Romme schaatst voor eigen eer Open sollicitatie Parra bij DSB Gewone schaatsen helpen Veldkamp Apolo Anton Ohno weer spraakmakend Kmper wint pak okazaki Remmende reus met snelheid GQ9 Bloedtestje De laatste hoop van Mueller olympische winterspelen SALT LAKE 2002 Larisa Lasoetina mist estafette medailles Eberharter krijgt zijn goud vrijdag 22 februari 2002 door Johann Mast SALT LAKE CITY - Erg slecht deed Bart Veldkamp het vorige week zaterdag niet op de vijf kilometer, maar de schaats- Belg uit Den Haag wil op de tien kilometer om de prijzen meedoen. Tien jaar na zijn olympische titel denkt Veld kamp de magische grens van dertien minuten aan te kun nen. Met dank aan de conven tionele schaatsen waarop hij de afgelopen week trainde. „Ik wil niet zeggen dat ik onder de dertien minuten zal rijden, maar dat gaat hier wel gebeu ren. En als ik goed rijd, dan weet ik dat ik dat ook kan", zegt de 34-jarige schaatser. Het liep dit seizoen lange tijd van geen kant, maar met een keuri ge vijf kilometer bij het EK in Erfurt toonde Veldkamp aan nog niet af-geschreven te zijn. Niettemin worstelde hij in de aanloop naar de Winterspelen met zijn techniek. Dat leidde tot woede en frustratie, derode draad in zijn grillige loopbaan. Met zijn achtste plaats op de vijf kilometer, ruim elf secon den achter winnaar Jochem Uytdehaage, faalde Veldkamp tijdens de openingsafstand van zijn vierde Olympische Win terspelen allerminst. Toch was hij niet tevreden over zijn tech niek. Daarom trainde hij een week lang op conventionele schaatsen. „Daar wordt gek tegenaan ge keken, maar ik heb in het eerste jaar van de klapschaats al ge merkt dat gewone schaatsen beter zijn voor je schaatsge- voel", zegt Veldkamp. „Op klapschaatsen ga je 'lui' schaatsen." GPD door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Hij is de laatste hoop van Spaar Select, het Dreamteam dat in Salt Lake City hardhandig is wakkerge- schud. Gianni Romme gaat niet gebukt onder die druk, want hij schaatst vanavond op de tien ki lometer voor 'zijn eigen succes'. Eén hoog rendement haalt het financieel adviesbedri jf uit Bre da niet uit zijn schaatsploeg met een hoog risicoprofiel. Jakko- Jan Leeuwangh en MarkTuitert bleven ziek achter in Nederland en de troeven die wel in stelling werden gebracht, beklommen niet één keer het podium. De schaatsmiljonairs Erben Wennemars, Marianne Timmer en Annamarie Thomas zagen hun inspanningen niet beloond met een olympische medaille. Nu is het de beurt aan Gianni Romme, het publicitaire uit hangbordvan Spaar Select. „Zo denk ik en redeneer ik niet", zegt hij. „Ik schaats voor me zelf, voor mijn persoonlijke eer en niet voor die van de sponsor. Volgens Romme leeft die ge dachte ook niet bij de sponsor of bij zijn teamgenoten, al erkent hij wel dat het in topsport 'de medailles zijn die tellen'. „Maar wie heeft er nou slecht gereden? Wie heeft er gefaald? Misschien zijn de verwachtingen wel te hoog. Op de Olympische Spelen moet ook de magie er zijn, je hebt net dat beetje geluk nodig om een medaille te winnen. Kijk maar naar Gerard van Velde." Nu het met Spaar Select niet wil lukken, identificeert Romme zich met de nationale ploeg. Hij toont zich ineens een fel tegen stander van de 'hokjesgeest' in het schaatsen. Het klinkt als een nobel streven om met de kinnes inne af te rekenen „Ik denk dat als de Spelen slecht uitvallen voor ons team, dat we dan de goede momenten moeten onthouden", aldus Romme. „Naar buiten toe mag je best brengen dat we het als Neder landse olympische ploeg goed doen. Want is het niet wat al te makkelijk om de aandacht te vestigen op een team dat het niet goed doet?" Het zijn nobele uitspraken van Romme, maar het lijkt bijna on denkbaar dat in een omgekeer de situatie hij zich ook op die manier zou hebben uitgelaten. Het komt vreemd over dat nu in tijden van tegenspoed het alge mene belang telt, terwijl de borstklopperij door Spaar Se lect zelf is uitgevonden. Romme gaat dus vanavond zijn eigen race rijden. Het komische is dat dat juist inhoudt dat hij niet voortvarend van start gaat, zoals hij gewend is te doen. De snelle temporondjes zijn, van wege de hoogte, bij gebrek aan zuurstof taboe. De opdracht luidt dat hij de eerste drie a vier kilometer rustig schaatst en heelhuids doorkomt. „Ik moet in mijn ritme komen en zeker niet met mijn krachten smijten. Het is de truc om economisch te schaatsen," Op basis van het gemak waarop hij de trainingsrondes rijdt, heeft Romme een goed gevoel over zijn vorm. De afgelopen twee weken heeft hij, omdat de tien kilometer achterin het pro gramma is opgenomen, zijn rust kunnen nemen en kunnen wen nen aan de omstandigheden. Scherper Romme verwacht dat de win nende tijd rond de 12 minuten en 55 seconden zal liggen. Dat is een verbetering van het huidige wereldrecord, dat met 13 minu ten en drie seconden al een jaar en drie maanden op naam van Romme staat. „Ik hoop die tijd te kunnen rijden. Ik heb de gre tigheid die nodig is om 25 rond jes te knallen. Ik ben scherp, ja scherper dan tijdens de trials." Op die bewuste kwalificatie wedstrijden verspeelde Romme zijn kans om zijn olympische ti tel op de vijf kilometer te verde digen. Het is iets wat nog altijd knaagt, zeker bij zijn eerzuchti ge coach Peter Mueller. De Ame rikaan zegt de nederlagen te ac cepteren die zijn vooralsnog medailleloze ploeg op de Win terspelen moet incasseren. „Maar wat ons dwars zit is dat onze beste mensen niet kunnen rijden op hun beste afstanden", zegt Mueller. „Wennemars op de 1500 meter en Romme op de 5000 meter, daar verwacht je toch de medailles?" Romme moet de eer van Spaar Select vanavond redden. „Gianni is goed, snel en sterk", spreekt Mueller vol bravoure. „En we zijn hongerig." GPD Gianni Romme op weg naar de gouden medaille op de tien kilometer tijdens de Olympische Spelen van Nagano in 1998. foto Stephen Jaffe/AFP door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Met de ech te wereldtop kan Cees Juffer- inans zich nog niet meten. Dat wist de shorttracker al voordat hij op het vliegtuig naar Salt Lake City stapte. De jonge Stompwijker hoopte zijn olym pisch debuut te kunnen opluis teren met een toptien-plaats. Opgetogen begroette hij zijn achtste plaats op de 1500 meter. Al werd na afloop vooral gedis cussieerd over de gouden me daille van de Amerikaanse pu bliekslieveling Apolo Anton Ohno. Juffermans had een dui delijk oordeel over het incident dat het Delta Center in zijn greep hield. „De diskwalificatie was terecht", zei hij stellig. Kort daarvoor was Ohno als tweede over de finish gekomen. De Ko- reaan Dong-Sung Kim had het Amerikaanse wonderkind ach ter zich gehouden, maar volgens de scheidsrechters op een onge oorloofde manier. Bij het ingaan van de laatste bocht zou hij Oh no geblokkeerd hebben. Terwijl Kim met de Koreaanse vlag in de hand over het ijs zwierde, hoorde hij via de speaker dat het feestje niet doorging. Juffermans had het zien gebeu ren. „Op het rechte stuk moet je je lijn houden. Hij maakte een beweging naar links. Een mini male beweging misschien, maar wel een bewusteEr zijn bepaal de regels waar je je aan moet houden en dat heeft die Koreaan niet gedaan." Niet iedereen was het met hem eens. De Italiaan Fabio Carta, ook finalist, vond het een schan de. „Ze moeten een geweer op die Ohno zetten", vloog hij zelf uit de bocht. „Dit is absurd." De Koreaanse coach Jun klaagde bij de hoofdscheidsrechter, de Australiër James He wish, maar vond geen steun. Discussie Na afloop werden volop verge lijkingen gemaakt met de con troverse in het kunstrijden, waar een IOC-onderzoek naar de jurering ertoe leidde dat het Canadese koppel Sale/Pelletier alsnog een gouden medaille overhandigd kreeg. Opnieuw laaide de discussie op over de in vloed van het Amerikaanse pu bliek, dat door het appelleren van Ohno was geattendeerd op de onrechtmatigheid. Een mas saal en enigszins gênant boe-ge- roep was het gevolg. Ohno dacht niet dat de scheidsrechters daardoor geïntimideerd waren. „Mijn appèl was terecht. Er was ruimte om hem aan de binnen kant te passeren." Daarmee was wat hem betreft de discussie afgesloten. Het was de eerste gouden medaille voor de negentienjarige shorttracker uit Seattle nadat hij vorige week zaterdag op de 1000 nieter na een minstens zo bizarre finish, toen veroorzaakt door een val partij, met zilver genoegen moest nemen. De tweede plaats was voor de Chinees Jiajun Li, de Canadees Mare Gag'non greep het brons. Met die categorie shorttrackers wil Juffermans zich in de toe komst ook kunnen meten. Nu is er nog een duidelijk kwaliteits verschil. De heat kwam hij rede lijk eenvoudig door (tweede), in de halve finale waren de latere podiumgasten Gagnon en Li hem de baas. Juffermans kwali ficeerde zich via een derde plaats wel voor de B-finale, waarin hij opnieuw derde werd. In het algemeen klassement be tekent dat een negende plaats, maar door de diskwalificatie van Kim schoof hij nog een stek op. „Na de halve eindstrijd baalde ik in eerste instantie. Maar al snel was ik dik tevreden met een plaatsje in de B-finale. Om als twintigjarige, bij je eerste Olympische Spelen, in zo'n sta dion op een achtste plaats te eindigen, vind ik toch wel erg bijzonder. Na de finish was ik best emotioneel." De marge met de grote jongens moet in de komende jaren steeds kleiner worden. Het is vooral een kwestie van ervaring. „Be halve Ohno, een uitzonderlijk talent, zijn alle toppers achter in de twintig. Zij hebben heel veel van dit soort wedstrijden gere den. Het gaat om inzicht, het le zen van een rit. Je ziet mij bijvoorbeeld nog te vaak tijdens een race om een tweede of derde positie knok ken, terwijl dat op dat moment niet nodig is. De echte wereld toppers weten precies wanneer ze hard moeten rijden." Morgen start Juffermans op de laatste afstand, de 500 meter. „Ik denk dat ik nog mooie dingen kan la ten zien." GPD van onze SALT LAKE CITY - En daar stond Geert Kuiper opeens met het wedstrijdpak van de Japan se schaatsster Tomomi Okazaki in zijn handen. De Nederlandse coach van on der anderen Rintje Ritsma en Gerard van Velde keek op de schaatsbaan verbouwereerd naar de outfit, die hij eerlijk had gewonnen met een wedden schap. Kuiper en Okazaki hadden voor de 500 meter gek scherend gesproken over het persoonlijk record van voorma lig sprinter Kuiper. Hij schaats- Dit olympisch toernooi heeft het gelijk bewezen van het kwal.ificatietoern.ooi. Eind vorig jaar in Heeren veen zijn reputaties gesneu veld. Geen titelverdediger Gianni Romme op de vijf ki lometer, geen wereldkampi oen Carl Verheijen op de tien kilometer. Pijnlijk, maar in Salt Lake City sneuvelen reputaties net zo hard. De val van Jeremy Wotherspoon, de off-day van Bob de Jong, de sportieve zelfmoord van Marianne Timmer. Het kwalificatietoernooi was een test, een goede test. Er- ben Wennemars faalde twee maal op de 1500 meter en ook nu mag je je afvragen of hij kan omgaan met de olympi sche druk. Zijn prestaties waren zeker niet slecht, maar konden beter. Nu kijkt iedereen naar re cords, tijden, statistieken en reputaties. Vroeger niet. Elke keer begonnen de Olympi sche Spelen blanco. Zo moet het ook. Net als op dat kioali- te nooit sneller dan 37,65, te genwoordig een tijd die door meerdere vrouwen al is verbe terd. „Als jij sneller bent dan 37,65, krijg je een cadeau", had Kuiper de Japanse duidelijk ge maakt. Was Okazaki langza mer, dan zou Kuiper in de prij zen vallen. De Japanse kwam in de buurt, maar de tijd stopte niet voor 37,87. De Japanse pers kreeg lucht van de wedden schap en vroeg Kuiper wat hij wilde hebben van Okazaki. „Haar ongewassen wedstrijd- pak", had Kuiper geantwoord. Goed idee, vond Okazaki. In middels heeft ze het pak per soonlijk overhandigd. ANP ficatietoernooi. Alleen bij valpartijen of ziekte reke ning houden met reputaties, verder niet. Doe het over vier jaar maar precies hetzelfde. De enige Nederlander die dit toernooi teleurstelde, was Bob de Jong op de vijf kilo meter. Er gingen lang ge ruchten dat hij ziek zou zijn en dat is zorgelijk. NOCNSF heeft al geklaagd over de ma nier waarop Nicolien Sauer- breij haar snowboard heeft laten waxen, dus ik hoop dat ze met Bob ook zorgvuldig zijn. Ik zou vijf of zes dagen na zijn vijf kilometer een bloedtestje hebben afgenomen, om te kij ken of hij nog steeds kivak- kelde. Misschien is dat ook wel gebeurd, daar heb ik geen zicht op. Is hij fit, dan kan Bob zich best herstellen van de teleur stelling, twaalf dagen terug. Ik ken hem als een flegmatie ke jongen, die een rotsvast vertrouwen heeft in z'n lange afstanden. Op het WK junioren in het Finse Seinajöki had hij voor de vijf kilometer een grote achterstand op nummer één Mark Knoll. Maar Bob iverd wel wereldkampioen. Verder moeten we vanavond rekenen op Jochem Uytde haage en Gianni Romme. Van de buitenlanders denk ik aan Frank Dittrich en Derek Par- ra. De laatste heeft zelden een goede tien kilometer ge reden, maar als je een reken sommetje maakt op basis van zijn vijf kilometer kan hij een tijd van dertien minuten en tien seconden rijden. Er zijn weinig schaatsers die daar aan kunnen tippen. Leen Pfrommer door Johann Mast SALT LAKE CITY - De laatste man die komende nacht voor Nederland in de viermans bob slee zal springen, is de man die doorgaans het verschil maakt. Marcel Weiten (32) heeft zich dit seizoen ontwikkeld tot de beste remmer in het Nederlandse bobsleeën. Hij start bij de Olym pische Winterspelen zowel in de twee- als in de viermansbob slee. Weiten maakte deze week met stuurman Arend Glas zijn de buut bij de Spelen, terwijl zijn collega's Timothy Beck en Ar nold van Calker nog even ge duld moesten hebben. Bij tests in september en januari bleek dat de 1,90 meter lange en 99 ki lo zware reus bij de start de meeste snelheid achter een bob slee kan ontwikkelen. In de tweemansbobslee moest Weiten afgelopen weekeinde in twee dagen vier keer een krachtsexplosie leveren. „Dat gaat niet ten koste van mijn prestaties in de viermans bob", zegt Weiten. „Ik heb genoeg tijd gehad om te herstellen. Ik heb in de periode voor de Spelen hard getraind, omdat ik wist dat ik hier moet pieken.De wedstrij d in de tweemansbob gold als op warmertje. In die discipline kwam Nederland niet verder dan de zestiende plaats. In de viermansbob is veel meer moge lijk. Bij het Europees kampi oenschap in januari werd Ne derland verrassend vierde. „We zitten met onze start bij de wereldtop, zelfs in de twee mansbob", vindt Weiten. „Afge lopen weekeinde ging het ge weldig. Dat biedt perspectief voor de wedstrijd in de vier mans bob." Net als in de twee mansbob gaat de wedstrijd over vier runs (afdalingen). Van nacht zijn de eerste twee runs, morgen volgen run drie en vier. De totaaltijd is bepalend voor het resultaat. Snelheid Weiten heeft een atletiekachter- grond. Hetzelfde geldt voor Van Calker en Beek, de andere twee remmers in de viermansbob van stuurman Glas. Alleen snelheid is niet genoeg voor een remmer. Beek - tweevoudig tweede bij het NK sprint op de 100 meter - is weliswaar de snelste op de sintelbaan, hij is te klein en te licht om dat ook achter een bob slee te zijn. „Marcel is in mijn ogen de beste remmer ter wereld", zei bonds coach Tom de la Hunty na de tweemans wedstrijd, waarin Glas en Weiten verrassend goed startten. Weiten: „In de vier mans is de combinatie van ons drieën onze kracht. Voor mezelf geldt: als ik een wedstrijd heb gaan mijn nekharen recht over eind staan en kan ik door een muur lopen." Hardheid Weiten begon acht jaar geleden als bobsleeën Al die jaren was hij de vaste aanduwen in de bob slee van Rob Geurts, de stuur man die in 1994 in Lillehammer aan de Olympische Winterspe len meedeed. Dit seizoen leerde Weiten de hardheid van het se lecteren voor de Spelen kennen. De la Hunty zette hem zonder pardon achter Arend Glas, de beste stuurman. Geurts maakte kort daarop bekend te stoppen met bobsleeën. „Aan Rob, die de 40 al gepasseerd is, zie je hoe verslavend bobsleeën is", zegt Weiten. „Hij is nu écht gestopt, maar wij hebben een band. Hij vond het in het begin erg om mij hier met Arend te zien staan, maar nu niet meer. Het Neder landse team gaat bij de Spelen voor." Na de Spelen overweegt Weiten om een jaar met bobsleeën te stoppen. De toewijding aan zijn sport is de afgelopen acht jaar ten koste gegaan van zijn privé- leven. „Ik ben in die jaren mis schien eens een avondje in de week thuis geweest. Voor de rest heb ik alleen maar getraind en geprobeerd om beter te worden. Misschien wordt het tijd om nu weer eens ergens anders energie in te steken.Eerst wil hij in Salt Lake City pieken in de vier mansbob. „De baan loopt hier lichtjes naar beneden. Dat ligt ons wel, hebben we laten zien. Misschien kunnen we voor een verrassing zorgen." GPD foto Thomas Kienzle/AP Bode Miller, de 24-jarige durfal uit Easton, New Hampshire. De Amerikaan bracht het stadion onder aan de ijzige, door de zon .geteisterde piste in extase. Na een zevende plaats in de eerste run, op bijna een seconde van Eberharter, liet Miller zich in de tweede run als een baksteen naar beneden vallen. De toe schouwers telden daarna luid ruchtig de afvallers, maar de jubel stokte toen bleek dat Eberharter zijn zenuwen onder controle had. De marge tussen goud en zilver bedroeg uiteinde- lijk 88 honderdsten van een se conde. De Oostenrijker zeeg even ter aarde, overmand door emoties. GPD Alpine skiën Mannen, reuzenslalom: 1. Eberharter (Oos) 2.23,28 (1.11,98+1.11,30), 2. Miller (VSt) 2.24,16 (1.12,89+1.11,27), 3. Kjus (Noo) 2.24,32 (1.12,79+1.11,53), 4. Raich (Oos) 2.24,40,5. Gruber (Oos) 2.24,41,6. Solbakken (Noo) 2.24,50, 7. Aamodt (Noo) 2.24,62,8 Blardone (Ita) 2.24,87,9. Kostelic (Kro) 2.24,92, 10. Cuche (Zwi) 2.25,00,11. Von Grünigen (Zwi) 2.25,07, 12. Nyberg (Zwe) 2.25,29,13. Büchel (Lie) 2.25,89,14. Koblar (Slv) 2.26,36. Curling Vrouwen, om de derde plaats: Canada - Verenigde Staten 9-5. door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Derek Par- ra wil een gesprek met DSB-di- recteur Dirk Scheringa. De 31- jarige Amerikaanse schaatser, olympisch kampioen op de 1500 meter, zoekt een sponsor die hem voor de komende jaren financiële zekerheid biedt. Parra sluit zich bij voorkeur met zijn coach Bart Schouten en een Amerikaanse sparringpartner aan bij het commerciële schaatsteam van DSB. Parra zegt op de het telefoontje van Scheringa te wachten. „Ik zou graag met hem willen praten. Als ik met schaatsen mijn brood kan verdienen, dan ga ik zeker door. Ik moet mijn vrouw en mijn dochtertje financiële ze kerheid bieden, dat kan alleen bij een commercieel team. Ik wil mijn gezin (in Florida) ook wat SOLDIER HOLLOW - De ski- loopteams van Rusland en Oe kraïne zijn gisteren bij de Olym pische Winterspelen niet aan de start verschenen voor de 4x5 ki lometer estafette voor vrouwen. Bij de 36-jarige Larisa Lasoeti na werd vooraf een te hoge he- moglobinewaarde in het bloed geconstateerd: 16,5 waar maxi maal 16 is toegestaan. Ze kreeg een startverbod van twee we ken. Een teveel aan rode bloed lichaampjes kan duiden op het gebruik van de verboden bloeddopingepo. Voorde Russi sche ploeg was er geen tijd meer om een vei*vangster aan te wij zen voor de estafette. Waarom Oekraïne niet meedeed is nog onduidelijk. Duitsland won de wedstrijd. RTR Skilopen Vrouwen, 4x5 kilometer estafette: 1. Duitsland (Henkei, Bauer, Künzel, Sa- chenbacher) 49.30,6, 2. Noorwegen (Björgen, Skari, Pedersen, Moen) op 0.01,3, 3. Zwitserland (Huber, Rochat, Albrecht Loretan, Cortesi) 0.33, 4. Tsjechië 1.04,6, 5. Wit-Rusland 1.07,3, 6. Italië 1.08, 7. Finland 1.14,9, 8. Canada 1.19, 9. Slovenië 1.49, 10. Japan 2.05,1. IJshockey Vrouwen, om de derde plaats: Finland Zweden 1-2 (0-2 1-0 0-0). vaker laten overkomen als ik in Salt Lake City aan het trainen ben." Parra is niet alleen geïnteres seerd in het langebaanschaat sen. „Het lijkt me ook leuk een paar marathons te schaatsen. Aan de ploegentactiek zal ik moeten wennen, hoewel het lijkt op het inline-skaten wat ik jaren heb gedaan." De Amerikaan van Mexicaanse afkomst heeft een goede ver standhouding met Ids Postma en een wat mindere met Jan Bos, de twee schaatsers van DSB. „Van Ids krijg ik altijd een lach en een hand. Jan is stiller, het lijkt alsof hij zich niet voor mij openstelt. Hij is eens boos op ge weest, toen ik zei dat hij hier in Salt Lake niet op de kussens langs de baan mocht zitten. Jan vroeg wie ik wel was om dat te zeggen. Maar dit is mijn baan, iedereen dient zich aan de huis regels te houden." Dirk Scheringa heeft eerder in de week gezegd dat hij gechar meerd is van Derek Parra. GPD Goud Zilver Brons 10 15 7 10 7 3 9 10 8 5 5 3 3 4 2 3 2 4 3 2 1 3 1 4 2 4 9 2 3 0 2 1 6 2 1 0 2 1 0 2 0 0 2 0 0 1 2 2 1 0 1 1 0 1 0 1 3 0 1 2 0 1 1 0 1 1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 Stephan Eberharter komt op ade door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Zaterdag smeet hij zijn ski's op de grond en verliet hij stampvoetend het stadion. Opnieuw was het goud voor zijn neus weggekaapt. Wa ren op de afdaling Strobl en Kjus beter, op de Super G zorg de Aamodt ervoor dat Stephan Eberharter zijn moment van glorie misliep. Gisteren kwam het toch nog goed met de 32-ja- rige Oostenrijker, die goud pak te op de reuzenslalom. Eberharter dreigde de schlemiel van de negentiende Olympische Winterspelen te worden. Hij kon maar moeilijk met de tegensla- na zijn winnende tweede run. gen omgaan. Hij was toch de man die zijn concurrenten maandenlang te kijk had gezet? Hij had dit seizoen toch zo'n beetje alle wedstrijden gewon nen waaraan hij meedeed? Nie mand anders dan hij was kandi daat voor drie gouden medailles in Salt Lake City? Maar de Spelen blijven de Spe len. Favorieten gaan ten onder aan druk, de underdog recht de rug. Eberharter liet zich de zege van gisteren echter niet afne men. Vier jaar geleden in Naga no was hij er op de reuzenslalom al dichtbij, maar zag hij Her mann Maier onder zijn tijd dui ken en restte 'slechts' zilver. Nu vond hij zijn grote concurrent in Duitsland Noorwegen Verenigde St Rusland Frankrijk Italië Finland Zwitserland Oostenrijk Nederland Canada Kroatië Zuid-Korea Australië Spanje China Tsjechië Estland Zweden Bulgarije Japan Polen Slovenië Wit-Rusland Gr-Brittannië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25