Belasting voor Axelaars stijgt O Lamswaarde wil kerk behouden PZC Provincie geeft zwembaden laatste kans Verplicht verhuizen niet aan de orde voor Vermeerplein Clinge Exploitatie Sportuus ter discussie Bezwaar tegen te hoge flats Rabo voegt filialen samen Erkenning Zeeuws nog onzeker Verhoging volgt uit gat in meerjarenbegroting huidige gemeente Axel VVD-nestor Apers gaat op voor nieuwe ronde Internet dicht de kloof tussen burger en gemeente Terneuzen adviseert jonge kiezers Jubileumconcert Gospelgroep agenda donderdag 21 februari 2002 AXEL - De Axelse gemeenteraad hakt in de raadsvergade ring van maart de knoop door over de exploitatie van de Axel- se sporthal 't Sportuus. Wethouder A. van Waes zei gisteren dat de raad tegen die tijd een voorstel tegemoet kan zien. Op dit moment zijn burgemeester en wethouders er zelf nog niet uit wat er met de exploitatie moet gebeuren. Er is een serieuze kandidaat die de exploitatie wil overnemen. De gemeente Axel leeft al langer met het plan om de exploitatie van de sporthal te privatiseren. De Bijzondere Ondernemings Raad (Bor) vindt het beter dat Axel enkel de kantine verhuurt en de exploitatie van de rest van de sporthal voorlopig zelf in han den houdt. Het probleem is echter dat de gemeente eerder al vruchteloos heeft gezocht naar een uitbater voor de kantine. Daarom is het plan geboren de exploitatie van de gehele sporthal te privatiseren. TERNEUZEN - Een bewoner van de wijk Nieuw-Othene blijft bezwaar maken tegen de bouw van appartementenflats aan de Basaltpromenade in Temeuzen. Volgens de bewoner van de Koraalsingel, die straks uitkijkt op de nieuwe woonto rentjes, worden de flats toch een bouwlaag hoger dan eerder is afgesproken. Doordat de garages niet onder de grond wegval len en er een extra laag met slaap- en badkamers op de dijk bijkomt, worden de flats een bouwlaag hoger dan is afgespro ken, beweert de bezwaarmaker. De singelbewoner, die schrijft namens vele buurtgenoten te spreken, vraagt de gemeenteraad om actie te ondernemen en de projectontwikkelaar te vragen om zich te houden aan eerdere afspraken. Overigens hebben de bouwer en een be wonersafvaardiging afgesproken dat de garages en berging en van de flats door beplanting aan het zicht worden onttrok ken. VOGELWAARDE - De vestiging van de Rabobank in de Bos- sestraat wordt dit jaar samengevoegd met het Rabokantoor aan de Rapenburg in Vogelwaarde. De Rabobanken Klooster- zande-Graauw en Sint-Jansteen hebben dat besloten. Het doel is om de financiële dienstverlening in het dorp voor de komende jaren te kunnen voortzetten. De banken zijn tot de slotsom gekomen dat het niet erg praktisch is om op een steen worp afstand van elkaar twee vestigingen open te houden. Uit een enquête bleek al dat veel klanten verwachtten dat het kantoor aan de Bossestraat binnen afzienbare tijd zal ver dwijnen. Steeds meer mensen gaan over op thuisbankieren via het internet en om die reden zijn in het verleden ook al de openingstijden aangepast. Beide kantoren worden steeds minder bezocht. DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan het negatieve ad vies van de Taalunie over de erkenning van het Zeeuws als streektaal zonder meer op te volgen. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft dit laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het D66-Kamerlid J. Hoekema. De Taalunie vindt dat het Zeeuws op basis van het Europees handvest van regionale talen en talen van minderheden niet in aanmerking komt voor erkenning als officiële streektaal. Volgens de Taalunie moet het Zeeuws aangemerkt worden als dialect in het Nederlandse taalgebied. Of het kabinet tot erkenning van het Zeeuws zal overgaan, houdt De Vries nog in het midden. Hij wil een besluit onder meer laten afhangen van de reacties uit Zeeland, van het pro vinciebestuur en andere instanties. Wanneer het kabinet een besluit neemt, vermeldt De Vries niet. door Conny van Gremberghe AXEL - De bewoners van Axel zullen volgend jaar beduidend meer belasting moeten gaan be talen. Mogelijk krijgen de Axe laars voor het eerst te maken met een rioolrecht. De tariefs verhoging is niet het gevolg van de samenvoeging van Axel met de gemeenten Sas van Gent en Temeuzen, maar heeft direct te maken met het feit dat de huidi ge gemeente Axel de meerjaren begroting niet rond kreeg. Op het huishoudboekje voor de toekomst drukt een tekort van zo'n 135.000 euro. Het provin ciebestuur, belast met het fi nancieel toezicht op de gemeen ten, heeft Axel gemaand om voor begrotingstekort een op lossing te zoeken. Wethouder A. van Waes (financiën) van Axel bevestigde dit gisteren. Bevroren .Eigenlijk hadden we dit jaar de belastingen in Axel iets moeten verhogen. We hebben dat niet gedaan, maar met het oog op de herindeling alles bevroren. Hadden we de onroerendzaak- belasting iets verhoogd, dan hadden we het begrotingspro bleem nu niet gehad. Overigens weegt dat probleem niet zwaar door. De herindeling komt er aan en we zullen op korte ter mijn een nieuw belastingregime voor de nieuwe gemeente moe ten vaststellen. In grote lijnen zal het er op neer komen dat de inwoners van Axel wat meer moeten gaan betalen, die van Sas van Gent mogelijk iets min der en die van Temeuzen verge lijkbare tarieven met die van nu Of binnen dat nieuwe regime sprake zal zijn van de introduc tie van een rioolbelasting voor Axelaars is nog niet duidelijk, maar het zou wel kunnen. Een andere mogelijkheid is een ver hoging van het OZB-tarief", zei Van Waes. De dagelijkse besturen van de Kanaalzone-gemeenten praten dinsdag 26 februari over de be- lastingproblematiek. Niet de enige Overigens is Axel niet de enige gemeente die op de vingers is ge tikt. Eerder weigerde het pro vinciebestuur rekeningen voor adviseurs van de gemeente Sluis-Aardenburg te betalen en kreeg Sas van Gent te hoi-en dat de gemeente beter geen duur af scheidsfeest (het project De Campagne) kon geven, omdat de financiële situatie van de ge meente dit niet toeliet. Nu zit de provincie enigszins in de maag met de vergoeding van een tij delijke gemeentesecretaris in Sas van Gent. Die wordt door de gemeente op uurbasis (bij na 150 euro) vei-goed. Om de kosten voor de gemeente wat te drukken, vindt het provincie bestuur dat de taken van de in gehuurde man deels ovex-geno- men kunnen worden door de inmiddels aangestelde beoogd secretai-is van de nieuwe ge meente. Wethouder P. Bertram van Sas van Gent weet van de secreta riskwestie niets af. ,,Ik heb daarover van de gedeputeerde niets vernomen, terwijl er re centelijk overleg heeft plaats gevonden over onze begroting. Tijdens dat gesprek heb ik ook al mijn verwondering uitge sproken over de bemoeienissen van het provinciebestuvu- met De Campagne. Daarover had den ze ook niets moeten zeg gen. Het al dan niet doorgaan van het project had geen finan ciële achtergrond. Was het doorgegaan, dan was de 100.000 euro die wij ervoor hadden ge reserveerd, gedekt geweest. Als GS nu willen dat wij nog eens kritisch kijken naar de inzet van mensen, dan had dat in dat overleg gezegd moeten worden. Overigens kijken we al ki'itisch naar de pex-sonele inzet. Er zijn met het oog op de herindeling al zaken uitbesteed en ander werk wordt al in gezamenlijk heid gedaan", benadx-ukt Bei*t- ram. Groot voordeel Volgens wethouder Van Waes zit aan het inhuren van een se- cretai-is op uurbasis een groot voordeel verbonden en daar gaat de provincie gewoonweg aan voorbij. Van Waes: ,,Als de taken van de Sasse secretaris ex- op zitten, dan gaat hij gewoon weg, maar hoeft de gemeente geen cent wachtgeld te beta len." Niet alleen het water in de zwembaden zelf, maar ook dat van de douches zou besmet kunnen zijn met Iegionella. foto Wi m Kooy man door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - De gemeen ten en particuliere beheerders van zwembaden in Zeeuws- Vlaanderexx die nog geen risico analyse bij de provincie hebben ingediend voor legionellabe- smetting van het water, hoeven hun baden niet te sluiten indien dat ze dat binnen vier weken alsnog doen. Dat zegt C. van Vlaandex'en, waarnemend hoofd van de afde ling Milieuhandhaving van de provincie Zeeland. In totaal vijftig beheerdei-s van (zwem)badinrichtingen staat wel een dwangsom te wachten als ze niet binnen de gestelde termijn voldoen aan de wettelij ke verplichting om een risico analyse en een beheersplan te overleggen. Begin vorig jaar wees de provin cie al op die vex-plichting. Vijftig beheerders reageerden op dat verzoek. Zo niet de gemeenten Terneuzen, Oostburg, Sas van Gent en Sluis- Aardenbux-g en 46 andere (zwem)badbeheerders. Ook op twee herinneringsbrie ven kwam geen reactie. Daarom heeft de provincie nu besloten het Openbaar Ministe- rie in te lichten. Niet voldoen aan de wettelijke plicht een risi coanalyse en beheersplan over Iegionella te maken is namelijk een economisch delict. De hoog te van de dwangsom die wordt opgelegd, wordt per geval be paald. Sluiting Van Vlaanderen zegt dat de wei- gex-achtige beheerdei-s niet het risico lopen dat ze hun zwem bad moeten sluiten. ,,Er kan weliswaar een risico van le- gionellabesmetting zijn, maar sluiting is een heel vergaande maatregel. Het is ook niet zo dat we nu daadwerkelijk Iegionella constateren. Alleen het gevaar is op zich aanwezig", zegt hij. De legionellacontroles zijn in gesteld nadat een epidemie in 1999 op de Westfriese Flox-a in Bovenkarspel 32 mensen het le ven kostte. De legionellabacte- rie kan de veteranenziekte ver oorzaken, die is in 15 px-ocent van de gevallen fataal. Misverstand Woordvoerder D. Timmers van de gemeente Terneuzen noemt het 'een misvex-stand' dat zijn werkgever op de 'zwarte lijst' van de px-ovincie staat. Terneu zen heeft wel een risicoanalyse en een beheex-splan voor Ie gionella laten maken. We heb ben ook watex-ondex-zoeken la ten doen en daaruit blijkt dat de kwalititeit van het zwemwater- in de gemeentelijke zwembaden dik in oi-de is. We hebben dat al leen nog niet aan de provincie laten weten." Hetzelfde verhaal gaat op voor de gemeenten Sas van Gent en Oostbux-g.Alles is bij ons in or de, alleen is er een misverstand over de wijze van rapportex-en", zegt woordvoerster S. de Kievit van de gemeente Oostburg. „Die x-isicoanalyse hebben wij allang liggen en aan het beheersplan wordt gewerkt", zegt een amb tenaar van Sas van Gent. Een ambtenaar van de gemeen te Sluis-Aardenburg laat weten dat voor het zwembad geen risi coanalyse is gemaakt omdat het een koudwaterbad is. Ook de douches zijn onveiwarmd. „Voor alle gemeentelijke gebou wen hebben we eind vorig jaai de risicoanalyse te laten maken. Die is nog niet gereed, maar- komt er wel aan." door Henk Boot vertegenwoordigen. Ideaal is een kandidatenlijst met een MÊSto:. Als liet aan de bewoners van Lamswaarde ligt, blijft de Heilige Corneliskerk voor het dorp behouden. fotoWim Kooyman door Jean-Lou de Gucht LAMSWAARDE - Bijna alle inwoners van Lamswaarde vinden dat de Heilige Corneli- uskerk in hun dorp behouden moet blijven. Dit blijkt uit een enquête die het kerkbestuur en de dorpsraden van Lams waarde en Kuitaart hebben gehouden. Er dient de komende tijd het nodige onderhoud aan het ge bouw te gebeuren. Dit gaat echter veel geld kosten. Het kerkgebouw is aangewezen als rijksmonument. Daax-door kan het kerkbestuur rekenen op een financiële bijdrage van Rijk en px-ovincie. De parochie moet zelf ook het nodige op ta fel leggen. Daartoe wordt een beroep gedaan op de inwoners van Lamswaarde en Kuitaart. Door middel van een enquête wilden het kex-kbestuur en de dorpsraden te weten komen of het behoud van de kerk leeft in Lamswaarde. Van de ongeveer 400 formulieren kwam 50 pro cent retour. In de enquête werd gevraagd of de inwoners de parochiekex-k een beeldbepa lend element van cultuurhis torische waarde voor het dorp vinden: 95 px-ocent van de in woners die meededen aan de enquête was het met die stel ling eens, en 94 procent vindt dan ook dat de kerk behouden moet blijven. In de enquête werd de parochi anen ook gevraagd of ze ideeën hebben om aan het benodigde geld te komen om het onder houd te laten uitvoei-en. Op de enquêteformulieren wordt het kerkbestuur een heleboel op lossingen aan de hand gedaan: een renteloze lening, dona teurs, sponsoren, subsidies, bloembollenverkoop en een disco zijn enkele suggesties. Stappenplan Tijdens een informatieavond op 27 februari in De Luifel in Lamswaarde wordt bekeken of al deze mogelijkheden rea listisch zijn. Voorzitter van de dorpsraad F. van Driessche: „We gaan kijken hoeveel de i-estauratie gaat kosten, wat de financieringsmogelijkheden zijn en dan een stappenplan opstellen." De avond begint om 19.30 uui-. door Jean-Lou de Gucht CLINGE - De bewoners van de woningen aan het Vermeerplein in Clinge die op de nominatie staan om gesloopt te worden zullen niet gedwongen worden om nu al te verhuizen. Dat stelt E. Merckx van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW). „Voorlopig kunnen ze rustig blijven zitten." De sloop maakt onderdeel uit van het px-oject omgekeex-de in- tegx-atie. Op het ter-rein van De SteiTe, het instituut voor ver standelijk gehandicapten in Clinge, verrijst binnen zes jaar een compleet nieuwe woonwijk. Op het Vërmeerplein wil de RZVW zestien senioi-enwonin- gen slopen. De vrijkomende grond zal onder meer benut worden voor de bouw van woonruimte voor cliënten van De Sterx'e. De sloop van de seniox-enwonin- gen heeft de afgelopen maanden in Clinge het nodige stof doen opwaaien. Merckx kreeg meer dan eens verwijten in de trant van: 'jullie doen alles over de ruggen van oude mensen'. Mex-ckx ver-zucht: „We hebben dat echt niet verdiend. Een mooi plan voor Clinge is nu in een kwaad daglicht komen te staan. We hebben nog nooit iemand ge dwongen om te verhuizen. In het verleden hebben we vierhon- derd woningen laten slopen. Ver-vangende woonruimte is al tijd in goed oveiieg met de be- woners gevonden. Waarom zou den we dan in Clinge mensen dwingen om te verhuizen?" Kans Toch zullen de bewoners van de zestien senioren woningen aan het Vermëerplein over een jaar- of vier verhuisd moeten zijn. Merckx: „De mensen kunnen niet van mij verwachten dat ik ga zeggen: de plannen om te slo pen gaan niet door-. Deze kans mag Clinge niet aan zich voorbij laten gaan. Eindelijk kan er in Clinge nieuwbouw komen en kunnen er tevens zorgwoningen gebouwd worden." En wat gaat er gebeux-en met de bewonei-s die niet van zins zijn om weg te gaan? Merckx denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Voox-lopig kunnen ze rustig blijven zitten. Als er nog mensen wonen tegen de tijd dat de hui zen gesloopt worden, zullen we met hen in alle redelijkheid overleggen." Merckx laat wel doorschemeren dat het dan niet meer zo prettig wonen zal zijn aan het Vermeer- plein. „Op een gegeven moment zal er natuuiiijk flinke leeg stand zijn. Dat zal niet fijn zijn voor de bewonex-s. Maar dat is dan niet aan ons te wijten. Wij spelen open kaait." De RZVW zal het volgens Mex-ckx niet laten bij de sloop van zestien seniox-enwoningen in Clinge. „Op termijn zullen er in Zeeuws-Vlaandex-en min stens viex-honderd seniorenwo ningen gesloopt woi-den. We zullen wel moeten. Er is gewoon geen vraag meer naar. Om een voorbeeld te geven: in Clinge staat er één klant op de wacht lijst. Er kan toch niet van ons verwacht wox-den dat we senio renwoningen leeg laten staan." Het bouwen van zoi-gwoningen is volgens Mex-ckx de toekomst. „Daar is overal in Zeeuws- Vlaandex-en vraag naai-. Maar als we deze woningen willen bouwen, zullen we seniox-enwo ningen moeten slopen." TERNEUZEN - De Interkerke lijke Gospelgroep 'Or Tamim uit Terneuzen bestaat twintig jaar en houdt zaterdag 23 maart een j ubileumconcert Het concert vindt plaats in de Grote Kerk in de Noordstraat in Temeuzen en begint om 19.30 uur. Het programma begint met een gelegenheidskoor, bestaan de uit oud-leden en huidige le den, dat medley's ten gehore brengt van twintig jaar 'Or Ta mim. STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 14.00 uur: Kaarten, bil jarten en solodansen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Creatief handwerken; 14.00 uur: Kaarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 9.30 uur: Bloem schikken; 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: Anbo hobbyclub; Café De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: Kaarten, biljarten, soosmiddag en sjoelen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Pedicure; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Linedance voor55-plussers; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; Gymzaal De Eikelaar, 19.45 uur: Step workout; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 19.00 uur: KBO gym; OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur: Handwerken en koersbal; 14.00 uur: Kaarten en sjoelen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur: Pergamano voor de jeugd; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: Computerles; De Roselaer. 15.30 - 16 30 uur; Techniek voor groep 6 tot en met 8; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos biljarten voor dames, kaarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten en jokeren 19.30 uur; Yo ga; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Swot Handwerken, soos, canasta en biljarten, 19.00 uur: Bridge; De Hoeve. 13.30 uur: Biljarten De Triangel, 20.00 uur: Klaverjassen; Scheldetheater, 20.00 uur: Informatiebij eenkomst afdeling Zeeuws-Vlaanderen Diabetesvereniging Nederland; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafel tennis; Café't Polderken, 13.30 uur: Kaar ten jokeren; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bics; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.45 uur: Koers bal. Mocht de WD-af deling in de Kanaalzone bij de komen de x-aadsverkiezingen een be- i-oep willen doen op good old P. Apex-s (71) uit Koewacht, dan kan dat. Apers laat desgevraagd weten 'beschikbaar' te zijn voor het raadslidmaatschap in de nieu we gemeente Ter neuzen. „Als de WD mij nodig heeft, zeg ik ja", al dus Apers, nu zit tend WD-x-aadslid in de Axelse ge meenteraad. Apers is al 32 jaar- gemeenteraadslid en daax-mee een van de langstzittende actieve lokale politici in de re gio. „Als ze jonge mensen kun nen vinden voor de lijst, zeg ik: prima. Maar het kan geen kwaad ook ervaren politici een kans geven. Ze kunnen oudei-en door Eugène Verstraeten Het gebruik van internet als communicatiemiddel dicht de kloof tussen burger en poli tiek. Die stelling wordt onder schreven door een meerderheid van de bezoekei-s van de geza menlijke herindelingssite van de gemeenten Axel. Sas van Gent en Terneuzen. In totaal hebben 34 mensen ge stemd. Van hen waren er 21 eens het met de stelling eens en 12 on eens. Eén had geen mening. door Eugène Verstraeten De gemeente Terneuzen ver stuurt deze week een stem advies, bestaande uit een brief en een welkomstpakket, aan al le jonge inwonei-s die binnen kort voor het eerst mogen stem men. Er wordt niet geadviseei'd om op een bepaalde partij te stemmen, maar wel om toclx in ieder geval te gaan stemmen. Iedereen die na de vorige ver kiezingen achttien jaar is ge worden, ki'ijgt van de gemeente een informatiepakket. Daarin zit algemene informatie over de verkiezingen en over de oproep- mengelmoes van jong en oud, man en vrouw", aldus Apei-s. Hij ziet zichzelf overigens niet als kandidaat voor het wethou derschap in de nieuwe gemeen te. „Nee, ik moet reëel zijn. Ge let op mijn leeftijd en het feit dat het wethouderschap een fullti me-baan is in een gemeente van straks 55.000 inwonex-s, lijkt het mij niet zo voor de hand te liggen", al dus Apei-s. In de Kanaalzone yjL zijn de afdelingen van TerneuzenAx- el en Sas van Gent a vorig jaar gefu- seerd. De VVD-af- Q» deling in de Ka naalzone is bezig kandidaten aan het polsen voor een plaats op de WD-kandidatenlijst. Voordat die lijst wox-dt samengesteld, buigt een programmacommis sie zich over het verkiezingspro- gramma. Eén van de nee-stemmers zegt er niets van te geloven dat inter net de kloof dicht tussen burger en politiek. „Die kloof wox-dt al leen maar gedicht door echte communicatie, 'van aangezicht tot aangezicht' aldus de web sitebezoeker. „Misschien kun met met evenveel recht het te gendeel van de stelling verdedi gen, namelijk dat de politiek in ternet gaan zien als alibi om maar niet te veel meer te inves teren in echt contact met de bur ger." kaart, een woordenlijst, herin- neringsstickex-s en een rood pot lood. Het pakket is een uitgave van het ministerie van Binnen landse Zaken. In het pakket staan de landelijk vastgestelde verkiezingsdata. De jonge kiezers kunnen de stic kers plakken bij de opgegeven data, namelijk 15 mei voor de Tweede Kamer en 11 maail 2003 voor de Provinciale Sta ten. De verkiezingen voor de ge meenteraad zijn in Terneuzen, net als in de i-est van Zeeuws- Vlaanderen, niet op 6 maart maar op 20 november van dit jaar. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl $eme©/5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43