Goes wil politie te paard in stad m Lijsttrekkers beloven beterschap PZC Meer parkeerplaatsen in centrum Bruinisse Nachtbus brengt Thoolse stappers weer veilig thuis Horeca Vlissingen moet meebetalen aan Bevrijdingsfestival L_J g. Jongens gepakt voor serie inbraken Perrontunnel vol water na hoosbui Twee dorpen zonder stroom Onderzoek verswaterleiding Schuurtje in Waarde afgebrand Gemeente praat met korps over experiment Reformatorische bijeenkomst agenda <*eme% a Informatieborden bij oorlogsmonument BRESKENS - Twee veertienjarige jongens uit Breskens zijn begin deze week in hun woonplaats aangehouden voor een se rie inbraken en diefstallen. Ze bekenden zes inbraken in be drijfspanden en een woninginbraak, negen auto-inbraken, twaalf brommerdiefstallen, vijf fietsdiefstallen en diefstal van een motor. De inbraken en diefstallen werden gepleegd in Breskens en omgeving vanaf september vorig jaar. Beide jon gens zitten nog vast. GOES - De perrontunnel onder het spoor in Goes had gister avond te kampen met forse wateroverlast. Na de hoosbuien van die avond, stond er een paar centimeter water in de tun nel. De perrontunnel was al eerder mikpunt van kritiek. Toen ging het om de verlengde perrontunnel die volgens Groen- Links in Goes continu enkele centimeters onder water stond. Nu stond de hele tunnel blank. Treinreizigers konden niet om de plassen op de vloer heen. Vooral onder de trappen stond het water centimeters hoog. KRUININGEN - Inwoners van Kruiningen en Krabbendijke hebben gisterenmiddag vijf kwartier zonder stroom gezeten. De oorzaak van de storing is niet bekend. Rond twee uur viel in beide dorpen de elektriciteit uit. Nadat de locatie van de storing was vastgesteld, werd om kwart over drie de stroom toevoer weer met een omleiding hersteld. Een woordvoerster van energiebedrijf Delta Nutsbedrijven kon gisteren nog niets zeggen over de mogelijke oorzaak van de stroomstoring. „Onze eerste aandacht gaat uit naar het herstellen van de stroom." Klanten van Delta Nutsbedrijven hebben relatief vaak te lijden onder stroomstoringen. Zo waren er vorig jaar meer dan honderd forse stroomonder- brekingen. Dit jaar lijkt dat aantal alleen maar toe te nemen. Ook in vergelijking met andere aanbieders ligt het systeem van Delta vaak plat. Gemiddeld zit een klant van Delta Nuts bedrijven 53 minuten zonder stroom. Andere aanbieders blij ven onder het half uur. De inwoners van Middelburg hebben de laatste tijd veelvuldig te maken gehad met stroomonder- brekingen. Volgens de woordvoerster van Delta staat de sto ring in Kruiningen en Krabbendijke daar los van. Op een schadevergoeding hoeven de inwoners van de Reimerswaalse kernen echter niet te rekenen. Pas als de storing langer dan vier uur duurt, treedt er een ver goedingssysteem in werking. YERSEKE - Gemeenteraadslid A. Jumelet (ChristenUnie) wil dat het ministerie van Binnenlandse Zaken onderzoek doet naar de gang van zaken rond de verswaterleiding in Yers- eke. Vooral de afhandeling van het contract zou eens onder de loep moeten worden genomen. Jumelet wil dat de gemeente de aannemer een boete oplegt voor de te late oplevering, maar het gemeentebestuur zegt daar niet toe gemachtigd te zijn, omdat ze niet de opdrachtgever is. Jumelet beseft dat beide partijen het niet met elkaar eens zullen worden en vindt daar om dat Binnenlandse Zaken de zaak eens moet bestuderen. Hij heeft zijn verzoek schriftelijk aan minister De Vries mee gedeeld. WAARDE - In een boomgaard aan de Nolleweg in Waarde is gisternacht een schuurtje volledig in de as gelegdBehal ve het gebouw gingen ook diverse kisten en pallets die erin lagen in de vlammen op. donderdag 21 februari 2002 door Harold van Ginkel GOES - De gemeente Goes wil dit jaar experimenteren met po litie te paard in de Goese bin nenstad. Daarvoor is de ge meente in overleg met de politie, maar die houdt nog een slag om de arm. Burgemeester D. van der Zaag zei deze week tijdens een scho lierendebat op het Buys Ballot College dat een dergelijke proef op stapel stond, maar krabbelde gisteren terug. „Dat was iets te voorbarig. Er moeten nog af spraken worden gemaakt met de politie. Begin maart hopen we tot een definitieve uitwer king te komen. Dan is er meer duidelijkheid, maar ikhoop wel dat het doorgaat", relativeerde hij zijn uitspraak. Ook volgens politiewoordvoer der J. Duinkerke is het door gaan van de proef nog niet ze ker: „Het is een gedachtengang. Verder is nog nergens over ge sproken." Camera's In de Goese binnenstad hangen sinds vorig jaar maart camera's die het publiek tijdens het weekeinde in de gaten houden. De politie te paard is niet be doeld als aanvulling hierop. „Het valt onder het normale po litietoezicht", vertelt Van der Zaag. De bereden politie is niet nieuw in Zeeland. In Renesse, waar in de zomermaanden veel toeris ten komen, wordt daar al enkele jaren mee gewerkt. De resulta ten daar zijn positief, mede SIRJANSLAND - Het Refor matorisch Contact houdt don- derdag 28 februari een openba- i re vergadering in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. De bijeenkomst, die om 19.45 uur j begint, staat in het teken van de belofteprediking. De inlei- 1 ding op dit thema wordt gehou- den door dominee C. Gielen van de Nederlands hervorm de gemeente in Middelhar- nis. dankzij het lik-op-stuk beleid. Voor Goes is de drukke zomer periode de belangrijkste moge lijkheid om het expei'iment uit te voeren. De Zeeuwse politie is voor de paarden aangewezen op het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD), aangezien zij er zelf geen tot haar beschikking heeft. D. van der Velde, voorman van de Goese horeca, zou politie te paard in de binnenstad een 'ge weldig idee' vinden. „Tenmin ste, als het bovenop de huidige maatregelen komt en niet in de plaats van. Hoe meer blauw op straat, hoe beter. Ik heb er het volste vertrouwen in dat de poli tie de veiligheid kan waarbor gen." De situatie in Renesse wil hij niet vergeleken met die in Goes. „Daar zijn 's zomers zulke mas sa's mensen dat je er met de voetpatrouille moeilijk door heen komt. Dan is het te begrij pen dat je een paard neemt. De situatie in Goes is heel anders", meent Van der Velde. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het aantal par keerplaatsen in het centrum van Bruinisse wordt met 10 tot 15 uitgebreid. Aan de achterzijde van de supermarkt aan De Dreef wordt een parkeerterrein aan gelegd. De gemeente wil De Dreef en omgeving op termijn omvormen tot winkelgebied. Op z'n vroegst in 2003 begint de gemeente met het opstellen van een structuurvisie voor Bruinis se. Parkeren is in Bruinisse al jaren een probleem. Om in die situatie verbetering te brengen wil de gemeente de parkeercapaciteit vergroten. Een eerste stap in die richting is het creëren van extra parkeerplaatsen aan de achter zijde van de C-1000, waar nu nog particuliere tuinen liggen. De grondeigenaren willen in principe meewerken aan het plan, mits zij de gelegenheid krijgen om in de buurt garage boxen neer te zetten. Herinrichtingsschets Aan het plan ligt een verzoek van eigenaresse Schot van de supermai'kt ten grondslag. Overleg met Bruënaar (tevens WD-raadslid) W. Jumelet en omwonenden leverde een herin richtingsschets op. Het plan van de gemeente wijkt af van dat van de Bruenaars. De gemeente wil met het oog op toekomstige ontwikkelingen de gewenste garageboxen op een andere plaats realiseren, om het terrein achter de supermarkt zoveel mogelijk open te houden. Alleen op percelen aan de kant van de Molenstraat komen ga rageboxen. De rest van het ter rein wordt ingericht als openba re parkeerplaats. Wethouder ruimtelijke orcle- Achter de C-1000 moet een nieuw parkeerterrein komen. ning C. Veerhoek ziet in gedach ten de ontwikkeling van De Dreef en omgeving tot winkel gebied. „Je kunt denken aan een soort winkelpassage. Het moet daar gewoon een aantrek kelijk winkelgebied worden. Wat nu een lelijke achterkant is, moet een mooie voorkant wor den." Herinrichting van het gebied rond De Dreef moet onderdeel worden van een integraal toe komstplan voor Bruinisse. Veerhoek: „Het is de bedoeling dat we, net als voor Zierikzee, voor Bruinisse een structuurvi sie ontwikkelen. Een visie waarin het niet alleen om par keren gaat, maar ook om wonen, werken en detailhandel." Veerhoek waagt zich niet aan voorspellingen wanneer de structuurvisie voor Bruinisse daadwerkelijk verschijnt. „Het staat gepland voor 2003, maar dat kan best later worden. Maar dat is niet meer aan mij, maar aan het volgende college. En als je over uitvoering van plan nen praat, dan ben je toch al snel zo'n vijf a zes jaar ver der." Dorpsplan In 1995 werd in Bruinisse het Dorpsplan Bruinisse gepresen teerd. Een aantal ondei'delen van dat plan - herinrichting van foto Pieter Honhoff het Westplantsoen en de Nieuw- straat - is reeds uitgevoerd, maar andere in dat dorpsplan gelanceerde ideeën zijn nog niet verwezenlijkt. Of dat alsnog via de nog op te stellen structuurvi sie gebeurt, laat Veerhoek in het midden. Op welke termijn het nieuwe parkeerterrein er komt, is nog niet bekend. De gemeente wil daarovemog met omwonenden en ondernemers overleggen. Deze boer is bij Nieuwerkerk bezig zijn spruitenoogst binnen te halen. foto Pieter Honhoff door Edith Ramakers VLISSINGEN - Horeca-onder- nemers rond het Bellamypark zijn opgelucht dat het Bevrij dingsfestival van Vlissingen toch weer in de binnenstad wordt gehouden. De gedachte dat het hoofdpodium verplaatst zou worden naar de rand van de stad stond hen zwaar tegen. Ze voorzagen omzetverlies. De ge meente Vlissingen verwacht van de ondernemers nu wel een bijdrage in de kosten. J. Lust, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Vlissingen, wees eerder op de belangen voor I STREEKACTIVITEITEN SCHOUWEN: BROUWERSHAVEN - Tonnenmagazijn, 14.00 uur: Politiek forum ouderenbeleid; ZIERIKZEE- MFC, 19.30 uur: Ledenverga dering Groei Bloei en lezing Tuinen en Beeldende Kunst; REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de ondernemers. „Ik ben blij met de keuze van het Bellamy park. Ondernemers worden er inderdaad wijzer van als het Be vrijdingsfestival in het centrum wordt gehouden." Lust, die ook fractievoorzitter van de VVD is, vindt dan ook dat ondernemers nu een centje bij mogen dragen aan het welsla gen van het festival. Over de manier waarop voert de horeca- afdeling binnenkort overleg met de Raad voor Kunst en Cul tuur Vlissingen (RVKCV). „Ik zeg altijd: als je krijgt watje wil, moet je niet moeilijk doen." Hij haast zich te zeggen dat er 'nu ook weer niet een al te hoge bij drage van de horeca-onderne- mers verwacht hoeft te worden'. „Ze moeten natuurlijk wel ex tra personeel aantrekken en het is lang niet altijd zo dat festival gangers ook veel gebruiken. Die dansen en zingen. De horeca moet het hebben van de mensen die aan de zijkant staan." Publiciteit Een groot feest hoort in het cen trum, vindt Lust. „Vlissingen krijgt, omdat hier dit jaar ook nog eens de landelijke viering wordt gehouden, free publici ty." Die mening hebben ook het college van burgemeester en wethoudex's en de RVKCV. Als je je stad pi'esenteert, moet je dat niet in een park doen. „Het heeft heel wat moeite gekost om het Bellamypai'k toch te mogen ge bruiken", reageert wethouder L. Poppe-de Looff. De discussie over een andex-e lo catie werd aangezwengeld na het Bevx'ijdingsfestival van twee jaar geleden toen het Bel lamypark met ruim 40.000 be zoekers overvol was. Een aantal bezoekers, politie en bx'andweer hielden er een onveilig gevoel aan over omdat het publiek stond samengepakt en geen kant opkon. Met Blof en Sita zal de landelijke 5 mei-viering 2002 in Vlissingen opnieuw veel men sen tx'ekken. De gemeente neemt enkele vei ligheidsmaatregelen. In de Spuistraat wordt een 'immens videoscherm' opgehangen om de verwachte toeloop te sprei den. Ook wordt het standbeeld van Frans Naerebout van zijn sokkel gehaald, waardoor het hoofdpodium dicht tegen de Koopmanshaven wordt ge plaatst en er meer ruimte komt op het Bellamypark. „Het kost ons extra geld, maar er is budget voor. door Famke van Loon De wachttijden die nu be staan om ondememers- plannen af te handelen moeten weggewerkt worden. Eensge zind trekken de Schouwse par tijen deze conclusie. Met name ondernemers in het buitenge bied hebben, in afwachting van de vernieuwing van het bestem mingsplan, te lang geduld moe ten hebben. De politici beloven dan ook veel daadki'acht in de nieuwe raadsperiode. Agrarische ondernemers maken moeilijke tijden dooi'. Steeds stx-engere Haagse en Brusselse regelgeving in combinatie met grote tegenslagen die de sector de afgelopen jaren heeft getrof fen maken het boei'enbedi'ijf geen zekere business. „Vijfen twintig procent van de agi'ari- sche ondernemers (van Neder land, red.) leeft onder het minimum. Vijfentwintig pro cent leeft daarboven, alleen om dat ze neveninkomsten heb ben", spiegelt J. van den Berge (ChristenUnie) de aanwezigen tijdens het politiek fox-urn van Agrarisch Schouwen-Duive- land (ASD) voor. Voor de Schouwse agrariërs is het opzetten van die extra in komsten, bijvoorbeeld door de exploitatie van een windmolen of een minicamping, niet een voudig. Nieuwe ontwikkelin gen in het gebied buiten de ker nen wachten immers op de herziening van het bestemmingsplan buitengebied. En die herziening heeft inmiddels fikse vertraging opgelopen. „Mo menteel liggen er veel plannen in de kast", zegt G. van de Velde - de Wilde (WD). Stuk voor stuk willen de negen partijen, die over twee weken om het Schouwse pluche strij den, hierin verandering bren gen. „Beheer op oi'de. Geen sor- ry-cultuur meer gedogen. We moeten die ellendige wachttij den wegwerken", vindt G. Hou tekamer (SGP). Volgens de WD is vooral 'helderheid' geboden. Meewerken waar het kan en plannen die in de structuurvisie en streekplan geen ruimte vin den afwijzen. „Alle lopende dossiers zullen moeten worden nagekeken en binnen een maand tot klaai'heid worden ge bracht" stelt Rvan der Wekken (CDA) klip en klaar. Al moeten de wachttijden be kort, de politici willen het buiten gebied niet onge remd openbreken. Het agrarische land is karaktex-bepa- lend voor Schou- wen-Duiveland, zo vinden zij, waar zeer zorgvuldig mee moet worden omgespron gen. Zo blijkt vooral in de dis cussie over windmolens op het eiland. Volgens J. van Felius (Alert!) 'uit den boze'. A. Hijge- naar (D66) benadrukt dat zo veel mogelijk in clusters ge werkt moet worden om schade aan het landschap te beperken. Ook PvdA-voorman A. van der Wouden wil wat betreft de windmolens zeer terughoudend zijn. Hij wil graag een maat schappelijk discussie over 'wat we willen met de open ruimte'. Verder denken De partijen zijn het er over eens dat de Schouwse agrarische on dernemers de kans moeten krij gen een gezond bedrijf te bestie ren. H. de Vries (GroenLinks) drukt de ondernemers wel op het hax-t verder te denken dan 'tien simpele campingplaatsen' wanneer het om neveninkom sten gaat. Volgens W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duive- land) is voor een gezonde onder nemerstoekomst voox'al ook een 'flexibel bestemmingsplan' dat mogelijkheden tot ontwikke ling geeft. Aan het slot van het politieke forum kon één van de bezoekers maar tot één conclusie komen: na zeven maart zijn al onze pro- blemen opgelost. door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Er is voor een tiener niets zo erg als 's nachts na het stappen opge haald te worden door een vader in zijn pyjama. De gemeente Bergen op Zoom heeft een goede manier gevonden om jongeren die vernedering te besparen. De Nightliner is een buslijn die za terdag- op zondagnacht om 1.30 en 3.00 uur vanuit Bergen op Zoom naar omliggende dorpen en Tholen rijdt. De eerste Night liner vertrekt zondagmorgen 3 maart in alle vroegte vanaf de Westersingel in Bergen op Zoom. De Nightliner moet elke zater dagnacht de stappers veilig thuis brengen. Er zijn twee rou tes uitgezet. De North Line en de South Line. De eerste vertrekt vanuit Bergen op Zoom aan de Westersingel, gaat vexvolgens naar de Burgemeester Witte- laan, naar de doxpsstraat in Halsteren, de Kerkstraat in het dorpje Lepelstraat om vervol gens naar het busstation van Steenbergen te rijden. Op de Molenweg in Nieuw-Vossemeer komt een' halte, aan de Oud- Vossemeersedijk in Oud-Vosse- meer moet er een komen en ten slotte worden de stappers naar de Ten Ankei*weg in Tholen ge bracht. De South Line vertrekt vanaf hetzelfde punt maar rijdt vervolgens naar de Antwerpse straatweg, de Raadhuisstraat in Hoogerheide, de Molenstraat in door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - De stich ting Cultuurbehoud West- kapelle wil dat er informa tieborden komen bij het oor logsmonument op de Zeedijk in Westkapelle. Het is de bedoeling dat de be zoekers van de tank meer in formatie te krijgen over dat gene dat daar eind oktober, begin november 1944 heeft plaatsgevonden. De kosten Ossendrecht en heeft als eind punt de Moxretuslei m Putte. Het idee van de Nightliner werd geuit tijdens een politiek forum dat zo'n drie jaar geleden werd gehouden op een Bergse school. Daar vroegen leerlingen om vei lig vervoer van de stad naar huis. Enkele raadsleden pikte dat idee op en stelden een en quête opAan zo 'n achttienhon derd leerlingen werden vragen gesteld over vervoer na het uit gaan en daar is nu de Nightliner uit voortgekomen. Volgens de gemeente Bergen op Zoom is de nachtbus niet alleen een goed bericht voor de fana tieke stapper, maar ook voor de ouders. Zij kunnen voor de ver andering eens rustig gaan sla pen en hoeven niet de wekker te zetten om in het holst van de nacht de kinderen op te halen. Bovendien kunnen ze dan op za terdagavond ook eens een bor reltje nemen. De prijs om 's nachts veilig thuisgebracht te worden is drieëneenhalve euro. Maar wie in het bezit is van een weekend-OVjaax'kaai*t of een busabonnement op het traject van de Nightliner krijgt een eu ro korting. Schoolfeest De nachtbus wordt gerund door BBA en kan naast de zaterdag nacht ook door scholen ingezet worden na een schoolfeest. De Nightliner Afterparty, zoals de bus met schoolfeesten genoemd wordt, kan dus door de school zelf worden besteld. van de borden worden ge raamd op 2750 euro. De stichting heeft de ge meente een bijdrage ge vraagd uit het Leefbaar heidsfonds. Het college van B en W vindt dat het verzoek niet binnen de criteria voor dit fonds past. Toch is het ini tiatief vanuit toeristisch oogpunt de moeite waard, zegt het geméentebestuui'. Het college verwijst de stich ting daarom naar het ANWB-Zimmermanfonds. O Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35