Omroep Terneuzen begint in april Noord, west, niet zo best PZC Zoetzure komedie in Den Dullaert PZC Dorpsraden gaan met computerprogramma leefbaarheid meten Zaak rond tankstation in Schoondijke roept vooral veel vragen op 17 Lokale radiozender start voorlopig met dagelijkse nieuwsuitzending en muziek Parkeerterrein bank mag groeien Fietsenstalling voor Zuidpolder Man moet schade betalen Vrouw beroofd in Terneuzen Bromfietsers bekeurd Bestelwagen gestolen Passieconcert £^£1Af OMZIZ^C Fred Eaglesmith in Porgy en Bess woensdag 20 februari 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Na vijf jaar krijgt Terneuzen weer een loka le radiozender. Omroep Terneu zen is vanaf maandag 1 april tussen 18.00 en 19.00 uur dage lijks in de lucht met een nieuws uitzending. De omroep zendt uit op de frequentie 107.5 FM. De vrijwilligers en het bestuur stonden te trappelen om deze maand al te beginnen met uit zendingen. De levertijd van ap paratuur verhindert dat. „Het duurt nog even voor we alle be nodigde spullen binnenhebben. Bovendien moeten de program mamakers worden ingewerkt. Weliswaar hebben de vijf vaste vrijwilligers een schat aan erva ring, maar er is technisch veel veranderd de afgelopen jaren. Snelders, directeur van de Stichting Welzijn Terneuzen, is de enige die altijd in de levens kansen van een lokale radiozen der is blijven geloven. De Stich ting Lokale Omroep Terneuzen (Slot) heeft in 3,5 jaar (van juni 1993 tot januari 1997) bewezen dat lokale radio iets toevoegt aan het medialandschap, stelt Snelders. „Het draagvlak van Slot werd steeds groter. Een lo kale zender is een platform voor allerlei organisaties en vereni gingen. Mensen konden echt hun ei kwijt en er zijn nog steeds mensen die terugverlangen naar de lokale zender", weet de stichtingsvoorzitter. Ook de makers van destijds den ken met weemoed terug aan de Slot-jaren. De harde kern heèft zich opnieuw bereid verklaard om nieuwsuitzendingen te ma ken. Zo zullen 'sterverslagge ver' Leen Oele en sportkenner Roel van Antwerpen weer via de ether (en de kabel) te horen zijn. Snelders verwacht dat vanaf half maart af en toe proefuit- zendingen kunnen worden ge maakt. „We weten nog niet pre cies wanneer alles binnen is, vandaar dat we 1 april als offici ële startdatum handhaven. Voor dat tijdstip willen we echter toch een aantal keren écht heb ben geoefend, zodat de kinder ziektes er op tijd uit zijn." Omroep Terneuzen zal 24 uur per dag in de lucht zijn. Op ge zette tijden wordt een selectie uit het nieuwsuurtje opnieuw uitgezonden. De rest van de dag draait een muziekband ('negen duizend populaire middie-of- the-road-nummers, die regel matig worden ververst'). „De computer maakt het mogelijk om nummers van plaatselijke zangers in te voegen of nieuws items vaker of minder vaak te laten horen. Ook informatieve en verstrooiende bijdragen van organisaties en verenigingen zullen in de programmering kunnen worden opgenomen. Afwisseling is gegarandeerd." De studio in het Scheldetheater van Terneuzen wordt de komen de maand ingericht. Er zullen waarschijnlijk in maart al enke le proefuitzendingen vanuit het theater worden gemaakt. Snel ders is uiterst ingenomen met de plek van de nieuwe studio. „We boffen met een sponsor als ex ploitant Lievens. Een betere lo catie als het Scheldetheater kan ik me niet voorstellen. Aan de andere kant zal de radio onge twijfeld ook mensen lokken, die anders niet gauw naar de schouwburg zouden gaan." Regels De nieuwe naam, Omroep Ter neuzen, en de nieuwe bestuurs vorm is nog niet helemaal vol gens notariële regels vastgelegd. Vóór april is ook ad ministratief alles in orde, verze kert Snelders. „We hebben een zendmachtiging van het Com missariaat voor de Media. Het commissariaat zal tevreden zijn over onze nieuwe programma raad met negen deskundigen uit verschillende geledingen. Bo vendien is de meerderheid van de gemeenteraad genegen om ons subsidie te geven." Met 3500 euro voor het dekken van de aanloopkosten en een jaarlijkse bijdrage van 10.000 euro kan Omroep Terneuzen zich overigens geen gekke sprongen veroorloven. Adver tentie-inkomsten moeten de zender meer armslag geven. Na de herindeling zal de gemeente lijke bijdrage wel iets omhoog gaan. Snelders: „We hopen dat het enthousiasme van de vaste ploeg wervend zal werken, zo dat we binnen een paar maan den over een grotere groep vrij willigers beschikken." De acteurs van Transfiguratie studeren het stuk Het Zomerhuis in. foto Wim Kooyman. door Edy de Witte HULST - Onder leiding van re gisseur Wilfried Vlassenrood werken de leden van de Hulster toneelvereniging Camere van Rhetorica de Transfiguratie aan de nieuwe productie Het zomer huis. Deze romantische kome die in twee bedrijven beleeft haar premiere op zaterdag 16 maart in Den Dullaert. Vlassenrood heeft als regisseur jaren zijn sporen verdiend bij de toneelclub Ontspanning door Inspanning (Odi) uit Vogel waarde. Bij De Transfiguratie volgt hij boegbeeld Piet Venver op. „Geen gemakkelijke klus- vindt Vlassenrood. „Met Piet Verwer aan het roer heeft De Transfiguratie de nodige suc cessen geboekt. Hieraan een vervolg geven is geen sinecure. Vooral als je weet dat Het zo merhuis voor alle betrokkenen, en zeker voor de decorploeg, geen gemakkelijk stuk is." Het Zomerhuis, oorspronkelijk geschreven door Neil Simon Proposalswordt gekarakteri seerd als een romantische ko medie, maar deze omschrijving dekt volgens de regisseur zeker niet de gehele lading van het stuk. „Simon staat bekend om zijn zoetzure komedies waarin emotie, humor 'en romantiek vaak worden afgewisseld met harde confrontaties. De toe schouwers krijgen zeer herken bare situaties voorgeschoteld en mede daardoor blijft de produc tie tot het eind toe boeien." Verhaal Het verhaal speelt zich af in het zomerhuis van de New Yorkse familie Hines in de Poco- no Mountains. Huishoudster Clemma Diggins haalt herinne ringen op aan de laatste zomer die de familie daar heeft door gebracht, De grote verrassing op het toneel is dit jaar het de cor. Vlassenrood noemt het een huzarenstukje van de bouw- ploeg. „Het wordt wel vij f meter hoog en zal zeer natuurlijk over komen. Daarnaast moet je ook de prestaties van de spelers ze ker niet uitvlakken. Want wan neer je de emoties zoals Simon ze voor ogen heeft op de planken wil zetten, moet je uit goed ac- teerhout gesneden zijn." Na de premiere volgen op vrij dag 22 en zaterdag 23 maart nog twee voorstellingen in Den Dul laert. De aanvang is telkens 20.00 uur. SINT JANSTEEN - De Rabobank in Sint Jansteen mag het bestaande parkeerterrein bij de bank uitbreiden. Gedepu teerde Staten besloten gisteren de benodige verklaring van geen bezwaar af te geven. GS volgen daarmee de mening van burgemeester en wethouders van Hulst dat de bezwaren te gen de uitbreiding ongegrond zijn. Om de uitbreiding van het parkeerterrein te kunnen realiseren moeten meer dan 160 bo men, voornamelijk dennen en sparren, omgezaagd worden, Daar maakten de buren begin vorig jaar al bezwaar tegen.In hun besluit stellen GS dat ze de ruimtelijke onderbouwing door de gemeente Hulst 'voldoende' vinden en dat er wat hen betreft geen planologische bezwaren zijn. TERNEUZEN - Een overdekte fietsenstalling en 24 'aanleun- hekjes', waarrijwielen tegenaan gezet kunnen worden, heten fietsers welkom bij het Terneuzense winkelcentrum Zuidpol der. De vandalismebestendige stalling geeft fietsers de zeker heid dat hun fiets droog en veilig kan worden geparkeerd. Het overdekte fietsenhok aan de Bellamystraat (aan de linker kant van de AH-ingang) voldoet aan de landelijke FietsPar- Keur-regels. Dat was de eis van het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets aan de Vereniging van Eigenaren van Zuidpolder om mee te betalen aan de aanschafkosten van stalling en hekjes. De fietspar- keervoorzieningen kosten 18.000 euro. De gemeente Terneu zen zorgde voor de verwijdering van de oude fietsenrekken, de plaatsing van de stalling en de aanpassing van de bestra ting. MIDDELBURG - Vernielzucht is een 20-jarige Goesenaar gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter duur komen te staan. Behalve een werkstraf van zestig u ur werd hij verplicht een schadebedrag van 1287 euro aan gedu peerde automobilisten te betalen. De man had op 6 januari dit jaar in Goes na een avondje stappen in een dronken bui de an tennes van negentien auto's vernield. Enkele auto's hadden ook nog deuken opgelopen. TERNEUZEN - Een zeventigjarige vrouw uit Terneuzen is af gelopen maandagmiddag in een supermarkt in de Bellamys traat beroofd van haar portemonnee. De vrouw stond bij de boodschappenband met de portemonnee in haar hand toen een onbekende die in een onbewaakt ogenblik uit haar hand griste. De dader ging er met de buit van enkele tientallen eu ros vandoor. OOSTBURG - Bij een technische verkeerscontrole in Oost burg zijn gisteren tien bromfietsers bekeurd voor het rijden op een opgevoerde brommer. Een andere bromfietser kreeg een bekeuring voor het rijden met een kapot achterlicht. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar getuigen van de diefstal van een bestelwagen met aanhanger bij het winkel- centi'um Dauwendaele in Middelburg op maandagmiddag ï-ond kwart voor twee. De bestuurder van de wagen had de sleutel in het contact laten zitten. Toen hij een paar meter van zijn wagen weg liep, reed een onbekende man ermee weg. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Dorpsraden kri j gen binnenkort een middel in handen om de leefbaarheid in hun dorp, een wijk of een straat te meten. De stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen is door de provinciale welzijns- koepel Scoop benaderd om het project Dorp inZicht in Neder land te introduceren en uit te proberen. Het gaat om een ingenieus com puterprogramma dat dorpsra den de mogelijkheid biedt om dorpsgenoten aan het woord te laten over 'hun zorgen, verzueh- tingen en suggesties'. Het pro gramma is zo opgebouwd dat via vragenlijsten een beeld ge schetst kan woixlen van de knel punten in een buurt of wijk. De gegevens die de enquêtes ople veren, worden na invoering in het programma direct vertaald in een actieplan waarmee de dor-psraden naar gemeente of instellingen kunnen stappen. De meest uiteenlopende thema's REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komen aan bod, zoals wonen, werken, verkeer, veiligheid, voorzieningen, lokaal bestuur en leefklimaat. Het programma wordt al enige jaren toegepast in Meetjesland, maar oorspronkelijk is Dorp in Zicht ontwikkeld door het Countiyside and Community Foundation Cheltenham, onder de naam Village Appraisals. Daar is het project al ruim twin tig jaar actief in meer dan 1500 doipen, in grootte uiteenlopend van 150 tot 30.000 inwoners. Ook in Meetjesland zijn ze erg enthousiast over de mogelijkhe den van dit instrument. Volgens J. Stanneveld van de stichting welzijn in Oostburg kan er op deze manier stelselmatig en pe riodiek worden gekeken naar de leefbaarheid van een keiTi, wijk of straat. Totaalplaatje Stanneveld beseft dat het er niet per se een computerprogramma aan te pas hoeft te komen om vast te stellen dat het postkan toor in een dorp verdwijnt, de kruidenier zijn deuren sluit of het openbaar vervoer amper nog x-ijdt. Ook dat de straatver lichting niet functioneei*t, is niet lastig te constateren. „Het gaat om een totaalplaatje van de leefbaarheid én het programma trekt direct conclusies. Er zit enoime vaart in. Je geeft men sen de mogelijkheid in handen om hun eigen situatie te onder- zoeken en direct het heft in ei gen hand te nemen." Het is de bedoeling dat de stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen de methode een jaar lang uit probeert. De stichting wil dat nadrukkelijk samen met een of meer dorpsraden doen. Stanne veld: „Je bereikt de man in de sti-aat, zonder dat je mensen laat reageren op een panklaar plan." Op 8 maart krijgen belangstel lenden die met het instrument willen gaan weiken, uitleg over Dorp inZicht. Dit gebeurt tij dens een introductiedag in Aal ter door het Vlaams Instituut ter Bevordering en Ondersteuning van de Samenlevingsopbouw in Vlaanderen en Brussel. SAS VAN GENT - Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft zaterdag 9 maart een concert in de Cuy- perskerk, Markt 4, in Sas van Gent. Het concert begint om 20.00 uur. door Evert J. Démoed Het nieuwe Axel dat we aan de noord- en westzijde van de oude stad vinden, heeft een slijkerige periode gekend. Vandaar dat het toen hier niet zo best was. De stad grensde aan de zuidzijde oorspronke lijk aan het water, maar was overigens omgeven door land met slikken en schorren. Voor al aan de westzijde, waar de grond wat lager was en afliep naar het Axelse gat, viel niets te beleven. Veel verbeterde hier na de in poldering van de Buthpolder in 1606 en wat later de Noord polder. De grens tussen beide polders was een onverharde polderweg, die wij nu in verbe terde vorm kennen als de Westsingel en de Buthstraat. De Noordpolder werd in oost- westelijke richting doorsne den door een polderweg, welke na verschillende verbeterin gen en zelfs gebruik als spoor baan, geworden is tot de huidi ge Emmastraat en Singel weg. Het zuidelijke deel van de Noordpolder is de eer te beurt gevallen om als uitbreiding van de oude stad te fungeren. Maar dat is niet zonder slag of stoot gegaan.. Veelvuldig wa ren de water- en stormvloeden, die schade aan het land en de dijken toebrachten. De weini ge mensen die aanvankelijk in deze polder woonden, geraak ten tot grote armoede. De laat ste grote watersnood was die van januari 1808. Alle mannen van de stad werden ingezet om het water te keren en de aange brachte schade te herstellen. Toen na de sloop van de stads wallen in het begin van de ne gentiende eeuw een stadsuit leg mogelijk werd, ontstond hier aan de westzijde de eerste bebouwing. Rond de huidige Koestraat verrezen in de twee de helft van de negentiende eeuw rijtjes arbeiderswonin gen en de boerderij Knorren- burg. Stortplaats Bovendien ontstond in dit slikkerige gebied nog een woonwagenkampje en zelfs een stortplaats voor huisvuil. In de stad trachtte men de zaak netjes te houden, maar je moet je afval toch ergens kwijt. Wel nu, dat was hier in wat later de Hier, in de huidige Koestraat, verrees in de tweede helft van de negentiende eeuw na de sloop van de stadswallen de eerste bebouwing. foto Peter Nicolai Oude Wijk werd genoemd en bekend was als een arme buurt. Een paar straatnamen herinneren ons nog aan die tijd, zoals het Domineestraat je (de dominee had overigens niets met die toestanden te maken, maar passeerde hier op weg naar zijn kerkgebouw in de Kerkdreef) en de Ooster straat. Die laatste naam heeft niets met het oosten te maken, maar is ontleend aan de toen malige burgemeester, mr. F. Ooster (1880-1886). De buurt bewoners hadden echter een betere naam bedacht, name lijk de Slijkdreef. Dat was vanwege de onverharde, slik kerige weg van toen. Mis schien door al die narigheid, zijn de buurtbewoners daar steeds buurtgebonden ge weest. Die vroegere toestanden zijn door de ontwikkeling van deze wijk verdwenen en met name na de oorlog is er plaats geko men voor eigentijdse woning bouw, waarin het beter wonen is dan in de armoedige huisjes van destijds. Zo vinden we thans rond het Kennedyplein onder andere het verzorgings huis De Vurrsche (1965), het Cultureel Centrum De Halle (1968) en het nog geheel nieu we complex (bejaarden-)wo- ningen De Weistede. Verder is alle woningbouw in de Noordpolder tussen de Kerkdreef en de Bijlokestraat in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw gebouwd. Daarna is het gedeelte tussen de Bijlokestraat en cle West singel ontstaan. Behalve wo ningbouw aan de Bijlokes traat vinden we hier ook de in 1933 gebouwde kazerne van de marechaussee, die thans fungeert als politiebureau. De politie is hier voortgekomen uit verschillende vroegere ele menten zoals de reeds in de achttiende eeuw bestaande schutterij en de voor het stads bestuur belangrijke bode-ci pier. Later kwam daar ook de bur gerwacht bij. Samen moesten ze toezien dat de verschillende stedelijke ge- en verboden niet werden overtreden. Daartoe behoorde ook het optreden in geval van opstootjes of bij dreigend oorlogsgevaar. Rusthuis In de nieuwe stadswijk werd omstreeks 1922 aan de huidige Singelweg een rusthuis ge bouwd voor de ouden van da gen van de Nederlands Her vormde Gemeente. Het kreeg de mooie naam Zorgvliet. Dit gebouw is echter weer afge broken na de bouw van De Vurssche en andere bejaarden woningen. Zo gaat dat soms: opgaan, blinken en verzinken. De Noordpolder werd be grensd door de Egelantiers polder aan de Noordzijde, wel ke op zijn beurt weer aan de oostzijde werd begrensd door de vaart richting Magrette. En natuurlijk de langs de vaart aanwezige Vaartweg. Langs die weg ontstonden in de ne gentiende eeuw verschillende eenvoudige woningen, waar van thans op twee na, niets meer is terug te vinden. De zogeheten buurtschap Vaartwijk verdient in feite die naam niet meer, want zowel van de vaart als van de wijk is hoegenaamd niets meer over. De meeste huisjes zijn ge sloopt en van de vaart rest niets anders dan enkele delen die we eerder sloot zouden noemen dan vaart. Wat hier wel is gekomen: bedrijvigheid. Want in de loop van de laatste jaren zijn aan de westzijde van de weg meerdere bedrijven ge sticht. Het zijn meest verbeterde uitvoeringen van voorheen in de stad gevestigde kleinschaliger bedrijven. Maar in Vaartwijk hebben ze de kans gekregen om uit te groeien en van betekenis te worden voor stad en omstre ken. door Peter Janssen SCHOONDIJKE - Het is ondui delijk wie er precies een vinger in de pap heeft bij het tanksta tion aan de Willemsweg 2a in Schoondijke en hoe dik elke vinger precies is. Gisteren werd bij de Raad van State wél duide lijk dat iedereen hetzelfde wil: weer benzine leveren. Als het even kan zonder dat het iets kost. De gemeente Oostburg besloot in 1999 dat het welletjes was met het station. Medio 1997 had het al moeten voldoen aan de scherpere milieuvoorschriften, maar er was helemaal niets ge beurd. Het station werd daarom twee jaar na dato onder be stuursdwang gedeeltelijk bui ten werking gesteld. Daarbij zijn de pompzuilen en de vul- punten van de ondergrondse tanks verzegeld. Er resteerden slechts een klein reisbureau en een winkeltje met weinig klan ten als gevolg van de wegvallen de brandstofverkoop. De verzegelingen leidden tot weinig actie van de zijde van het pompstation. Twee jaar later werd daarom weer bestuurs dwang aangezegd, nu om de on dergrondse tanks te verwijde ren of conform de regelgeving onklaar te maken. De bezwaren daartegen werden ongegrond verklaard, wat leidde tot het be roep bij de Raad van State. Probleem is wie bij het tanksta tion daarvoor verantwoordelijk is. Daarachter gaan twee perso nen en twee rechtspersonen schuil: A. Parsons, G. Hartley, Travelline vof en de vennoot schap naar Engels recht Travel line Ltd. Duidelijk was wel zat ze allevier in Schoondijke zijn gevestigd. De gemeente Oost burg besloot daarom in arren moede om ze allevier aan te pak ken, met de vermelding dat als één van de vier gehoor gaf aan de aanzegging, de anderen daardoor gevrijwaard zouden worden. Gisteren was op de zitting al leen Hartley aanwezig. Zijn raadsvrouw S. Köller hekelde daar de hardvochtigheid van de niet tot compromissen bereid zijnde gemeente Oostburg. Haar cliënt zit door de rigide maatregelen ziek en gedepri meerd thuis en heeft daarom geen geld om de tanks te verwij deren of onklaar te maken, laat staan om het tankstation weer helemaal aan de voorschriften te laten voldoen. Bovendien kan men van hem niets verwachten omdat hij gelieerd is aan Travel line vof, welk bedrijf geen eige naar is van het terrein en de ge bouwen en dus evenmin van de ondergrondse tanks. Dat is na melijk weer Travelline Ltd. Uitspraak over zes weken. TERNEUZEN - De Canadees Fred Eaglesmith geeft zondag middag een concert in de Ter neuzense jazz- en bluesclub Porgy Bess. Eaglesmith benadert op een ei genzinnige manier de country- en folkmuziek. De singer/song writer brengt een honkytonk- repertoire, doorspekt met rock- 'n'-roll en country-invloeden uit de zestiger jaren. Hij wordt bijgestaan door zijn begelei dingsband The Flying Squir rels, bestaande uit Willie P. Ben net, Ralph en Washboard Hank. Het concert begint om 15.00 uur. (Advertentie) BOUWMATERIALEN-PROFCENTER .Industrieterrein, Aziëweg 3, Hulst 0114-312551 Fax 311008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45