Comité Poortambacht stopt ermee PZC Ziekenhuis Zierikzee doet weer mee Ontbijtkids terug op Schouwse radio Politici getrakteerd op leerzaam middagje Uitblijven opruiming nieuwe wijk in Zierikzee wekt frustratie Dieven stelen auto in Goes Reddingshonden weer in actie Inbreker blijft beleefd Beeldapparatuur gestolen Marechaussee grijpt oplichter Minister Hermans bezoekt scholen Diefstal uit auto Stemmen oorzaak van dodelijk ongeval Proef met kinderkermis in Zoutelande $eme%« Gewonden steekpartij in AZC vrijdag 22 februari 2002 GOES - In het half uur dat een autobezitter weg was van zijn voertuig, hebben dieven gisteravond in Goes kans gezien de auto te stelen. In de Piet Heinstraat gingen zij er tussen 19.30 en 20.00 uur met een donkergroene Nissan Terrano vandoor. WILHELMINADORP - De Reddingshondenwerkgroep Zee land (RHWZ) is gisteren opnieuw ingezet bij een zoekactie naar de vermiste A. van den Broeck (61) uit het Belgische dorpje Ravels. De man is sinds zondag 10 februari spoorloos. Hij is voor het laatst gezien in de Gewestbossen van Ravels en Arendonk. De Zeeuwse vrijwilligers en hun honden werden ingezet tij dens een grote speurtocht, waarbij de Vlaamse politie en brandweer samenwerkten met tal van Belgische en Neder landse reddingshondengroepen. Ook duikers en helikopters werden ingezet, maar tevergeefs. De vermiste man bleef on vindbaar. Afgelopen zaterdag verleende de RHWZ ook al me dewerking aan een grote speurtocht naar Van den Broeck. OOST-SOUBURG - Een onbekende man heeft gistermorgen rond half twaalf geprobeerd in te breken in een woning aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg. Hij werd hierbij gestoord doordat de bewoonster thuiskwam. Toen ze hem aansprak, verontschuldigde hij zich en ging hij er vandoor. HULST - Bij een inbraak in een woning aan de Tolweg is afge lopen woensdagavond beeldapparatuur met een waarde van duizenden euro's buitgemaakt. TERNEUZEN - De marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermiddag tijdens een routinecontrole op de Trac- taatweg een 42-jarige Belgische oplichter gearresteerd die gezocht wordt door de Franse justitie. De wachtmeesters trokken tijdens de controle de persoonsgegevens van de Belg na in het opsporingsregister. De man wordt door de Franse autoriteiten verdacht van oplichting: hij zou etiketten voor flessen wijn vervalst hebben. De man is onmiddellijk aange houden en overgebracht naar het huis van bewaring in Mid delburg. De procedure voor zijn uitlevering is in gang gezet. VLISSINGEN - Minister L. Hermans van onderwijs, cultuur en wetenschappen bezoekt op 27 februari het ROC in Vlissin- gen. De VVD-minister doet dit samen met regionale en lokale politici. Er zal gesproken worden over de rol en de positie van het beroepsonderwijs in relatie tot het bedrijfsleven en de re gionale samenwerking tussen het mbo en hbo. Ook leerlingen van het ROC krijgen de gelegenheid om te discussiëren met de politici. Het bezoek aan de Oude Veerhaven in Vlissingen be gint om 15.00 uur. De delegatie bezoekt rond 17.00 uur ook scholengemeenschap de Pontes, lokatie Groot Stelle. GOES - Uit een auto aan de Spinne in Goes is tussen woens dagavond negen uur en gisterochtend kwart over zeven navi- gatieapparatuur en een raclio/cd-speler gestolen. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele duizenden euro's. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het belangenco- mité Poortambacht 10 in Zie rikzee stopt ermee. Niet omdat zij zichzelf overbodig acht, maar omdat verschillende be stuursleden niet langer zin heb ben nog tijd vrij te maken om - zoals voorzitter van het comité P. Kemink het uitdrukt - te vechten tegen de bierkaai. De inrichting van de wijk Iaat on danks alle inspanningen van het comité nog steeds te wensen over. 'Een uitzichtloze en treuri ge situatie', volgens Kemink. Het is nog steeds ontzettend rommelig en gevaarlijk in de wijk, stelt Kemink. Her en der slingeren de bouwmaterialen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de strafzaak tegen een 29-jarige inwoner van Vlissingen aange houden voor een nader onder zoek door een psychiater en een psycholoog. De Vlissinger veroorzaakte op 22 augustus vorig jaar in de Vla- ketunnel in Kapelle een ver keersongeval. waarbij een 77- jarige vrouw uit Roosendaal overleed. De man verklaarde zelf over het ongeluk dat hij harder was gaan rijden om te ontkomen aan stemmen in zijn hoofd. Officier van justitie R. Jeuken verwijt de Vlissinger roekeloos rijgedrag. Ook reed hij met een aanmerkelijk hogere snelheid dan was toegestaan. Voor het verkeersdelict geldt een maxi male gevangenisstraf van negen jaar. De officier zag gisteren zijn verzoek om de man onmiddel lijk in hechtenis te nemen door de rechtbank ingewilligd. Vol gens Jeuken is de kans op herha ling te groot als de verdachte op vrije voeten blijft. Zo bestuurde hij auto's zonder rijbewijs, tot een half jaar voor het ongeval. De behandeling van de straf zaak wordt binnen drie maan den voortgezet. rond, de bestrating is ver onder de maat en ook ontbreekt het aan goede beplanting. Kemink: „Het is gewoon nog steeds een puinhoop. Als je bijvoorbeeld in de Reigerstraat woont moet je door diepe plassen om bij je huis te komen en in de Graspie- perstraat staat het water zelfs op de trottoirs. Het loopt daar gewoon niet weg." De gebrekkige bestrating geeft meer dan alleen ongemak. Vol gens Kemink ontstaan er zeker voor ouderen gevaarlijke situa ties. „Op verschillende plaatsen zijn trottoirtegels verzakt. Daar struikel je over en voor mensen die een rollator nodig hebben, is de stoep praktisch onbegaan baar. Dat houdt in dat je over de rijweg voor de auto's moet lo pen. Met alle risico's van dien." Gapend gat Doorn in het oog van de bewo ners van de jonge wijk is het gat op de hoek van cle Reigerstraat en de Oosterscheldestraat. Dat probleem kan worden opgelost door het gat op te vullen met de grote hopen zand die er vlakbij liggen. Dan zouden twee pro blemen in één klap worden op gelost Ook in de reeds aangeleg de speelplekjes ligt puin en bouwafval. Een andere vurige wens van de bewoners van Poortambacht 10 is openbaar vervoer in de wijk. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich daar samen met het belan- gencomité voor ingezet, maar dat heeft tot dusverre nog niet het gewenste resultaat opgele verd. Ook nog op het verlang lijstje van de bewoners staan goede aanrijroutes voor hulp diensten en een gemeenschap pelijke ruimte of wijkgebouw. Lange adem Moeizaam Op termijn komt het zeker goed met de wijk volgens Kemink. „Daar twijfel ik niet aan. Alleen zitten we hier nu al meer dan tweeënhalf jaar in de rotzooi. En het gaat allemaal gewoon veel te moeizaam en te lang zaam." Kemink is vast van plan zich, hoewel het belangencomi- té nu heeft opgehouden te be staan, in te blijven spannen voor de wijk. „Als kandidaat van Leefbaar Schouwen-Duiveland zal ik de belangen van deze wijk zeker niet uit het oog verliezen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Na een radiostil te van ruim tien maanden keert het populaire kinderprogram ma Ontbijtkids zaterdag 23 fe bruari weer terug bij Radio Schouwen-Duiveland. Een conflict tussen het bestuur van de lokale omroep en de toenma lige presentator van het pro gramma, Patrick Wesdorp, was aanleiding Ontbijtkids stop te zetten. De wijze van programma ma ken strookte niet met de richtlij nen van het bestuur en Wesdorp maakte er op zijn beurt bezwaar tegen dat hij te weinig ruimte kreeg om zijn eigen ideeën te volgen. De presentator bracht het conflict naar buiten via de ether, waarop het bestuur be sloot het programma Ont bijtkids' voorlopig stop te zet ten. Nu staat er een nieuw team ge reed om het kinderprogramma op de vroege zaterdagochtend nieuw leven in te blazen. „Ik was er voorheen achter de schermen al bij betrokken. Ik vind het leuk om radio te maken en met kinderen om te gaan. La ter wil ik de journalistiek in en hier kan ik wat ervaring op doen", zegt de 16-jarige Maikel Coomans. Hij gaat de Ont bijtkids in een nieuw jasje pre senteren samen met Marijke ScheursD e techniek wordt ver zorgd door Rob Fries. Van die technicus worden nogal wat hoogstandjes verwacht want hij krijgt in het programma de bij naam Inspector Gadget. „Dat is een tekenfilmfiguurtje uit Fox Kids, een soort politieagent met springveren in z'n benen die zeer grote sprongen kan ma ken", legt Coomans uit. Ruimte Hij heeft beslist niet het gevoel dat het team van Ontbijtkids door het bestuur aan strakke banden wordt gelegd. „We krij gen de ruimte om een eigen pro gramma te maken en we hebben zelfs een budget tot onze be schikking om wat leuke dingen als prijzen en zo aan te schaf fen." Coomans benadrukt dat zowel hij als Scheurs en Fries zeer ge motiveerd zijn om er een leuk programma van te maken. „Dat moet ook wel, anders ben je er niet op zaterdagochtend al om zeven uur voor in de studio. Bo vendien vergt het doordeweeks ook nog heel wat voorberei ding." Kinderen in de leeftijds groep van zeven tot twaalf jaar worden uitgenodigd om in de studio over allerlei zaken te ko men praten. Verder wordt er veel muziek gedraaid, is erin het programma een prijsvraag, en worden activiteiten voor kinde ren nader belicht. Ook is er een speciaal Ontbijtkids-weerbe- richt waarin onder meer wordt verteld of het wel of niet een beetje lekker weer wordt om buiten te spelen. Ontbijtkids wordt vanaf zater dag wekelijks live uitgezonden van8.00tot09.00 uur en de her haling is op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Her en der in de wijk slingeren nog steeds bouwmaterialen en bouwafval rond. foto Pieter Honhoff ZOUTELANDE - De kinderen in Zoutelande krijgen waar schijnlijk een kermis. In de Langstraat mag van de gemeen te een kinderkermis komen met een draaimolen, een snoep- kraam en twee kinderattracties. Een kermisexploitant uit De venter heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor het houden van de kinderkermis. Van de gemeente mag hij zich inschrijven voor dit evenement. De komst van de kinderkermis geldt dan wel als een eenmalige proef. In Zoutelande is nog ruimte voor een kermis. Een dergelijke activiteit valt in de categorie zware evenementen. Daarvan mogen er in dit dorp twaalf ge houden worden. Het afgelopen jaar zijn er negen 'zware' evene menten gehouden. Er is dus nog ruimte voor die extra 'lawaai- dagen'. Ook de commissie Zou telande Actief vindt een kinder kermis een welkome aanvulling op hun programma. Rond de kinderkermis wil Zoutelande Actief een themaweek samen stellen. De exacte datum van de kermis is nog niet bekend. REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow Met klip en klare reacties vanuit de praktijk kregen de politieke partijen gistermid dag in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven een leerzaam middagje door de ouderenorga- nisaties op Schouwen-Duive land voorgeschoteld. Met mooie leuzen en algemeenheden red den de politici het niet. Acht partijen waren vertegen woordigd tijdens dit politiek fo rum. De SGP liet verstek gaan. In een bomvol programma loodste onafhankelijk voorzit ter A. Vogelaar er vele onderwerpen doorheen. Iedereen is het er over eens dat er nog veel meer gedaan moet worden om de verborgen armoede zichtbaar te krij gen. Zowel senioren als politici vinden dat de gemeente daar initiatieven voor moet ne men. Er is wel verdeeldheid over het optrekken van de kwijt scheldingsnorm en het verlagen van belastingen voor senioren. „Niet zomaar iets beloven. Dan moet je ook aangeven waar het vandaan moet komen", vindt de PvdA. De VDD kant zich tegen het collectief verlenen van bij voorbeeld een witgoedregeling. Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) pleit daar juist voor, evenals voor het optrekken van de kwijtscheldingsnorm tot 110 procent. Ten behoeve van de leefbaar heid legt Alert! prioriteit bij een bredere functie van de dorps huizen en het behoud van de sportvelden. Over het intensie ver gebruik van de dorpshuizen bestaat veel overeenstemming. De WD wijst op de huidige di versiteit met Dreischor als voor beeld waar al heel veel functies gebundeld worden in het dorps huis. Het voorstel een mobiel gemeentelijk servicepunten a la de bibliobus te creëren, wordt vooral omarmd door de PvdA. CU, CDA, GroenLinks en LSD pleiten er vooral voor de dorps raden nauw te betrekken bij een bredere opzet van de dorpshui zen. „Het wordt hoog tijd dat het ook echt gebeurt", vindt D66. Overhet vrijwilligersbeleid blijkt de politiek nog wat te kunnen leren van de senioren. Volgens de ouderen zitten vrij willigers niet te wachten op des kundigheidsbevordering, leuke attenties, verzekeringen of reis daarvoor kostenvergoeding. Het gaat hen hoofdzakelijk met enige erken ning in de vorm van waardering en een fatsoenlijk budget voor de organisatie waar ze zich voor inzetten. „Als Tafeltje-Dekje een wat ruimer budget zou heb ben, zou die organisatie zelf in staat zijn een vrijwilliger af en toe eens bloemetje te geven", hield A. Landman de politici voor. Over de huidige ontwikkelingen wat betreft wonen en zorg zijn de ouderen niet echt ontevre den. Van hen kant wordt de lof trompet gestoken over organi saties als Arcus, Thuiszorg en Zeeuwland. Waar het vaak aan ont breekt zijn simpele zaken als een ont moetingsruimte in een seniorenflat. Veel ontspan ningsmogelijkhe den zijn er meestal niet in een wijk en zo'n centrale ont moetingsplek zou enige compensatie kunnen bieden. De politiek was het erover eens dat de gemeente goed op weg is met de grondpo- litiek zodat in overleg met pro jectontwikkelaars voorwaar den op het gebied van wonen en zorg gesteld kunnen worden. De VVD vindt dat vooral gebruik gemaakt moet worden van de lokaal aanwezige deskundig heid, terwijl D66 liever ziet dat op grotere organisaties als Woonzorg Nederland een be roep wordt gedaan. Van het be grip 'Woonkeur' voor levens- loopbestendige woningen bleken niet alle politici op de hoogte te zijn. MIDDELBURG - Bij een steek partij in het asielzoekerscen trum in Middelburg zijn woens dagavond twee mannen gewond geraakt. De twee, 21 en 27 jaar oud, delen een apparte ment. Een persoon is aangehou den. De 21-jarige werd neergestoken door een bezoeker van zijn huis genoot. Hij is naar het zieken huis gebracht. De dader werd aangehouden. Het slachtoffer kwam na behandeling terug en ging verhaal halen bij zijn huis genoot en stak hem neer. De man raakte lichtgewond. Zou het nu dan werkelijk gaan lukken? Zijn de ver zoekingen uit Schouwen- Duiveland écht doorge drongen, de banken van de Tweede Kamer voorbij? Het heeft er alle schijn van. De betrokken partijen in het overleg zijn in ieder ge val unaniem positief dit keer, en dat is bepaald wel eens anders geweest de af gelopen maanden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De worst die de Initiatiefgroep met de veelzeg gende naam Nieuwe Invulling Rode Kruisziekenhuis deze week is voorgehouden door mi nister BorSt, smaakt aange naam kruidig. Met een goed doortimmerd plan schoof een delegatie van het provinciebe stuur, gemeente, ziekenhuisdi rectie, huisartsen, zorgverzeke raars én de belangenvereniging 'Houdt de Zorg op Schouwen- Duiveland Kerngezond' aan ta fel bij de bewindsvrouw in Den Haag. Met een alom positief ge voel keerden ze even later huis waarts. De minister had ander maal begrip getoond voor de bijzondere problematiek rond de spoedeisende medische zorg in noordelijk Zeeland, maar bood dit keer ook serieus uit zicht op een flinke zak extra geld om wat van die achterstand bij de rest van Nederland in te lopen. Voor de inrichting van een cen trale huisartsenpost (inclusief de aanstelling van vier extra huisartsen), verplaatsing van de ambulancepost naar het zie kenhuis en opening van een her stelafdeling met een tiental bedden in samenwerking met het verpleeghuis: 1,3 miljoen euro structureel. Voor aanstel ling van een locatiemanager die de verschillende disciplines moet doen gaan samenwerken: 225.000 euro over een periode van vijf jaar. En voor een derde ambulance, gestationeerd in de Kop van Schouwen: 500.000 eu ro eenmalig. Huisartsenvereniging tevreden, gedeputeerde Gert de Kok te- weden, iedereen tevreden. Al leen de één een beetje meer dan de ander, laten wethouder Daan van der Wekken en voorzitter Wil Alkemade van de vereni ging Kerngezond niet na te be nadrukken. Het pakket maatre gelen voor Zierikzee is wat hen betreft het 'absolute minimum', het noodzakelijke 'duwtje in de rug' om ziekenhuisdirectie en zorgverzekeraar over de brug te krijgen. Want van die kant is im mers altijd gezegd dat ze wel be ter zouden willen doen voor Zie rikzee, mits ze daarvoor het geld hadden. Dat hebben ze nu dus! Tenminste, als Borst haar 'posi tieve grondhouding' in het cru ciale Kamerdebat op 14 maart ook daadwerkelijk besluit om te zetten in klinkende munt. Van de dames en heren parlementa riërs mag niets dan goeds te verwachten zijn, indien al hun vragen en opmerkingen de afge lopen maanden geen loze kreten waren. Alkemade vertrouwt op de goe de afloop dit keer. Niet eerder waren de toezeggingen uit Den Haag zo concreet. Niet eerder ook waren de belanghebbende partijen zo unaniem in hun on derbouwing van de onbetwiste noodzaak van een opwaarde ring van de verloren gegane spoedeisende zorg. Mooi meege nomen overigens voor de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen, die onrendabele posten heeft kunnen wegbezuinigen (geholpen door het feit dat er onvoldoende gekwalificeerd personeel voor een klein zieken huis als Zierikzee valt te krijg en) en nu met 'vreemd geld' het vege lijf kan redden. Misschien - dat zal altijd de vraag blijven - was het beter ge- analyse weest vóór het verdwijnen van de klinische zorg uit Zierikzee dergelijke daadkracht te tonen richting Den Haag. Wellicht was de meerwaarde van de fi nanciële injectie dan groter ge weest. Want feitelijk is er straks sprake van nauwelijks meer dan een verplaatsing van de be staande zorg naar één centraal punt. De huisartsen zijn nu toch ook dag en nacht bereikbaar voor consult. Winstpunt in dit geval is de duidelijkheid: niet meer in paniek zoeken in de krant wie er dienst heeft. Winst is er ook in de toevoeging van vier (als ze tenminste te vinden zijn voor Zeeland) extra huis artsen die bijspringen om de avond-, nacht- en weekeinde- diensten op Schouwen-Duive land voor iedereen soepeler te laten verlopen. Het meest evident is het voor deel van de extra ambulance. De afstand tussen de Westhoek en het dichtsbijzijnde basiszieken huis (Goes) wordt daarmee aan merkelijk verkort. Iniedergeval verdwijnt Schouwen-Duive land met die maatregel van de kaart van regio's waar de be reikbaarheid van spoedeisende hulp ondermaats is. Wat de op zet van een herstelafdeling voor uitziekende patiënten (na een niet risicovolle operatieve in greep) toevoegt aan de huidige polikliniek en dagbehande lingscentrum, zal zeer sterk af hangen van de bereidwilligheid van de ziekenhuisdirectie tot daadwerkelijke medewerking. Vooralsnog is vanuit die hoek altijd gewezen op het hooguit handjevol patiënten dat in aan merking zou komen voor over plaatsing naar Zierikzee. Het 'absolute minimum' constateren wethouder en ver enigingsvoorzitter daarom terecht. De kunst is nu de ver schillende disciplines te laten samenwerken en waarnodig te specialiseren tot 'poortarts'. Pas als dat gebeurt, ontstaat er iets van een vertrouwd medisch cen trum waar het overgrote deel van de letselschadegevallen snel kan worden geholpen. Ook dat kind met die botbreuk, of de kortademige oude dame. Dan kan er gesproken worden van een serieuze EHBO-post, die de bevolking van Schouwen-Dui veland weer iets van dat veilig heidsgevoel kan teruggeven. Nu nog een goede suggestie voor een passende nieuwe naam van het complex... De spoedeisende zorg op Schouwen-Duiveland lijkt z'n voorlopig zwaarste depressie achter de rug te hebben. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35