Strengere regels evenementen Speelcontainer nu al een succes 15 Paardenkrachten bij snoeiwerk Zoutelande Middelburgs plan voor verbetering aanbod woningen Goes wil bereden politie in centrum Gemeente Veere scherpt beleid schoonmaken en veiligheid aan rec| blue VANAF MORGEN... VERNIEUWD Kabinet wacht met erkenning Zeeuws Brandje in bus zeeuwse almanak Storing MIDDEN donderdag 21 februari 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - Evenemententer reinen in de gemeente Veere moeten na afloop van de festivi teit beter worden schoonge maakt. De gemeente gaat dit jaar de organisatoren daarop aanspreken. Als er onvoldoende wordt schoongemaakt, brengt de gemeente kosten in rekening. Dat staat in de evaluatienota Evenementen 2001. In het afgelopen jaar zijn klach ten gekomen over de schoon maak na afloop van feesten. De meeste organisatoren schijnen dat niet te doen, concluderen burgemeester' en wethouders. Het levert vooral problemen op als een activiteit op zaterdag plaatsvindt. De afdeling beheer en onderhoud van de gemeente maakt pas op maandag schoon. Dat heeft het gevolg dat het af val zich op zondag meestal ver der verspreidt. Het gemeente bestuur wil daarom betere afspraken maken met de orga nisatoren. Geven ze daar geen gehoor aan, dan volgt een reke ning. Meer aandacht moet er ook ko men voor de veiligheid tijdens evenementen. In 2001 zijn er in Veere 198 evenementen gehou den. De kleine feesten waarvoor geen vergunning nodig is. zijn niet meegeteld. Het aantal eve nementen waarvoor wel een vergunning is gevraagd, ligt bij na dertig procent hoger dan in (Advertentie) betaalbare eigentijdse kindermode ki<Mgsbion VANDAAG GEOPEND Pamplein 18 Middelburg (Advertentie) Kleine Markt 3 Vlissingen Tel. 413166 (Advertentie) Dc Drvkkery In de Ban van de Ring met geschilderde land schappen van Anne Donkersloot, li l mfragmenten, boeken puzzels, spellen en collectables afd. multimedia: u kunt nu al de Xbos reserveren die op 14 maart gelanceerd wordt vandaag 14.00-15.00 uur informatie over de aanschaf van een Nieuwe computer door Colette Glaser vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu met Witlof-crèmesoep en Runderkruidensteak of Indische groentenschotel (vegetarisch) en bosvruchtenkwark voor 11,50 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 23 februari 14.30-16.30 uur Lighthouse Trio jazz uit het blauwe boekje kijk ook op \vvv\v.lu\ste\vinkolvan neclerlarul. n I 2000. De stijging betekent niet dat er meer evenementen heb ben plaatsgevonden. Die fees ten waren voorgaande jaren kleiner van opzet en dus niet vergunningsplichtig. De brandweer vreest dat in sommige situaties de veiligheid in het geding komt doordat soms wegen en doorgaande rou tes voor een festiviteit worden afgesloten. Ook hulpdiensten kunnen er dan niet door. Dit jaar wordt bij het afsluiten van we gen duidelijk gemaakt aan or ganisatoren en mensen die ter plaatse het verkeer regelen, dat hulpdiensten er altijd door moeten kunnen. Bij het opstel len van kramen en podia wordt hier voortaan ook rekening mee gehouden. Bij de afsluiting van wegen wordt voortaan advies gevraagd aan de brandweer. Voor grote evenementen zijn ge bruiksvergunningen verplicht. Die vergunningen worden pas afgegeven als ook cle veiligheid gewaarborgd is. Zoals in voorgaande jaren zijn ook deze keer de vergunningen voor de circussen te laat aange vraagd. Dit heeft voor veel pro blemen gezorgd. Circus Moskou gaf illegaal voorstellingen op het terrein bij het vakantiepark Kustlicht in Zoutelande. Datre- sulteerde zelfs in een kort ge ding bij de rechtbank in Middel burg. De vergunningsaanvraag voor een circus moet minimaal drie weken van tevoren zijn Inspecteurs Tijdens de evenementen hielden politieagenten toezicht. Er wa ren geen inspecteurs van de ge meente aanwezig. Dat bleek achteraf toch nodig te zijn. Er waren veel overtredingen die geluidsoverlast voor omwonen den veroorzaakten. Vooral de eindtijden van muziekevene menten werden niet altijd nage leefd. Hiertegen moet de vol gende keer strafrechtelijk worden opgetreden, vindt het college van B en W. Daarom is het noodzakelijk dat dit jaar in de maanden juli en augustus ook de gemeentelijke inspec teurs worden ingezet. De spreiding van evenementen was in 2001 beter dan het jaar ervoor. Dat komt volgens de evaluatienota door tijdig inge diende aanvragen en een beter overleg tussen de commissies in de verschillende dorpen. Pro- fessionele hulp kan de spreiding van evenementen nog verder verbeteren, Dit jaar wordt ge werkt aan de komst van een soort evenementenbureau dat alle activiteiten op elkaar pro beert af te stemmen zodat groot schalige feesten niet op dezelfde dag of kort achter elkaar plaats vinden. 4' f, V >'0*....Ui.» jf J Sylvia en Bella trekken de gerooide bomen weg en beschadigen daarbij de natuur minder dan machines zouden doen. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - De twee trekpaarden van Wim Duve- kot hebben gisteren in Zoutelande geholpen bij het uitdunnen van de bomen tussen de Bosweg en de D. Koddelaan. Door Sylvia en Bella in te zetten wordt de natuur niet te veel beschadigd. „Als het vriest kunnen machines makkelijk in het ge- DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan het negatieve ad vies van de Taalunie over de er kenning van het Zeeuws als streektaal zonder meer op te volgen. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft dit laten weten in antwoord op vra gen van het D66-Kamerlid J. Hoekema. De Taalunie vindt dat het Zeeuws op basis van het Europees handvest van regio nale talen en talen van minder heden niet in aanmerking komt voor erkenning als streektaal. Volgens de Taalunie moet het Zeeuws aangemerkt worden als dialect in het Nederlandse taal gebied. De erkenning van het Zeeuws op grond van het Euro pees handvest is daarom niet mogelijk, heeft de Taalunie het kabinet geadviseerd. Kamerlid Hoekema stelde naar aanleiding van de discussie die vervolgens ontstond over het Zeeuws schriftelijke vragen aan staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. Hij wilde onder meer weten of De Vides het advies van de Taalunie 'zon der meer' zal opvolgen. De Vides' antwoord is klip en klaar: neen. De beslissing over erken ning van een streektaal is 'ten principale' een Nederlandse staatsrechtelijke aangelegen heid, verklaart De Vries. Of het kabinet tot erkenning van het Zeeuws zal overgaan, houdt De Vides nog in het mid den. Hij wil een besluit onder meer laten afhangen van de re acties uit Zeeland, van de pro vincie en andere instanties, zoals de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die handtekeningen heeft ingeza meld voor erkenning. Wanneer het kabinet een besluit neemt, vermeldt De Vries niet. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Speelcontai- ncr de Babbelaar op het Zand- kreekplein in Middelburg is een groot succes. De container is nog geen maand open, maar nu al hebben 130 kinderen zich in geschreven. Gemiddeld komen er dagelijks dertig kinderen spelen. De Speel container werd gisteren officieel geopend door wethou der J. vanDijk-Sturm. Soms is het zelfs een beetje te druk op het plein, vertelde H. Vergeer van de gemeente. „Af gelopen zaterdag waren er bijna zestig kinderen. Het is wel een groot plein, maar dan is het toch wel vol." Deelname aan het project is gra tis. Kinderen kunnen bij de con tainer een pasje afhalen, waar mee ze speelgoed kunnen lenen. Dat varieert van speelgoedtrek kers en fietsen tot ballen en pop pen. De Babbelaar moet vooral een ontmoetingsplek voor de bewoners van de Stromen wijk worden. Daarom zijn ouders welkom om met hun kinderen mee te komen. Kinderraad De kinderen worden actief be trokken bij het project. Er komt een kinderraad die beslist welk speelgoed er wordt aangeschaft en welke activiteiten er worden gehouden. Wethouder Van Dijk hees de Babbelaarvlag en hield een toe spraak, waarin ze vooral de om- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het woning aanbod in Middelburg voldoet op lange termijn niet meer aan de wensen. Daarom heeft de ge meente een plan gemaakt om de wijken in de stad op te knappen. In naoorlogse wijken als dc Stromenwijk en Dauwendaele worden woningen gesloopt. Om de kwaliteit van wijken te ver hogen, wordt een groot aantal huurwoningen verkocht. De plannen zijn gemaakt op ba sis van afspraken tussen de ge meente, de provincie en het Rijk. „De plannen hebben een voorlopige status", zegt R. van Poppel van de gemeente. „Het Rijk heeft onderzoek gedaan naar zogenaamde woonmilieus en de behoefte naar woningen op de lange termijn. Het blijkt dat vooral de naoorlogse wijken minder populair zijn. We heb ben de hele stad bekeken en een plan gemaakt." De gemeente en Woongoed zijn al begonnen met herstructurering van de Magi- straatwijk. De plannen voor een deel van de Stromenwijk zijn onlangs gepresenteerd. De oplossing voor de wijken ligt, in ambtelijke termen, in 'verdichten' en 'verdunnen'. Bij verdichten wordt een stedelijk milieu gecreëerd door hoger te bouwen in de buurt van voorzie ningen. Verdunnen is het tegen overgestelde: wijken worden ruimer van opzet door wonin gen te slopen. Middengebied Het middengebied van Dau wendaele, tussen de Overloper en de Kruitmolenlaan, moet worden omgevormd tot een buurt met meer ruimte en groen Daarvoor moet een aantal wo ningen worden gesloopt. Overi gens zijn daar nog geen concrete plannen voor omdat het pas na 2005 aan de orde is. In een ander deel van Dauwendaele, tussen de Overloper en de Schroeweg, wordt de komende jaren een groot deel van de huurwoningen verkocht. Voor de Edelstenen- buurt zijn nog geen plannen. Het centrum van de Stromen wijk krijgt een meer stedelijk karakter. Andere delen van de buurt worden juist ruimer van opzet, bijvoorbeeld door de nieuwbouw in de omgeving van de Grevelingenstraat. Het ter rein van Arduin en het gebied tussen de Stromenweg en de Grevelingenstraat komt na 2010 vrij voor woningbouw. Het bedrijventerreintje tussen de Westerscheldestraat en de Nieuwe Vlissingseweg moet op termijn ook wijken voor wonin gen. Door concentratie van middelbare scholen komen ver schillende locaties in de stad vrij. Aan de Nassaulaan is, na dat de school is verplaatst, plek voor een woonzorgcentrum. Aan de Olmenlaan in de Griffi oen worden woningen gebouwd en ook aan de Keetenstraat ko men huizen. In 2010 moet tenminste zestig procent van de woningen een ei gen woning zijn. Door de sloop van huurwoningen, de nieuw bouw van koopwoningen en de verkoop van huurwoningen, wordt dat percentage gehaald, verwacht de gemeente. In totaal moeten tot 2010 ongeveer dui zend huurwoningen zijn ver kocht. (Advertentie) Grand Hotel Ar ion Tel.: 01184.10502 foto Ruben Oreel bied komen", zegt Duvekot. „Dan is de grond hard en meestal bij demonstraties. Zeven jaar geleden heb ik het kan er weinig schade worden aangericht. Met dit weer is hier ook gedaan voor de gemeente." het beter paarden in te zetten. Bovendien is deze locatie De eigenaar van de paarden heeft dinsdag al wat voor- er ook geschikt voor, want er is toch wel wat ruimte werk gedaan. De bomen die weg moesten, zijn gerooid, nodig om met twee paarden in het gebied te komen." er is gesnoeid en alles is bij elkaar gelegd. De paarden Volgens Duvekot wordt in Noord-Brabant vaker ge- trokken gisteren één voor één de stammen uit het gebied bruik gemaakt van trekpaarden bij snoei- en uitdun- naar de weg. Daar werden de stammen door medewer- werkzaamheden. kers van de gemeente Veere in kleinere stukken gezaagd „Hier doe ik het wel eens voor het waterschap. Verder en afgevoerd. foto Ruben Oreel Tientallen kinderen melden zich dagelijks bij de speelcontainer in Middelburg om speelgoed te lenen. door Harold van Ginkel GOES - De gemeente Goes wil dit jaar experimenteren met po litie te paard in de Goese bin nenstad. Daarvoor is de ge meente in overleg met de politic, maar die houdt nog een slag om de arm. Burgemeester D. van der Zaag zei deze week tijdens een scho- lierendebat op het Buys Ballot College dat een dergelijke proef op stapel stond, maar krabbelde gisteren terug. „Dat was iets te voorbarig. Er moeten nog af spraken worden gemaakt met de politie. Begin maart hopen we tot een definitieve uitwer king te komen. Dan is er meer duidelijkheid, maar ik hoop wel dat het doorgaat", relativeerde hij zijn uitspraak. Ook volgens politiewoordvoer der J. Duinkerke is het door gaan van de proef nog niet ze ker: „Het is een gedachtengang. Verder is nog nergens over ge sproken." In de Goese binnenstad hangen sinds vorig jaar maart camera's die het publiek tijdens het weekeinde in de gaten houden. De politie te paard is niet be doeld als aanvulling hierop. „Het valt onder het normale po litietoezicht", vertelt Van der Zaag. De bereden politie is niet nieuw in Zeeland. In Renesse, waar 's zomers veel toeristen komen, wordt daar al enkele jaren mee gewerkt. De resultaten daar zijn positief, mede door het lik-op- stuk beleid. Zomerperiode Voor Goes is de drukke zomer periode de belangrijkste moge lijkheid om het experiment uit te voeren. De Zeeuwse politie is voor de paarden aangewezen op het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD), aangezien zij er zelf geen tot haar beschikking heeft. D. van der Velde, voorman van de Goese horeca, zou politie te paard in de binnenstad een 'ge weldig idee' vinden. „Tenmin ste, als het bovenop de huidige maatregelen komt en niet in de plaats van. Hoe meer blauw op straat, hoe beter. Ik heb er het volste vertrouwen in dat de poli tie de veiligheid kan waarbor gen." De situatie in Renesse wil hij niet vergeleken met die in Goes. „Daar zijn 's zomers zulke mas sa's mensen dat je er met de voetpatrouille moeilijk door heen komt. Dan is het te begrij pen dat je een paard neemt. De situatie in Goes is heel anders", meent Van der Velde. VLISSINGEN - Het motorcom partiment van een passagiers bus van Zeeland Tours in Mid delburg heeft gistermiddag in Vlissingen in brand gestaan. In de bus zaten geen passagiers. De chauffeur ontdekte de brand toen hij over de Keersluisbrug reed. Uit het luik op het gang pad kwam rook en ook aan de buitenkant van de bus zag de chauffeur dat er brand was. Ver derop, in de Nieuwe Vlissingse weg, zette hij de bus aan de kant. De brandweer heeft het vuur ge blust. Volgens de brandweer was er een technische storing tussen de luchtinlaat en de motor. De in laat is gedemonteerd waardoor de bus niet verder kon rijden. Het voertuig is weggesleept. wonenden bedankte.,Het is een heel leuk idee, maar als je hier woont, kan het ook overlast ge ven. Ik weet dat het nog niet door iedereen van harte wordt omarmd. De Babbelaar moet zich bewijzen." De container staat een jaar op proef. Daarna wordt beslist of hij mag blijven staan en of ande re buurten ook een speelcontai ner krijgen. De Magistraatwijk is dan waar schijnlijk als tweede wijk aan de beurt. Het zal u, goede lezer, niet zijn ontgaande onderne ming die ons in dit gewest van water, gas, licht en nog het een en ander tracht te voorzien, is op zoek naar een andere naam. Delta Nuts heeft afgedaan, want nuts, dat betekent in het Engels zo iets als 'niet goed S7iik'. Zo'n naam, daar sta je mondiaal dus mee voor joker. Eén van onze lezers nu heeft hel idee dat ze zich bij Delta dl te sterk op het Engels richten. „Als je ze belt met een sto ringsmelding, doen ze daar net of dat niks bijzonders is", schreef hij ons. Waarschijn lijk denken ze bij zo'n mede deling dat ze bezig zijn er gens iets op te slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15