EPZ wil praten met Greenpeace Onafhankelijkheid omroep in gevaar E-mailrecord vanuit tunnel gelukt Schoonmaken waterbodems vergt extra investeringen POSO ontwikkelt plan voor ouderentelevisie in Zeeland Partijvoorzitter PvdA toert door Zeeland 19 Delta Carribean koopt molenpark Afspraak toezicht schoolzwemmen Staatssecretaris naar Zeeland Geldgebrek voor natuurherstel Milieuorganisatie twijfelt over accepteren uitnodiging kerncentrale GroenLinks uit kritiek op imagocampagne WILLEMSTAD - Delta Caribbean, een dochterbedrijf van Delta Nutsbedrijven, neemt een windmolenpark op Curacao over van het eilandelijke energiebedrijf Aqualectra. Delta Nutsbedrijven bezit op Curacao al een windmolenpark. Het windmolenpark dat door Delta Caribbean wordt overgeno men, Tera Köra, telt twaalf molens van 250 kilowatt. Het to tale maximale vermogen bedraagt derhalve drie megawatt. Het andere park, Playa Canoa, is drie keer zo groot. De achttien molens van 500 kilowatt leveren in totaal een vermogen van negen megawatt. Playa Canoa werd in maart vorig jaar geopend en wordt eveneens beheerd door Delta Caribbean. De stroom die daar wordt opgewekt, wordt afge nomen door Aqualectra. Het Cura^aose energiebedrijf heeft besloten tot eenzelfde constructie met het park Tera Köra, dat in 1993 is geopend. De overdracht vindt plaats op 1 april. De exploitatie komt voor vijf jaar in handen van Delta Carib bean. MIDDELBURG - Basisscholen willen het schoolzwemmen beter geregeld zien. Men wil vooral duidelijkheid over de waag wie er verantwoordelijk is wanneer er iets mis gaat: de begeleidende leerkrachten of het zwembadpersoneel. De Zeeuwse onderwijsraad (POR) afdeling basis- en speciaal on derwijs besloot gisteren om de kwestie aanhangig te maken bij de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Van de gemeenten wordt een regeling verwacht die uitsluitsel geeft over de waag wie wanneer voor wat verantwoordelijk is. De kwestie houdt leerkrachten al geruime tijd bezig. Dit als gevolg van ernstige ongevallen die in den lande plaatsvonden tijdens het schoolzwemmen. Zwembadbeheerders (veelal gemeenten) en scholen hebben al wel overleg gevoerd over de zaak. Maar dat heeft nog niet geleid tot de vaststelling van algemeen gelden de regelingen. DEN HAAG - Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Wa terstaat brengt woensdag een werkbezoek aan Zeeland. Zij laat zich informeren over de aanleg van een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam, dat ervoor moet zorgen dat de waterkwa liteit van het Veerse Meer verbetert door meer zout en schoon Oosterscheldewater in het Veerse Meer te brengen. De staats secretaris lost ook een toezegging in die zij enkele weken deed op de eerste kustconferentie in Scheveningen. De gemeente Oostburg presenteerde daar haar visie op de ontwikkeling van de West-Zeeuws-Vlaamse kust. De Vries was enthousiast over dat plan en beloofde het gebied zelf in ogenschouw te ko men nemen. Dat doet zij dus volgende week woensdag. KRUININGEN - De overheid biedt te weinig geld voor aan koop van landbouwgronden langs de Westerschelde, die no dig zijn voor natuurcompensatie. ,,Ik verbaas me nog steeds over de bedragen die hiervoor betaald worden. Met zeven tot acht gulden per vierkante meter kom je er niet", zei burge meester A. Verbree van Reimerswaal gisteren in een vergade ring van de Taakgroep Westerschelde te Kruiningen. Het natuurherstel is nodig om de schade door de tweede ver dieping van de Westerschelde te compenseren. De binnen- dijkse projecten worden uitgevoerd door de Dienst Landelijk Gebied, die ook de grondtransacties verzorgt. Volgens Ver bree schieten de compensatiewerken door de lage grondprij zen te weinig op. Voorzitter L. Poppe-de Looff van de Taakgroep was het vol mondig met hem eens. Ze noemde als voorbeeld het natuur- herstelplan bij Rammekens, dat langdurig in het slop zit door problemen met de grondaankoop. donderdag 21 februari 2002 door Maurits Sep BORSSELE - De directie van de kerncentrale Borssele zoekt toenadering tot Greenpeace. Zij wil niet de milieuorganisatie praten over de toekomst van de energievoorziening in Neder- land. Greenpeace twijfelt over het accepteren van de invitatie. „Wij zijn het principieel met el- I kaar oneens over kernenergie. i Dan kom je nooit nader tot el kaar", voorspelt Femke Bartels. j Bartels herinnert aan een ge sprek dat beide vorig jaar nog 1 hadden ten kantore van Green peace in Amsterdam. Dat vond plaats op uitnodiging van demi- lieuoiganisatie. ,,De conclusie was dat we het fundamenteel oneens zijn." Maar sindsdien is er veel ge- beurd, zegt Alex van Schaik van EPZ. Hij wijst met name op een rapport dat stelt dat onder grondse opslag van kernafval mogelijk is. Bovendien blijkt steeds duidelijker dat fossiele brandstoffen opraken en de overgang naar duurzame ener gie nog tientallen jaren zal du- I ren. EPZ benadert nu diverse in- stanties die zich bezighouden met de energievoorziening. De gesprekken gaan over de rol die kernenergie kan spelen tot Ne- derland is overgeschakeld op duurzaam opgewekte energie. Volgens de Borsselse stroom- producent is kernenergie 'niet heilig maar wel een optie'. Eigenbelang Het eigenbelang van EPZ bij de 1 gesprekken is onmiskenbaar: de I landelijke politiek wil de kern centrale eind 2003 sluiten, per soneel en bedrijfsleiding vech- i ten voor voortzetting van de nucleaire stroomproductie. Daarover dient momenteel een zaak bij de rechtbank in Den Bosch. De uitspraak wordt pas na de I Kamerverkiezingen verwacht. I Een nieuw politiek besluit zou i wel eens in het voordeel van EPZ kunnen uitvallenzeker als andere maatschappelijke be langhebbenden zich voor kern energie uitspreken. ..Natuurlijk hebben we er per soonlijk belang bij", erkent Van Schaik. „Maar het is meer dan een truc om de rechtszaak te be- invloeden, wat overigens niet zou lukken. Als de rechter in ons voordeel beslist, willen we ook echt maatschappelijk .draag vlakhebben om door te gaan." Greenpeace wijst een gesprek met EPZ niet op voorhand af, maar heeft er anderzijds weinig fiducie in dat het tot iets zal lei den. Bartels: „Misschien gaan we wel, maar beide doelen zul len niet worden bereikt. EPZ zal niet besluiten de centrale dicht te doen en wij zullen niet in stemmen met openhouden. Alle argumenten zijn over en weer al tig keer uitgewisseld. Ik wil dat best nog een keer doen. Maar het is als een Jehova's getuige die een ongelovige probeert te over tuigen", vindt zij. Dogma's Van Schaik hoopt juist dat beide partijen zich in een nieuwe po ging weten te bevrijden van hun dogma's. „Laten we nu eens mét elkaar praten in plaats van té gen elkaar. Misschien komen we dan wel wat verder. Ik wil nu nog niet zeggen dat het we het toch niet eens worden. Daar zijn wat mij betreft meer gesprek- ken voor nodig." Bartels is overigens geïrriteerd over het persbericht dat EPZ over de uitnodiging heeft uitge geven. Zij leidt daaruit af dat het de kerncentrale vooral te doen is om de publiciteit en niet om een serieus inhoudelijk ge sprek. „Het is een schijnexerci- tie voor de pers. Ze willen laten zien hoe open ze zijn. En tegelij kertijd zetten ze ons in een hoekje. Zij zeggen wel vaker dat wij niet willen luisteren, maar dat is onzin. We zijn het alleen niet eens. Ik vind het vooral een pr-stunt in plaats van een op rechte poging." Druk EPZ geeft toe dat zij Green peace onder druk wil zetten. „Zodat ze zich gedwongen voe len te komen praten", verklaart Van Schaik.We merken dat het soms zo moet. We hebben ze twee keer gevraagd maar nog geen antwoord gekregen." Een datum voor het gesprek is er nog niet. Van Schaik: „Zo spoedig mogelijk." Jan van Vliet en Jennie Peeters sturen vanuit de bouwput van de Westerscheldetunnel om 20.02 uur precies 2002 email-berichten. foto Willem Mieras door René Schrier ELLEWOUTSDIJK - Vanuit de bouwput van de Westerschelde tunnel zijn woensdagavond precies om 20.02 uur 2002 e- mail berichten verstuurd. Een ludiek project, met als doel op een uniek moment aandacht te vragen voor de Westerschelde tunnel en de provincie Zeeland. Dat moment was de datum van gisteren 20-02-2002 en daaraan gekoppeld het tijdstip 20.02 uur. Op dat moment zijn de ge tallen wederkerig. Gewapend met een laptop computer daalde kort voor acht uur een select gezelschap af in de bouwput. Initiatiefnemer Jan van Vliet en Jennie Peeters hadden zich voor de gelegen heid in een Zuid-Bevelands boerenkostuum gehuld. De lap top en een gsm zoigden er voor dat precies op het goede mo ment het commando gegeven kon worden gegeven om de be richten te verzenden. Nadat ge rechtsdeurwaarder John van Doorn controleerde of alle be- richten wel waren verstuurd werd proces verbaal opge maakt. Met dat proces verbaal en een video-opname als bewijs wordt gepoogd in het Guiness Book of Records te komen. Het idee ontstond op de trouw dag van prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima. Van Vliet en zijn collega's vonden die datum van 2 februari niet zo bi] - zonder. Met de datum van 20 fe bruari was meer te doen, be dachten ze. Vervolgens gingen ze aan de slag om email-adres sen te verzamelen. Dankzij mond op mond reclame kwa men ze aan 600 adressen. Daar na deden ze een beroep op zoek machines die op het internet te vinden zijn. Zo kan het dus ge beuren dat een willekeurige Amerikaan vandaag de inter netpagina www.ewa.nl in zijn postbus gevonden heeft, want dat was de inhoud van de ver zonden belichten. Overigens kreeg niet iedereen op hetzelfde mqment het be richt vanuit de bouwput. Het duurde ongeveer drie kwartier voor alle berichten verzonden waren. Het project is nog niet helemaal klaar. Kinderen die precies op 200220022002 gebo ren zijn en ouders hebben die dat aan de initiatiefnemers la ten weten, kunnen een presentje verwachten. Een keer eerder deed zich een vergelijkbaar mo ment voor. Dat was op 10 janua ri in het jaar 1001 om 10.01 uur. Het volgende moment is op 21 december 2112 om 21.12 uur. MIDDELBURG - De imago campagne die Zeeland gaat voe ren om het beeld van de provin cie te veranderen kost veel geld, terwijl niet te controleren is of het iets oplevert. Die kritiek heeft GroenLinks op de volgen de maand te starten landelijke actie om het beeld dat mensen van Zeeland hebben positief bij te stellen. Aangezet door GroenLinks- fractievoorzitter M. Wiersma, ontbrandde in de Statencom missie economie gistermiddag ineens een felle discussie over de te voeren strategie. Hoewel alle andere partijen instemmen met het voeren van de campagne en de bijbehorende financiële dek king van 850.000 euro, legde Wiersma de stelling op tafel dat de provincie het geld in een 'black-box' gooit. „Er zit geen missie in", baste Wiersma. „.Provinciale staten kunnen niet meten of de cam- i pagne iets oplevert. Meten we hoeveel gezinnen naar Zeeland verhuizen? Je zult toch meetba- re doelen moeten vaststellen om te weten of de campagne effect heeft gehad? Ik wil weten wat de provincie bereikt met 850.000 euro. Het is veel geld en dat ter wijl er geen heldere doelstelling is." Opmerkingen die bij PvdA en VVD in het verkeerde keelgat schoten. „De missie is wel dege lijk duidelijk", snerpte sociaal democraat D. Holtkamp. „Na melijk het naar de provincie trekken van jonge gezinnen." Wiersma: „Kunt u me dan ver tellen wanneer dat doel is ge slaagd?" 'Een oneerlijke vraag', onderbrak WD'er H. van Gees- bergen de Groenlinks-voorman. „We kunnen meten of de bood schap in het land is aangeko men. Of de campagne resultaat i heeft, moeten we afwachten. Gedeputeerde D. Bruinooge: „Er zijn wel degelijk meetbare uitgangspunten, zoals de en quête die door de PZC is gehou den. Maar ook de spanning op de arbeidsmarkt zegt er iets over. We moeten het werkende weg ondervinden. Op een gege ven moment moeten we op een bepaalde manier meten of de in- 1 spanningen enig resultaat heb ben gehad en ook in welke ma te." Hij vertelde de commissie dat gebruik zal worden ge maakt van advertenties in kran ten (lokaal, regionaal en lande lijk), van spotjes op regionale televisiezenders en op de lande lijke radiozenders. Hij bena drukte dat de campagne langer dan een jaar zal moeten duren voordat die effect heeft. De redactionele onafhan kelijkheid van Omroep Zeeland staat onder druk. Nu de regionale omroep met financiële problemen kampt, is het de vraag of provinciale politici nog wel de verleiding kunnen weerstaan zich met de in houd van programma's te bemoeien. De mogelijkhe den daartoe dienen zich in ieder geval aan. door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Tot voor kort was de financiering van Omroep Zeeland in Provinciale Staten een hamerstuk. Het eni ge waarover de Statenleden hoefden na te denken, was of ze ten behoeve van de regionale omroep in Zeeland per huishou den een tientje (en sinds de komst van regionale televisie een tweede tientje) wilden hef fen bovenop de jaarlijkse om roepbijdrage. Gezien het aantal inwoners van Zeeland werd daarmee bij lange na niet het budget gehaald om een regiona le omroep te financieren, dus deed het Rijk een flinke duit in het zakje. Dat is vorig jaar veranderd, om dat de bijdrage voor de regiona le omroep is gefiscaliseerd. Dat wil zeggen: het geld wordt via de belastingen geïnd. Bovendien heeft het Rijk besloten de finan ciering van de regionale omroe pen te decentraliseren. Dus wordt het via de belastingen ge heven omroepgeld in het pro vinciefonds gestort. Via een be paalde verdeelsleutel komt dat bij de afzonderlijke provincies terecht. Probleem is dat die ver deelsleutel niet voorziet in een compensatie van dunbevolkte provincies, zoals het Rijk die wel had geregeld. Omroep Zee- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Provinci aal Overleg Samenwerking Ou deren (POSO) heeft met Scoop plannen ontwikkeld voor een televisieprogramma voor oude ren in Zeeland. De bedoeling is onder de titel Senior TV elke week twintig minuten uit te zenden via Omroep Zeeland. Het POSO heeft een stichting in het leven geroepen om het initi atief te ontwikkelen. Voorzitter C. Elenbaas, tevens bestuurslid van het POSO, bevestigt het plan. „Liever hadden we dit nog niet in de publiciteit gehad, om land gaat er dus in geld op ach teruit en is gedwongen te bezui nigen op de programmering. Maar ook het karakter van de fi nanciering is veranderd. Pro vincies mogen namelijk zelf be slissen waarvoor ze het geld uit het provinciefonds aanwenden. Theoretisch betekent dit dat ze het in iets heel anders kunnen steken (laten we zeggen een tun nel bij Sluiskil) dan in de regio nale omroep. Nou zal het zo'n vaart niet lopen, maar dit ver klaart wel dat beslissingen over de financiering van Omroep Zeeland niet langer hamerstuk ken zijn. Geheel volgens het principe 'Wie betaalt, bepaalt' menen sommige Statenfracties, de SGP voorop, dat ze hun be slissing om de regionale omroep te financieren mogen laten af hangen van een inhoudelijk oordeel over de programmering. dat de onderhandelingen in een cruciale fase zijn aangeland." Vrijdag praat de stichting Seni or TV in oprichting namelijk met de gedeputeerden G. de Kok (PvdA, media en ouderenbeleid) en L. Coppoolse (CDA, sociale vraagstukken) over de moge lijkheid dat de provincie het televisieprogramma gaat subsi diëren. Elenbaas wil het ge- Na lang tegenstribbelen heeft Omroep Zeeland inmiddels toe gestemd in het opstellen van een beleidsplan dat aan Provinciale Staten zal worden voorgelegd. Dat kan nog worden opgevat als een formaliteit, want de provin ciale financiering gebeurt nu eenmaal op basis van beleids- analyse plannen. En ook voor intern ge bruik is het nooit weg om op pa pier te hebben wat je met je or ganisatie precies wil. Bedreigender is het balletje dat gedeputeerde G. de Kok (PvdA, media) vorige week heeft opge gooid in een overleg met direc teur/hoofdredacteur Flip Feij vraagde bedrag niet noemen, maar erkent dat een forse finan ciële injectie nodig is. „Televisie maken is niet goedkoop." Het stichtingsbestuur wil een speciale productiemaatschap pij oprichten om Senior TV te gaan maken. Professionele er varing wordt ingebracht door W. van Baarle uit Ossenisse, die als programmamaker voor Tele- foto Lex de Meester van Omroep Zeeland. Of dieniet eens zou moeten nadenken over de instelling van een program maraad naast het huidige alge meen bestuur? Op die manier zouden beslissingen over bezui nigingen (zaak voor het alge meen bestuur) worden losge koppeld van de wenselijkheid van een bepaalde programme ring (zaak voor de programma raad). Dit voorstel lijkt geboren uit frustratie. Het is geen geheim dat in het provinciehuis het idee bestaat dat Omroep Zeeland de afgelopen maanden bewust po litiek getinte programma's (Zeeuwse Kringen, Deze kant Overkant) heeft wegbezuinigd. De redenering is dat daarmee Provinciale Staten kunnen wor den gedwongen een oplossing aan te reiken voor de financiële problemen. PvdA-Statenlid G. ac heeft gewerkt. Het idee gaat uit van een interactief program ma, met items die door ouderen worden gemaakt en aangekaart Zelf maken Het geheel moet kant en klaar worden aangeleverd bij Omroep Zeeland. „We vinden het be langrijk dit zelf te maken", al dus Elenbaas. Bovendien be- Bosman repte zelfs van 'pure chantage'. Geen collega die hem terugfloot. Bij het idee van een programmaraad wordt verwe zen naar kabelexploitant Zeka- tel die ook met zo'n adviesor gaan werkt. Maar Zekatel is geen journalistieke organisatie waarvan het functioneren staat of valt met een onafhankelijke redactie. Die vergelijking gaat dus niet op. Aandacht Ook op een andere manier spe len de bezuinigingsperikelen bemoeizuchtige politici in de kaart. Organisaties die vrezen dat hun belangen door Omroep Zeeland onvoldoende worden belicht, wenden zich tot het pro vinciebestuur. Zo heeft het Zee land Nazomer Festival zijn zorg uitgesproken dat bezuinigingen bij de regionale omroep tot ge volg kunnen hebben dat de tele visie in september aanzienlijk minder aandacht besteedt aan dit evenement, met alle gevol gen van dien voor de bezoekers aantallen. En het Provinciaal Overleg Samenwerking Oude ren (POSO) heeft de provincie gepolst over de mogelijkheid van subsidie voor Senior TV, een speciaal programma voor ouderen, uit te zenden via Om roep Zeeland. Zou het provinciebestuur aan dergelijke verzoeken toegeven, dan betekent dit dat geld wordt geoormerkt voor een bepaalde programmering van de regiona le omroep. De provincie vraagt, de omroep draait. Het hele idee van een publieke omroep is nu juist dat die met geld van ons al lemaal in staat wordt gesteld, volgens de richtlijnen van de Mediawet maar wel in alle onaf hankelijkheidtot een breed en informatief programma-aan bod te komen. Naarmate geld een grotere rol gaat spelen, blijkt dit principe moeilijker te handhaven. schikt de regionale omroep niet over het benodigde budget. Vol gens Elenbaas bestaat monde linge overeenstemming over de samenwerking. Programmaleider televisie R. Groenewegen bevestigt dat Omroep Zeeland belangstelling heeft, maar eerst de kwaliteit van het programma wil beoor delen voordat tot uitzending wordt besloten. De stichting i.o. is nog bezig met een quick scan om de behoefte aan een televisieprogramma voor ouderen in Zeeland te on derzoeken. Over een dag of tien verwacht Elenbaas daarvan de uitkomsten. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vooral gemeenten hebben een grote achterstand in het schoonmaken van waterbo dems. Zij zullen de komende vijfentwintig jaar drie keer zo veel geld aan baggeren uit moe ten geven om het probleem on der de knie te krijgen, aldus de stuurgroep waterbodems onder leiding van de Brabantse gede puteerde L. Verheijen. Niet alleen gemeenten moeten flink in de buidel tasten om 'het onzichtbare probleem' van de waterbodems op te lossen, ook de rijksoverheid, provincies en waterschappen moeten met vele extra miljoenen euro's over de brug komen. „Anders", ver klaarde Verheijen gisteren bij de presentatie van zijn rapport aan staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat, „loopt het vast. De achterstand is dan niet meer in te halen." Dat de problemen groot zijn, is de stuurgroep waterbodems wel gebleken. De opdracht luidde: Maak een plan voor tien jaar. Dat bleek onmogelijk. Zij is op vijfentwintig jaar gaan zitten, want anders lopen de kosten he lemaal huizenhoog op. Om de huidige achterstand in de sane ring van waterbodems in te ha len, moet het budget al ver hoogd worden van 100 naar 250 miljoen euro per jaar voor alle overheden. Van gemeenten wordt gevraagd jaarlijks 41 in plaats van 13 miljoen euro op tafel te leggen. Volgens Zeeuws gedeputeerde T. Poppelaars, lid van de stuur- door Harmen van der Werf OOSTKAPELLE - PvdA-frac- tievoorzitter Ruud Koole maakt vrijdag en zaterdag een tournee door Zeeland, waarbij hij Vrou wenpolder, Vlissingen, Oostka- pelle, Goes en Middelburg aan doet. Vrijdagavond is hij vanaf acht uur te gast op een verkiezings bijeenkomst van de PvdA-Veere in Oostkapelle, Schoolstraat 2. De tournee begint vrijdagmid dag in Vrouwenpolder, waar groep, zullen ook in Zeeland met name gemeenten 'een in haalslag' moeten maken. Een aantal gemeenten, waaronder Goes, Middelburg en Vlissin gen, is al bezig een eigen plan op te stellen, weet Poppelaars. Het grootste knelpunt in Zee land zit 'm echter in het Kanaal Gent-Terneuzen, waar het bag gerslib vaak vervuild is. Bagge ren is daar niet alleen nodig om het milieu een handje te helpen, maar vooral om de diepgang voor de scheepvaart te kunnen garanderen. Nederland kan mo menteel niet aan de internatio nale verplichting voldoen om het kanaal op diepte te houden door gebrek aan bergingscapa citeit. Het Kanaal Gent-Ter neuzen valt onder Rijkswater staat. Poppelaars prees zich ge lukkig dat Zeeland binnen af zienbare tijd (waarschijnlijk 2004) wél over een groot depot voor de opslag en verwerking van baggerslib kan beschikken, in de Koegorspolder bij Terneu- zen. Het Rijk heeft extra geld (32 miljoen euro) beschikbaar gesteld om in Koegorspolder aan de slag te gaan met de ver werking van het baggerslib, zo dat er uiteindelijk minder per manent opgeslagen hoeft te worden. De besluitvorming over het schoonmaken van wa terbodems verloopt overigens uiterst traag. Eind 1999 nam de Tweede Kamer een motie aan. op basis waarvan oktober 2000 de stuurgroep waterbodems is ingesteld. Die groep heeft ver volgens tot gisteren, bijna an derhalf jaar dus, de tijd geno men om rapport uit te brengen. Koole praat over de afkalving van voorzieningen op het plat teland, zoals banken, en over de oprichting van een brede school in Vrouwenpolder. Hij gaat daarna naar Vlissingen om met directie en medewerkers van Ziekenhuis Walcheren te spre ken over de toekomst van zie kenhuizen. Zaterdag is Koole in Goes (begin gemeenteraads campagne, bezoek aan sport park Het Schenge), in Vlissin gen (vernieuwingswijk Bone- dijkestraat) en in Middelburg (jongerencentrum Midgard).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19