Goes wil politie te paard in stad Gestolen auto bij Tholen te water Skatebaan voor jeugd Kapelle 15 Kabinet wacht met erkenning Zeeuws Alle blikken op de borden Kapelle vreest plek op zwarte lijst rampenplannen Gemeente praat met korps over experiment red blue VANAF MORGEN... VERNIEUWD Celstraf voor knokpartij Twee dorpen zonder stroom zeeuwse almanak Storing PZC MIDDEN donderdag 21 februari 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan het negatieve ad vies van de Taalunie over de er kenning van het Zeeuws als streektaal zonder meer op te volgen. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft dit laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het D66-Kamerlid J. Hoekema. De Taalunie vindt dat het Zeeuws op basis van het Europees hand vest van regionale talen en talen van minderheden niet in aan merking komt voor erkenning als officiële streektaal. Volgens de Taalunie moet het Zeeuws aangemerkt wórden als dialect in het Nederlandse taalgebied. De erkenning van het Zeeuws op grond van het Europees handvest is daarom niet moge lijk, heeft de Taalunie het kabi net geadviseerd. Kamerlid Hoekema stelde naar aanlei ding van de discussie die vervol gens ontstond over het Zeeuws schriftelijke vragen aan staats secretaris De Vries van Binnen landse Zaken. Hij wilde onder meer weten of De Vries het ad vies van de Taalunie 'zonder meer' zal opvolgen. De Vries' antwoord is klip en klaar: neen. De beslissing over erkenning van een streektaal is 'ten princi pale' een Nederlandse staats rechtelijke aangelegenheid, verklaart de staatssecretaris. Of het kabinet tot erkenning van het Zeeuws zal overgaan, houdt De Vries nog in het midden. Hij wil een besluit onder meer laten afhangen van de reacties uit Zeeland, van het provinciebe stuur en andere instanties, zoals de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die handteke ningen heeft ingezameld voor erkenning van het Zeeuws. Wanneer het kabinet een besluit neemt, vermeldt De Vides niet. doer Harold van Ginkel GOES - De gemeente Goes wil dit jaar experimenteren met po litie te paard in de Goese bin nenstad. Daarvoor is de ge meente in overleg met de politie, maar die houdt nog een slag om de arm. Burgemeester D. van der Zaag zei deze week tijdens een scho lierendebat op het Buys Ballot College dat een dergelijke proef op stapel stond, maar krabbelde gisteren terug. „Dat was iets te voorbarig. Er moeten nog af spraken worden gemaakt met de politie. Begin maart hopen we tot een definitieve uitwer king te komen. Dan is er meer duidelijkheid, maar ik hoop wel dat het doorgaat", relativeerde hij zijn uitspraak. Ook volgens politiewoordvoer der J. Duinkerke is het door gaan van de proef nog niet ze ker: „Het is een gedachtengang. Verder is nog nergens over ge sproken." In de Goese binnen- (Advertentie) betaalbare eigentijdse kindermode kidsfeshion VANDAAG GEOPEND Pamplein 18 Middelburg Advertentie Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 413166 (Advertentie) In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, filmfragmenten, boeken, puzzels, spellen en collectables aid. multimedia: u kunt nu al de Xbos reserveren die op 14 maart gelanceerd wordt vandaag 14.00-15.00 uur informatie over de aanschaf van een Nieuwe computer door Colette Glaser vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu met Witlof-crèmesoep en Runderkruidensteak of Indische groentenschotcl (vegetarisch) en bosvruchtenkwark voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 23 februari 14.30-16.30 uur Lighthouse Trio jazz uit het blauwe boekje kijk ook op www.bestcwinkelvannedcrland.nl de Winkel »i4ïïT KERY Beeld &Geluid KjlSi stad hangen sinds vorig jaar maart camera's die het publiek tijdens het weekeinde in de ga ten houden. De politie te paax-d is niet bedoeld als aanvulling hierop. „Het valt onder het nor male politietoezicht", vertelt Van der Zaag. De bereden politie is niet nieuw in Zeeland. In Renesse, waar 's zomers veel toeristen komen, wordt daar al enkele jaren mee gewerkt. De resultaten daar zijn positief, mede door het lik-op- stuk beleid. Voor Goes is de drukke zomer periode de belangrijkste moge lijkheid om het experiment uit te voeren. De Zeeuwse politie is voor de paarden aangewezen op het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD), aangezien zij er zelf geen tot haar beschikking heeft. D. van der Velde, voorman van de Goese horeca, zou politie te paard in de binnenstad een 'ge weldig idee' vinden. „Tenmin ste, als het bovenop de huidige maatregelen komt en niet in de plaats van. Hoe meer blauw op straat, hoe beter. Ik heb er het volste vertrouwen in dat de poli tie de veiligheid kan waarbor- gen." De situatie in Renesse wil hij niet vergelijken met die in Goes. „Daar zijn 's zomers zulke mas sa's mensen dat je er met de voetpatrouille moeilijk door heen komt. Dan is het te begrijpen dat je een paard neemt. De situatie in Goes is heel wat anders", meent Van der Velde. Ruim honderd jonge dammers en schakers bestreden elkaar gisteren in de Meulvliet in Tholen. door Rolf Bosboom THOLEN - Gewijde stilte, ernstige blik ken en diepe zuchten, gistermiddag in de Meulvliet in Tholen. Ruim honderd jonge dam- en schaakliefhebbers bogen zich over de stukken en de stenen, in een po ging de tegenstander op strategische wij - ze te slim af te zijn. De jaarlijkse wedstrijden om de Thoolse dam- en schaaktitels voor leerlingen van de basisscholen beleefden dit jaar een ju bileum, want ze werden voor de vijfen twintigste keer gehouden. Deze mijlpaal ging gepaard met een uitgebreid deelne mersveld van 27 teams: negentien bij het dammen en acht bij het schaken. De duels waren verdeeld over twee woensdagmiddagen. Twee weken gele den werd de eerste ronde gehouden; gis termiddag vielen de echte beslissingen. Bij de jonge dammers was het De Rie- burch uit Sint-Maartensdijk die het toernooi domineerde. Talent Het eerste team werd winnaar, de tweede ploeg behaalde een keux-ige derde plaats. Alleen de Thoolse basisschool Eben Haë- zer wist zich op de ranglijst tussen beide teams te wurmen. Achter de schaakborden legden de vier MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Beg- heyn heeft gisteren een 26-jari- ge inwoner van Heinkenszand veroordeeld tot veertien weken cel voor het plegen van openlijk geweld, bedreiging en vernie lingen. De man had 6 mei vorig jaar een niet gering aandeel in een vecht partij in een plaatselijk café. Een van de slachtoffers liep daarbij een gecompliceerde botbreuk aan zijn onderbeen op. Volgens de chirurg had de man van geluk mogen spreken dat zijn been niet geamputeerd moest wordenHet interieur van het café moest het ontgelden. Barkrukken, de gokkast en een fotolijst werden vernield. Officier van justitie J. de Graaf eiste vier maanden gevangenis straf. Zij achtte ook bewezen dat verdachte zich discrimine rend had uitgelaten over men sen met een donkere huidskleur, maar de politierechter sprak hem hiervan vrij. In de straf werd een tweede inci dent meegenomen. De man had zich 8 juli op de kermis van Heinkenszand eveneens niet kunnen beheex-sen toen hem de toegang tot een café werd ge weigerd. Hij bedreigde de café houdster met een neppistool en uitte dreigementen. Vervolgens reageerde hij zijn kwaadheid af op teiTasstoelen en tafels. De man moet gedupeerden 460 eu ro schadevergoeding betalen. Verder wacht hem een schade claim van het zwaai'st getroffen slachtoffer, die nog maar moet afwachten of hij volledig zal herstellen van de beenbreuk. J - J. -I I. J1 1 ----- - V? door Rolf Bosboom THOLEN - Een personenauto is gistermiddag in de Eendracht bij Tholen beland. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er mensen in de wagen hadden gezeten, werden duikers van de brandweer in- door Ron Magnée KAPELLE - Het rampenplan van de gemeente Kapelle is nog niet geactualiseerd. De gemeen te vreest nu geplaatst te worden op de zwarte lijst van gemeen ten die hun rampenplan niet op orde hebben. Politiek Den Haag is het zat: de gemeenten die hun calamitei tenscenario's niet aangepast hebben, moeten maar eens met naam en toenaam genoemd worden. Naar alle waarschijn lijkheid maakt staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken de zwarte lijst met na men van tientallen gemeenten vanmiddag openbaai-. Hierop zal waarschijnlijk ook de naam van Kapelle staan. Het rampen plan van deze gemeente is im- mers nog niet volledig op orde. Dat betekent niet dat er hele maal geen rampenplan is. Het bestaande plan van Kapelle da teert van 1998. Maar na de ram pen in Enschede en Volendam zijn veel richtlijnen scherper ge worden. En daarom moeten alle plannen worden geactualiseerd, ook die van Kapelle. Lange tijd was het niet duidelijk wanneer de plannen gereed moesten zijn, hield J. Priem, se cretaris van de commissie Alge meen Bestuurlijke Aangelegen heden, de Kapelse raadsleden gisteravond vooi\ Hij voerde het woord in plaats van burgemees ter G. de Groot die door ziekte afwezig was. Pi-iem zei dat de gemeente 'alles op alles' zal zet ten om het plan 1 april klaar te hebben. Maar daar neemt de staatssecx-etaris waax-schijnlijk geen genoegen me. Hij heeft al eerder laten weten dat wat hem betreft de deadline deze maand is afgelopen. Problematiek Overigens benadrukte Priem dat er waarschijnlijk veel Zeeuwse gemeenten zijn die met een soortgelijke problematiek kampen. Al eerder verschenen berichten dat veel Zeeuwse ca lamiteitenscenario's oud en achterhaald zijn. De belang rijkste wijziging in het nieuwe rampenplan is dat erbij calami teiten nog maar twee varianten zijn: een ramp die zich beperkt tot de gemeente Kapelle en een die de gemeentegx-enzen over stijgt. In het laatste geval moet er een coöx-dinerendbui'gemees- ter worden aangesteld. Daai-- naast wordt in het nieuwe plan gebruik gemaakt van een des- kundigenpool, oftewel collega's van andere gemeenten die ook in de draaiboeken zijn opgeno men. Omdat Kapelle een kleine gemeente is, zal er veelvulkdig een beroep worden gedaan op deskundigen van andere ge meenten. Bovendien moet er nog met buurgemeenten overlegd wor den over de plannen. Al met al wordt het nog een hele klus om 1 april ook daadwerkelijk klaar te zijn, zo bleek gisteravond. KRUININGEN - Inwoners van Kruiningen en Krabbendijke hebben gistermiddag vijf kwar tier zonder stroom gezeten. De ooi-zaak van de storing is niet bekend. Rond twee uur viel in beide dorpen de elektriciteit uit. Nadat de locatie van de storing was vastgesteld, werd om kwart over drie de stroomtoevoer met een omleiding hersteld. Een woordvoerster van Delta Nuts bedrijven kon gisteren nog niets zeggen over de mogelijke oor zaak van de stroomstoring. „Onze eei-ste aandacht gaat uit naar het herstellen van de stroom." Klanten van Delta Nutsbedrijven hebben x-elatief vaak te lijden onder stroomsto ringen. Zo waren er vorig jaar meer dan honderd forse stroom- onderbrekingen. Gemiddeld zit een klant van Delta Nutsbedrij ven 53 minuten zonder stroom. Andere aanbieders blijven on der het half uui". foto Willem Mieras spelers van basisschool Ter Tolne uit Tholen het meeste talent aan de dag. Hun plaatsgenoten van De Regenboog wer den tweede, terwijl de scores van De Luyster uit Sint Philipsland goed waren voor een derde plaats. Voor de winnaars in beide categorieën was er een wisselbeker. Zij mogen nu met hun naaste concurrenten de Thoolse eer hoog px-oberen te houden tijdens de Zeeuwse kampioenschappen. door Harold van Ginkel KAPELLE - De Kapelse jeugd krijgt na jaren aandringen zijn skatebaan. Dat beloofde wet houder J. Herselman van Ka pelle gisteravond tijdens een jongerenbijeenkomst in de jeugdsoos Trinnety. De jongeren, tussen de tien en zestien jaar oud, hebben zelf de inrichting mogen kiezen. Voor de skatebaan heeft de ge meente een bedrag van onge veer 15.000 euro beschikbaar gesteld. De jongei-en konden kiezen uit drie voorstellen of een combina tie van bepaalde onderdelen daaruit, mits alles binnen het budget bleef. Gekozen werd voor de zogenaamde babypipe en een funbox. De babypipe is het kleine broertje van de be kende halfpipe. „Op de babypi pe kan je alles doen", meende een fanatieke skater. Sommige jongeren hadden liever een half pipe, maar die kost bijna hon derdduizend eui'o. De twee skatevoox-zieningen worden geplaatst op het texrein voor spox-tcomplex Groene Woud, waar nu een deel van de fietsenrekken staat. Die plek is ongeveer veertien bij veertien meter groot. Skatebaan Bij de Skatevoorzieningen komt een basketbalveldje en ook wor den bankjes geplaatst. Over de ondergrond van het terrein moet nog een beslissing worden genomen, maar gepleit werd voor waterdoox-latend asfalt. De banen zijn van roestvrij staal en worden verlicht. De bijeenkomst van gister avond maakte deel uit van het jongex-enpai-ticipatietraject in Kapelle, waarin de jeugd wordt betrokken bij de politiek. Er werd niet alleen gespi-oken over de skatevoorzieningen, maar ook over nog drie andere the ma's, te weten veiligheid, alge meen en vrije tijd. Daaruit kwam naar voren dat de jeugd meer verlichting op donkere plaatsen wil hebben, dat Trin nety vaker open zou moeten en dat een dansschool Kapelle niet zou misstaan. Ook werd gepleit voor meer winkels. Reacties De reacties van de jongeren worden meegenomen in de x-on- detafelgesprekken, die in deze periode op het programma staan. Daar gaan ruim dertig jongeren met elkaar overleggen over hun ideeën, waardoor duidelijkheid ontstaat over de noodzaak en haalbaarheid van de plannen. Uiteindelijk moet dit alles lei den tot een jeugddebat later dit jaar. (Advertentie) Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-4 i$502 gezet en kwam een ambulance ter plaatse. Zij troffen echter nie mand aan. Later bleek dat de wagen was gestolen in Bergen op Zoom. De daders hebben vermoedelijk de auto van de steiger ge duwd, waarna het voertuig door de harde wind is weggedreven. foto Wim van Vossen Het zal u, goede lezer, niet zijn ontgaan: de onderne ming die ons in dit gewest van water, gas, licht en nog het een en ander tracht te voorzien, is op zoek naar een andere naam. Delta Nuts heeft afgedaan, want nuts, dat betekent in het Engels zo iets als 'niet goed S7iik'. Zo'n naam, daar sta je mondiaal dus mee voor joker. Eén van onze lezers nu heeft het idee dat ze zich bij Delta dl te sterk op het Engels richten. „Als je ze belt met een sto ringsmelding, doen ze daar net of dat niks bijzonders is", schreef hij ons. Waarschijn lijk denken ze bij zo'n mede deling dat ze bezig zijn er gens iets op te slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29