Een breuk zou jammer zijn Duvekot speelt met effecten Vrees voor strop voetveer Breskens Jonge asielzoekers uiten zich in kunst Oostburgse fractie hekelt duur kaartje Kabel kan nog een maand stroperig zijn Vrouwen op de lijst kunst cultuur door Maurits Sep De ChristenUnie wil geen gecombi neerde lijsten meer als de SGP geen vrouwen op verkiesbare plaatsen ac cepteert. De lijstverbinding in Goes voor de komende verkiezingen blijft desondanks bestaan. CU-kandidaat S. de Putter: „Een breuk zou jammer zijn, maar ik zou het er niet voor laten." In de Goese fractie van SGP/Christen- Unie is niet over het vrouwenstandpunt gesproken, zegt De Putter. „Dat is een bestuurlijke kwestie." Onderling heb ben de fractieleden het er wel over ge had, erkent hij even later. „Dat waren geen verhitte discussies. Onze samen werking is heel goed. Bovendien is het onzin om hier officieel over te praten als we toch geen vrouwen hebben die op de lijst willen." Toch deelt De Putter de opvatting van zijn partijvoorzitter. „Het kan moeilijk worden als we goede vrouwen zouden hebben voor de lijst. Het is lastig om keihard te zeggen dat het tot een split sing zou komen, maar wij willen die mogelijkheid wel hebben. Nuchter be redeneerd behouden we ons dat recht voor." Over dit geschilpunt kan uitstekend ge sproken worden, beaamt zijn lijsttrek ker, SGP'er R. Weststrate. „We zoeken samenwerking. De voorwaarden daar voor worden in alle eerlijkheid bespro ken. Als de ChristenUnie gekwalifi ceerde dames op de lijst wil zetten, dan kan dat. Ik vind het het goede recht van de ChristenUnie om in dat geval te bre ken." CU-Kamerlid L. van Dijke uit Middel burg verwacht dat steeds meer samen werkingen zullen stuklopen op het vro u wen vraagstu k „Maar dat ligt aan de SGP. Ons stand punt is helder. Luister, vrouwen zijn het meest aantrekkelijke deel van ons ele- coraat en zij zijn dus zeker welkom. De SGP daarentegen bekleedt een meer geharnaste positie dan vijftien jaar ge leden. Dan moet zij de consequenties aanvaarden." Van een stringente koerswijziging is absoluut geen sprake, ontkent lande lijk SGP-voorzitter W. Kolijn uit Ter- neuzen. „Het verhaal van de Christen- Unie heeft mij dan ook verrast en niet in positieve zin. Al komt ook weer niet ge heel onverwacht. De laatste weken was al wat geharrewar ontstaan over sa menwerkingsovereenkomsten op lo kaal niveau. Ons beleid is echter exact hetzelfde als bij de verkiezingen van vier jaar geleden." Nu is het weer de beurt aan Van Dijke om te ontkennen. „Wij hechten aan on- KAMPERLAND - Twee keer zo snel met de kabel? Deze week nog liep het forum op de web site van Zeelandnet zelf vol met scheldkanonnades, waarin 'traag' nog het braafste woord was. Maar het komt goed, verzekert directeur J. Bakker van de Zeeuwse provider, die met een bliksemactie ruim 35.000 nieu we kabelabonnees wist te wer ven. Het totaal is daarmee op bijna 60.000 gebracht. Elke dag sluit Zeelandnet nu zeshonderd nieuwe klanten aan. Die opera tie duurt nog ongeveer een maand en zo lang kan het kabel netwerk af en toe stroperig zijn. Daarna is de capaciteit volgens Bakker helemaal aangepast aan de nieuwe behoefte. „Het is nu nog een permanent proces, een soort trapbeweging waarmee we bezig blijven tijdens de aan sluitingen. Wij kunnen precies zien waar het netwerk om uit breiding vraagt, maar altijd achteraf. Dan kun je ingrijpen en dat doen we ook." Het gaat dan om de verbindin gen van Zeelandnet zelf: veer tien stuks vanuit Kamperland naar evenzoveel locaties in de provincie en vandaaruit een veelvoud naar wijken en dor pen. „Zodra we in een bepaalde wijk de nieuwe aansluitingen hebben gemaakt, zien we waar we de verbinding moeten op krikken." Daarnaast is de pro vider zelf met 'cle rest van de we reld' verbonden via KPN en Telfort en ook die lijntjes kun nen vollopen door de toeloop van nieuwe klanten. Dat ver klaart de forumklachten van deze week. Toen verving Zee landnet een lijntje met KPN door een zwaardere verbinding. Dat gaf tijdelijk klachten, maar na de operatie was de kabel juist weer sneller. Wie met een nieuw abonnement een dubbele snel heid in het vooruitzicht is ge steld, kan dat volgens Bakker ook verwachten, zeker als eind maart alle aansluitingen tot stand zijn gebracht. Wel waarschuwt de directeur dat ze in Kamperland ook niet het hele internet onder controle hebben. „Als je een Zuid-Afri kaanse website wilt bezoeken en het duurt lang omdat ze daar hun zaakjes niet op orde heb ben, dan kunnen wij dat niet veranderen." vrijdag 22 februari 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het fiets- voetveer Vlissingen-Breskens wordt veel te duur. De Sociaal Economische Consultatiegroep (SECG) vindt dat de provincie er jaarlijks te veel geld bij moet leggen. De SECG, waarin werk gevers en werknemers in Zee land zijn vertegenwoordigd, ad viseren het provinciebestuur daarom voor een soberdere ver binding te kiezen. De financiering van het fiets- voetveer is met grote onzeker heden omgeven, schrijft de SECG in een brief aan Provinci ale Staten. Zo wordt uitgegaan van 900.000 passagiers per jaar, maar dat is slechts een aanname en dus onzeker. Bij die vervoers stroom moet de provincie per jaar 600.000 euro bijdragen om de exploitatie sluitend te krij gen. Maar dat kan dus ook meer worden, vreest de SECG. De rijksbijdrage is evenmin be kend. Waarschijnlijk bedraagt die 1,2 tot 1,5 miljoen euro. In ie der geval is dit een open eind en dat kan dus slecht uitpakken voor de provincie, redeneert de SECG. En dan is ook nog niet duidelijk wie de veerverbinding gaat onderhouden en welke randvoorwaarden de exploitant daarbij zal stellen. De eenmalige kosten van voor zieningen voor het overzetten van brommobielen en voor het tijdelijk doorvaren met de veer boten van de PSD (1,1 miljoen euro), zijn al aanzienlijk. Maar vooral de open einden in de fi nanciering baren zorgen. „Als een paar dingen niet gaan zoals nu wordt verwacht, dan wordt de structurele aanslag op de al gemene middelen van de pro vincie nog groter. Dat betekent minder speelruimte voor andere zaken", verklaart SECG-lid W Saman. Saman, secretaris van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging, stelde de kosten van het fiets-voetveer in de SECG aan de kaak. „Maar iedereen was het met me eens", zegt hij. De brief aan Provinciale Staten eindigt met de oproep om voor een soberdere verbinding te kie zen. Secretaris W. Koch: „Dan moet u denken aan een echt fiets-voetveer, dus eventueel zonder brommobielen. Maar ook aan de dienstregeling en aan de afspraken met de toe komstige exploitant." Een een voudigere veerboot is volgens hem niet nodig. „Dat is een een malige investering." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Oostburgse politieke partij Dorpsbelangen Toerisme maakt zich zorgen over de realisatie van het fiets- voetveer tussen Breskens en Vlissingen. De fractie is niet al leen ongerust dat de schepen niet op tijd klaar zijn, maar vreest ook dat het tarief voor een overtocht te hoog wordt. D T verbaast zich over het ge harrewar in Provinciale Staten over de aanbesteding en de ver traging die hieruit vloeit, de dienstregeling en de tariefstel ling. Fractievoorzitter L. Baar- ends vindt dat de geloofwaar digheid van GS ver te zoeken is. De jongste opvattingen van GS dat het tarief voor een enkele reis vergelijkbaar moet worden met een treinkaax-tje Vlissingen- j Middelburg eei-ste klas, zijn de Oostbui'gse politici in het ver- keerde keelgat geschoten. Zij vinden dat vastgehouden moet wox-clen aan het tweede-klasta- rief. Daarbij ei'geren zij zich aan het gebrek aan communicatie met Oostbux-g. De fractie doet i dan ook een beroep op het Oost- burgse college om helderheid te krijgen in de ontstane situatie en de oorzaken daarvan. Zij vraagt of de jongste berichtge- ving aanleiding is om 'versterkt te proberen invloed uit te oefë- nen'. De fractie kondigt aan dat in elk geval zelf te doen en de an- dex-e fracties in de raad te vra gen, dit voorbeeld te volgen. Het Goese CU-raadslid S. de Putter: „Het kan moeilijk worden als we goede vrouwen zouden hebben voor de lijst." foto Willem Mieras ze samenwerking, maar hebben altijd gezegd dat we niet zullen toestaan dat omwille daarvan geen vrouwen op de lijst mogen. Dat probleem deed zich al leen nooit voor. Nu wel, oïndat wij gro ter worden. Tegenwoordig zijn meer vrouwen bereid op de lijst te gaan staan en de kans dat ze woixlen gekozen neemt eveneens toe. Het gevolg is dat meer samenwerkingen stuk kunnen lo pen. Niet omdat we dat willen, maar omdat dat de onvermijdelijke uitwer king is van onze afspraak." De situatie deed zich in het verleden wel voor, aldus Kolijn, maar het com promis was dat de SGP zich neeiiegde bij CU-vrouwen zolang die op een on verkiesbare plaats stonden. Een curi eus en gekunsteld compromis, vindt Van Dijke. „Inderdaad, onverkiesbai'e plaatsen bestaan niet", geeft de SGP- vooi'zitter toe. „Dus mocht een vrouw gekozen worden, dan verbreken wij de samenwerking en betalen wij de tol voor de negatieve publiciteit." De Putter heeft liever dat de SGP haar zienswijze over actieve deelname van vrouwen aan de politiek herziet. „De SGP stelt op basis van de bijbel dat vrouwen niet geacht worden te regeren, maar volgens ons slaat dat niet op de politiek, Het is toch ook vreemd dat wel wordt geaccepteerd dat de koningin ons land regeert?" Een moeilijk verhaal, geeft Weststrate toe, maar hij wil wel proberen dat uit te leggen. „De bui'gemeester wordt be noemd. Maar de koningin zit op de troon door erfopvolging. Daarin zien wij goddellijke leiding." Van Dijke: „Ja, met alle respect hoor, maar dat is toch een onderscheid dat er in de praktijk niet toe doet. Ik ken geen oranjegetrouwere partij dan juist de SGP." Kolijn: „Dat klopt. Maar zou er van daag een wetsvoorstel voorliggen over erfopvolging, dan zouden wij kiezen voor de mannelijke lijn. Nu er een wet ligt die dat niet stelt, laten wij het over aan de Voorzienigheid. Het gevolg ac cepteren wij volledig." De SGP-voorzitter vindt het trouwens een 'zwak en flauw gelegenheidargu ment' om over de positie van de konin gin te beginnen. Hij neemt een heel an dere tendens waarbij de ChristenUnie: „Zij probeert een profiel neer te zetten en daar horen vrouwen bijIk zie dat het Uniebestuur aandringt op hogere plaatsen voor vrouwen. Het is een nieuw beleid dat actief wordt gepro moot." Dat de SGP haar beleid over vrouwen herziet, zit er niet in, zegt Kolijn. „De discussie hierover is zo grondig ge voerd, daar zijn een paar jaar later geen nieuwe standpunten over te verwach ten." door Esme Soesman BORSSELE - Een in een nxeet- kundeboek afgedrukte gevisua liseerde stelling van Pythagoras doet Adrie Duvekot (1920) niets. Legt hij zich echter toe op het spelen met effecten die uit deze vorm te halen zijn, dan is het hek van de dam. Het kan hem, zoals de serie Boom van Pythagoras (1985 - 1989) be wijst, jarenlang bezighouden. Een ogenschijnlijk uit staal op- gefrokken constructie rijst uit het grijzige water op. De stam bolvormig. De uitlopei-s van takken lijken op de uiteinden van divei'se formaten steeksleu- tels. Dezelfde boom, maar dan felgroen van kleur. De holle bui zen die de kern van het 'gebla derte' voi-men zijn opgevuld. Het mateiaaal lijkt zachter, haast ronder van vorm. Alsof er kunststof in het spel is. Een paar van de takken van diezelfde symmetrische boom zijn in de tail uitgewerkt. Een sluier van bloemen, in zachte kleuren ge vat, lijkt zich over het papier te verspreiden. Duvekot sleutelt tot hij het ge wenste effect bereikt, aange spoord door wat hij ziet in zijn directe omgeving. Aan de mui-en van de woonkamer van Adrie en zijn vrouw Janny zijn twee wer ken met een vergelijkbare basis- voirn te zien, met een tussen poos van zeventwintig jaar tot stand gekomen. Beide geïnspi- ï-eerd op sierbloemkolen, waar Janny in het verleden bloem stukken van maakte. De oudste sober van kleur en ongrijpbaar in vorm. De jongere werken fel van kleur, in duidelijk te onder- scheiden vlammende vormen weei'geven. In de loop der tijd is kleur een steeds belangrijker ei genschap van Duvekots werk geworden. Met kleur, licht de kunstschilder toe, legt hij na druk op wat hij het belangrijk- ste vindt. Gedetailleerd Nog dichter bij huis zijn pol ders, dijken en Westerschelde onuitputtelijke inspiratiebron. Duvekot, in het verleden als wa terbouwkundig ambtenaar be trokken bij de calamiteuze pol der Borssele, heeft behalve talloze acrylwerken ook een on eindige reeks pen- en potloodte keningen en etsen geprodu- ceei-d. Vaak gedetailleerd, zoals alleen het bijschrift Het dorp Borssele uit het westen gezien vanaf de zeedijk op 26 augustus 1946 al doet vermoedenVan een heel andere orde is zijn in acryl gevatte visie op de wereld om hem heen. De vlam van Dow als bijna voelbaar heet vuur, door vorm en structuur van het glas in een vooi'deur in kaders ge vangen. Groter doek, waarop zijn werk - zoals hij zelf consta teert - net iets beter uit lijkt te komen. Door de jaren heen produceerde Duvekot werk na werk. Wat het meest i~aakt is misschien wel de eigenwijze - én haast geruisloze - eigenheid die de schilder en zijn creaties kenmei-ken. Hij is één met z'n werk, beschi'ijft zijn schilderijen in procesmatige vorm. Een streepje hier of daar in die of die kleur. Duvekot weet zich feilloos het daarmee be werkstelligde diepte-effect te herinneren. Zijn productie is niet door modegrillen ingege ven, maar door een innerlijke drift. „Het is een drang om een levensgevoel tot uitdrukking te brengen. Je wilt figuren tot het maximale brengen." Zonder spijt Nimmer streefde hij kunste- naai'sschap na. Hij besloot zelfs al vrij jong - op aanraden van hbs-tekenleraar Van der Spoel - zich in zijn werkzaam leven op 'iets nuttigs' te richten. „En als er één ding is wat ze hier alle maal nuttig vinden dan zijn dat zeewei'ingen", grijnst Duvekot jaren na die keuze zonder spijt. Nog altijd houdt hij 'zijn kind jes' het liefst in de buurt. Al ge niet hij samen met echtgenote wel van een vrouw die jaren na aankoop van een werk belde met de vraag hoe ze er een vlie- genpoepje van moest verwij de- ren. Dat is iemand die er echt van houdt, constateert het duo tevreden. Sinds de schilder uit Borssele langer dan een kwart eeuw gele den uit de - mede door hem op gerichte - Zeeuwse Kunstkring stapte, is er ook nauwelijks meer werk van hem in openbare gelegenheden te zien geweest. Toen Duvekot niet onwelwil lend tegenover een expositie in de kerk van Ellewoutsdij k bleek te staan, is Engel Reinhoudt van de stichting 't Kerkje van Elles- diek daar dan ook direct boven op gesprongen. Een dwarsdoor snede van het werk van Adrie Duvekot is daar nog tot en met 17 maart te zien. Expositie Adrie Duvekot in kerk van Elleiooutsdijlc, t/m 17 maart op zat en zon van 13.30 tot 16 uur. Van daag is het kerkje eveneens ge opend, tussen 13.30 en 16 uur. Adrie Duvekot in zijn atelier vooreen gedeelte van zijn schilderij Dag en Nacht. foto Willem Mieras Een koortje van alleenstaande minderjarige asielzoekers studeert het lied 'No more silence' in. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - „No more silence", klinkt het meerstem mig door het computerlokaal. Een tienkoppig a capella-koor van alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) oefent in het kader van de Kunsthappe ning die vandaag uitmondt in een grote presentatie in de Stadsschouwburg in Middel burg. De ama's zingen over hun voorbije en hun nieuwe leven. Ze laten zich de mond niet meer snoeren. Ze zijn blij dat ze zich in vrijheid kunnen uiten. Vorig jaar werd de Ama's Kunst happening voor het eerst geor ganiseerd door het Nevenin- stroomproject Het Molenwater in Middelburg, in sainenwer- king met Scoop. Dit jaar zijn ruim tweehonderdvijftig ama's opnieuw aan de gang gegaan met dans, muziek, theater, vi deo, fotografie, schilderen, beeldhouwen en poëzie. Wat op donderdag en vrijdagochtend is gemaakt en ingestudeerd, wordt op de vrijdagmiddag in de schouwburg gepresenteerd. Aan mede-leerlingen en aan pu bliek van buiten. In de foyer zal een expositie te zien zijn, in de zaal volgen vanaf 16.00 uur de presentaties elkaar op en na af loop kan worden genoten van exotische hapjes die de ama's hebben bereid. In de lokalen van het Nevenin- sfroomproject Het Molenwater is het een gezellige chaos. Onder begeleiding van docenten van de school en vakdocenten uit ver-schillende kunstdisciplines wordt hard gewerkt. Op lange tafels ontstaan kleurige schil derijen en beelden. In leegge ruimde lokalen wordt gedanst, toneel gespeeld en muziek ge maakt. Twee complete bands, waarin minstens vijf verschillende na tionaliteiten samenkomen, stu ren hun ritmische klanken door het schoolgebouw. Leemte „Het lespakket van deze jonge- ren biedt weinig ruimte voor creatieve vakken", zegt locatie directeur Andrea Klap. „Met een project als dit vullen we die leemte op. De leerlingen doen enthousiast mee. Vantevoren aarzelden ze wel, omdat ze niet goed wisten wat ze zich bijvoor- (Advertentie) beeld moesten vooi-stellen bij een optreden in de schouwburg. Maar vanaf het moment dat ze aan de slag zijn gegaan, hebben ze het helemaal te pakken." Coördinator Ron Lubbersen van Scoop verwacht net als vo rig jaar een feestelijke en con fronterende presentatie. „Ze krijgen het publiek zeker en thousiast. Ik heb vandaag al zo veel swing en power gezien; Maar ik heb ook aangrijpende poëzie gelezen. Deze mensen hebben een verhaal te vertellen, ze zijn niet voor niks uit hun land veitrokken. Als ze hun be levenissen zelf opschi-ijven, zijn ze niet gefilterd door ambtelijk taalgebi-uik. Dat maakt ze heel direct. Sommigen spreken geen woord Nederlands en kunnen zich toch uiten, via beeld of klank. Zo'n kunstmanifestatie nuanceert het beeld dat wij Ne derlanders hebben van de ama's. Hiercnee laten ze van dichtbij zien wat hen echt be zighoudt." Atna's Kunsthappening, vandaag in de Stadsschouwburg in Middelburg, aanvang 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34