Actie tegen diefstal in IT-sector PZC Zeman alom de gebeten hond Wraakzuchtige man richt bloedbad aan Milosevic zet getuige duimschroeven aan Turken verijdelen bomaanslag in Israël Pentagon wil met propaganda-actie buitenland bestoken Uitvinders beschermd Ook matig alcoholgebruik schaadt foetus Yusuf maant moslims Atjeh Weduwe Thaise prins cel in Dodental door Ebola stijgt Hongersnood in zuidelijk Afrika Akkoord over dvd-standaard Vier doden bij heli-ongeval in Alpen Jurylid in proces tegen Pandy weg na tv-interview Al 139 lijken opgegraven bij crematorium VS woensdag 20 februari 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil strikte regels om het 'jatten' van vernieuwende com putertechnologieën te voorko men. De huidige wetgeving in de Europese Unie over het patente ren van informatietechnologie is verouderd en frustreert uit vinders. Zowel softwaregigant Microsoft als 'vrije jongen' Li nux heeft afgelopen maanden grote druk op Brussel uitgeoe fend. Het voorstel dat Commissie naar verwachting vandaag pre senteert. probeert een balans te vinden tussen het koesteren van vernieuwing en het bevorderen van concurrentie. Uitvinders zijn gebaat bij zoveel mogelijk bescherming via patenten, zo dat zij snel en veel winst kunnen KOPENHAGEN - Zelfs een ma tig gebruik van alcoholhouden de dranken verhoogt bij zwan gere vrouwen de kans op een spontane abortus of een dood geboren kind. Dat blijkt uit een Deens onder zoek dat is uitgevoerd op basis van de analyse van 25.000 zwangerschappen van vrouwen die niet drinken en vrouwen die met mate drinken. Bij vrouwen met een redelijk al coholgebruik, van vijf tot negen drankjes per week, is de kans op een spontane abortus 3,5 keer en de kans opeen doodgeboren kind 2,5 keer zo groot als bij zwangere vrouwen die helemaal geen alcohol drinken. AFP maken met hun producten. Te veel bescherming blokkeert echter de vrije concurrentie en daarmee op den duur de verdere ontwikkeling van technologie- en en hun toepassingen. Volgens de verantwoordelijke Commissarissen Bolkestein (In terne Markt) en Liikanen (On dernemingen en Informatie) houdt hun voorstel het juiste midden. Alleen hoogstaande technologische uitvindingen kunnen als het aan Brussel ligt straks beschermd worden door de nieuwe patentregels. Het gaat om technieken die bijvoor beeld de 'snelheid' van een com puter verhogen. Dergelijke uit vindingen zijn alleen voor de echte IT-techneuten zichtbaar en te begrijpen. Softwareprogramma's vallen uitdrukkelijk niet onder de nieuwe patentregels. Op die ma nier komt de Commissie tege moet aan bedrijven als Linux, die zogenaamde 'open' compu terprogramma's ontwerpen die op verschillende systemen te ge bruiken zijn. Microsoft zal het moeten doen met de bestaande regels voor auteursrechten om zijn producten als Windows 2000 en Word te beschermen. De huidige regels in Europa over wat wel en niet patenteer- baar is dateren nog uit het begin van de jaren zeventig. Sinds dien heeft de IT-sector een enor me vlucht genomen en is de om zet in computers en software verveelvoudigd. Probleem is bovendien dat de EU-landen verschillende regels hanteren voor het aanvragen van een patent. Bedrijven zijn daardoor genoodzaakt in ieder land opnieuw hun uitvinding te patenteren, wat extra geld kost. Daai'naast werken de verschil len in nationale regelgeving het ongeoorloofd kopiëren van de technologie in de hand. GPD Een vrouw leidt haar kinderen weg van de school in Freising waar het bloedbad plaatsvond. foto Uwe Lein/AP doorWierd Puk MÜNCHEN - Een zwaarbewapende jonge man heeft gisteren urenlang het stadje Freising bij Miinchen geterroriseerd. Na uit wraakzucht drie mensen te hebben gedood, onder wie zijn vroegere werkgever en de di recteur van zijn voormalige school, sloeg de amokmaker de hand aan zichzelf. De man, wiens identiteit niet bekend werd gemaakt, had volgens de politie een geweld dadig verleden. Hij was in 1998 voor een roofoverval veroordeeld. Gewapend met twee zwaarkaliber geweren, enkele zelfgemaakte staafbommen, een handgranaat en gekleed in een camouflage pak van de Bundeswehr, drong de man om acht uur 's morgens een winkel binnen in het plaatsje Eching, in Oberbayern. Hier schoot hij in koelen bloede de 38-jarige bedrijfslei der en een 40-jarige medewerker dood. Eni ge dagen geleden zou de man door de win keleigenaar zijn ontslagen. De moordenaar reisde vervolgens per taxi naar zijn oude school voor beroepsonder wijs in Freising, ten noorden van München. Hier zocht hij naar een als stx-eng bekend staande lex'aar, met wie de man in het verle den kennelijk problemen had gehad. Toen bleek dat de betreffende docent afwe zig was wegens ziekte, stox-mde de 22-jarige de wex'kkamer van de schooldirecteur bin nen. Hij bi'acht twee staafbommen tot ont ploffing en executeerde het 52-jarige schoolhoofd en vei'wondde diens vrouw ernstig. Ook een andere leraar raakte zwaargewond door een schotwond in de wang. Andere aanwezigen liepen lichtere verwondingen op. In paniek zochten leerlingen een goed heen komen. Sommigen sloten zichzelf op in klaslokalen. Hoewel honderden speciale politiecommando's het schoolterrein afzet ten, wist de dader zich lange tijd schuil te houden. Rond half één 's middags maakte de politie bekend dat in het schoolgebouw een viei-de lichaam was aangeti-offen. De dader had zichzelf opgeblazen. Stoiber De Beierse minister-president, Edmund Stoiber (CSU), sprak zijn leedwezen uit met de families van de slachtoffers. Stoiber gaat er prat op van Beieren een van de veiligste Duitse deelstaten te hebben gemaakt. Com mentatoren poogden na het bloedbad dat beeld te nuancei'en. Zij vroegen zich af hoe de dader aan die zwax-e wapens had kunnen komen. GPD JAKARTA - Het hoofd van de Indonesische strijdkrachten in de opstandige provincie Atjeh heeft gisteren de moslimextre mistische groepering Laskar Jihad gewaarschuwd het ge weld in de regio niet verder aan te wakkeren. ,,Ik wil niet dat de verbeterde veiligheidssituatie in Atjeh wordt verstoord", aldus brigade-generaal Jali Yusuf. Hij zei dat het leger zal optreden tegen groepen die ongeregeldheden veroorzaken. Leden van de Laskar Jihad zijn kortgeleden gearriveerd in Atjeh. De militaire bevelhebber heeft de groepering om een verklaring gevraagd voor haar komst naar de 4,3 miljoen zie len tellende provincie in het noorden Sumatra. AFP/ANP BANGKOK - Chalasai Choopwa, de 29-jarige weduwe van de Thaise prins Thitiphand Yugala is gisteren tot zes jaar cel ver oordeeld, omdat ze in 1995 haar zestigjax-ige echtgenoot heeft vergiftigd. De vrouw wilde er vandoor gaan met haar min naar, een verkoper van kastanjes. De vrouw gaf tij dens de rechtszitting hixilend toe dat ze insek- tenbestrijdingsmiddelen in de koffie van de prins had gedaan. Ze zei dat ze haar man alleen wilde drogeren, zodat ze met haar minnaar kon vluchten. Het was niet haar bedoeling de prins om het leven te brengen, benadx-ukte ze. Acht uur na het drinken van zijn koffie overleed haar echtgenoot. AFP LIBREVILLE - Het dodental door de uitbraak van de Ebola- epidemie in de Centraal-Afrikaanse landen Gabon en Congo is de afgelopen twee maanden opgelopen tot 55. Dat hebben gezondheidsfunctionarissen in deze landen gisteren bekend gemaakt. De ziekte brak in december uit in een beboste regio in het noorden van Gabon en sloeg over naar buurland Congo. Vol gens kranten in Congo en Gabon worden zeker 200 mensen in de gaten gehouden, omdat zij mogelijk met het virus zijn be smet. Ebola wordt overgedragen via lichaamsvloeistofffen. Het vi rus is genoemd naar een rivier in Congo, waar het in 1976 wei'd ontdekt. RTR ROME - Als gevolg van een mislukte oogst dreigen voor mil joenen Afrikanen in het zuidelijk deel van het continent gx-ote voedseltekorten. De Voedsel-en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties heeft dat gisteren in Rome verklaard. Zimbabwe, Malawi en Zambia zijn het zwaarst getroffen. Tal van mensen hebben er hxin bezittingen verkocht om aan eten te komen. Anderen sluiten zich aan in de eindeloze rijen voor de plaatsen waar hulpverleners voedsel uitdelen. Volgens de FAO hebben twee nxiljoen mensen acuut voedselhulp nodig, voordat er in april opnieuw kan worden geoogst. Andere landen die worden bedreigd met hongersnood zijn Mozambique, Swaziland, Lesotho, Namibië en Angola. AP TOKIO - Negen elektronicaconcerns, waaronder Philips, zijn het gisteren eens geworden over een gemeenschappelijke standaard voor de nieuwe generatie optische discs (dvd's) waarmee tv-programma's en video's kunnen worden opgeno men. Het gaat om de opvolger van de huidige dvcl. In het verleden hebben verschillende standaai'ds voor moei lijkheden gezorgd. Zo waren er in de jaren '80 drie mogelijk heden voor video-opnames. Uiteindelijk won het kwalitatief mindere VHS-systeem. ANP doorSimone vari Priel DEN HAAG - Slobodan Milose vic fieeft gisteren de eerste ge tuige in zijn proces voor het Joe- goslavië-tribunaal aan een urenlang kruisverhoor onder worpen. Op soms botte wijze probeerde hij de geloofwaar digheid van de verklaringen van Mahmut Bakalli te ondermij- De rechters grepen bij tijd en wijle in tijdens de verbale krachtmeting, waarbij beiden elkaar beschuldigden van pro paganda. Milosevic voert zelf zijn verde diging. Hoewel hij zijn eigen proces houdt, waarbij demisda den die de Navo volgens hem heeft gepleegd centraal staan, ging hij gedetailleerd in op een aantal verklaringen van Bakal li. Hij zaagde de politicus en 'on afhankelijk intellectueel' door over diens betoog van maandag dat de Albanezen, in Kosovo na 1989 een ondergronds school systeem opzetten vanwege de 'apartheid' die de Serviëx-s je gens de Albanezen instelden. Voor ondex*wijs in eigen taal, cultuur en geschiedenis was geen plaats meer, betoogde Ba kalli. Milosevic bestreed deze visie en zei dat Bakalli eerst eens de definitie van apartheid moet lezen die de VN hanteren. Milosevic ondervroeg Bakalli uitvoerig over zijn eigen the ma's, zoals over het volgens hem voortdux-end geweld tegen Ser- viërs in Kosovo, over de burger slachtoffers die de Navo heeft gemaakt en de 'verdrijving' van Servische burgers. Rechter May riep Milosevic hexdiaaldelijk tot de orde omdat hij verklaringen aflegde in plaats van vragen stelde en spooxde Bakalli aan- bondiger te antwoorden. Niettemin kx-eeg Milosevic be hoorlijk de lengte van de x-ech- ters. GPD van onze redactie buitenland ANKARA - De twee Palestijnen en een Jordaniër die eind vorige week in Turkije werden aange houden, staan mogelijk in con tact met het terreurnetwerk Al- Qaeda eix waren op wreg naar Is raël om er een bomaanslag te plegen. Dat vei'moeden heeft de Turkse politie gisteren geuit. De verdachten werden afgelo pen vrijdag aangehouden in de aan Iran grenzende provincie Van, nadat ze bij een politiecon- trol weigerden te stoppen. Vol gens de politie waren de drie mannen het land illegaal vanuit Iran binnengedrongen. Ze zou den tegenover de politie hebben bekend op weg te zijn geweest naar Istanboel, vanwaar ze via Syrië en Jordanië naar Israël hadden willen dooi'reizen. De arrestanten zouden de opdracht hebben gekregen in dat land een zelfmoordaanslag te plegen op een plek met veel mensen. De drie mannen hebben volgens de politie in Ankara bekend lid te zijn van de gx-oepeiïng Beyyi- at al-Imam, die banden zou on derhouden met het door de be langrijkste terreurverdachte Osama bin Laden geleide ter reurnetwerk. De groep wordt geleid door Abu Musad, die de mannen de opdracht voor de aanslag zou hebben gegeven. AP Advertentie CHAMONIX - Hulpverleners proberen het lichaam te bergen van een van de vier slachtoffers van een helikopterongeluk in de Franse Alpen. Onder de slachtoffers is een 49-jarige Nederlandse vrouw. De helikopter stox-tte aan het begin van de middag op 1600 meter hoogte neer op een skipiste van Flaine, bij Chamonix. De helikopter was eigendom van een particuliere organisatie en had de gewonde Neder landse skister van de piste opgepikt. De helikopter raakte een kabel en stortte neer. Het toestel kwam pal naast een restaurant terecht. foto Jean Pierre Clatot/AFP BRUSSEL - Op de tweede dag van het proces tegen de Hon gaarse dominee Pandy en zijn dochter Agnes voor de recht bank in Brussel is een plaatsver vangend jurylid vervangen om dat zij in een tv-interview haar mening had gegeven over de zaak. Zowel de verdediging als het openbaar ministerie drong daarop aan op wraking, een ver zoek dat het hof gisteren inwil ligde. Maandag, bij het begin van het proces, klaagden de advocaten van Pandy al over de 'overme- diatisering' van de zaak. Door de uitbundige aandacht van de pers zou hun cliënt geen eerlijk proces krijgen. De advocaten eisten stopzetting van het pro ces, maar daar ging het hof niet op in. Andras Pandy wordt ex*van vex-- dacht zes van zijn familieleden te hebben vermoord. Zijn 44-ja- rige dochter Agnes zou in vijf zaken medeplichtig zijn ge weest. De moorden trekken vooral veel mediabelangstelling door de gruwelijke details. Zo zou Pan dy de lijken in stukjes hebben gehakt en de grote delen in vuil niszakken bij een slachthuis hebben gezet. Wat over was loste hij op in een zuurbad. ANP/Belga Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Tsjechische premier Milos Zeman is erin geslaagd zich in één klap on mogelijk te maken binnen de Europese Unie en in de Arabi sche wereld. Zijn opmerkin gen over de Palestijnse leider Yasser Arafat, die hij maandag in de Israëlische krant Ha'ar- etz vergeleek met Adolf Hitler, kunnen zowel volgens Brussel als volgens de Arabische Li ga absoluut niet door de beu- gel. Zemans instemming met het verdrijven van tien miljoen Sudeten-Duiters uit Polen en Tsjecho-Slowakije na de Tweede Wereldoorlog is vooral in Duitsland volstrekt in het verkeerde keelgat geschoten. In de Tsjechische hoofdstad Praag ontkende Zeman giste ren dat hij Arafat had vergele ken met Hitier. Volgens hem was deze indruk ontstaan door een vertaalfout in het in het Engels gevoerde inter view. Zeman nam echter geen af stand van andere zeer omstre den verklax-ingen. Zo had hij maandag na een bezoek aan de Israëlische premier Sharon verklaard dat niemand kan vernachten dat Israël met Arafat gaat onderhandelen, evenmin als de wereldleiders voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog met Hit- Ier hadden moeten onderhan den. De secretaris-generaal van de Arabische Liga noemde de uit latingen gisteren 'onaccepta bel en beledigend voor alle Arabieren'. „Zulke taal ver wachten wij niet van de rege- ringsleider van een toekomsti ge lidstaat. De pogingen van de EU om in het Midden-Oos ten een oplossing te bereiken zijn er absoluut niét mee ge diend", aldus de woordvoer der van Commissaxis Verheu gen (uitbreiding) gisteren in een ongebruikelijk scherpe re actie. Gaza-strook Volgens de sociaal-democrati sche premier Zeman moeten de Palestijnen verdreven wor den uit de Gazastrook en van de Westelijke Jordaanoever, wanneer ze niet akkoord gaan met de Israëlische voorstellen. Zeman trok daarbij een histo rische vergelijking met de Su- deten-Duitsers die voor de Tweede Wereldoorlog in Tsje- choslowakije woonden, en die hij al eerder omschx-eef als 'Hitlex-s vijfde colonne'. Vol gens de Tsjechische premier had die gx-oep voor de oorlog al verdreven moeten worden, op het moment dat duidelijk werd dat Hitlex-s ooxiog wilde. Na de Duitse nederlaag in 1945 wei-den een miljoen etni sche Duitsers gedwongen hun geboortegrond in Tsjechoslo- wakije en Polen te verlaten. Daarbij raakten ze hun land en hun bezittingen kwijt. De kwestie frustreert al jaren de relatie tussen Tsjechië en Duitsland en is door de on verzoenlijke opstelling van premier Zeman op scherp ge zet. De Duitse oppositieleider Stoiber, kandidaat voor het kanselierschap, vindt dat toe treding van Tsjechië tot de Eu- ropese Unie afhankelijk ge maakt moet worden van de manier waarop de zaak van de Sudenten-Duitsers wordt ge regeld. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie werkt aan plannen om buiten landse media te bestoken met propagandamateriaal om de publieke opinie daar te beïn vloeden. Dat meldde The New York Times gisteren op basis van bronnen binnen de top van het Pentagon. Het Amerikaanse leger probeert vaker de publieke opinie in an dere landen te bespelen. In Af ghanistan verspreidde het tij dens de strijd tegen de Taliban pamfletten en zond het radio boodschappen uit. Het onlangs opgerichte Bureau voor Strate gische Invloed moet ervoor zor gen dat dergelijke px-opaganda- activiteiten worden uitgebreid naar Amex-ikaanse bondgeno ten in Europa en het Midden- Oosten. E-mails De plannen variëren van ver spreiding van verkeerde infor matie tot stux-en van e-mails aan buitenlandse nieuwsorganisa ties waarin Amerikaanse stand punten worden gepropageerd. Dergelijke berichten ziülen vol gens de bronnen van The New York Times niet te herleiden zijn tot het Pentagon. Ze zullen af komstig zijn van adressen die eindigen op .com in plaats van .mil. Het propagandabureau werd in het leven geroepen na de aansla gen in de VS op 11 september. Washington was bezorgd dat de internationale steun voor de Amerikaanse strijd tegen het terrorisme taande, vooral in moslimlanden. Het miljoenen- project moet worden gefinan cierd uit het extra budget van 10 miljard dollar dat het Ameri kaanse Congres xn oktober vrij maakte voor de nationale vei ligheid. Verzet De plannen, die nog niet offici eel zijn goedgekeurd door presi dent Bush, stuiten binnen het Pentagon op bezwaren. Sommi ge bestuurders vrezen dat ze de geloofwaardigheid van de in formatievoorziening van het ministerie van Defensie zullen ondermijnen. Ook menen de critici dat veel bondgenoten van de VS waar schijnlijk bezwaar zullen heb ben tegen de verspreiding van Amerikaanse propaganda bin nen hun grenzen. Zij wijzen er voorts op dat het Pentagon en de CLA volgens de wet geen valse infonnatie mogen vei-strekken aan de binnenlandse media. Minister van Defensie Rumsfeld is rxiettemin een warm voor stander van het bui-eau, hoewel hij niet volledig instemt met de plannen die er nu liggen. Hij heeft de advocaat van het Pen tagon, William Haynes, ge vraagd de voorstellen nog eens onder de loep te nemen en indien nodig te herzien. ANP ATLANTA - Op het terrein van het crematorium in het Ameri kaanse Noble zijn inmiddels 139 lijken opgegraven. Nog tientallen stoffelijke resten moeten worden weggehaald. Dat meldden de autox-iteiten van de zuidelijke staat Georgia, aldus de BBC gisteren. De 28-jarige beheerder van cle instelling is voor een tweede maal gearresteerd na aanlei ding van nieuwe aanklachten. Ray Brent Marsh was zondag vrijgelaten na het betalen van 25.000 dollar borg. Het is voor onderzoekers nog onduidelijk waarom Marsh de lichamen niet cremeerde, maar begroef. Tijdens een eerste ver hoor zou hij hebben verklaard dat de verbrandingsoven niet werkte. Kris Perry, chef van Georgia's geneeskundige inspectie, zei te gen de BBC dat mogelijk al vijf tien jaar lang stoffelijke over schotten woi'den gedumpt op het terrein van de Tri-State Cre matory. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5