Woningen op plek toeristenkerk De genen van Verseput PZC PZC Agrariër vecht strenge milieuvergunning aan Juridisch gevecht over kosten tuin nieuw kerkcentrum Teleurstelling over het 'nieuwe geluid' van lokale partijen 17 Bouw appartementencomplex in Renesse van de baan Moeder beboet voor mishandelen lerares Fietsers bekeurd Man moet schade betalen Steen door ruit beboet Vrouw beroofd in Terneuzen Bestelwagen gestolen Kapelle zoekt kunsttalenten 'EV'EOi OMZI-EOt H Alert! bijeenkomsten - woensdag 20 februari 2002 door Famke van Loon RENESSE - De bouw van een appartementencomplex op de plek van De Ark in Renesse is van de baan. Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV wil op die plek vier tot zes woningen bouwen. De overige veertien woningen, die daar van de gemeente ge bouwd mochten worden, krij gen een andere plek in Renesse. Het Stoofwekken is hiervoor in beeld. Na veel omzwervingen is de voormalige toeristenkerk De Ark in Renesse ruim een half jaar geleden in handen gekomen van Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV in Goes. Weliswaar nu een bouw val heeft De Ark 'een mooie lig ging', zo stelde directeur J. van Garderen, die na sloop van de door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor het mis handelen van een schooljuf frouw is gisteren in Middelburg een 34-jarige vrouw uit Ooster- land conform de eis veroordeeld tot 225 euro boete en twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf. Verdachte kreeg 12 juni vorig jaar een woede-aanval en ging compleet door het lint toen ze op een basisschool in Oosterlancl de lerares van haar zoontje op zocht en haar een vuistslag ver kocht. Tegen de achtergrond van een moeilijke relatie, die op een echtscheiding was uitgelopen, speelde mee dat haar kind werd door Theo Calkoen MELISKERKE - De Maatschap Francke uit Meliskerke heeft zich gisteren bij de Raad van State in Den Haag beklaagd over bepalingen in de milieu vergunning. Met name de ge luidsvoorschriften zouden veel te streng zijn. De maatschap is aan de Kaasboerweg in Meliskerke ge vestigd en is een akkerbouwbe- toeristenkerk mogelijkheden biedt voor woningbouw. Temeer omdat door de gemeente aan het perceel aan de Hoogenboom- laan een contingent van twintig woningen is gekoppeld. Burgh Die twintig zouden opgesou peerd worden wanneer een ap partementencomplex zou ver- rijzen, zoals de vorige eigenaar Vinium Investments BV van plan was. Maar de Goese pro jectontwikkelaar heeft andere plannen met het Renesser stuk grond. Op de plek van het voor malige gemeentehuis van Wes- terschouwen in Burgh-Haam- stede wil Van Garderen immers al een appartementencomplex neerzetten. ,,Met 36 appartementen daar wordt die markt al bediend", al dus de directeur. Na overleg tus sen gemeente en ontwikkelaar wordt daarom een voorstel uit gewerkt om De Ark te slopen ten gunste van (slechts) vier tot zes nieuwbouwwoningen. De overige veertien woningen, die op de plek van de toeristen kerk gebouwd mochten worden wil Van Garderen op andere plek in de badplaats realiseren. „De ontwikkeling bij De Ark is gekoppeld aan een andere, nieuwe ontwikkeling in Renes se", verklaart hij. De project ontwikkelaar wil het restant van het Ark-contingent verhui zen naar het Stoofwekken, waai de ondernemer ook percelen in handen heeft. Tot nu toe heeft hij daar echter niet kunnen bou wen, omdat het aantal nieuw bouwwoningen voor Renesse op was. Dat juist het Stoofwekken hier voor uit de koker komt-, is niet verrassend. Volgens wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke orde ning) is die plek al eerder be dacht voor de 'laatste uitbrei dingswijk van Renesse'. In de toenmalige gemeente Wester- schouwen heeft de commissie ruimtelijke ordening al aange geven dat achter de Constan- tijnweg 'een aardige uitbrei ding' zou zijn. Van concrete plannen was volgens de wet houder echter geen sprake. „Het is toen aan de orde geweest, maar er zijn geen stevige stap pen gezet of zo." Of nieuwbouw aan het Stoof wekken nu op verzoek van de Goese projectontwikkelaar op nieuw in beeld is wil Veerhoek niet zeggen. De wethouder houdt zijn kiezen op elkaar tot dat het college hierover een be sluit heeft genomen. geplaagd door vervelende praatjes van een klasgenootje. „Jouw vader is jouw vader niet meer", was hem te verstaan ge geven. Ze had dan ook graag ge zien dat haar zoontje naar een andere klas was overgeplaatst. Die dag kwam het tot een uit barsting. Tierend en scheldend was ze op de leerkracht afgelo pen. Door de vuistslag liep het slachtoffer blauwe plekken op. Voor officier van justitie R. Rammeloo gold de stomp in het bijzijn van de kinderen als straf verzwarend. Politierechter G. van Unnik kon zich voorstellen dat de Oosterlandse kwaad was geworden, omdat haar kind le lijke dingen te horen krijgt. „Maar dan moet u zich niet af reageren op deze manier." drijf. Tevens wordt er in kunst mest gehandeld. Onlangs gaf de gemeente Veere een milieuver gunning af. Er is een denkbeel dige cirkel van vijftig meter rond het bedrijf getrokken. Bui ten die cirkel mag volgens de vergunning niet meer dan een beperkte hoeveelheid van de be drijfsactiviteiten te horen zijn. De ondernemers vinden dat on zinnig. Pas op een afstand van 225 meter staat de dichtstbij zijnde woning. Voormalige toeristenkerk De Ark in Renesse wordt gesloopt om plaats te maken voor huizen. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Bij een controle op fietsverlichting in het cen trum van Zierikzee zijn maandagavond acht fietsers bekeurd. De boetes die werden uitgeschreven variëren van 14 tot 23 eu ro. Een 35-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive- land werd op de N59 bij Zierikzee aangehouden in verband met het rijden onder invloed van alcohol. Hij had twee keer meer gedronken dan wettelijk is toegestaan. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. MIDDELBURG - Vernielzucht is een 20-jarige Goesenaar gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter duur komen te staan. Behalve een werkstraf van zestig u ur werd hij verplicht een schadebedrag van 1287 euro aan gedu peerde automobilisten te betalen. De man had op 6 januari dit jaar in Goes na een avondje stappen in een dronken bui de an tennes van negentien auto's vernield. Enkele auto's hadden ook nog deuken opgelopen. Verdachte verklaarde gisteren niet meer te weten dat hij op weg naar huis zoveel antennes had afgebroken. Officier van justitie R. Rammeloo vond het betalen van de schade voorop staan. Zijn eis werd overgeno men door de rechter. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 28-jarige man uit Vlissingen tot 150 euro boete. De verdachte gooide 30 december vorig jaar in Vlissin gen na een ruzie een steen door de ruit van een woning aan de Bonedijkestraat. De schade van 55 euro moet de Vlissinger aan de gedupeerde vergoeden. TERNEUZEN - Een zeventigjarige vrouw uit Terneuzen is af gelopen maandagmiddag in een supermarkt in de Bellamys- traat beroofd van haar portemonnee. De vrouw stond bij de boodschappenband met de portemonnee in haar hand toen een onbekende die in een onbewaakt ogenblik uit haar hand griste. De dader ging er met de buit van enkele tientallen eu ros vandoor. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar getuigen van de diefstal van een bestelwagen met aanhanger bij het winkel centrum Dauwendaele in Middelburg op maandagmiddag rond kwart voor twee. De bestuurder van de wagen had de sleutel in het contact laten zitten. Toen hij een paar meter van zijn wagen weg liep, reed een onbekende man ermee weg. De bestuurder probeerde de man nog achter het stuur weg te trekken, maar kreeg een schop en kwam ten val. De politie vond de wagen later een stukje verderop. De dief had de sleu tel en een mapje met papieren meegenomen. De vitrinekast die op de wagen stond, was zwaar beschadigd. KAPELLE - De gemeente Kapelle gaat dit jaar inwoners in het zonnetje zetten die een aansprekende culturele prestatie hebben geleverd. Mensen kunnen kandidaten voor de prijs aanmelden bij de gemeente. Hierbij kan worden gedacht aan prestaties op het gebied van muziek, dans of beeldende vor ming. Voor de Kapelse kunstprijs zijn twee categorieën: indi viduen en groepen. Tot 15 april kunnen genomineerden worden aangemeld bij de gemeente. door Marcel Modde NIEUWERKERK - De Samen op Weg (SOW) gemeente Duive land is een juridische procedure begonnen tegen de gemeente. Inzet zijn de kosten van de bui teninrichting rond het nieuw te bouwen kerkcentrum in Nieu- werkerk. Gemeente en SOW hebben een meningsverschil over toezeggingen die daarom trent zijn gedaan. De meerderheid van de Schou- wen-Duivelandse gemeente raad wees november vorig jaar een financiële bijdrage in de herinrichting van de openbare ruimte bij de nieuwbouw af. WD, PvdA, SGP en Groen - Links vonden de eerder gewekte verwachtingen van de voorma lige gemeente Duiveland te on duidelijk en niet passend in het huidige beleid. Dat besluit was aanleiding voor de Stuurgroep Realisatie Kerk centrum om afgelopen maand formeel protest aan te tekenen bij de commissie bezwaar- en REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl beroepschriften. Inmiddels is de organisatie ook een procedure begonnen bij de rechtbank om het raadsbesluit te schorsen, zei secretaris C. Roodenburg giste ren in een toelichting op de ont wikkelingen. De SOW heeft ter verdediging van haar standpunt tal van documenten opgedui keld. Daaruit blijkt dat zowel het college als de gemeenteraad van het toenmalige Duiveland zich in oktober 1996 bereid ver klaarden de uitvoering van de openbare werken rond het nieuw te bouwen kerkcentrum voor rekening van de (burgelij- ke) gemeente te nemen. Een spe cifiek besluit daaromtrent werd onnodig geacht, omdat dit deel uitmaakte van de benodigde grondverkoop aan de kerkge meente. Volgens Roodenburg verschuilt de huidige gemeente raad zich dan ook onterecht achter het gegeven dat de geda ne toezeggingen nimmer hard zijn gemaakt. „Wij hebben de indruk dat in november een politiek besluit is genomen, zonder dat echt seri eus naar de inhoud van ons ver zoek is gekeken. Daarom vragen we de gemeente nu nog eens te beoordelen of het toch écht niet anders kan. Afspraken uit het verleden, moet je nakomen. Met de aanpassing van de bui tenhui chting aan de Kerkring is een slordige 22.000 euro ge moeid. Daarbij gaat het om het weghalen van beplanting en het verleggen van een voetpad. Het centrmn zelf wordt in een T- vorm tegen de Johanneskerk aangebouwd en gaat uit meer dere zalen bestaan. Naar schat ting vergt het project een inves tering van nog geen 450.000 euro, aldus Roodenburg. Een aanzienli jk deel van dat bedrag heeft de SOW gemeente Duive land beschikbaar uit de verkoop van de gerefoxuieerde kerk en de diaconie. De SOW verwacht na de zomervakantie te kunnen be ginnen met de idealisatie van het kerkcentrum. 1 STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Dorpshuis, 14.00 uur: Fees telijke bijeenkomst 74 gouden echtpa ren; SCHARENDIJKE - De Putmeet, 19.30 uur: Politiekforum Agrarisch Schouwen-Dui- veland; ZIERIKZEE - Gebouw Harmonie, 14.30 uur: Concert Seniorenorkest voor ANBO; doorHuib Uil 'et onderzoek naar de ei- .gen voorouders blijft boeien. Tallozen vinden er een bijzonder genoegen in om te speuren naar hun voorge slacht. De meesten beginnen met een stamreeks waarmee zo snel mogelijk de oudst beken de voorouder wordt opge zocht. Weer anderen breiden dat uit door de hele familie uit te zoeken. Bijzonder is ook het samen stellen van een kwartierstaat waarbij alle rechtstreekse voorouders worden nage speurd. Velen kiezen er voor anderente laten delen in de re sultaten van hun onderzoek. Een niet aflatende stroom van publicaties is daarvan het ge volg. Onlangs verscheen een nieuwe publicatie gewijd aan een Schouws geslacht. Het is een bijzondere uitgave want de samensteller, ir. J.R Verse- put uit Zonnemaire, heeft het in het bijzonder bestemd voor zijn zeven kleinkinderen. Zijn mooi verzorgde boek kreeg om die reden ook een bijzonde re titel mee: 'Bericht van de Genen aan mijn kleinkinde ren'. De familie Verseput stamt uit Kerkwexve. De oudste genera ties stammen uit het begin van de zeventiende eeuw. Vers is een ander woord voor zoet. Het ligt voor de hand te vermoe den dat de familienaam is ont staan doordat de stamvader bij zo'n zoetwaterput heeft ge woond. De landbouw speelde aanvankelijk een grote rol in de familie. In de eerste helft van de negen tiende eeuw kwam de weduwe Kaatje Verseput-Beije met haar drie kinderen in Zonne- maire terecht. Een van die kin deren, Cornelis Pieter, boeren knecht, later landbouwer, zorgde voor de Zonnemairse tak. Zoon Johannes Verseput (1856-1930) bracht het ver. Dat had hij met name te dan ken aan het huwelijk met Pie- ternella Hocke Hoogenboom, telg uit een gerenommeerde Schouwse familie. IJsclub Johannes Verseput was land bouwer, maar had tijd genoeg om tal van bestuursfuncties te vervullen. Zo was hij voorzit ter van de plaatselijke land- bouwvereniging, lid van de gemeenteraad, ouderling, kerkvoogd, bestuurslid van de Liberale Kiesvereniging, ge zworene van het waterschap, bestuurslid van het Groene Kruis en nog heel wat meer. We volstaan hier nog te noemen zijn twee baantjes, die er blijk van gaven dat hij ook nog vrije tijd had: voorzitter van de IJs club en voorzitter van de com missie tot aanschaf van een muziektent. Bijzonder zijn de anekdotes, die in het boek zijn te vinden. Zo vertelt de auteur over de le vensgenieter Cornelis Johan nes Hocke Hoogenboom. Hij was een van de meest promi- nente inwoners van Zonne- maire en eigenaar van hotel Bom in Haamstede. Toen hij in 1916 ovexieed, moest er hard op het deksel van de kist wor den gedrukt vanwege de dikke buik van de overledene. Le gendarisch was ook de 'juf frouw van het doi-p', clr. Kxina Johanna Hocke Hoogenboom. Ze studeerde biologie in Am sterdam en promoveerde op een wel heel bijzonder onder werp: de hersenen van Polyo- don Folium Lacép, oftewel de hex'senen van de Amerikaanse Steur. Johannes 'de dikke' Hocke Hoogenboom. collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. In het boek wordt ook uitge broeid aandacht geschonken aan de families Hocke en Moolenburgh. Mede op basis van ijverig speurwerk van N. A. Deïst worden talrijke bij zonderheden gegeven waaruit blijkt dat beide families tot de belangrijkste van het eiland behoorden. Op hun beurt wa ren ze weer verwant aan tal van andere invloedrijke fami lies zoals Hoogenboom, Schalkwijk, Van den Bout, Bolle en Van der Have. Spot tend werd over hen en andere families wel gesproken als de boerenadel van Schouwen- Duiveland. Ook worden in het boek ver banden gelegd met de families Stevense en Geluk, welke laat ste zijn bakermat heeft in Zuid-Beveland, maar het meest verbreid is op Tholen. Jacob Geluk (1818-1872) ves tigde zich in Noordgouwe. Zijn kleindochter is de groot moeder van de auteur-. Land bouwer Jacob Jan Geluk werd in 1938 burgemeester van Noordgouwe. Hij was de vader van dijkgraaf A.M. Geluk en de grootvader van het huidige Tweede Kamerlid J.M. Geluk. Burgemeester Geluk zette zich destijds in voor het ziekenhuis in Noordgouwe en in het bij zonder voor de bouw van een nieuwe vleugel. Het was in datzelfde ziekenhuis dat bur gemeester Geluk overdeed aan de gevolgen van een maagope ratie. Dierenarts De familie Stevense stamt eveneens uit Zuid-Beveland. De in Schore geboren dieren arts J. Stevense vestigde zich in 1928 in Renesse, waar hij een grote reputatie kreeg. Hij werd keur ings veearts voor Schouwen. Daarnaast was hij in tal van organisaties werk zaam, zette zich in voor het be houd van het slot Moermond, was bestuurslid van de Vereni ging Stad en Lande en be stuurder van de dorpsfanfare. Dierenarts Stevense huwde met een dochter van de aanne mer A. van der Straaten uit Hansweert. Deze familie is de laatste, die in het boek behan deld wordt. De auteur is ge huwd met een dochter uit dit huwelijk. De familie Van der Straaten komt uit Zuid-Hol land. door Marcel Modde D66 is vooralsnog niet onder de indruk van de nieuwe lo kale politieke partijen Alert! en Leefbaar Schouwen-Duive land. Lijsttrekker A. Hijgenaar zegt 'zwaar teleugesteld' te zijn in de visie van de 'banbrekers'. „Ik heb nog niks nieuws ge hoord. En al helemaal geen po sitieve dingen over de gemeente. Het enige waar ze tot dusver in uitblinken, is afkraken van bestaand be leid aan de hand van po pulistische uit spraken. Vooral Alert! lijkt daar een favoriete bezigheid van te maken. Wanneer je iets verder ki j kt dan je neus lang is - en ik ga er vanuit dat de kiezers dat ook zullen doen - dan zie je dat er in houdelijk weinig van overeind blijft", aldus Hijge naar. Zijn teleurstelling wordt gevoed door- het feit dat D66 voor aanvang van de verkiezingscam pagne had aange geven graag met lokale partijen te willen samenwerken. Voor waarde was dan wel dat ze seri eus werk zouden maken van po litieke vernieuwing. D66 en het CDA stonden vorig jaar aan de wieg van het plan van aanpak waarin een aantal verbeterin gen wordt aangedragen om de kloof tussen de burger en het ge meentebestuur te dichten. Het onvermogen van de 'nieu welingen' op dat vlak manifes teert zich volgens Hijgenaar met beide lijsttrekkers. „Leef baar Schouwen-Duiveland komt met een oud-gediende op de proppen die eerst als wethou der aan de kant is gezet en ver volgens door haar eigen partij (CDA) ook resoluut naar de la gere regionen is verwezen. Alert! is opgezet rond een man die binnen de WD z'ngram niet kon halen en vervolgens maar voor zichzelf is begonnen." Vraagtekens Hijgenaar zet bovendien zijn vraagtekens bij de paginagrote advertenties die Alert! weke lijks in het huis-aan-huisblad Ons Eiland plaatst. Weggegooid geld, meent de lijsttrekker van D66. „Wanneer de inzet van het campagnefonds van Alert! sym bool staat voor de wijze waarop ze straks denken met gemeen schapsgeld om te kunnen gaan, dan hou ik m'n hart vast! Ten eerste zijn er slechts weinigen die de moeite nemen zo'n grijze lap helemaal te lezen. Wie dat wel doet, ziet dat het wemelt van de ongefundeerde bewerin gen, die vaak gewoon niet klop pen. Het is vooral katten wat die club doet. Daarbij komt dat me neer Van Felius in zijn campag ne de straat aanveegt met de externe on derzoeksrap porten die door de gemeente worden aangevraagd. Maar te gelijkertijd staat hij wel kwistig uit die zelfde nota's te citeren. Wat wil je dan?" Ook bij andere gevestigde par tijen is de campagne van Alert! in het verkeerde keelgat geschoten. Vertrekkend wet houder C. Veerhoek (WD) zegt graag een debat te willen aangaan met de 'herenpartij' over zaken als de inves teringskosten van het nieuwe ge meentehuis en de toeristenpas. „Als ze eerst eens de moeite zouden nemen zich inhoudelijk te informeren, dan weet je tenminste waar je over praat." 'Tot hoeveel wol leidt uw ge blaat', oftwel: in hoeverre zijn de politieke partijen in staat al hun mooie beloften uit de ver kiezingscampagne na 6 maart ook daadwerkelijk in de prak tijk te brengen? Dat is de rode draad van het grote lijsttrek kersdebat dat vrijdag 1 maart in Zierikzee wordt gehouden. De woordvoerders van de negen deelnemende partijen aan de gemeenteraadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland krijgen ieder een minuut de tijd om hun visie op het centrale thema te geven. Aansluitend is er de ruimte voor een discussie met de zaal. De bijeenkomst in café restaurant Concordia aan het Havenplein begint om 19.00 uur-. Het debat wordt eveneens rechtstreeks uitgezonden door de lokale radiozender.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37