Van Hooijdonk neemt voortouw Van Nistelrooij redder in nood Sleutelrol PSV voor Hofland De Mug prikt, maar steekt niet Vriendin doet aangifte tegen Davids Verhitte sfeer in Glasgow aan vooravond Uefa Cup-duel Ajax - PSV op woensdag 6 maart Doelman overlijdt na botsing Bulgaarse clubs op herhaling Van Eek trainer Dordrecht'90 Winst voor badmintonsters Rugblessure velt Den Bakker Sterke winst Groningen donderdag 21 februari 2002 van onze sportredactie AMSTERDAM - De vriendin van Edgar Davids heeft in Am sterdam aangifte gedaan tegen de voetbalinternational we gens zware mishandeling en bedreiging. Dit heeft een woordvoerder van het Open baar Ministerie in Amsterdam gisteren bevestigd. De mishandelingen en bedrei gingen zouden hebben plaats- gevonden tussen medio 1999 en heden. Bij het OM is de aangif te nog niet binnen. Wel begint een onderzoek naar mogelijke strafbare feiten, aldus de woordvoerder. Oud-Ajacied Edgar Davids voetbalt sinds eind 1997 voor het Italiaanse Juventus. Vorig jaar stond hij enkele maanden buitenspel. Bij een controle op 4 maart werd in zijn urine spo ren van nadrolon aangetroffen. De Italiaanse voetbalbond schorste Davids aanvankelijk voor acht maanden, bracht dat aantal terug tot vijf, waarna in hoger beroep de schorsing uit eindelijk uitkwam op vier maanden. Op 17 september 2001 was Davids weer speelge rechtigd. Beroepsgeheim De perswoordvoerder van Ju ventus heeft gisteren niet met Davids gesproken, omdat het een rustdag is en hij zijn tele foon uit heeft staan. De sport arts van de club beroept zich op zijn beroepsgeheim. ,,De arts kan de berichteh bevestigen noch ontkennen", aldus de woordvoerder. Verder wijst hij erop dat het een persoonlijke kwestie betreft en niets met Juventus te maken heeft. De KNVB wil vooralsnog niet rea geren op de aangifte tegen de vice-aanvoerder van het Ne derlands elftal. „Het is een pri- vé-aangelegenheid, en in Ne derland ben je bovendien nog altijd onschuldig tot het tegen deel is bewezen", zegt woord voerder Rob de Leede. De KNVB heeft Davids ook nog niet om opheldering gevraagd. ANP door Marcel van der Kraan GLASGOW - Bert van Marwijk doet de wedstrijdbespreking normaal alleen, maar voor één keer laat hij vandaag Pierre van Hooijdonk ook zijn zegje doen bij de selectie. De Feyenoord- trainer vindt het geen gekke ge dachte de man met al zijn erva ring in het hol van de leeuw in te laten praten op zijn medespe lers. Van Marwijk onthulde dat gis teravond bij de laatste training in het toen nog lege Ibrox Park. Vanavond zitten er 50.000 furi euze Schotten, die hunkeren naar Europees succes en er alles aan zullen doen om Van Hooij donk te laten voelen dat hij in het blauwe-witte stadion van de Rangers niet is gewenst. Maar juist over de topscorer van Feyenoord maakt Van Marwijk zich geen zorgen. „Pierre heeft als enige ervaring met wedstrij den tegen Rangers. Hij houdt zich wel staande. Iiij is heel erg gemotiveerd om hier te voetbal len en heeft geen peptalk van mij nodig. Maar voor de anderen is het allemaal wel nieuw. Het kan geen kwaad dat Pierre, met wie ik weken geleden al over de ze wedstrijd heb gesproken, de jongens vertelt wat hen staat te wachten." Volgens vele Schotten in Glas gow wacht de furie en de hel. De Stad was gisteravond al bevan gen door de Uefa Cup-koorts, niet in het minst door de openlij - ke liefdesverklaring van het Feyenoord-legioen aan de grote rivaal van Rangers. Pierre van Hooijdonks aanwezigheid als oud-spits van Celtic maakt de confrontatie alleen maar pikan ter. Van Marwijk: „In de kranten wordt de boel aardig aangewak kerd. Dat heeft maar een doel: men wil het publiek opnaaien. Het zal door al die omstandig heden een bijzonder duel wor den. Dat heeft PSV hier twee jaar geleden al ervaren. Mark van Bommel, mijn schoonzoon, raakte er niet over uitgespro ken." Toch laat Alex McLeish, de op volger van Dick Advocaat bij Rangers, zich niet verleiden tot overmoed. „De spelers van Fey enoord zijn gewend voor een groot publiek te spelen. In de Kuip zit het bijna altijd vol en ze hebben dit seizoen ook Cham pions League gespeeld. Met on ze fans alleen komen we niet in de volgende ronde. Rangers moet gewoon heel goed voetbal len," zegt McLeish. Dat lukt overigens aardig sinds hij het roer heeft overgenomen. Rangers is onder de Schot al vijftien wedstrijden ongeslagen en won twee weken terug zelfs voor het eerst in zes rechtstreek se confrontaties van Celtic. McLeish vindt het mooi dat zijn ploeg een half Schotse, half Eu ropese stijl heeft. „We hebben grote namen met jongens als Ronald de Boer en Caniggia. Die hebben bij clubs als Ajax, Barcelona en AS Roma gespeeld. Rangers zit Europees gezien niet op hetzelfde niveau, maar nu deze jongens hier zijn realiseren ze zich toch dat dit een gigantische club is. Ze be grijpen ook heel goed wat er hier van ze wordt verlangd. They ha ve to play with a Scottish heart." Pierre van Hooijdonk spreekt zijn ploeggenoten vanavond toe tijdens de wedstrijdbespreking. Over Ronald de Boer is McLeish zo tevreden dat hij tot het laat ste moment wil wachten om te zien of de Nederlander fit is. „Ronald speelt bij mij altijd, hij straalt iets uit op het veld. Dat heb je nodig in wedstrijden als tegen Feyenoord. Ik heb zoveel bewondering voor hem dat ik er alles voor opzij wil zetten om hem tegen Feyenoord te laten spelen." Waarschijnlijk bete foto Robert Vos/ANP kent het dat De Boer vanavond de spuit in zijn voet moet zetten, wil hij opdraven in het beladen duel. GPD ZEIST - De wedstrijd voor de halve finale van het toernooi om de Amstel Cup tussen Ajax en PSV wordt woensdag 6 maart gespeeld. Het duel begint om 20.30 uur in de Arena in Amster dam. Voor de andere wedstrijd in de halve finale, Ajax 2 - FC Utrecht, is nog geen datum vastgesteld. ANP NICOSIA - De Roemeense doelman Cristian Neamtu, die vo rige week na een ogenschijnlijk onschuldige botsing met een medespeler in coma raakte, is overleden, zo is gisteren be kendgemaakt. Het voorval gebeurde tijdens een trainings kamp van de eerste divisieclub Universitatea Craiova op het eiland Cyprus. Na de botsing werd de 21-jarige reservedoel man, die volledig bij bewustzijn was, naar een ziekenhuis ver voerd in de veronderstelling dat hij een gebroken jukbeen had opgelopen. In het ziekenhuis raakte hij in coma, waaruit hij niet meer ontwaakte. Onderzoek wees uit dat Neamtu door de botsing een hersenbloeding had gekregen. SID SOFIA - De Bulgaarse voetbalteams Chemo More Varna en Lokomotiv Plovdiv moeten een wedstrijd overspelen. Hun treffen op 9 februari eindigde in 1-1, maar de scheidsrechter had Cherno More een penalty moeten geven, aldus de Bul gaarse voetbalbond. De scheidsrechter stuurde Ivan Paskov van Lokomotiv Plovdiv van het veld nadat hij een speler van Chemo More Varna in het strafschopgebied onderuit had ge haald. Een penalty bleef echter uit. De wedstrijd wordt 13 maart overgespeeld. Lokomotiv Plovdiv staat vijfde en Cher no More op de dertiende plaats in de Bulgaarse competitie. RTR DORDRECHT - Jos van Eek wordt met ingang van komend seizoen de nieuwe hoofdtrainer van Dordrecht'90. De huidige assistent tekende een contract voor twee jaar. Van Eek volgt Harry van den Ham op, die eerder deze week bekendmaakte de eerstedivisieclub aan het einde van het seizoen te verlaten. Van Eek was drie jaar assistent, een seizoen onder Robert Ver beek en twee onder Van der Ham. Het seizoen daarvoor maak te hij nog deel uit van de selectie van Dordrecht '90. ANP EINDHOVEN - De Nederlandse badmintonsters zijn het toernooi om de Ueber Cup gisteren in Eindhoven met een 5-0- overwinning begonnen op de Bulgaarse ploeg. De Nederland se ploeg strijdt samen met India en Nieuw-Zeeland in groep Z om deelname aan het wereldkampioenschap voor landen teams in China. De Nederlandse mannenploeg begon met een nederlaag. De mannenploeg verloor met 4-1 van Duitsland. De overwinning kwam op naam van Dicky Palyama. ANP HEENVLIET - Maarten den Bakker moet voorlopig rust hou den. De wielrenner van Rabobank ondervond vorige week in de Ronde van Mallorca last van zijn rug. Uit onderzoek in het ziekenhuis van Amersfoort bleek dat een van de tussenwer- vels in de onderrug iets naar buiten is gekomen. „Het is geen hernia, wel lastig", zei Den Bakker gisteren, thuis liggend op de bank. „De enige remedie is rust houden. Het is de bedoeling dat ik vanaf 10 maart weer volop kan trainen." Den Bakker hoopt zijn rentree in het peloton te maken eind maart in de Catalaanse Week. ANP Patrick Kluivert bezorgde zijn ploeg Barcelona gisteravond alsnog een punt in de wedstrijd tegen AS Roma. foto Gustau Nacarino/RTR van onze sportredactie NANTES - Manchester United en Barcelona zijn ook na de der de speeldag van de Champions League leiders in respectieve lijk groep A en groep B. De En gelsen voorkwamen in de bles suretijd bij Nantes de eerste nederlaag in de tweede fase dankzij een door Ruud van Ni stelrooij benutte strafschop. Een doelpunt van Patrick Klui vert bezorgde Barcelona in Nou Camp alsnog een punt tegen AS Roma. Het 1-1-gelijkspel gaf de verhoudingen niet weer. Barce lona domineerde zeker het eer ste halfuur, maar vond een grondig opgebouwde Romeinse muur tegenover zich. Met de Nederlanders De Boer, Cocu en Kluivert in de basis zocht de lei der in groep B continu het doel van Antonioli, maar tot daad werkelijk doelgevaar leidde het overwicht niet. De frustratie daarover uitte zich in een gele kaart voor Rivaldo, die onbe heerst inging op de Franse ver dediger Candela. Roma-coach Capello had voor af al duidelijk gemaakt dat zijn ploeg voor een punt naar Nou Camp was gekomen. Toch kreeg zijn ploeg na rust meer greep op de wedstrijd. Rexach reageerde door Overmars in het veld te brengen voor Saviola. De Ne derlander was nog geen dertig seconden in het veld of Roma scoorde al. Uit een vrije trap van Candela schoot Panucci de bal langs Reina. De aanvalspogingen van Bar celona werden wanhopiger. Schoten uit de tweede lijn le verden geen gevaar op, Rival do stuitte in de 70e minuut op Antonioli. Acht minuten voor tijd viel de verdiende gelijkma ker alsnog. Candela verspeel de de bal aan Puyol die met een voorzet Kluivert bereikte. De afwerking, een schot hoog in het doel, was perfect. Het was zijn zesde goal in acht Cham- pions-Leagueduels. Een hart verwarmend slotoffensief le verde verder geen treffers meer op- In het andere duel in groep B bleven Liverpool en Galatasa- ray op Anfield steken op 0-0. Li verpool miste de geblesseerde Dudek in het doel, maar vierde wel de terugkeer van topschut ter Owen. Door de beide gelijke spelen veranderde er niets in de stand. Barcelona leidt met vijf punten uit drie duels, Galatasa- ray en AS Roma hebben ieder drie punten, Liverpool staat voorlopig op twee. Uitbundig In Nantes waren 93 minuten ge speeld en vierde het thuispu bliek al uitbundig feest. Man chester United leek verslagen tot verdediger Yepes zich tot de schlemiel van de avond kroon de. Hij maakte hands in het strafschopgebied, ontving zijn tweede gele kaart en zag vanaf de kant Van Nistelrooij alsnog een punt redden voor zijn ploeg. Manchester United behield de leiding in groep A. Bayern Mün- chen staat in punten gelijk met de ploeg van manager Ferguson De Duitsers bereikten na een slecht duel een 0-0-gelijkspel bij Porto. ANP/RTR GroepA: FC IMantes (Fra) - Manchester United (Eng) 1-1 (1-0). 9. Moldovan 1-0, 90. Van Nistelrooij 1-1 (strafschop). Scheids rechter: Vassaras (Gri). Rode kaart: 90. Yepes (Nantes) 2x geel. Gele kaart: Kea- ne (Manchester United). Boavista (Por) - Bayern München (Dui) 0- 0. Scheidsrechter: Michel (Slw). Gele kaart: Avalos, Paulo Turra (Boavista), Ef- fenberg, Jeremies (Bayern München). Man.United 3 1 2 0 5 5-2 Bayern M 3 1 2 0 5 2-1 Boavista 3 1114 1-3 Nantes 3 0 12 1 1-3 Groep B: FC Barcelona (Spa) - AS Roma (Ita) 1-1 (0- 0). 57. Panucci 0-1, 82. Kluivert 1-1. Scheidsrechter. Veissière (Fra). Gele kaart: Rivaldo (Barcelona), Samuel, Pa nucci (AS Roma). Liverpool (Eng) - Galatasaray (Tur) 0-0. Scheidsrechter: Pereira (Por). Gele kaart: Emre Asik, Fleurquin, Ümit Karan (Gala tasaray). Barcelona 3 1 2 0 5 6-4 Galatasar 3 0 3 0 3 3-3 Roma 3 0 3 0 3 2-2 Liverpool 3 0 2 1 2 1-3 door Mare Molenaars ROTTERDAM - In eigen land geniet Juan Carlos Fer- rero, held van de Davis Cup, een koninklijke behande ling. El Mosquito, de frêle kroonprins van het Spaanse tennis, wordt op handen ge dragen. Een garantie tot suc ces is de status van volksheld echter niet, zo bewees hij in Rotterdam. Ferrero, de nummer drie van de wereld, heeft een missie. De pas 22-jarige Spanjaard wil historie schrijven en de geschiedenis ingaan als een van de allerbeste tennissers ooit. Aan zelfvertrouwen geen gebrek. Het is voor hem ook niet de vraag of hij ooit nummer één van de wereld wordt, het is alleen de vraag wanneer. Voorlopig past de eigenzin nige Ferrero enige beschei denheid. In de eerste ronde van het ABN AMRO-tennis- toemooi werd de als eerste geplaatste op ontluisterende wijze aan de kant gezet door titelverdediger Nicolas Es- cudé. De Mug prikte wel, maar stak niet: 7-5,1-6, 0-6. Om nu te zeggen dat die ne derlaag fikse indruk op hem maakte, dat nu ook weer niet. Ferrero, pluizig baardje, wa zig snorretje, slikte het ver lies gelaten en wist waar schijnlijk bij voorbaat dat hij als gravelspecialist de status van reekshoofd niet waar zou kunnen maken. De Span jaard voelt zich nu eenmaal niet thuis op overdekte ba nen, terwijl Escudg, het in- doorcircuit juist koestert als de ideale biotoop. De wijn kenner mocht vorig jaar al een mooi flesje opentrekken na zijn eindzege in Rotterdam, afgelopen zon dag nog stond hij in eigen land alweer in de finale van Marseille. Die verloor hij trouwens van de Zweed Tho mas Enqvist. Met de overwinning van Es- cudé op Ferrero dreigt Frans de voertaal te worden in Ahoy'. Na de winstpartijen van Santoro en Grosjean, eli mineerde Arnaud Clement gistermiddag ook nog eens het Britse servicekanon Greg Rusedski, 6-3, 7-6 (4). Een andere grootheid die vroeg tijdig het veld moest ruimen (en daar geen halszaak van maakte) was Marat Safin. De als derde geplaatste Rus ver slikte zich in de Tsjech Boh- dan Ulihrach. Een domper voor toernooidi recteur Buitendijk. Ferrero en Safin kosten hem toch al snel een 300.000 euro aan startgeld en dat soort spelers zie je liever niet op een regen achtige woensdagmiddag al richting vliegveld vertrek ken. Zeker niet als op dezelf de dag ook nog de laatste Ne derlander uit het toernooi verdwijnt. Van Lottum Die 'eer' viel te beurt aan John van Lottum. Hij teken de voor het slotakkoord in een treurmars die drie dagen aanhield, maar feitelijk maar één rondje duurde. Van Lottum was er veel aan gelegen zijn verblijf in Ahoy' te verlengen, maar werd door het Zwitserse talent Roger Federer al afgedroogd voor dat hij goed en wel nat was: 3-6, 4-6. Een stunt tegen Federer was Van Lottum waarschijnlijk heel wat waard geweest. De 25-jarige Antwerpenaar trekt als een predikant door tennisland om zijn wedergeboorte als toptennisser te prediken, maar helaas lopen de resul taten nog niet in de pas met zijn eigen evangelie. Van Lottum, die de hulp heeft in geroepen van privé-coach Martin Böhm, heeft na een vrije val op de wereldrang lijst weliswaar behoorlijk wat terrein teruggewonnen (van 300 met stip naar 124), maar van een aansluiting met de wereldtop is nog geen sprake. „Federer was ge woon een niveau te hoog", moest een timide Van Lottum ruiterlijk bekennen. „Ik heb in de hele wedstrijd precies nul kansen gehad en ik kreeg ballen om mijn oren, die ik niet meer verwachtte. Het is duidelijk dat ik meer van dit soort wedstrijden moet spe len. Maar ik heb gevochten voor elk punt en hou hier on danks het verlies toch een goed gevoel aan over. Ik ben duidelijk op de goede weg." Het optreden van Van Lot tum was verdienstelijk en verdiende misschien wel meer. Het optreden van Fer rero en Safin was ver onder de maat, maarzij verdienden wel meer. GPD door Henk van Weert EINDHOVEN - Hoewel nog niet topfit, moet Kevin Hofland vanavond voor PSV aan de bak in de wedstrijd tegen Leeds United. Zowel in verdedigend als aanvallend opzicht is Hof land een sleutelspeler in het elf tal van coach Erik Gerets. Ach terin moet hij onder meer de gevaarlijke Viduka neutralise ren. In balbezit moet hij Dennis Kommedahl op pad sturen. Gerets kan Hofland niet missen in het duel dat op het scherp van de snede uitgevochten zal wor den. De Limburger heeft na de winterstop wegens blessures nog geen hele wedstrijd ge speeld traint nog maar een paar dagen en komt nog conditie te kort. Hij heeft ook geen wed strijdritme, wat Gerets normaal gesproken een bezwaar vindt om iemand in de basis op te ne men. Hofland vormt de uitzon dering op die regel. Gerets: „We hadden lichte twij fels over de inzetbaarheid van Hofland. We hebben met hem gesproken en ons vertrouwen in hem uitgesproken. Ik heb hem DEN BOSCH - In de strijd de verfoeide nacompetitie te ont lopen heeft FC Groningen gis teravond een belangrijke zege geboekt op een van de concur renten, FC Den Bosch: 1-4. „We handhaven ons recht streeks", is de stellige overtui ging van trainer Lodeweges. De verschillen met Den Bosch, Sparta, Roda JC en FC Twente zijn echter klein. AZ heeft zich door een zege bij Sparta (4-0) weer genesteld in de midden moot van de eredivisie. Een positie waar de Alkmaarders gezien hun ambities en spelers materiaal ook minimaal thuis horen Sparta - AZ 0-4 (0-2). 3. Perez 0-1, 15, Huiberts 0-2, 52. Nelisse 0-3, 87. Woliers 0-4. Scheidsrechter: But ting. Aantal toeschouwers: 6000. Gele kaart: Bouchiba (Sparta), Lin- denbergh (AZ). FC Den Bosch - FC Groningen 1-4 (1-2). 6. Robben 0-1, 2. Tuhuteru 0-2, 24. Van Den Eede 1-2 (strafschop), 51. Curovic 1-3, 90. Robben 1-4. Scheidsrechter: Bossen. Aantal toe schouwers: 4896. Gele kaart: Rob ben, Matthijs (FC Groningen). ook laten weten dat ik de volle dige verantwoordelijkheid draag als het fout gaat. Hij is ie mand met een fantastische wed strijdmentaliteit. Medisch ge zien is er geen bezwaar hem te laten spelen. Ik ben ook niet bang voor een terugslag." In Engeland is het gevaar-Rom- medahl inmiddels ook bekend. Hofland is de opbouwer die als geen ander de kunst verstaat om de snelle Deen de bal op maat te geven. „Daarin liggen onze mo gelijkheden", zo blikt Gerets vooruit. Hofland is de eerste om toe te geven dat zijn conditie nog niet op topniveau ligt. „Die condi tionele achterstand werk je niet in een paar dagen weg. Maar ik vind het zeker verantwoord om te spelen. De trainer wil me er graag bij hebben en ik wil graag spelen." Door het vuur Hofland kent Leeds United goed. „Ik weet hoe ze spelen. Vi duka is heel sterk aan de bal en ook redelijk snel. We zullen de aanvoer naar hem toe moeten afsluiten. Voor de rest moeten we ons eigen spel spelen en in de wedstrijd voor elkaar door het vuur gaan. Tegen Leeds moeten we maar eens stunten." Leeds United is een ploeg die bijzonder agressief kan spelen. Met name de middenvelders zijn sterk in duels. PSV zal die duels daarom niet opzoeken, maar de wedstrijd in handen proberen te krijgen door goed positiespel en een snelle balcir culatie. De bal moet zodanig rondgaan dat Leeds weinig kans krijgt om er de beuk in te gooien. PSV zal ruimte probe ren te scheppen om dat spelletje te spelen. Met Gakhokidze en Rommedahl stelt Gerets voet ballers op die de zijkanten op zoeken. Arnold Bruggink krijgt toch de voorkeur boven John de Jong. Bruggink zal pendelen tussen het middenveld en de po sitie naast de enige spits, Jan Vennegoor of Hesselink. Kez- man begint op de bank. Gerets schat Leeds United veel hoger in dan Kaiserslautern, de Duitse ploeg die vorig seizoen het struikelblok was in het Uefa Cuptoernooi. „Leeds is een klasse sterker. Ze hebben een erg compleet elftal, met op iede re positie een goede voetballer. Het is een moeilijk te bespelen tegenstander. Ik ben benieuwd of wij tegen Leeds het lef en het geduld hebben om de bal snel te laten rondgaan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13