Fietsboulevard toch toegankelijk i'SgS™8 Wandelroute Kaeskenswater kan beter Jeugdraad kiest voor thuisbios Gemeenten steunen nieuw beleid van woningcorporaties Aanleg hellingen maakt gebruik door minder validen mogelijk Ondernemer pleit Naaktrecreatie op camping in Oostkapelle INTERSP0RT ERIK zeeuwse almanak Rook waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 1844 - 1998 NOORD woensdag 20 februari 2002 door Ali Pankow ZJERIKZEE - Na heel lang aan dringen en zoeken naar alterna tieven is het de gemeente uitein delijk gelukt de fietsboulevard langs de Oosterschelde straks toch toegankelijk te krijgen voor minder validen. Door de aanleg van twee lange hellingbanen bij de Weldamse- weg en bij de Suzanne en Kisters inlaag zullen de problemen met de steile trappen en fietsgoten worden verholpen. Deze oplossing is in nauw over leg tussen gemeente en water schap Zeeuwse Eilanden tot stand gekomen. Zowel wethou der C. Veerhoek als gezworene J. Mol van het waterschap zijn zeer tevreden over dit resultaat. Binnen de Landinrichtings commissie (LIC) Schouwen- Oost drong de wethouder lang voor de aanleg van de fietsbou levard al aan op de aanleg van hellingbanen. Hij kreeg daar toen ook van het waterschap geen respons op. Het water schap wilde het fietspad liever wat verder over de kruin van de dijk laten lopen. Daar maakten de milieuvertegenwoordigers op hun beurt weer bezwaar te gen, omdat fietsers op de kop van de dijk de vogelpopulatie in het naastgelegen natuurgebied wreed zouden kunnen versto ren. Uiteindelijk besloot het water schap dan maar te volstaan met trapjes en fietsgoten. Zodra de fietsboulevard op die manier (Advertentie) 't Sjot Hang Sluitwerk speciaalzaak Exclusie! deur-raanhmeubel- keuken-beslag naamplaten, brandkasten, garderobe, sloten, sleutels Bellinkstraat 34, Middelburg, 0118-640291 door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De eigena ren van twee boomgaardcam pings aan de Groeneweg en Randduinweg in Oostkapelle hebben een exploitatievergun ning gekregen. Op de locatie Groeneweg mag naakt gerecre- eerd worden. Beide boomgaardcampings wa ren aanvankelijk van H. den Hollander. De locatie Groene weg is inmiddels verkocht aan een groep van tien personen. Zij hebben zich verenigd onder de naam de Hermitage. Twee be stuursleden van deze club gaven in een gesprek met wethouder M. Te Roller aan dat de Hermi tage geen naturistencamping is, maar dat er niet wordt opgetre den tegen 'textielloos zonnen'. Zedelijkheid Het gemeentebestuur is van oordeel dat in de exploitatiever gunning niet kan worden vast gelegd of er al dan niet naakt mag worden gerecreëerd. Op grond van de Algemeen Plaatse lijke Verordening mag de lokale overheid hiertegen wel stappen ondernemen, maar alleen als de openbare zedelijkheid wordt geschaad. „Regulering van ge drag op het kampeerterrein achter de groenstrook is niet mogelijk, tenzij de openbare be langen worden geschaad", stel len B en W. De camping zal volgens Te Rol ler min of meer besloten zijn. „De eigenaren en hun kennis senkring kunnen er komen. Het is voor zover ik begrepen heb, niet de bedoeling dat elke toe rist kan aankloppen en er de tent opzetten." Fruitbomen Op beicle boomgaarden mogen al jaren kampeerders komen. Het college van de voormalige gemeente Domburg heeft hier hieraan meegewerkt omdat met behulp van de inkomsten van de camping, de aanwezige hoog- stamfruitbomen in stand kon den worden gehouden. In het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied hebben beide perce len een agrarische bestemming 1 gekregen met de mogelijkheid van het plaatsen van kampeer middelen en sanitaire voorzie ningen. In de oude kampeervergunning van Den Hollander is nooit op- genomen dat splitsing of ver- koop van de campings niet is toegestaan. I B en W zien daardoor geen rede- nen de exploitatievergunningen I te weigeren. was aangelegd, barstte de kri tiek vanuit de bevolking los. Vooral de Stichting Gehandi captenbeleid Schouwen-Dui veland had grote problemen met de ontoegankelijkheid voor mensen met een functiebeper king. Op aandrang van de commissie Ruimtelijke Ordening gaf wet houder Veerhoek de Grontmij opdracht te bezien of er alsnog andere oplossingen mogelijk door Ali Pankow ZIERIKZEE - De plantenbak ken zijn niet onderhouden, het glas van de lantaarnpalen is groen uitgeslagen, het asfalt van de speelplaats wordt om hoog gedrukt door boomwor tels, een aantal planken van de vissteiger is verrot en het brail- lebord voor visueel gehandicap ten ontbreekt. Volgens de Vrou wen Advies Commissie (VAC) is er veel mis met de wandelroute rond het Kacskenswater in Zie- rikzee. De VAC maakte op verzoek van de Stichting Gehandicaptenbe leid een wandeling door het ge bied en zette haar bevindingen op papier. De brief met klachten en enkele aanbevelingen staat op de lijst van ingekomen stuk ken voor de raadsvergadering op donderdag 28 februari. De vrouwen beschouwen het Kaeskenswater als een mooi wandelgebied. Ook mensen met een handicap kunnen hier volop genieten, aldus de VAC. De com missie maakt de kanttekening dat de inspectie in de winter is gedaan. „Ómdat wij niet weten wanneer het wandelgebied wordt onderhouden, is mis schien een aantal opmerkingen misplaatst", schrijft de VAC. Uit de klachten blijkt dat er waren. Dat alles diende wel in goed overleg met het water schap te gebeuren, omdat die organisatie in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de wa terkering. „Een helingbaan bij de Weldamseweg bleek volgens onze technische dienst moge lijk, maar veel moeilijker bleek dat bij de inlagen. Daar is de ruimte tot aan de dijk echt veel te smal. Voor onderhoud en bij calamiteiten moeten we er ten- vooral voor visueel gehandicap ten veel moet worden verbe- terdlangs deze route. De com missie constateerde dat de ribbels op de wandelpaden vol bladeren liggen en dat de toe- slotte goed bij kunnen", zegt Mol. Volgens hem is op dat moment toch verder gezocht naar een oplossing. Die is gevonden in het verbreden van de kruin van de dijk op die locatie, zodat ook daar langs het talud een helling- baan kan worden aangelegd. „De grond die daarvoor nodig is, ligt er toch. Er is genoeg afge graven voor de natuurontwik kelingvan Schouwen-Oost", al- gang bij het hek van Koning Gustaafweg/Gouwepad vrij on duidelijk is. Verder wordt de in gang bij de Schouwse Dijk als onoverzichtelijk omschreven. Een braillebord met routebe- dus Mol. Voor het verbreden van de dijkkruin moet er wel in de inlaag binnen het natuurgebied worden gewerkt. Daarvoor moet nog een vergunning wor den aangevraagd in het kader van de Natuurbeschermings wet. Dat zal wat extra tijd ver gen, maar gemeente en water schap verwachten dat het verkrijgen van de vergunning op zich geen problemen zal op leveren. schrijving en uitleg heeft de VAC niet kunnen ontdekken. B en W erkenden al eerder dat de route voortdurend het doelwit is van vandalen. Specifieke voor zieningen voor gehandicapten De gemeente neemt de kosten voor aanleg van de hellingba nen voor haar rekening. Die be dragen 52.500 eux-o. Voor pro jecten van de landinrichting Schouwen-Oost voteerde de raad eerder al 590.000 euro. Binnen dat budget is wat ruimte ontstaan omdat de aanleg van een stadsweide bij Zierikzee niet doorgaat. Ook zal er minder geld nodig zijn voor de wegbe- planting dan was begroot. werden meerdere malen ver nield. Dat bracht de gemeente ertoe de voorzieningen niet te herplaatsen. Om financiële re denen werd ook een streep ge haald door het plan voor rond leidingen via cassettebandjes. De raadsfracties waren het daar niet mee eens. De strijd tegen het vandalisme moest niet zo maar worden opgegeven, vond de voltallige commissie Maat schappelijke Aangelegenheden. Wethouder D. van der Wekken onderzoekt nu welke minder vandalismebestendige voorzie ningen alsnog kunnen worden getroffen. Inspreken De VAC adviseert de vereniging Groei Bloei in te schakelen voor het inspreken van geluids banden voor de rondleidingen en deze banden onder te bren gen bij de receptie van verpleeg huis Cornelia. Voor het onderhoud van de plantenbakken stelt de VAC voor, een beroep te doen op de volkstuinvereniging of op Groei Bloei. Het braillebord lijkt de VAC wat te duur te worden, aan gezien maar weinig mensen er van gebruik zullen maken. De vrouwenadviescommissie pleit voor een ander bord met route beschrijving en wat meer gege vens over het Kaeskenswater. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het plan tot aan leg van enkele landgoederen rond Den Osse ligt al geruime tijd op de plank bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Het ge meentebestuur wil er geen be slissing over nemen voordat er een duidelijke landgoederenre- geling ligt met voorwaarden waaraan die aanleg moet vol doen. Die regeling laat lang op zich wachten. Initiatiefnemer J. Beeke dringt aan op voortva rendheid in een brief aan de ge meenteraad. Een landgoedregeling is onder deel van het te vernieuwen be stemmingsplan Buitengebied. Dat vernieuwen duurt allemaal langer dan verwacht. Aanvan kelijk was het de bedoeling de landgoedregeling al vorig na jaar te presenteren. Volgens wethouder C. Veerhoek is het voorontwerp pas in het derde kwartaal van 2003 gereed. Vooruitlopend daarop wordt wel de landgoedregeling opge steld, maar ook dat duurt min stens tot aan de zomer dit jaar. Volgens Beeke hoeft het echter allemaal niet zo lang te duren. Hij benadrukt dat zijn plan overeenkomt met hetgeen in het Streekplan Zeeland staat aan gegeven over landgoederen. Ook stelt hij vast dat het plan op een groot aantal punten voldoet aan de voorwaai-den in de Structuurvisie Schouwen-Dui veland. Weelderig Inspelend op de herinrichting Schouwen-Óost en op de Struc tuurvisie kwam Beeke twee jaar geleden al tot de opzet van het landgoedplan. Hij voerde over leg met andere grondeigenaren in de Christoffelpolder bij Brou wershaven en schakelde voor de andere uitwerking van het plan architecten, aannemers, een makelaar en landgoedkopers in. Zijn plan omvat fraaie, statige landhuizen, omgeven door bos en weelderige tuinen met wan delpaden en waterpartijen. Vol gens Beeke zal het huidige schrale polderlandschap daar door Emile Calon GOES - Gemeentebestuurders in de Oosterschelderegio onder steunen de toekomstvisie van de vijf woningcorporaties waarin die aankondigen dat ze hun werkterrein willen verbreden. De wethoudei's M. van Overloop (Reimerswaal), G. Burger (Ka- pelle) en R Vollaard (Borsele) zijn zelfs redelijk enthousiast nu ze weten dat de woning bouwverenigingen zorg willen dragen voor de kwaliteit van het leven, zoals ze in hun visie belo ven. De vijf willen hun beleids- teiTein uitbloeiden van wonen tot zoi'g, van nieuwbouw tot erf goed en van ontmoeting tot ont spanning. „Een prima streven," aldus Vollaard. Zowel het ontwikkelen van ver schillende woonzoi-gvonnen, nieuwe woonvormen en het wijkbeheer als de plannen om monumentale gebouwen in en buiten de kernen te behouden kunnen op de steun van de wet houders ï'ekenen. Ze zijn ook beleid de verenigingen de kans te geven om daaiwoor het beno digde geld te verdienen. Directeur P. van Doorne van Zeeuwland onderstreepte deze week bij de presentatie van de toekomstvisie dat de vijf de rol van projectontwikkelaars wil len overnemen. Want de nieuwe taken kunnen volgens hem niet gefinancierd worden uit alleen de reserves van de corporaties. een veel beter aanzien door krij - gen. Hij benadrukt dat de witte bouwmassa, zoals hij bunga- lowpai-k Den Osse noemt, dooi de aanleg van het bos mooi landschappelijk woi'dt inge past. Vei-der wijst Beeke op de milieu- vi'iendelijke waterberging die door de aanleg van waterpailij- en woi'dt geci-eëei'd. Volgens hem biedt dat een oplossing bij grote watei-ovei'last, zoals zich die onder meer in 1998 voor deed. Als het aan te leggen bosgebied voor publiek wordt openge steld, zullen er naar de mening van Beeke duizenden toei-isten vertoeven. „Door direct aan sluitend een pairkachtig' gebied te creëi-en is er minder behoefte om zich te verplaatsen, met als gevolg veel minder verkeersbe wegingen over de smalle we gen", schrijft Beeke aan de ge meenteraad. Hij beschouwt het landgoed plan als een belangx-ijke impuls voor het buitengebied van Schouwen-Duiveland. Volgens hem zou het een gx-ove fout van het gemeentebestuur zijn dit particulier initiatief af te wij zen. De brief van Beeke staat op de lijst van ingekomen stukken voor de gemeenteraad die op donderdag 28 februari vanaf 19.30 uur vergadeit in de bur gerzaal van het gemeentehuis. (Advertentie) VANDAAG START MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel. 0118-611741 Kortingen tot 80% "ook kampeerartikelen" In tegenstelling tot projectont wikkelaars staan corporaties volgens hem voor continuïteit. Woningbouwverenigingen slui zen volgens hem de winsten ook niet weg, maar investeren ze in de eigen x-egio zodat de eigen be volking blijft profiteren. Gevoelig De wethouders zijn gevoelig voor die bovenstaande ax-gu- menten. Ze geven los van elkaar aan dat ze het een goede zaak vinden als het geld in de x*egio blijft. Burger stelt dat één van de vijf woningbouwverenigin gen momenteel ook al een px-o- ject uitvoert in zijn gemeente waar deels huurwoningen en deels koopwoningen wox-den gebouwd. Óp die manier woxxlt geld vex-diend om die huui-wo- ningen betaalbaar te houden. Vollaard ziet graag een sociale projectontwikkelaar naast de commex-ciële jongens. Daar naast zegt hij dat zijn gemeente al geruime tijd in gesprek is met de regionale corporatie voor het ontwikkelen van bijvoox'beeld een woonzorg-zone in I-Iein- kenszand. Van Overloop merkt op dat de visie van de vijf corpoi'aties van Tholen/Sint Philipsland, Schouwen-Duiveland en de Be- velanden zowat naadloos aan sluit op een beleidsnotitie van zijn gemeente. „Wat zij willen, willen wij ook." Hij laat dan ook weten dat er zaken gedaan kun nen worden. Je kan het niet vaak genoeg doen: oefenen in rampenbe strijding. Dat vonden ook de functionarissen die belast zijn met de zorg voor de vei ligheid in dat Middelburgs bejaardenverzorgiAgshuis. Dus schakelden ze, om de weerbaarheid van personeel en bewoners te testen, onver wacht het brandalaun in. Een ieder die enige verant woordelijkheid droeg, ivas binnen de kortste keren pa raat. Brandslangen in de aanslag. En klaar voor de evacuatie. Ook de kok stond op scherp. Vertrouwend op zijn, voor de uitoefening van zijn beroep, verfijnde neus, rende hij snuivend door de gangen, op zoek naar de vuurhaard. Maar hoe hij zich ook inspan de, veel meer dan de geur van paniek en sensatie snoof hij niet op. Rook ivas er genoeg. Dat had de brandweer goed geregeld. Maar, constateerde de receptioniste na afloop la coniek, Jullie hebben het geurtje vergeten mee te leve ren. En ze gaf meteen een t ip voor de volgende keer. „Be stel een rookworst bij de sla ger." De jongeren van Schouwen-Duiveland hadden het gisteren zelf voor het zeggen op de politieke jongerendag. foto PieterHonhoff door Famke van Loon ZIERIKZEE - De jeugdgemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft beslo ten een thuisbioscoop voor Schouwen- oord te kopen. Het besluit kwam ter nauwernood tot stand: één raadslid - met de doorslaggevende stem - was voortijdig vertrokken. Een meerder heid van de deelnemers aan de politieke jongerendag steunde ook de oprichting van een Schouwse jeugdraad. „Politiek in een notendop", noemt J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland het. Luisteren naar verschillende ideeën. Overleg in groepen en zelf een raadsvoorstel ma ken. Inclusief een begx'oting. Lobbyen in de wandelgangen om steun voor je plan te kx-ijgen. Fel debatteren in een x-aadsvergadering om uiteindelijk de meerderheid achter één voorstel te krij gen. En voor het eex'st zelf stemmen. Dat is de politieke jongerendag van 2002. De 85 leerlingen van 3 havo en 3 vwo van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman hadden het gisteren voor het zeggen. Op de politieke jonge rendag mochten zij een antwoox-d be denken op de vraag: wat moet er komen voor de jeugd in een kern? Joeri (14) en Sjors (15) zijn niet dii'ect laaiend en thousiast. De inleidingen van de ver schillende Schouwse paxtijen 's och tends vinden ze 'saai'. „Ze zeggen wel van alles, maar of dat ook gaat gebeu ren", trekt Sjors de verkiezingsbeloften van de politici in twijfel. Maar dat ze zelf met voox-stellen mogen komen vin den ze wel 'leuk'. 'Binnenskamers' in de zeven project groepen circuleren genoeg ideeën om Schouwen-Duiveland voor de jeugd wat op te leuken. Een automatiek, waar snacks 'en gezonde broodjes' uit te plukken zijn. Een dooxdopende feest commissie, die i"egelmatig een vet feest organiseert. Een danscafé in Zierikzee, als alternatief voor jonge stappers die (nog) niet naar Renesse mogen. Maar anderen px'eken minder voor eigen pa- x-ochie. „Het is belangrijk dat je niet al leen iets voor jezelf doet, maar ook voor anderen", vindt één van de jonge plan- nenmaaksters. Na het nodige overleg liggen er bij aan vang van de jeugdgemeenteraad zeven concrete voorstellen, compleet met fi nanciële vei-antwoording: een verdex-e uitbouw van de digitale hangplek in Ziex-ikzee, een bijdrage aan het MEVO toex-nooi voor gehandicapten, de op richting van een jeugdi'aad, een stenen tennistafel voor de school, een duik- plank in het Grevelingenmeer, een thuisbios voor Schouwenoord en een bx-oodjesautomaat voor op school. On der voorzitterschap van burgemeester J. Asselbergs moet de jonge raad één voorstel aannemen; anders vex'spelen de jongeren het budget van 1350 eui-o, dat de échte gemeenteraad beschik baar heeft gesteld. Halsstarrig Dat blijkt niet zo eenvoudig. De ver schillende 'fracties' houden lange tijd halsstaiTig vast aan hun eigen plan en nemen elkaar fel onder vuur. Waar de één geen zin heeft om naar Bruinisse te fietsen voor een duikplank, sexweert de Bx-üse garde droog de broodjesauto maat af met de opmerking dat de schoolleiding niet zit te wachten op een tweede leverancier. Maar na twee schoi-singen van de vergadering blijven er twee voorstellen over: de thuisbio scoop en de broodjesautomaat. In cle laatste stemming krijgen beide projecten zeven stemmen: één van de jonge raadsleden heeft het voortijdig voor gezien gehouden. Wanneer met goedkeuring van de raad een i'eserve aanschuift, woi'dt het pleit beslist in het voordeel van de thxxisbioscoop voor Schouwenoox"d. Voordat de jonge raadsleden hun besluit kunnen vieren, brengt Asselbergs een ander, gestrand vooi'stel nog even in herinnering: de jeugdx-aad. Een plan dat eei-der die dag door GroenLinks met steun van andere fi'acties is gelanceerd, heeft naar het ge voel van de burgemeester 'een behoor lijk draagvlak' onder de jongex'en. En dat klopt; een meerdei'heid van de jon geren wil daar gx^aag over doorpraten. Het Kaeskenswater biedt op zich een mooi wandelgebied, vindt de Vrouwen Advies Commissie, maar voorzieningen langs de route worden voortdurend vernield. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35