pas daarna wordt over de grens ge keken. Het zoeken naar ruimte voor behandeling in Nederland se ziekenhuizen zette de bemid delaars onlangs op het spoor van het ziekenhuis Zeeuws.- Vlaanderen. Daar nam het aan tal hulpvragen uit de rest van het land plotseling explosief toe. Hoewel Zeeuws-Vlamingen voorrang hebben, is de zieken huisdirectie niet ongelukkig met de groeiende vraag. Op die manier worden budgetkortin- gen (door het niet volledig be nutten van de capaciteit) voor komen. Zuster Justine van Acker uit Hulst bewaart haar kaartjes met afbeeldingen van de heilige maagd in vele verzamelmappen. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht HULST - Maria, moeder van God. Daar kunnen de mensen een voorbeeld aan ne men. Zij is de weg naar het geluk. Aldus zuster Justine van Acker uit Hulst. Zuster Justine is gelukkig met Maria. Wie haar kamer in verzorgingshuis De Blaau- we Hoeve in Hulst binnenkomt, zal dat beamen. Overal waar je kijkt, zie je Maria. Beeldjes, kaarsen, medailles, openers, sleutelhangers, boeken en postkaarten. Zuster Justine spaart alles. Al op jonge leeftijd werd zij gegrepen door Maria. Op twintigjarige leeftijd, 62 jaar geleden, ging zij in het klooster. Zij trad toe tot de congregatie van de zusters Franciscanessen Alles voor Allen in Breda en woonde in het moederhuis Maria Matei- Dei. Sinds enige tijd woont zij als zuster in ruste in De Blaauwe Hoeve. Daar vatte ze het plan op om een Maria- verzameling aan te leggen. „Daar had ik vroeger helemaal geen tijd voor. Nu is het een mooie hobby. De een doet dit en de an der spaart dat. Maria spreekt mij m'n hele leven al aan. Daar voel ik me gelukkig bij." Het begon allemaal met één beeldje. Bin nen de kortste keren had ze een hele verza meling. En toen had ze een probleem. „Ik wist op een gegeven moment niet meer waar ik al die beeldjes kwijt moest. Ze staan nu tot in de keuken. Toen heb ik maar besloten om een verzameling kaai-t- jes aan te gaan leggen." Zuster Justine pakt een vanhaar vele ver zamelmappen erbij en bladert er door heen. „Deze afbeelding vind ik de mooi ste." Ze wijst op de begeleidende tekst. „De godgewijde maagdelijkheid naar het voorbeeld van de heilige maagd van Na zareth is de bron van een bijzondere vruchtbaarheid, de bron van het moeder schap in de heilige geest." Zuster Justine is er even stil van. Dan ver volgt ze: „Is het niet gezellig, al die mooie kaarten? Moet je deze zien. Is dat nou niet snoezig? Nee, voorlopig ben ik nog niet van plan om met mijn verzameling te stoppen. Integendeel: wie kaarten van Maria heeft, kan ze bij mij kwijt. Ik wil m'n verzameling nog flink uitbreiden. Want het blijft een mooie hobby, met Ma ria bezig zijn. Maria is de mensen tot troost." door Wout Bareman TERNEUZEN - Justitie heeft de Terneuzense visser F. de Rooij gedagvaard. De visser zou vorig jaar een groot aantal malen moedwillig het visverbod in het kabelgebied tussen Terneuzen (Dow Benelux) en Ellewouts- dijk hebben overtreden. De wa- terpolitie maakten ook tegen andere Westerscheldevissers proces-verbaal op. De zaak komt begin mei voor. Met de overtredingen protes teerden De Rooij van de Boek- houte 1 (Boul) en verschillende collega's die Terneuzen als thuishaven hebben, tegen de manier waarop het verbod werd uitgevaardigd. Visser De Rooij stuurde begin vorig jaar bewust aan op een proefproces door het vis- en ankerverbod keer op keer te negeren. Na een aantal waarschuwingen slingerde de waterpolitie hem meerdere ma len op de bon. Het visverbod werd najaar 2000 ingesteld nadat in opdracht van Delta Nutsbedrijven een nieu we stroomkabel werd ingegra ven tussen Terneuzen en Elle- woutsdijk. Dat karwei nam, door tegenslag, veel meer tijd in beslag dan verwacht. De vissers konden een half jaar lang niet terecht op één van de vrucht baarste visgronden (vooral tong in de Westerschelde en leden vele duizenden euro's verlies. De Rooij diende al direct een schadeclaim in, mede ingegeven door het feit dat er bij de ver gunningverstrekking procedu refouten waren gemaakt. Vol gens de visser verzuimden Rijkswaterstaat en de gemeente Terneuzen (saillant detail: De Rooij is raadslid) het bestem mingsplan aan te passen. De ka bel zou dus in wezen illegaal zijn gelegd. De landelijke commissie Nadeelcompensatie, die minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat adviseert, besloot vorig najaar de claim van De Rooij te honoreren, maar de vis ser wees die als 'een schijntje' van de hand. Die kwestie sleept zich nu nog steeds voort. De Rooijmet de dagvaarding in de hand: „Dit grapje heeft ons tienduizenden guldens gekost. Wij vissen er al meer dan dertig jaar, terwijl er altijd kabels en leidingen hebben gelegen en er nooit problemen zijn geweest. Plotseling kwam de Scheep vaartdienst Westerschelde - zonder enig overleg - met dat visverbod. Uit de dagvaarding blijkt dat het ging om een ver bod van 'tijdelijke aard' ging. Waarom mogen we er dan nu nog steeds niet vissen?! Kraamkamer De visser wacht ook nog steeds op een uitspraak op een andere claim. Drie jaar geleden stelde hij de gevolgen van het bagge ren voor de verdieping van de Westerschelde aan de orde. De Rooij constateerde allerlei pro cedurefouten en dat het bagge ren de kraamkamerfunctie van de Westerschelde aantastte. Waterstaat heeft hem nu be loofd eind februari te beslissen over de claim. De Rooij: „Het wordt tijd; die claim ligt er al drie jaar." Wordt de claim afge wezen dan gaat hij door bij de Raad van State. Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE Het hoogste punt van Business Center De Stadspoort Goes wordt bereikt vandaag vrijdag 22 februari. Onze vestiging te Goes is het eerste kantoor dat zich in de Stadspoort vestigt. Vanwege dit heugelijke feit is onze vestiging daarom vandaag vanaf 14.30 uur gesloten. (Advertentie) Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken door Ronald Verstraten (Advertentie) Maoslonder heeft weet iels nieuws: Maoslonder Halfvol. Vol van smaak en in Iwee verrukkelijke vaiianten: een milde jong-belegen en een pittige belegen. Deze 30+-kaas is gemaakt uit halfvolle melk en helemaal zoals u vun Maoslandei gewend bent: smeuïger, minder zout, precies goed. Maaslander Halfvol is ideaal voor elke kaasliefhebber die graag lekker eet en daaibij op zijn gezondheid let. Wont Maoslonder Halfvol bevat 33% minder vet, 25% minder zout én 25% meer calcium dan gewone Goudse kaas! Voor meer informatie: Maaslander Consumentenseivice tel. 0800-0220677 of www.maaslander.nl (ook voor heerlijke recepten met Maaslander!). TERNEUZEN - De mens wroet en peutert wat af. De neus mag dan in hoge mate favoriet zijn, het oor komt op een goede twee de plaats. Oorsmeer en jeuk worden met allerhande hulp middelen te lijf gegaan. Van potlood tot ballpoint, van wat tenstaafje tot lucifer. De echte durvers kiezen voor de papex-clip, maar geen van deze methodes is van gevaar ont bloot. Daar heeft de Terneuzen se huisarts Cors Ephram iets op gevonden: de earscratcher, of tewel de oorkrabber. Het apparaatje meet zevenen- halve centimeter, waarvan slechts een klein stukje de ge hoorgang in gaat. Het is een roestvrijstalen ringetje waar mee je eens lekker kunt schra pen, zonder dat je je gehoor beschadigt. Het bolvormige uit einde van het handvat voor komt dat je te diep naar binnen .gaat. „Ik ben er drie jaar mee bezig geweest", zegt Ephram. „In die tijd heb ik een heleboel oorme tingen verricht en daaruit bleek dat de gemiddelde gehoorin- gang bij volwassen mensen tus sen de 16 en 11,5 millimeter lang is." Daar stelde hij het ontwerp op af, van wat hij zijn 'verbeter de paperclip' noemt. Een aanzienlijk groter deel van zijn tijd was hij bezig met het zoeken naar producenten. „Die heb ik uiteindelijk in België ge vonden. Daar zijn ze nog wel geneigd iets leuks te doen. In Nederland moet je bij een staal fabriek niet aankomen met de vraag of ze 150 kilo staal voor je kunnen maken. Daar denken ze veel commerciëler." Ook het handvat en de verpakking wor den in België gemaakt, alleen het verpakken gebeurt bij De- thon in Terneuzen. Met het Nederlands octrooi en De Terneuzense huisarts demonstreert zijn vinding: de earscratcher. het CE-keurmerk op zak wil Ephram de gehele Europese markt bestrijken, althans, vier procent van de volwassen Euro peanen. De krabber is bedoeld voormensen van boven de acht tien jaar en daarvan heeft zo'n twee tot zes procent last van oorsmeer. „Het is een afschei dingsproduct van de huid, dat eigenlijk hoort in te drogen en uit jeoorte vallen. Maar sommi ge mensen hebben nu eenmaal een droge huid en anderen een vette. Die laatste krijgen last van oorsmeer. Dat is groten deels erfelijk bepaald, maar ook voeding of stress kunnen een rol spelen", aldus Ephram. Het risico van oorbeschadiging door verkeerde hulpmiddelen is altijd aanwezig, maar komt vol gens Ephram toch niet zo heel vaak voor. „Het trommelvlies is heel gevoelig, dus zijn mensen altijd voorzichtig. Maar het gaat natuurlijk mis als er net ie mand tegen je aanstoot." Het enige nadeel van de earscrat cher is voor de huisarts zelf: „Je mist voortaan wel de lol van het oren uitspuiten." De earscratcher is te koop bij EBT (Ephram Body Tools), ook foto Peter Nicolai via internet:www.earscratcher- .com. De krabber kost 5,90 euro. Naar verwachting ligt hij bin nenkort ook in de winkels van de grote drogisterijketens, want daar zijn contacten mee. Via Body Tools wil Ephram meer uitvindingen het licht doen zien. Zo werkt hij aan een mondstukje dat moet helpen bij het stoppen met roken. (Advertentie) uitnodiging van wethouder C. Bolijn. Zij ontvouwde de plannen van Oostburg ander halve week geleden tijdens de kustconferentie Nieuw Neder lands Peil in Scheveningen. De gemeente hoopt dat West- Zeeuws-Vlaanderen landelijk als proefproject wordt aange merkt, zodat zij het idee om de duinen aanzienlijk te verbre den, in combinatie met een con centratie van de recreatiebe- drijven en parkeergelegenheid, kan uitwerken. OOSTBURG - Staatssecretaris M. de Vries van Verkeer en Wa terstaat lost spoedig haar belof te in om de kustplannen in West- Zeeuws-Vlaanderen persoon lijk te komen bekijken. Op 27 februari leidt het college haar van Breskens via Groede en Nieuwvliet naar Cadzand- Bad om haar bij te praten over het project Integraal Kustzone- beheer, dat Oostburg aan het ontwikkelen is. De bewindsvrouw komt naar West-Zeeuws-Vlaanderen op Vrijdag 22 februari 09.30 - 18.00 uur door Pascalle Cappetti SLUIS - Wethouder G. van Dae- le ligt onder vuur door na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. De vereniging stapt naar de politie, omdat de wet houder stelselmatig afspraken zou schenden, adviezen in de wind zou slaan en de Algemene Plaatselijke Verordening zou overtreden. „Het kan niet zo zijn dat burgers worden aange pakt en dat een gemeente er zelf een potje van maakt", ver woordt voorzitter C. van Water schoot. De organisatie is het beu als maar langs elkaar heen te pra ten en grijpt nu naar het middel van aangifte, om te voorkomen dat de gemeente Sluis-Aarden- burg nog langer een loopje neemt met de vereniging, het groenbeheer en de eigen veror deningen. Volgens Van Water schoot is het het afgelopen jaar veelvuldig voorgekomen, dat 't Duumpje niet. wordt betrokken bij de voorgenomen kap van bo men en bossages. Advies zou pas worden ingewonnen als de op dracht tot kap al is gegeven of zonder de intentie de raad ter harte te nemen. Ook ervaren de leden van 't Duumpje dat kap- of aanlegvergunningen niet al tijd aanwezig zijn en dat zij voor het karretje van de gemeente worden gespannen. „De ge meente zegt tegen omwonenden dat een boom wel weg kan, om dat het Duumpje het er mee eens is", weet Van Waterschoot. De druppel die de emmer deed overlopen, was de illegale kap van enkele waardevolle knot wilgen in de Akkerstraat in Aardenburg. Na deze gebeurte nis besloot het bestuur tot een aanpak via de politie. Dat neemt volgens Van Waterschoot niet weg dat het nog niet te laat is om zaken die nog op de rol staan, zodanig teregelen, dat de schade wordt hersteld of be perkt. In een brief aan burgemeester en wethouders noemt 't Duum pje een groot aantal voorbeel den, waarbij iets is misgegaan. De kap van populieren aan de Zuiddijk in Sluis, het rooien van houtopstand voor de uitbrei ding van De Vlaschaard in Eede, de herinrichting van het cross- terreintje en de kap van knot wilgen aan de Nieuwstraat in Sluis en het neerhalen van een haagbeuk bij verzorgingshuis Rozenoord. Wethouder Van Daele vindt de stap van 't Duumpje erg over dreven en onterecht, juist omdat hij ervaart dat er het afgelopen j aar een goede communicatie op gang is gebracht. De gebeurte nissen vorige maand waren vol gens hem het gevolg van een misverstand. De betrokken ambtenaar had de indruk dat 't Duumpje het groene licht had gegeven voor de kap. „Een fout die niet meer mag voorkomen. We doen alle moeite om advies in te winnen. Kijk naar de Dam- se Vaart. Ik heb me naar aanlei ding van het advies van 't Duumpje persoonlijk ingespan nen om deze te behouden. Maar de natuurvereniging moet niet vergeten dat wij een afweging moeten maken tussen natuur- belangen en andere belangen. Dit kan leiden tot een andere keuze dan de mensen van 't Duumpje." (Advertentie) Rugklachten Delta Balans Gezondheidsbedden www. deltabalans, nl KL0KSTRAAT 9 4461 JK GOES 0113 270182 Hij ziet het allerliefst Poké- mon, maar een vleugje Olym pische Spelen gaat er ook wel in bij Leon, bijna zes. Vooral het skieën is leuk, sinds hij vorig jaar zelf zijn eerste me ters in het kinderklasje maakte. Maar die slalom, daar snapte hij van de week toch even niets van. Na een verbaasde blik op zijn vader, die enthousiast commentaar leverde bij het schouwspel, klonk het: „Ze doen het toch hartstikke fout? Ze proberen die paaltjes wel om te duwen, maar die komen steeds weer omhoog!" (MRflS IKnip deze bon uit en haal het Croma kookboek af bij de grotere postkantoren. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41