Uitbreiding school toch op agenda Goes had ultramodern bestuur Heien voor Hansweerts dorpshuis PZC Goese politici zoeken contact met jongeren Agrariër vecht strenge milieuvergunning aan GroenLinks tegen fusie gemeenten op de Bevelanden Twee weken cel voor verslaafde Man moet schade betalen Bestelwagen gestolen Kapelle zoekt kunsttalenten Lichtgewonde bij botsing Fietsers bekeurd Mogelijk deze zomer extra ruimte voor leerlingen in Kapelle Opknapbeurt voor kantine Groene Woud 'L'V'LJj O^tZTEVi o bijeenkomsten MIDDELBURG - Een 37-jarige vrouw uit Vlissingen voelt zich door haar hardnekkige drugsverslaving telkens gedwon gen om op dievenpad te gaan. Haar strafblad is aanzienlijk. Gisteren moest ze zich voor de Middelburgse politierechter verantwoorden voor een winkeldiefstal in haar woonplaats, 10 december vorig jaar gepleegd. Ze kwam niet opdagen, maar daarmee kon ze haar straf - twee weken cel - niet ontlo pen. De vrouw stal uit een winkel vijf repen chocola en toilet papier. Politiex-echter G. van Unnik verbaasde zich over de re- classeringsrapporten waarin haar hels leven was beschreven. MIDDELBURG - Vernielzucht is een 20-jarige Goesenaar gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter duur komen te staan. Behalve een werkstraf van zestig u ur werd hij verplicht een schadebedrag van 1287 euro aan gedu peerde automobilisten te betalen. De man had op 6 januari dit jaar in Goes na een avondje stappen in een dronken bui de an tennes van negentien auto's vernield. Enkele auto's hadden ook nog deuken opgelopen. Verdachte verklaarde gisteren niet meer te weten dat hij op weg naar huis zoveel antennes had afgebroken. Officier van justitie R. Rammeloo vond het betalen van de schade voorop staan. Zijn eis werd overgeno men door de rechter. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar getuigen van de diefstal van een bestelwagen met aanhanger bij het winkel centrum Dauwendaele in Middelburg op maandagmiddag rond kwart voor twee. De bestuurder van de wagen had de sleutel in het contact laten zitten. Toen hij een paar meter van zijn wagen weg liep, reed een onbekende man ex-mee weg. De bestuurder probeerde de man nog achter het stuur weg te trekken, maar kreeg een schop en kwam ten val. De politie vond de wagen later terug op de Jadeplaats, een stukje ver derop. De dief had de sleutel en een mapje met papieren mee genomen. KAPELLE - De gemeente Kapelle gaat dit jaar inwoners in het zonnetje zetten die een aansprekende culturele prestatie hebben geleverd. Mensen kunnen kandidaten voor de prijs aanmelden bij de gemeente. Hierbij kan worden gedacht aan prestaties op het gebied van muziek, dans of beeldende vor ming. Voor de Kapelse kunstprijs zijn twee categorieën: indi viduen en groepen. Tot 15 april kunnen genomineerden wor den aangemeld bij de gemeente. 's-GRAVENPOLDER - Bij een botsing tussen twee auto's op de Bernhai'dweg Oost in 's-Gravenpolder is één lichtgewonde gevallen. Een 33-jai'ige automobilist uit Heinkenszand wex-d van achter aangex-eden door een 19-jax-ige automobilist uit de gemeente Borsele. De man uit Heinkenszand hield nekklach- ten over aan de botsing. ZIERIKZEE - Bij een controle op fietsverlichting in het cen trum van Zierikzee zijn maandagavond acht fietsei's bekeurd. De boetes die werden uitgeschreven vai'iëren van 14 tot 23 eu ro. Een 3 5-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive- lancl werd op de N59 bij Zierikzee aangehouden in verband met het rijden onder invloed van alcohol. woensdag 20 februari 2002 door Ron Magnée KAPELLE - De Juliana van Stolbergschool kan misschien toch nog deze zomer uitbreiden. Wethouder J. Herselman (WD) meldde gisteravond de commis sie Onderwijs en Welzijn dat het college van B en W de plannen voor het centrum van Kapelle alsnog op de agenda zal zetten van de komende raadsvergade ring. Een dag eei'der had com missie VROM juist besloten het van de agenda te schrappen. Maandagavond leek het nog zo duidelijk. Aan de orde was de herziening van cle Kom Kapelle. In het ontwerp zijn de uitbi-ei- dingsplannen van respectieve lijk de Juliana van Stolbex-g- school en het gemeentehuis op genomen. Voor het plan moet wel een stuk van het belendende parkje woxxlen geschrapt. En dat was tegen het zex-e been van de omwonenden. Met acht man - een flink aantal voor een com missievergadering - waren de omwonenden present. Drie in sprekers hekelden het voorstel van het college. Op initiatief van P. Remijnse (CDA) stelden de fracties de be- sluitvoi-ming nog even uit. Ex- waren immers nieuwe feiten bo ven tafel gekomen, zo meende men, en dus moest er nogmaals naar de plannen gekeken wor den. Wetliouder G. Bux*ger(CDA legde zich neer bij de wens van de meex-derheid van de x-aad. Dit tot grote opluchting van de aan wezige omwonenden die - voor lopig - gerustgesteld naar huis gingen. Hoe anders was het gister avond. Wethouder J. Herselman vertelde de commissie Onder wijs en Welzijn dat het college van B en W nog eens stevig over het plan had beraadslaagd. De conclusie: het college wil het voorstel tóch op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van 12 maax-t plaatsen. Nieuwbouw Herselman nam uitgebreid de tijd om de draai van het college toe te lichten. Vanaf juni 2000 waren er gesprekken gevoerd met de Juliana van Stolberg- school. En al sinds december 2000 was het bekend dat nieuw bouw meer dan twee keer zo duur is als de uitbreiding van het bestaande gebouw en dus geen optie is. Alle feiten zijn dus al lang bekend, was zijn conclu sie. „Gezien de chx-onologische feiten zijn we van mening dat we het voorstel niet langer meer doorTheo Calkoen MELISKERKE - De Maatschap Francke uit Meliskerke heeft zich gistex-en bij de Raad vaxx State in Den Haag beklaagd over de milieuvergunning die de gemeente Veere het bedrijf on langs presenteerde. Met name de geluidsvoörschriften in de vergunning zouden veel te streng zijn. De maatschap is aan de Kaasboerweg in Meliskerke ge vestigd en is een akkerbouwbe drijf. Tevens wox-dt er in kunst mest gehandeld. Onlangs gaf de gemeente Veere een milieuver gunning af voor alle activitei ten. De daarin geformuleerde geluidsvoorschi-iften zijn vol gens de maatschap te ver door geschoten Er is een denkbeeldi ge cirkel van vijftig meter x-ond het bedi-ijf getx-okken. Buiten die cix'kel mag volgens de ver gunning'niet meer dan een be perkte hoeveelheid van de be drijfsactiviteiten te hox-en zijn. De ondernemei-s vinden dat on zinnig. Pas op een afstand van 225 meter staat de dichtstbij zijnde woning. De dox-pskex-n van Meliskerke ligt op een af stand van 450 meter, dus nie mand heeft er last van als er op een afstand van vijftig meter wat van de activiteiten van de maatschap te horen is. Burgemeester Verbree sloeg de eerste paal van het nieuwe dorpshuis van Hansweert. foto Willem Mïeras door Ron Magnée HANSWEERT - Met een enor me heikraan heeft burgemees ter A. Verbree de eerste paal van het nieuwe dorpshuis van Hans- weert in de grond geslagen. Vandaag start het heien voor het tweede project in Hansweert: de aanbouw van de brede school aan de Keeten en de Eendx-acht in Hansweert. Eind september moeten beide projecten zijn af gerond. „Het slaan van zo'n paal is toch gemakkelijker dan de verbou wing er doorheen krijgen", sprak Verbree lachend nadat de eerste paal voor het dorpshuis de gx-ond ingeslagen was. Hij doelde op de voorgeschiedenis van beide px-ojecten. In eex-ste instantie wilde het college van B en W van Reimerswaal het dorpshuis en de brede school in tegreren. De inwoners van Hansweert waren daar ont stemd over en wilden koste wat het kost twee apai-te gebouwen. „De spetters vlogen er vanaf", wist Verbi'ee de confrontaties uit die tijd nog te herinneren. Uiteindelijk stemde de Rei- merswaalse politiek toch in met bouw van twee onafhankelijke panden, een px-oject dat gistex-en onder het toeziend oog van x-uim 125 aanwezigen van start ging. Het dorpshuis kxijgt een grote zaal voor toneel- of cabaret voorstellingen. De i'uimte is ook geschikt voor feesten of partisj- en. In de zaal komen een bar en een keuken. Daax-naast komen er vergadeiTuimten, kleedruim ten, een bex-ging en de mogelijk heid om 's zomers een texras op te bouwen. Het dorpshuis moet onder meer plaats gaan bieden aan de zangvereniging', de bil jartclub en de ouderenvex-eni- ging. Binnenkort zal er een be heerder worden aangesteld voor het dox-pshuis. Bij de nieuwbouw aan de Kee ten en de Eendracht in Hans weert gaat het onder meer om een lange gang die de twee hui dige schoolgebouwen met el kaar gaat verbinden. In het pand komen de scholen, de bi bliotheek, de peuterspeelzaal, kinderopvang, sportverenigin gen en de volksdansvereniging Scaldis. Voor die laatste vereni ging komt de nieuwbouw net te laat: de beide gebouwen moeten eind september klaar zijn, ter wijl op 7 september Scaldis haar dertigjarig bestaan viert. houder voegde er aan toe dat on langs nog geld is toegezegd om tijdelijk twee noodlokalen voor de school te bekostigen. Met het bedrag dat hiervoor is gereser veerd kunnen de lokalen drie maanden lang woi-den bekos tigd. Na de vakantie zou immex-s de nieuwbouw af moeten zijn. Kortom, haast is gewenst, wilde de wethouder maar zeggen. Voox-alsnog is de uitkomst van de kwestie onduidelijk: de frac ties zullen zich eex-st ixxtern over de zaak gaan beraden. kunnen uitstellen. Anders zou er één partij de dupe van woi-den en wel de Juliana van Stolberg- school", legde Herselman het collegestandpunt uit. De wet- door Rolf Bosboom GOES - Na de Bevelandse ver tegenwoordigingen van het CDA, hebbexx nu ook de afdelin gen Borsele en Goes van Groen Links zich nadrukkelijk uitge sproken tegen een fusie van de rijf Bevelandse gemeenten. De partij spreekt in een brief aan het Bestuurlijk Platform de Bevelanden van een 'flinke psy chologische blunder'. In opdracht van het platform heeft een adviesgroep een toe komstvisie op de Bevelanden geformuleerd, waarbij voor-al is gekeken naar de mogelijkheden voor samenwex'king op econo misch en x-uimtelijk gebied. De adviseurs zijn tot de conclusie gekomen dat een gemeentelijke herindeling binnen een tex-mijn van vijf tot tien jaar voor de hand ligt, op het moment dat de gemeenten meer en meer de handen ineenslaan. Volgens GroenLinks schetsen de adviseurs een 'doemscenario dat elke realiteitszin mist', door REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te stellen dat het met de Beve landen de verkeex-de kant op gaat als de gemeenten vasthou den aan hun huidige omvang. Volgens GroenLinks is er geen enkele reden om dat te veron derstellen Bovendien is er altijd nog een provinciale en een lan delijke overheid om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, te stxxren of te corrigeren. Mogelijkheden De GroenLinks-afdelingenzien volop mogelijkheden voor sa men wei'king op de Bevelanden. Een fusie heeft echter volgens hen geen toegevoegde waarde. „Integendeel, de beruchte kloof tussen politiek/overheid en burger wordt er alleen nog maar dieper door." De psychologische blunder die de adviseurs van het platform maken is, volgens GroenLinks, dat de discussie over herinde ling ook de beoogde samenwex-- king kan frustreren. „Daar waar Goes en de omliggende ge meenten omzichtig proberen om tot samenwerking te komen, wordt dit door het Bestuurlijk Platfoi-m in één klap teniet ge daan. Niet alleen zullen de bu ren van Goes fusie nog stelliger afwijzen, ook regionale samen werking zal vanaf nu met nog meer wantx-ouwen worden be keken en als het begin van 'landjepik' worden gevoeld." KAPELLE - De kantine van sportcentrum Groene Woud in Kapelle krijgt een opknapbeurt. De kantine is twintig jaar oud en moet. hoognodig worden opge knapt, zo stelt het college van B en W. Daarom moet er nieuw ta pijt en vei-lichting komen. Daarnaast is er veel achterstal lig schilderwex-k. Ondanks dat de sporthal op de nominatie staat om in 2004 geheel te wor den gerenoveerd, kan een op knapbeurt van de kantine niet langer meer woi'den uitgesteld. Met de werkzaamheden is een bedi-ag gemoeid van 18.000 eu ro. Daarnaast is ook de exploi tatie van de kantine in ander handen ovex-gegaan. Mevrouw S. Hu-Wu is gestopt me de ex ploitatie van de kantine en de nieuwe huurder is W. Goossens uit Schox-e. door A. J. Barth Op 6 maart is de keus weer aan u. Er worden dan ge meenteraadsverkiezingen ge houden. De politieke partijen lopen al warm en het wordt al lemaal echt anders dan vroe ger. Van regeringswege stelde men enkele jaren geleden de commissie-Elzinga in, die moest onderzoeken waarom zovelen het laten afweten wanneer er nieuwe raadsleden moeten worden gekozen. De commissie moest tevens met aanbevelingen komen om de politiek te verlevendigen en dichter bij de burger te bren gen. In maart komt er weer een nieuwe gemeenteraad, maar het is niet meer zo dat uit de raadsleden de wethoudex'S worden gekozen. Wethouders worden benoemd en hoeven geen lid van de raad te zij nD e gemeentesecretaris is niet meer automatisch secretaris van de raad. Er komt een grif fier. Het college van burge meester en wethouders heeft zijn eigen plaats met en tegen over de gemeenteraad. Dualis me is het toverwoord. In poli tieke terminologie streeft men naar een 'doeltreffende, trans parante en responsieve ge meente'. Maar is het allemaal wel zo nieuw? In 1468 kreeg Goes een belangrijk privilege. Kax-el de Stoute bepaalde dat Goes voortaan haar eigen stadsbe stuur mocht kiezen. Aan het hoofd eivan stond de baljuw, te vergelijken met de huidige bxirgemeester. Deze functio naris werd door de landsheer benoemd. Er waren ook twee burgemeesters, te vergelijken met dewethouders van nu en negen schepenen. Het ene jaar traden één burgemeester en vier schepenen af, het andere jaar traden één burgemeester en vijf schepenen af. De gewone burgers hadden geen stemrecht. De aftredende bxirgemeester maakte met de twee stadsrentmeestei's en twee notabele burgers uit de 'rijkdom', die geen lid waren van het stadsbestuur, een voordracht op van twintig be- langrijke poorter-s. Zij moes ten kunnen lezen en schrijven. Op 24 juni, Sint Jan Baptisten dag, kozen de zitting houden de bestuurdei-s uit die voor- Markt Goes - stadhuis en kerk De markt van Goes met het stadhuis in de achttiende eeuw. dracht hun nieuwe collega's. Het was nog geen democratie zoals wij die nu kennen, maar toch mogen we er trots op zijn. Geen enkele Zeeuwse stad had toen de mogelijkheid om het eigen bestuur te kiezen. Een vorm van referendum, dat ki'oonjuweel van D66, had Goes in de vijftiende eeuw ook al. Moest het stadsbestuur be- langiïjke beslissingen nemen, zoals de bouw van het stad huis, dan kregen vertegen- wooi-digers uit de burgerij, dooi'gaans leden van de gilden, een uitnodiging om in verga dering bijeen te komen en him zegje te doen. Tot een stedelij ke raad ontwikkelde zich dat niet. Die raad kwam er defini tief in 1720. In de zeventiende eeuw was het een paar maal tot heftige twisten in het stadsbe stuur gekomen. Volgens de burgemeesters en de schepe nen had de baljuw al te vaak een te grote mond, wat aanlei ding gaf tot weinig verheffen- de ruzies. De Staten van Zee land besloten op 6 juni 1720 een reglement vast te stellen, waarin een raad in het leven werd geroepen, die uit 21 per sonen zou bestaan. De leden hadden in principe zitting voor het leven. De twee burge meesters maakten onderdeel uit van de raad. De schepenen hielden zich vanaf toen nog slechts bezig met de recht spraak en bemoeiden zich niet met het inhoudelijke stadsbe stuur, een voi-m van dualisme. De raad benoemde zelf nieuwe leden, nadat de benoeming van de eerste leden nog had plaatsgevonden door de Sta ten van Zeeland. Iemand die licl van de raad wilde worden, moest uit de vooraanstaande burgerij komen, minstens drie jaar poorter van de stad zijn of een jaar getrouwd wezen met een echte Goese vrouw. Hij moest lid zijn van één van de Goese schutterijen, minstens twintig jaar oud en lidmaat van de hexvormde kerk. Scheiding In dat jaar 1720 vond er dus een scheiding plaats tussen bestuur en rechtspraak. Daar mee had Goes een voor die tijd ultramoderne bestuursvorm. In de Republiek was men toen tertijd, midden in het tweede stadhoudei-loze tijdpex-k en op centraal niveau niet gehinderd door Orangistische machten, bezig met een bestuurshervor- ming. De bepalingen uit de Unie van Utrecht wei-den in de Staten-Generaal als een keursli jf ex-varen, maar juistde stedelijke besturen, waar de herinnering aan Ox-anje be paald niet vex-bleekt was, ver hinderden een staatkundige vernieuwing. Toen in 1747 Willem IV als stadhouder aantrad, beteken de dat meteen het eind van de vernieuwingsplannen en ook in Goes wercl de klok enigszins teruggedraaid. De raad mocht niet zelf meer nieuwe leden be noemen. Dat gebeurde voort- aan door Willem IV, uit een door het stadsbestuur opge maakte voordracht van twin tig personen. Het spreekt van zelf, dat de Orangistische frac tie in de raad dat met welge vallen aanzag. Republikeinen kregen zo geen enkele kans. Gezien door onze bril, zouden wij spreken van kliekjes en hokjesgeest. Het was ook zo, dat de gewone man in het poli tieke leven van toen niets te vertellen had. Door middel van zogenaamde contracten van correspondentie hield de bovenlaag van de Goese sa menleving in stadsbestuur en kerk de touwtjes stevig in han den. Toch houdt het bestuur van toen ons een spiegel voor, al is het maar het besef dat de mocratie een kostbaar goed is, dat door de samenleving en be stuurders gekoesterd moet worden. Is het dualisme van vandaag iets wezenlijk nieuws? Welnee, ook vroeger was het er al, zij het in een an- dere vorm. Pogingen om de he dendaagse burger nauwer bij zijn plaatselijk bestuur te be trekken, verdienen echter de steun van iedereen. door Harold van Ginkel GOES - Politici moeten meer in contact komen met jongeren. En jongeren moeten meer politiek bewust worden. Daarom kwa men zeven Goese politici giste ren bijeen op het Buys Ballot College te Goes om te debatte ren over jongerenzaken. Ruim zestig bovenbouwleerlin gen havo-vwo en mbo van het Buys Ballot Colle ge, Sint-Willi- brordcollege, Scholengroep Pon tes en Groen Colle ge Goes gingen in debat met politici van de zeven poli tieke partijen in Goes. Ondanks dat de ChristenUnie en de SGP één lijst vormen bij de gemeenteraads verkiezingen, hadden zij ieder een vertegenwoordiger afge vaardigd. Stellingen Onder leiding van burgemeester D. van der Zaag werd gediscus sieerd over di'ie stellingen. De veiligheid en het cameratoe zicht x-ondom het uitgaan in Goes kwamen aan bod, ook werd er gesproken over de in stellingvan een Goese jongeren- raad en de verplichting van een sociale dienstplicht voor jonge ren kwam eveneens ter sprake. Bij het debat over de veiligheid in de binnenstad en het camera- toezicht bleef het stil bij de vraag wie zich onveilig voelt bij het stappen. Toen de discussie éénmaal op gang was gekomen, kwamen de vex-halen over vechtpai-tijen, dronkenschap en alcohol op tafel. Eén van de scholieren kwam met het plan om meer blauw in de binnenstad te krijgen. „Ge woon volpompen met politie. Neem px-eventieve maatregelen en reageer niet pas nadat de vechtpartij is begonnen", meen- O CL de hij. F. Köhlen van Groen Links pleitte voor de invoering van een susploeg, die betrokke nen zou moeten aanspx-eken op hun gedrag. Sommigen vonden dit een goed plan, maar anderen hadden kritiek. „Die hebben geen enkel gezag en zijn daar door kwetsbaar", meende die groep. De instelling van een jongeren- adviesi-aad in de gemeente Goes werd door de meeste scholieren in de armen geslo ten. Ook de politie ke pax-tijen waren éénstemmig hierin, al hadden de PvdA en D66 enige be denkingen. M. 't Hart (PvdA): „De vraag is of er wel in teresse voor is van uit de jongei-en en of er geen leukere manieren zijn om jongeren meer bij de politiek te betrekken." Ook R. de Koster (D66) had be denkingen. Niet bij het instellen van een jongerenraad, maar wel bij de interesse van de jongex-en. „We px-oberen van alles om in contact te komen met jongeren, maar ze komen niet." De meeste aanwezigen bleken wel intex-es- se te hebben in een jongeren- raad. De algemene opinie was dat er naar zo'n raad moest wor den geluisterd. Dat was voor de politici ook een vooi-waai-de. En net als bij de vex-kiezingen werd er alvast gestemd door de scholieren. Grote winnaar van het debat werd GroenLinks. Bij de stemming voor aanvang van het debat behaalden zij nog 24 px-ocent van de stemmen, na af loop was dit 32 procent. De WD was vooraf de grootste, maar moest genoegen nemen met een verlies van drie procent. Slecht nieuws voor de toekomst van de SGP/Chx-istenUnie. Als het aan de aanwezigen lag, ver dwijnt de SGP/ChristenUnie uit de raad. De vijf procent die zij vooraf hadden, waren na af loop geheel verdwenen. De politieke pax-tijen in de ge meente Borsele gaan dinsdag 26 februari met elkaar in debat tij dens een bijeenkomst in dorps huis De Jeugdhoeve in 's-Hee- renhoek. Er komen diverse actuele on- dexrwei-pen aan de orde, zoals de container-terminal, de afkal vende voorzieningen in de klei ne kernen en het contact tussen burgers en bestuurders na de verkiezingen. Het debat begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31