Nachtbus brengt stappers thuis PZC N-Beveland hoopt op rustiger vaarwater cda bezorgd over PZC Markt Bergen op Zoom op de schop leefbaarheid dorpen VVD Reimerswaal wil betere dienstverlening 17 Nightliner rijdt van Bergen op Zoom naar dorpen en Tholen Spirit party Toneelstuk over liefdesperikelen Perrontunnel vol water na hoosbui Onderzoek verswaterleiding Werkstraf na beledigen agenten Schuurtje in Waarde afgebrand Jongens gepakt voor serie inbraken Hoofdwond door aanrijding agenda Open dag Vakopleiding bijeenkomsten $emee>i donderdag 21 februari 2002 door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Er is voor een tiener niets zo erg als 's nachts na het stappen opge haald te worden door een vader in zijn pyjama. De gemeente Bergen op Zoom heeft een goede manier gevonden om jongeren die vernedering te onthouden. De Nightliner is een buslijn die zaterdag- op zondagnacht om 1.30 en 3.00 uur vanuit Bergen op Zoom naar omliggende dor pen en Tholen rijdt. De eerste Nightliner vertrekt zondagmor gen 3 maart in alle vroegte vanaf de Westersingel in Bergen op Zoom. De Nightliner moet elke zater dagnacht de stappers veilig thuis brengen. Er zijn twee rou tes uitgezet. De Noxth Line en de South Line. De eerste vertrekt GOES - Op zaterdag 23 februari houdt Bliss een spirit party aan de Oude Vismarkt 1 in Goes. Het is de eerste keer dat er op zo'n grote schaal muziek, dans en andere activiteiten zoals dance, live percussie en massage wordt gecombineerd voor een breed publiek. De avond begint om 20.00 uur. COLIJNSPLAAT - De toneel club van Colijnsplaat voert vrij dag 1 en zaterdag 2 maart het toneelstuk 'Colijnse liefdespe rikelen' op in dorpshuis de Brug. Het blijspel speelt zich op een boerderij in Colijnsplaat. Boer en boerin willen hun dochter koppelen aan een welgestelde dorpsgenoot. Humoristische ta ferelen volgen elkaar in rap tempo op. Het verhaal is ge schreven in het Noord-Beve- lands naar ideeën van Kees van Boven. De voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. De zaal gaat een uur eerder al open. Kaarten zijn te koop bij drogist Ver Sier in Colijnsplaat. vanuit Bergen op Zoom aan de Westersingel, gaat vervolgens naar de Burgemeester Witte- laan, naar de dorpsstraat in Halsteren, de Kerkstraat in het dorpje Lepelstraat om vervol gens naar het busstation van Steenbergen te rijden. Op de Molenweg in Nieuw-Vossemeer komt een halte, aan de Oud- Vossemeersedijk in Oud-Vosse- meer moet er een komen en ten slotte worden de stappers naar de Ten Ankerweg in Tholen ge bracht. De South Line vertrekt vanaf hetzelfde punt maar rijdt vervolgens naar de Antwerpse straatweg, de Raadhuisstraat in Hoogerheide, de Molenstraat in Ossendrecht en heeft als eind punt de Morretuslei in Putte. Het idee van de Nightliner werd geuit tijdens een politiek forum dat zo'n drie jaar geleden werd gehouden op een Bergse school. Daar vroegen leerlingen om vei lig vervoer van de stad naar huis. Enkele raadsleden pikte dat idee op en stelden een en quête op. Aan zo'n achttienhon derd leerlingen werden vragen gesteld over vervoer na het uit gaan en daar is nu de Nightliner uit voortgekomen. Ouders Volgens de gemeente Bergen op Zoom is de nachtbus niet alleen een goed bericht Voor de fana tieke stapper, maar ook voor de ouders. Zij kunnen voor de ver andering eens rustig gaan sla pen en hoeven niet de wekker te zetten om in het holst van de nacht de kinderen op te halen. Bovendien kunnen ze dan op za terdagavond ook eens een bor reltje nemen. De prijs om 's nachts veilig thuisgebracht te worden is drie ëneenhalve euro. Maar wie in het bezit is van een weekend- OVjaarkaart of een busabonne ment op het traject van de Nightliner krijgt een euro kor ting. Schoolfeest De nachtbus wordt gerund door BBA en kan naast de zaterdag nacht ook door scholen ingezet worden na een schoolfeest. De Nightliner Afterparty, zoals de bus met schoolfeesten genoemd wordt, kan dus door de school zelf worden besteld. S $3 De trottoirs van de Grote Markt liggen al een paar dagen open. foto Willem Mieras door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - Nog geen twintig jaar geleden kreeg de Grote Markt van Bergen op Zoom een facelift. Maar een fa celift die niet bij een historische stad past, want werklui zijn al enkele dagen bezig om de trot toirs van de Grote Markt op te breken. Afgelopen woensdag werd de eerste officiële leiding in de grond gelegd. Midden novem ber moet Bergen op Zoom er een autoluw plein met allure bij hebben. Een plein dat past bij de stad. De herinrichting van de Grote Markt in het hart van Bergen op Zoom is een enorme klus die on geveer acht maanden gaat duren en samen met het op knappen van de Zuivelstx-aat 1,8 miljoen euro moet gaan kosten. Eerst worden de stoepen opge broken. Daaronder liggen alle kabels en leidingen die vervan gen moeten worden. Na carna val is gelijk begonnen met het openbreken van de stoep aan de kant van de Fortuinstraat. Zo gaat ze de hele markt rond. Na dat er nieuwe leidingen zijn ge legd en kabels zijn getrokken moeten er aan elke kant van de markt zes meter brede trottoirs komen. Na de trottoirs, wordt de markt zelf onder handen ge nomen. In het midden van Grote Markt moet een cirkel van stenen ko men met daarin het wapen van Bergen op Zoom. Niet echt vooruitstrevend, maar toch wordt er van alle kanten in Ne derland gekeken naar de herin richting. Niet vanwege het ontwerp, maar vanwege de snelheid waarmee de gemeente Bergen op Zoom de gehele bin nenstad opknapt. Op het ogen blik ligt ook het Mineur-plein open en-binnenkort gaat ook de Parade op de schop. Afvaardigingen Vanuit Nijmegen en Leeuwar den zijn al afvaardigingen naar West-Brabant gestuurd en ook in België, in Mechelen willen ze weten hoe de gemeente Bergen op Zoom het opknappen van de markt aanpakt. De snelheid van de gemeente Bergen op Zoom wordt in den lande bekeken, maar ook over de materiaalkeuze is al veel ge schreven. De gemeente heeft ge keken wat er nu wel en niet mooi staat in een historische binnen stad en is tenslotte gevallen voor een Portugese steen. Een woordvoerder van de ge meente Bergen op Zoom geeft toe dat dit de kosten wat hoger maakt. ,,Maar we willen het nu goed doen. De Grote Markt zoals we hem nu kennen ligt er nog maar twintig jaar. Dat is niet lang. Dit ontwerp moet het toch zeker vijftig jaar volhou den." GOES - De tunnel onder het spoor in Goes had gisteravond te kampen met forse wateroverlast. Na de hoosbuien van die avond, stond er een paar centimeter water in. De pex-rontun- nel was al eerder mikpunt van kritiek. Toen ging het om de verlengde perrontxxnnel die volgens GroenLinks in Goes con tinu enkele centimeters onder water stond. Nu stond de hele txxnnel blank. Treinreizigers konden niet om de plassen op de vloer heen. Vooral onder de trappen stond het water centime ters hoog. YERSEKE - Gemeenteraadslid A, Jumelet (ChristenUnie) wil dat het ministerie van Binnenlandse Zaken onderzoek doet naar de gang van zaken rond de vers waterleiding in Yers- eke. Vooi-al de afhandeling van het contract zou eens onder de loep moeten worden genomen. Jumelet wil dat de gemeente de aannemer een boete oplegt voor de te late oplevering, maar het gemeentebestuur zegt daar niet toe gemachtigd te zijn, omdat ze niet de opdrachtgever is. Jumelet beseft dat beide partijen het niet met elkaar eens zullen worden en vindt daar om dat Binnenlandse Zaken de zaak moet bekijken. Hij heeft zijn verzoek schriftelijk aan minister De Vries meegedeeld. MIDDELBURG - Een 23-jarige Goesenaar is gisteren in Mid- dëlbui-g vex-oox-deeld tot veertig uur werkstraf. Hij maakte 20 mei vorig jaar in het uitgaanscentrum van Goes de politie uit voor racisten. Toen de jongeman na het beledigen van de agenten werd bevolen om mee te gaan naar het politiebureau, verzette hij zich. Officier van justitie J. de Graaf liet in haar eis van een maand gevangenisstraf het strafblad aan ge weldsdelicten meewegen. Politierechter J. Begheyn vond dat de man zelf de px-oblemen had gezocht. De Goesenaar be klaagde zich over het optreden van de politie. De politierech ter wilde niet uitsluiten dat de agenten ook een rol hadden ge speeld in het incident. „Maar als u gewoon was meegegaan dan was het nooit zo ver gekomen." Hij gaf de Goesenaar nog een kans om een werkstraf van veertig uur te verrichten. WAARDE - In een boomgaax-d aan de Nolleweg in Waarde is gisternacht een schuurtje volledig in de as gelegd. Behalve het gebouw gingen ook diverse kisten en pallets die erin lagen in de vlammen op. BRESKENS - Twee veertienjarige jongens uit Breskens zijn begin deze week aangehouden voor een serie inbraken en diefstallen. Het duo bekende zes inbraken in bedrijfspanden en een woninginbraak, negen auto-inbraken, twaalf brom merdiefstallen, vijf fietsdiefstallen en de diefstal van een mo tor. De inbraken en diefstallen werden het afgelopen half jaar gepleegd in en rond Breskens. Beide jongens zitten nog vast. VLISSINGEN - Een 42-jarige Vlissingse heeft gistermiddag bij aan aanrijding een hoofdwond opgelopen. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval vond rond dx-ie uur plaats op de Bux-gemeester van Woelderenlaan in Vlissingen. De vrouw zat als inzittende in de auto van een 62-jarige man uit Arnhem die op de kruising met de President Rooseveltlaan geen voorrang verleende aan een 73-jarige automobilist uit Turnhout (België). doorMieke van der Jagt STREEKACTiVITEITEN GOES - Oosterscheldeziekenhuis, 10.00 - 12.00 uur: Inloopochtend voorwhiplash- patiënten; Sportpunt Zeeland, 13.00 - 14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Lïgthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; KAPELLE - Zwembad GroeneWoud, 7.00-20.00 uur: Zwemvierdaagse; KAMPERLAND - Zeelandnet, Het Rip 9, 20.00 uur: Lezing en Rondleiding Zee landnet, kaarten verkrijgbaar via VVV te lefoon 0113-371595; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetïtie senioren; SCHORE - Dorpshuis, 19.30 uur: Verkie zingsbijeenkomst De ChristenUnie; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op deOosterschelde. GOES - Op 5 maart wordt er on der het motto 'Maximale kans op werk' een open dag gehouden I door het Centxnim Vakopleiding in Goes. In samenwerking met de gemeente wil het centrum mensen weer aan het werk krij- i gen. De bedoeling van de open dag is om vraag en aanbod van werk op één plek samen te bx-en- gen, waardoor de mensen een betere visie krijgen op alles wat nog mogelijk is. Het Centrum Vakopleiding, aan de 's-Heer Elsdorpweg, is geopend van 10.00 uur tot 15.00 uxir. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hoe kleiner de gemeente, hoe gemakkelijker besturen? Niets is minder waar. Nergens op de Bevelanden hebben ze zo'n moeizame periode achter de rug als in Noord-Beveland, met een krappe 7000 inwoners veruit de kleinste gemeente van Zeeland. Pas de laatste maan den wordt het wat lichter boven het eiland. De strijd tussen Kortgene en Wissenkerke, het oostelijk en westelijk deel van het eiland waaruit in 1995 de gemeente Noord-Beveland werd geboet seerd, lijkt vergeten. Noord-Be- veland maakt zich nu druk over een volgende herindeling, als onvex-mijdelijk aangekondigd door een commissie van wijze mannen. Plotseling zijn ze het in Noord-Beveland over één ding roerend eens: de zelfstandige gemeente mag niet wijken om samen met Zuid-Beveland een meexwoud te vormen. Tweespalt Dat het sinds kort wat gemak kelijker en gemoedelijker gaat, is te danken aan een reorganisa tie en aan het feit dat tweederde van het college werd vervangen. Tot het vertrek van bux-gemees ter M. Everaex-s, vorig jaar zo mer, bleef het spook van de tweespalt op Noord-Beveland rondwaren. In het gemeente huis, in het bestuur en nog het minst bij de burgers in de dor- pen. Politieke tweespalt was er ook. De coalitie, collegepartijen WD en CDA op merkwaardige wijze uitgebreid met de PvdA, tegen de oppositie, Noord-Be- velands Belang (NBB) en SGP. Al voor de collegeondei-hande- ling in 1998 kwam toenmalig PvdA-fractievoox-zitter en fer vent bierbrouwer F. Buijze met een krat coalitiebier op de prop pen. Een goede tripel, maar uit het etiket bleek dat de college vorming eerder gestoeld was op agr-arische samenwerking bui ten de raad dan op politieke of bestuurlijke inzichten. Kritiekloos Die weinig inhoudelijke grond slag bleef de sfeer in de raad tot voor kort kenmerken. De coali tie bleef zichzelf en elkaar on voorwaardelijk en tamelijk kri tiekloos trouw. SGP en NBB bekritiseerden het college voortdurend, maar kregen on danks een opvallende inhoude lijke overeenkomst van inzich ten, geen poot aan de grond. Inmiddels hebben de oppositie partijen in veel opzichten ach teraf gelijk gekregen. Maar daarvoor moesten er wel kop pen rollen en ging er onwaar schijnlijk veel geld over tafel. Een reeks van organisatieadvie zen kwam eraan te pas om de werkstructuxxr in het gemeente huis te veranderen. Al die advie zen kostten veel geld en de gevolgen ook. De gemeentese cretaris ruimde met een lood zware gouden handdruk het veld, ambtenaren werden op een zijspoor gezet en er kwam een nieuw managementteam. Na een slepende, ondoorzichtige benoemingsaffaire rond een nieuwe schoolmeester, rolde ook de kop van WD-wethouder A. Dees-de Looff en burgemees ter Everaers koos het hazenpad naar Brabant. Inmiddels is C. van Liere voor vast in Noord- door Rob Paardekam De gemeente moet haar dienstbaax-heid richting de burgers vergroten. Dat stelt de Reimerswaalse afdeling van de WD in haar verkiezingspro gramma. De partij komt onder meer met het idee om in de ver schillende kernen internetzui- len te plaatsen, zodat bewoners hun zaken met de gemeente di gitaal kunnen afwerken. Aan zo'n internetzuil zouden volgens de liberalen ook andere zaken verbonden kunnen wor den. Bijvoorbeeld het bestellen Beveland benoemd en is de rust een beetje weergekeerd. Na tuurlijk zijn er nog lijken in de kast. Zo was bijvoorbeeld bij de uitbreiding van een plangebied in Co lijnsplaat vergeten de meerkosten te berekenen en wordt het college herhaaldelijk ge confronteerd met afspraken die in het verleden ge maakt zijn, maar die totaal niet wor den gedragen door de gemeen teraad. Noord-Beveland is in de afgelo pen jaren door alle perikelen maar weinig opgeschoten. Pla nologisch was het tobben omdat van een openbaar vervoersver- binding, een eenvoudige zorg vraag of handelingen die voor heen in postkantoren konden worden gedaan. Als vestigings plaats denkt de WD aan dorps huizen of bibliotheken. De liberalen hebben het thema veiligheid behoorlijk uitgediept in hun programma. Zo ijveren ze er nog eens voor om de con trole van horecagelegenheden in twee jaar te voltooien en niet in vijf jaar, zoals de raad eerder allerlei overall-visies maar niet gereed wilden komen. En als er dan eens iets af was, gooide de px'ovincie roet in het etenOp die manier heeft het ja ren geduurd voor- dat de oude land s' bouwhaven met het VL CZAV-terrein in Kortgene kon wor- q den ontwikkeld. a Het is ook al voor- ~r gekomen dat de raad het niet eens bleek met plannen die hij zelf kort daarvoor had vastgesteld. Een landschapscamping moest er gens anders komen omdat de ei gen x-egels het niet toelieten op de plaats die de voorkeur had. Sinds enige tijd is Nooi'd-Beve- dit jaar in meerderheid besloot. Een motie van de WD voor zo 'n snelle controle werd index-tij d alleen gesteund door de PvdA en de ChristenUnie. Propageren „Ondanks ons mindex-heids- standpunt zullen wij met een niet aflatende ijver ons stand punt blijven propagex-en", laten de Reimerswaalse WD'ers we ten. Ze willen ook dat er meer geld beschikbaar komt voor land zelfs in gevecht met minis ter Pi'onk (Ruimtelijke Orde ning) over de ontwikkeling van bedrijventerrein Cruijckelcreke bij Wissenkerke. Volgens Pronk past het plan niet in zijn Vijfde Nota maar volgens de gemeente, gesteund door de provincie, past het wel in het geldende Stx-eekplan. Dat is waar Noord- Beveland de komende raadspe riode mee te maken krijgt: Cruijckelcreke, een krappe beux-s vanwege de gx-ote uitga ven in de afgelopen jaren, het binnen de gemeente houden van Zeelandnet, waax-aan Vlissin gen trekt, het in toom houden van verblijfsrecreatie, een klein woningbouwcontingent en na tuurlijk de dreigende hexinde- ling. rampenbestrijding en ijveren voor een betere zichtbaarheid van verkeersobstakels na zons ondergang. De WD zegt zich zorgen te ma ken over de teimgloop van het winkelbestand in de verschil lende kernen van Reimerswaal. Een onderzoek, in samenwer king met de winkeliex-svereni gingen, zou de problemen in kaart moeten brengen. De paxtij blijft fel gekant tegen zogeheten vliegende winkels, omdat deze door Rob Paardekam Voor elke Reimerswaalse kern moet een leefbaar heidsplan worden opgesteld. Dat betoogde CDA'er H. Ever-s- dijk gisteren tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Ons Dorps- huis in Ki'uiningen. Volgens Eversdijk, nummer drie op de Reimex-swaalse CD A-lijst, staat de leefbaarheid van de dorpen onder zware druk. Niet alleen wat betreft winkels, ban ken en postkantoren, maar ook de gezondheidszorg. Hij ziet steeds meer concentraties die volgens hem leiden tot grotere afstanden en minder directe be trokkenheid. Volgens de christen-democra ten moet het gemeentebestuur een zeer hoge prioriteit geven aan de leefbaarheid van de ver schillende kernen. Onortho doxe oplossingen moeten daar volgens Eversdijk niet bij wor den geschuwd en ook een af wachtende houding van het col lege zint hem niet. „Nu de PTT geprivatiseerd is, heeft de overheid vrijwel geen invloed meer op het bedrijf", er kent de CDA'er. „Maar lokale overheden kunnen het vestigen van postagentschappen wel aantrekkelijk maken door faci liteiten beschikbaar te stellen." Lijsttx-ekkers van de zes Goese politieke partijen gaan maan dag 25 februari met elkaar in debat, onder leiding van G. Kos ter. De bijeenkomst staat in het te ken van de komende gemeente raadsverkiezingen op 6 maart. De onderwerpen zullen variëren van de veiligheid op straat, de bouw van één of meer parkeer garages tot het Masterplan Bin- een te grote concurrentie bete kenen voor het bestaande win kelbestand. Verder toon de paxtij zich voor stander van welstandsvrij bou wen, de oprichting van een seni orenraad, een fietspad van Luchtenburg naar Waarde en een buitendijks fietspad langs de Oostei'schelde. De inrichting van dorpen tot 3 0-kilometer- gebied met verkeersdrempels heeft niet de voorkeur van de WDmaar de partij legt zich er- Volgens Eversdijk moet de ge meente niet afwachten wat de PTT doet, maar zelf met oplos singen komen. In leefbaarheidsplannen voor de kernen, zoals het CDA die voorstelt, zou concreet moeten worden aangegeven welke voorzieningen een bepaalde kern nodig heeft en hoe dat te bereiken valt. De dox-psraden zouden daax-bij een belangrijke rol moeten spelen. Fractievoorzitter en nummer twee op de lijst P. Koeman pleit te nog eens voor voldoende werkgelegenheid en woonruim te voor de Reimerswalex-s. Dat de vijfde nota ruimtelijke ordening de dorpen nauwelijks uitbreidingsmogelijkheden meer biedt, baart de partij zor gen. Het CDA meent dat het ge meentebestuur zich in moet zet ten voor groei van de dorpen om de eigen natuurlijke bevol kingsgroei op te kunnen van gen. Overigens zijn dat geluiden die zowat alle partijen laten horen. Het gemeentebestuur- heeft in middels een brief naar de ka mercommissie volkshuisvesting gestuurd. Daarin laten burge meester en wethouders weten dat de geringe groeimogelijkhe den voor de kernen hen niet be vallen. nenstad. De bezoekers hebben hierbij de mogelijkheid de lijst trekkers vragen te stellen en ook om andere onderwerpen aan te snijden die hen interesseren. De lijsttrekkers kunnen elkaar uit dagen over onderwerpen waar over hun partijen van mening verschillen. De avond wordt gehouden in Café Baarends in Goes en begint om 20.00 uur. bij neer. Ze gaat wel voor een so bere inrichting die vooral geen hinder oplevert in de vorm van trilling- en geluidsoverlast. Ook wil de WD dat er meer aan dacht wordt besteed aan het verkeersgedrag van bewoners in de eigen wijk. De lijst van de liberalen wordt aangevoerd door M. van der Meijden uit Yerseke. Haar plaatsgenoot A. Verschuure, oud-voorzitter van de Vissers vereniging, staat op de tweede plaats gevolgd door C. Lobbe- zoo, H. van Diepenbeek en A. Celik. De WD heeft momenteel twee zetels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31