Drama Timmer en Groenewold Eline Jurg snel op geleende ijzers PZC Vierde gouden plak biatleet Björndalen Zelfmoord Jurering ijsdansen ter discussie gesteld Stunt ijshockeyers Wit-Rusland 14 Anni Friesingers Operation Gold is geslaagd Lichte hersenschudding Breuer Canada treft VS in ijshockeyfinale Tsjech in voetsporen van Mühleg Sporters krijgen nieuw beltegoed Amerikaans succes bij skeleton Opnieuw winst voor Kostelic Paralympics in trek bij publiek medailles OQp donderdag 21 februari 2002 SALT LAKE CITY - De Duitse schaatser Christian Breuer heeft een lichte hersenschudding overgehouden aan zijn val dinsdag op de 1500 meter. Hij moet enige tijd rust nemen. Daardoor is het onzeker of hij in het weekeinde van 9 en 10 maart kan meedoen aan de finale van de wereldbeker in In zeil. Breuer gleed in de Utah Olympic Oval in zijn rit tegen de Japanner Nakajima onderuit na vijfhonderd meter. Hij kwam vrij hard terecht in het randkussen. Uitgebreid onderzoek in het ziekenhuis van Salt Lake City wees uit dat Breuer geen ernstig letsel had. Wel een hersenschudding en licht verrekte nekwervels. SID SALT LAKE CITY - De finale van het olympisch ijshockey- toernooi voor vrouwen is een herhaling van die van Nagano in 1998. De ijshockeysters van de Verenigde Staten versloegen Zweden met 4-0 (2-0 1-0 1-0). Eerder had Canada Finland met 7-3 achter zich gelaten. In Nagano werdhet vier jaar gele den 3-1 voor de Verenigde Staten. AFP DEN HAAG - Het voorbeeld van de Duitse ski langlaufer Jo- hann Mühleg krijgt navolging. Mühleg verruilde na ruzie met I de Duitse bond de Duitse voor de Spaanse nationaliteit. In 1 Salt Lake City won hij twee gouden medailles voor zijn nieu we vaderland. De Tsjechische schansspringer Jaxuslav Saka- la wil nu hetzelfde kunstje uithalen. Hij is de tegenwerking van de Tsjechische bond zat en heeft zijn diensten aangebo den aan Andorra, Hongarije, Liechtenstein en - jawel - Span je. Sakala, 32 jaar oud en wereldkampioen in 1994, werd door de Tsjechen niet meegenomen naar de Olympische Spelen. Hij bereidt zich nu voor op het WK schansspringen. Salaka wil bij de volgende Winterspelen, Turijn 2006, wel van de partij zijn j GPD SALT LAKE CITY - Met een beetje tegenzin is telecombedrijf BEN morrende sporters in Salt Lake City tegemoet gekomen met extra minuten beltegoed. De sponsor van sportkoepel NOCNSF verstrekte alle Nederlandse sporters en hun bege- leiders voor de Olympische Winterspelen een telefoon met een simkaart ter waarde van 50 dollar, goed voor 250 minuten lo kaal bellenDe sporters zijn er inmiddels achter dat het speel- tje ook te gebruiken is voor onder meer internationale contac ten. Sommige kaarten waren dus snel op, maar de sporters hebben nu een extra beltegoed van 25 dollar gekregen. BEN heeft de telefoons op verzoek van NOCNSF verstrekt. Na de aanslagen op 11 september 2001 in Amerika werd in een vei ligheidsadvies aangegeven dat ook de sporters op elk moment bereikbaar moesten zijn. ANP PARK CITY - Jim Shea jr. heeft geen huis, geen baan, geen vrouw en geen geld, maar wel een olympische titel. De 33-ja- rige Amerikaan veroverde gisteren goud in het skeleton, een sport die na 54 jaar zijn rentree maakte in het olympisch pro gramma. Het zilver ging naar Martin Rettl uit Oostenrijk, het brons naar Gregor Stahli uit Zwitserland. Skeleton is rodelen op de buik met het hoofd naar voren. Tinstan Gale maakte er een dubbel Amerikaans succes van door het goud bij de vrou wen op te eisen. Haar landgenote Lea Ann Parsley pakte zil ver. Het brons ging naar de Britse Alex Coomber, een lucht machtofficier die in het begin van haar loopbaan trainde op een dienblad met wieltjes. Skeleton voor vrouwen debuteerde trouwens in Park City als olympische sport. ANP/RTR SNOWBASIN - Janica Kostelic heeft gisteren haar tweede gou den medaille gewonnen bij de Olympische Winterspelen van Salt Lake City. De Sloveense skister, die op de alpine combinatie (goud) en su- per-G (zilver) al had laten zien dat haar knie-ellende helemaal voorbij is, was op de piste van Deer Valley Resort ook de beste op de slalom. De favoriete bleef haar Franse concurrente Laure Pequegnot voor. Het verschil was na twee manches slechts ze venhonderdste. ANP Nederlandse bobsters tevreden met zesde en tiende plaats door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Op geleen de Franse ijzers en vertrouwend op haar stuurmanskunsten piekte Eline Jurg op het juiste moment. Met remster Nannet Kiemel leverde de pilote in de Nederlandse tweemansbob op de Olympische Winterspelen met een zesde plaats haar beste prestatie ooit. Ilse Broeders ein digde op de baan in Salt Lake Dit kan niet, dacht ik toen ik het begin van de race van Marianne Timmer zag. Maar ja, dat dacht ik vier jaar terug in Nagano ook. Toen kon ze blijven doorgaan, was ze schoon in het hoofd en reed ze onbevangen. Nu zat er te veel onrust in de kop en ook Peter Mueller heeft die er niet uit kunnen krijgen. Hoe veel hij ook zijn best zal heb ben gedaan. Dit leek helemaal nergens op. Het was onrealistisch, zelfmoord. Ik kan begrijpen dat sporters alleen voor goud gaan, maar dan moet je er wel enig zicht op hebben. Een sporter mag ook tevreden zijn met een tweede, derde of vierde plaats, als dat de top van de eigen mogelijkheden is. Het gevoel hebben datje er alles aan hebt gedaan is ook mooi. Wat Marianne deed, had veel weg van opgeven. Ze had een voorbeeld moeten nemen aan Jochem Uytde- haage, die wel met enige re serves begon. Ik geloof ook niet dat Marianne in de toe komst nog beter wordt. Ze heeft vier jaar een aureool ge dragen dat ze nooit meer kon waarmaken. Ze is veel te wis pelturig, kijk maar naar alle trainerswisselingen. Van Pfrommer Jiaar Krook, van Krook naar Pfrommer, naar Mueller, naar Van 't Oever, naar Pfrommer, weer naar Van 't Oever en ga zo maar door. Ik geloof niet dat ze door het verlies van haar twee olympische titels de rust vindt om beter te gaan presteren. Op zich is het verhaal van de Nederlandse vrouwen een treurig verhaal. Het zilver van Renate Groenewold op de drie kilometer was tot dusverre het enige succes. Vooraf had ik hooguit drie medailles voorspeld en die zijn nog lang niet gehaald. Die val van Renate ivas een incident. Ze raakte uit balans met haar linkerbeen, kon dat niet herstellen. Dat kan ge beuren. Zij was misschien in staat geweest om het podium te halen. Maar dan moetje ui teraard wel blijven staan. Anni Friesinger had het voor haar gouden race net zo moeilijk als Timmer. Zij zou wel even drie gouden medail les pakken en kon dat tot de 1500 meter niet waarmaken. Er iverd flink aan haar ge twijfeld en dat heeft ze op een prachtige manier rechtgezet. Ze heeft laten zien hoe je met die enorme druk moet om gaan. Na twee ronden was ze snel ler dan Marianne en bewees daarmee dat zo'n snelle ope ning wel kan. Mits je er ook de klasse voor hebt. Die heeft Timmer duidelijk niet, die heeft vier jaar terug uit het niets goud gehaald en moet daar heel blij mee zijn. Ze zal het nooit meer herhalen. Leen Pfrommer City, met remster Jeanette Pen- nings, op de tiende plaats. Voor vertrek naar de Verenigde Staten ontving Harald Czudaj de Franse bobpiloot Bruno Min- geon voor zaken in zijn sport centrum Olympia in Riesa. De Duitser, bondscoach van de Ne derlandse vrouwen, maakte van de gelegenheid gebruik door hem te vragen of het mogelijk zou zijn om Eline Jurg zijn ijzers te lenen in Salt Lake City. Min- geon zou er over nadenken. De Fransman gaf pas afgelopen zondag, twee dagen voor de wedstrijd, uitsluitsel. Het mocht. De eerste trainingsrun van Jurg met de geleende ijzers verliep meteen een stuk sneller. De pilote uit Utrecht besloot met de geleende ijzers de olym pische wedstrijd in te gaan. „Het is wel een beetje een gok geweest." Een setje ijzers kost al gauw 15.000 gulden. Ze zijn er in al lerlei soorten, afhankelijk van het weer- of baantype. Jurg kan het zich niet veroorloven om een hele verzameling aan ijzers er op na te houden. Om die reden deed de noodzaak zich voor om een paar te lenen. Jurg: „Dit is de kracht van Harald. Hij is niet alleen een goede baancoach, maar heeft ook heel veel kennis van materiaal en de goede con tacten. Dat heeft ons zeker ge holpen." Materiaal Op materiaalgebied loopt Ne derland altijd nog achter op de Duitsers en de Amerikanen. Het heeft deels met een gebrek aan bobsleetraditie in Nederland te maken, maar het is vooral een centenkwestie. Jurg: „De slee van de Duitsers is net even iets anders samengesteld." Czudajdie zijn haar op de wed- strijddag oranje had laten ver ven om de spanning te breken, vond dat Jurg en Broeders met een zesde en tiende plaats zeer goed hadden gepresteerd op het onderdeel dat voor in Salt Lake City voor het eerst olympisch is. Hij voorspelt dat met name Jurg de komende j aren nog veel voor uitgang zal boeken. „Het gaat niet alleen om beter materiaal", aldus de olympisch kampioen in de viermansbob in 1994. „Ze moet nog veel meer ervaring opdoen. Hoewel al 28 jaar, is Eline nog jong in de sport. Ze heeft nu bewezen tot de wereldtop te behoren." Jurg stapte in 1996 als remster in de bob van Saskia de Jong. Vanaf 1998 trekt ze zelf in de tweemansbob aan de touwtjes. Eline Jurg en Nannet Kiemel waren dik tevreden met hun zesde plaats. foto Peter Andrews/RTR Jurg, woonachtig in Utrecht, is vast van plan om de komende vier j aar met de bobsport door te gaan. „Ik kan nog veel beter piloten, maar dan wil ik wel dat alle om standigheden goed zijn. Met al leen het topsportinkomen van NOCNSF red ik het niet. Er zijn mensen voor me bezig (het mar ketingbureau GLP Brand- worlds) om de sponsoring voor de komende jaren te regelen." Jurg, die in de eerste run een on nodige stuurfout maakte maar dat in de tweede goed maakte, wil de achterstand op de we reldtop dichten. Of ze dat met remster Nannet Kiemel doet, is nog maar de waag. Vader De baanatlete, beter bekend on der haar meisjesnaam Karen- beid, maakte anderhalf jaar geleden met Jurg de eerste afda ling. Kiemel was via haarvader, die destijds aan Jurg les gaf, in aanraking met de bobsleesport. Vanaf het begin heeft Kiemel gezegd dat haar inspanningen tot die periode beperkt zouden blijven. De ambiance op de bobbaan in Salt Lake City, met het onge bruikelijk hoge aantal van zes tienduizend enthousiaste toe schouwers, maakte echter veel indruk op haar. „Naarmate de Spelen dichterbij kwamen, be gon ik het steeds leuker te vin den. Ik moet er nog een nachtje over slapen", zei Kiemel. Opgelucht Hoewel ze in de tweede run van de negende naar de zevende plaats zakten, waren Broeders en Pennings opgelucht met hun tiende plaats. Op de trainingen gleden ze zo slecht naar beneden dat ze zich zorgen maakten over de mogelijkheid dat ze in het deelnemersveld van vijftien teams laatste zouden worden. Broeders en Pennings, beiden pas 24 jaar, gaan volgend sei zoen allebei verder met bobslee- en, maar mogelijk niet met el kaar. Pennings wil nu zelf wel eens de bobslee besturen. Daar mee zou het derde Nederlandse team, naast dat van Jurg en Broeders, het licht zien. Pen nings: „Ik ga het proberen. Het bobslee voor vrouwen is nog volop in ontwikkeling." GPD van onze sportredactie SOLDIER HOLLOW - Ole Einar Björndalen heeft gisteren zijn vierde olympische goud in Soldier Hollow behaald. De 28- jarige Noor maakte deel uit van de estafetteploeg die de 4 x 7,5 kilometer op de biatlon win nend aflegde. Björndalen was de slotloper na Halvard Hanevold, Frode And- resen en Egil Gjelland. Het zil ver ging naar de Duitse ploeg die op de laatste drie Winterspe len goud won. Björndalen maakte het werk van zijn ploeg genoten bekwaam af. In hevige sneeuwval bouwde het trio een buffer van een minuut voor sprong op voor Björndahlie zo als hij door zijn landgenoten in een referentie aan de succesvol ste skiloper ooit wordt ge noemd. Die voorsprong kwam nooit in gevaar. Met zijn vierde goud kroonde Björndalen zich tot koning van de Winterspelen in Salt Lake. Zijn prestatie is de op een na beste in de historie van de Win terspelen. Alleen de Ameri kaanse schaatser Ex*ic Heiden haalde vijf keer goud op één Winterspelen, in Lake Placid 1980. Hij evenaarde de prestatie van de Russische schaatsster Lydia Skoblikova in Innsbruck 1964.RTR van onze sportredactie SALT LAKE CITY - De ijshoc- keyploeg van Wit-Rusland heeft in Salt Lake City voor een enorme stunt gezorgd. De Wit- Russen wonnen in de kwartfi nale van het veel sterker geachte Zweden (4-3). „We hebben van tevoren over het wonder van de Amerikaanse ijshockeyers in 1980 gesproken en gezegd: dat kunnen we ook", zei de Wit-RussischespelerRus- lan Salei. Vooraf gaf niemand een cent voor het team. In de finalepoule verloren ze alles met dikke cij fers (8-1 tegen Finland, 6-4 te gen Rusland en 8-1 tegen de VS). De bookmakers noteerden de ploeg met 200 tegen 1. Maar voor 7240 toeschouwers in het E Center in Salt Lake vol trok zich een wonder. Via de pe riodestanden 2-1 0-1 2-1 was het Wit-Rusland dat aan het langste eind trok. De ploeg toonde geen ontzag voor de dik betaalde profs uit de Ameri kaanse competitie NHL. De Zweden, olympisch kampi oen van 1994, hadden tot nu toe in de finalepoule alles gewon nen. DPA van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Het juryschandaal bij het kunstrij den suddert door en heeft nu het ijsdansen aangetast. Het Li touwse danspaar Margarita Drobiazko en Povilas Vanagas heeft protest aangetekend tegen de jurybeslissing van de finale dinsdag. Het paar, dat eindigde als vijf de, is ervan overtuigd dat de topdrie vooraf al vaststond. „De grote schaatsfederaties zijn machtig en beïnvloeden de jury. Landen als Rusland en de Ver enigde Staten kunnen er zeker van zijn dat hun atleten boven aan eindigen en niet bang hoe ven te zijn voor de kleintjes", al dus een boze Vanagas. Hij illustreerde zijn klacht met Italië en Canada, de nummers drie en vier, als voorbeeld. De danspax-en van deze landen maakten allebei een val tijdens SALT LAKE CITY - Voor de Pa ralympics zijn tot nu toe circa 100.000 kaarten verkocht. Volgens de organisatie zijn er in totaal235.000 beschikbaarvoor het evenement dat van 7 tot en met 16 maart in Salt Lake City plaatsvindt. Aan de Olympische Spelen voor gehandicapte spor ters doen ongeveer duizend at leten lüt 36 landen mee. DPA hun viije kür, terwijl het Li touwse paar op de been bleef en vrijwel foutloos schaatste. „Het gaat ons echt niet om die bron zen plak, maar het zijn onze laatste Spelen en we willen niet langer zwijgen." Vanagas wees ook op de einduit slag. „De vrije kür verandei'de vrijwel niets aan de tussenstand na de verplichte oefening. De eerste dertien bleven op precies dezelfde plaats. Dat bestaat toch niet." Vanagas kreeg steun uit onver wachte hoek, namelijk van de Russische zilvex-en-medaillewi- naar Ilia Averboech. „De Litou wers hebben absoluut gelijk. Zij hadden de bronzen medaille moeten winnen."RTR/DPA Goud Zilver Brons Noorwegen 10 6 2 Duitsland 9 15 7 Verenigde St. 8 9 8 Rusland 5 5 3 Frankrijk 3 4 2 Italië 3 2 4 Finland 3 2 1 Zwitserland 3 1 3 Nederland 2 3 0 Canada 2 1 4 Kroatië 2 1 0 Australië 2 0 0 Spanje 2 0 0 Oostenrijk 1 4 9 Zuid-Korea 1 1 0 China 1 0 2 Tsjechië 1 0 1 Estland 1 0 1 Zweden 0 1 3 Bulgarije 0 1 2 Japan 0 1 1 Polen 0 1 1 Slovenië 0 0 1 Wit-Rusland 0 0 1 Gr. Brittannië 0 0 1 Anni Friesinger werd olympisch kampioene met een wereldrecord. Renate Groenewold huilt uit na haar valpartij op de 1500 meter. door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Anni Friesingers 'Operation Gold' is geslaagd. De 25-jarige Duitse schaatsster won gisteren, na twee gemiste kansen op de 1000 en 3000 meter, de olympische 1500 meter voor vrouwen in een nieuw wereldrecord: 1.54,02. Sabine Völker won zilver en Jennifer Rodriguez brons. De Nederlandse schaatsvrouwen faalden en huilden vooral op de ijsbaan in Salt Lake City. Renate Groenewold, vorige week goed voor zilver op de 3000 meter, ging in de tweede bocht al onderuit. Ronduit ont luisterend was het optreden van Marianne Timmer, de olym pisch kampioene van 1998. Ton- ny de Jong was de beste Neder landse met een zevende plaats in een persoonlijk record (1.56,02). Na de magie van Nagano, kwam voor Timmer de malaise van Salt Lake City. Op de 1000 me ter van zondag klapte de 27-ja rige diva uit Zuidlaren al ruim voor de finish in elkaai'. Giste ren op de 1500 meter was er sprake van acute ademnood. Timmer reed op de schaatsmijt SALT LAKE 2002 een miserabele slotronde van 34,89 seconden. Timmer: „Ik ben veel te geforceex'd van start gegaan. Ik ging er vol voor, maar ik kreeg elke ronde weer een vette klap. Het was alles of niets. Dit is een drama." Halverwege zat Timmer nog op het wex-eldrecordschema, maar in de tweede helft van de race stierf ze bijna op het ijs. Ze kwam uit op 1 minuut en 59,60 seconden, nog langzamer dan het wereldrecord van Karin Ka- nia in 1986. En twee seconden langzamer dan haar persoonlij ke record van vier jaar terug in Nagano. Geldzorgen De geldzorgen na het faillisse ment van Team Timmer vorig jaar en de zuurstof arme lucht op foto Jerry Lampen/RTR 1400 meter hoogte, grepen haar in Salt Lake City naar de keel. Timmer had heel even de tijd nodig om de zware teleurstel ling te verwerken. Alle zekerhe den, niet te vergeten haar status, vielen even onder haar voeten weg. Na de inspanningen op de 1000 meter had Timmer twee dagen slecht geslapen. „Ik had last van een piepende keel." Timmer, snakkend naar lucht, leeft nog, dat wel, maar niet meer als olympisch kampioen. Ze i'aakte de titel op de 1000 me ter zondag al kwijt aan Chris Witty en die op de 1500 meter aan Fxiesingex'. Huilend zocht ze gisteren meteen na haar rit, on dersteund door haar echtgenote en coach Peter Mueller, de kleedkamer op. Veeltijd om zijn vrouw te ondex-steunen had de Amerikaan niet, want hij moest weer snel op het ijs staan om An- namarie Thomas te coachen. Voor Timmer viel er na het sprookjesjaar 1998 niet veel meer te vieren. Ze wex-d in 1999 wex-eldkampioene op de 1000 meter, maar kwam vooral in het nieuws door drie keer van ploeg en coach te vei'anderen. Hoewel gedreven door haar zucht naar pei'fectie kwamen de mutaties haar prestaties niet ten goede. Het laatste project, het sponsor- loze Team Timmer, liep in sep tember 2001 vast. Hoewel ze on- dex'dak vond bij Spaar Select, het team van Mueller, wordt ze nog altijd achtervolgd door dat financiële echec. Gxuenewold verdween roemloos uit het toer- nooi. De schaatsster uit Dalen start zaterdag niet op de vijf ki lometer. De dag voor de wed strijd van gisteren werd Groe newold ziek. Ze had koox"ts en foto Jerry Lampen/RTR moest ovexgeven. In de race maakte ze een misstap en viel. ,Ik weet niet wat er gebeurdeIk zakte door mijn standbeen en opeens lag ik. Stom, moet ik maar op mijn benen blijven staan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14