pzc Brussel lapt eigen regels aan de laars Bush roept op tot vorming één Korea Verdwijnen talen bedreigt kennisoverdracht Slachtoffer getuigt in Milosevic-proces Jospin gaat nog eens in duel met Chirac Schafthuizen bekent pedofiele relaties Zuid-Afrika maakt van begroting een goed-nieuwsshow Minderheden ontbreken onder ambtenaren Politie Rome verijdelt aanslag met cyanide Israël voert in bezet gebied aanvallen op Stemrecht migranten opgeschort Lijkwagen weggesleept Doden door busongeluk in Nepal Zeven overvallen in 85 minuten Rellen in Romawijk Bulgarije Extreem-rechtse Turkse partij dreigt toetreding tot de EU te blokkeren donderdag 21 februari 2002 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het bestuur van de Europese Unie zit vrijwel dage lijks EU-landen achter de broek die de regels niet naleven, maar 'Brussel' blijft zelf ernstig in ge breke als het gaat om gelijke kansen voor etnische minderhe den. Dat oordeel velt de Europe se ombudsman, Jacob Södcr- man, op basis van een klacht uit Breda. „De Europese Commis sie is in zijn personeelsbeleid veel te passief", zegt hij. Söderman kwam in actie na ROME - De politie van Rome heeft dinsdag vier Marokkanen aangehouden die een 'aanzien lijke' hoeveelheid cyanide bij zich hadden. Ze waren volgens de Italiaanse autoriteiten van plan via de waterleiding een aanslag met gif te plegen op de Amerikaanse ambassade in het centrum van Rome. De politie trof bij hen een kaart met het waterleidingstelsel van de Italiaanse hoofdstad aan en onder meer een plattegrond waarop de ambassade rood is omcirkeld. De autoriteiten me nen evenwel dat de hoeveelheid gif waarmee de groep was uitge rust geen grote bedreiging voor de volksgezondheid had kun nen vormen. Het gaat waarschijnlijk om le den van een extremistische splintergroep, oorspronkelijk uit Algerije, mogelijk met ban den met de strijdgroep Al Qaeda van de extremist Osama bin La den. Vier dagen geleden werden al drie andere Marokkanen in Ro me opgepakt. De drie hadden stempels om documenten te ver valsen en kaarten van Rome waarop mogelijke doelwitten van aanslagen wax-en aangege ven. AFP/DPA JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren ondanks hevige bombardemen ten van de bezette gebieden be zworen dat hij zijn land 'niet in een oorlog wil voeren'. Hij wil daarom nog niet de autonome Palestijnse gebieden innemen maar wel de aanvallen op de be volking in de bezette gebieden flink opvoeren. Het Isi-aëlische dagblad Maariv meent dat Shax-on wel zint op grootscheepse aanvallen in cle autonome enclaves die met de Oslo-akkoorden uit 1993 exclu sief Palestijns bestuur hebben gekregen. Sharon reageerde gisteren op een golf van geweld in de bezet te gebieden aan het begin van de week. Dinsdag werden onder meer zes Isx-aëlische soldaten bij Ramallah doodgeschoten bij wat een zorgvuldig vooi'bereide aanval lijkt. Isx-aël vx'eest dat de Palestijnen nu steun hebben van exvaren, buitenlandse guer- rillasti'ijders, bijvoorbeeld Li- banezen. Andex-zijds vrezen steeds meer i Israëliërs dat de veiligheid die Sharon vorig jaar beloofde, niet i door meer geweld eix de vernie- tiging van het Palestijns be- stuur kan worden bereikt. Som mige politici willen dat Sharon zijn troepen eenzijdig terug trekt uit grote delen van de Wes telijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. DPA/AFP/ANP van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse premier Lionel Jospin heeft zich offici eel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezing van 21 april en 5 mei. Hij zal het moe ten opnemen tegen zittend president Jacques Chirac, die zich eerder al officieel kandi daat stelde voor een tweede ambtstermijn. „Vandaag ben ik kandidaat voor de presidentsvei'kiezin- gen". aldus de premier die het vijf jaar geleden moest afleg gen tegen Chirac. De kandi daatstelling van Jospin zat al langer in het vat. Waarnemei-s veiwachtten dat hij ermee zou wachten tot moi-gen, het eind van het pai'lementaire jaar. ontvangst van een bx-ief van welgeteld vijf regels van drs. Appalsamy, een vertegenwoor diger van de Indiase gemeen schap in Breda. Volgens Ap palsamy wonen .er in Europa dertig miljoen mensen die af komstig zijn uit een etnische minderheid, maar onder de 20.000 ambtenaren die wei-ken bij de Europese Commissie moet je ze met een lantaarntje zoeken. „Kunt U daar een onderzoek naar instellen, zodat de Europe se burger weet of er wellicht sprake is van racisme?", vroeg hij in mei vorig jaar mei aan de ombudsman. Negen maanden later komt Sö- derman tot de conclusie dat de Europese Commissie, het dage- van onze redactie buitenland PARIJS - Er worden op de we reld steeds minder talen gespro ken. Van de 6000 talen staat on geveer de helft onder druk. Met het verdwijnen van een taal gaat ook een schat aan wetenschap pelijke informatie verloren, al dus een studie die vandaag wordt gepubliceerd. Het verdwijnen van een taal op Ondanks zijn verlies in 1995 leidde Jospin de Franse socia listen twee jaar later bij de pai-lementsverkiezingen naar een klinkende overwinning. Volgens de jongste peilingen lopen de px-esidentsverkiezin- gen uit op een nek-aan-nekra- ce tussen Jospin en Chirac. In zijn officiële verklaring zei de 64-jarige Jospin dat de president het land een plan moet voorleggen, beloftes doen en die respecteren. „Ik wil een actief Fi-ankr-ijk ik wil een veilig Fi-ankrijk ik wil een rechtvaardig Frank rijk ik wil een modern Frankrijk ik wil een sterk Frankrijk". Met die vijf bewe ringen presenteerde hij zijn 'vijf beloftes' aan de Fransen. AFP/RTR lijks bestuur van de Unie, inder daad in gebreke blijft. Ersollici- teren in Brussel buitengewoon weinig mensen uit minder heidsgroepen. De Europese Commissie doet niets om hun kansen op een baan te vergx-oten en heeft geen cijfex-s beschik baar-. Afspraken De ombudsman verwijt Com missievoorzitter Prodi daarom een passieve houding ten op zichte van etnische minderhe den, en dat is in strijd met de richtlijnen en regels van de EU. Binnen de Europese verhoudin gen is het juist de Commissie die de lidstaten er keer op keer aan herinnert dat zij hun afspraken zich is een natuuxiijk, maar tx-aag proces dat al duizenden jaren aan de gang is, maar de laatste driehondex-d jaar is dui delijk spx-ake van een versnel ling. Dominante talen zoals het Chinees, Engels, Frans, Spaans en Russisch winnen steeds meer ter-rein. Dit gaat ten koste van talen die door mindex-heden woi'den gespx-oken. Er zijn op dit moment zo'n 3000 talen die in het gedx-ang zijn of op het gebied van discriminatie en gelijke behandeling na moe ten leven. Ombudsman Södex-man wil vóór 30 april antwoord van commissievoorzitter Prodi. „Wij zijn ons onze tekortkomin gen pijnlijk bewust"x-eageerde gistermiddag een woox-dvoerder van Europees commissaris Kin- no'ck, die belast is met de reor ganisatie van het ambtenaren apparaat. Volgens de woox-dvoerder vormt het gebrek aan voldoende talen kennis een groot obstakel bij het aannemen van mensen die tot een etnische minderheid beho- ren. Een Eux-opese ambtenaar moet zowel het Engels als het Frans goed beheersen. GPD zelfs dreigen te verdwijnen. Daarmee verdwijnt ook kennis die alleen in een bepaalde taal wordt ovex-gedx-agen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de ge neeskrachtige werking van planten die alleen binnen tradi tionele culturen bekend is. Voor het vex-dwijnen van een taal zijn allerlei oorzaken. Re geringen kunnen mensen dwin gen bepaalde gewoonten aan te nemen, maar ook kunnen er eco- van onze redactie buitenland DEN HAAG - In het Milosevic- proces is gisteren voor liet eerst een slachtoffer van de ten laste gelegde misdaden opgeroepen als getuige. De 49-jarige boer Agim Zeqiri heeft bij het geweld in Kosovo in 1999 zestien fami lieleden verloren, onder wie zijn vrouw, vier dochters en een zoon. Zeqiri vertelde hoe zijn dorp Celinë werd omsingeld door le ger en politie en hoe er hele wij ken werden platgebrand. Zeqiri slaagde erin naar Albanië te vluchten, maar raakte tijdens de vlucht vrijwel zijn gehele familie kwijt, met uitzonde ring van een 'neef van mijn on kel'. Ook werd Zeqiri tijdens zijn vlucht zo zwaar mishandeld dat hij in Tirana bijna twee weken irx het ziekenhuis heeft gelegen. In het zogeheten kruisverhoor wilde Milosevic het fijne weten van Zeqiri's steun aan het sepa- nomische redenen zijn om over te stappen op een dominante taal en traditionele gebruiken voor gezien te houden. Daai'- naast kan een taal als gevolg van een ziekte of natuurramp in het nauw komen. Keltisch De onderzoekers zeggen dat het met name in Amerika en Au stralië de afgelopen honderd jaar hard is gegaan. Honderden talen van abox-iginals zijn 'ver dwenen. De Australische rege ring dwong de abox-iginals te assimileren en staakte deze po litiek pas in 1970. Ook in Europa worden talen be dreigd, vijftig in totaal. Daaron- der zijn de Keltische talen in Groot-Brittannië, het Laps in Scandinavië en Noox-d-Rusland en de taal van de Roma. In Azië staan talen van Chinese door Pascale Thewissen BRUSSEL - Joop Schafthuizen, de 53-jarige levensgezel van Gerard Reve, heeft tegenover justitie in België bekend dat hij in het verleden pedofiele rela ties had met negen jongens van tussen de dertien en zestien jaar oud. Tegen Schafthuizen, die samen met de Nederlandse schrijver in het West-Vlaamse Gent woont, ratistische guerrillaleger. De Kosovo-Albanezen uit zijn dorp steunden het Kosovo-Bevrij- dingsleger (U£K) met voedsel en kleding. De honderden guer rillastrijders in de streek be schikten over automatische wa pens en machinegeweren, zo gaf de boer toe tijdens de ondervra ging door Milosevic. De ex-president van Joegosla vië heeft de bloedige gebeurte nissen in Kosovo in 1999 steeds omschreven als strijd tegen het terrorisme. Milosevic vroeg de getuige ook bij hoeveel mensen hij daadwerkelijk had gezien dat zij werden vermoord door politie of leger. Slechts één, zo moest Zeqiri toegeven. Aan het einde van de zitting, toen Milosevic zijn papieren bij elkaar raapte, keek Zeqiri even schichtig naar zijn voormalig staatshoofd. Tijdens het kruis verhoor had de boer de blik van de ex-president gemeden of hem de rug toegekeerd. Milosevic mag het kruisverhoor vanoch tend voortzetten. ANP minderheden onder dx-uk. Afri ka telt ongeveer 1400 lokale talen en daax-van zijn er vijfhon derd tot zeshondex-d op hun x-e- tour, 250 staan op het punt te vex-dwijnen. De onderzoekers zijn ervan overtuigd dat de noodklok lui den effect kan hebben. Ze wij zen op de situatie op het Japanse eiland Hokkaido, waar de taal Ainu eind jaren tachtig door slechts acht mensen werd ge sproken. Door promotiecam pagnes die vanuit de politiek werden gevoerd is het Ainu nu weer in opmars. De talenstudie is rriedegefinan- ciex*d door Unesco, de cultuur organisatie van de Vei'enigde Naties. Het onderzoek werd ge leid door de Australische lin guïst Stephen Wurm, die on langs ovex-leed. Wux-m sprak zelf vijftig talen. RTR loopt in België een ondex-zoek wegens aanranding van een buurjongetje. Volgens het dagblad Het Laat ste Nieuws heeft Schafthuizen aan zijn Belgische ondeivragers bekend dat hij zich de voox-bije 39 jaar vaker schuldig heeft ge maakt aan pedofilie. Schafthui zen zou zichzelf ook niet zien als een homofiel maar als 'hondei-d procent pedofiel' en zou gere geld bij psychiatex-s hebben aangeklopt om hulp. GPD door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse minister van Financiën, Trevor Manuel, heeft gisteren een goed-nieuwsshow wegge ven toen hij de begroting pre senteerde. Aanzienlijke belas tingverlichting voor lage en middeninkomens en meer geld voor de bestrijding van aids en misdaad waren de belangrijkste kenmerken. Manuel zei dat Zuid-Afrika kan oogsten dankzij wat er de afge lopen jaren is gezaaid via een beleid van bezuinigen, her- structui-ei'en en sanex-en. Dank zij een x-ecord belastingop brengst van 26,52 miljard euro is er op de begroting van 28,7 miljard een minimaal tekort van omgerekend 2,1 procent van het bruto binnenlands pi-oduct. De minister ging niet in op criti ci, zoals de vakbonden, die meer overheidsgeld willen aanwen den voor het bestrijden van de werkloosheid, die rond de dertig procent ligt.' „Ik wil niet geld le nen om uit te geven. We moeten nu lex-en wat we hebben goed te besteden"aldus Manuel. Hij re fereerde vooi-al aan de lokale besturen, die vaak maar een van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse extreem rechtse Nationalistische Actie partij MHP blokkeert twee wetsveranderingen, die met het oog op toetreding tot de Europe se Unie noodzakelijk zijn. Het gaat om voorstellen om de doodstraf af te schaffen en om tv- en radio-uitzendingen in de Koerdische taal mogelijk te ma ken. De MHP is de tweede regexings- partij in Turkije. „Zolang de terx-eurdaden van de PKK voox-tduren kunnen we de dood- straf niet afschaffen", zei Devlet Bahgeli, leider van de MHP, tij dens een partijbijeenkomst. Bahgeli sprak begin januari in Den Bosch het vierde congres toe van de Turkse Fedex-atie Ne derland, de Nedex-landse man telorganisatie van de extreem fractie van hun budget weten uit te geven. Manuel zei dat het kabinet de oorlog heeft vex-klaard aan hon ger en armoede. Sociale bij stand voor ouderen en kinderen gaan omhoog. Tex-wijl de onder grens voor het betalen van be lasting hoger komt te liggen, kunnen inkomens tot 15.000 eu ro rekenen op belastingverlich ting van 25 procent. Zelfs was er ruimte het hoogste tarief te vex-- lagen van 42 naar 40 procent. De minister maakt flink extra geld vx-ij voor misdaadbestrij ding (3,18 miljard euro), het uit breiden van de politie met 16.000 man (520 miljoen euro) en - zeer verrassend - de aanpak van de aids-pandemie (410 mil joen euro). De minister ontken de dat er spx-ake is van een bij sturing van het omstreden aids- beleid, maar de facto kan van een omslag worden gesproken. Manuel zei dat meer geld ter be schikking komt voor medicij nen voor zwangere sex-opositie- ve vrouwen. Dit is momenteel inzet van een scherp conflict tussen de centrale regering, die zeer terughoudend is, en de pro vinciale overheden, die steeds vaker tot verstrekking van de medicijnen overgaan. GPD x-echtse MHP. Tv- en radio-uit zendingen in de Koeixlische taal zijn ook niet acceptabel voor cle MHP. „Toestaan van de Koerdi sche taal brengt de eenheid van de staat in gevaar", aldus Bah geli. Om de doodstraf af te schaffen moeten 367 van de 550 parle mentariërs voor stemmen. Be halve MHP is ook de Partij van het Juiste Pad, de partij van voormalig premier Ciller, tegen afschaffing van doodstx-af. „De tijd is nog niet rijp om de dood straf uit de grondwet te schx-ap- pen. TeiTOX'isten-leider Ogalan leeft nog. Als we hem niet exe- cutei-en wordt hij een Mandela, dat is voor ons niet acceptabel", zegt Ciller in het Turkse dag blad Hui'riyet. Zonder steun van de MHP en de Pai-tij van het Juiste Pad is er geen meer derheid voor de wetsvoorstel len. ANP Premier Lionel Jospin (links) in gesprek met president Jacques Chirac, ophieuw zijn tegenstander bij de komende presidents verkiezingen. foto Patrick Kovarik/AP De demonstratie van vooral Zuid-Koreaanse boeren tegen het bezoek van president Bush. van onze redactie buitenland SEOUL - De Amerikaanse president George Bush heeft het 'despotische' Noord-Korea gisteren opgeroepen zich te verenigen met het 'vrije' Zuid-Korea. „Geen land hoort een gevangenis te zijn voor zijn eigen volk", zei Bush tijdens een bezoek aan de gedemilitariseerde zone tussen de beide Korea's. Enkele ux-en eerder verzekerde de presi dent dat hij niet dreigde met militaire actie toen hij Noord-Kox-ea, Iran en Irak de 'as van het kwaad' noemde. „Wij zijn niet van plan om Noox-d-Ko- rea binnen te vallen", zei Bush op een persconferentie met zijn Zuid-Kore aanse ambtgenoot Kim Dae-jung. „Mij visie is helder", zei Bush. „Ik zie een schiereiland dat op een dag ver enigd is door handel en samenwex-king in plaats van verdeeld door prikkel draad en angst", aldus de president. „Als landen vx-ij hei d omarmen vinden zij economische vooruitgang. Als lan den de regels van de moderne wereld accepteren, vinden zij de voordelen van de moderne wereld. Als landen mannen en vrouwen waardig behandelen, vin den zij wax-e grootsheid", verklaax-de Bush. De honderden anti-Amerikaanse acti visten die gisteren slaags raakten met de oproerpolitie protesteerden echter foto Yun Jai-hyoung/AP hevig tegen het bezoek van Bush aan Zuid-Korea. De demonstx-anten gooi den met flessen en sloegen met knup pels in op de politie. Veel van de beto gers waren boeren die klaagden dat zij in hun bestaan worden bedreigd door goedkope importproducten. „Wij boe ren voex-en een strijd om het bestaan omdat de Vex-enigde Staten Zuid-Korea onder druk zetten om zijn rijstmarkt te openen", zei een van de boeren. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung benadrukte dat er geen con flicten zijn tussen zijn beleid van ver zoening en de harde woorden van Bxxsh. Vandaag zet Bush zijn reis voort met een bezoek aan China. AP BRUSSEL - Het besluit over gemeen telijkstemi-echt voor mi granten wordt in België op de lange baan geschoven. De libe- x-alen willen daar deze regex-ingsperiode geen stemming meer over houden. De leider van de Fx-anstalige liberalen, vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken Michel, zei gistex-mxddag dat hij zijn paitijgenoten in de Senaat zal opi-oepen het migranten stemrecht af te wijzen of zich te onthoudexx bij stemming. Daarmee springt hij premier Verhofstadt bij. Zijn Vlaamse li- bex-alen willen zeker tot aan de verkiezingen in 2003 geen stemming over het migrantenstemrecht, omdat zij vrezen dat elk debat daarover het extreemx-echtse Vlaams Blok in de kaart zal spelen. ANP ZAGREB - In de Kroatische hoofdstad Zagreb maakt pax- keex-beheer voor niemand een uitzondering, zelfs niet voor een dode. Een auto die fout gepax-keeixl staat wqrdt wegge sleept, zo simpel is dat. De Kroatische krant Jutax-nji list meldde gisteren dat de takelwagen een li jlcwagen had meege nomen. De auto stond klaar om naar het lijkenhuis te woxxlen gereden, Tex-wijl de begi-afenisondex-nemer nog bezig was de nodige formaliteiten af te handelen, kwam pax-keex-beheer langs. Die sleepte de lijkwagen met kist en al weg. Parkeerbeheer noem de het wel onaangenaam om uitgerekend een wagen met een dode af te voeren. DP A KATHMANDLT - Een busongeluk in Nepal heeft aan circa- vijftig mensen het leven gekost. Volgens de politie viel de ovex-volle bus van een brug over de xivier de Tween en kwam ongeveer honderd meter lager op een rots tei-echt. Zeven in zittenden raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in Mugling, negentig kilometer ten westen van Kathmandu. De laatste dagen is de Hima- layastaat opgeschx-ikt door geweldacties van maoïstische x-e- bellen. Daarbij kwamen het afgelopen weekeinde meer dan 120 mensen om. AFP/DPA/ANP PARIJS - In een tijdsbestek van 85 minuten heeft een gewa pende man dinsdagavond in Parijs zeven overvallen ge pleegd. In dit tijdsbestek probeerde hij ook nog drie andere ovexvallen te plegen. De ongeveer dexdig jaar oude man was gewapend met een pis tool. Hij droeg een bril en een alpinopet. Zijn doelwitten wa x-en een aantal apotheken, hotels en een sushi-bar. De politie wist de man te arx-esteren na een achtervolging. De overvaller droeg een buit van 1300 euro bij zich. AFP PLOVDIV - De politie van het Bulgaarse Plovdiv heeft het aantal sux-veillances in drie sloppenwijken gisteren opge- voei-d. Voor de dex-de opeenvolgende dag werden er x-ellen ge schopt door Roma die woedend zijn omdat de stroom is afge sloten. Dinsdagavond bekogelden circa duizend Roma acht huizen van Bulgaren in Plovdiv. Tientallen x-uiten sneuvelden en een agent raakte gewond. Gisterenmoest een auto van de elektri citeitsmaatschappij het ontgelden. Maandag sloot het elektriciteitsbedrijf de stroom af in de drie wijken omdat de rekeningen al jarenlang niet meer worden voldaan. De bewoners hebben een betalingsachterstand van meer dan drie miljoen euro. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37