Goes stelt nachtportier verplicht Het wordt weer fris rond het water Bouwlocaties drijven fracties uiteen PZC Nog nooit waren er zoveel kiezers op drift Overige fracties Noord-Beveland beducht voor NBB Dieven stelen auto in Goes Reddingshonden weer in actie Inbreker blijft beleefd Beeldapparatuur gestolen Marechaussee grijpt oplichter Minister Hermans bezoekt scholen Diefstal uit auto Per 1 mei toezicht bij cafés en discotheken Open dag bij Ter Valcke Goes Koffieochtend Pelgrimage sliptsfftBP - m 3i w-: !$r- 'H' 'U bijeenkomsten vrijdag 22 februari 2002 GOES - Autodieven hebben gisteravond in Goes kans gezien een auto te stelen terwijl de eigenax'en een half uur weg waren. In de Piet Heinstraat gingen zij er tussen 19.30 en 20.00 uur met een donkergroene Nissan Terrano vandoor. WILHELMINADORP - De Reddingshondenwerkgroep Zee land (RHWZ) is gisteren opnieuw ingezet bij een zoekactie naar de vermiste A. van den Broeck (61) uit het Belgische dorpje Ravels. De man is sinds zondag 10 februari spoorloos. Hij is voor het laatst gezien in de Gewestbossen van Ravels en Arendonk. De Zeeuwse vrijwilligers en hun honden wex*den ingezet tijdens een gx'ote speurtocht, waarbij de Vlaamse politie en bx'and- weer samenwerkten met tal van Belgische en Nedei'landse ï'eddingshondengi'oepen. Ook duikers en helikoptei's wex'den ingezet, maar tevergeefs. De vermiste man bleef onvindbaar. Afgelopen zaterdag verleende de RHWZ ook al medewerking aan een grote speurtocht naar Van den Broeck. OOST-SOUBURG - Een onbekende man heeft gistermorgen rond half twaalf geprobeerd in te breken in een woning aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg. Hij werd hierbij gestoord doordat de bewoonster thuiskwam. Toen ze hem aansprak, verontschuldigde hij zich en ging hij er vandoor1. HULST - Bij een inbraak in een woning aan de Tolweg is afge lopen woensdagavond beeldapparatuur met een waarde van duizenden euro's buitgemaakt. TERNEUZEN - De marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermiddag tijdens een routinecontrole op de Trac- taatweg een 42-jarige Belgische oplichter gearresteex-d die gezocht wordt door de Franse justitie. De wachtmeestei's trokken tijdens de controle de persoonsgegevens van de Belg na in het opsporingsregister. De man wordt door de Franse autoi'iteiten verdacht van oplichting: hij zou etiketten voor flessen wijn vexwalst hebben. De man is onmiddellijk aange houden en overgebracht naar het huis van bewai'ing in Mid- delbui'g. De pi'ocedure voor zijn uitlevering is in gang gezet. VLISSINGEN - Minister L. Hermans van onderwijs, cultuur en wetenschappen bezoekt op 27 februaxi het ROC in Vlissin- gen. De WD-minister doet dit samen met x'egionale en lokale politici. Er zal gesproken worden over de rol en de positie van het beroepsonderwijs in relatie tot het bedrijfsleven en de re gionale samenwerking tussen het mbo en hbo. Ook leerlingen van het ROC kxijgen de gelegenheid om te discussiëren met de politici. Het bezoek aan de Oude Veerhaven in Vlissingen be gint om 15.00 uur De delegatie bezoekt x-ond 17.00 uur ook scholengemeenschap de Pontes, lokatie Groot Stelle. GOES - Uit een auto aan de Spinne in Goes is tussen woens dagavond negen uur en gisterochtend kwart over zeven navi- gatieapparatuur en een radio/cd-speler gestolen. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enkele duizenden euro'sv door Harold van Ginkel GOES - De gemeente Goes gaat poxiiers bij bepaalde Goese ca fés en discotheken verplicht stellen. Dat heeft de gemeente raad gisteravond besloten. Op 1 mei moet het nieuwe beleid in gaan. Voor het plan was een wijziging nodig van de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV). De maatregel geldt alleen voor ca fe's en discotheken die tot na twee uur 's nachts open zijn. Eetzaken vallen daar niet onder. De aanwezigheid van een por tier is alleen verplicht tijdens de openingstijden tussen donder dagavond tien uur en zondag- GOES - Verpleeghuis Ter Valcke aan de Valckeslotlaan in Goes biedt belangstellenden zater dag 2 maart van 10.00 tot 16.00 uur de mogelijkheid een kijkje achter de schermen te nemen. Alle zorginstellingen in Neder land houden op die dag een open huis. Medewerkex's van Ter Valcke zullen rondleidingen verzorgen en de informatie ver strekken. KRABBENDIJKE - De Evange lische Omroep houdt op woens dag 6 maart een VrouwZijn- koffieochtend in Ki'abbendijke. Deze vindt plaats in dorpshuis De Meiboom en duurt van 9.15 tot 11.30 urn1. De presentatie is in handen van Jacoleen Lieve. Verder houdt Lies Drop een toe- spi'aak over het thema 'Jezus' hax*t voor mensen'. OSSENDRECHT - Op de Volks abdij in Ossendrecht wordt morgen en overmorgen een pel grimage-weekend gehouden. Dit weekend is vooral bedoeld om het verschijnsel pelgrimage beter te leren kennen. R. Heinrichs verzorgt het week end. Hij is aalmoezenier en pel grim. ochtend vier uux'. Dat zijn de zelfde tijden als waax'op de camera's in de binnenstad dx'aaien en het centrum het drukstbevolkt is. De fractie van GroenLinks uitte bedenkingen bij het aanvangs- tijdstip. Bij monde van A. van Oosten liet de partij weten de nachtpoxtiers liever om elf of twaalf uur 's avonds te laten be ginnen. Als bij de evaluatie in september 2003 blijkt dat een begintijdstip van twaalf uur te laat is, dan kan dat altijd nog vervroegd worden, meende Van Oosten. Burgemeester D. van der Zaag zei daarop dat er betere ervarin gen waren met versoepelen van maatregelen dan met het ver zwaren ex-van. Hij verwacht een hoop stennis als het tijdstip la ter alsnog moet worden ver vroegd. Aangezien GroenLinks verder geen aanmerkingen had, stemde ook zij in met het voor stel. J. Jansen van D66 was teleui'ge- steld in de reactie van de Beve- landse afdeling van Koninklij ke Horeca Nederland, die bij de raadscommissie algemene za ken vorige maand negatief rea geerde op het voox-stel. „Ze heb ben geen x*ealiteitszin en nemen hun verantwooxdelijkheid niet", meende hij. Het plan voor het instellen van nachtportier-s is al geruime tijd onderwerp van gespi'ek. Het ge meentebestuur kwam vorig jaar zomer in de horecanota met een voorstel voor de verplichting er van. De gemeente wil op deze manier de ovexiast van stappen de jongeren beperken, waar door de politie wordt ontlast. In de loop van het jaar werd ge schaafd aan dat voorstel. Zo wilde het gemeentebestuur la ter ook eetzaken onder de regel geving laten vallen, maar daar kwam het college in december op terug. Wel kunnen in de ge wijzigde APV ook andere hore cazaken worden verplicht een nachtportier in te stellen. Daar moet dan wel een goede reden voor zijn. De portiers moeten aan stx-enge eisen voldoen en dienen vanwe ge de herkenbaarheid een uni form te dx'agen. Eén van de eisen is een erkend beveiligingsdiplo ma. Met het leggen van een grote buis onder de Louise de Colignylaan worden de rioleringswerken afgerond. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Aannemingsbedrijf Oo- men uit Sprundel legt de laatste hand aan de rioleringswerken langs de Ringbaan in Goes. Doordat een laatste stuk buis onder de Louise de Colignylaan moet worden gelegd, is die bij de Ringbaan voor het verkeer afge sloten. Het werk moet de stank tegengaan, die van tijd tot tijd uit de waterpartijen rond Park zicht en De Horst oprees. In de oostelijke hoek van de Ringbaan hebben tot nu toe twee ovex-storten gefunctio neerd. Het rioolwater werd bij overvloedige regenval x*egelma- tig te veel om door de rioolbui zen te worden afgevoex-d. De bo venste laag water liep dan over in de waterpartijen rond de Louise de Colignylaan. Jax-en van overstorten vervuilden de onderwaterbodems zodanig dat bij iedere volgende ovex-stort de boel ging stinken. Of de stank met de aanleg van een zogenaamd bei-gbezinkxiool weg is, is niet zeker. Een woord voerder van de gemeente Goes hoopt dat het scheelt. „We scha kelen de overstorten uit door een hele grote buis die ertussen komt te liggen. Die buis kan heel veel water bergen, zélfs bij hevi ge x*egenval kan de buis het makkelijk aan. Het water stroomt er heel rustig doorheen, zodat de vieze deeltjes naar de bodem kunnen zakken. We den ken dat het nog maar vier of vijf keer per jaar zal voorkomen dat de bovenlaag van het water, die veel schoner is dan voorheen, afstroomt op het oppei'vlakte- water. Dat is niet meer op de wa terpartijen, maar op een speci aal gegi'aven sloot, die met een duiker onder de Ringbaan is aangesloten op het de rest van het oppervlaktewater." De nieuwe sloot heeft flauwe oe vers en past in het parkachtige strookje langs de Ringbaan. De onderwaterbodems van de vijvers blijven dus nog even ver vuild. Pas in het seizoen 2003- 2004 zullen de waterpartijen worden schoongemaakt. De ge meente Goes, die het werk een paar jaar naar voren haalde vanwege de klachten, wilde eerst de bron aanpakken. De gemeentewoordvoerder ver wacht dat de klachten over stank zullen afnemen, omdat er op de vijvers helemaal geen overstorten meer plaatsvinden. Vallend regenwater beroert de ondex-watex'bodem lang niet zo zeer als een kolkende overstort, die bovendien nog vervuild wa ter bevat. De Louise de Colignylaan blijft nog een paar dagen afgesloten. Binnen enkele weken is het hele werk klaar. fit HlyHX •tBbww-r-aaaaa - i c--efïïz A- mtj IIBH BPDB l- L febL-Jr. ïgggp meer voor nieuwbouw in aanmerking. Omdat in Kortgene op en rond het havenfront al driftig wordt gebouwd, komt dat dorp volgens de PvdA de komende raadsperiode niet foto Willem Mieras door Anita Hoekman Dichtex'bij dan ooit, heet het nummer van de Zeeuwse popgroep BlofEn de verkiezin gen voor de gemeenteraad zijn dichterbij dan ooit. Zo is te lezen in een brief van burgemeester P. van der Velden van Bergen op Zoom, die alle stemgerechtigde inwoners van de gemeente deze week en volgende week ontvan gen. Met een wervende brief en een veiTassingspakket voor de genen die voor het eerst hun stem uit mogen brengen, hoopt de burgemeester de gehele be volking 6 maart naar de stem bussen te lokken. Bij de vorige gemeentex-aads- verkiezingen kende Bergen op Zoom een opkomstpercentage van ruim 52 pi-ocent. „Dat is niet slecht, maar ik hoop dit jaar stiekem op een hoger percenta ge", schrijft Van der Velden in zijn brief. „Misschien moeten we de verkiezingen als een feestje beschouwen. Want de slogan 'Gemeenteraadsverkie zingen... u komt toch ook?' lijkt wel op een uitnodiging voor een feestje." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Schokkend vindt de burge meester vooral dat er veel men sen zijn die niet eens weten dat er verkiezingen zijn. „Dat is uit onderzoek gebleken. En dat in maart de vex*houdingen tussen burgemeester, wethouders, raadsleden en ambtenaren in de gemeente worden gewijzigd en de verantwoordelijkheden van raad en college van elkaar wor den gescheiden, daar hebben ook weinig mensen notie van ge nomen." Volgens de burgemees ter was de groep zwevende kie zers nog nooit zo groot. „Ik hoor nogal eens dat de poli tiek zo saai is en ver van de men sen af staat. Maar op gemeente lijk niveau kunt u als kiezer relatief veel invloed uitoefe nen", legt Van der Velden in zijn brief uit. „Raadsleden worden dix-ect gekozen en wonen maar een paar straten verderop. Ei- .Jt Q. genlijk heeft bijna iedereen, ie dere dag te maken met de gevol gen van gemeentelijk beleid. Voor de jongeren boven de acht tien die voor het eerst hun stem uit mogen brengen, is er geen wervende brief, maar een felge kleurd vexTassingspakket. In het pakketje wordt heel eenvou dig en kleurrijk uitgelegd wat er allemaal op een oproepkaart staat. Er zit een woordenlijst bij waarin woorden zoals democi-a- tie, gedeputeerde, kiespas en volmacht uitgelegd worden, een klein boekje 'Alles over de ver kiezingen', een potlood en her- inneringsstickers voor de ge meenteraadsverkiezingen en de Tweede Kamerverkiezingen van 15 mei dit jaar. Recht Burgemeester P. van der Velden zou het liefst zien dat iedereen gebruik maakt van zijn recht om te stemmen. Van der Velden: „Het is belangrijk dat er 6 maart een hoge opkomst is. Stemmen is het meest vitale democrati sche x'echt wat mensen hebben. Daar moet iedereen gebruik van maken." En in zijn bi'ief schrijft hij: „Als u niet zou stemmen laat u een mooie en eenvoudige kans lopen om uw stem te laten hox-en. En het klinkt misschien raar, maar echt elke stem telt." door Ingrid Huibers Wie de komende jaren op Noord-Beveland een nieuw huis wil betrekken, doet er verstandig aan de verkie zingsprogramma's van de vijf politieke partijen in de gemeen te zorgvuldig te lezen. Vooral het aanwijzen van mogelijke bouwlocaties drijft cle fi'acties uiteen. Het CDA meent dat de door het Rijk en de provincie maar mondjesmaat toebedeelde nieu we woningen, voox-al in de dor pen Kats en Geersdijk gebouwd moeten worden. Woningbouw in de twee kleinste Noord-Beve- landse dorpen moet ervoor zor gen dat de schooltjes en dorps huizen daar open kunnen blijven. Ook de PvdA kiest voor de 'kleinste kernen in de gemeente' en dan met name voor KatsWo ningbouw in Kortgene is de ko mende jaren in ieder geval niet aan de orde, omdat er op dit mo ment op en rond het havenfront al driftig wordt gebouwd. De WD is juist van mening dat het grootste deel van de wonin gen in de 'dragende kernen' Kortgene en Kampexiand moet worden neergezet. Wel zwakt de partij die keuze meteen weer af door te stellen dat het wel moge- lijk moet blijven ook in de overi ge kernen 'in beperkte mate' te kunnen bouwen. Het Noord-Bevelands Belang (NBB) wil af van het bouwen in grote projecten zoals het plan Havenfront in Kortgene en de ï-ecente uitbreiding van Kam perland. De partij ziet veel meer heil in het bouwen voor bepaal de doelgroepen. Starters op de woningmai'kt zouden daar het eerst voor in aanmerking moe ten komen. Ook zouden eigen inwonei's voorrang moeten krij gen als er bouwkavels te verge ven zijn. De SGP geeft er de voorkeur aan om in alle kernen te bouwen. Daar moeten dan vooral wonin gen voor (jonge) gezinnen ko men. Een ander heet hangijzer op Nooixl-Beveland is de besteding van de toeristenbelasting, een aanzienlijke bron van inkom sten op het voor vakantievier- ders aantrekkelijke eiland. Dat bedrag werd tot nog toe aan de algemene middelen toegevoegd, maar daar moet verandering in komen vinden de WDhet CDA en het NBB. Die partijen zijn van mening dat in ieder geval een gedeelte van het geld moet worden besteed aan de verbete ringvan de voox'zieningenen ac- comodaties voor toeristen. In weerwil van de plannen om bedrijfsvestigingen in de toe komst veel meer vanuit de gehe le regio de Bevelanden te bena deren, onderstrepen alle Noord- Bevelandse paitijen juist het belang van bedrijvigheid op het eigen eiland. Zowel het CDA als het NBB wil bovendien een functionaris benoemen die nieuwe bedrijven "moet gaan aantrekken. Sportaccommodaties Een kwestie, waar geen van de partijen zich vooi-alsnog aan wil branden, is het beheer van de sportaccomodaties. Een dure aangelegenheid voor een ge meente als Noord-Beveland, waar relatief weinig mensen wonen, verspreid over veel ker nen. De SGP geeft wel aan dat de 'zware financiële last' voor het onderhoud van de spoxtvel- den 'tot het maken van keuzes dwingt'maar maakt die vervol gens niet. Het NBB wil dat de bouw van één groot multifunc tioneel spox-tcomplex wordt on derzocht, maar wacht tegelij kertijd de uitkomsten van een onderzoek naar de exploitatie van de huidige sportvelden af. De WD beperkt zich tot de stel ling dat er op 'efficiënte wijze' met de huidige accomodates moet worden omgegaan. Tot slot hebben de meeste par tijen hun gedachten laten gaan over de op handen zijnde invoe ring van de Wet Dualisering Ge meentebestuur, die de afstand tussen bestuur en burger moet verkleinen. Zowel de WD als de SGP wil de komende raadspe riode de commissievergadextn- gen afschaffen, zodat de be sluitvorming weer in de raadsvergaderingen kan plaatsvinden. De SGP wenst bovendien een apaxt budget waarmee de raad zelf deskundig advies kan inkopen. Het CDA denkt de afstand tussen bux'ger en bestuxxr te verkleinen door in elk dorp een dorpsraad in te stellen. Het NBB maakt zich sterk voor de benoeming van wethouders van buiten de raad en is daar voor zelfs al een sollicitatiepro cedure begormen. door Mieke van der Jagt Nooxd-Bevelands Belang (NBB), de lokale partij in de gemeentei'aad van Noord-Be veland, mag zich verheugen in een zekere bezorgdheid bij som mige andere fx-acties. Tijdens een lijsttrekkersdebat in het ge meentehuis in Wissenkerke, ci teerde PvdA-lijsttrekker P. Ha melink aanzienlijk meer uit het verkiezingsprogramma van de NBB, dan uit dat van zijn eigen partij. Ook vanuit de fractie van de WD, weliswaar niet door lijstrekker P. de Putter maar door de huidige wethouder C. Schippex-s, werd NBB-lijst- trekker A. Oudshoorn recht- sti'eeks aangevallen. CDA en SGP deden daar niet aan mee. J. Meulenberg-op 't Hof en A. van der Maas bleven op hun eigen koers. Dat de NBB advertenties heeft gezet voor wethouders van bui ten de raad - vier stuks met een mooi salai'is in het vooruitzicht - zette kennelijk nogal wat kwaad bloed. Oudshoorn haalde er het NOS- journaal mee en wethouder Meulenberg legde voor de tele visie uit dat ze erop tegen was. Dat bleef zo. Het CDA vindt dat de kiezers moeten weten wie eventueel wethouder zou kun nen worden. Volgens PvdA-lijstrekker Ha melink is het een onzinnig voor stel, omdat vier wethouders de gemeente twee keer zoveel gaan kosten als nu het geval is. Ouds hoorn heeft echter becijferd dat als de gemeente niet meer al het werk door duux-betaalde bu- reautjes laat doen, er genoeg geld overblijft voor vier wet- houders, die dan op zakelijke basis het werk moeten doen en daarop ook kunnen worden af- gerekend. Beleid Een vex-wijt van Hamelink rich ting Oudshooi'n ging ook over de voortdurende klacht van de NBB dat er geen beleid wordt ontwikkeld. „De NBB vraagt wel honderd keer om beleid en als de ambtenaren dat hebben ontwikkeld, wat veel geld kost, stemt de NBB tegen",aldus Ha melink. Oudshoox*n, die het du alisme zegt te omarmen, vindt dat de raad de lichting van het beleid moet aangeven. Niet de ambtenaren maar het college moeten de visie verder ontwik kelen. De ambtenai'en maken de sommen en zoeken de kleine let tertjes op, maar het is de raad die uiteindelijk het heft in han den heeft. Eenzelfde mening is SGP-lijst- trekker Van der Maas toege daan. Hij mist de politieke dis cussie in de raad en vindt dat er te weinig visies zijn ontwikkeld in Noord-Beveland. Van het dualisme verwacht Van der Maas alleen wat als de ge meente echt zijn best doet om het bestuur dichter bij de burger te brengen. Brainstormen De SGP wil de commissies af schaffen en twee raadsbijeen- komsten per maand houden: eentje om met publiek en be trokkenen te brainstormen en een besluitvormende raad. Verder zijn de partijen op Noord-Beveland het helemaal niet zo erg oneens. De Putter liet zich in zijn uitleg over een WD- voorkeur voor uitbreiding van Kortgene en Kamperland corri geren door zijn buurman Ouds- hooxm „Ja, natuurlijk ook woningbouw op inbreidingslo- caties in de andere dorpen." P. Hamelink stond tenslotte al leen in zijn pleidooi om het re creatiedorp bij Colijnsplaatniet te laten doorgaan. De andere partijen voelen zich verplicht om dat binnen strenge rand- woorwaarden wel te doen bou wen. Het project zit tenslotte al jaren in de pijplijn en er zijn toezeg gingen gedaan. Bovendien kan het nieuwe dorpje voorzienin gen in Colijnsplaat in stand hel pen houden. De JOVD Zeeland, de Zeeuwse WD-jongei"enorganisatie, houdt vanavond een discussie bijeenkomst in hotel Terminus aan het Stationsplein in Goes. Vanaf 20.30 uur is een forumdis cussie met diverse Goese kandi daat-raadsleden, onder wie S. Heijning (VVD), M. 't Hart (PvdA) en P. Favier (CDA). Aansluitend, rond 22.00 uur, houdt het Zeeuwse WD-Ka- merlid J. te Veldhuis een spreekbeurt over landelijk ac tuele thema's en de komende verkiezingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31