Alsof je door een sleutelgat kijkt PZC Nieren spoelen tijdens het slapen Prijs van medicijnen steeds in discussie Pil dringt behoefte aan alcohol terug Medisch socioloog Nijhof schrijft boek over 'zijn' kanker Elk jaar 4,5 miljoen keer buikgriep Groot onderzoek naar kinderastma Huisdier veroorzaakt slapeloosheid Crèchekinderen minder verkouden opvoeding Fouten zijn menselijk Ziekenhuis digitaal donderdag 21 februari 2002 door J.D. Van Dalen Als er iets bij de mensen on duidelijk is, dan is het wel hoe de prijzen van medicijnen tot stand komen. De meeste mensen weten trouwens niet eens wat hun geneesmiddelen kosten omdat de verzekering de kosten rechtstreeks aan de apotheker of de apotheekhou dend huisarts vergoedt. Wel verschijnen er regelmatig be richten in de pers dat de medi- cijnkosten te hoogzijn. Volgens de politiek tenminste. Dus wordt al snel gedacht dat het inderdaad duur of zelfs te duur is. Uitleg over de prijs is daar om op zijn plaats. Dan weet ie dereen tenminste waar hij het over heeft. In Nederland bepalen de fabri kanten wat ze voor hun medi cijnen willen hebben. Vaak is dat meer dan de verzekering bereid is te betalen. Gelukkig is de verzekering niet verplicht om klakkeloos de vraagprijs te voldoen. Wanneer een genees middel op de Nederlandse markt wordt toegelaten bete kent dat namelijk alleen maar dat het verkocht mag worden. Of het vergoed wordt is een heel andere vraag. Zo worden mid delen die helpen om van het ro ken af te komen (bijvoorbeeld Zyban) niet vergoed, behalve op proef in Friesland. Viagra dient een patiënt van Friesland tot Zeeland zelf te betalen om dat de overheid van mening is dat dit middel niet tot het stan daardpakket behoort. Wan neer er al een middel op de markt is voor een bepaalde aandoening kan een nieuw middel ook nooit duurder wor den dan het al bestaande. Het nieuwe preparaat krijgt van de overheid dan namelijk een.ver- goedingslimiet die gebaseerd is op de prijs van het al langer ge bruikte middel. Kortom, de fa brikant krijgt niet altijd wat hij wil. Soms houdt de industrie toch vast aan de prijs die hoger is dan wat de verzekering ver goedt. Zodra dat gebeurt, moet de klant bijbetalen. Hij of zij betaalt het verschil tussen de prijs die de fabrikant \Taagt en de prijs die de verze kering vergoedt. Wanneer een ge neesmiddel op de markt komt voor een aandoening waartegen nog geen goede middelen bestaan, dan is de prijs van dat nieuwe middel vaak erg hoog. Er is immers nog geen limiet vastgesteld. Geble ken is dan ook, dat de kosten stijging in de gezondheidszorg door geneesmiddelen voorna melijk wordt veroorzaakt door nieuwe medicamenten. De fabrikant heeft gedurende een aantal jaren het alleenrecht het eigen medicament te verko pen. Na verlopen van het oc trooi mogen anderen hetzelfde middel, maar dan onder een andere naam, op de markt bi'engen. Vaak gebeurt dat dan onder de stofnaam. Een bekend voorbeeld daarvan is Prozac dat inmiddels door anderen onder de stofnaam Fluoxeti ne verkocht mag worden. De prijs van een dergelijk zoge naamd 'generiek preparaat' ligt iets onder dat van het oorspronkelijke mid del het zogenaamde spécialité. Die prijs zou veel lager kunnen, wanneer de verzekeraar niet verplicht zou zijn de prijs te vergoeden zolang die onder de prijs van het spécialité ligt. De kosten van een generiek prepa raat zijn voor de fabrikant na melijk veel lager omdat er geen onderzoekskosten gemaakt hoeven worden. Dat heeft de fabrikant van het spécialité al gedaan. Korting Er is daardoor ruimte om kor ting te geven. Die wordt niet gegeven in de vorm van een veel lagere vraagprijs, maar door de apotheker of apotheekhou dend huisarts minder te late" betalen. Die ontvangen dus een flink stuk van deze korting. Dat weet de overheid natuur lijk en daarom is afgesproken dat de apotheker niet de hele prijs in rekening mag brengen, maar altijd ongeveer 8,6 pro cent korting moet doorgeven, onafhankelijk van de vraag of er voor een middel aan de apo theker korting gegeven w.ordt. Bij een inkoopprijs volgens de officiële prijslijst van 100 Euro berekent de apotheker dus 92,4 euro. Voor hoeveel het middel is in gekocht is afhankelijk van hoe goed de apotheker met de fa brikant of groothandel heeft onderhandeld. Daarnaast wordt de prijs altijd verhoogd met een vast bedrag. Dat vaste bedrag is momenteel 6 euro per aflevering. Die opslag geldt zo wel bij heel goedkope middelen als bij heel dure. De apotheek verdient dus in principe niet meer aan duurdere medica menten, de opslag is immers vast. Momenteel loopt de discussie om de gehele prijsberekening weer eens overhoop te halen. Bijvoorbeeld geen vaste opslag meer maar een procentuele. Dure middelen worden dan duurder en goedkope goedko per. Prijsvorming van genees middelen staat dus blijvend in de belangstelling. J.D. Van Dalen, Apotheek Ha- mann Terneuzen. DEN HAAG - Naar schatting krijgen jaarlijks zo'n 4,5 mil joen Nederlanders last van buikgriep. Het zogenoemde Nor- walk-like virus is de grootste boosdoener. In veel gevallen wordt dat virus veroorzaakt door besmet voedsel of water. Dat heeft epidemioloog M. de Wit geschreven in een onder zoek waarop ze onlangs aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde. Mensen met buikgriep krijgen over het algemeen diarree of ze moeten overgeven. Ongeveer 220.000 mensen bezoeken jaarlijks de huisarts met zulke klachtenBuikgriep kan worden voorkomen door extra hygiënisch te zijn bij het klaarmaken van het eten en contact te vermijden met mensen die het virus al hebben opgelopen ANP GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen (RuG) en het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) gaan een onder zoek houden naar de diagnostiek en behandeling van kinde ren met luchtwegklachten. Dertig tot 50 procent van alle kinderen tot vijf jaar worden ge plaagd door structurele klachten. Slechts een klein deel van hen heeft astma. Voor de huisarts is het moeilijk om dit bij zulke jonge patiën ten vast te stellen. Dit leidt er soms toe dat hij het ene kind be handelt voor een luchtweginfectie en het andere kind met de- j zelfde klachten behandelt alsof het astma heeft. Dit probleem hopen de onderzoekers van de RuG en het AZG met de resul taten beter in kaart te kunnen brengen. WASHINGTON - Meer dan de helft van de Amerikanen met slaapproblemen die hulp zoeken bij speciale klinieken, heeft eigenlijk een probleem met zijn hond of kat. Nachtelijk ge jank van de kat, luid gesnurk van de hond of een honcl die er :s nachts nog even uit moet, zorgen ervoor dat hun baasjes vaak korte nachtjes kunnen maken. Bij de probleempatiënten I blijken de viervoeters vaak ook in bed te slapen of in de slaap kamer. Dat meldt de Amerikaanse zender ABC op basis van onder-1 zoek van een grote Amerikaanse slaapkliniek. Oplossing van veel slaapproblemen is dus erg simpel, aldus de wetenschap pers; de beesten van bed en de slaapkamer uit. CHICAGO - Crèchekinderen krijgen in de basisschoolleeftijd waarschijnlijk minder vaak te kampen met verkoudheid clan andere kinderen, zo blijkt uit Amerikaans onderzoek. In crèches bouwen kinderen afweer op tegen veel van de vi russen die vei'koudheid veroorzaken, zo blijkt uit het onder zoek, dat werd uitgevoerd aan de geneeskundefaculteit van de Universiteit van Arizona. Sommige kinderartsen gaan er al jaren vanuit dat crèchekinderen op latere leeftijd beter be stand zijn tegen verkoudheidsvirussen. Uit het onderzoek blijkt dat crèchekinderen op 2-jarige leef tijd bijna twee keer zo vaak verkouden zijn als andere kinde ren. Als ze tussen de 6 en 11 jaar oud zijn, zijn deze kinderen j juist slechts een derde keer zo vaak verkouden als kinderen die als peuter geen crèche hebben bezocht. Op 13-jarige leef tijd is het verschil tussen beide groepen verdwenen. De leider van het onderzoek, Thomas Ball, zegt te hopen dat de uitkomst van het onderzoek het schuldgevoel van ouders die hun kinderen naar de crèche sturen zal doen verminderen, i „Het voordeel van verkoudheden in de peuterleeftijd is dat I kinderen later, als het belangrijk is, minder van school hoeven f te verzuimen", zegt arts Abraham Bergman, die is verbonden aan de Universiteit van Washington. AP door Hélène van Beek AMSTERDAM - Een medisch socioloog die zelf ernstig ziek wordt en zijn vak vervolgens door een heel andere bril gaat zien. Het overkwam Gerard Nij hof, die daarover het boekje Ziekenwerk schreef. Hij bekijkt daarin processen rond ziekte door een sleutelgat. Ziek. Kanker. Een seconde na dat Gerard Nijhof, hoogleraar medische sociologie aan cle Uni versiteit van Amsterdam, de mededeling kreeg dat hij darm kanker had, stond zijn leven op zijn kop. In plaats van een ge zonde, hardwerkende en ambi tieuze wetenschapper, was hij plotsklaps een hulpbehoevende en onzekere patiënt. Hij ging een lijdensweg tege moet. Met angst, wanhoop, veel pijn en verminkingen. Nijhof moest verder leven met een sto ma. En werd veel illusies armer. Bijvoorbeeld de illusie dat me- disch-wetenschappers goed in kaart brengen wat een zieke daadwerkelijk denkt en voelt. Over wat de ziekte met hem door Ingrid Dekker AMERSFOORT - Het middel naltrexon, dat wordt gebruikt om heroïneverslaafden onder narcose te laten afkicken, blijkt ook een gunstig effect te hebben bij alcoholverslaving. Na inna me van een tabletje naltrexon wordt de behoefte aan alcohol aanzienlijk minder. In afkick centra in Amersfoort en Den Haag wordt sinds kort met het gebruik van naltrexon door al coholisten geëxperimenteerd. Naltrexon blokkeert in de her senen de effecten van opiaten en alcohol. De roes en het genots- gevoel die drugs of alcohol te weeg brengen worden erdoor onderdrukt. Toch verschilt de behandeling van heroïnever slaafden en overmatige alcohol gebruikers met naltrexon. De junks krijgen naltrexon toege diend onder narcose. Ze ontgif- ten volledig maar merken zo niets van de afkickverschijnse len. Na de behandeling zijn ze clean en moeten ze nog zo'n tien maanden naltrexon blijven slikken om de hang naar opiaten te onderdrukken. De alcoholgebruikers krijgen naltrexon toegediend terwijl ze nog drinken. Ze hoeven dus niet direct te stoppen. Onderzoek heeft uitgewezen dat naltrexon ook tijdens het alcoholgebruik de effecten grotendeels blok keert. „Elke keer dat iemand de behoefte voelt om te gaan drin ken, moet hij een pilletje nal trexon innemen. Daarna kan hij gewoon z'n alcohol nuttigen. Maar doordat het gewenste ef fect van de alcohol geleidelijk wordt onderdrukt, dooft op den duur ook het verlangen uit", zegt directeur K. Ligtermoet van het Amersfoortse afkick centrum Miroya. Drinkpatroon Als een alcoholverslaafde zich voor deze zogeheten methode aanmeldt, wordt hij eerst uitge breid lichamelijk getest. Zo wordt onder meer gekeken naar de bloeddruk en de leverfunctie. Ook wordt achterhaald wat het drinkpatroon van de patiënt is en waarom hij zoveel drinkt. Gekeken wordt bijvoorbeeld of het te maken heeft met bepaalde gebeurtenissen. Tevens wordt het doel vastgesteld. Wil iemand bijvoor-beeld volledig droog ko men te staan of wil hij zijn drinkpatroon terugbrengen tot een 'normaal niveau'? Een veilige noxm volgens Lig termoet is voor mannen maxi maal 15 tot 20 eenheden alcohol deed en met de mensen om hem heen, gaat het boekje Zieken werk, een kleine sociologie van alledaags ziekenleven dat Nij hof schreef. Een confronterend boekje, want de dingen die de medisch socio loog meemaakte, zal voor vele (chronisch) zieken erg herken baar zijn. Zoals het niet serieus worden genomen als patiënt. Artsen en verpleegkundigen pi-aten over het bed, over het lijf van de patiënten heen. Gerard Nijhof ging na de dia gnose darmkanker van opera tiekamer naar Intensive Care en vandaar, nog steeds omgeven door slangen en sissende appa raten, naar een gewone afde ling. Ömdat na een paar dagen plassen nog niet lukte, ging hij weer terug naar de operatieka mer voor een buisje door zijn buikwand, ofwel een subrapu- bische katheter. „Ook weer zo'n mooie naam die iedei-een kende behalve ik." Nijhof vex-zon trucjes om zijn lijdensweg vol te houden. Door alle slangen, buizen en appara ten, waande hij zijn lichaam ook maar als een apparaat. „Mijn per week en voor vi-ouwen 15 eenheden per week. Daai'bij moeten wel drie alcoholvx-ije dagen per week zijn inbegx-epen. Nadat met de medicijnen is be gonnen, komt de patiënt nog di- vei-se kei-en terug voor een the rapeutische sessie. Nederland telt naar schatting 600.000 tot 800.000 excessieve di-inkers, zegt Ligtex-moet. Hij heeft hoge vei-wachtingen van de methode. „In Finland, waar al nalti'exon bij alcoholisten wox-dt toegepast, zijn de resulta ten buitengewoon positief. Voox-deel is ook dat mensen niet ineens helemaal niet meer mo gen dx-inken. Bovendien kun je gewoon doorgaan met je gewo ne leven. Je hoeft niet opgeno men te worden." Hoe lang iemand naltx-exon moet gebruiken, hangt af van de persoonlijke situatie. Maar- meestal is dit volgens Ligtex*- moet enkele jai-en, en dan alleen wanneer alcohol geconsumeei-d wox-dt. Naltrexon wox-dt ver goed door de verzekei-aars, de behandeling zelf niet'. Die kost 1750 euro. GPD darmen zag ik nu als een afvoer kanaal dat gestremd kon zijn, als in de Maas met zijn stuwen." Door de darmkanker ging Nijhof natuurlijk ook meer na denken over leven en dood. Hij kende vele, verschillende ge voelens: cx-isis, paniek, onzeker heid. En ondertussen werkte hij door aan een wetenschappelijk boek. De chix-urg adviseerde hem Suske en Wiske te gaan le zen. Maar Nijhof sloeg dit ad vies in de wind. Het herstel ging langzaam, dus hij had veel tijd om om zich heen te kijken. Nijhof beschx-ijft het als kijken naar ziekte 'door een sleutelgat'. Als 'patiënt-socio loog' zag hij bijvoorbeeld hoe zijn partner het er maar druk mee had. Zo erg dat ze steeds meer behoefte aan vakantie kreeg. En dat is iets waaraan hij absoluut niet denken moest. Dus kregen ze conflicten die ze eerst nooit hadden. Patiënt Nijhof zag ondertussen ook zijn wereld kleiner worden. Zoals alle zieken hun netwer ken van baan, vrienden en ken nissen moeten missen. „Maar wat bij mij vooral kromp was het alledaagse zien van mensen: mensen uit andere we relden, medereizigers in bus en trein, de mevrouw van de koffie op het station, de mensen van het café waar ik af en toe wat dronk, maar ook - nog anonie mer - de mensen in gevulde stra ten." Voor de zieke dus geen glimlach, stille groet of vluchtige flirt, door Nijhof het 'cement van de samenleving' genoemd. Gerai-d Nijhof: Ziekenwerk, een kleine sociologie van alledaagse zie kenleven - Uitgeverij Aksant, 13,50. CAPELLE A/D IJSSEL - Met het naar binnen hijsen van een 5500 kilo wegende magneet heeft het IJssellandziekenhuis in Capelle aan den IJssel gister ochtend een volgende stap gezet in de lange weg naar een volle dig gedigitaliseerde patiënten administratie. Als de magneet is gekoppeld aan de zogenoemde MRI-installatie kunnen ook de beelden daarvan digitaal wor den opgeslagen. Eerder al werden de röntgenka- mers, echografen en mammo- graaf gedigitaliseerd. Binnen afzienbare tijd is de hele afde ling x-adiologie van de films af, aldus D. Roza van de raad van bestuur van het ziekenhuis. Vol gens hem zijn weinig ziekenhui zen al zo'n eind op weg naar de uitbanning van papier. Het IJssellandziekenhuis wil op termijn alle dossiei-s, inclusief foto's, in de computer hebben. Zo kunnen artsen met één druk op de knop in het ziekenhuis of thuis die dossiers grondig be studeren. „Maar ik hou wel mijn hart vast voor computerstorin gen", aldus Roza. GPD door Annie de Vreugd Ik heb een zeven voor mijn toets wiskunde, jubelt Floortje. „Dat had ik nooit ver wacht, ik dacht dat ik het super- slecht had gemaakt." Ze kan het bijna niet geloven, zij een vol doende voor wiskunde. En ze had nog wel zo'n buikpijn tij dens de toets. Misselijk was ze en het zweet stond op haar rug. „Maar die toets was ook wel erg makkelijk", relativeert Floortje meteen haar succes. „Veelmeer keuzevragen, ik heb vast per on geluk vaak goed gegokt. Ge woon mazzel gehad. En mijn moeder heeft me overhoord, al leen had ik die zeven nooit ge haald." Floortje vertoont typisch ge drag dat faalangstige kinderen vaak laten zien. De voldoende is niet te danken aan haar eigen inzet of kennis, de zeven is enkel en alleen een pluim op de hoed van de buitenwacht. Die heeft ervoor gezorgd dat zij een keer kon scoren, zelf is ze maar een heel klein meisje dat niets van wiskunde begrijpt. Faalangst is lettexiijk angst om te falen, om te mislukken. Onge veer tien procent van de school gaande jeugd lijdt zodanig aan deze angst dat het de persoonlij ke ontplooiing in de weg staat. Het betekent dat in elke klas wel twee of drie kinderen zitten die de prestatiedruk niet aankun nen. Chaos Faalangst belemmert kindei*en in hun leex-proces. Door de angst blokkeert het denken, in het hoofd heex-st grote chaos. De angst treedt op op momenten dat er gepresteerd moet worden: een toets, een spreekbeurt, een examen. Door de angst te mis lukken begint een kind soms niet eens aan een opdracht, waardoor het uiteindelijk hele maal niets presteei*t. Als het een toets voorgelegd krijgt, zoekt het eei'st de vragen die het niet weet, in plaats van te beginnen met de vragen die het wel weet. Kinderen die met faalangst kampen, hebben een negatief zelfbeeld. Door de tegenvallen de prestaties woxxlt dit beeld steeds weer bevestigd. „Zie je wel dat ik het niet kan, ik heb weer een onvoldoende." De vol gende keer roepen ze bij voor baat al dat ze het niet kunnen. De oorzaak van faalangst kan in het kind zelf zitten, het ene kind kijkt in de wieg al zoi'gelijker om zich heen dan het andere. Veel vaker echter ontstaat faal angst door de manier waarop de omgeving omgaat met het ma ken van fouten. 'We moeten al- I les kunnen, alles is maakbaar', is een motto dat we overal te genkomen. Kinderen met faal angst kunnen dit niet relative- ren en als iets niet lukt voelen zij zich meteen .een mislukkeling. In onze maatschappij neigen we ertoe meer nadmk te leggen op fouten dan op successen. Als iemand een fout maakt, is bo vendien vaak meteen de hele persoon een sukkel of een stom- mex-d. In de opvoeding zijn wij ouders ook geneigd vooral te roepen dat het kind niet zo ver velend, stom, chagrijnig moet doen. Uiteraax-d is dat wel eens nodig, maar pluimpjes voor leu ke opmei'kingen of gewenst ge drag van ons kroost komen veel te weinig uit onze kelen. Hier- door trekken oudei's zelf het evenwicht tussen negatieve en positieve benadering van hun I kinderen uit balans. Blunder Bovendien vinden we dat wij als oudex-s het goede voorbeeld moeten geven en passen we er wel voor eigen fouten breed aan de dis uit te meten. En toch ligt daar een deel van de oplossing: als ouders eens vaker hun kin deren vertellen dat zij die mid dag stonden te zweten toen ze een lezing moesten geven, dat ze! die dag een geweldige blunder hebben gemaakt, dan merkt een kind dat fouten maken mense lijk is. Dat hij niet de enige is die wel eens de mist ingaat. En dat met fouten maken niet de hele wereld vergaat. Een beetje bang zijn is helemaal geen ramp. Integendeel, enige angst is een heel natuuxiijke be scherming tegen nonchalant ge drag, het houdt de mens alexd. Een beetje angst zet tot betere pi'estaties aan. Als angst het functioneren gaat belemmei-en zoals bij Floortje, is ingrijpen noodzakelijk. Proefwerken Het kind moet vooral op school J presteren, waar het met de re gelmaat van de klok proefwer- ken moet maken en zichzelf moet bewijzen. Scholen beste den veel aandacht aan het pro- i bleem van faalangst, in veel brugklassen wordt een test af- genomen waaruit kan blijken o" een kind overmatige angst heeft als het om presteren gaat. Kin-1 deren die positief op deze test scoren, krijgen angstreductie- j trainingen aangeboden, waarim ze leren met die angst om te gaan. En dat is hard nodig, want alleen een kind dat zich op zijn t gemak voelt, kan leren en pres- teren. GPD foto Fred Buddingh/GPD door Helma van den Berg AMERSFOORT - Nederland telt 5000 nierpatiënten die een paar keer per week naar een dialysecentrum moeten om de nieren te spoelen. Een zware be lasting. Mogelijk biedt een experiment met thuisdialyse uitkomst. Hij wil niets mooier maken dan het is. Want ideaal is het niet. Maar zolang er nog geen donornier beschikbaar is, is voor Erwin Zijlstra (32) uit Amersfooxt de eigen kunstnier 's nachts dé beste oplossing. „Ik heb me in tijden niet zo goed gevoeld." Nederland telt zo'n 5000 dialysepati- enten. Dat aantal groeit naar verwach ting fox-s. Door gebrek aan dialysever pleegkundigen is uitbreiding van behandelingen in dialysecentra in Ne- derland onmogelijk. De stichting Dia- net in Utrecht begon daarom het expe riment Nocturne, waarbij zo'n vijftien nierpatiënten vrijwel elke nacht thuis zes tot acht uur kunnen spoelen. Na twee jaar moet blijken of die behande lingen beter en wellicht goedkoper zijn. Erwin Zijlstra is een van de eerste deel- nemers van Nocturne. De meeste nierpatiënten gaan enkele keren per week een paar uur naar een dialysecentrum. Zijlstra, sinds zijn twintigste nierpatiënt en in het dage lijks leven fulltime communicatiema nager van een groot IT-coneern, vond dat op een gegeven moment te be zwaarlijk. Ook zijn vriendin had moeite met al die keren dat hij naar het dialysecentrum moest. Reden voor Zijlstra thuis een kunstnier te laten plaatsen. „Voor onze relatie was dat beter. Maar ik voelde me ook niet goed. Vaak ook zo ontzettend moe. Vooral omdat de frequentie van dialyseren tot dan toe voor mij onvol doende was." Fitter Het nachtexpeiïment van Dianet, al eerder met succes in het Canadese To ronto toegepast, kwam voor Zijlstra op het juiste moment. „Een deelnemer aan het Canadese project vertelde dat hij door elke nacht acht uur te spoelen, zich beter en fitter voelde. Ook de bij werkingen van het spoelen waren ver dwenen." Zijlstra ging met zijn vriendin bij Dia- net op les om deze nieuwe manier van zelfspoelen onder de knie te krijgen. Het duurde drie weken voor Zijlstra baat bij de behandeling had. „Mijn lichaam reageerde gek genoeg nogal heftig op de verandering. En ik kreeg slaapgebrelc. De nieuwe machine had kinderziektes en alarmeerde me met piepen en bellen nog wel eens vaker dan nodig was. Maar de laatste drie we ken voel ik me beter dan in jaren. Ik slik geen medicijnen meer, ik kan me beter concentreren en kan weer gewoon een trap oplopen. Binnenkort ga ik zelfs sporten." Bang voor levensbedi-eigende storin gen is hij nog niet geweest. „Via een IS- DN-lijn word je telefonisch bewaakt door een dokterscentrale in Amster dam. Elk alarm zien ze. En mocht je door een alarm heen slapen, bijvoor beeld wanneer je op een slang ligt, dan word je door hen gebeld." Volgens Zijlstra is het thuisspoelen van Nocturne een methode die de werking van een echte nier het meest benadert. „Maar het wachten blijft op de grote dag dat er een donornier voor mij is. Want ik ben en blijf patiënt." GPD Erwin Zijlstra doet mee aan de nachtelijke dialys foto Jaap de Boer/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38