PZC Heerema bouwt aan megaklus Heiploeg zet schelpdieren op tafel Opschudden van organisatie drukt Stork in rode cijfers Terugkeer van het financieringstekort Blikvanger in Vlissingen-Oost moet volgende maand klaar zijn mm REMU daagt Jorritsma voor rechter het bedrijf Hulptroepen voor de belastingaangifte donderdag 21 februari 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Heerema Ha venbedrijf in Vlissingen-Oost bouwt aan het grootste onder stel voor een productieplatform dat het bedrijf ooit heeft ge maakt. Het jacket is 160 meter hoog en 55 meter breed. Hoewel het op zijn kant ligt, steekt het buizenstelsel nog meters uit buiten de ruim dertig meter ho ge assemblagehal. Het onderstel is voor een groot boorplatform dat komt te staan op het Ringhorne olieveld in de Noordzee (ten westen van het Noorse Bergen). Opdrachtgever is Esso Exploration and Pro duction Norway AS. Aan de bouw werken drie Zeeuwse be drijven mee: Heerema Haven- bedrij fonderdeel van de Heere ma Fabrication Group (HFG), Istimewa Elektro en Bayards Aluminium Constructions. Met de bouw van het jacket is Heerema Havenbedrijf in janu ari 2001 begonnen. „Allereerst zijn er zo'n twintig betonnen funderingen in de grond gelegd om te voorkomen dat de uitein delijk 7000 ton zware construc tie in de grond zakt", zegt direc teur R. Smidtman van de Vlis- singse onderneming. De moeilijkheid van de klus zit hem in de gewichten van de bui zen die het onderstel vormen en de precisie van het laswerk. De stalen buizen worden met over- lengte aangeleverd vanuit fa- bi'ieken in Duitsland en Roer mond. Ze variëren in gewicht van tien tot ruim honderd ton en zijn tussen de vijftien en vijftig meter lang.In Vlissingen wor den ze precies op maat gemaakt. „De afdeling fabrication engi neering berekent of er veilig kan worden gehesen. De engineers houden rekening met gewicht, weer en veiligheid. Is de wind kracht boven zeven Beaufort moeten we het werk staken, om dat het anders te onveilig zou worden." Ook het laswerk luis tert nauw. „De afwijkingen mo gen niet meer zijn dan plus of min zes millimeter. Uiterst nauwkeurig gezien de lengtes van de buizen." Bij het project zijn zo'n honderd werknemers betrokken, waarvan een deel in- geleenden zijn. Op 21 maart is de load-out. Dan zal de constructi e worden losge sneden van de fundering en rij den computergestuurde hef kar ren van Mammoet het gevaarte naar de kade aan diep-zeewater (9,5 meter). De 1048 wielen zet ten de kolos in vier tot zes uur op een zeegaand ponton. „Dat ge beurt bij opkomend water dat we gebruiken als tegendruk. Door bovendien compartimen ten in het ponton vol- en leeg te pompen met water, voorkomen we dat het kantelt als het zeven miljoen kilo wegende onderstel erop wordt gezet." Als het ponton eenmaal naar het Noors continentaal plat is ge sleept, tillen de twee lu-anen van het kraanschip Thialf van Heer ema Marine Contractors het jacket verticaal en laten hem naar cle zeebodem zakken. Computergestuurde robots 'kij ken' of het onderstel goed staat, waarna het met twaalf heipalen in de zeebodem wordt veran kerd. Daarna zal het productie platform. dat nu wordt geas sembleerd door Heerema Tons- berg in Noorwegen, er in één keer bovenop worden gezet. Dat moet vanaf augustus operatio neel zijn. Het reusachtige onderstel torent boven alles uit in Vlissingen-Oost. foto Dirk-Jan Gjeltema door James McGoniqal AMSTERDAM - Kosten van re organisatie, de tegenvallende economische ontwikkeling en de malaise in de luchtvaartin dustrie hebben Stork vorig jaar in de rode cijfers gedrukt. Het industrieconglomeraat (machine- en systeembouw, technische dienstverlening en luchtvaart) maakte gistermor gen bekend dat over 2001 een verlies is ontstaan van acht mil joen euro. Het jaar ervoor dx-aai- de Stork nog 63 miljoen euro nettowinst. Stork durft geen harde voor- spelling voor het lopende jaar te doen, maar verwacht dat door nu éénmalig de kosten van te genvallers te nemen, er eind dit jaar weer winst gemaakt zal woi'den. Zonder de kosten van reorganisatie en dergelijke, kwam het bedrijfsresultaat van Stork (bijna 17.000 werknemers wereldwijd) in 2001 uit op 69 miljoen euro, ofwel vier procent van de netto-omzet. Opschudden Stork-topman A. Veenman kon digde gisteren tijdens een toe lichting op de jaarcijfers aan dat Stork een nieuwe poot aan het concern toevoegt: Industrial Components, waarin de high tech elementen die alle divisies samen kenmexken, bijeen wor den gebracht. Stork wil daar mee aangeven dat het allemaal gaat om het creëren, bouwen en beheex'sen van zeer complexe px'ocessen. Deze verduidelijking van de po sitie van het concern, zoals Veenman het omschrijft, gaat gepaax'd met een grondig op schudden van het hele Stork- bed. Uit bepaalde activiteiten (zoals rurid- en varkensvlees) heeft Stork zich helemaal te- ruggetrokken. De iet in het hele concern wordt gestroomlijnd. De inkoop wox-dt veiTegaand gecentraliseei'd. Stoxk gaat bezuinigen op de sec- toren luchtvaart en textieldruk. Daar verdwijnen arbeidsplaat sen. Sommige activiteiten in het enex-giedeel van de industriële sector worden afgestoten. En de Raad van Beheer van Stork gaat van boven naar beneden de aan sturing veel harder maken. Stork heeft verder besloten de salarissen over 2002 van de di recteuren van de strategische activiteiten en de leden van de Raad van Bestuur te bevriezen. Voor de aandeelhouders valt de schade van 2001 mee: Stork heeft besloten dividend uit te keren op basis van het bedrijfs- x-esultaat: 0,45 euro per aandeel. De netto-omzet van Stork is vo rig jaar met vijftien procent ge daald tot 2,2 miljard euro. Een stijging (10 procent) boekte de divisie pluimvee en voedselver werking (fabrieken om kippen tot kant en klare producten te verwerken). Technische dienst verlening meldde een plus van 12 procent. Textieldruk (min 16 procent), machinebouw (min 12 procent) en luchtvaart (min 3 procent) zorgden echter voor omzetverliezen. GPD AMERSFOORT - Ener giebedrijf Remu sleept minister Jorritsma van Economische Zaken voor de rechter om een besluit af te dwingen over de verkoop van het stroom- netwerk aan de Spaanse onderneming Endesa. De bewindsvrouw heeft te lang gewacht met een beslissing over de transactie, die de aan deelhouders ruim een miljard euro moet opleve ren. Jorritsma keurde de ver koop in september al eens af, waarna de eigenaren van Remu een bezwaar- schi-ift indienden. Het enex'giebedrijf is in han den van de provincie Utrecht, de stad Utrecht en de gemeente Amers foort. Volgens de Amersfoortse wethouder H. Kuijt, die namens het stadsbestuur aandeelhouder is, had Jorritsma tot vorige week de tij dom een beslissing te nemen over het bezwaar schrift. Nu de minister dat nalaat dreigen de Remu- eigenaren in de proble men te komen. De miljoenenopbrengsten voor de kleine aandeel houder Amersfoort staan al opgenomen in investe ringsplannen. Als er 22 juni geen duide lijkheid is vervalt de an derhalf jaar geleden ge sloten ovex-eenkomst met Endesa. Beroep „Op 28 april gaat de Tweede Kamer met ver kiezingsreces en voor dat moment willen we duide lijkheid", aldus Kuijt. „Via een beroep bij de rechter kunnen we die uit- spraak afdwingen en daarna kunnen we even tueel een claim bij de mi nister indienen." De Remu-aandeelhou- ders vinden dat Jorritsma hun aanvraag moet be oordelen aan de hand van de regels uithetjaar2000. Recente wensen van de Tweede Kamer en het ka binet om een rem te zetten op het privatiseren van nutsbedrijven mogen vol gens de aandeelhouders geen rol spelen in dit be sluit. GPD door Jeffrey Kutterink YERSEKE - Van kokkel- en mosselvlees tol seafoodmix, inosselsap en krab. In potten, blikken, bakjes of diepvriesver pakking. Heiploeg Shellfish in Yerseke wil schelpdieren op al lerlei manieren presenteren als haute cuisine. Het bedrijf be heerst de totale productieketen: van het vissen en het verwerken, tot het samenstellen van pro ducten en het vervoer. Heiploeg Shellfish is, als het gaat om visserijproducten en niet om de doorlopende produc tie, een seizoensbedx-ijf. Bij het begin van het kokkelseizoen in september bijvoorbeeld rijden vrachtwagens af en aan om de pas opgeviste kokkels te vervoe- x-en. Afhankelijk van wat ervan wordt gemaakt, onder-gaan de kokkels tal van bewerkingen, waarna ze verdwijnen in een ver-pakking en per vrachtwagen vervoerd naar importeurs/dis tributeur-s en supermaxictke- tens, in binnen- en buitenland. Heiploeg Shellfish is één van de twee takken van het internatio naal opererende concern Hei- ploegh Shellfish International. De onderneming ontstond in 1995 door de samenvoeging van Heiploeg, International Shell fish, Lenger Seafood en Mieras. Behalve het hoofdkantoor en de productiefaciliteiten in Yerse- ke, bestaat Heiploeg Shellfish verder uit Lenger Seafood Har- lingen, Dan Shellfish Denmax-k, Leslie Parsons, Van Smirren Seafoods en Heiploeg&Lynn in het Verenigd Koninkx-ijk. De Shellfish divisie heeft 175 me dewerkers in Nederland en 100 in het buitenland. In totaal be schikt de onderneming over een eigen vloot van 40 schepen en een wagenpark van 45 vracht wagens. De andere poot is de garnalen divisie (Shrimps division) met het hoofdkantoor in Zoutkamp. Bij dat bedrijfsondex-deel wer ken 400 mensen in Nederland en 725 in het buitenland. Heiploeg Shellfish Internatio nal beschikt over vex-koopkan- toren in het Verenigd Konink lijk, Frankrijk, Spanje, Italië en Portugal. Export Bijna alle in Yerseke samenge stelde producten zijn bedoeld voor expoxi. Slechts vijf px-ocent van de producten zet het bedrijf af in de Benelux. „In de Benelux neigt de trend steeds meer naar vis. Dat heeft te maken met het feit dat het een gezond en vers product is", zegt salesmanager I. Kint. Een groot deel van de Medewerkers van Heiploeg in Yerseke bewaken nauwgezet de kwaliteit van de mosselen op de lopende band. Naam Heiploeg Shellfish Plaats Yerseke Opgericht 1995 Aantal werknemers 125 (Yerseke), 1200 (bedrijf) Omzet 114 miljoen euro Moederbedrijf Heiploeg Shellfish International holding markt ligt voor het bedrijf bui ten de Benelux. Er bestaat dui delijk een onderscheid tussen landen waar veel en en waar weinig vis wordt gegeten. „Mensen in Zuid-Europa zijn kritischer ten aanzien van vis producten, omdat ze dat mee krijgen vanuit hun cultuur-." Heiploeg Shellfish beweegt zich in eerste instantie niet op de markt van de verse mosselen, maar meer op de koelverse con- venience-producten, zoals voorgekookte maaltijden. Koel vers betekent een houdbaarheid van ongeveer 21 dagen. „Men sen nemen steeds minder tijd om te koken", constateert Kint. „Het gebruik van koelvers maaltijden stijgt harder dan dat van diepvriesmaaltijden. Con sumenten willen toch vers eten. Daarom ontwikkelen we pro ducten, zoals combinaties van mosselen in groente of witte wijn. De mosselen zijn al een keer verhit en kunnen binnen vijf minuten bereid worden." Kokkelvisserij Belangrijk voor het bedrijf is het onderzoek naar de gevolgen van het vissen van kokkels in de Waddenzee. De.mechanische kokkelvisserij heeft geen nega tief effect op het milieu in de Waddenzee, heeft TNO Milieu na onderzoek geconcludeerd. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de producen tenorganisatie kokkelvisserij en wel in reactie op een publica tie van onderzoeker ThPiersma van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Volgens Piersma heeft de me chanische kokkelvisserij zo'n verstoi-end effect op de wadbo dem, dat schelpdiex-bestanden zich nauwelijks kunnen herstel len. Bij de objectiviteit van milieu- onderzoekers zet directeur S.A. Lenger van Heiploeg Shellfish zijn vraagtekens. „Onderzoe- kers moeten ook hun brood ver dienen. En het ondex-zoek moet ook worden betaald." De producentenorganisatie kokkelvisserij heeft de onder zoeksresultaten neergelegd bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), zodat ze kunnen worden meegenomen in de evaluatie van het schelpdiex-beleid die in 2003 gereed moet zijn. „De milieubewegingen zijn hun doel voorbijgeschoten", vindt Lenger. „Tot een aantal jaar ge leden was ik lid van de Wadden vereniging. Daar koketteei'de ik ook nog wel eens mee, want ik was één van de weinigen in mijn branche. Maar ik ben als Fi'ies opgegroeid met het wad. Van het idee dat het wad ooit zou volstaan met boortorens en met picknickende toex-isten op de platen werd ik niet vrolijk. Maar nu de strijd met de Nam voorbij is, moest er een ander strijddoel komen: de mechanische kokkel visserij." Toch vindt hij dat de milieube weging een punt heeft.De vis- door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De zeer snelle verslechtering van de rijksfi nanciën die het Centraal Plan bureau (CPB) voorziet voor 2002 en 2003 komt als een bij zonder pijnlijke verrassing voor minister van Financiën Zalm. Beleidsmakers hadden er niet op gerekend dat Nederland vol gend jaar alweer een financie ringstekort kent. Ons land heeft zich, als de jong ste CPB-raming uitkomt, slechts drie jaar kunnen koeste r-en in een begrotingsoverschot. Na een kwart eeuw van tekorten en stijgende staatsschuld, hield de staat in 1999 voor het eerst gelcl over en werd een begin ge maakt met het vei-kleinen van de reusachtige schuldenberg. Maar de economische omslag drukt de staatshuishouding straks weer ouderwets in het rood. Op zich is dat een logisch effect van de onder Paars ge hanteerde begi'otingsmethode, maar even wennen is het wel. Wat is er aan de hand? Het Paarse kabinet heeft nooit gestreefd naar een voox-af geko zen begrotingssaldo. Het koos ervoor het tekort te laten afhan gen van de conjunctuur: bij flin ke economische groei zouden financiële meevallers (extra be lastinginkomsten) worden ge- bi-uikt om het financieringste kort te drukken. In geval van een (bijna-)recessie zou het te kort weer oplopen, omdat de be lastinginkomsten dan zouden tegenvallen. Stootje Nederland raakte z'n hardnek kige tekort kwijt, omdat we on der Paars een zeer lange periode van hoogconjunctuur beleefden waardoor de extra miljax-den bij Zalm binnenstroomden. De staatshuishouding werd er struktux-eel door vex-beterd. En nu de groei in ons land sinds be gin 2001 stokt, was het wachten op belastingtegenvallei's. Die dienen zich dit en volgend jaar aan en het gevolg is dat het ge realiseerde overschot weer klei ner wox-dt. Op zich is dat geen x-eden tot zox-g, maar een nieuw tekort is niet de bedoeling. Alle politieke paitijen zijn het erover eens dat de staatsschuld tot 2020 flink moet worden verlaagd, om in de decenpia daarna de ruimte te hebben voor het opvangen van de kosten van de vergrijzing. Daarvoor is nog lange tijd een ovex-schot op de rijksbegroting nodig van minimaal 1 procent gemiddeld. Als er in 2003 een tekort ont staat van 0,6 px-ocent, dan geeft de staat in feite ruim 7 miljard euro te veel uit: zoveel zou er be zuinigd moeten wox-den om toch op het door veel politieke paitij en gewenste overschot van .1 procent terecht te komen. Zo'n bezuinigingsoperatie is erg on waarschijnlijk: het zou een dra matische start zijn voor een nieuw kabinet dat Paai-s-2 op volgt. Een van de oorzaken voor de te genvallende begrotingscijfex-s is de ontwikkeling van de werk loosheid. Men voorzag al een stijging van de werkloosheid in 2002, maar een verdei-e toename in 2003 in de jongste CPB-ra- mingen is nieuw. Dit belast de rijksbegroting, omdat de uitga ven aan werkloosheidsuitkerin gen toenemen, maar het scheelt ook staatsinkomsten omdat werklozen nou eenmaal minder belasting betalen. De aantx-ekkende economische groei biedt onvoldoende soe laas. Het CPB verwacht dat het Nederlandse bedr-ijfsleven dit en volgend jaar meer banen schi-apt dan schept, voox-al om dat de ax-beidskosten hard oplo pen. Van de beroepsbevolking zijn nu 248.000 personen werk loos, in 2003 komt dat al uit op 345.000. Daarmee neemt de spanning op de arbeidsmarkt in snel tempo af. Het CPB denkt dat de arbeidsmai-kt in even wicht is bij 370.000 werklozen. Op termijn zal het economisch hei-stel echter wel weer zicht baar moeten worden in een be ter saldo van de overheidsfinan ciën, omdat de belastinginkom sten voor het rijk weer toene men. Maar in recente middel lange tei-mijnramingen van het CPB komt het rijk pas in 2006 weer op een financieringsover schot uit van 1,25 px-ocent. Maar dat lijkt alweer te hoog gegx-e- pen, met de nieuwste CPB-cij- fers in het achterhoofd. GPD foto Willem Mieras serij heeft per definitie gevolgen voor de natuux-. Het gaat om het hanteren van een beheerste vis- methode. Een jaar of tien, twin tig geleden werd onverant- wooi-d omgegaan met de natuur tijdens het vissen. Een visser denkt veelal in hoeveelheden." Regels Hij begrijpt de gedachtengang van de vissers wel, maar vindt het toch goed dat de overheid re gels heeft opgesteld, zodat er wel naar de waai'den gekeken moet worden. „Denkdaaihij aan vangstbeperkingen, beper king van de vispeihode, maar ook technologische ontwikke lingen zoals de blackbox. Daax-- mee is tot op de meter te zien waar een schip heeft gevaren en waar er precies is gevist. De ge nomen maatregelen zijn af doende. Heiploeg Shellfish streeft naar een duurzame vis serij." De evaluatie van het schelpdie- renbeleid en de politieke reac ties erop worden doorslagge vend voor het voortbestaan van de winstgevende mechanische kokkelvisserij. Lenger: „Ik ga eivan uit dat het ondei-zoek in ons voordeel uitvalt. Als dat niet het geval is, wordt het moeilijk voor bedrijven zoals het onze. We schakelen ook steeds meer over naar andex~e producten." door Brenda van Dam DEN HAAG - Nu in ruim zes miljoen huishoudens de blauwe envelop van de Be lastingdienst weer binnen is, zal blijken dat aangifte doen dit jaar een stuk ingewikkel der en tijdrovender is dan voorheen. Er zijn tal van nieuwe tex-- men, zoals heffingskortin gen, fiscale partnex-s en het boxenstelsel. Bovendien is ex- een fiks aantal ingewikkelde vraagstukken: wel of niet de kapitaalverzekering koppe len aan de eigen woning, hoe verdelen we de aftrekposten en wat mag er nog aan lijf rentepolissen afgetrokken wox-den? Meer dan ooit zullen mensen behoefte hebben aan deskundige hulp. Waar kun nen we tex-echt, wat mag je vei-wachten en wat kost het eigenlijk? Een overzicht van de hulptx-oepen. Wie gi-atis advies wil, kan dit onder meer bij de Belasting dienst zelf krijgen bij cle Be lastingtelefoon of bij de klantendienst van het eigen belastingkantoor. Verder is er een 'aangifteloket' op de internetsite van de Belas tingdienst met informatie en de mogelijkheid om formu lieren, programma's en toe lichtingen te downloaden. Ook hëeft de site een speciaal px'ogramma waarmee bere kend kan worden of het gun stiger is om de kapitaalvex- zekei-ing onder te brengen in box 3 of om deze te koppelen aan de eigen woning in box 1 Wie moeite heeft met het in vullen van form uli ex-en kan een afspraak maken voor hulp bij het invullen van het aangifteformulier, de Huba geheten. Jaarlijks maken zo'n 150.000 mensen gebxxxik van deze sex-vice, die veelal door hbo-studenten ver- zox-gd wordt. Diskette De Belastingdienst heeft dit jaar zo'n 5,6 miljoen aangif tediskettes verstuurd. Vorig jaar werden ongeveer 1,5 miljoen aangiften elektro nisch gedaan. Dit jaar ver wacht de fiscus er zo'n 2,5 miljoen. Het programma zelf zou ook tot de hulptroepen gei-ekend kunnen worden. Het leidt de gebruiker ge makkelijk door het program ma (onnodige vragen komen niet in beeld) en laat direct de financiële gevolgen van het invullen zien. Wie aangifte per diskette wil doen, maar thuis niet over een pc be schikt, kan Hiervoor terecht bij het eigen belastingkan toor-. Vrijwel of helemaal gratis is ook de hulp die vakbonden en oudei-enbonden hun leden bieden. De bonden worden daax-in bijgestaan door de Belastingdienst die heeft ge zorgd voor scholing en com puterfaciliteiten. De vakcen- ti-ale FNV heeft bijvoorbeeld 5.000 vrijwilligers intensief geschoold om de aangiften van de leden te verzorgen en trekt daar per afspraak an derhalf uur voor uit. Jaar lijks worden er zo'n 140.000 aangiften verzorgd door de FNV Belastingsei-vice, maar ditjaarwoi'den erzo'n 20.000 extra hulpvragen verwacht. Consumentenbond De Consumentenbond heeft dit jaar hulp van buitenaf ge zocht. Consumenten kunnen in februari en maart een vraag insturen waai-op ze per telefoon een persoonlijk ant woord kunnen krijgen van een onafhankelijk belasting adviseur. Leden betalen voor dit adviesgesprek 35 euro; niet-leden 45 euro. Wie een vraag indient, kan na onge veer 10 wex-kdagen een ant- woord vei-wachten. Het meest uitgebreide (en duurste) advies valt uiter aard te halen tijdens een con sult bij een onafhankelijk be lastingadviseur. Wie in zee gaat met een adviseur die is aangesloten bij de Neder landse Federatie van Belas tingadviseurs, de Neder landse Orde van Belasting adviseurs of het College Be lastingadviseurs mag reke nen op een deskundig advies. Niet alleen ondernemers of vermogende particulieren laten overigens hun aangifte liever aan professionals over Steeds vaker besteden ook drukke tweeverdienei's deze klus uit. Voor de meest sim pele aangifte rekent de be lastingadviseur rond 125 eu ro. Is het gecompliceerder vanwege een eigen woning of beleggingen, dan loopt de prijs op. GPD Meer informatie bij www.belastingdienst.nl gratis belastingtelefoon: 0800 0543 www.fnv.nl voor uitleg over het nieuwe belastingstelsel www.consumentenbond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9