Studie naar locatie bioscoop Axelse Dam 15 Hoefijzerfabriek gedeeltelijk naar Axelse Vlakte Gevaarlijk transport rijdt voorlopig nog door Sas van Gent Kinderen leren van poëzie genieten Strijd om Antwerps eroscentrum laait op zeeuwse almanak Storing VANAF MORGEN. VERNIEUWD HEROPENING Welkom op onze mode-receptie MODEHART VAN GOES red blue Stadsrand Terneuzen nog in beeld Gerucht concentratie motorsport Kanaalzone verdeelt verenigingen PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 21 februari 2002 door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Hoefijzer- fabriek Kerckhaert BV in Vogel waarde overweegt een gedeelte lijke bedrijfsverplaatsing naar de Axelse Vlakte in Westdorpe vanwege de noodzaak tot uit breiding van de productielij nen. Een forse uitbreiding in Vo gelwaarde is niet mogelijk en een algehele bedrijfsverplaat sing naar Westdorpe is te duur. De grootste hoefijzerproducent ter wereld, is al sinds 1916 ge vestigd in Vogelwaarde. Het be drijf breidde stapsgewijs uit, waarbij steeds nieuwe hallen aan de bestaande panden wer den gebouwd. Nieuwe produc tielijnen veroorzaakten meer geluidsoverlast en ook het steeds toenemende vrachtver keer was en is een zorg van de bewoners en de gemeente Hon- tenisse. Het resultaat was dat er rechts zaken tot en met de Raad van State werden gevoerd. In 1999 diende Kerckhaert een nieuw verzoek in tot uitbreiding. Ach ter de bedrijfsgebouwen werd een perceel gekocht waar een nieuwe productiehal en kan toorgebouw moesten verrijzen. Hontenisse bracht het verzoek in procedure, maar dit werd een slepende zaak. Vorig jaar werd de procedure stopgezet omdat Kerckhaert, door groei van de vraag naar hoefijzers, een nieuw verzoek tot uitbreiding had ingediend. De nieuwe pro ductiehal zou volgens de nieuwe plannen veertig procent groter worden en de nieuw op te star ten procedure zou veel tijd in beslag nemen. Verplaatsing Gemeente, provincie en Kerck haert zijn daarom in overleg ge gaan om te onderhandelen over bedrijfsverplaatsing. Wanneer de firma groen licht zou krijgen de uitbreiding ter plaatse te rea liseren, zou dit ook de laatste uitbreiding zijn. Verder groeien aan Rapenburg is volgens de provincie uit den boze, waar door de firma in de toekomst in de problemen kan komen. Hon tenisse had wel oren naar een bedrijfsverplaatsing, maar dan wel als Kerckhaert binnen de gemeentegrenzen zou blijven. Dit plan werd door de provincie afgeschoten, maar een ver plaatsing naar Hulst zou vol gens de gedeputeerde wel mo gen. Overleg met Hulst volgde, maar Hulst bleek geen bedrijfs- gronden meer te hebben. Momenteel is de Axelse Vlakte in beeld voor een bedrijfsver plaatsing. Hontenisse en de pro vincie hebben Kerckhaert een forse subsidie in het vooruit zicht gesteld wanneer wordt besloten te verkassen naar Westdorpe. „Hoewel wij het be treuren dat Kerckhaert wellicht Vogelwaarde verlaat, willen wij de ambities van de firma niet in de weg staan", zegt burgemees ter A. Vogelaar. „Bovendien zal dan de verkeersoverlast tot het verleden behoren en hebben wij de mogelijkheid woningen te bouwen op de gronden van Kerckhaert." Nihil Kerckhaert heeft tot 1 april de tijd te beslissen of het subsidie aanbod van gemeente en pro vincie wordt aangenomen. Volgens F. Koch, van het gelijk namige Goese ingenieursbu reau en adviseur van Kerck haert, is de kans 'nihil' dat Kerckhaert het aanbod aan neemt. Koch: „Het aangeboden subsi diebedrag dekt nog niet een kwart van de kosten die een be drijfsverplaatsing met zich meebrengt. We onderzoeken nu de mogelijkheid van een gedeel telijke bedrijfsverplaatsing, dus dat we een gedeelte van de extra bedrijfsruimte bouwen in Vogelwaarde op het gekochte terrein en een ander gedeelte op de Axelse Vlakte. Alles bouwen in Vogelwaarde zal door alle te doorlopen procedures minimaal twee jaar duren en dat is toch echtte lang." door Wout Bareman ANTWERPEN - De Zeeuwse pornomagnaat G. Cok bindt opnieuw de strijd aan met het stadsbestuur van Antwer pen. Inzet is andermaal de exploitatie van het eroscen trum in de Oudemansstraat in het Antwerpse Schippers kwartier, sinds jaar en dag dé brandhaard van de prostitu tie in de wereldhaven. Vastgoedmakelaar NV Vo- can, eigenaar van het cen trum, stapt naar de Raad van State om het prostitutieplan van de stad aan te vechten. Vocan (Cok) en het stadsbe stuur liggen al jaren met el kaar overhoop over de bouw en de exploitatie van het eroscentrum dat in de volks mond bekend staat als 't Kot. De stad wil het gebouw, dat i n 19 9 8 na een j arenlang j uri- disch steekspel in gebruik werd genomen, aankopen en er een andere bestemming aan geven. Cok bood het pand zelf al eens te koop aan, maar de vraagprijs (naar ver luidt toen ongeveer 15 mil joen gulden) was het stads bestuur te gortig. Cok, vandaag cle dag één van de topmensen van het internationale pornoconcern Beate Ushe waarvan Pabo in Walsoorden een belangrijke poot vormt, kreeg begin ja ren negentig van het toenma lig stadsbestuur al een ver gunning voor de bouw van (wat toen nog werd omschre ven als) een appartementen complex. Het nieuwe sche pencollege stelde in '95 al vast dat het niet om een 'ge woon' appartementencom plex ging, maar om een eros centrum met 28 studio's, een seksshop, een peepshow en videocabines. Het stadsbestuur begon een ware kruistocht tegen Cok en zijn fix-ma Vocan, die na ette lijke rechtszaken in '98 ein digde met de uitspraak van de rechtbank in Antwerpen en de Raad van State dat de verstrekte vergunningen wa ren nageleefd en dat het eros centrum de deuren kon openen. Cok verhuurt het ge bouw sindsdien, naar ver luidt, aan een Duitse exploi tant. Het stadsbestuur bond vorig jaar de strijd aan tegen de uitdijende prostitutie in het Schipperskwartier. Het toen gelanceerde Beleidsplan Prostitutie Antwerpen ging uit van een drastische ver mindering van het aantal 'vensters' (van 300 naar 200), terwijl het aantal prostituees moest worden gehalveerd (van 1200 naar 600). De raamprostitutie moet zich voortaan beperken tot de Verversrui, de Schippers straat en de Vingerling straat. De Oudemansstraat valt bui ten de gedoogzone en dus moet het eroscentrum de deuren sluiten. Dat kost de exploitant maandelijks tien duizenden euro's aan huur. Vocan investeerde destijds zo'n 4,9 miljoen euro in de nieuwbouw. De stad wist wat er in het gebouw zou plaats grijpen en besliste later prompt om er prostitutie te verbieden. Raadsman K. Willekens van Vocan noemt dat een vorm van 'onbehoor lijk bestuur'. Cok, vroeger kantoorhoudend in Sluis en tegenwoordig woonachtig in Knokke, was niet bereikbaar voor commentaar. Het zal u, goede lezer, niet zijn ontgaan: de onderne ming die ons in dit gewest van water, gas, licht en nog het een en ander tracht te voorzien, is op zoek naar een andere naam. Delta Nuts heeft afgedaan, want nuts, dat betekent in het Engels zo iets als 'niet goed snik'. Zo'n naam, daar sta je mondiaal dus mee voor joker. Eén van onze lezers nu heeft het idee dat ze zich bij Delta dl te sterk op het Engels richten. „Als je ze belt met een sto ringsmelding, doen ze daar net of dat niks bijzonders is", schreef hij ons. Waarschijn lijk denken ze bij zo'n mede deling dat ze bezig zijn er gens iets op te slaan. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Merral Thea ters zoekt nog steeds naar de meest geschikte locatie voor een bioscoop in Terneuzen. Het Delftse bedrijf laat onderzoe ken of er een zalencomplex kan komen op de hoek Noordstraat/ Vlooswijkstraat bij de Axelse Dam. Voor de komst van een bioscoop op die plek moeten een meubel - handel aan de Noordstraat en een installatiebedrijf en een wasmachinehandel aan de Vlooswijkstraat verdwijnen. Als ook de zaak van De Smit (Sport- en Ladycomer) op de kop van de Noordstraat tegen de vlakte gaat ontstaat een open ontsluiting met het parkeerter rein aan de Schuttershofweg. Merral Theaters vindt de locatie aan de rand van de Temeuzense binnenstad zo aantrekkelijk dat het bioscoopconcem zelf het onderzoek bekostigt. De gemeente Terneuzen wil niet bijdragen aan het onderzoek, omdat ze de locatie minder ge schikt acht. Burgemeester en wethouders denken eerder aan een plaats aan de andere kant van de Schuttershofweg rich ting Verlengde Van Steenber genlaan voor een bioscoopcom plex. Het dagelijks bestuur zou wel graag een pleintje creëren tussen de Vlooswijkstraat en de Schoolweg. Appartementen Tussen ouderenflat Vlooswijk en de zaak van De Smit - waar nu nog een smederij, enkele winkels en een aantal oudere woningen staan - zou enkele ap partementengebouwen moeten verrijzen met een aantal win kels op de begane grond. Een bioscoop zou op zich goed passen in de nieuwbouwplan- nen. „We zijn dan ook niet bij voorbaat tegen de voorgestelde (Advertentie) potaenou Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 413166 (Advertentie) In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en collectables afd. multimedia: u kunt nu al de Xbos reserveren die op 14 maart gelanceerd wordt vandaag 14.00-15.00 uur informatie over de aanschaf van een Nieuwe computer door Colette Glaser vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu met Witlof-crèmesoep en Runderkruidensteak of Indische groentenschotel (vegetarisch) en bosvruchtenkwark voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 23 februari 14.30-16.30 uur Lighthouse Trio jazz uit het blauwe boekje kijk ook op w\v\v. bcstcwinkclvannederland.nl Donderdag 21 februari 09.30 - 21.00 uur Vrijdag 22 februari 09.30 - 18.00 uur A Ml DE KL0KSTRAAT 9 4461 JK GOES 0113 270182 door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - De kern Sas van Gent is voorlopig nog niet verlost van gevaarlijke trans porten. Vrachtwagens geladen met chemische producten (bij voorbeeld ammoniak) blijven nog zeker tot cle zomer gebruik maken van de Westkade als be langrijkste verbinding tussen Zelzate en Terneuzen. Het Sasse college van burge meester en wethouders kondig de in oktober vorig jaar aan dat de gevaarlijke transporten na het gereedkomen van de recon structie van de Westkade en de rotondes bij de brug in Sas van Gent uit cle kern zouden worden geweerd en hun weg zuid of noordwaarts via de brug zouden moeten zoeken. Die aankondi ging, zo blijkt nu, was wat vooi-- barig. Burgemeester R van den Baar: „De routes voorgevaarlij- ke_ transporten zijn in samen- spx-aak met de provincie vastge legd. We kunnen die zomaar niet eventjes veranderen. Dat vergt nogal wat overleg, Ook al, om dat we de bedrijven erbij moe ten betrekken." Het Sasse be stuur heeft dinsdag 5 maart met Gedeputeerde Staten overleg over de vervoersproblemen. Van den Baar rekent er op dat die dag afx-ondende besprekingen plaatsvinden. „Is dat zo, dan kunnen we de regelgeving aan passen en dan zouden tegen de zomer de gevaarlijke transpor- ten uit Sas van Gent geweerd kunnen worden", benadrukt hij. Dat is dan de eerste stap, want de gemeentex-aadsfracties vinden dat het college nog een stap verder moet gaan. Eind vo rig jaar sprak de raad zich una niem uit voor het weren van al het vrachtverkeer van de West- kacle. „Een dergelijke maatre gel gaat stukken verder dan al leen het weren van gevaarlijke transpoi-ten. We hebben een kleine inventaxrisatie laten ma ken van wat er dagelijks aan vrachtverkeer door de kern gaat en dan spreek je toch over vele tientallen vrachtauto's. Zonder meer stellen dat die niet meer door Sas van Gent mogen gaat erg vei-. Dan zul je toch voor cle bedrijven die daarmee direct te maken krijgen (Cerestar, Zuicl- chemie) alternatieve routes moeten verzinnen. Daar zijn we nog niet uit", aldus Van den Baar. (Advertentie) betaalbare eigentijdse kindermode ki4s6shion VANDAAG GEOPEND Damplein 18 Middelburg De leerlingen werkten tijdens de poëtische ochtend samen met harpiste Anna van Avaloxx, die de gedichten op muziek zette. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten AARDENBURG - Leerlingen van groep acht van de Aardenburgse Vorsternxan van Oyenschool mochten zich gisteren poëtisch uiten tussen de schilderijen in de plaatselijke Galerie Griffioen. De ochtend was voor hen de afsluiting van het project 'Ik schrijf, ik schrijf, wat jij niet schrijft'. Doel van het project is het leren genieten van gedichten. „Met minder woorden meer zeggen", vatte initiatiefnemer en begeleider Jan-Peter Kakebeeke samen. Aan het project doen nog twee andere ba sisscholen mee, namelijk de Jozefschool in Eede en Op Dreef in Aardenburg. Kakebeeke heeft op de drie scholen gast lessen verzorgd, waarbij kinderen kon den luisteren naar bekende Nederlandse gedichten. Vervolgens mochten ze zelf aan de slag. Gisteren werden hun werk stukken gepi-esenteerd en beoordeeld. Tijdens de poëtische ochtend werkten ze sameix met haxpiste Anna van Avalon die hun gedichten op muziek zette. Enkele kinderen hadden ook zelf een instrument meegebracht. Daarnaast was er de mogelijkheid om ge dichten te boetseren of te schilderen, dat wil zeggen om te zetten in beeldende ma terie. Texwijl beeldend kunstenaar Beatrix Meindei'sma dit deel voor haar x-ekening nam, ging Kakebeeke nader in op taalge bruik en voox-dracht van de gedichten zelf. Hij legde daarbij tevens verband met de fotografie, waarin net als in poë zie verstilde momenten worden vastge legd. „Het is van belang om verband te zien tussen velschillende expressievor men en om een balans te vinden tussen kennis en muze", vindt Kakebeeke. Als het project, dat wordt gesteund dooi de Stichting Cultureel Aardenburg, ook op beide andex-e scholen is afgerond, worden de gedichten van de leeiiingen gebundeld in een Kinderpoëzieboek 2002, dat eind juni tijdens de culturele week Aardenbux-gse Zomerkunsten het licht zal zien. &Geluid locatie, maar voelen zelf niet de behoefte onderzoek te doen. Nu de exploitant een architect en een stedebouwkundige in de arm heeft genomen, die beiden bekend zijn in Tei-neuzen, heb ik wel vertrouwen in het onder zoek. Mocht een bioscoop op die plek toch haalbaar zijn dan zijn we zeker bereid mee te denken over invulling van dat gebied", meldt wethouder K. van der Hoofd. Dix-ecteur R. van Steen van Mex-x-al Theaters wil niet vooi*- uitlopen op de kansen voor een bioscoop op de hoek Noord- straat/Vlooswijkstraat. „We hopen de i-esultaten van het on derzoek binnen een maand op het stadhuis af te levex-en. Ver- volgens zal het college zijn licht over het onderzoek laten schij nen." Van Steen bevestigt dat Merral geïnteresseerd blijft in stichting van een bioscoopcom plex in Terneuzen, ook als de on derzochte locatie uiteindelijk planologisch of financieel niet haalbaar is. Een haalbaarheidsonderzoekje heeft uitgewezen dat Terneuzen in potentie genoeg bioscoop- gangers heeft. Merx-al blijft ech ter voorzichtig. „De maximale bouwkosten van een bioscoop hangen dix-ect samen met het verwachte bezoekersaantal. We blijven enigszins conservatief, ook al omdat elders in den lande vaker te optimistische voorspel lingen zijn gehanteerd. Renda bel draaien is dan bijna niet mo gelijk." Het onderzoekje naar het be- zoekerspotentieel van Terneu zen wees ook uit dat vijftien tot twintig procent van de klanten van de Hulster bioscoop De Koning van Engeland, ook ei gendom van Merral Theaters, Merral Theaters laat bekijken of een zalencomplex met bioscoop op de hoek Noox-dstraat/Vlooswijkstraat in Terneuzen mogelijk is. foto Peter Nicolai afkomstig is uit de regio Terneu zen. Die wetenschap zal gevol gen hebben voor het zalencom plex in Hulst als Terneuzen een 'eigen' bioscoop krijgt. Van Steen: „We hadden niet gedacht dat zoveel mensen uit Terneuzen en omgeving naar Hulst gingen. Als de bouw van een bioscoop in Terneuzen doorgaat, zal de Koning van En geland twee zalen moeten inle veren. De service in de overblij vende vijf bioscoopzalen wordt dan uitgebreid en er komt een x-estaurant bij het bioscoopcom plex. Je hoeft de Koning van En geland niet meer te verlaten, omdat je er de hele avond kunt doorbrengen." (Advertentie) door Harold de Puysselëijr AXEL - Het bestuur van motor- crossvex-eniging Finlandcircuit uit Westdorpe pleit bij de drie gemeentebesturen in de Ka naalzone voor het behoud van de twee motorcrossclubs die in deze streek actief zijn. De Stichting Recx-eatieve Ex ploitatie Smitsschoire (RES) in Axel, op wiens terrein de andex-e club actief is, distantieext zich volledig van de uitspx-aken van het bestuur van Finlandcircuit. Het bestuur van de stichting Finlandcircuit doet haar uit spraken naar aanleiding van ge- ruchten over de mogelijke slui ting van het ci-osstex-rein van de motorcrossvei'eniging RES in het natuurgebied Smitsschorre in Axel. In een brief aan de drie gemeentebesturen houdt het Finlandcix-cuit-bestuur een pleidooi voor de motor- crossspox-t. „Deze voorzienin gen zijn het niet alleen waard om te behouden, maar verdie nen het nog verder uit te groei en", aldus voox-zitter M. He- melsoet en secretax-is penning meester J. Hilbrink in de brief. De twee bestuux-sleden van het Finlandcircuit bieden de ge meenten aan 'in een gezond overlegklimaat verder te praten over de toekomst van de motor- cx-ossteiTeinen in de Kanaalzo ne'. Voox-zitter P. Apers van de RES laat in een brief aan de col leges van burgemeester en wet- houdex's in de drie kanaalzone gemeenten weten het daar mee oneens te zijn. „De RES maakt er bij vooi-baat bezwaar tegen wanneer door u op het vex-zoek van het Finlandcix-cuit wordt ingegaan met de bedoeling over de toekomst van de beide mo torcrossterreinen in de kanaal zone verder te px-aten", schrijft Apex-s. Die laat verder weten dat de RES de ongerustheid van het Finlandcircuit over de toekomst van de crossterreinen niet deelt. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41