Israël raakt verder verscheurd Bush in voetsporen Nixon PZC PZC Schroder wordt belaagd door zijn klagende familie Moslimscholen In de rode cijfers Hu Jintao, China's raadsel Machtsvacuüm dreigt door escalatie strijd met Palestijnen 21 februari 1952 donderdag 21 februari 2002 door Ad Bloemendaal Het aantal slachtoffers aan beide kanten in het Israëlisch-Palestijn- se conflict begint dramatische vormen aan te nemen en de aard van de strijd is snel aan het veranderen. Voor Israël komt vooral het hoge aantal bij Pales tijnse acties omgekomen militairen hard aan, omdat het leger sinds het be gin van de nu anderhalf jaar durende Aksa-intifada betrekkelijk weinig slachtoffers te betreuren had. Palestijnse zelfmoordterroristen, bijna steeds aanhangers van radicale islami tische organisaties, kozen bij voorkeur 'zachte burger-doelen'. Sinds een paar maanden valt er een duidelijke toena me te constateren van Palestijnse aan vallen op militairen, zowel in als buiten Israël, en op Israëlische kolonisten in de bezette gebieden. Steeds vaker valt daarbij de naam van de Aksa-brigade, een van de aan Jasser Arafats Fatah- beweging gelieerde milities. Soms voert de brigade aanvallen uit in sa menwerking met de islamitische Ha rnas. Het lijkt dat het Palestijnse Be stuur actieve of passieve medewerking verleent aan de uitvoering van dit soort operaties, als een legitieme vorm van verzet tegen de militaire bezetting en de nederzettingenbouw. Escalatie Die politiek zal onvermijdelijk leiden tot verdere escalatie. Het de laatste we ken in zijn trots gekrenkte Israëlische leger zal koste wat kost militaire suc cessen willen laten zien. En de opkomst van een beweging van extremistische Israëlische kolonisten die 'het recht in eigen hand neemt' op de Westoever en in Gaza, is alleen nog maar een kwestie van tijd. De politieke reacties na de Palestijnse aanval van dinsdagavond lieten zich gemakkelijk raden. De extreem-recht se partijen in Sharons regering dron gen voor de zoveelste maal aan op 'het ontmantelen van het Palestijns Be stuur' In de praktijk zou dat betekenen dat het leger het Palestijnse autonome gebied moet herbezetten en, lastiger nog, bezet moet houden. Zelfs Sharon moet daar niets van hebben. ,,Wat wil len jullie? Moeten we het leger opnieuw Gaza insturen?", vroeg hij onlangs on geduldig aan aanhangers van oud-pre mier Benjamin Netanyahu, die pogin gen doet het leiderschap van de Likud in een rechts omgaande beweging over te nemen. Yossi Sarid, leider van de liberale op positiepartij Meretz, zei dinsdagavond in een televisie-interview dat nieuwe militaire vergeldingsacties weinig uit zullen halen. Hij merkte op dat het Pa lestijns Bestuur al lang niet meer kan optreden tegen het geweld, als het dat zou willen, omdat het de middelen niet meer heeft. Leiderschap Over één ding lijken de oppositie en de rechtse partijen het eens, namelijk het totaal ontbreken van leiderschap. Nie mand weet wat Sharon wil en steeds meer Israëliërs beginnen te vermoeden dat de premier daar ook zelf geen flauw idee van heeft. Het vacuüm dat is ontstaan, wordt ge vuld door allerlei particuliere initiatie ven en plannen. De vredesbeweging steekt voorzichtig de kop op, reservis ten beginnen te protesteren, een orga nisatie van voormalige topofficieren stelt een gedeeltelijke ontruiming van de bezette gebieden voor, extreem rechtse groepen dringen steeds openlij - ker en massaler aan op het verwijderen van de Palestijnen uit 'het Land Israël.' Bijna al die ideeën en plannen zijn op de een of andere manier terug te vinden binnen de centrum-rechtse regerings coalitie, wat een coherent beleid extra moeilijk maakt. Al maanden geleden heeft Sharon aangekondigd dat de mi nisterraad een groot strategiedebat zou houden, maar telkens weer is dat uitgesteld. De premier is bang, en te recht, dat zo'n discussie zal uitlopen op een enorm gekrakeel en het vertrek van de Arbeiderspartij De Amerikanen staan nog altijd niet te trappelen om een nieuwe poging te wa gen in het Israëlisch-Palestijnse con flict te bemiddelen. Het wachten is kennelijk op het moment waarop Sha ron bereid is openlijk toe te geven dat zijn politiek van militaire wraakne ming er niet toe zal leiden dat de Pales tijnen met de witte vlag gaan zwaaien. Ondertussen zou de internationale ge meenschap er goed aan doen zich te onthouden van het formuleren van Na jaren aarzelen lijkt de Nederlandse overheid nu toch voluit de confrontatie aan te gaan met radicale elementen in het islamitische onder wijs. De Binnenlandse Veiligheidsdienst wordt perma nent op de moslimscholen gezet. De Onderwijsinspec tie zal zich meer met ze gaan bezighouden. Dat is naar Nederlandse begrippen harde actie - na een dunne aanleiding. Want na de eerste alarmerende be richten, begin deze week, over besmet lesmateriaal en verdachte financiering, blijkt het mee te vallen. De BVD bevestigt weliswaar dat fundamentalisten in Ne derland lesgeven en dat buitenlandse radicale moslim organisaties banden hebben met Nederlandse scholen, maar waarschuwt voor overschatting van hun invloed. Op 11 september 2001 is zo ellendig duidelijk geworden waartoe het kweken van haat kan leiden, dat het vreemd is dat de schijnwerpers hier niet eerder van alle kanten op de moslimscholen zijn gericht. Anders dan streng-christelijke volksdelen kunnen de moslimgroe peringen hun onderwijs niet koppelen aan een traditie van trouw aan de democratische rechtsorde. Hopenlijkis dit een kwestie van tijd. Ondertussen moe ten de scholen de extra aandacht maar voor lief nemen. De Israëlische premier Sharon, hier gisteren gefotografeerd in het parlement, wordt links en rechts ingehaald met initiatieven om de problemen met de Palestijnen op de lossen. foto Nir Elias/RTR nieuwe voorstellen en zich te concen treren op het Mitchell-plan, het enige dat door alle betrokken partijen is aan vaard. Een hechte coalitie van de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap, Rusland en - heel belangrijk - Egypte en Jordanië, moet Sharon ertoe kunnen bewegen zijn onrealistische voorwaar de van zeven dagen volmaakte rust op te geven. Het Mitchell-plan bevat alle elementen - inclusief een afkoelingspe riode - die kunnen leiden tot een her vatting van vredesonderhandelingen. Het enige dat ontbreekt, is de vaste wil van Israël en de Palestijnen er werk van te maken. GPD Een vervelende boodschap op een goed moment. Zo kan de kritische kiezer de waarschuwing be kijken van het Centraal Planbureau, dat Neder land volgend jaar in de rode cijfers komt. Onder de kille becijferingen van het CPB beeft menige financiële on- derbouwing van verkiezingprogramma's. Veel partijen zijn ervan uitgegaan dat na het huidige economische dipje weer betere tijden zullen aanbre ken, met de bijbehorende meevallers. Het CPB voorziet nu inderdaad een licht herstel van de economie. Volgens de rekenmeesters gaat dit echter gepaard met krapte in de staatskas, niet met de overvloed die de laatste jaren gebruikelijk was. Dit perspectief dwingt de politieke partijen hun keuzen aan te scherpen. Met de verkiezingen in aantocht is dat een goede zaak. Sinds de bekendmaking van de cijfers wijzen in Den Haag de beschuldigingende vingers in alle richtingeh. De CPB-cijfers worden relativeerd of aangezet om het eigen gelijk te halen. Pleidooien om het met de over heidsfinanciën maar even niet zo nauw te nemen, zullen niet lang op zich laten wachten. Met de omstandigheden die het CPB schetst in het voor uitzicht, is het echter zaak de discussie om te buigen van de omvang van het beleid naar de richting ervan en de effectiviteit. Juist partijen die erin slagen ook binnen minder riante financiële kaders een duidelijke en begaanbare weg uit te stippelen, verdienen een plaats in de politieke arena. door Wierd Puk Terwijl hij dagelijks nieuwe onheilstijdingen over Duits- lands haperende economie moet verwerken, keert ook zijn eigen familie zich tegen Gerhard Schroder. De Duitse bonds kanselier werd deze week on aangenaam verrast door zijn halfzuster Ilse Brücke (48). De alleenstaande moeder beklaag de zich over een nieuwe wet op grond waarvan zij en andere al leenstaande ouders jaarlijks honderden euro's aan belasting vrijstellingen mislopen. Toen een verontwaardigd tele foontje naar haar broer in het Berlijnse Kanzleramt niets op leverde, sloot Brücke zich aan bij een protest van de 'Vereni ging van Alleenstaande Moe ders en Vaders'. Die organisatie vecht de wet aan bij het Consti tutionele Hof in Karlsruhe. Daar werd de klacht maandag gedeponeerd. Onrechtvaardig „Ik wil Gerd niet beschadigen en ik vind ook niet alles wat hij doet slecht", zei Brücke, die twee zoons heeft van 5 en 15 jaar. Maar ik ben ook een al leenstaande moeder en dit be sluit heeft voor mij gevolgen die ik onrechtvaardig vind." De lerares uit Paderbom had overigens grote moeite om Gerd aan de lijn te krijgen. Toen Ilse de kanselier eindelijk te pakken kreeg, reageerde hij nors. ,Houd jij je erbuiten, ik ben hier de politicus", zou Schroder, vol gens het weekblad Der Spiegel, zijn halfzus hebben toege snauwd. Eind van het liedje was dat Schroder ophing met de woorden: ,,Je doet maar. Mij maakt het niet uit." Leeuw Gerhard Schroder en zijn arme, maar kleurrijke familie zijn een regelmatig terugkerend onder werp in de Duitse media. Schro der, een oorlogswees die op groeide in zeer kommervolle omstandigheden, wist tot nog toe zijn eenvoudige afkomst po litiek uit te buiten. Zijn moeder Erika, die veertig jaar lang werkte als schoon maakster, is voor hem de on verzettelijke 'Leeuw' aan wie hij zijn doorzettingsvermogen heeft te danken. „Wacht maar, leeuw. Ooit haal ik je af in een Mercedes", beloofde de jonge Gerd zijn moeder toen hij Erika aantrof, huilend vanwege de geldzorgen. Die anekdote ver zekerde Schroder van de sym pathie van veel kiezers. Maar de familieleden zijn de laatste tijd in de contramine. Behalve Ilse, beklaagt ook de werkloze nicht Inge Siegel zich over de sociaal-economische politiek van 'der Gerd'. Inge (58) werd pas vorig jaar 'ontdekt', in de voormalige DDR, samen met nog twee nichten, van wie er één voor de Stasi, Honeckers veilig heidsdienst, bleek te hebben ge werkt. Verrukt Destijds was Inge, die bij haar eerste ontmoeting met Schroder door fotografen en tv-camera's werd besprongen, nog blijmoe dig van aard en verrukt over haar teruggevonden neef. Te genwoordig legt de 'Ost-Cousi- ne' uit de arme deelstaat Thü- ringen aan journalisten uit dat het kapitalistische systeem toch erg onrechtvaardig is. Kijk maar naar de botte wijze waar op zijzelf werd ontslagen. Zij raakte haar baan kwijt, beweert Inge, omdat 'ze de ouderen eruit wilden werken'. Halfbroer Lothar Vosseler is een geval apart. De shaggies roken de, magere en veelvuldig werk loze Lothar is een heuse media- verschijning, die door regionale autoriteiten in landen als Tur kije voor officiële bezoeken wordt uitgenodigd. Vosseler raakte vorig jaar z'n baantje kwijt, net op het moment dat zijn broer de kanselier had ge klaagd dat werklozen 'geen recht op luiheid hebben', Vosseler, die ondermeer als stratenmaker werkte, houdt het nergens lang uit. Sinds kort is Lothar gids op Mallorca. Hij schijft een column voor de po pulaire Express van Keulen. Daarin stelt hij het wel en wee van de familie Schroder aan de orde. „Terwijl ik met griep in bed lig, trekken zich donkere wolken samen boven het hoofd van mijn broer", schreef Vosseler vorige week apocalyptisch, duidend op de dalende populariteit van Schröders rood-groene rege ring. Hij bekritiseert zijn zuster Ilse en haar klacht. „Juist in deze tij den moeten we als gezin Gerd steunen." GPD door Gert-Jan Broere Het was een van die spaarza me momenten, waarbij in ieder geval de illusie werd ge wekt dat de loop der geschiede nis beslissend werd beïnvloed. Op 21 februari 1972 schudde Ri chard Nixon als eerste Ameri kaanse president sinds de stich ting van de communistische Volksrepubliek in 1949, de Chi nese leider Mao Zedong de hand. De ontmoeting in het Chinese regeringscentrum Zhongnan- hai leverde een historische plaat op, met Mao en Nixon geflan keerd door de werkelijke weg bereiders van de top, premier Zhou Enlai en nationaal veilig heidsadviseur Henri Kissinger, in Mao's studeerkamer in Pe king. Wanneer George W. Bush van daag voor een bezoek van dertig uur in Peking aankomt, treedt hij letterlijk in de voetsporen van Nixon. Hij is de fakkeldra ger van de historische door braak, die China en Amerika dichter bij elkaar bracht. Het is de geest van het op 27 februari 1972 getekende Shanghai-com- muniqué, die alle presidenten na Nixon levend hebben gehou den. Een protocol dat inhield dat beide landen, ondanks de ideologische verschillen, zwichtten voor het besef dat ze elkaar harder nodig hadden dan ze lange tijd wilden toegeven. Dat besef werd Nixon in 1972 vooral opgedrongen door de dreiging van de Sovjet-Unie. Voor Bush kwam die notie voor al na 11 september. Daarvoor zag hij Peking als een 'strategi sche concurrent' in plaats van een 'partner', zoals zijn voor ganger Clinton China om schreef. In de 'oorlog tegen de terreur' had Bush meer aan een partner dan een concurrent. „Evenals alle presidenten voor hem is Bush uiteindelijk tot de conclusie gekomen dat het beter is om met China de samenwer king dan de confrontatie te zoe ken", aldus de vooraanstaande Amerikaanse sinoloog David Shambaugh. Plaats Toch heeft Bush zijn best ge daan om China duidelijk zijn plaats te wijzen in het bonte ge nootschap van 'vrienden van Amerika'. Dat hij Peking pre cies dertig jaar na Nixon aan doet, is louter toeval en niet be wust gepland. Over de volgorde van zijn Oost- Aziëtrip is wel nagedacht. Door eerst naar Japan en Zuid-Korea te reizen en daar ook aanzienlijk langer te blijven, laat Bush zien wie Amerika 's werkelijke vrien den zijn. Bovendien is er geen sprake van een topgesprek, maar is het alleen een een werk bezoek en heeft Bush gepro beerd - zonder succes overigens - niet in het Diaoyutai staats- gasthuis te hoeven logeren, maar gewoon in een vijf sterren hotel. Bush is ook zeker van plan ge voelige onderwerpen, zoals de mensenrechten en vrijheid van geloof, in zijn gesprekken met president Jiang Zemin aan te roeren. En hij zal, tot groot ver- door Joe McDonald Hu Jintao is de gedoodverf de opvolger van de Chi nese president Jiang Zemin. Hij kan vijftien jaar aan het roer komen te staan in China, terwijl de Volksrepubliek worstelt met economische hervormingen en de druk voor politieke veranderingen. Iedereen is zeer benieuwd naar zijn opvattingen en denkbeelden, maar op het we reldtoneel is de Chinese vice- president de grote onbekende. Zonder het met zoveel woor den te zeggen, presenteert China Hu als de opvolger van president Jiang. In brede kring" wordt ervan uitgegaan dat Jiang (75) volgend jaar afstand zal doen van het pre sidentsambt. De officiële le vensloop van Hu is welbe kend: technische hogeschool, partijsecretaris in Tibet, als dertiger jongste lid van de hoogste partijkringen. Maar zijn ideeën over waar het met China heen moet houdt Hu (59) nadrukkelijk voor zich zelf. Hu heeft nog nooit een inter view gegeven aan buitenland se media, noch van gedachten gewisseld met een Ameri kaanse diplomaat. Of de Ame rikaanse president George Bush hem in Peking te spre ken zal krijgen is nog vol strekt onduidelijk. „Hu wordt in een cocon gehouden", zegt Richard Baum, als specialist over de Chinese politiek ver bonden aan de Universiteit van Californië. Hu maakte zijn debuut op het wereldto neel in oktober met een be zoek aan Europa. De leiders van Rusland, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Duitsland en Spanje stonden te popelen om hem uit te horen. Maar Hu liet zich niet uit zijn tent lokken. Hu heeft zijn opkomst voor namelijk te danken aan het feit dat hij heeft vermeden zich te binden aan één bepaal de factie binnen de partij. Dat maakt hem een man van zijn tijd: omzichtig en gericht op consensus in een partij die haar revolutionaire elan heeft afgeschud. „Hij is waarschijnlijk geen drieste politieke hervormer, maar China staat voor enkele grote kwesties, en grote crises zullen grote hervormingen verlangen", aldus Baum. AP Klompenindustrie De klompenindustrie in Zee land is in grote moeilijkheden. Van de 102 bedrijven die er tot enige jaren geleden nog waren, zijn er nog maar 53 over. De overgebleven bedrijven be staan meestal nog slechts in ingekrompen vorm. De oorza ken hiervoor zijn onder meer dalende afzet, de zware belas tingdruk en de stijging van de lonen en sociale lasten. Restauratie Het gemeentehuis in Zonne- maire behoeft een restauratie, maar de gemeente heeft geen geld. Nu zijn twee schenkin gen binnengekomen van 400 en ruim 250 gulden. Deze schenkingen zijn voldoende om de gang van het gebouw te laten opknappen. Skelet In Retranchement werd giste ren door de rijkspolitie op het strand nabij de Zwingeul een menselijk skelet ontdekt. Het schijnt afkomstig te zijn van een drenkeling die ongeveer zes jaar geleden is aange spoeld en vermoedelijk onder het zand is geraakt. Het skelet werd begraven op de algemene begraafplaats. Kleine meisjes Vrijdag 22 februari hoopt de kleine-meis j es veren iging Wees een Zegen in de bewaar school te Stavenisse haar vier jarig bestaan te herdenken. In een fabriek in Peking worden overuren gemaakt om de Amerikaanse vlaggen af te leveren voor de versiering van de Chinese hoofdstad tijdens het bezoek van Bush. foto RTR driet van Peking, zijn steun uit spreken voor Taiwan. Maar dat alles zal hij op zo'n manier doen dat hij zijn gastheer niet te veel voor het hoofd stoot. Want even als Nixon begin jaren zeventig, beseft Bush dat het beter is om China aan je zijde dan tegenover je te hebben. GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst- 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10,30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal 52,-- per jaar- 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: zaterdag-1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaaischappiien van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde i. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrilteliik melden bij: PZC. afdeling :e, Postbus 18,4380MVlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2