Weinig steun voor wonen in water Kinderen? PZC Dank u wel voor uw steun! SPIERZIEKTE? Plan centrum Kapelle toch op raadsagenda Jeugdnatuur club knutselt in de keuken Horeca Vlissingen moet meebetalen aan Bevrijdingsfestival donderdag 21 februari 2002 VVD Bergen op Zoom zet college op springen b 18 Evangelisatie in Yerseke Meerderheid raadsleden kan zich niet vinden in plannen Bergen op Zoom Kapelse afdeling Passage viert jubileumfeest Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. pÜMD E F A CTO Giro 667 Den Haag Mensen in Nood De mensen, de inzet, de kracht door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Er breken spannende tijden aan in politiek Bergen op Zoom. De vraag is niet wie de verkiezingen in maart gaat winnen, maar of het college de tijd tot de verkiezin gen nog vol kan maken. De VVD denkt er namelijk aan door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - De meer derheid van de raadsleden in Bergen op Zoom kan zich nog niet helemaal vinden in de voor uitstrevende plannen voor de Geertruidapolder. Tijdens de commissie Ruimtelijke Orde ning die gisteren werd gehou den stuitte vooral de woningen en eilanden die in de Binnen schelde moeten komen op veel protest. Dat zou het wijdse uit zicht vanaf de stad belemmeren. Maandag vergadert de gemeen teraad voor het plan. De visie op de Geertruidapolder is een prestigieus plan van de gemeente Bergen op Zoom. Vol gens de visie moet de Binnen schelde groter en dieper worden gemaakt. Er moeten meer dan vierduizend woningen komen zowel aan de rand van het water als midden in het water, een gro te jachthaven, een boulevard en een open verbinding met het Zoommeer. Met andere woor den Bergen op Zoom wil een stad aan het water worden, een Scheldestad. Woordvoerder Daeter van wijk commissie de Bergse Plaat liet niet alleen zijn ongenoegen blij ken over het feit dat de bewo ners van de aangrenzende wijk nog niet geraadpleegd waren, maar vooral ook over de belof tes die hem als bewoner van de Bergse Plaat was gedaan. „Wij zijn naar de Plaat gelokt met praatjes over wijdse uitzichten over het water. Er was geen sprake dat het uitzicht belem merd zou gaan worden door wooneilanden en waterhuizen Daeter kreeg van de raadsleden steun. Raadslid A. Linssen van Lijst Linssen wilde het plan voor bouwen in het water het liefst laten schrappen. „Woningen in om wethouder G. Janssen terug te trekken uit het college. Aan leiding zijn de plannen voor de oude suikerfabriek De Zeeland. Gisteren bleek in de commissie vergadering welzijn, cultuur en toerisme een nipte meerderheid de Binnenschelde. Dat is wel erg kort door de bocht. Wil je het plan betaalbaar houden dan kun je het plan beter in tweeën knippen en in het water wonen eruit halen. Ga je er mee door dan ben je veel geld kwijt aan planschades van Bergse Plaat bewoners." C. de Wolff van GroenLinks maakte zich vooral zorgen over het wegenstels en over het elitair worden van de nieuwe wijk. CDA en PvdA vreesden ook voor het laatste. „Er moet sociale woningbouw komen. Dan kunnen die mensen ook eens ergens mooi wonen. Wethouder G. Janssen wilde niet al te veel woorden vuil ma ken gan de kritiek. „Het is nog maar een visie. We hebben nog niet gekeken of het wegenstelsel het aan kan. We weten ook nog niet hoeveel sociale woning bouw er komt. Dat moet alle maal nog uitgezocht worden." Vertrekken Het groter maken van de Bin nenschelde gaat ten koste van een stuk grond waar sinds jaren enkele kermisexploitanten ver blijven. Zij zouden volgens de visie van de opsteller van het plan. W. Maas, moeten vertrek ken. Dat de kermisbeden dat niet gebjk van plan zijn, bleek wel uit de stampvolle pubbeke tribune. De heer Cupido voor zitter van de stichting Bewoners Belangen Geertruidapolder bet weten dat maar liefst negentig procent van de kermisexploi tanten niet van plan is te verhui zen. „Wij zijn eigenaar van de grond. En misschien vindt de gemeente dat wij maar het hele jaar door het land moeten rei zen, maar daar voelen we niets voor. Ik wil oud worden in Ber gen op Zoom." Zijn speech werd met een luid applaus vanaf de pubbeke tri bune ontvangen. van de raadsleden voor de ont wikkeling van De Zeeland door het Franse Groupe Tranchant. De exploitant wil van de oude fabriek een grote toeristentrek pleister maken met onder meer een casino, gezondheidscen trum met zwembad en ijsgrot, een bioscoop en bowlingcen trum. Het college wil graag in zee gaan met Groupe Tranchant en gis ternacht bleek dat de er van de 33 raadsleden 17 leden voor het plan willen stemmen. VVD'er J. Roks was woest. De WD wil dat de gemeente de gehele procedu re opnieuw start, samen met alle exploitanten die plannen inge leverd hebben voor De Zeeland. De procedure zou dan meer in de openbaarheid plaats moeten vinden. Het college koos vorig jaar uit de vijf plannen twee gegadig den: Hommerson en Groupe Tranchant. De WD kan hier niet mee leven. Maandag worden de stemmen van de raadsleden over De Zee land definitief uitgebracht. door Ron Magnée KAPELLE - De fracties van CDA en WD willen toch dat het centrumplan voor Kapelle bij de eerstvolgende raadsvergade ring op de agenda komt. Afgelo pen maandag wilden dezelfde partijen juist nog w at extra tijd om de zaak te bekijken. „Na telefonisch overleg was de CDA tot de conclusie gekomen dat er afgelopen maandag geen nieuwe feiten op tafel waren ge komen", sprak mevrouw I. Bal kenende (CDA) gisteravond tij dens de commissie Algemeen Bestuurlijke Aangelegenheden. En daarom kan het plan gewoon in de volgende raadsvergade ring van 12 maart op de agenda, aldus Balkenende. In de herziening van het be stemmingsplan zijn de uitbrei dingsplannen van de Juliana van Stolbergschool en het ge meentehuis opgenomen. Maan dag kwam het plan al uitgebreid aan de orde. Buurtbewoners reageerden toen verontwaar digd op de plannen. Drie inspre kers bekritiseei-den het voor stel. Volgens hen blij ft er van het parkje achter het gemeentehuis niets over. Bovendien was nieuwbouw van de Juliana van Stolbergschool een serieus te nemen alternatief, betoogden de insprekers. Noodlokalen Nota bene Balkenendes CDA- collega P. Remijnse meende maandag nieuwe feiten te con stateren en vroeg om extra be denktijd. Hij wilde het plan nogmaals in overweging nemen en wel tijdens de volgende com missievergadering. Die is op 2 april. Voor de Juliana van Stol bergschool zou die datum op problemen stuiten. De school heeft onlangs van de gemeente geld gekregen om noodlokalen te buren. Dat geld is voldoende tot aan de zomer; daarna moet de nieuwbouw klaar zijn. Wordt het centrumplan pas op 2 april besproken, dan wordt dat niet meer gehaald. Ook de fractie van de WD ver klaarde maandag bij monde van mevrouw C. Kole meer bedenk tijd nodig te hebben. Ook die fractie maakte gisteravond een draai van 180 graden. Kole's partijgenoot G. Verdunnen hield een pleidooi om het plan alsnog op de raadsagenda voor 12 maart te plaatsen. „Waar schijnlijk zijn de raadsleden on der druk van de insprekers af gelopen maandag van mening veranderd", aldus Verdur- men. De fracties van PvdA en Ge meentebelang hielden vast aan hun eerder geuite wens van uit stel. R. Lambeck van de PvdA nam de tijd om uit te leggen dat er wat hem betreft nog steeds geen finale discussie is geweest over het plan. De elementen van de voorstel waren gefragmen teerd uitgesmeerd over drie ver schillende commissies. „Een in- tegraal beeld heeft het college echter nooit gegeven", aldus 1 Lambeck. Intenties Volgens raadslid H. Koster van de SGP toont het bestemmings plan alleen hoe het gebied er uit zou kunnen zien. Vooralsnog I moeten er nog besluiten worden genomen óf en zo ja hóe het ge meentehuis wordt verbouwd. De uitbreiding van de Juliana van Stolbergschool staat vast. de rest van het plan zijn louter intenties, aldus Koster. Deze woorden sterkten wethou- der L. Nieuwenhuijse om het onderwerp op de agenda te zet- I ten. Hij benadrukte dat het pro ces allesbehalve onomkeerbaar j is. „De raad kan nog steeds zeg gen: wij doen dat niet." Maar omdat uitbreiding van de Juli- ana van Stolbergschool hoge prioriteit heeft, moet het voor- stel op de agenda. Zo niet, dan zou de school de gemeente kun- nen aanklagen wegens onbe hoorlijk bestuur, dreigde Nieu- wenhuijse. YERSEKE - Op zondag 24 fe bruari wordt er een evangelisa- tiedienst gehouden in Yerseke met het thema 'God gaf alles! Ook voor u/jou'. De dienst begint om 17.00 uur in i de Vrije evangelische gemeente I aan de Kaaistraat. Desprekeris A. Reitsma uit Wezep. Het ge^- mengd zangkoor de Ploekstem uit Yerseke zal het zingen voor zijn rekening nemen. In de keuken van de familie Sneltjens werken de jongens en meisjes uit de buurt aan een maquette voor het dorpsbos. foto Ruben Oreel doorEllen De Vriend BUTTINGE - De jeugdnatuurclub 'De Vleermuis' krijgt in Grijpskerke het effect van een olievlek. Maar dan wel een milieu vriendelijke. De groep, die in januari begon, heeft nu twaalf leden. De club is op zoek naar een onderkomen, maar in Het Dorps huis is geen plaats. In januari begonnen Peter en Jacoline Snel tjens in hun huis aan de Middelburgseweg in Buttinge een jeugdnatuurclub voor kin deren tussen zeven en tien jaar. Het echt paar leidde eerder in Utrecht al zo'n club. „We hebben één advertentie in de school krant gezet. Daardoor meldden zich tien jongens en twee meisjes aan. zegt Peter. De groep komt op dinsdagavond van half zeven tot half acht bij elkaar. De kinderen kozen zelf de naam De Vleermuis. Omdat hun huis te krap is voor De Vleermuis, heb ben Peter en Jacoline de gemeente Veere om een clubruimte gevraagd. Die ruimte moet niet te duur zijn, omdat de kinderen maar 11,34 euro betalen per half seizoen. In een grotere ruimte wil het echtpaar de club uit breiden tot maximaal twintig kinderen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Horeca-onder- nemers rond het Bellamypark zijn opgelucht dat het Bevrij dingsfestival van Vlissingen toch weer in de binnenstad wordt gehouden. De gedachte dat het hoofdpodium verplaatst zou worden naar de rand van de stad stond hen zwaar tegen. Ze voorzagen omzetverlies. De ge meente Vlissingen verwacht van de ondernemers nu wel een bijdrage in de kosten. J. Lust, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Vlissingen, wees eerder op de belangen voor de ondernemers. „Ik ben blij met de keuze van het Bellamy park. Ondernemers worden er KAPELLE - De Kapelse afde ling van Passage viert vandaag feest. De christelijk-maat- schappelijke vrouwenbeweging bestaat precies zestig jaar. Passage is de nieuwe naam van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond (NCVB), die en kele jaren geleden fuseerde met de Christelijke Bond van Platte landsvrouwen (CBP). In heel Zeeland telt Passage meer dan veertig lokale afdelingen. Die in Goes viert deze maand haar tachtigjarig bestaan. De Kapelse afdeling heeft ter gelegenheid van het jubileum voor vanavond diverse feeste lijkheden op touw gezet in De Vroone in Kapelle. Vanaf 19.30 uur is er een feestavond waar veel mensen worden verwacht die in de loop der jaren een be langrijke rol hebben gespeeld in de organisatie. Zo zijn diverse oud-voorzitters uitgenodigd. Passage telt in Kapelle iets meer dan zestig leden. In de loop der tijd is het aantal leden wel wat teruggelopen, maar de laatste vier jaar is het stabiel. Vast on derdeel van de bezigheden van Passage is de maandelijkse ver enigingsavond, waaivoor elke keer een spreker wordt uitgeno- digd om te praten over een on derwerp van maatschappelijk belang. Verder worden geregeld activiteiten voor de leden geor ganiseerd. inderdaad wijzer van als het Be- vrij dingsfesti val in het centrum wordt gehouden. Lust, die ook fractievoorzitter van de WD is, vindt dan ook dat ondernemers nu een centje bij mogen dragen aan het welsla gen van het festival. Over de manier waarop voert de horeca- af deling binnenkort overleg met de Raad voor Kunst en Cul tuur Vlissingen (RVKCV). „Ik zeg altijd: als je krijgt wat je wil, moet je niet moeilijk doen." Hij haast zich te zeggen dat er 'nu ook weer niet een al te hoge bij drage van de horeca-onderne- mers verwacht hoeft te worden'. „Ze moeten natuurlijk wel ex tra personeel aantrekken en het is lang niet altijd zo dat festival gangers ook veel gebruiken. Die dansen en zingen. De horeca moet het hebben van de mensen die aan de zijkant staan." Publiciteit Een groot feest hoort in het cen trum, vindt Lust. „Vlissingen krijgt, omdat hier dit jaar ook nog eens de landelijke viering wordt gehouden, free publici ty." Die mening hebben ook het college van burgemeester en wethouders en de RVKCV. Als je je stad presenteert, moet je dat niet in een park doen. „Het heeft heel wat moeite gekost om het Bellamypark toch te mogen ge bruiken", reageert wethouder L. Poppe-de Looff. De discussie over een andere lo catie werd aangezwengeld na het Bevrijdingsfestival van twee jaar geleden toen het Bel lamypark met ruim 40.000 be zoekers overvol was. Een aantal bezoekers, politie en brandweer hielden er een onveilig gevoel aan over omdat het publiek stond samengepakt en geen kant op konMet Blof en Sita zal de landelijke 5 mei-viering 2002 in Vlissingen opnieuw veel men sen trekken. De gemeente neemt enkele vei ligheidsmaatregelen. In de Spuistraat wordt een 'immens videoscherm' opgehangen om de verwachte toeloop te sprei den. Ook wordt het standbeeld van Frans Naerebout van zijn sok kel gehaald, waardoor het hoofdpodium dicht tegen de Koopmanshaven wordt ge plaatst en er meer ruimte komt op het Bellamypark. „Het kost ons extra geld, maar er is budget voor. De exacte berekening moet nog worden gemaakt, "al dus Poope-Looff Meer informatie? Bel 0000-9390 [f D,22/€ 0,10 p/m] KANK£RBESTRI|DING Er zijn honderden spierziekten. Er is één vereniging. Bel voor informatie, steun of advies de Spierziekten Infolijn 0900 5480480 op werk- A k. dagen van 10.00 tot 16.00 uur (10 c p/m) Vereniging Spierziekten Nederland Lt.Gen. van Heutszlaan 6,3743 JN Baarn. Postbank 1422400 fnternet: www.vsn.nl Overal in de wereld zijn slachtoffers van oorlogen, natuur rampen en armoede. Mensen in Nood gelooft in hun wil en veerkracht om een betere toekomst op te bouwen en helpt ze daarbij. Zonder onderscheid te maken naar ras, geslacht of geloof. Dat kan alleen dankzij de steun van mensen zoals u. Daarvoor: namens de mensen heel hartelijk dank! Tel. 070 3 13 62 00 www.menseninnood.nl Mensen in Nood maakt deel uit van Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32