pzc Brussel lapt eigen regels aan de laars Bush roept op tot vorming één Korea Verdwijnen talen bedreigt kennisoverdracht Slachtoffer getuigt in Milosevic-proces Jospin gaat nog eens in duel met Chirac Schafthuizen bekent pedofiele relaties Zuid-Afrika maakt van begroting een goed-nieuwsshow Minderheden ontbreken onder ambtenaren Politie Rome verijdelt aanslag met cyanide Israël voert in bezet gebied aanvallen op Stemrecht migranten opgeschort Lijkwagen weggesleept Doden door busongeluk in Nepal Zeven overvallen in 85 minuten Rellen in Romawijk Bulgarije Extreem-rechtse Turkse partij dreigt toetreding tot de EU te blokkeren donderdag 21 februari 2002 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het bestuur van de Europese Unie zit vrijwel dage lijks EU-landen achter de broek die de regels niet naleven, maar 'Brussel' blijft zelf ernstig in ge breke als het gaat om gelijke kansen voor etnische minderhe den. Dat oordeel velt de Europe se ombudsman, Jacob Söder- man, op basis van een klacht uit Breda. „De Europese Commis sie is in zijn personeelsbeleid veel te passief", zegt hij. Söderman kwam in actie na ROME - De politie van Rome heeft dinsdag vier Marokkanen aangehouden die een 'aanzien lijke' hoeveelheid cyanide bij zich hadden. Ze waren volgens de Italiaanse autoriteiten van plan via de waterleiding een aanslag met gif te plegen op de Amerikaanse ambassade in het centrum van Rome. De politie trof bij hen een kaart met het waterleidingstelsel van de Italiaanse hoofdstad aan en onder meer een plattegrond waarop de ambassade rood is omcirkeld. De autoriteiten me nen evenwel dat de hoeveelheid gif waarmee de groep was uitge rust geen grote bedreiging voor de volksgezondheid had kun nen vormen. Het gaat waarschijnlijk om le den van een extx-emistische splintergroep, oorspronkelijk uit Algerije, mogelijk met ban den met de strijdgroep Al Qaeda van cle extremist Osama bin La den. Vier dagen geleden werden al drie andere Marokkanen in Ro me opgepakt. De drie hadden stempels om documenten te ver valsen en kaarten van Rome waarop mogelijke doelwitten van aanslagen waren aangege ven. AFP/DPA JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren ondanks hevige bombardemen ten van de bezette gebieden be zworen dat hij zijn land 'niet in een oorlog wil voeren'. Hij wil daarom nog niet de autonome Palestijnse gebieden innemen maar wel de aanvallen op de be volking in de bezette gebieden flink opvoeren. Het Israëlische dagblad Maariv meent dat Sharon wel zint op grootscheepse aanvallen in de autonome enclaves die met de Oslo-akkoorden uit 1993 exclu sief Palestijns bestuur hebben gekregen. Sharon reageerde gisteren op een golf van geweld in de bezet te gebieden aan het begin van de week. Dinsdag werden onder meer zes Israëlische soldaten bij Ramallah doodgeschoten bij wat een zorgvuldig voorbereide aanval lijkt. Israël vreest dat de Palestijnen nu steun hebben van ervaren, buitenlandse guer rillastrijders, bijvoorbeeld Li- banezen. Anderzijds vrezen steeds meer Israëliërs dat de veiligheid die Sharon vorig jaar beloofde, niet door meer geweld en de vernie tiging van het Palestijns be stuur kan worden bereikt. Som mige politici willen dat Sharon zijn troepen eenzijdig terug trekt uit grote delen van de Wes telijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. DPA/AFP/ANP ontvangst van een brief van welgeteld vijf regels van drs. Appalsamy, een vertegenwoor diger van de Indiase gemeen schap in Breda. Volgens Ap palsamy wonen er in Europa dertig miljoen mensen die af komstig zijn uit een etnische minderheid, maar onder de 20.000 ambtenaren die wei-ken bij de Europese Commissie moet j e ze met een lantaarntje zoeken. „Kunt U daar een onderzoek naar instellen, zodat de Europe se burger weet of er wellicht sprake is van racisme?", vroeg hij in mei vorig jaar mei aan cle ombudsman. Negen maanden later komt Sö derman tot de conclusie dat de Europese Commissie, het dage- van onze redactie buitenland PARIJS - Er worden op de we reld steeds minder talen gespro ken. Van de 6000 talen staat on geveer de helft onder druk. Met het verdwijnen van een taal gaat ook een schat aan wetenschap pelijke informatie verloren, al dus een studie die vandaag wordt gepubliceerd. Het verdwijnen van een taal op lijks bestuur van cle Unie, inder daad in gebreke blij ft.'Er sollici teren in Brussel buitengewoon weinig mensen uit minder heidsgroepen. De Europese Commissie doet niets om hun kansen op een baan te vergroten en heeft geen cijfers beschik baar. Afspraken De ombudsman verwijt Com missievoorzitter Prodi daarom een passieve houding ten op zichte van etnische minderhe den, en dat is in strijd met de richtlijnen en regels van de EU. Binnen de Europese verhoudin gen is het juist de Commissie die de lidstaten er keer op keer aan herinnert dat zij hun afspraken zich is een natuurlijk, maar traag proces dat al duizenden jaren aan de gang is, maar de laatste driehonderd jaar is dui delijk sprake van een versnel ling. Dominante talen zoals het Chinees, Engels, Frans, Spaans en Russisch winnen steeds meer terrein. Dit gaat ten koste van talen die door minderheden worden gesproken. Er zijn op dit moment zo'n 3000 talen die in het gedrang zijn of op het gebied van discriminatie en gelijke behandeling na moe ten leven. Ombudsman Söderman wil vóór 30 april antwoord van commissievoorzitter Prodi. „Wij zijn ons onze tekortkomin gen pijnlijk bewust"reageerde gistermiddag een woordvoerder van Europees commissaris Kin- nock, die belast is met de reor ganisatie van het ambtenaren apparaat. Volgens de woordvoerder vormt het gebrek aan voldoende talen kennis een groot obstakel bij het aannemen van mensen die tot een etnische minderheid beho ren. Een Europese ambtenaar moet zowel het Engels als het Frans goed beheersen. GPD zelfs dreigen te verdwijnen. Daarmee verdwijnt ook kennis die alleen in een bepaalde taal wordt overgedragen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de ge neeskrachtige werking van planten die alleen binnen tradi tionele culturen bekend is. Voor het verdwijnen van een taal zijn allerlei oorzaken. Re geringen kunnen mensen dwin gen bepaalde gewoonten aan te nemen, maar ook kunnen er eco- van onze redactie buitenland DEN HAAG - In het Milosevic- proces is gisteren voor het eerst een slachtoffer van de ten laste gelegde misdaden opgeroepen als getuige. De 49-jarige boer Agim Zeqiri heeft bij het geweld in Kosovo in 1999 zestien fami lieleden verloren, onder wie zijn vrouw, vier' dochters en een zoon. Zeqiri ver-telde hoe zijn dorp Celinë werd omsingeld door le ger en politie en hoe er hele wij ken werden platgebrand. Zeqiri slaagde erin naar Albanië te vluchten, maar raakte tijdens de vlucht vrijwel zijn gehele familie kwijt, met uitzonde ring van een 'neef van mijn on kel'. Ook werd Zeqiri tijdens zijn vlucht zo zwaar mishandeld dat hij in Tirana bijna twee weken in het ziekenhuis heeft gelegen. In het zogeheten kruisverhoor wilde Milosevic het fijne weten van Zeqiri's steun aan het sepa- nomische redenen zijn om over te stappen op een dominante taal en traditionele gebruiken voor gezien te houden. Daar naast kan een taal als gevolg van een ziekte of natuurramp in het nauw komen. Keltisch De onderzoekers zeggen dat het met name in Amerika en Au stralië de afgelopen honderd jaar hard is gegaan. Honderden talen van aboriginals zijn ver dwenen. De Australische rege ring dwong de aboriginals te assimileren en staakte deze po litiek pas in 1970. Ook in Europa worden talen be dreigd, vijftig in totaal. Daaron der zijn de Keltische talen in Groot-Brittannië, het Laps in Scandinavië en Noord-Rusland en de taal van de Roma. In Azië staan talen van Chinese ratistische guerrillaleger. De Kosovo-Albanezen uit zijn dorp steunden het Kosovo-Bevrij- dingsleger (U£K) mét voedsel en kleding. De honderden guer rillastrijders in de streek be schikten over automatische wa pens en machinegeweren, zo gaf de boer toe tijdens de ondervra ging door Milosevic. De ex-president van Joegosla vië heeft de bloedige gebeurte nissen in Kosovo in 1999 steeds omschreven als strijd tegen het terrorisme. Milosevic vroeg de getuige ook bij hoeveel mensen hij daadwerkelijk had gezien dat zij werden vermoord door politie of leger. Slechts één, zo moest Zeqiri toegeven. Aan het einde van de zitting, toen Milosevic zijn papieren bij elkaar raapte, keek Zeqiri even schichtig naar zijn voormalig staatshoofd. Tijdens het kruis verhoor had de boer de blik van de ex-president gemeden of hem de rug toegekeerd. Milosevic mag het kruisverhoor vanoch tend voortzetten. ANP minderheden onder druk. Afri ka telt ongeveer 1400 lokale talen en daarvan zijn er vijfhon derd tot zeshonderd op hun re tour, 250 staan op het punt te verdwijnen. De onderzoekex-s zijn ervan overtuigd dat de noodklok lui den effect kan hebben. Ze wij zen op de situatie op het Japanse eiland Hokkaido, waar de taal Ainu eind jai*en tachtig door slechts acht mensen werd ge sproken. Door promotiecam pagnes die vanuit de politiek werden gevoerd is het Ainu nu weer in opmars. De talenstudie is medegefinan cierd door Unesco, de cultuur organisatie van de Verenigde Naties. Het onderzoek werd ge leid door de Australische lin guïst Stephen Wurm, die on langs overleed. Wurm sprak zelf vijftig talen. RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse minister van Financiën, Trevor Manuel, heeft gisteren een goed-nieuwsshow wegge ven toen hij de begroting pre senteerde. Aanzienlijke belas tingverlichting voor lage en middeninkomens en meer geld voor de bestrijding van aids en misdaad waren de belangrijkste kenmerken. Manuel zei dat Zuid-Afrika kan oogsten dankzij wat er de afge lopen jaren is gezaaid via een beleid van bezuinigen, her- sti-uctureren en saneren. Dank zij een record belastingop brengst van 26,52 miljard euro is er op de begroting van 28,7 miljai-d een minimaal tekort van omgerekend 2,1 procent van het bruto binnenlands product. De minister ging niet in op criti ci, zoals de vakbonden, die meer overheidsgeld willen aanwen den voor het bestrijden van de werkloosheid, die xxmd de dertig procent ligt. „Ik wil niet geld le nen om uit te geven. We moeten nu leren wat we hebben goed te besteden", aldus Manuel. Hij re fereerde vooral aan de lokale besturen, die vaak maar een van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse extreem rechtse Nationalistische Actie partij MHP blokkeert twee wetsveranderingen, die met het oog op toetreding tot de Europe se Unie noodzakelijk zijn. Het gaat om voorstellen om de doodstraf af te schaffen en om tv- en radio-uitzendingen in de Koerdische taal mogelijk te ma ken. De MHP is de tweede regerings partij in Turkije. „Zolang de terreurdaden van de PKK voortduren kunnen we de dood straf niet afscha ff en"zei Devlet Bah9eli, leider van de MHP, tij dens een partijbijeenkomst. Bah9eli sprak begin januari in Den Bosch het vierde congi'es toe van de Tui'kse Federatie Ne derland, de Nederlandse man telorganisatie van de extreem fractie van hun budget weten uit te geven. Manuel zei dat het kabinet de. ooidog heeft verklaax-d aan hon ger en ai-moede. Sociale bij stand voor ouderen en kinderen gaan omhoog. Tei*wijl de onder grens voor het betalen van be lasting hoger komt te liggen, kunnen inkomens tot 15.000 eu ro rekenen op belastingverlich ting van 25 procent. Zelfs was er i-uimte het hoogste tarief te ver lagen van 42 naar 40 px-ocent. De minister maakt flink exti-a geld vrij voor misdaadbestrij ding (3,18 mil jai'd eux-o), het uit- bi'eiden van de politie met 16.000 man (520 miljoen eui-o) en - zeer vei-rassend - de aanpak van de aids-pandemie (410 mil joen euro). De minister ontken de dat er spi-ake is van een bij sturing van het omstreden aicls- beleid, maar de facto kan van een omslag worden g'espi'oken. Manuel zei clat meer geld ter be schikking komt voor medicij nen voor zwangere seropositie ve vrouwen. Dit is momenteel inzet van een schei-p conflict tussen de centrale regering, die zeer tei-ughoudend is, en de pro vinciale overheden, die steeds vaker tot verstx-ekking van de medicijnen ovex-gaan. GPD x-echtse MHP. Tv- en radio-uit zendingen in de Koeixlische taal zijn ook niet acceptabel voor de MHP. „Toestaan van de Koerdi sche taal brengt de eenheid van de staat in gevaar", aldus Bah- 9eli. Om de doodstraf af te schaffen moeten 367 van de 550 parle mentariërs voor stemmen. Be halve MHP is ook de Partij van het Juiste Pad, de partij van vooxmalig premier Qiller, tegen afschaffing van doodstx-af. „De tijd is nog niet rijp om de dood- sti-af uit de grondwet te schrap pen. Tei'roristen-leider 09alan leeft nog. Als we hem niet exe cuteren wordt hij een Mandela, dat is voor ons niet acceptabel", zegt (giller in het Tui-kse dag blad Humyet. Zonder steun van de MHP en de Partij van het Juiste Pad is er geen meer derheid voor de wetsvoorstel len. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse premier Lionel Jospin heeft zich offici eel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezing van 21 april en 5 mei. Hij zal het moe ten opnemen tegen zittend president Jacques Chirac, die zich eerder al officieel kandi daat stelde voor een tweede ambtstermijn. „Vandaag ben ik kandidaat voor de presidentsverkiezin gen", aldus de pi'emier die het vijf jaar geleden moest afleg gen tegen Chix-ac. De kandi daatstelling van Jospin zat al langer in het vat. Waarnemers vex*wachtten dat hij ex-mee zou wachten tot moi'gen, het eind van het parlementaire jaar. Ondanks zijn verlies in 1995 leidde Jospin de Franse socia listen twee jaar later bij de parlementsverkiezingen naar een klinkende overwinning. Volgens de jongste peilingen lopen de presidentsverkiezin gen uit op een nek-aan-nekra- ce tussen Jospin en Chix-ac. In zijn officiële verklaring zei de 64-jarige Jospin dat cle px-esideixt het land een plan moet vooi'leggen, beloftes doen en die respecteren. „Ik wil een actief Frankrijk ik wil een veilig Frankrijk ik wil een x-echtvaax*dig Frank rijk ik wil een modern Fx-ankrijk ik wil een sterk Frankrijk". Met die vijf bewe ringen px-esenteerde hij zijn 'vijf beloftes' aan de Fransen. AFP/RTR Premier Lionel Jospin (links) in gesprek met president Jacques Chirac, opnieuw zijn tegenstander bij de komende presidents verkiezingen. foto Patrick Kovarik/AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Joop Schafthuizen, de 53-jarige levensgezel van Gerard Reve, heeft tegenover justitie in België bekend dat hij in het verleden pedofiele rela ties had met negen jongens van tussen de dertien en zestien jaar oud. Tegen Schafthuizen, die samen met de Nederlandse schrijver in het West-Vlaamse Gent woont, loopt in België een onderzoek wegens aanx-anding van een buux-jongetje. Volgens het dagblad Het Laat ste Nieuws heeft Schafthuizen aan zijn Belgische ondervx-agers bekend dat hij zich de voorbije 39 jaar vaker schuldig heeft ge maakt aan pedofilie. Schafthui zen zou zichzelf ook niet zien als een homofiel maar als 'hondei*d procent pedofiel' en zou gei-e- geld bij psychiaters hebben aangeklopt om hulp. GPD De demonstratie van vooral Zuid-Koreaanse boeren tegen het bezoek van president Bush. van onze redactie buitenland SEOUL - De Amerikaanse president George Bush heeft het 'despotische' Noord-Korea gisteren opgeroepen zich te verenigen met het 'vrije' Zuid-Korea. „Geexx land hoort een gevangenis te zijn voor zijn eigen volk", zei Bush tijdens een bezoek aan de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea's. Enkele uren eerder vex-zekex-de de px-esi- dent dat hij niet dreigde met militaii-e actie toen hij Noox-d-Korea, Ix-an en Ix-ak de 'as van het kwaad' noemde. „Wij zijn niet van plan om Noord-Ko- rea binnen te vallen", zei Bush op een persconferentie met zijn Zuid-Kore aanse ambtgenoot Kim Dae-jung. „Mij visie is helder", zei Bush. „Ik zie een schiereiland dat op een dag ver enigd is door handel en samenwerking in plaats van vex-deeld door prikkel draad en angst", aldus de president. „Als landen vrijheid omarmen vinden zij economische vooruitgang. Als lan den de x-egels van de moderne wex-eld accepteren, vinden zij de voordelen van de moderne wereld. Als landen mannen en vx-ouwen waardig behandelen, vin den zij wax-e grootsheid", verklaarde Bush. De honderden anti-Amerikaanse acti visten die gistex-en slaags raakten met de oproerpolitie px-otesteerden echter foto Yun Jai-hyoung/AP hevig tegen het bezoek van Bush aan Zuid-Korea. De demonstranten gooi den met flessen en sloegen met knup pels in op de politie. Veel van de beto gers waren boeren die klaagden dat zij in hun bestaan worden bedx-eigd door goedkope impox-tpi-oducten. „Wij boe ren voei-en een strxjd om het bestaan omdat de Verenigde Staten Zuid-Kox-ea onder druk zetten om zijn rijstmarkt te openen", zei een van de boeren. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung benadx-ukte dat er geen con flicten zijn tusseix zijn beleid van ver zoening en de hax-de woorden van Bush. Vandaag zet Bush zijn reis voort met een bezoek aan China. AP BRUSSEL - Het besluit over gemeentel ij k stemrecht voor mi granten wordt in België op de lange baan geschoven. De libe ralen willen daar deze regeringsperiode geen stemming meer overhouden. De leider van de Fi'anstalige liberalen, vice-pi'emier en minis ter van Buitenlandse Zaken Michel, zei gistex-middag dat hij zijn paidijgenoten in de Senaat zal opx-oepen het migranten stemrecht af te wijzen of zich te onthouden bij stemming. Daax-mee springt hij premier Verhofstadt bijZijn Vlaamse li beralen willen zeker tot aan de verkiezingen in 2003 geen stemming over het migx-antenstemrecht, omdat zij vrezen dat elk debat daai-over het extreemrechtse Vlaams Blok in de kaart zal spelen. ANP ZAGREB - In de Kroatische hoofdstad Zagreb maakt par keerbeheer voor niemand een uitzondering, zelfs niet voor een dode. Een auto die fout geparkeex-d staat wordt wegge sleept, zo simpel is dat. De Kroatische krant Jutarnji hst meldde gistei'en dat de takelwagen een lijkwagen had meege nomen. De auto stond klaar om naar het lijkenhuis te woi'den gereden. Tei-wijl de begrafenisondernemer nog bezig was de nodige formaliteiten af te handelen, kwam parkeerbeheer langs. Die sleepte de lijkwagen met kist en al weg. Parkeei'beheer noem de het wel onaangenaam om uitgerekend een wagen met een dode af te voeren. DPA KATHMANDU - Een busongeluk in Nepal heeft aan circa- vijftig mensen het leven gekost. Volgens de politie viel de ovexvolle bus van een brug over de rivier de Tween en kwam ongeveer honderd meter lager op een rots terecht. Zeven in zittenden raakten gewond. Het ongeluk gebeux-de in Mugling, negentig kilometer ten westen van Kathmandu. De laatste dagen is cle Hima- layastaat opgeschrikt door geweldacties van maoïstische re bellen. Daarbij kwamen het afgelopen weekeinde meer dan 120 mensen om. AFP/DPA/ANP PARIJS - In een tijdsbestek van 85 minuten heeft een gewa pende man dinsdagavond in Parijs zeven overvallen ge pleegd. In dit tijdsbestek probeerde hij ook nog drie andere overvallen te plegen. De ongeveer dertig jaar oude man was gewapend met een pis tool. Hij droeg een bril en een alpinopet. Zijn doelwitten wa ren een aantal apotheken, hotels en een sushi-bar. De politie wist de man te arrestei'en na een achtervolging. De ovexvaller droeg een buit van 1300 euro bij zich. AFP PLOVDIV - De politie van het Bulgaax'se Plovdiv heeft het aantal surveillances in drie sloppenwijken gisteren opge voerd. Voor de derde opeenvolgende dag werden er rellen ge schopt door Roma die woedend zijn omdat de stroom is afge sloten. Dinsdagavond bekogelden circa duizend Roma acht huizen van Bulgaren in Plovdiv. Tientallen ruiten sneuvelden en een agent x-aakte gewond. Gisterenmoest een auto van de elektri citeitsmaatschappij het ontgelden. Maandag sloot het elektriciteitsbedrijf de stroom af in de drie wijken omdat de rekeningen al jai'enlang niet meer worden voldaan. De bewoners hebben een betalingsachterstand van meer dan drie miljoen euro. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5