Vermeulen zingt zijn verhaal Black Gospel zindert van energie sport Alle populaire zwarte mu ziek komt direct dan wel indirect uit de kerk. Hele gene raties vocalisten, van Ella Fitzgerald tot Denise Jannah, van James Brown tot Lou Rawls zongen ooit in een gos pelkoor dat met lange uithalen de glorie verkondigde van 'The Lord' en Jezus ofwel 'Djie-hie- zasss!' De ver strekkende invloed van de 'negro spiritual' op vooral de popmuziek van de laatste 35 jaar wordt overtuigend aange toond in de Black Gospel Night van een Nederlands tourneegezelschap dat 'Dewi The Spirit of Joy' werd ge doopt. Neem zo'n gospelsong, vijl de scherpe kantjes er van af, zet er een modieuze beat onder en je bent klaar om de toptien te bestormen. Dewi Williams - bekend van vijf MTV-hits met de formatie The Course - staat in deze show aan het hoofd van nóg eens vijf solozangers, een zes- koppig orkestje én het grote Inspirational Community Gos pel Choir. De band is goed ingespeeld, het koor goed ingezongen en de solisten storten een onbekrom pen hoeveelheid energie, inzet en adrenaline over het publiek uit. Zo'n show, dat wordt snel duidelijk, is vooral een kwestie van keihard werken. Een gospelconcert behoort ei genlijk een verpletterende de monstratie te zijn van onge vaarlijk religieus fanatisme. Deze Black Gospel Night is meer een gezellig avondje uit. Het begrip 'gospel' wordt zó breed opgevat, dat ook Drie Kleine Kleutertjes en Yester day de revue passeren. Natuurlijk - Williams doet ver schrikkelijk haar best en de charmante Linda Wagenma kers - inderdaad, 'Miss Saigon' in de gelijknamige musical - kan zingen als een engeltje. Maar pas als Guillaume Noten met zijn zware, autoriteit uit stralende stem begint te zingen en te prediken - dat laatste schijnt hij ook daadwerkelijk in kerken te doen - wordt iets van ware vervoering merkbaar. 'He's got the whole world in his hands' en inderdaad: die jon gen méént het. Jeroen de Valk Black Gospel Night: zaterdag om 20.30 uur Stadsschouwburg Middelburg. Jeans elfde show vandaag en morgen in Bergen op Zoom woensdag 20 februari 2002 Bram Vermeulen: „Iets onbaatzuchtig..." In zijn vorig jaar verschenen roman Enkele reis moeder schrijft Bram Vermeulen op ritmische wijze over een man die veel gelijkenissen vertoont met de zanger. Vermeulens moeder is 96 jaar en woont in Den Haag. „Geluid van de trein. Ijzer op ijzer. Niet denken maar zijn. Een man van mid den vijftig op weg naar zijn moeder, alleen in de coupé. IJzer op ijzer. Alles horen, niet luisteren. Niks denken, niks doen, laat gaan, laat gaan." Het theaterprogramma De Verzameling - morgen avond in Middelburg - is volle dig op het boek gebaseerd. „Een gezongen verhaal", noemt Ver meulen het. „Tenslotte is ieder mens de verzameling van alles wat hij dacht en deed." De man in het boek is journalist. Hij wil een reis uit zijn jeugd herhalen maar het wordt vooral een tocht door zijn eigen denken. Daarbij wil hij de coupé waarin hij zit kost wat kost voor zichzelf hou den. Wie toch binnenkomt wordt verkracht of vermoord. In gedachten. „Voor mij is er geen verschil tussen gedachten en daden. Je draagt voor beide zelf de verantwoordelijkheid." De journalist in het boek voelt zich beter na een bezoek aan zijnmoeder. „Barmhartigheid is een mooie eigenschap", vindt Vermeulen. „Iets doen voor ie mand zonder iets terug te ver wachten. Het mooiste is dat de ander niet merkt dat je helpt. Shireen (zijn echtgenote regis seuse Shireen Strooker) legt ie dere ochtend bij de douche een handdoek voor me klaar en ik ben afgelopen week zo stom ge weest om haar te zeggen dat ik het fijn vind dat ze dat doet. Ik kreeg iedere ochtend een soort knettertje: ha fijn. En nu heb ik het zelf bedorven door het uit te spreken. Geluk is: als je iets on baatzuchtig hebt gedaan. Ie mand die er niet om gevraagd heeft cadeautjes geven. Zelf kook ik graag voor anderen." Een schets in Vermeulens roman heet 'De bezoeker'. Een man met baard ligt op bed en boven hem zweeft zijn evenbeeld. Vermeu len was dertig toen hij voor het eerst een echte spirituele erva ring had. „Freek de Jonge en ik speelden in het oude Luxor in Rotterdam. Ik had het helemaal gehad. Er zat iedere avond zo'n eng mens steeds op dezelfde plek in de zaal. ik werd ziek. Ex treme buikgriep. Ik zag mezelf zweven. Die ander, die op mij leek, kwam dichterbij. Hij zei: leg je handen eens onder de de kens, nu lijkt het net of je dood bent. Ik heb hem weggestuurd. De dokter zei later: ik dacht dat we je kwijt zouden raken. Nu kan ik uittreden naar eigen be hoefte. Het is niet meer ang stig." Spiritualiteit en wetenschap overlappen elkaar, is zijn over tuiging. „Het allerkleinste deel tje dat ooit deel is geweest van foto Henk de Weerd/GPD een geheel, blijft in contact staan met dat geheel. Een uit vloeisel van de kwantumtheo rie. De deeltjes blijven met el kaar communiceren. Op het kleinste niveau bestaat tijd niet. Ik geloof hierdoor heilig in reïn carnatie. Het idee van tijdloos heid." Soepel manoeuvreert Vermeu len twee acupunctuurballetjes met scherpe stekels tussen zijn vingers. „Voel maar, het is lekker en doet een beetje pijn. Dat is goed voor de doorbloeding. Ik speel weer veel gitaar en dan begin ik mijn hand te voelen. Kijk, kijk, het zijn ook magneetjes." Bram Vermeulen: De Verzame ling - morgen om 20 uur in de Stadsschouwburg Middelburg. Dewi The Spirit of Joy Tierelijn theaterpoppenkast vandaag in Renesse 20t/m 26februari WOENSDAG Het ondeugende logeetje Theaterpoppenkast Tierelijn speelt Het ondeugende logeetje. Het kleine clowntje Spokie, dat bij Jan Klaassen en Katrijn lo geert, raakt doorzijn ongehoorzaamheid in grote moeilijkheden. Dit ouderwets poppenkastplezier in een eigentijdse vormgeving is bestemd voor iedereen vanaf 4 jaar. Dorpshuis, Renesse, 15.00 uur SjaakBral Sjaak Bral is een Haagse cabaretier. Hij brengt zijn programma Hurken in de berm. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jeans Jeans presenteert de elfde show. Naast de vertrouwde Jeansleden is er een aantal nieuwe gezich ten, afkomstig uit Elisabeth, Miss Saigon en Boyband. De elfde versie van 'the one and only spectatcular song and dance show with the greatest hits of all times' is een wervelende show met veel kostuumwisselingen. De grootste hits van vier decennia passeren in hoog tempo de revue. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Bram Vermeulen Bram Vermeulen brengt zijn kleinkunstprogramma De Verza meling. Deze bijzondere performer 'dwingt' je te luisteren naar wat hij te vertellen heeft door het publiek van begin tot eind te boeien met zijn mooie teksten. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Bloed Erna Sassen en Bruun Kuijt spelen de voorstelling Bloed. Zij brengen een humoristisch toneelstuk (van de hand van Erna Sassen) over een vrouw die haar huwelijk wil laten slagen zonder zichzelf daarbij geweld aan te doen. Ze probeert erachter te ko men hoe het mogelijk is dat twee mensen, ooit verliefd, eikaars bloed wel kunnen drinken. De voorstelling wordt (niet live) on dersteund door muziek van flamencogitarist Eric Vaarzon Mo rel. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Jeans Jeans presenteert de elfde show. Zie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Rob Urgert Cabaretier Rob Urgert brengt zijn tweede programma Fuik. Fuik is een voorstelling over ij dele hoop en doodlopende wegen, maar ook een stripverhaal over heldendom. De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Ambrozijn De Vlaamse muziekgroep Ambrozijn brengt het programma Mo dern Traditionalisme. Er wordt gebruik gemaakt van authentiek materiaal en midde len, maar de dynamische arrangementen vormen moderne dis sonanten, Ambrozijn blinkt uit in strakke en intens gespeelde Vlaamse, Ierse en zelfs Turkse stukken. Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Kortsluiting Toneelvereniging Esmoreit speelt het blijspel Kortsluiting. Dit toneelstuk van Lode Pools gaat over de liefde en over mense lijke zwakheden en werd geregisseerd door de professionele re gisseur Fred de Winne. Zaal De Kaaie, Philippine, 20.00 uur Anatevka Toneelvereniging De Plattelanders brengt Anatevka als toneel stuk. Het verhaal van de joodse melkboer Tewje wordt geregisseerd door Riny Fenijn en Eric Wijffels. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Hypochonders Theatergroep Oostkapelle speelt voor de laatste keer de voor stelling Hypochonders. Dit toneelstuk van Botho Strauss draait om mensen die zonder lijden niet kunnen leven, die genieten van hun eigen leed, wat leidt tot hun eigen ondergang. Het verhaal speelt zich af in een oude garage aan de Domburgseweg en wordt opgeluisterd door live muziek. De regie was in handen van Jos van den Broeke. Garage Duy velaar, Oostkapelle, 20.30 uur Robbert Jan Proos Robbert Jan Proos treedt jaarlijks op in 's-Heer Hendrikskinde ren. De in Zeeland geboren en getogen cabaretier brengt zijn vierde show, getiteld Danser. De voorstelling gaat over het maken van keuzes en gewoon doen waar je nou net even zin in hebt. Dansen is daarbij letterlijk en figuurlij k vaak een oplossing voor veel las tige momenten. Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.30 uur Reijn en Goed Het cabaretduo Reijn Goed brengt het programma Glad IJs. Reijn (Renate Reijnders) Goed (de Zeeuwse Kim Goedegebure) vormen twee roddeltantes, die het over van alles en nog wat heb ben, behalve over zichzelf. Verdwaald in een wereld zonder standpunten. Het is slapstick en totale chaos. Winnaars van het Leids Cabaret Festival 2000. Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur Southern Metal Fest Drie bands verzorgen een Southern Metal Fest. Abash volgt de doom metal-stijl met een trash metal-invloed. Maggots speelt brutal death/grind met veel varianten en de der de band heet Bloodboil. De Walk-Inn, Vlissingen, 21.00 uur Run Around Run Around is een Brabantse coverband. Deze uit mannen en vrouwen bestaande formatie was al eerder in Bruinisse te besluisteren tijdens de visserij dagen. De Pul, Bruinisse, 21.00 uur Flexability De Piek staat in het teken van Flexability. Er kan deze avond genoten worden van hiphop, scratching en breakdancing. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Ibiza House Party De Ibiza House Party speelt zich af in een tropische sfeer. Medewerking verlenen de dj's Nenes 'El Gringo', Arvie, Juan, DCT en Revolt, terwijl de muziekgenres uiteenlopen van Club Hardhouse, Techhouse Techno, Progressive en hardcore. Discotheek Nighttrain, Middelburg, 23.00 uur ZATERDAG Kwintes Ensembel Het Lighthouse Trio speelt in de Brasserie. Dit trio, bestaande uit Frans Lemaire (piano), Eric Heijnsdijk (contrabas) en Frans van Zundert (drums) speelt jazzstandards. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Arno Huibers Arno Huibers brengt de kindervoorstelling De koning is een clown. Uit een levensgroot ei wordt een clown geboren. In een schilderij van het kasteel ontwaakt een koning. Uit de confrontatie tussen koning en clown ontstaat een heus koningsdrama. De kwade vorst ontdekt de clown in zichzelf. Den Dullaert, Hulst, 14.30 uur foto Fredy Melger Rooyackers, Kamps en Kamps nieuwe voorstelling zaterdag in Vlissingen Hakim Opus One Robin Hood van Algerije Belle en het Beest zondag in Domburg zondag in Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39