Alle ogen op het schaakbord Kabinet wacht met erkenning Zeeuws Maximale werkstraf voor hennepkweker Gemeente verscherpt regels gsm-masten Veertig keer goud bij elkaar zeeuwse almanak Storing VANAF MORGEN... potaenou VERNIEUWD reet blue Werkstraf na beledigen agenten Werkstraf voor wietkweker Het zal u, goede lezer, niet zijn ontgaan: de onderne ming die ons in dit gewest van water, gas, licht en nog het een en ander tracht te voorzien, is op zoek naar een andere naam. Delta Nuts heeft afgedaan, want nuts, dat betekent in het Engels zo iets als 'niet goed snik'. Zo'n naam, daar sta je mondiaal dus mee voor joker. Eén van onze lezers nu heeft het idee dat ze zich bij Delta dl te j sterk op het Engels richten. „Als je ze belt met een sto- I ringsmelding, doen ze daar net of dat niks bijzonders is", schreef hij ons. Waarschijn lijk denken ze bij zo'n mede deling dat ze bezig zijn er gens iets op te slaan. Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 413166 Idoor Famke van Loon BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland werkt aan een nieuwe milieuvergun ning voor de los wal in Bruinisse. Hiermee willen de bestuurders voorkomen dat de laad- en los- kade enkele maanden wordt ge sloten, mocht de Raad van State de oude vergunning vernieti gen. De nieuwe vergunning is volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde 'zorgvuldiger' opgesteld. Het gebruik van de laad- en los- faciliteiten in de Vluchthavenin Bruinisse is voorlopig begrensd. Waar de gemeente maximaal honderd vrachtwagens per dag van en naar de loswal had willen laten rijden, mag dat ritje nu maximaal 33 keer per dag wor den gemaakt. Omwonenden hebben de afgegeven milieuver gunning voor de loswal, waarin onder meer het aantal ritten is vastgelegd, aangevochten. In afwachting van de uitspraak van de Raad van State in de zo geheten bodemprocedure, is het gebruik van de loswal met een voorlopige voorziening be perkt. Op 11 maart doen de bestuurs rechters uitspraak in deze kwestie. De gemeente houdt er rekening mee dat de Raad van State de bestreden vergunning zal vernietigen. De bestaande milieuvergunning is volgens wethouder Van de Velde (haven zaken) destijds 'onder giganti- (Advertentie) betaalbare eigentijdse kindermode kidjsfgsBion VANDAAG GEOPEND Damplein 18 Middelburg waarin opgenomen jfiQSS de Zierikzeesche Nieuwsbode öBIS 1 1844 - 1998 NOORD donderdag 21 februari 2002 door Harmen van der Werf DEN I1AAG - Het kabinet is niet van plan het negatieve advies van de Taalunie over de erkenning van het Zeeuws als streektaal zonder meer op te volgen. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft dit laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het D66-Kamerlid J. Hoeke- ma. De Taalunie vindt dat het Zeeuws op basis van het Europees handvest van re gionale talen en talen van minderheden niet in aanmer king komt voor erkenning als officiële streektaal. Volgens de Taalunie moet het Zeeuws aangemerkt worden als dia lect in het Nederlandse taal gebied. De erkenning van het Zeeuws op grond van het Eu ropees handvest is daarom niet mogelijk, heeft de Taal unie het kabinet geadvi seerd. Kamerlid Hoekema stelde naar aanleiding van de dis cussie die vervolgens ont stond over het Zeeuws schriftelijke vragen aan staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Hij wilde onder meer weten of De Vries het advies van de Taalunie 'zonder meer' zal opvolgen. De Vries' ant woord is klip en klaar: neen. De beslissing over erkenning van een streektaal is 'ten principale' een Nederlandse staatsrechtelijke aangele genheid, verklaart de staats secretaris. Of het kabinet tot erkenning van het Zeeuws zal overgaan, houdt De Vries nog 111 het midden. Hij wil een besluit onder meer laten afhangen van de reacties uit Zeeland, van het provinciebestuur en andere instanties, zoals de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die handtekeningen heeft ingezameld voor er kenning van het Zeeuws. Wanneer het kabinet een be sluit neemt, vermeldt De Vries niet. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor het op zetten van een professionele hennepkwekerij in Veere is gis teren in Middelburg een 28-jari- ge inwoner van het Belgische Sint-Pauwels veroordeeld tot de maximale werkstraf van 240 uur en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Twee landgenoten, een 27-jari- ge man uit De Klïnge en een 39- jarige inwoner van Antwerpen, kregen voor hun betrokkenheid elk zestig uur taakstraf opge legd. Zij knipten de toppen van de planten. De politie kwam op het spoor van de hennepkweke rij nadat ze getipt was door om wonenden die vonden dat zich opvallend veel verkeer ophield in de buurt van twee loodsen. Daar vond de politie 4600 hen nepplanten. Dat het om een pro fessionele kweek ging bleek ook uit de hoeveelheid stroom die was gestolen. Delta Nutsbedrij ven berekende vorig jaar het na deel op 64.000 gulden. De Belg maakte deel uit van een om vangrijke organisatie. Zo waren er twee strandwoningen afge huurd voor een knipploeg. Voor het vervoer had verdachte twee bedrijfsauto's. De man zag zijn transportbedrijf failliet gaan. Hij ging gretig in op het verzoek van zijn oom en een kennis die ervaring hadden met het opzet ten van een hennepkwekerij. „Ik had geen geld en kon hier beter van worden", zei hij. Advertentie sche tijdsdruk' opgesteld. Met name het bijbehorende akoesti sche rapport over de geluidsge volgen is zwaar onder vuur ge nomen. De wethouder geeft toe dat er fouten zijn gemaakt. „Een woning is verkeerd beoor deeld." De wethouder wil niet het risico lopen dat de Bruse loswal nood gedwongen onbruikbaar wordt, wanneer de rechters een streep door de huidige vergunning ha len. Moet de gemeente straks van de Raad van State haar huiswerk overdoen, dan zou de losvoorziening in afwachting van de vergunningprocedure een paar maanden dichtblijven. Parallel aan de juridische pro cedure heeft het college daarom een nieuwe vergunning opge steld. Deze is volgens Van dë Velde een stuk 'zorgvuldiger' dan zijn voorganger: er is een nieuw akoestisch onderzoek uitgevoerd en de regels zijn 'veel stringenter geformuleerd'. Zo wordt in de nieuwe vergun ning veel duidelijker aangege ven wanneer er wel en wanneer niet mag worden gewerkt. Overdag, op werkdagen tussen zeven urn: 's ochtends en zeven uur 's avonds, kan de loswal nor maal worden gebruikt, maar de loskraan mag 's avonds tot ne gen uur maximaal 25 minuten worden gebruikt. In de avond uren, wanneer de geluidshinder is teruggeschroefd, mogen maximaal twintig vrachtwa gens van en naar de Vluchtha- ven rijden. Tussen elf uur 's avonds en zeven uur ochtends is laden en lossen in principe uit den boze: in bij zondere gevallen wil de ge meente maximaal twaalf keer per jaar op dat tijdstip wel toe stemming geven. De nieuwe milieuvergunning is volgens de wethouder vooral een voorzorgsmaatregel, voor wanneer de Raad van State de huidige vergunning als 'te mini maal' bestempelt. Van de Velde: „Ons eerste doel is de loswal operationeel te houden. We wil len voorkomen dat de loswal tij delijk moet worden gesloten." De nieuwe milieuvergunning ligt tot en met 14 maait ter inza ge bij de afdeling Ruimte en Mi lieu op het gemeentehuis. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Op het dak van het nieuwe gemeentehuis mo gen geen gsm-antennes worden geplaatst. Ten zuiden van de Strandweg bij Nieuw Haamste de mag als uitzondering op de regel tussen de bomen wel een mast worden opgetrokken. De gemeente Schouwen-Duive land heeft de regels voor nieuwe gsm-antennes bijgeschaafd met als doel wildgroei van masten tegen te gaan. De mobiele tele foonbedrijven hebben de wette- lijke plicht binnen twee jaar een landelijk dekkend netwerk te organiseren. Zodoende kloppen ondernemingen als Dutchtone, Telfort of Ben met regelmaat aan bij de gemeente om een an tenne te mogen neerzetten op de witte vlekken van Schouwen- Duiveland. De bestuurders kunnen deze verzoeken niet zonder meer inwilligen, omdat de bestaande bestemmings plannen hiei-voor geen ruimte bieden. Met de 'notitie ruimtelijke be- leidstoets antenne installaties' wil het college duidelijke regels vaststellen, waaraan aanvragen voor nieuwe gsm-antennes kun nen woi-den getoetst. Hierin woi'den gebieden beschreven waar per se geen (nieuwe) mas ten mogen verrijzen (natuur- en recreatiegebieden) en een be perkt aantal plekken aangewe zen waar nog wel een antenne mag worden gebouwd. Wildgroei Om wildgroei aan masten tegen te gaan wil Schouwen-Duive land dat de telefoonbedrijven zoveel mogelijk aan site sharing doen: het delen van zendmasten en locaties. Naar aanleiding van de eerste inspi'aakronde heeft het college de x-egels nu op een paar punten aangescherpt en bijgesteld. Met name rond Nieuw-Haamstede, zo bleek uit de reacties van Ben en Telfort, drexgt de vereiste landelijke dekking in het ge drang te komen: de vuurtoren is vol, maar de bouw van een nieu we mast kan daar volgens de no titie niet. De bestuxirders willen hiervoor een uitzondering ma ken op de regels door de bouw van een mast ten zuiden van de Strandweg toe te staan. Mits de ze tussen de bomen is wegge stopt en niet meer dan vijf meter boven het groen uitsteekt. Verplaatst Het 'opstelpunt' bij de carpool plaats van Serooskerke is op verzoek verhuisd naar de Zand weg, waar een toekomstige mast beter kan worden afgeschermd door de bomen. Tenslotte steekt de gemeente een stokje voor de mogelijke komst van gsm-mas ten op het nieuwe gemeente huis. Deze locatie was aange dragen als alternatief voor het dak van verzorgingstehuis Bor- rendamme. (Advertentie) Achtentachtig Schouwen-Duivelandsebasisschoolleerlingen deden mee aan het schoolschaaktoernooi inZierikzee. foto PieterHonhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Schaken moeilijk? Nee hoor'. Eén van de jeugdige deelnemers aan het schoolschaaktoernooi in Zierik zee heeft zichtbaar plezier in het aloude maar nog steeds populaire spel. De schaker in kwestie had gistermiddag gezelschap en concurrentie van 87 ande re basisschoolleerlingen, afkomstig van 22 teams van 15 eilandelijke basisscho len. De wedstrijd werd gewonnen door het eerste team van OBS Binnen de Veste uit Zierikzee. Voorzitter van de organiserende schaak vereniging Zierikzee J. Hoogstrate sprak gisteren van een bijzonder hoog aantal deelnemers. Maar goed ook, vindt hij. Schaken hooit in zijn visie bij de opvoe ding. Net als dansen. „Je leert er georga- niseei-d, gestructureerd door denken." Het schoolschaaktoernooi is een jaar lijks terugkerend gebeui'en. Niet bedoeld om leden te winnen, maar wel om de schaaksport onder de aandacht van de jeugd te brengen. „En feit is wel dat we er altijd wel wat nieuwe leden aan overhou den", geeft Hoogstrate ruiterlijk toe. Over belangstelling hebben de school- schaaktoernooien volgens Hoogstrate nooit te klagen. Schaken mag dan een oude sport zijn, ouderwets is het niet. En kennelijk aantrekkelijk genoeg om kin deren vanachter het computei'spelletje te halen. Hoogstrate: Er zitten er bij die echt heel fanatiek bezig zijn. Mooi om te zien." Tijdens de schaakpax-tijen heei'st rust. Geen geschreeuw, maar concentratie. „Nee, het is niet echt een hobby, maar ik schaak wel vaker", vertelt een van de deelnemers. Hij heeft 'echt wel' een hekel aan verliezen, maar ziet er toch ook voor delen van. „Van verliezen leer je. Je ziet wat je fout doet. Eerst verloor ik altijd, maar nu niet meer zo vaak." De Zierikzeese OBS Binnen de Veste scoorde bijzonder hoog tijdens het schoolschaaktoernooi. Het team Binnen de Veste I wist zeven van de acht rondes te winnen en moest alleen tegen Ooster- burght I (Oosterland) genoegen nemen met remise. Voldoende voor de eerste plaats. De schakers van CBS Samuel uit Kerkwervej legden beslag op de tweede plaats, derde werd Binnen de Veste IIDe nummers 1,2 en 3 van de ranglijst spelen zaterdag 23 maart mee in de provinciale schoolschaakwedstrijd in Terneuzen. MIDDELBURG - Een 23-jarige Goesenaar is gisteren in Mid delburg veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Hij maakte 20 mei vorig jaar in het uitgaanscentrum van Goes de politie uit voor racisten. Toen de jongeman na het beledigen van de agenten werd bevolen om mee te gaan naar het politiebu reau, verzette hij zich. Officier van justitie J. de Graaf liet in haar eis van een maand gevan genisstraf het strafblad aan ge weldsdelicten meewegen. Poli tierechter J. Begheyn vond dat de man zelf de problemen had gezocht. De Goesenaar be klaagde zich over het optreden van de politie. De politierechter wilde niet uit sluiten dat de agenten ook een rol hadden gespeeld in het inci dent. „Maar als u gewoon was meegegaan dan was het nooit zo ver gekomen." Hij gaf de Goese naar nog een kans om een werk- straf van veertig uur te verrich ten. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Bruinisse is giste ren in Middelburg voor het kwe ken van hennep veroordeeld tot 180 uur werkstraf. De politierechter achtte bewe zen dat de 809 hennepplanten die op 27 juni vorig jaar op ver schillende plaatsen in Zierikzee werden gevonden, afkomstig wax-en van verdachte. De Bruë- naar zei dat hij 500 planten tij delijk voor een ander bewaarde, maar dat kon de politierechter niet overtuigen. Burgemeester Asselbergs roemde het gezonde leven op Schouwen-Duiveland tegenover de veertig gouden echtparen in het Bruse dorps huis. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans BRUINISSE - Veertig gouden echtparen uit alle windstreken van Schouwen-Duiveland be zochten gisteren de door de ge meente georganiseerde feest middag. In het dorpshuis in Bruinisse werden zij vergast op hapjes, drankjes en optredens van de Zeeuwse troubadour Pe ter Dieleman. Toen ze opgroeiden was een ke ver nog gewoon een insect en stond 'Made in Japan' voor 'goedkope rommel'. Ze trouw den eerst en gingen daarna pas samenwonen. De pil moest nog worden uitgevonden en het (week)loon zat nog in een bruin- papieren zakje dat de baas hoogstpersoonlijk overhandig de. „Het was niet beter, maar wel anders. Het leven was over- zichtelijk", hield burgemeester J. Asselbexgs de verzamelde hu welijksjubilarissen voor. „Nu is nooit meer ergens tijd voor en vroeger zat je met het hele gezin rond de radio", schetste hij het leven zoals dat er vroeger op het eiland uitzag. Asselbergs roemde in zijn toe spraak de kwaliteit van het le ven op Schouwen-Duiveland. „In 2001 ben ik bij vijf mensen geweest die honderd jaar of ou der waren geworden. Dit jaar kunnen daar nog zeven mensen bij komen. En we hadden in on ze gemeente in 2001 maar liefst 74 echtparen die hun gouden huwelijk vierden. Plus twaalf diamanten echtparen en drie stellen die zelfs 65 jaar ge trouwd waren. Kennelijk is het super-gezond leven op dit ei land." van zaterdag 23 februari 14.30-16.30 uur louse jazz uit het blauwe boekje DRVK in Woord .Brasserie kijk ook op www.bcstcwinkelvanncdcrland.nl Advertentie De Drvkkery vandaag 14.00-15.00 uur informatie over de aanschaf Nieuwe computer door Colette Glaser met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en coilectables afd. multimedia: u kunt nu al de Xbos reserveren die op 14 maart gelanceerd wordt vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu met Witlof-crèmesoep en Runderkruidensteak of Indische groentenschotel (vegetarisch) en bosvruchtenkwark voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) de Winkel KERY Beeld Geluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33